PDA

Виж пълната версия : Колко време мога да съхранявам неоплодените майки.



georgi_po
19.05.2014, 20:37
Здравейте колеги,
искам да попитам колко време мога да съхранявам неоплодените пчелни майки след излюпването им, във подобни клетки като на снимката преди да ги предам на нуклеусите.
Преди години стар пчелар ми подари магазина рамка, разделена на клетки, от едната страна затворена със мрежа, а от другата страна всяка клетка затворена със капаче което се отваря. Именно този пчелар ми спомена, че след като отрежа запечатания маточник и го залепя надолу във клетката и го затворя, след излюпването на майките във тези клетки, мога да ги съхранявам така без да се притеснявам.
Някъде бях чел, че до 40 дни след излюпването на майката трябва да бъде оплодена.1394

Недялко Атанасов
19.05.2014, 20:50
То след 15-тия трябва да и вариш жито,а след 40 и паметник да и правиш.

kuline
19.05.2014, 20:57
Основното предназначение на клетките е да запази маточниците, така, че ако не са отчетени правилно дните на захранване, запечатване и последващо излюпване на майките, да може да се запазят, защото както би следвало да си наясно, след като се излюпи първата майка, следва прогризване на останалите маточници.
Що касае това което питаш, ако се направи аналогия с други животни или например с хората то е ясно, че не е за предпочитане да се чака , а да се придаде възможно най-бързо майката, за да може да бъде захранена и оплодена. Колкото по-скоро, то толкова по-добре. Създаваш си помощно семейство за пило, на което при необходимост може да му отнемеш майката, за да я придадеш там където е необходимо.
Аз ползвам такива клетки, като тези на снимката, когато прехвърлям ларви с игла и не съм сигурен в точната възраст на ларвите и за да не се получи това за което споменах ги запазвам по този начин.

zayo
19.05.2014, 21:04
През първите два дни след излюпване се приемат най-лесно, след това с напредване на времето по-трудно.

georgi_po
19.05.2014, 21:05
То след 15-тия трябва да и вариш жито,а след 40 и паметник да и правиш.

На този отговор бих отговорил със усмивка, имам майка която се излюпи около 1 май, вчера беше 18 май и майката все още е жива и клетката и е отрупана отвънка със пчели които я хранят, ще си направя експеримент и ще я предам около 1 юни и ще следа дали ще се оплоди, най вероятно не, но ще видим.

bobi mitrev
20.05.2014, 07:38
Подариха ми една майка която беше неоплодена и беше в клетката цяла седмица. Взех няколко рамки с пило и мед, и пуснах майката директно върху рамките. След една седмица проверявам майката оплодена и всичко е наред. Направих си експеримент а той се оказа успешен.

scutellator
20.05.2014, 09:19
На този отговор бих отговорил със усмивка, имам майка която се излюпи около 1 май, вчера беше 18 май и майката все още е жива и клетката и е отрупана отвънка със пчели които я хранят, ще си направя експеримент и ще я предам около 1 юни и ще следа дали ще се оплоди, най вероятно не, но ще видим.


Само инструментално - когато се излюпят нейните търтеи и станат полово зрели, може да ги ползваш за оплождане на майката.

georgi_po
20.05.2014, 10:17
Подариха ми една майка която беше неоплодена и беше в клетката цяла седмица. Взех няколко рамки с пило и мед, и пуснах майката директно върху рамките. След една седмица проверявам майката оплодена и всичко е наред. Направих си експеримент а той се оказа успешен.

Да така е, някъде бях чел във чуждите сайтове, че във посочената рамка със клетките ако пусна няколко пчели при майката е още по добре, по този начин се запазват и феромоните на Пчелата Майка, но все още съм във началото на тази процедура и все още се уча.

Недялко Атанасов
20.05.2014, 20:29
На този отговор бих отговорил със усмивка,

Усмивката е здраве.

vergilzhikov
31.05.2014, 22:35
Във връзка с неоплодените майки искам да споделя следното: През февруари в две от семействата ми нямаше никакви признаци за наличие на майка.При следващия по-задълбочен преглед установих, че има майки и в двете семейства. Оказа се обаче,че и двете бяха зимували неоплодени. Чаках ги да се оплодят до 22 май, но за мое съжаление това не се случи. Едно от нещата които искам да кажа,че неоплодените майки реално могат да живеят дълго време. Досега такова нещо не ми се беше случвало. Ще помоля колегите които са имали подобни случаи да ми обяснят къде е причината за да не се оплодят майките през пролетта и въобще има ли смисъл да се чака толкова време да се оплодят и накрая да няма резултат.

Nik_m
01.06.2014, 08:09
След излюпването си майката има период в който трябва да се оплоди, ако това не стане поради различни фактори майката става негодна и вече няма шанс да се оплоди естествено.
Това че е неоплодена не и пречи да живее, но семейството умира ако пчеларя не вземе мерки, защото няма как да си произведат нова майка без ларви.
В тази тема се обсъжда колко време майката може да е неоплодена и да остане годна за оплождане.

Недялко Атанасов
02.06.2014, 08:51
То след 15-тия трябва да и вариш жито,а след 40 и паметник да и правиш.Това май само Scutellator го разбра,след 15-16ден половото и узряване започва да претърпява спад-(закърняване) най просто казано, или с две думи не че не може да живее дълго, но забавеното оплождане е прави некачествена.

Недялко Атанасов
02.06.2014, 08:55
Извинете за поста, не прочетох последния на Nik_m,написал го е преди мен.

Юрий Цветков
02.06.2014, 10:27
Вергиле, ако не се лъжа една румънка роди на 76 години, което е световен рекорд. Но тя е една от 3.5 милиарда жени.
Не може да се надяваш бабички да раждат. Преминали са фертилната си възраст.
Същото е и с пчелните майки.

Nik_m
13.06.2014, 20:47
Забелязах, че майка в отводка излиза много по рано да се опложда от колкото в голямо семейство.
3 семейства ги бях осиротил при наличие на роеви маточници след това от всяко направих по 1 отводка.
След 10 дена ги прегледах и майките в отводките бяха оплодени а в основните кошери не.
След още 10 дена прегледах пак основните кошери и пак имаше майка но не и яйца.
След още 5 дена пак ги прегледах и вече бяха оплодени.
Предполагам, че майката в голямо семейство и е нужно повече време да обходи всички рамки да се обеди че няма други маточници и чак тогава излиза да се опложда за това закъсняха с 10тина дена в сравнение с отводките или има друга причина.

lz2str
13.06.2014, 21:41
....в един кошер имах няколко неоплодени майки,в кутийки.Не бях ги хранил с нищо.След месец престой само една беше умряла.Три предадох в оплодните сандъчета поради липса на други....след десетина дни двете се бяха загубили някъде:) а една си снасяше нормално...

scutellator
14.06.2014, 08:37
А абсолютно ли си сигурен че това е същата майка която ти си придал?

vergilzhikov
19.06.2014, 17:17
Благодаря Юрий. Абсолютно си прав.Но аз съм си такъв по природа. Обичам да експериментирам и сам да се убедя на практика.Понеже темата както писа Ник е друга няма да задълбавам, но все пак моят практически извод е: Неоплодената майка може да живее в кошера докато в него има пчели, които да я хранят. Опитите през това време да се даде на семейството маточник, яйца или пило са неуспешни. Изходът е един - да се отстрани майката и семейството да се оправи по един от познатите начини валидни за осиротели такива. Така , че отговорът на въпроса по темата е някъде по назад във времето. Със сигурност ще го открием на практика или ще го прочетеме някъде. Пожелавам здраве и успех.

Ангел Йосифов
19.06.2014, 17:42
Забелязах, че майка в отводка излиза много по рано да се опложда от колкото в голямо семейство.
3 семейства ги бях осиротил при наличие на роеви маточници след това от всяко направих по 1 отводка.
След 10 дена ги прегледах и майките в отводките бяха оплодени а в основните кошери не.
След още 10 дена прегледах пак основните кошери и пак имаше майка но не и яйца.
След още 5 дена пак ги прегледах и вече бяха оплодени.
Предполагам, че майката в голямо семейство и е нужно повече време да обходи всички рамки да се обеди че няма други маточници и чак тогава излиза да се опложда за това закъсняха с 10тина дена в сравнение с отводките или има друга причина.

Новоизлюпената майка е като празна линейка с включена аларма-демек бързо подвижна и пребродването на питите не е проблем.Работата е там,че отводката чувства своята слабост и бърза да изведе майка и да я прати по рано на оплождане.Докато силното семейство не бърза за никаде има си достатъчно от всичко.Нещо,като да имаш тлъста банкова сметка или да речем депозит 1000лв.

Юрий Цветков
02.07.2014, 14:33
Благодаря Юрий. Абсолютно си прав.Но аз съм си такъв по природа. Обичам да експериментирам и сам да се убедя на практика.Понеже темата както писа Ник е друга няма да задълбавам, но все пак моят практически извод е: Неоплодената майка може да живее в кошера докато в него има пчели, които да я хранят. Опитите през това време да се даде на семейството маточник, яйца или пило са неуспешни. Изходът е един - да се отстрани майката и семейството да се оправи по един от познатите начини валидни за осиротели такива. Така , че отговорът на въпроса по темата е някъде по назад във времето. Със сигурност ще го открием на практика или ще го прочетеме някъде. Пожелавам здраве и успех.
Разбира се че могат да живеят дълго. Коста Желев умишлено оставя такива майки през есента за да има търтеи много рано на пролет.
Но понеже питаш за причините и смисъла дали да се оставят такива майки, смятам че е безсмислено. А причината за не оплождането им напролет е практическа невъзможност, заради това че са твърде стари - "изпуснали са влака".