PDA

Виж пълната версия : Обединяване на два кошера



de4o82
19.05.2014, 08:56
Колеги, ако преди пашата обединя два съседни кошера ЛР(на по 1 корпус) и ги разделя с ханеманова решетка и поставя корпус най отгоре(отново с ХР), има ли вариант да унищожат едната майка? Самият корпус за меда, трябва ли да има прелка, да влизат или трябва да минават най отдоло?

Mateev
19.05.2014, 17:05
Ако феромоните (миризмата) на майката на едното семейство проникват в другото и обратно, едната майка ще бъде унищожена от пчелите. Да, правят се кошери или нуклеуси за две семейства, но преградната дъска между тях е ПЛЪТНА с цел да не пропуска миризма и феромони между семействата.

de4o82
19.05.2014, 17:42
Аз май не се изразих правилно в 1вото мнение, целта ми е:
1ви корпус едното семейство с майката
2ри корпус 2рото с неговата майка
3ти корпус за мед, между всеки с ханеманова решетка
целта ми е да избегна едно разместване и да поставям табла с мрежов отвор за смесване на миризмата.

Ангел Йосифов
19.05.2014, 17:57
Най напред плътна преграда-10 дена.Следват още 10 дена с мрежест отвор и чак тогава хр.Но нищо не ти пречи за пашата да изведеш едната майка в отводка с една рамка пило и една-две с храна+празни рамки.Всъщност по-голямата част от пчелите на горното семейство ще налетят долното,което налага,задължително магазин над долното сем.

de4o82
19.05.2014, 18:52
Най напред плътна преграда-10 дена.Следват още 10 дена с мрежест отвор и чак тогава хр.Но нищо не ти пречи за пашата да изведеш едната майка в отводка с една рамка пило и една-две с храна+празни рамки.Всъщност по-голямата част от пчелите на горното семейство ще налетят долното,което налага,задължително магазин над долното сем.
Мхм, калпазанската няма да стане, благодаря за отговора!

jordanov
20.05.2014, 10:51
Ако феромоните (миризмата) на майката на едното семейство проникват в другото и обратно, едната майка ще бъде унищожена от пчелите. Да, правят се кошери или нуклеуси за две семейства, но преградната дъска между тях е ПЛЪТНА с цел да не пропуска миризма и феромони между семействата.

Това не е вярно. По принцип.

Дечо, отивай в конкретната тема за двусемейно/двумайчино и чети. Може да намериш подходяща схема.