PDA

Виж пълната версия : Рязане на половин крилце на новите майки



Mateev
16.05.2014, 09:47
Отварям тази тема, за да обсъдим въпроса с рязането на крилце на всички чисто нови току-що оплодени майки. Може и друг път това да е обсъждано във форума, но никога на този аспект не се е отделяло подобаващо внимание. Тази година обаче беше годината на масовото роене, и предполагам всеки един пчелар си е скубал косите, когато изтърве даден рой.

Накратко какво знам по въпроса:

1. Пчелната майка има антенки, с които опипва килийката, преди да снесе яйце в нея. Следователно ако срежем антенка, ще я направим негодна и така само ще предизвикаме самосмяна.
2. Ако срежем задно краче, така също ще я направим негодна, защото при приклякане за снасяне на яйце тя ще се изкривява, и яйцето няма да попадне в центъра на килийката. Тоест при срязване на задно краче пак ще предизвикаме самосмяна.
3. Ако обаче срежем крилце, ние по никакъв начин няма да нарушим функционалността на майката. Тя ще си снася и пчелите ще са доволни. Ще е доволен и пчеларя, защото майка със срязано крилце няма да може да излети по време на роене.

Та при разговори с различни пчелари подочух, че някои от тях масово го използват този метод. Режат крилцата на майките по време на пролетен преглед, и така си решават проблема с неконтролираното роене. Нещо повече - в клиповете на германката (предполагам всички сте ги гледали), тя реже половин крилце на майките веднага след като се оплодят.

Та това е и моят въпрос към всички стари пчелари - мога ли да режа по половин крилце на всяка една майка веднага след като се завърне от брачен полет? Така или иначе трябва да я ловя, за да я маркирам, и това е идеалният момент за рязане на половин крилце.

Mateev
16.05.2014, 09:53
Всъщност очаквам в тази тема всеки да сподели своя личен опит по въпроса. Нека да видим всички плюсове и минуси и съвместно да преценим безопасно ли е рязането на крилце или не.

Ако е безопасно, тогава защо това досега не е станало СТАНДАРТ и по презумпция всички майки да се продават с отрязано крилце? Ако някой знае защо - нека да каже.

Иначе аз вече съм си решил за себе си да предприема масова акция за рязане на крилца, както и за в бъдеще на всички нови майки да режа крилцата веднага след завръщане от брачен полет. Не съм го направил до момента, защото все пак се притеснявам - ами ако има нещо, което да не го знам? Затова и отворих темата - да чуя какво ще кажат другите.

evgeni.filimonov
16.05.2014, 11:03
Това е нож с две остриета. Роя излиза, майката се опитва да литне и пада някъде в тревата и там загива. Роя се връща в кошера и излита след няколко дни с първата излюпена майка, ако не се вземат мерки.
По-добре да се вземат мерки , за да не се стигне до излитане на рой. Това се постига чрез своевременно разширяване на гнездата, подаване на восъчни основи и хранене, за да не се прекъсва снасянето на яйца, както и използване на различни приоми - създаване на отводки, отнемане на ЗП, демариране, пелетова система и тн. Това също така е свързано с по-често отваряне на кошерите. Аз така правя и за сега съм овладял проблема с масовото роене.
Не зная при няколко стотин кошера, може би тогава пчеларя ще е принуден това да го прави.

scutellator
16.05.2014, 13:23
Рязане само на върха (1/3) на едното горно крилце, повече от това пречи на майката да пази баланс докато се разхожда по питите.
Боята може да падне, но отрязаното крилце няма как да порасне - така родословието на майката е сигурно на 100% (когато трябва да се използва за развъдни цели). Инструментално оплодените задължително се подрязват (при оплодените на изолиран оплоден пункт това е желателно) - така няма как да отиде на брачен полет с последващи грешки в родословието.


Рязането на крилце може да стане заедно с маркирането и затварянето й в клетка, а не "веднага след завръщане от брачен полет". ( допънителна такса за подрязване на крилце при продажба на майки?)

Рязането на крилце не спасява кошера от роене - майката пада пред прелката и там се захваща роя. Ако пчеларя е наблизо поне лесно може да го улови.

BateMisho
23.05.2014, 22:46
Тук има малко писано по темата от доайенът Б. Първулов.
Накратко - ако старата майка не може да лети, първакът излита с първата излюпена.

http://nbps.press.bg/br12/7.htm

Pavel_Bs
24.05.2014, 09:41
Колеги,това отговаря на моето озадачение.Преди четири дена хванах голям рой,а майката неоплодена.Определено някой е изтървал първак с първата излюпена.

FVCVS CAESAR
24.05.2014, 14:18
Как разбра, че е неоплодена?

Pavel_Bs
24.05.2014, 14:45
Вчера стана 4-ти ден без да е снесла яйце.Старите майки почват да осеменяват още същия ден.Предполагам че вече е почнала.

Nik_m
24.05.2014, 20:44
Вчера стана 4-ти ден без да е снесла яйце.Старите майки почват да осеменяват още същия ден.Предполагам че вече е почнала.
Може семейството да е било осиротено с цел да се спре роевия нагон.
На мен ми излетя рояк от такъв кошер и преброих 4 майки в рояка (предполагам неоплодени).
А по въпроса с рязането на част от крило. И аз познавам пчелари които така работят, но за сега не могат да ме убедят в предимството на метода, ще следя темата с интерес.

Boro
24.05.2014, 22:18
Предимството на метода ти го казаха вече. Майка се оставя с едно крило с цел ако рои да не отлети по баирите, а да ти остане в рамките на пчелина. Масова практика е това.

kapanec
28.05.2014, 19:42
Във неделя на 10 млади току що пронесли майки белязах и подрязах 1/3 от едното крило .Ако няма последствия за напред живот и здраве така ще процедирам

bili
11.12.2014, 09:47
Миналата година рано пролетта със един колега пчелар посетих ме др пчелар, който има 200 кошера. Той режеше половината от едното крило на майките в пчелина си. Той ни обясни , че прочел та в пчеларски вестник два сети някой брой беше даде вестника и ние го прочетох ме . Реже се половината от едното крило на майката за да няма равновесие при летене. Това се прави при първия пролетен преглед , когато пчелите са малко и лесно се намира майката. Прави се всяка година . При роене първо излита старата майка , но понеже тя ще е с отрязано крило не може да лети , ще излезе пред кошера а пчелите ще се в купят върху нея и пчеларя ще има време да си направи от в отвотк и. С отрязък крило не се стига и до ронне понеже пчелите сменят майката. Всяка година имаш нова майка и я сменят чак като новата се уплоди , върне се и почне да снася. Преди само смяната старата майка снася много осилено дава всичко от себе си до пълно изтощение. Тъка винаги имаш силни кошери с млади майки и няма проблеми с ровене то. Преди около месец при казвах с този пчелар каза че е много доволен почти всички майки са самосменили . Не е загубил рой много малко са тръгнали да се роя и ги е забелязал от тях си направил отвотки. Приятелят ми пробва на 10 кошера и той е доволен аз пробвах на петсамо едно не не смени майката. Изказ да добавя че при отрязано криболов майката не намаля яйце снасянето но само едното и то от половина та не от дъното.

ch.atanasov
11.12.2014, 10:10
Колега Били , това за коя порода се отная.Питам защото ,на моите на третата година им режа крило и крак ,и пак не искат някои да ги сменят.

kapanec
11.12.2014, 10:18
При мен нямаше никакви странични проблеми .Но и аз сменах ,че най вече трябва да се остави за напролет тая процедура догава по горе споменатите от bili доводи биха били по актуални.И за това живо и здраве на останалите семейства които презимуват успешно ,ще направя това на пролет

bili
11.12.2014, 10:27
Обикновена нашенска ако си чувал за тая порода има някои не сменят ако е довра майката може с отрязано крило да изкара 2 много рядко даже и и 3 год но повечето сменят а майка от само смяна е най двора от всички измислени купе и боклуци купувал съм от къде ли не стигат до 4,5 рамки пило и семейството не се развива повече имал съм случаи на 3 рамки пило още първата година сменят купе ката майка

ch.atanasov
11.12.2014, 10:32
И аз купувам от тук.Значи и твоите са Родопика.

ianev
11.12.2014, 13:09
Колега ch.atanasov от къде купуваш майките. Иначе миналата годиния "оконтузих" 10 майки както сте писали, резнах крило и срещуположно на него задно краче и 9 заложиха самосмени в рамките на месец последната мина малко повече време но и тя заложи

ch.atanasov
11.12.2014, 14:09
През годините , с цел смяна на "кръвта" съм купувал майки от Кисьови от Ловеч -не помня името и от Павлови-Плевен.Не съм обръщал внимание при поръчката за породата.Попитах колегата защото по думите му ,постига ежегодна самосмяна.Аз използувам много този метод.Някои семейства не правят самосмяна дори и на третата година.Такива не сменени майки ,често загиват през зимата или пролетта.Между другото установих ,че процента се увеличава ,ако отрязването става по-рано.Примерно края на март началот на април.

ianev
11.12.2014, 14:16
Така е само че аз го правя май месец, по мой наблюдения тръгне ли обилна паша те са фокусирани там и залагането минава на заден план и такива майки биват сменени в края на медосбора. И при мен се е случвало майки които са на по 3 години и са имали много добра година и да загинат зимата

ch.atanasov
11.12.2014, 14:24
Аз ги подрязвах дори края на май.Явно и това е било част от причините да не направят самосмяна.

ch.atanasov
11.12.2014, 14:50
Колеги ,среща ли се при вас ,така нареченото сухо и мокро запечатване?Гледах сега клип в който се казваше:Сухо запечатване карника и карпатка.Мокро -кавказка.При мен се срещат и двата вида.Каква порода са ми- бог знае.

vlado 9
11.12.2014, 21:57
Защо ли Брат Адам е сменявал майките март месец???Занаят се крадне.
ПП Skutellator знае но не пише.

kapanec
11.12.2014, 22:15
Защо ли Брат Адам е сменявал майките март месец???Занаят се крадне.
ПП Skutellator знае но не пише.
Как ги сменял ,че ми стана любопитно

ch.atanasov
11.12.2014, 22:18
Не знам за Брат Адам ,но март ще трябва аз да ги оплождам.При получени свищеви майки април ,са снасяли слабо.Навярно търтеите са още малко по това време.

vlado 9
11.12.2014, 22:33
Факт е,ако знаех нямаше да питам и аз!

scutellator
11.12.2014, 23:14
Защо ли Брат Адам е сменявал майките март месец???Занаят се крадне.
ПП Skutellator знае но не пише.

Защото когато една майка е калпава (става ясно напролет), семейството ще трябва да го дундуркаш цяло лято, докато му смениш майката - сезона свършил, пашата вече приключила и това семейство в общи линии го държиш цяла година само за бройка.

Когато забелешиш, че някое семейство няма изгледи да даде добри добиви, ако му смениш майката (със презимувала и тествана) в ранна пролет то ще е напълно готово да се възползва още от първата паша.
Т.е. по този начин "мършите" в пчелина през сезона са по-скоро изкючение, отколкото правило.

ch.atanasov
12.12.2014, 12:52
Не получих отговор ,затова към точните хора.Колега Лалов, вярно ли е ,че карниката прави суха запечатка?Колега Scutellator, бък фаст ,по какъв начин запечатва?

scutellator
12.12.2014, 13:12
Зависи от линията. Има линии които се използват за поизводство на мед в рамки - запечатването е най-красивото сухо запечатване, останало към днешна дата. На други запечатките са като на анадолската - сухо, със сив отенък в долната 1/3; или пък изцяло мокро; или пък смесено. Като цяло, доминира сухото запечатване, въпреки че към днешна дата това е белег, който обикновено не се взема под внимание от повечето пчеловъди (тъй като нямат финансов стимул да го правят)

Според старите книги, при пчелите по нашите земи ( и пчелите в цяла Гърция,според брат Адам) запечатването е било изцяло мокро ( както и при каквазките, с които външно са имали голямо сходство, с единствената разлика, че окосмяването вместо сивкаво, е било кафеникаво)

ch.atanasov
12.12.2014, 13:26
Благодаря за отговора.Заинтересувах се живо ,защото мокрото запечатване при мен не е много, но е гадно за работа -използувам вилица.Мисля даже ,че запечатват при по- малко водно съдържание.

Недялко Атанасов
12.12.2014, 16:45
Не знам за Брат Адам ,но март ще трябва аз да ги оплождам.При получени свищеви майки април ,са снасяли слабо.Навярно търтеите са още малко по това време.


Не получих отговор ,затова към точните хора.Колега Лалов, вярно ли е ,че карниката прави суха запечатка?Колега Scutellator, бък фаст ,по какъв начин запечатва?

Относно първия въпрос Скутелатор го написа ,но като допълнение ще кажа,че и сега в (провинцията ако мога така да се изразя) Бъкфаст пчеловъдите имат запасни майки за всеки кошер ,правете си изводи. Относно запечатката, не знам дали правиш разлика и от самата паша например детелината.Карниката която е при мен, запечатва по- скоро сухо, бъкфаста по мокро.

ch.atanasov
12.12.2014, 16:57
Извинявай ,не разбирам защо при бъкфаса трябва да имам запасна майка за всеки кошер.При моите 5-6% обикновенно са достатъни.

Недялко Атанасов
12.12.2014, 17:21
Извинявай ,не разбирам защо при бъкфаса трябва да имам запасна майка за всеки кошер.При моите 5-6% обикновенно са достатъни.
Просто споделям,защото за мене това е Добра пч. практика , и ако имах достатъчен инвентар бих правил запасни майки завсичките зазимени семейства.

scutellator
12.12.2014, 18:54
Просто споделям,защото за мене това е Добра пч. практика , и ако имах достатъчен инвентар бих правил запасни майки завсичките зазимени семейства.

В пчелините на Бъкфасткия манастир е имало 500 нуклеуса за 300 семейства. Нека не забравяме, че причината за започване на собствена селекция е създаване на устойчиви на акароза пчели ( тогава е нямало медикаменти), съчетаващи добрите качества на италианките ( устойчивост на акароза, неройливост и развиване на силни семейства) и тези на някогашната английска пчела ( огромен капацитет за изграждане на пити, голяма работна енергия и по-висок полезен радиус). ( нежеланите качества на италианките са били прекалено безотговорното използване на запасите през цялата година и постоянната нужда от подхранване, особено ако пашата се провали, или зазимяване с голямо количество запаси; а тези на английските пчели - прекалена ройливост и развиване на не много силни семейства заради слабата яйценосна дейност на майките - еквивалента на 5ЛР са били предостатъчни за плодник).

Та за акарозата - когато пчелите на някоя майка са неустойчиви на акароза - отива си цялото семейство. Затова майките първо са се тествали в нуклеусите, при възможно най-лошите условия (така времето за проявавяне на дефектите е ускорено) - ако загинат, загубата е само едно нуклеусче, вместо цяло семейство. На пролет се подбират само майките, които са преминали най-успешно изпитанието, и така опасността някое семейство да загине през зимата или пък да е прекалено слабо на пролет е била сведена до минимум. Решението на брат Адам да зимуват по-голям брой нуклеуси, отколкото са били редовните семейства е било чисто практическо - минимизиране на рисковете.

kapanec
12.12.2014, 20:48
Относно запечатката, не знам дали правиш разлика и от самата паша например детелината.Карниката която е при мен, запечатва по- скоро сухо, бъкфаста по мокро.
Колега виждам ,че имаш преки наблюдения спрямо Карника и Бъкфаст били направил едно кратко резюме на двете породи + и - и евентуално ако имаш смесени майки от двете породи(F2) за нашите климатични условия (Бг) коя порода ти е по предпочитана . Благодаря предварително

Недялко Атанасов
12.12.2014, 21:29
Бъкфаст си е на Скутелатор слабостта,та той има доста теоретични и практически наблюдения(моите са отскоро), за което е изписал десетки та и много повече страници.Относно кръстосването ,е планувано за 2015 юни (инстроментално),аз предпочитания нямам ,имам изискване към дадена майка и семейството.

Недялко Атанасов
12.12.2014, 21:51
Просто споделям,защото за мене това е Добра пч. практика , и ако имах достатъчен инвентар бих правил запасни майки за всичките зазимени семейства.


В пчелините на Бъкфасткия манастир е имало 500 нуклеуса за 300 семейства................................ ................................................
.

Да така е ,но имах изпредвид в наши дни, четох го някъде и ако не се лъжа нуклеусите им са с рамки 1/2 ДБ-4бр.

scutellator
13.12.2014, 00:02
Бъкфаст си е на Скутелатор слабостта......

Това е съвършено невярно. Аз не притежавам сантиментални симпатии и лоялност към никоя марка пчели. Тъкмо на обратното! Аз съм еклектик и за мен всяка пчела си има ценни качества, но вярвам, че единственият начин човек да може да се възползва по най-добрия начин от тях, е да ги обедини заедно, посредством комбинативно развъждане. Към настоящия момент няма пчела, която да отговаря напълно на изискванията ми.


....но като допълнение ще кажа,че и сега в (провинцията ако мога така да се изразя) Бъкфаст пчеловъдите имат запасни майки...

Не и такива, за които аз да съм чувал. Презимуващи нуклеуси -ДА, запасни майки - НЕ! Разликата между двете е като между сирене и буца тебешир.

Недялко Атанасов
21.12.2014, 23:04
................



Не и такива, за които аз да съм чувал. Презимуващи нуклеуси -ДА, запасни майки - НЕ! Разликата между двете е като между сирене и буца тебешир.

Ееее, ти пък се впрягаш за Бъкфаста ,знаеш че го казвам в шеговита форма.Колкото до презимуващите нуклеуси и запасните майки,не съм се изразил правилно.

jdrumev
22.01.2021, 18:17
Първо да благодаря, на нашия Любим Модернезатор,че ме насочи към тема.Днес я прочетох цялата и да ви кажа честно видях само двама човека да пишат смислени постове.Какво общо имат въпросите от Г-н Матеев със сухата и мократа разпечатка,а това са 50% постовете...:bigsmile::bigsmile:От постовете на повечето тогава лъха незнание по темата,но да се покажат пред шефа някой хора са се правили на много умни даже бих казъл преливащи от акъл напримерно колегата Атанасов/чанко/който напоследък с Батко Зуница,Бат Тянко и други продължава с акъля,но нека карам по ред в темата.:bigsmile:

jdrumev
22.01.2021, 18:34
Отварям тази тема, за да обсъдим въпроса с рязането на крилце на всички чисто нови току-що оплодени майки. Може и друг път това да е обсъждано във форума, но никога на този аспект не се е отделяло подобаващо внимание. Тази година обаче беше годината на масовото роене, и предполагам всеки един пчелар си е скубал косите, когато изтърве даден рой.

Накратко какво знам по въпроса:

1. Пчелната майка има антенки, с които опипва килийката, преди да снесе яйце в нея. Следователно ако срежем антенка, ще я направим негодна и така само ще предизвикаме самосмяна.
2. Ако срежем задно краче, така също ще я направим негодна, защото при приклякане за снасяне на яйце тя ще се изкривява, и яйцето няма да попадне в центъра на килийката. Тоест при срязване на задно краче пак ще предизвикаме самосмяна.
3. Ако обаче срежем крилце, ние по никакъв начин няма да нарушим функционалността на майката. Тя ще си снася и пчелите ще са доволни. Ще е доволен и пчеларя, защото майка със срязано крилце няма да може да излети по време на роене.

Та при разговори с различни пчелари подочух, че някои от тях масово го използват този метод. Режат крилцата на майките по време на пролетен преглед, и така си решават проблема с неконтролираното роене. Нещо повече - в клиповете на германката (предполагам всички сте ги гледали), тя реже половин крилце на майките веднага след като се оплодят.

Та това е и моят въпрос към всички стари пчелари - мога ли да режа по половин крилце на всяка една майка веднага след като се завърне от брачен полет? Така или иначе трябва да я ловя, за да я маркирам, и това е идеалният момент за рязане на половин крилце.
Много добри въпроси Г-н Матеев направо им разказахте играта на някой колеги които се мислят за гулеми пчелари.Браво и за отговорите/лаская ви яката раута/.;)По трета точка бих допълнил,че се реже малко,а не до средата...:bigsmile:
Гледам един колега Скотелатор след вазе ви е отговорил почти на всичко защо се режат крилцата и няма да го повтарям.;)
Извинитеме,че не пиша повече,но и други мнения трябва да цитирам.
п.п.
Турзалната желиза/не е баш тързална/влия е на роенето,но може и да греша...

jdrumev
22.01.2021, 18:37
Мислех да цитирам някой пост на Скотелатора,но се отказах.Пропуснал е няколко неща,но може и умишлено.;)По нашия край на такива хора им казват"Абе ученото си е учено".:bigsmile:

бат тянко
22.01.2021, 18:59
Дака, понеже само ти задаваш въпроси, може ли и аз да те попитам нещо? Знаеш ли, какво е 9 хидрокси деценова киселина?

jdrumev
22.01.2021, 19:02
През годините , с цел смяна на "кръвта" съм купувал майки от Кисьови от Ловеч -не помня името и от Павлови-Плевен.Не съм обръщал внимание при поръчката за породата.Попитах колегата защото по думите му ,постига ежегодна самосмяна.Аз използувам много този метод.Някои семейства не правят самосмяна дори и на третата година.Такива не сменени майки ,често загиват през зимата или пролетта.Между другото установих ,че процента се увеличава ,ако отрязването става по-рано.Примерно края на март началот на април.
Е тук се напиках от смях.Каква кръв кви пет лева бре Чанко,а да знаеш от мен ранна пролет и късно лято правят самосмени....:bigsmile:

jdrumev
22.01.2021, 19:03
Дака, понеже само ти задаваш въпроси, може ли и аз да те попитам нещо? Знаеш ли, какво е 9 хидрокси деценова киселина?


Брата тренира щанги....;)Бат Тянко според теб имам ли шанс да ми каже някой тук що реже крилата за самосмена?:bigsmile:

бат тянко
22.01.2021, 19:29
Брата тренира щанги....;)Бат Тянко според теб имам ли шанс да ми каже някой тук що реже крилата за самосмена?:bigsmile:

Аз ще кажа ама няма да е скоро.

jdrumev
22.01.2021, 21:35
Аз ще кажа ама няма да е скоро.

Няма проблем.Аз имам цялото време на света...;)