PDA

Виж пълната версия : Нормално ли е ?



sasma
05.05.2014, 08:21
Здравейте,
нов съм в областа на пчеларството. Имам отводка на 7 рамки вече има и оплодена майка така ми е я доставиха, но нормално ли е да имам търтеи след като майката е оплодена? Не са кой знае колко на брой но се притеснявам че нещо не е наред.

Валтер Желязков
05.05.2014, 08:58
Здравейте,
нов съм в областа на пчеларството. Имам отводка на 7 рамки вече има и оплодена майка така ми е я доставиха, но нормално ли е да имам търтеи след като майката е оплодена? Не са кой знае колко на брой но се притеснявам че нещо не е наред.

Нещо не ти е наред теорията, а си започнал практика.
http://pchelari.com/pchelno-semejstvo/

зуница
05.05.2014, 10:47
Не се притеснявай . Важното в случая е майката да снася преобладаващо оплодени яйца.Продължавай с обучението и наблюдението на пчелите.С натрупване на опит страховете ще намалеят.Успех!

argilov
05.05.2014, 16:12
Кошер без търтеи няма,както държава без политици.Радвай се че са малко, а не 240.

sasma
05.05.2014, 17:39
Кошер без търтеи няма,както държава без политици.Радвай се че са малко, а не 240.

Това ме разби. :D Готино описание :)

Христакиев
05.05.2014, 17:41
Колеги дайте съвет , моля .
Нов съм в пчеларството , занимавам се от една година . Зимата купих 9 дадан блат кошера и плюс моите три станаха 12.
И така , преди месец реших да ги прехвърля в кошери фарар защото смятам , че моя район който е на 1200 м. надмоска височина ще бъдат по-подходящи , но сега имам следния проблем..
Майките осемяняват само старите дадан-блатови пити , а питите фарар (магазинни дадан ) не искат.Питите дадан -блат ги слагам в двата края на кошера , а в средата пити фарар , но нищо не се получава , минава майката снася 2о-30 яйца и край , продължава на плодниковите дадан - блат които по закон би трябвало да и са студени и да не ги осемянява тъй като са в двата крея в гнездото.
Моля за вещо мнение от вас колеги .
Благодаря предварително.

Nik_m
05.05.2014, 18:41
И аз като прехвърлях моите така ставаше, майката предпочита ДБ, леко по леко зареждаха търтеево пило и ги изхвърлях. Но за цяла година успях да махна по5-6 пити от кошер.
С халеманова ще стане лесно.

зуница
05.05.2014, 18:46
Колега сблъскал си се с най-нормалното за пчелите.Те предпочитат високите пити. Колко е оптималната височина на питата? На Д.Б. пускат далаци отдолу.На "тясно високата" украинска рамка не доизграждат до долу.Някъде във форума може и да е дискутирано.
Какво на практика можеш да направиш?Вече го правиш.Д.Б питите в двата края и след излюпване на пилото веднага вадиш.Опитай да стесниш и принудиш майката да снася на ниските пити.В момента се бориш с "природата" на пчелите.Всъщност пчеларите основно това правим.Не се притеснявай.Корпусните кошери са измислени за улеснение на пчеларите , а не за добър живот на пчелите.Това което сега при прехвърлянето може да направиш е да ползваш рамки с тънка горна летва.Ще намалиш пространството разкъсващо нормалната височина на питата.Успех !

Христакиев
05.05.2014, 21:34
Благодаря за съветите и куража който ми давате , в такъв случай смятам че до края ма май може и да успея да мажна поне на една част о кошерите големите рамки.

vlado 9
05.05.2014, 23:29
Колега сблъскал си се с най-нормалното за пчелите.Те предпочитат високите пити. Защо тогава да им ги взимам???За сега предимно експериментирам но в 2ва 8 рамкови корпуси на дб рамка на 850-900м нм. семействата се развиват много-много добре,след около 2 седмици за акацията(ако не вали) ще им предоставя по 2-3 магазина.

зуница
06.05.2014, 05:59
Защо тогава да им ги взимам???
За да ползваш предимствата на корпусната технология.Няма начин да разместваш фараров корпус с Д.Б. плодникова рамка.

jordanov
06.05.2014, 11:00
Защо тогава да им ги взимам???

Щото трябва да си модерен!!! Трябва да експериментираш, да търсиш, да ровиш, да мачкаш! Крилца ще режеш, крачка, всичко, пити - задължително! Търтеите ги хващаш един по един и марш навън! Без работа не трябва да стоиш, и най-вече на пчелите трябва да им намираш работа, няма да я караш айляшката като дяда си. Тогава ще видиш предимствата... на всичко! Залудо работи, залудо не стой!

dokod1962
06.05.2014, 21:29
Нов съм но смятам, че е по-добре плодниковите рамки да са по-големи. Според мен това означава по-голям брой пчели и по-високи добиви.

evgeni.filimonov
08.05.2014, 10:43
Според мен на 1200 м височина е нормално майките да избягват все още новите-светлите пити.
Най-добре е да стесни плодника на 8 рамки и да сложи над него два магазина и вътре в тях една рамка с открито пило и две рамки със запечатано пило от двете и страни, за да не се простуди откритото пило. Така пчелите и майката ще се качат горе и след 20 тина дни долу като се излюпи всичко, да разкара ДБ плодника. И постепенно да разкара и трите ДБ пити от горе.
А колкото до ЛР питите, ако се развие едно семейство на два корпуса за плодник, това семейство ще е доста по-силно от ДБ. Така мисля аз.

vlado 9
08.05.2014, 17:08
На 2 корпуса по 8 ДБ рамка за плодник не по малко от 20 ЛР пити,не е и по тежко.Но това е за друго място,колегата е решил. Да работи с Фарар,и според мен както го съветва E.Filimonov ще стане

Ангел Йосифов
08.05.2014, 17:37
Владо на 1200м сезона започва с поне месец по-късно и завършва пак с толкова по рано.По добрият вариант според мен е 3-4 корпуса с ниска рамка отколкото два с ДБ.