PDA

Виж пълната версия : Моля за съвет!



Nevena*K
26.04.2014, 11:37
Здравейте! Моля за съвет! На 19.04.14 година се сдобих с три пчелни семейства в ДБ кошери с 10 рамки. Настаних ги на избраното място. Времето не беше подходящо да отварям кошерите след превозването им. Не ги бях гледала и преди това, като изцяло се доверих на пчеларя, от който ги закупих. На 21.04.14 отворих кошерите - какво установих - пълни с пчели, преградната дъска беше поставена на 8 позиция. Преместих я на последна и поставих между рамките и лентички против акари. Пчелите носеха прашец. Реших, че при така пълни плодници ще е хубаво да им поставя и строителни рамки /да работят, да не вземат да се роят/. На 22.04.14 в кошерите поставих по една строителна рамка. Искам да споделя, че пчелите бяха завзели и външната страна на преградната дъска. Подхраних със сироп.
Питането ми е следното: до главната паша, според мен има още време. Казвам го защото кошерите ми се намират в Родопите - м. Цигов чарк. Тук все още я доста хладно, дневните температури рядко достигат 15 - 17 градуса през този месец. Дали съм избързала с поставянето на строителните рамки. Да не взема да изстудя пилото, като го разширих? Като има толкова много пчели, дали е възможно да направят рой по-рано? Дали да направя отводки от тези семейства? От това, което прочетох във форума - че при пълен плодник се поставя магазин - дали не е рано и за това? Надявам се, че съм била ясна във въпросите и в обясненията! Но ако има нужда от подробности ще ги дам. Не съм проверила дали има градеж - студено е и не искам да отварям.

argilov
26.04.2014, 13:31
Пчелите работят и при 15 градуса.Ако има паша добре,ако няма сироп 1/1 и основа.Поздрави.

Nevena*K
26.04.2014, 14:40
Благодаря за съвета, но продължавам да питам за уточняване дали съм разбрала - 1. При 10 - 15 градуса навън, плюс пълен корпус - да поставя магазините и по основа, за да градят, паша все някаква има; 2. Под 10 - 15 градуса да им слагам основи и да продължавам с подхранването. Не ми се сърдете, че така се обяснявам, но все пак съм на 10-на дена стаж.

Totevski
26.04.2014, 15:01
Пчелите работят и при 15 градуса.Ако има паша добре,ако няма сироп 1/1 и основа.Поздрави.
Кои растения отделят нектар при 15 градуса?

argilov
26.04.2014, 16:12
Невена,ако ще вадиш мед от нещо слагай магазин.Ако ще развиваш семейство сложи корпус отдолу.Господин Тотевски разстенията отделят и прашец.В моя район, Лудогорие е в изобилие сега.

Nevena*K
26.04.2014, 17:25
Точно така ще направя - ако утре времето е О.К. ще сложа магазините. Много благодаря за отговорите, добих увереност за поставянето им! Определено искам да извадя мед. Очаквайте ме с още въпроси! А сега отивам в Гугъл за да разбера кои растения отделят нектар при 15 градуса, че май този урок съм го пропуснала!

Totevski
26.04.2014, 17:42
Невена,ако ще вадиш мед от нещо слагай магазин.Ако ще развиваш семейство сложи корпус отдолу.Господин Тотевски разстенията отделят и прашец.В моя район, Лудогорие е в изобилие сега.
В моят район - Троянският балкан е изобилие на прашец през цялата година. Но аз изрично попитах кои растения отделят нектар при 15 градуса по Целзий.

Ангел Йосифов
26.04.2014, 18:09
Всички овошни дървета отделят нектар при 15 градуса.И не само те,а и всички горски цъфтящи сега.

Totevski
26.04.2014, 19:38
Всички овошни дървета отделят нектар при 15 градуса.И не само те,а и всички горски цъфтящи сега.

ОК! Вие събирайте мед при 15 градуса. Аз ще чакам по-добро време :). Нека не спамим повече темата на колежката.
P.S. Кокичето и минзухара отделет нектар и при 11-12 градуса . :)

Ангел Йосифов
26.04.2014, 20:49
ОК! Вие събирайте мед при 15 градуса.

Да живее еволюцията......,но още не съм станал пчела.Магазин или корпус се слага не само заради меда.

Totevski
26.04.2014, 21:08
Здравейте! Моля за съвет! На 19.04.14 година се сдобих с три пчелни семейства в ДБ кошери с 10 рамки. Настаних ги на избраното място. Времето не беше подходящо да отварям кошерите след превозването им. Не ги бях гледала и преди това, като изцяло се доверих на пчеларя, от който ги закупих. На 21.04.14 отворих кошерите - какво установих - пълни с пчели, преградната дъска беше поставена на 8 позиция. Преместих я на последна и поставих между рамките и лентички против акари. Пчелите носеха прашец. Реших, че при така пълни плодници ще е хубаво да им поставя и строителни рамки /да работят, да не вземат да се роят/. На 22.04.14 в кошерите поставих по една строителна рамка. Искам да споделя, че пчелите бяха завзели и външната страна на преградната дъска. Подхраних със сироп.
Питането ми е следното: до главната паша, според мен има още време. Казвам го защото кошерите ми се намират в Родопите - м. Цигов чарк. Тук все още я доста хладно, дневните температури рядко достигат 15 - 17 градуса през този месец. Дали съм избързала с поставянето на строителните рамки. Да не взема да изстудя пилото, като го разширих? Като има толкова много пчели, дали е възможно да направят рой по-рано? Дали да направя отводки от тези семейства? От това, което прочетох във форума - че при пълен плодник се поставя магазин - дали не е рано и за това? Надявам се, че съм била ясна във въпросите и в обясненията! Но ако има нужда от подробности ще ги дам. Не съм проверила дали има градеж - студено е и не искам да отварям.
Риторичният ми въпрос относно температурата за нектароотделяне искаше да покаже, че там горе в Родопите на 1000 метра надморска височина в краят на април няма условия семействата да се развият толкова много, че да роят. Там са иглолистни гори и пашата е преобладаващо тревисти растения. Не съм много сигурен, но и липа няма. Така, че докато се затопли достатъчно за обилно нектароотделяна - 20-25 градуса - има време за нормално развитие на семействата.
Г-н Йосифов, карате ме да обяснявам очевидни неща. :) А относно еволюцията - пчели няма как да станем, но управляващите в България и така наречените "пчеларски вождове" отново искат да ни направят на маймуни. :)

argilov
26.04.2014, 21:53
Ако някой ми обясни как изстива пило от основа ще съм му благодарен

kajgalool
27.04.2014, 12:14
За нектарооделянето трябва и да има слънцегреене , не само температура.Нектар се отделя в момента , но не достатъчно.Осигурявай им работа и подхранвай , когато не могат да излизат повече от 1 ден със сироп 2:1(2л.вода,1кг.захар).

Nevena*K
27.04.2014, 13:03
Наистина тези дни са много облачни. Вчера отидох да ги нагледам и пак ги подхраник със сироп - по-ретичък (2:1), за да имитира природния нектар. Днес смятах да им направя оглед преди поставянето на магазините, но температурата е много ниска и не мога да работя.

Ангел Йосифов
27.04.2014, 13:21
Колко е ниска температурата и какво цъфти в момента?

Nevena*K
27.04.2014, 16:03
Днес (към обяд) видях 7 градуса и духаше вятър, с което се усещаше по-студено. Сутринта беше по-топла. Иначе по поляните видях много нацъфтяло глухарче, в близост върби, овошки, но не мога да кажа за други ливадни или дървесни. Минзухарите са прецъфтели, но иначе ги има в изобилие. При посещението ми вчера също беше студено, долях им около по 0,300 л. сироп (предишния го бяха взели напълно). Пред два от кошерите имаше доста - 10 /десетина/ броя пчели, което отдавам на това, че са стари/ т.е може би от зимните. Не съм отваряла. Подслушах ги, след почукването жужаха нормално.

Nevena*K
19.07.2014, 08:13
Моля за съвет!
Центрофугата ми има ръжда от вътрешната страна - около канелката. Може ли да се ползва за почистване на ръждата преобразувател и след това да бъде боядисана? Принципно това е начин за оправяне на проблема, но дали е приложим в случая?

kapanec
19.07.2014, 09:16
По добрия вариант е да го калайдисаш мястото

Mateev
19.07.2014, 09:18
Проблема не е самата ръжда, а че казана на центрофугата ти е направен от материал, който ръждясва. Вероятно говорим за поцинкована ламарина. Цинка ако не знаеш постепенно пада и за 7-8 години покритието се изтънява до нула. Всичкия този цинк е влизал в твоя мед, а сега вече си в крайна фаза, когато вече започва да влиза и железен окис (ръжда). Всичките твои клиенти, на които си продавала мед, са го яли този цинк.

Моя съвет - смени центрофугата с хромникелова, както и всеки един твой съд, до който се докосва меда. Не трови себе си, децата си и клиентите си. За хранителни цели са допустими само съдове от хромникел. Допустими са и някои съдове от специална пластмаса, които имат специален сертификат, че са годни за хранителни цели.

Не се мъчи да ремонтираш ръждата, защото каквото и покритие да сложиш, това означава, че си съгласна да го изядеш това покритие в следващите няколко години. Помисли си яде ли ти се калай или желязо или боя или някаква епоксидна или полиестерна смола?

tsc1
19.07.2014, 10:05
Моля за съвет!
Центрофугата ми има ръжда от вътрешната страна - около канелката. Може ли да се ползва за почистване на ръждата преобразувател и след това да бъде боядисана? Принципно това е начин за оправяне на проблема, но дали е приложим в случая?
Ако имаш пари и възможност да ги заделиш за една нова центрофуга послушай съвета на Матеев. Ако не, послушай този на Капанеца.
Калая не е вреден за човека и не случайно векове наред хората са калайдисвали съдовете си за вода и храна. Цинка даже е полезен и участва задължително в комбинациите "витамини-минерали".

Nevena*K
19.07.2014, 10:08
Все още нито съм яла собствен мед, нито продавала такъв. Ясно ми е, че ще трябва да купя нова центрофуга, но смятах, че може да се отложи за по-късно време.

Ristis
19.07.2014, 15:36
Моля за съвет!
Центрофугата ми има ръжда от вътрешната страна - около канелката. Може ли да се ползва за почистване на ръждата преобразувател и след това да бъде боядисана? Принципно това е начин за оправяне на проблема, но дали е приложим в случая?
Принципно това е начин за отлагане на проблема, не за решаването му.
Можеш да "закърпиш" положението с преобразувател за ръжда, както си решила, като предварително механично (например с шкурка) премахнеш колкото се може повече от ръждата. Преобразувателят за ръжда е добре да не се стича по стените, за това, ако се налага, центрофугата трябва да се постави да лежи на стената, която мажеш. Ако ръждата е малко, преобразувателя ще я премахне още с първото намазване, но ако е проникнала по-дълбоко ще трябва да го нанесеш на няколко пъти, след като изсъхва. Накрая се измива хубаво с вода и подсушава. Боя не бих ползвал в никакъв случай. След време ръждата пак ще се появи, но до тогава трябва да си се оборудвала с неръждаема центрофуга...
Ако държиш да изполваш точно тази центрофуга, дъгосрочно можеш да премахнеш ръждата единствено чрез покритие нанесено по галваничен начин, например чрез горещо поцинковане, покалаяване и др.

Nevena*K
19.07.2014, 17:16
Благодаря на всички за съветите! Желая Ви прекрасна вечер!

jordanov
19.07.2014, 19:00
Разбира се че ще отложиш. Понякога отлагането води до решаване... Има разни спрейчета за студено поцинковане, стават за отвън, па може и за вътре, знам ли, имат си и сертификати за това-онова... Ако вече имаш воськ :), залей рьждата с разтопен воськ. Временно решение, ако се направи както трябва, отива с години. През това време си разширяваш крьгозора (тва не знам кво значи ама звучи модерно) и току виж ти излезе някаква врьзка в заводче дето правят галванизация или горещо поцинковане (както стана при мен) или пьк ти се обаждат отнякьде да отидеш да прибереш нова нерьждавейка, както стана с един познат. Успех и чакам отзиви сладьк ли е меда:). Собствения мед!

Nevena*K
27.08.2014, 11:32
Посъветвайте ме моля!
В периода 30.07.-08.08 направих разделяне на половина на семействата ми. За сега всичко протича нормално - новите майчици пронесоха, на други отводки придадох майки - приха ги и те работят. Но, сандъците ми са наполовина празни, защото от много скоро се занимавам с пчеличките и нямам достатъчно плодникови рамки. Кажете с какво да запълня празнините на кошерите?
В момента рамките са подредени откъм западната страна на кошера - там ли да останат или да ги подредя в средата и от двете им страни да поставя някакви материали (какви незная) за затопляне?
Отворът откъм страната на рамките ли трябва (запад или център) да бъде или на противоположна страна?
Притеснявам се как ще направя зазимяването!

P.S. Да се похваля - медът, който извадих е уникално ароматен и сладък!!!

jordanov
27.08.2014, 12:33
Браво за меда! Ще трябва да казваш рецептата напролет;). Рамките в едната страна, прелката срещу тях, център-запад. Преградна дъска задължително и празния обем го пълня с възглавница слама или чувал с парчета стиропор/фибран. Класиката е горски мъх:). Ако имаш възможност и ако ветровете позволяват, обръщай входовете на изток и тогава пълните рамки ги оставяш на юг. За мен цепене наполовина в началото на август ми идва лееко хазартно, но както и да е, няма невъзможни неща. По ме притеснява напролет без плодникови рамки какво ще става, ама след Зарезан ще го мислим.

радо
27.08.2014, 12:53
Преградна дъска задължително и празния обем го пълня с възглавница слама или чувал с парчета стиропор/фибран. Класиката е горски мъх
В никакъв случай слама и материали задържащи влагата фибран/стиропор може ,а най лесно е просто да оставиш празно пространството беше писала ,че използваш плат вместо таванка вариант е да го спуснеш от рамките зад преградната дъска и така ограничаваш обема на кошера, за успешно иззимуване задължително питки още януари защото младите ти майки ще снасят до късно и храната ще намалее.Преглед след септември един път в месеца ако пчелите са в долния край на рамките всичко е ок ако са горе веднага питка плата ще ти помогне за питката.

jordanov
27.08.2014, 14:26
Хаха, айде не ме разсмивай. Докато имах дванайсетаци и БДС таванки, направо им махнах дъските отгоре и им сложих крачоли със слама за зимно-лятно и така доста годинки. Е сламата се сменя де. Отдолу е имало и силни и нормални и всякви семейства и отводки, смъртност нямам не знам от кога, нозематоза даже и не знам какво представлява, а пък зима съм имал винаги до миналата година. Забравих да кажа че отстрани съм слагал и чувал с накъсани кашони, бе квото има наблизо, че все бързам. Верно е че е най-лесно да се остави празно пространството, и това съм го правил и февруари или март стената на север изток е черна и мокра, но в случая предполагам колежката не търси лесен подход, а ефективен. А от говорене по всяко време на годината за хранене и подхранване ми става леко тягостно...

радо
27.08.2014, 14:31
Хаха, айде не ме разсмивай. Докато имах дванайсетаци и БДС таванки, направо им махнах дъските отгоре и им сложих крачоли със слама за зимно-лятно и така доста годинки. Е сламата се сменя де. Отдолу е имало и силни и нормални и всякви семейства и отводки, смъртност нямам не знам от кога, нозематоза даже и не знам какво представлява, а пък зима съм имал винаги до миналата година. Забравих да кажа че отстрани съм слагал и чувал с накъсани кашони, бе квото има наблизо, че все бързам. Верно е че е най-лесно да се остави празно пространството, и това съм го правил и февруари или март стената на север изток е черна и мокра, но в случая предполагам колежката не търси лесен подход, а ефективен. А от говорене по всяко време на годината за хранене и подхранване ми става леко тягостно...
Прегледи и подхранване се правят по всяко време на годината само когато е нужно.Който иска нека слага слама и хартия ,парцали това си е негово решение.

bobi mitrev
27.08.2014, 16:26
Посъветвайте ме моля!
В периода 30.07.-08.08 направих разделяне на половина на семействата ми. За сега всичко протича нормално - новите майчици пронесоха, на други отводки придадох майки - приха ги и те работят. Но, сандъците ми са наполовина празни, защото от много скоро се занимавам с пчеличките и нямам достатъчно плодникови рамки. Кажете с какво да запълня празнините на кошерите?
В момента рамките са подредени откъм западната страна на кошера - там ли да останат или да ги подредя в средата и от двете им страни да поставя някакви материали (какви незная) за затопляне?
Отворът откъм страната на рамките ли трябва (запад или център) да бъде или на противоположна страна?
Притеснявам се как ще направя зазимяването!

P.S. Да се похваля - медът, който извадих е уникално ароматен и сладък!!!

Нищо не слагай. Само една преградна дъска е достатъчно.

Nevena*K
27.08.2014, 17:47
Благодаря за съветите! Ще се постарая да ги затопля, че при нас зимата е доста студено! Дано оцелеят! Разчитам на съветите Ви! Ако смятате, че може да пропусна някаква процедура ще съм благодарна да ми кажете!

Nik_m
27.08.2014, 18:06
И 3те отговора са коренно различни, което за пореден път доказва, че всеки си има начин на работа. Аз не бих разделил сега кошери, вместо сега на 2 след акацията пролетта на 4 и щяха да станат повече бройки тогава градят повече и имат по голям шанс да презимуват, но вече са разделени и ти пожелавам да изпролетят всички.

Nevena*K
27.08.2014, 19:03
Пролетта, 10-на дена след като ги купих, направих една сборна отводка. Разви ми се до 12 рамки. Обаче исках и мед да извадя и затова спрях с отводките. Зная, че рискувам, но дано Бог е с мен, а каквото е неободимо и зависи от мен ще го направя!

Mateev
27.08.2014, 19:13
Не рискуваш кой-знае колко. По принцип зимното кълбо се нуждае от много малко мед. Може би някъде около 700-800g на месец, максимум 1kg. Проблема започва пролетта, когато се появи първото пило. Тогава консумацията на мед рязко скача на ниво 4, 5 или дори 6 kg на месец. Ако тогава започнеш да храниш интензивно, ще успееш да решиш проблемите със зазимяването на семействата с малко мед. Но внимание - храненето тогава трябва да се прави редовно. Нито за ден пчелите не трябва да остават без храна. Аз тази пролет загубих над 5% от семействата си, защото си бях въобразил, че е достатъчно да ги храня само веднъж в седмицата със собственоръчно направени тънки пити от по 500-600 g. И когато размера на пилото нарастна, докато се усетя, умряха известно количество семейства, които бяха презимували успешно. Намирахме ги с изядена до дупка кесийка и вероятно за спасяването им е трябвало просто да отидем и да ги нахраним ден по-рано.

jordanov
27.08.2014, 20:15
Ами да. Последното мнение на г-н Матеев може да го приемем като сентенция на тоновете мастило които сме изписали за зазимяването и зимното хранене, спасително и подбудително. Макар че в дървените кошери няма опасност от толкова рязко развитие, ако пчеларят не се е престарал или пък ако добре знае какво прави.Така че, Невена , прави си добре сметката и хубаво преценяй кога -какво. Успех!

vlado 9
27.08.2014, 21:08
"пита с мед, буца лед"стара пчеларска поговорка.За ДБ на семейството са му достатъчни за зимуване и пролетен старт за силно семейство 9 -10 пити, на средните медения венец м/у. 1/2. -1/3 от питата и краините 2 с перга.След което зависи от пролетта идва ред на подхранването. Чичко Jordanov е един от форума от който може много да се научи, но трябва понякога да се чете между редовете му. И колежке топлата есен може да ни изненада с по голяма консумация на мед и пролетта да преценим как, колко и с какво да подханваме

Nevena*K
27.08.2014, 21:11
Благодаря Ви за съветите! Успех на всички!
Ще продължавам да питам и ще разчитам на напътствията Ви, нищо че много е изписано във форума! Отделеното внимание към някого е и вид подкрепа!
Желая Ви прекрасна вечер!

Вълчан
28.08.2014, 07:03
Матеев ви казва истината, храна на кошера му трябва на пролет! От няколко години правя късни отводки, Юли-Август. Семейството презимува на 3-4 пити, с пита захарно тесто поставена края на октомври. Посредата на кошера, без преградни дъски и затоплящи материяли. На пролет силно хранене и до май оспява да се развие, и да даде, и магазин мед.

Nevena*K
28.08.2014, 07:34
blush; Много, много съм доволна от всичко, което написахте по въпроса ми! Смятам, че се получиха най-конкретните препоръки! :yahoo:
А колкото до разбирането "между редовете".... не зная с тази руса главица дали всичко ще проумея..., само дано нервите на г-н Jordanov да са по-дебели ;)

bobi mitrev
28.08.2014, 10:14
Матеев ви казва истината, храна на кошера му трябва на пролет! От няколко години правя късни отводки, Юли-Август. Семейството презимува на 3-4 пити, с пита захарно тесто поставена края на октомври. Посредата на кошера, без преградни дъски и затоплящи материяли. На пролет силно хранене и до май оспява да се развие, и да даде, и магазин мед.

Същото направих и аз миналата година. Всисчко стана както си описал, ама едно към едно.

Nevena*K
28.08.2014, 11:13
Казвате 3 - 4 пити - само толкова пити в кошера, или това е броя на питите с храна?
При мен в кошерите в момента има само един с 4 пити, други два с по 10 броя и пет с по 6-7 пити. Количествата на меда и прашеца в тях може да не са достатъчни, но в момента ги подхранвам през ден и така ще продължавам до 15 - 20 септември. Подредбата на питите ще запазя както до сега център-запад + затоплящи материали, както препоръчва колегата Jordanov.

jordanov
28.08.2014, 13:33
Бай Вълчане, всеки път се съгласявам с тебе, няма как да не се съглася и сега. Аз па от 3-4 години правя друго, ей тъй на майтап - август отделям в един ЛР корпус сборна отводка, сама да си гледа майка и сама да се оправя, пък аз да им гледам сеира. Напролет разширявам с пити ВО и по-миналата година на слънчогледа се качиха на 5 /пет/корпуса. Е да де, ама сега в тая тема имаме някои специфики - имаме разделени през август семейства /смело решение, признавам/ които ни ги знаем дали ще са в час за зимата, имаме амбициозна, интелигентна колежка, която зазимява за първи път и за която загубата на само един кошер би било тежко изпитание и още неща все в тоя смисъл. Така че не е редно да и даваме пример с нашите храбри щуротии а да я посъветваме как да си изпролети пчеличките по най-безобиден начин. И понеже всички досега сме прави аз я съветвам ако си реши, половината кошери от тия на 6-7 пити да ги остави без изолационни пълнежи отстрани и напролет ще сравнява как е по-добре и ще си запише у тефтеря за нататък.

vlado 9
28.08.2014, 14:31
Аз също късните отводки който ги зазимявам на малко пити.,ги подреждам в средата на плодника, но от двете страни поставям преградни дъски, макар и не плътни.Между тях и стената на кошера не запълвам с нищо,въздушното пространство е сухо винаги.

Дамян Дамянов
28.08.2014, 16:06
Посъветвайте ме моля!
В периода 30.07.-08.08 направих разделяне на половина на семействата ми. За сега всичко протича нормално - новите майчици пронесоха, на други отводки придадох майки - приха ги и те работят. Но, сандъците ми са наполовина празни, защото от много скоро се занимавам с пчеличките и нямам достатъчно плодникови рамки. Кажете с какво да запълня празнините на кошерите?
В момента рамките са подредени откъм западната страна на кошера - там ли да останат или да ги подредя в средата и от двете им страни да поставя някакви материали (какви незная) за затопляне?
Отворът откъм страната на рамките ли трябва (запад или център) да бъде или на противоположна страна?
Притеснявам се как ще направя зазимяването!

P.S. Да се похваля - медът, който извадих е уникално ароматен и сладък!!!

И аз искам бързо да увелича броя семейства и съм склонен да рискувам.
Това е плана ми за следващия сезон:
Започнах да храня с 2л сироп седмично, но ако имам време ще слагам и по-често.
Докато дневните температури са над 20°C храня с 1:1, a когато температурата 3 поредни дни е под 20°C храня с 1:2,3.
Храня така до 1 окт.
След това на 10 дни им давам по 200мл сироп, но само при темп +10°C .
Ако темп е под +10°C не пипам.
Ако времето е с мен правя отводки Април, но ако е студено може и Май.
Отводките ги правя на по 2 рамки.
Юни или Юли (началото) разделям отводките на 2 равни части и повече не ги пипам.
Ако видя, че един корпус не им стига (както и стана) поставям още един корпус отгоре за седмица, а след това ги разменям.

Успех ти желая!

Искрен Мутафов
28.08.2014, 16:53
И аз искам бързо да увелича броя семейства и съм склонен да рискувам.
Това е плана ми за следващия сезон:
Започнах да храня с 2л сироп седмично, но ако имам време ще слагам и по-често.
Докато дневните температури са над 20°C храня с 1:1, a когато температурата 3 поредни дни е под 20°C храня с 1:2,3.
Храня така до 1 окт.
След това на 10 дни им давам по 200мл сироп, но само при темп +10°C .
Ако темп е под +10°C не пипам.
Ако времето е с мен правя отводки Април, но ако е студено може и Май.
Отводките ги правя на по 2 рамки.
Юни или Юли (началото) разделям отводките на 2 равни части и повече не ги пипам.
Ако видя, че един корпус не им стига (както и стана) поставям още един корпус отгоре за седмица, а след това ги разменям.

Успех ти желая!

Не те знам в кой район пчеларстваш, и какви са ти запасите на прашец в семействата, но ако го приложиш метода точно така както си го описал, силно се съмнявам, че ще има от какво да правиш отводки април...

kapanec
28.08.2014, 17:42
И аз искам бързо да увелича броя семейства и съм склонен да рискувам.
Това е плана ми за следващия сезон:
Започнах да храня с 2л сироп седмично, но ако имам време ще слагам и по-често.
Докато дневните температури са над 20°C храня с 1:1, a когато температурата 3 поредни дни е под 20°C храня с 1:2,3.
Храня така до 1 окт.
След това на 10 дни им давам по 200мл сироп, но само при темп +10°C .
Ако темп е под +10°C не пипам.
Ако времето е с мен правя отводки Април, но ако е студено може и Май.
Отводките ги правя на по 2 рамки.
Юни или Юли (началото) разделям отводките на 2 равни части и повече не ги пипам.
Ако видя, че един корпус не им стига (както и стана) поставям още един корпус отгоре за седмица, а след това ги разменям.

Успех ти желая!

По тая схема само ,ще си изтощиш пчелите и ако презимуват ,ще са много отслабнали.По мисли още малко върху плана си.
Успех ти желая

Mateev
28.08.2014, 18:48
Колегите намекват, че ако след 15-ти септември храниш с неинвертиран сироп, то тогава ти ще изтощиш зимните пчели, а това е грешен подход, защото силно накъсява времето им на живот и може и да не доживеят до пролетта, за да отгледат първото пило с пролетни пчели. Датата 15 септември е приблизителна и зависи от годината, а точно тази година се оказа ненормална. Така че не гледай датата, а гледай пилото в плодника. По него ще се ориентираш кога нови пчели спират да се раждат и старите вече са ДЛЪЖНИ да живеят до пролетта. Та именно на тези стари пчели трябва да им трепериш и да си ги къташ, защото оцеляването през зимата зависи само и единствено от тях.

Първо ако ще ги храниш, то това трябва да е само ако кошера не е натрупал достатъчно запаси. Всяко излишно хранене ги кара да работят и ги износва.
Второ храната им трябва да е инвертирана, за да не ги принуждаваш те да го правят това и отново да се износват.
Трето - сиропа с който храниш трябва да е колкото се може по-гъст, пак за да не ги караш да го сгъстяват, тоест да работят.
Четвърто - погрижи се да избиеш акара в кошера.
Пето - хубаво е да се направи и едно профилактично третиране против нозематоза.

Димитър Бонев
28.08.2014, 18:51
Освен това късното отглеждане на пило още повече изтощава пчелите, а късно излюпените пчели нямат достатъчно време да натрупат мастни запази и съответно презимуването им е под въпрос.

Дамян Дамянов
28.08.2014, 19:00
Не те знам в кой район пчеларстваш, и какви са ти запасите на прашец в семействата, но ако го приложиш метода точно така както си го описал, силно се съмнявам, че ще има от какво да правиш отводки април...

Пашата тази година ми го позволи.
Надявам се и другата да бъде толкова добра.
Много слушах, че не трябва да се храни.
Като видях колко е топло времето ми стана ясно, че ще има рев на пролет.
Януари (http://www.accuweather.com/bg/bg/varna/51536/month/51536?monyr=1/01/2014) , Февруари (http://www.accuweather.com/bg/bg/varna/51536/month/51536?monyr=2/01/2014) , Март (http://www.accuweather.com/bg/bg/varna/51536/month/51536?monyr=3/01/2014)
Както казах аз рискувам повече и това ми се отплати тази година.
Прашец не вадя! Не си струва на тази цена да лишавам семейството от протеин)
Цъфна акацията и заваля дъжд, цъфна липата и пак дъжд, но иначе не виждам края на пашата.
Аз си знам, че едно от семействата най-вероятно ще загине зимата.
Кошера отива в печката въпреки, че е на няколко години.
На мен семейства с проблеми не ми трябват. Ако ще мре да мре - природа.
Харча луди пари за неръждавейка, но за лекарства пари не давам.
Ноземата я боря като не играя шах с рамките, а като изкарам рамка от кошера я пращам в печката.
Акар не съм виждал и мисля, че това е така защото деля семействата често.
По този начин прекъсвам директно цикъла на репродукция.
А и младо семейство търтеи не ще.
Това е моята логика и не си правя илюзии, че съм на 100% прав.
Тези дето се мислят за велики ги видяхме тази пролет.
Първо умориха от глад пчелите, а след това гонеха роеве из гората - имам снимки :D
Ако виждате, че греша някъде...моля аз приемам критика, но само с обосновка.
След като е без пари, що да не чуеш чуждо мнение.


Освен това късното отглеждане на пило още повече изтощава пчелите, а късно излюпените пчели нямат достатъчно време да натрупат мастни запази и съответно презимуването им е под въпрос.

Знам, че липсата на протеини и мазнини съкращава живота на пчелата.
Миналата година сложих питки с протеин, но хванаха мухъл и ги махнах.
Нямах надеждна информация дали това ще е проблем.


Колегите намекват, че ако след 15-ти септември храниш с неинвертиран сироп, то тогава ти ще изтощиш зимните пчели, а това е грешен подход, защото силно накъсява времето им на живот и може и да не доживеят до пролетта, за да отгледат първото пило с пролетни пчели. Датата 15 септември е приблизителна и зависи от годината, а точно тази година се оказа ненормална. Така че не гледай датата, а гледай пилото в плодника. По него ще се ориентираш кога нови пчели спират да се раждат и старите вече са ДЛЪЖНИ да живеят до пролетта. Та именно на тези стари пчели трябва да им трепериш и да си ги къташ, защото оцеляването през зимата зависи само и единствено от тях.

Първо ако ще ги храниш, то това трябва да е само ако кошера не е натрупал достатъчно запаси. Всяко излишно хранене ги кара да работят и ги износва.
Второ храната им трябва да е инвертирана, за да не ги принуждаваш те да го правят това и отново да се износват.
Трето - сиропа с който храниш трябва да е колкото се може по-гъст, пак за да не ги караш да го сгъстяват, тоест да работят.
Четвърто - погрижи се да избиеш акара в кошера.
Пето - хубаво е да се направи и едно профилактично третиране против нозематоза.

Храня само с инвертиран сироп - това съм забравил да го пиша.
Аз не следя календара, а прогнозата за времето.
Декември и Януари имах пило, а меда беше на 1-3см от горна летва.
Ако не бях хранил щях да пълня с лопатата в кофи.
Март месец ме беше страх, че ще се приготвят за роене.
Вадех рамки и пчелите "преливаха". - мисля, че приятелката ми направи видео и ще я питам тази вечер.
Акар нямам или трябва да си взема очила :D
Нозема - Всичко което съм чел от научни статии до форуми ме навежда на мисълта, че е проблем на мърливия пчелар.
Рамкоповдигача се топи в спирт и сода след всяко семейство и в края на деня се минава с пистолет за горещ въздух.
Аз нямам проблем да понеса до 50% загуби.
Това не ме притеснява, все пак трябва да помним, че работим с животни.

Ако имате идея за по-добър вариант готов съм да пробвам.

Поздрави на всички!

Mateev
28.08.2014, 19:06
Ха-ха - прав си. Хубаво е да се вслушваш в другите, но в края на краищата трябва да използваш собствената си глава, която трябва да прецени кое е правилно и кое не е. И след това дори и да сбъркаш, няма да се ядосваш чак толкова много. Специално в областа на пчеларството трябва да се подлага всичко на съмнение, ако за него не ти е казана вярната обосновка защо наистина това трябва да се прави така. Покрай многото истини, които могат да се научат от старите пчелари, има и много митове, които по неведоми причини са получили популярност и са влезли в главите на същите тези стари пчеларите.

Искрен Мутафов
28.08.2014, 19:19
Дамян, аз не ти се меся как да си гледаш пчелите - изборат си е твой, но все пак това е тема започната от колежката Невена, в нея тя търси съвети и напътствия и да не я подведем в грешна посока с такива високо риск методи...

Дамян Дамянов
28.08.2014, 19:45
Ха-ха - прав си. Хубаво е да се вслушваш в другите, но в края на краищата трябва да използваш собствената си глава, която трябва да прецени кое е правилно и кое не е. И след това дори и да сбъркаш, няма да се ядосваш чак толкова много. Специално в областа на пчеларството трябва да се подлага всичко на съмнение, ако за него не ти е казана вярната обосновка защо наистина това трябва да се прави така. Покрай многото истини, които могат да се научат от старите пчелари, има и много митове, които по неведоми причини са получили популярност и са влезли в главите на същите тези стари пчеларите.

Ами...как да го кажа по-нежно...
Майсторите в занаята няма да дойдат да ми върнат парите или да ми дадат нови семейства.
Като ям тоягата поне да знам що съм я ял.



Дамян, аз не ти се меся как да си гледаш пчелите - изборат си е твой, но все пак това е тема започната от колежката Невена, в нея тя търси съвети и напътствия и да не я подведем в грешна посока с такива високо риск методи...

Както бях казал, понякога се изразявам малко по-грубо, но нито се засягам , нито искам да обидя.
Аз затова няколко пъти писах, че риска поет от мен е голям и не е за всеки.
Ако прехраната ми зависеше от пчеларство, то едва ли бих поел същия риск.
Аз търся логиката във всичко което правя и ми се налага да чета и ровя всеки проблем пред мен.
Стигнах до извода, че за мен е икономически обосновано да деля семейството всяка година.
Докато колеги гледат да го оставят цяло за по-добър добив на мед.
Всеки си има стратегия и си я спазва.
Аз давам тази информация не с цел да подведа колежката, а да и дам и друг поглед.
А накрая решението си го взема тя и тя си носи последствията.

Поздрави

Сега чета темата за инвертирането на сироп и виждам, че имам още много да уча, което е добре...значи не съм стигнал тавана.

kapanec
28.08.2014, 20:10
Сега чета темата за инвертирането на сироп и виждам, че имам още много да уча, което е добре...значи не съм стигнал тавана.
:) )))) Пчеларството е занаят който никой не може да се похвали ,че го е изучил цялостно ."Човек се учи до като е жив и умира не научен"
Подхранването при пчелите е: Подбудително,Запасително и Спасително .Опитай се да ги разграничиш и осмислиш .

радо
28.08.2014, 21:07
Започнах да храня с 2л сироп седмично, но ако имам време ще слагам и по-често.
Докато дневните температури са над 20°C храня с 1:1, a когато температурата 3 поредни дни е под 20°C храня с 1:2,3.
Храня така до 1 окт.
След това на 10 дни им давам по 200мл сироп, но само при темп +10°C .
Ако темп е под +10°C не пипам.

Планът го видяхме но ми кажи какво ще постигнеш с това късно хранене каква е целта ти.И прашец не събираш заради цените ами събирай заради пчелите си защото те ще имат нужда и рамки с прашец най вероятно нямаш в склада дано пчелите ти имат късмет да оцелеят защото най големият им враг е човека.Успех в изпълнението на плана.

Nik_m
28.08.2014, 21:47
Докато дневните температури са над 20°C храня с 1:1, a когато температурата 3 поредни дни е под 20°C храня с 1:2,3.
Храня така до 1 окт.
След това на 10 дни им давам по 200мл сироп, но само при темп +10°C .
Успех ти желая!
В повечето пчеларска литература пише че есенното подхранване е препоръчително от 15 август до 15 септември, но с оглед климатичните промени трябва и пчеларите да се съобразяват.
Зимата последните години се измести с месец по късно, така че както е написал колегата подхранване от 1 септември до 1 октомври според мен си е точно на време.
Тези 200 мл. след това не виждам за какво са, но щом ги дава вижда някакъв смисъл.

Дамян Дамянов
29.08.2014, 02:40
В повечето пчеларска литература пише че есенното подхранване е препоръчително от 15 август до 15 септември, но с оглед климатичните промени трябва и пчеларите да се съобразяват.
Зимата последните години се измести с месец по късно, така че както е написал колегата подхранване от 1 септември до 1 октомври според мен си е точно на време.
Тези 200 мл. след това не виждам за какво са, но щом ги дава вижда някакъв смисъл.

Следя температурата точно заради промените в климата.
На календар не вярвам.Аз и го обясних вече.
Това бях написал:
"Докато дневните температури са над 20°C храня с 1:1, a когато температурата 3 поредни дни е под 20°C храня с 1:2,3.
Храня така до 1 окт."
Мисля, че съм казал същото нещо, което казваш и ти.
Аз храня до 1 октомври.

"След това на 10 дни им давам по 200мл сироп, но само при темп +10°C .
Ако темп е под +10°C не пипам."Това е ЯНУАРИ месец - може би това не е станало ясно.
В средващ пост съм сложил дори и температурите през месеците Януари (http://www.accuweather.com/bg/bg/varna/51536/month/51536?monyr=1/01/2014) , Февруари (http://www.accuweather.com/bg/bg/varna/51536/month/51536?monyr=2/01/2014) , Март. (http://www.accuweather.com/bg/bg/varna/51536/month/51536?monyr=3/01/2014)
Гледам температурата и ако е над 10°C им слагам по 200мл на 10 дни.
Мисля, че доста колеги хранят точно така.
Малки дози през трите месеца.


Планът го видяхме но ми кажи какво ще постигнеш с това късно хранене каква е целта ти.И прашец не събираш заради цените ами събирай заради пчелите си защото те ще имат нужда и рамки с прашец най вероятно нямаш в склада дано пчелите ти имат късмет да оцелеят защото най големият им враг е човека.Успех в изпълнението на плана.

Късно хранене наричаш Октомври или Януари?!?!
Целта е да взема още първия прашец и нектар.
Различни райони различна паша.
При мен пашата е постоянна и може би това е ключа.
Аз не разчитам на една акация или един слънчоглед годишно.
Района ми е 3000м х 200м овощни дръвчета и цветя.
След тези 200м започват ниви с люцерна,слънчоглед,рапица или жито,царевица (редуват ги).
На 500м от пчелина има дере широко 30м и дълго 500м само с акация и топола.
Съсед бивш пчелар твърди, че няма паша, а аз не се съгласявам с него и пчелите ми също.
Ноземата я боря като не играя шах с рамките, а като изкарам рамка от кошера я пращам в печката.
Аз предпочитам да не им давам прашец, но да се размина с ноземата.
Да, ако прашеца стане 50-100лв/кг сериозно ще се замисля, но преди това хайде по-добре да си го ползват пчелите ми.
Ако разнасям прашец от един кошер на друг, то ще заразя всички семейства с нозема.
Да не говорим за молеца...там е на 100% работата.
Много правилно си казал,че човека е най-големия враг на пчелите.
Та да вземат повече хора да се вслушат и спрат да го играят фактора господ в кошера.
Пчелите се опитват да поддържат хигиената, а пчеларя вкарва в кошера болести.
И по този повод...лек номер 1 срещу акара е 100гр кайсиева ракия, ако след 100гр виждате акара да мърда вкарайте още 100 и така докато спрете да го виждате.
drinks;

Дайте да не раздуваме темата повече, ако имате въпроси ще отговоря на ЛС с удоволствие.

Поздрави

Недялко Атанасов
29.08.2014, 20:12
Поздрави

Сега чета темата за инвертирането на сироп и виждам, че имам още много да уча, което е добре...значи не съм стигнал тавана.[/QUOTE]
Дамяне,нищо лично но ако сега на този етап от развитието ти като пчелар твърдиш ,че се учиш за инвертирания сироп ,то тавана ти е много далече още.

Дамян Дамянов
29.08.2014, 22:12
Дамяне,нищо лично но ако сега на този етап от развитието ти като пчелар твърдиш ,че се учиш за инвертирания сироп ,то тавана ти е много далече още.

Ами аз не смятам, че знам всичко за сиропа.
Ако ти знаеш всичко да беше казал.

argilov
30.08.2014, 06:44
Дамянов,това хранене с инвертиран сироп ли е,и ако може малко повече за зимното хранене,цел,смисъл и резултат.Благодаря предварително,ако бъдеш така любезен.

Искрен Мутафов
30.08.2014, 10:03
...това хранене с инвертиран сироп ли е,и ако може малко повече за зимното хранене,цел,смисъл и резултат...


Едва ли?!?
При храненето с инвертен сироп няма - 1:1, 1:2,3 или към незнам си колко - особенно при зимното запасяване. При пролетното с цел стимулиране на развитието може инвертираният сироп да се разрежда малко с вода(все пак тогава имат голяма нужда семействата от вода).

Дамян Дамянов
30.08.2014, 14:28
Да приемем, че имаме само захар и вода без нищо друго.
Защото нямам лаборатория в килера да следя глюкоза,фруктоза,захароза.
Забравяме за инвертаза, киселина, глюкоза, фруктоза.
Имаме само захар и вода.

Разтворимост на захар в 1кг вода



Темп

0°C
5°C
10°C
15°C
20°C
25°C
30°C
35°C
40°C
45°C
50°C
55°C
60°C
65°C
70°C
75°C
80°C
85°C
90°C
95°C
100°C


Захар/кг/
1,792
1,847
1,905
1,970
2,039
2,114
2,195
2,284
2,381
2,487
2,604
2,731
2,873
3,029
3,205
3,399
3,621
3,868
4,157
4,486
4,872


Вода/%/
35,82
35,12
34,42
33,67
32,91
32,11
31,30
30,45
29,58
28,68
27,75
26,80
25,82
24,82
23,78
22,73
21,64
20,54
19,39
18,23
17,03


Захар/%/
64,18
64,88
65,58
66,33
67,09
67,89
68,70
69,55
70,42
71,32
72,25
73,20
74,18
75,18
76,22
77,27
78,36
79,46
80,61
81,77
82,97



Това е информацията с която разполагам.
Смятам, че има грешка и разпределението не е точно, но това е друг въпрос.

Nevena*K
11.09.2014, 08:55
Какво да направя?
На 25.08., на една рамка в силно семейство, видях три маточника - перфектни, някъде на около 10 - 12 дни. Предната седмица, при прегледа на кошера ми направи впечатление, че майката я бяха изтикали на 2 рамка и почти нямаше яйца (но тогава не съм видяла маточниците, просто защото проверявах върнатите след центрофугиране пити). Реших да изчакам седмица след 28 август. На 4 септ. установих, че от единия маточник се е излюпила майка (не съм я видяла), а другите два бяха прегризани. Пак реших да чакам до седмица да видя дали няма да се появят яйца, но вчера при проверката на кошера видях старата майка (маркирана) и пак няма снесени яйца.
Коментирах горното със съсед пчелар, който ми каза да оставя семейството да се оправя "че те си знаят работата". Но аз имам притеснение и се двоумя дали да закупя майка и да сменя старата с нея или наистина да ги оставя да се оправят.
Може би казусът е елементарен, но моля да ми помогнете в решението!

радо
11.09.2014, 12:25
Възможно е да има едновременно и стара и млада майка щом няма яйца старата е ненужна само спасява семейството да не стане търтовка.Първо потърси за млада майка ако са минали 15 дена от излюпването трябва да е пронесла може и да се забави защото търтейте намаляха ,а може да са я изяли пчелоядите защото станаха много нагли.Ако все пак намериш да купиш майка задължително се увери ,че няма млада майка и убий старата може да я смачкаш върху клетката на купената и предаваш.През зимата семейството задължително трябва да има оплодена майка за да ти гарантира развитие напролет.

kapanec
11.09.2014, 21:16
Изчакай 15 дена от излюпването и тогава търси да ли има прясно пило и новата майка за да не се окаже ,че старата си снася все още.

vlado 9
12.09.2014, 19:58
Изчакай още 2-3 дена тази година има търтей няма проблем майката да се оплоди

Nevena*K
12.07.2015, 07:24
Здравейте! Вчера при проверка зна семействата установих, че две са напълнили плодниковите пити с прашец - от 12 броя 7-8 са с прашец, като някои са почти на 100 процента. Мед няма, а и след неколкократно опитване да ги кача в магазините пак не са горе. И там не качват нищо. Силни семейства са. То, че мед от тях няма да има е ясно, но какво да правя, нямат никакви запаси?

ivootur
12.07.2015, 07:28
Храни,да не пресъхва хранилката.Всеки ден по една хранилка най-малко.

Ангел Йосифов
12.07.2015, 07:36
А колко рамки са с пило?Необходимо е да да осигуриш място-рамки за осеменяване.Качи 3-4 рамки с прашец в магазините,а на тяхно място постави празни.

Nevena*K
12.07.2015, 07:39
Да извадя ли от питите и да ги стесня? Да им пусна с основи, за да ги изградят и да се запасяват или ще слагат върху прашеца?

Nevena*K
12.07.2015, 07:40
Пилото е малко и то прешарено, майката е задръстена, а може би некачествена!?

Nevena*K
12.07.2015, 07:44
Работя с магазинни и плодникови на ДБ и май по-скоро трябва да извадя. Или да сложа два магазина и тогава да ги разместя така? Ама като седят само долу?

валко
12.07.2015, 09:27
Работя с магазинни и плодникови на ДБ и май по-скоро трябва да извадя. Или да сложа два магазина и тогава да ги разместя така? Ама като седят само долу?

Сложи втори магазини и качи всички плодникови пити с прашец горе ,плодника го зареди с основи и почваи да храниш по малко но редовно ако нямаш паша ,пчелите ти са се задънили с прашец и трябва да създадеш условия за маиката да снася.

Ангел Йосифов
12.07.2015, 11:09
Сложи втори магазини и качи всички плодникови пити с прашец горе ,плодника го зареди с основи и почваи да храниш по малко но редовно ако нямаш паша ,пчелите ти са се задънили с прашец и трябва да създадеш условия за маиката да снася.
Само да добавя-смени майката.

Mateev
12.07.2015, 12:38
И аз щях да кажа същото - задръстването на плодника с прашец е генетично обусловлено. Правят го само някои от семействата и най-доброто лечение е СМЯНА НА МАЙКАТА.

Същото важи и за начина на разполагане на медовите запаси. То също зависи от гените на майката. Има майки, при които пчелите предпочитат да задръстват плодника, а има и такива, при които разполагането на меда е в магазина или в най-лошия случай е смесено - в плодника и в магазина. Когато се прави селекция на пчелни майки, начина на разполагане на медовите запаси е един от критериите за определяне на развъдната стойност.