PDA

Виж пълната версия : Времето през 2014 г.



venci
25.04.2014, 21:05
подходящо време за роеве

BUGI
25.04.2014, 22:57
Сиромаси когато нјама какво да работат:(,

прават оште сиромаси;).

argilov
26.04.2014, 13:45
Вчера,25.04 прибрах един.За 29 години пчеларстване този е пьрвият случай на априлски рой.

Искрен Мутафов
26.04.2014, 20:55
Вчера,25.04 прибрах един.За 29 години пчеларстване този е пьрвият случай на априлски рой.

Понеже от известно време липсва едно доста важно(лично според мен) поле "населено място"; "място на пчеларстване":

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1612&p=38215#post38215

Да те попитам в кой район си?

argilov
26.04.2014, 21:33
Разградски

Nik_m
15.05.2014, 18:51
Какво е това време, днес беше страшен студ. Зимата беше по топла.

Mateev
15.05.2014, 18:57
Явно времето в България се е побъркало. При мене беше точно обратното - днес беше един от най-добрите дни през тази пролет. Слънцето не се е скривало, въпреки че нощес имаше буря (по-точно ураган с потоп). Пчелите се скъсваха да летят, независимо от това, че имаше бая силен ветрец. Която и пчела да се покажеше на прелката, вятъра веднага я поемаше и отнасяше нанякъде. Въпреки това, потока от връщащи се тежко натоварени пчели не е спирал нито за момент. Имам дори и клипчета - сега ги качвам в тубата и ще ги публикувам.

Nik_m
15.05.2014, 20:10
Днес работих по къщата облечен с зимно яке и премръзнах.
Преди да си тръгна погледнах през дъното един кошер и пчелите бяха на кълбо в единия край.
Цял ден роси комбинирано с мразовит вятър.

Mateev
15.05.2014, 21:03
Явно живееш в друга България ..........

В моята България съгласно личната ми MTO станция деня е започнал с 8.8 градуса по Целзий, по обяд е бил 16.1 градуса, а вечерта отново е паднал до 10.9 градуса. Силата на вятъра не е надхвърляла 24 km/h, а слънчевата радиация по обяд е била малко над 1000 W/кв.м. Такава радиация има през слънчевите летни дни. Валежи не е имало нито една капка. Облачност - леко разкъсана с преобладаващо ярко слънцегреене. UV индекса е надхвърлял 8, което означава, че ако пчеларите са работили голи до кръста, в днешния ден щяха да изгорят.

Дори и в момента температурите в цялата страна са на ниво около 13-14 градуса, като само по високопланинските върхове са на ниво 8-10 градуса. Вятър няма никъде, а атмосферното налягане се повишава, което всъщност си е една добра пчеларска новина за утрешната акациева паша.

DZhelev
04.07.2014, 13:10
"Времето е в нас и ние сме във времето". Велика мисъл. За мен климатичните промени тази година са ключов фактор за развитието на пчелите. Пчеларсвам в региона около гр. Генерал Тошево. Миналата година до края на месец Декември времето беше изключително топло. Пчелите бяха доста активни за сезона, при което изразходваха доста енергия и свързаното с това разход на зимни запаси от мед. Доста пчелари от региона се оплакваха, че още в края на Декември плодниковите им рамки дрънкат пресушени. Тази година презумавалите пчели тръгнаха добре, но непрестанните валежи през целия месец Май и Юни доведоха отново да пресушаване на плодниковите рамки. Към момента съм дал над 150 кг. захар за 50 кошера при условие, че друга година по това време се вадеше по 2-3 магазина с мед. Според мен нашия пчеларски календар вече не е актуален и трябва да се промени. В чудо се виждам вече, кое и кога да правя. Ако някой има виждане по въпроса ще се радвам да обменим взаимно опит и да си изградим някаква стратегия за борба с климатичните промени, които за в бъдеще ще стават все по-големи. Стратегия, която ще помогне за оцеляването и развитието на пчелите.

argilov
05.07.2014, 07:25
Според мен за това време е необходимо да се предвиди 10-15кл. захар на семейство.А за отводките отделно.Някога в държавнте пчелини се залагаше 10кл. пролетно и 10кл. есенно подхранване.Самоиздръжкат на пчелина не носи добри доходи.Поне при моя опит е така.Ако има някой с по добри идеи ,ще се радвам да сподели че да се поучим.

Pavel_Bs
05.07.2014, 21:37
А спомняте ли си поръчковите статии от рода на "Топлата зима ще позлати пчеларите".Май прекупвачите избързаха с броенето на пилците.Сега е момента да се изисква по-справедлива цена.

Димитър Бонев
05.07.2014, 23:29
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4174268
Проф. Валери Спиридонов: Предстоят още порои, а зимата ще дойде рано

Nik_m
06.07.2014, 07:28
Аз мисля от доста време, ако и зимата вали сняг като сега дъжд ще направи няколко метра снежна покривка.

BUGI
21.07.2014, 22:52
Какви са отношенијата меду хората,
времето е много хубаво!!! ???

Nik_m
22.07.2014, 06:33
Синоптиците тази година нямат вярна прогноза, преди поне познаваха от време на време.

Mateev
22.07.2014, 18:53
Аз разсъждавам така:
Нещо глобално се е случило - Гълфстрийм или бог знае какво. Все още не го знаем какво е, но знаем, че няма шанс да се промени току-така в по-добра посока. Каквото и да е, то ще тръгне към подобряване бавно, а не от днес за утре.

Изводи и моя лична прогноза:
Климата над България ще продължи да е "мокър" и така ще е вероятно още дълго време - може би няколко месеца или дори цяла година. Със сигурност тази година е загубена за пчеларството. Ще продължават "мокрите" дни през цялото лято и дори през есентта. Почти е сигурно, че ни чака дълга и мека зима, с много-много сняг в подбалкана и в планинските региони. Температури с много градуси в минус не се очакват, освен може би една две нощи през февруари, но това е просто "черешка на тортата". Огромното количество валежи с температура 16-18 градуса в действителност извърши "небивало" затопляне на повърхностния слой на почвата (първите 7-8- метра), а това рядко се случва. Обикновенно температурата на повърхностния слой (след 3-тия метър) е на ниво около 14 градуса за региона на България. От 3-тия метър до поне 100-ния метър температурата е все една и съща, и това всъщност е средната температура на въздуха над България през последните 1000 години. Обикновенно зимно-летните колебания на температурата на въздуха променят само първите 3-4 метра, максимум 5 метра. Надолу температурата е почти константна и е равна на средногодишната температура за дълъг период от време. И колкото по-надолу се потъва, толкова температурата е равна на средната за все по-дълъг период от време. Това е за първите 100-200 метра, а по-надълбоко започва влиянието на топлото земно ядро, което постепенно увеличава температурата с увеличаване на дълбочината. Всъщност учените по температурата на почвата на дадена определена дълбочина могат да разберат кога в историята е имало глобално затопляне и кога - глобално застудяване. Просто игра на математика.

За нас и за нашите кратки срокове от един човешки живот е важна температурата на първите 10-20 метра от почвата. При сухи и нормални години климата клати само температурите на първите 3-4 метра от почвата. При мокри години, каквато е сегашната, топлата вода (всичко над 14 градуса е "топло") попива много по-дълбоко в почвата (до 10-тия метър, че и повече) и зарежда тази почва с КОЛОСАЛНО КОЛИЧЕСТВО ТОПЛИННА ЕНЕРГИЯ !!! То затова и лятото е по-хладно - защото нормалната лятна енергия на слънцето вместо да остане на повърхността и да топли въздуха, тя потъва в дълбините на почвата и я топли. Говорим за милиарди мегаватчасове топлинна енергия. Това количество топлинна енергия ще държи повърхностния слой на почвата по-топъл от нормалното поне 5-6 години. Това ще е свързано с меки зими, валене на сняг и стопяване след 2-3 дена, киша по пътищата, и дълбоки еднометрови или дори двуметрови снегове в подбалкана и по планините. Кучи студове са възможни само във въздуха, но той бързо ще се стопля от топлата почва.

Ако не греша в тези разсъждения, чакат ни поредица от мокри меки зими, а ако се случи горещо лято, то ще е по-горещо от нормалното с поне 3-4 градуса. Ха-ха - хайде да поживеем и да видим дали съм бил прав. Най-малкото законите на физиката работят в моя полза................

Може да звучи смешно, но аз лично отдавна съм повярвал в тази "моя си" прогноза (направих си я преди 2 месеца) и "пчеларските" ми решения са подчинени на нея. Смело разфасовах на отводки всички пчелини в Габровския регион веднага след първата паша, а подобно действие подготвям за след 4 дена и в Ловешкия регион, където слънчогледа вече е на приключване. Увереността за мокър август и септември ме е убедила, че с храненето не трябва да спирам, а увереността за мека зима ще ме накара да вляза в нея със слаби семейства на по 4-5-6 рамки. Може да ми се смеете на решенията, но нали знаете - пилците се броят наесен, а кошерите - напролет. Живот и здраве да дойде пролетта и тогава да видим сбъркал ли съм или не. Иначе нали знаете - ако освен План А не сте си подготвили План B и План C - лошо ви се пише. Е аз съм гърмян заек, така че План B и План C си имам.

tsc1
22.07.2014, 21:14
.....
Ако не греша в тези разсъждения, чакат ни поредица от мокри меки зими, а ако се случи горещо лято, то ще е по-горещо от нормалното с поне 3-4 градуса. Ха-ха - хайде да поживеем и да видим дали съм бил прав. Най-малкото законите на физиката работят в моя полза................

Може да звучи смешно, но аз лично отдавна съм повярвал в тази "моя си" прогноза (направих си я преди 2 месеца) и "пчеларските" ми решения са подчинени на нея. Смело разфасовах на отводки всички пчелини в Габровския регион веднага след първата паша, а подобно действие подготвям за след 4 дена и в Ловешкия регион, където слънчогледа вече е на приключване. Увереността за мокър август и септември ме е убедила, че с храненето не трябва да спирам, а увереността за мека зима ще ме накара да вляза в нея със слаби семейства на по 4-5-6 рамки. Може да ми се смеете на решенията, но нали знаете - пилците се броят наесен, а кошерите - напролет. Живот и здраве да дойде пролетта и тогава да видим сбъркал ли съм или не. Иначе нали знаете - ако освен План А не сте си подготвили План B и План C - лошо ви се пише. Е аз съм гърмян заек, така че План B и План C си имам.
А с Оня горе договор имаш ли?:laughing:

Mateev
22.07.2014, 22:14
Ха-ха....... имам План B, а понякога и План C. Много провали помня в този живот, но никога не съм допускал сериозни сътресения, които да застрашат цялостното състояние на бизнеса. Обикновенно загубите предварително се планират и те трябва да са такива, щото човек "да може да си ги позволи". Масово използвам например ДИВЕРСИФИКАЦИЯТА или на Български - НИКОГА ВСИЧКИ ЯЙЦА В ЕДНА КОШНИЦА. Аз съм си я доразвил тази народна мъдрост до "ЯЙЦАТА ТРЯБВА ДА СА ПОНЕ В ПЕТ КОШНИЦИ, изработени от 5 различни материала, сложени на 5 различни места......ха-ха имам дори и План Z за случай, в който всичките 5 кошници с яйца се счупят едновременно..... Надявам се, че никога няма да се наложи да го привеждам в действие......:)

scutellator
22.07.2014, 23:37
Аз пък имам усещането че тази зима ще се върнем в ледниковия период, точно защото лятото е хладно.
Теорията ми със сигурност си има пукнатини - след тази топла зима очаквах ще лятото ще ни изпържи (както през 2007), пък то се оказа че ни издави.

Mateev
23.07.2014, 08:15
Истината е, че и двамата ще сбъркаме, защото такива краткосрочни флуктоации на климата са непрогнозируеми поради случайностния им характер. Влияят прекалено много фактори, част от които не ги знаеме какви са, колко са и с каква сила и посока влияят.

Нали знаеш, че случайности хем има, хем няма. Всичко е закономерно, защото се подчинява на законите на физиката, но за нас хората е случайно, защото не знаем всички въздействуващи фактори. Хвърлянето на монета винаги води до падане на герб или стотинка с вероятност 50%. Това е случайностен процес, но ако знаехме силата на хвърляне, вектора на ъгъла, масата на монетата, посоката на вятъра, гравитацията, влиянието на електромагнитни сили и сигурно още 100 различни влияния, вероятно можехме да изчислим със 100% вероятност дали ще се падне герб или стотинка. Така е и с климата - той е строго закономерен, но към днешна дата с нашите кекави компютри и с недостатъчното количество информация за различните процеси, ние (хората) можем да правим само изключително кратки прогнози (до 5-6 часа напред във времето). По далечните прогнози се правят все по-трудно и все по-неточно.

Ха-ха - все пак метеоролозите понякога правят опити за дългосрочни прогнози за няколко месеца напред, но тези прогнози обикновенно разчитат не на точна математика, а на слабата памет на хората. :)

Ангел Йосифов
23.07.2014, 18:23
У дядото има геран.Преди 20години март-април водата достигаше на около 0,8-1м. от повърхността.До преди 3-4години,нивото март-април беше паднало под 4м.Таз година беше на около 3м.Очаквам в следващите години водата да достигне първоначалното си ниво.Тека,че "където е текло пак ще тече"

DZhelev
25.07.2014, 15:03
Браво Mateev! Страхотна прогноза! Според мен има логика в това, което пишеш. И моите предположения бяха някакви подобни, но ми убягваше точната формулиировка.

Pavel_Bs
21.09.2014, 21:40
http://dnesplus.bg/(F(qKzgi1zP4o_d5cwBk_c_8fn-jLcjSzjnZDcDKXqv-eFP8pHcfjxEhMuq0wYMeDOeMNVg71Wskvcft5o266fTDeZ_-aL8yvnGs1I5w3s7PzPe1taf2bstf_7YF8AbpfVc4Mh1jeRHE8u hDZ_dUP-zpTD9IvhkkN0CGxGlur3cTDc1))/News.aspx?n=676547

Ivan_vd
21.09.2014, 21:56
http://dnesplus.bg/(F(qKzgi1zP4o_d5cwBk_c_8fn-jLcjSzjnZDcDKXqv-eFP8pHcfjxEhMuq0wYMeDOeMNVg71Wskvcft5o266fTDeZ_-aL8yvnGs1I5w3s7PzPe1taf2bstf_7YF8AbpfVc4Mh1jeRHE8u hDZ_dUP-zpTD9IvhkkN0CGxGlur3cTDc1))/News.aspx?n=676547Е отдолу коментарите ми харесаха много.

rosty_sz
22.09.2014, 12:10
А сега, на кой да вярваш?
http://www.blitz.bg/news/article/291847

tsc1
22.09.2014, 12:19
А сега, на кой да вярваш?
http://www.blitz.bg/news/article/291847
На индианците! Ако събират много дърва, значи зимата ще е студена!:laughing:

Mateev
22.09.2014, 16:05
Нали вече ви казах, че метеоролозите при правенето на прогнозите си разчитат не на уредите си, а на ............ слабата памет на хората. :)

Няма как времето да бъде познато повече от 6-8 часа напред. В редки случаи с големи циклони може да бъде познато 1-2 дена напред и това е. Всичко останало е игра на тото. Като казах тото - помните ли едно време как се теглеха числата? Имаше една голяма сфера с пигпонки в нея, която се въртеше и по всеобщо убеждение числата се падаха случайно. Нещо подобно е и с атмосферните процеси - хаос от непредсказуеми движения на въздушни маси. Позназването на времето след 3 дена е равносилно на познаване на това коя пингпонка ще се падне - ха-ха..... А познаването на времето след 3 месеца е равносилно на познаването на това коя пингпонка ще се падне не сега, а след 100 завъртания и спирания на сферата. :)

2035

Ангел Йосифов
22.09.2014, 18:05
Като се позамисля от една страна лятото си беше мокро и не особено топло,което ще рече ,че земята не е подгрята от което следва бързо изтиване.От друга страна гугутките наоколо се държат,като през пролетта-гнездят.........Божа работа.

Искрен Мутафов
22.09.2014, 18:24
Синоптиците - е, те тия като че ли имат негласно съревнование с политиците - кои повече да лъжат...?!?

Mateev
22.09.2014, 18:34
Ама то виж и как са организирани прогнозите:

1. ........ възможни са превалявания ...... Ха-ха - ще вали или няма да вали?
2. ........ на места ще има купеста облачност..... Ха-ха - ще има ли облаци ли няма да има и къде?

Nik_m
23.09.2014, 14:41
Това са глупости, нарочно пишат крайности да са интересни и четени. Те ме могат да познаят времето за утре а какво остава за след месеци.

distedi
23.09.2014, 15:14
И метеоролозите вземат заплати.....нека напишат нещо, пък току виж познаят :)

tsc1
23.09.2014, 16:23
И метеоролозите вземат заплати.....нека напишат нещо, пък току виж познаят :)
Добре, че не им плащат според процента на сбъднатите прогнози!crying;

Nik_m
23.09.2014, 17:21
Добре, че не им плащат според процента на сбъднатите прогнози!crying;
Те тогава ще има да връщат на края ма месеца вместо да взимат заплати.

Искрен Мутафов
24.09.2014, 03:16
http://dnesplus.bg/(F(qKzgi1zP4o_d5cwBk_c_8fn-jLcjSzjnZDcDKXqv-eFP8pHcfjxEhMuq0wYMeDOeMNVg71Wskvcft5o266fTDeZ_-aL8yvnGs1I5w3s7PzPe1taf2bstf_7YF8AbpfVc4Mh1jeRHE8u hDZ_dUP-zpTD9IvhkkN0CGxGlur3cTDc1))/News.aspx?n=676547

Открийте разликите:

http://pik.bg/внимание-идва-най-лютата-зима-от-100-години-насам-news101513.html

Като на конвейр ги пишат, само сменят годината...

BUGI
25.09.2014, 21:44
За метеороозите и прогнозерите на времето:
"и слепа кокошка к-сне нјакое з-рно в двора".

Pavel_Bs
05.10.2014, 18:10
Колеги,не знам при вас как е,но в морската градина на Бургас,масово е нацъфтял рожкова.

papabg
07.10.2014, 17:18
На вилата ми край Сливен, където са пчелите ми в неделя видях, че е цъфнала една круша...

kli6o
16.10.2014, 12:55
В Пазарджик преди две седмици видях няколко цъфнали кестена,една жълта акация и люляк…

Nik_m
17.10.2014, 07:33
Какво като са цъфнали дъветата?
И в монтанско има цъфнали, и миналата година и по миналата имаше, това няма нищо общо с времето.

rosty_sz
17.10.2014, 07:37
Има общо със времето в момента, но няма чак толкова голямо отношение към прогнозата за в бъдеще. Общо взето "бабини дивитини".

Pavel_Bs
17.10.2014, 09:12
Хубаво е човек да се научи да разпознава знаците в природата.В природата няма бабини деветини,всичко е закономерно,но човек е загубил много способности откакто е станал "цивилизован".Същото е и при пчелите - ние си мислим,че всичко знаем,но всъщност учениците сме ние,а те са учителите,във всички отношения,включително и в личностното ни развитие.

FVCVS CAESAR
18.10.2014, 19:03
Пред нас вчера бяха цъфнали два налъма. :laughing:

rosty_sz
18.10.2014, 19:58
Днес се разходих малко из Средна гора и искам да ви кажа, че има масов цъфтеж на диви ягоди. Тук таме е цъфнала детелина и има още 7-8 вида треви, които не познавам, които цъфтяха. Съпругата ми си откъсна и един цъфнал бял равнец. Луда работа.

Mateev
18.10.2014, 20:43
Лудата работа кара пчелите да гледат пило, а това силно намалява зимните запаси, натрупани през август. И ако семейството е силно и консумира по 7-8 кила на месец при гледане на пилото, августовските запаси могат да се изпарят през септември и октомври. И да не се окаже, че такива откачалки като мене, които са правили октомврийско подхранване, ще влязат в зимата с централни пити задръстени с мед, а специалистите които ми опонираха сега май имат мед само в крайните пити. Да видим кой какви пилци ще преброи напролет..........

Mateev
25.10.2014, 10:09
Зимата пак ни изненада - ха ха......
В Габрово снега само за няколко часа натрупа 30-40 сантиметра и не спира да вали. Тука на Етъра пътищата не са разринати и коли не се движат. Само за 2 часа след началото на зимата и вече изпаднахме в бедствено положение ......ха-ха......

Написах този постинг за да остане във форума като архив, че през 2014 г. първия сняг е завалял на 25 октомври.

Искрен Мутафов
25.10.2014, 10:29
Написах този постинг за да остане във форума като архив, че през 2014 г. първия сняг е завалял на 25 ноември.

Е, да - ама днес е 25 октомври...

2278

Mateev
25.10.2014, 11:02
Така е. Поправих го. Благодаря за забележката. Точно това и съм искал да напиша защото гледах датата на компютъра, но явно тази сутрин кукувица ми е изпила акъла. При мене е екшън - снега вече надхвърля 45 сантиметра. Спешно повиках част от персонала да рине, но как се изриват десетки тонове сняг. А и продължава да вали, при това много интензивно. Всички транспортни средства трябва спешно да им се смени течността в чистачките. Също така и антифриза на някои от тях, както и летни със зимни гуми. Естествено започнаха и проблеми с някои акумулатори.

Имам и коли на път, попаднали в едно или друго задръстване. Витиня в момента е задръстена от завъртял се на кофти място тир. Няма достъп до него за снегорини или влекачи, които да го измъкнат. Поради тази причина хиляди коли са задръстили пътя и някои от тях се нуждаят от помощ. Разчистването и отварянето на пътя ще отнеме поне 4-5 часа. Там имам и моя кола, но добре че е Audi Quatro и за нея няма проблем с измъкването от преспи. Ползата от това обаче не е много голяма при положение че пътя е задръстен от спрели коли, някои от които буксуват и не могат сами да тръгнат без бутане.

Абе пълна лудница....... Гледайте новините по телевизията......

jordanov
25.10.2014, 18:09
Е как изненада бе г-н Матеев? МТО станцията нищо ли не показа? Тоя път даже и Емката Чолаков не беше далеч от истината... За съжаление.

Mateev
25.10.2014, 22:30
При връщане от София от среща на работната група за създаване на НППО е имало и един малък екшън - ха-ха..... Паднало дърво на пътя и блъскане в него, за щастие с минимални щети по джипа.

2281

jordanov
26.10.2014, 13:16
Несъобразена с пътните условия скорост. Шофьор със самочувствие заради лъскава кола. Вчера, късен следобед, с няколко такива се разминах а един заобикалях.

Mateev
26.10.2014, 13:27
Така е. Диагнозата ти е правилна. Но не е виновна лъскавата кола, а възраста на шофьора. На снимката се виждат и следите на друга кола, която обаче не се е блъснала, а просто е спряла и се е върнала. Сина ми обаче се е блъснал. Какво да се прави - такива са всички младежи. Нима едно време и ние не сме били луди глави?

С времето акъла на младежите-шофьори ще им дойде в главата, но за съжаление някои от тях няма да могат да го доживеят този момент (около 0.5% или 1 на всеки 200). Такива са тъжните цифри на статистиката.

Аз също през живота си имам няколко дребни автомобилни произшествия и една сериозна катастрофа, в която москвича стана на скрап. И всичко това е било на младини. След 30-тата си година обаче не си спомням за някакво ПТП, предизвикано от мене.

Mateev
30.10.2014, 11:29
Ето една интересна статия, според която "Рискът от сурови зими през идните години е двойно по-голям заради глобалното затопляне".

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4395797

rosty_sz
05.12.2014, 09:22
Отново съм наводнен в единият пчелин. Подпочвената вода вече е "надпочвена" на някои места като в моя двор. Кладенеца не е надграден и в момента се държи като извор:(. Пчелите не са се облитали вече месец и според прогнозата поне още месец облитане няма да има. Според руснаците още в началото на 2015 ни очаква лют студ с максимални -7 за моя район.

зуница
05.12.2014, 10:19
Отново съм наводнен в единият пчелин. Подпочвената вода вече е "надпочвена" на някои места като в моя двор. Кладенеца не е надграден и в момента се държи като извор:(. Пчелите не са се облитали вече месец и според прогнозата поне още месец облитане няма да има. Според руснаците още в началото на 2015 ни очаква лют студ с максимални -7 за моя район.
Лоша работа.Успокояващо е , че прогнозите за период по-дълъг от два дни са несигурни.То понякога и от днес за утре не могат да познаят.По прогноза на моя пчелин от два дни вали дъжд.В действителност и капка не е паднала.За почивните дни дават отново дъжд , но не знам дали са се допитали до Дядо Господ.Той как ги вижда прогнозите?Така,че не се отчайвай.Каквото Дядо Господ даде, това ще е. :cool:

спартак
05.12.2014, 10:30
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rIM59JCO3Ug

rosty_sz
05.12.2014, 11:37
Място за отчаяние няма, само съм леко притеснен и безкрайно удивен от прищявките на природата.

Nik_m
12.12.2014, 17:34
Отново съм наводнен в единият пчелин. Подпочвената вода вече е "надпочвена" на някои места като в моя двор. Кладенеца не е надграден и в момента се държи като извор:(. Пчелите не са се облитали вече месец и според прогнозата поне още месец облитане няма да има. Според руснаците още в началото на 2015 ни очаква лют студ с максимални -7 за моя район.
Днес имаше облитане и сега гледам обърнаха прогнозата на обратно, декември и януари ги дават много меки. Не че им вярвам, то няма как да познаят за повече от няколко дена напред.

delpi
13.12.2014, 16:07
В двора, където са ми кошерите подпочвените води тази година са почти на повърхността и около кошерите(не точно под тях, но около тях) от 1-2 месеца рядко се случва да попие всичката вода. Съответно има и много изпарения. С частични мрежести дъна съм, мога да ли очаквам проблем от тази влага, според вас?
Ето едно видео каква беше ситуацията преди месец:

https://www.youtube.com/watch?v=Jac8IBf-5FQ

Nik_m
18.12.2014, 13:03
В двора, където са ми кошерите подпочвените води тази година са почти на повърхността и около кошерите(не точно под тях, но около тях) от 1-2 месеца рядко се случва да попие всичката вода. Съответно има и много изпарения. С частични мрежести дъна съм, мога да ли очаквам проблем от тази влага, според вас?
Ето едно видео каква беше ситуацията преди месец:
При мен положението беше същото и аз очаквам да има проблеми от влагата. Меда в незапечатаните килийки вкисва и само болести има в тази влага, но какво да се направи няма как да спрем да вали.

Nik_m
18.12.2014, 13:05
Ако вземат да познаят синоптиците за предстоящото пролетно време май ще се наложи да храня по рано от предвиденото.

Ангел Йосифов
18.12.2014, 18:56
Моите са на 50м.от Дунав.Има колеги на 10м от реката.За последните 2 месеца е имало не повече от 20часа слънце.Мъгла-дъжд,мъгла дъжд..............Влага колкото си щеш,но проблем с влага в кошерите няма.Ако дъната са с мрежа,по лесно се евакуира влагата.Ако сем. са стеснени с по една рамка от ляво и дясно по лесно се евакуира влагата.А, разходът на мед и влагата в кошера се увеличават,когато тръгне пилото,а пилото тръгва с първите(февруари) медоноси-леската и др.

m_pchelari
18.12.2014, 19:49
При мен положението беше същото и аз очаквам да има проблеми от влагата. Меда в незапечатаните килийки вкисва и само болести има в тази влага, но какво да се направи няма как да спрем да вали.

Мед в незапечатани килийки от 15 октомври нататък не трябва да има, ама точно тогава много хора наливаха инвертираните сиропи с кофите. Днес слънцето при мен изгря и отворих един кошер да проверя как се отразява високата влажност. За мое учудване дори по рамките зад преградната дъска нямаше нито влага нито мухъл.

Nik_m
18.12.2014, 20:13
Мед в незапечатани килийки от 15 октомври нататък не трябва да има, ама точно тогава много хора наливаха инвертираните сиропи с кофите. Днес слънцето при мен изгря и отворих един кошер да проверя как се отразява високата влажност. За мое учудване дори по рамките зад преградната дъска нямаше нито влага нито мухъл.
При мен имаше незапечатан мед а не съм наливал инвертиран сироп. Аз утре мисля да отварям ако е подходящо.

jordanov
18.12.2014, 21:07
А стига ве! Пак ли ще ги почваме?

BateMisho
19.12.2014, 15:12
Ако вземат да познаят синоптиците за предстоящото пролетно време май ще се наложи да храня по рано от предвиденото.

Един от моите кошери беше с доста пило до скоро и в началото на месеца ме изненада неприятно - половин рамка с медец само, другото ометено. Сложиш им питка апифонда и преди седмица намирам питката непипната, горните летви навлажнени, като че ли апифондата се е разтекла по тях, а и пчелите понамалели. Утре ще им хвърля едно око, най много да обединя две семейства предколедно, да им е по-забавно по празниците.

kapanec
19.12.2014, 17:14
Най накрая и при мен да даде времето да се облетят,нямат влага и мухал поне за сега . По повод наближаващите празници им сложих по една питка Апифонда да са весели и щастлива по случай Коледа та

BateMisho
19.12.2014, 18:17
kapanec, как слагаш апифондата, в смисъл колко режеш от найлона?

kapanec
19.12.2014, 18:48
Слагам я цялата питка 2,5кг и режа на ивици по на 2-3см и напречно на рамките.

Nik_m
19.12.2014, 20:06
Ето при мен каква е влага в долния край на пчелина
1вата снимка е от днес сутринта а другите от вечерта след като се топи сняг през деня.
Направил съм дига около пчелина ама така започна да образува мини язовир над него и избива вода под пчелина лятото ще прекарам една тръба през пчелина да се оттича водата.
Аз съм на високо в селото и не е толкова зле ама при тия хора в ниското е мъка.

solaris60
19.12.2014, 20:13
Около мен носят прашец от миналата седмица, но пък то и всеки ден е слънчево, и се очаква да намират нещо.

icofly
21.12.2014, 13:55
Така е и при мен,страхотна влага от три години насам26982699

icofly
21.12.2014, 14:18
Водата стигаше до краката на първия ред,но този път по барзо дръпна,но друг е проблема.Колеги прегледах 10 семеиства и всички млади майки/тази година самосмениха 90%/ са започнали яйцеснасяне на по1-2 пити с диаметър от 6-8см,твърде рано,като гледам какви положителни температури са до Нова година:(Ще има много изненади!

licho76
21.12.2014, 15:51
:laughing:
Около мен носят прашец от миналата седмица, но пък то и всеки ден е слънчево, и се очаква да намират нещо.

Юрий Цветков
22.12.2014, 08:47
Около мен носят прашец от миналата седмица, но пък то и всеки ден е слънчево, и се очаква да намират нещо.Ами слагай прашецоуловителите. Кво се моташ още?

solaris60
23.12.2014, 12:26
В момента 18 градуса на сянка.

Nik_m
23.12.2014, 13:11
А утре го дават по топло, по морето ще открият сезона.

delpi
23.12.2014, 14:01
Nik_m попи ли водата при теб след няколко дни без дъжд? :)
При мен е малко по-добре положението вече.

Nik_m
23.12.2014, 17:55
Не съм ходил 2 дена защото детето имаше тържество и не знам какво е но предполагам че вече няма вода.

licho76
23.12.2014, 19:25
В момента 18 градуса на сянка.


къде ги видя тия 18c на сянка
пак си бил ........

solaris60
23.12.2014, 20:19
къде ги видя тия 18c на сянка
пак си бил ........

На термометъра ги видях. Утре ще има и повече от 18. А дали съм бил......Не, не съм бил и никога не съм бил. Може би съдиш по себе си, но уви - в грешка си. Не всички приличаме на теб.
Извинявай, ако съм те засегнал, но сам си го търсиш.

Mateev
23.12.2014, 20:30
В постинг 17 на тази тема още на 22.07.2014 г. аз прогнозирах МОКРА И МЕКА ЗИМА. Постинга го написах почти на майтап, но така като гледам оня там отгоре изглежда ме послуша и наистина до момента нещата се развиват точно така, както ги прогнозирах. Няма как - и този път физиката и Закона за запазване на енергията победиха ........ Моята прогноза твърдеше, че дъждовната пролет и лято са вкарали в повърхностния земен слой огромно количество излишна енергия, която енергия ще се съпротивлява на студената зима, като топли приземния слой въздух, а от там това ще даде и глобално климатично отражение над целия континент. Зимата ще стане "истинска зима" само тогава, когато тази излишна енергия се изчерпа, само дето не знам дали това ще стане след 2 месеца или след 2 години.

спартак
23.12.2014, 20:53
В постинг 17 на тази тема още на 22.07.2014 г. аз прогнозирах МОКРА И МЕКА ЗИМА. Постинга го написах почти на майтап, но така като гледам оня там отгоре изглежда ме послуша и наистина до момента нещата се развиват точно така, както ги прогнозирах. Няма как - и този път физиката и Закона за запазване на енергията победиха ........ Моята прогноза твърдеше, че дъждовната пролет и лято са вкарали в повърхностния земен слой огромно количество излишна енергия, която енергия ще се съпротивлява на студената зима, като топли приземния слой въздух, а от там това ще даде и глобално климатично отражение над целия континент. Зимата ще стане "истинска зима" само тогава, когато тази излишна енергия се изчерпа, само дето не знам дали това ще стане след 2 месеца или след 2 години.

Eee, Началник Ти задмина и Никола Тесла......

Ангел Йосифов
23.12.2014, 21:13
На това му се вика "да мърдаш краката преди да си се качил на магарето".Та зимата едва вчера започна,само да не направи физиката на пух и прах.
Чакай,докато не са ме изпреварили и аз да кажа нещо за 2015г. ОЧАКВАМ РЕКОРДНИ ДОБИВИ НА МЕД И РОЯЦИ(сериозно).Не,че си нямам връзки(горе),но това го знам от стари книжки.

icofly
24.12.2014, 00:28
Eee, Началник Ти задмина и Никола Тесла......

Като ти гледам ника,не му отива много се навеждаш:)

спартак
24.12.2014, 09:46
Като ти гледам ника,не му отива много се навеждаш:)

Както винаги Сеновчани разбрали недоразбрали се обаждат. Чети внимателно Бащице.

icofly
24.12.2014, 18:59
Спартак,извинявай,помислих те за друг човек,затова се избъзиках,но проговорих по телефона и е грешка:( Весели празници и успешна пчеларска година!!!

solaris60
24.12.2014, 21:24
Около мен носят прашец от миналата седмица, но пък то и всеки ден е слънчево, и се очаква да намират нещо.

2741

Ето и от къде е прашеца.

icofly
24.12.2014, 23:26
Може и от леската,обилно посещение,не видях да носят,имаше и глухарче!

Pavel_Bs
25.12.2014, 08:22
Дотук с топлото време и прогнозите за топла зима : http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1376756

Bobi-M9598
25.12.2014, 10:18
Здравейте,

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ, МНОГО ЗДРАВЕ И КЪСМЕТ! УСПЕХИ В ПЧЕЛАРСТВОТО!

Крайно време беше, това топло време не е добре за любимците ни. Какво ще се случи с такова падане на температурите от раз? Ако има пило, какво ще стане с кълбото, дали ще могат да го топлят, или ще стане мазало. Аз това ще го разбера януари или февруари, ако е хубаво времето и мога да ги погледна.

Поздрави, и дано всичко да е наред.
Г. Георгиев

Димитър Бонев
25.12.2014, 11:04
Весели празници и от мен.
Като гледам дългосрочната прогноза, тази зима по-сериозното застудяване ще е от 1 до 15 януари. След това ще се позатопли е не като пролет, но температурите ще са положителни дори и през нощтта. Само не знам втората половина на февруари да не ни изненада някой студен фронт.

icofly
25.12.2014, 12:00
ЧЕСТИТА КОЛЕДА И ВЕСЕЛО ПОСРЕЩАНЕ НА НОВАТА ГОДИНА НА ВСИЧКИ!!!
Бъдете живи и здрави,да са живи и здрави и тези за които се грижим!

BUGI
25.12.2014, 18:34
Тази година каква беше, беше и с-с здраве, благодарја на Бога, скоро си отиде:(
ама каква ште б-де следваштата, којато ја всички чакаме с нетрпение:cool:
Нека е ШТАСЛИВА НА ВСИЧКИ, чим е Нова, мора да е хубава;).