PDA

Виж пълната версия : Автоматично зареждане на захарен сироп



tsc1
22.04.2014, 12:59
Какво ви е мнението - струва ли си направата на такъв автомат за всеки кошер, който се зарежда един път седмично с нужното количество и после то се подава на необходимите порции в хранилката. Има ли необходимост в един по-голям пчелин от подобна автоматизация? Предположете, че вече имаме няколко идейни и конструктивни решения, не изискващи жици и тръби между кошерите. Могат да бъдат с централизирано или местно управление.

Ангел Йосифов
22.04.2014, 19:57
А, дали си струва?Температурата трябва да се поддържа ниска заради ферментацията.Може би за стационар....

Vmitev
22.04.2014, 20:42
Не е нужна температура, ако сиропа е инвертирал преди това. Идеята е страхотна, дано има реализация. Гласувам с две ръце.

evgeni.filimonov
22.04.2014, 21:30
А едни ще взимат сиропа, други не, трябва много неща да се вземат в предвид.

tsc1
22.04.2014, 21:44
А едни ще взимат сиропа, други не, трябва много неща да се вземат в предвид.
Нещо не схващам.... Би ли обяснил по-подробно. Какъв е точно процеса на подхранване и колко дни или седмици продължава? Какви са обемите на сироп подавани и консумирани ежедневно? Каква е максималната гъстота (съотношение захар/вода)?
Абе все такива неща, които вие си ги знаете и на сън да ви бутнат, но за мен са terra incognita.crying;

Недялко Атанасов
22.04.2014, 21:44
Не е нужна температура, ако сиропа е инвертирал преди това.В такъв случай,една хранилка от 3-4литра за 5-7лева ,май си струва най добре.

tsc1
22.04.2014, 21:48
В такъв случай,една хранилка от 3-4литра за 5-7лева ,май си струва най добре.
Има ли да се продават и ползват хранилки с такъв обем? Дай линк да видим как изглеждат и какви са им размерите?

Alex
23.04.2014, 10:04
Привет колеги,
аз използвам 3 литрови хранилки с дозатор. Сръбски са и ги купих от Котларски, мисля че струваха около 8-10 лв. Във в-к "Пчели" има реклама и описание на хранилките, но ако намеря брошурата, ще я пусна.

georgi rumenov
23.04.2014, 10:54
Привет колеги,
аз използвам 3 литрови хранилки с дозатор. Сръбски са и ги купих от Котларски, мисля че струваха около 8-10 лв. Във в-к "Пчели" има реклама и описание на хранилките, но ако намеря брошурата, ще я пусна.

Качи някоя снимка да ги видиме тези хранилки с дозатора

scutellator
23.04.2014, 11:46
Какво ви е мнението - струва ли си направата на такъв автомат за всеки кошер, който се зарежда един път седмично с нужното количество и после то се подава на необходимите порции в хранилката. Има ли необходимост в един по-голям пчелин от подобна автоматизация?

По-скоро за външна обща хранилка - така по-реалистично се симулира наличието на паша.
Подаването на малки порции сироп има точно обратния на желания ефект - ограничаване на снасянето на майката. Много по-добре е ударна доза сироп (с която да залеят плодника, и после пчелите да освободят пространството за снасяне). Питката пък дава стабилност в кошера.

evgeni.filimonov
23.04.2014, 13:32
По-скоро за външна обща хранилка - така по-реалистично се симулира наличието на паша.
Подаването на малки порции сироп има точно обратния на желания ефект - ограничаване на снасянето на майката. Много по-добре е ударна доза сироп (с която да залеят плодника, и после пчелите да освободят пространството за снасяне). Питката пък дава стабилност в кошера.

Ти съвсем ще объркаш младите пчелари. Всички знаем, че малките дози сироп отиват за изхранване на пилото, а големите дози ги складират и блокират плодника.

evgeni.filimonov
23.04.2014, 13:36
Нещо не схващам.... Би ли обяснил по-подробно. Какъв е точно процеса на подхранване и колко дни или седмици продължава? Какви са обемите на сироп подавани и консумирани ежедневно? Каква е максималната гъстота (съотношение захар/вода)?
Абе все такива неща, които вие си ги знаете и на сън да ви бутнат, но за мен са terra incognita.crying;

Обикновено по слабите семейства по бавно взимат сиропа и даже се давят в него. Много зависи и от външните температури. Миналата седмица пчелите не излизаха над рамките, така че и да има сироп в хранилките, няма да го пипнат. Виждал съм външни хранилки, стърчащи от задната страна на корпуса, там може да се измисли нещо автоматизирано. Но най-добре е да опишеш точно каква ти е идеята, за да добием и ние представа и да можем да дадем смислени отговори.

scutellator
24.04.2014, 22:50
Ти съвсем ще объркаш младите пчелари. Всички знаем, че малките дози сироп отиват за изхранване на пилото, а големите дози ги складират и блокират плодника.

Сиропа/нектара винаги отива/складира първо във плодника (освен ако пчелите не са специално селектирани да не го правят, както някои италианки), независимо от количеството. Как на практика пчеларя да си гарантира, че конкретната "малка доза" (доста разтегливо понятие) ще бъде използвана за пилото, а не за блокиране на майката? Някой да е наблюдавал как на пролет пити с мед се превръщат във пило ( всичкия или част от меда по тях се премества, освобождавайки свободни пространства за майката)?

Питката е друго нещо - тя се усвоява бавно (в общия случай) и не се складира в килийките (в общия случай)

tsc1
25.04.2014, 07:46
Ако оставим настрана теорията и се обърнем с лице към практическото пчеларство за мен лично е по-интересен въпроса:
Коя практика има повече привърженици:
1. Да сипваме всеки ден по 0.5L сироп в хранилките на кошерите.
2. Да им сипем веднъж седмично 3L сироп и те да се оправят като сметнат за добре.
Място за механизация и автоматизация има и в двата скучая за да се облекчи работата на пчеларя при големи пчелини, но тя ще е от различен вид.

scutellator
25.04.2014, 11:14
Трябва първо да дефинираш "големи пчелини" - пчелар с до 100 кошера, до 1000, над 1000?
Сред "професионалните" пчелари теорията за "подбудителното" подхранване (100-200гр на ден) почти няма привърженици.
Ако това ти е таргет групата, отсега ти казвам - загубил си я като потенциален клиент, както в България и особено в чужбина.
Хоби пчеларите от друга страна (както винаги) се нахвърлят на всяка една разумно представена теория(дори и ако влизат в конфликт една със друга) да я приведат в действие. Те ще харесат много идеята ти, но колко от тях ще си я купят?

Alex
25.04.2014, 11:22
Привет колеги,
ето снимки на хранилката за дозирано подхранване, след малко ще пусна и ръководството за работа.

Alex
25.04.2014, 11:24
и ръководството

tsc1
25.04.2014, 11:26
Трябва първо да дефинираш "големи пчелини" - пчелар с до 100 кошера, до 1000, над 1000?
Сред "професионалните" пчелари теорията за "подбудителното" подхранване (100-200гр на ден) почти няма привърженици.
Ако това ти е таргет групата, отсега ти казвам - загубил си я като потенциален клиент, както в България и особено в чужбина.
Хоби пчеларите от друга страна (както винаги) се нахвърлят на всяка една разумно представена теория(дори и ако влизат в конфликт една със друга) да я приведат в действие. Те ще харесат много идеята ти, но колко от тях ще си я купят?
Имам в превид пчелини между 100 и 1000 кошера. Макар че трудно си представям пчелите от пчелин с 1000 кошера какво ще пасат. А идеята на питането е именно такава - да се види има ли смисъл от разработката.

evgeni.filimonov
25.04.2014, 14:36
Питката е друго нещо - тя се усвоява бавно (в общия случай) и не се складира в килийките (в общия случай)[/QUOTE]

Тази година в средата на януари сложих АПИФОНДА 2.5 кг на семейство. На следваща седмица прегледах рамките, вече имаше лъскав нектар по крайните пити, което според мен е от преработването на питките. Не зная, така си мисля аз. Не искам да споря.

tsc1
25.04.2014, 16:26
@Alex,
Къде са тези клапи, за които се говори в описанието? Не мога да ги видя на снимката. Какви са твоите в печатления от тази хранилка? Наистина ли става дума за такова точно дозиране? Какво задава всеки ден да се подава определената доза?

rosty_sz
25.04.2014, 16:32
Аз до колкото разбрах клапите регулират възможността за достъп на пчелите до сиропа. Съответно колкото по малко пчели могат едновременно да взимат от сиропа то толкова повече се удължава времето за взимането на количеството което си налял в хранилката.

scutellator
25.04.2014, 18:08
Имам в превид пчелини между 100 и 1000 кошера. Макар че трудно си представям пчелите от пчелин с 1000 кошера какво ще пасат. А идеята на питането е именно такава - да се види има ли смисъл от разработката.


Тогава просто питаш грешните хора. Срещни се с няколко пчеларя от този размер и попитай тях.



Тази година в средата на януари сложих АПИФОНДА 2.5 кг на семейство. На следваща седмица прегледах рамките, вече имаше лъскав нектар по крайните пити, което според мен е от преработването на питките.




Затова и казах "в общия случай". Складирането на твърдата храна в питите е нежелано, тъй като целта й е тя да се употрябява колкото се може по-дълго време (на момента - за пилото и дневните нужди на семейството) и да дава стабилност в кошера ( вместо раздвижване и суетня за кратко, а после - суша). Затова и в Гърция питките са твърди като пластелин.

m_pchelari
25.04.2014, 18:11
И аз я гледах тази хранилка и дълго се чудих как определя дневната доза. Реших че сиропа минава през нещо като цедка с различен диаметър на дупките и което сито сложиш толкова сироп ще минава през него за 24 часа. Аз преди време бях си направил подобна дозирана хранилка от най-обикновена такава, като сложих плътна преграда за сиропа и пробих микро дупчици с най-дребната бургия. Така минаваше определено количество сироп за определено време и се получаваше ефекта на дозирането. В последствие ми се стори бавно и непрактично.
Не се сетих обаче че дневната доза може да се регулира посредством ограничаване на броя на пчелите които имат достъп до хранилката. Което е по-добрата идея защото в моя случай скоростта на теч ще зависи от гъстотата на сиропа.

Една идея до tsc1. Тази година се запалих по вътрешните хранилки обаче имат един сериозен недостатък, че не може да се подхранва в по-студено време например като днес. Трябва да се отваря капака а пчелите се лошеят а храненето е необходимо най-вече в такива дни. Искам да измисля нещо като контейнер който да се закача на гърба на кошера и да се прелива във вътрешната хранилка без да се отваря капака, като проблемите са два. Как да влиза сиропа в кошера и то така че да е без значение на коя позиция е сложена хранилката. Защото на всеки кошер ще е на различно място в зависимост от силата на кошера.
Пимерно в миещите прахосмукачки има контейнер за вода който се пълни отделно и като се сложи в прахосмукачката натиска нещо като клапа и тогава водата се източва. Подобно нещо има и в хоби кафемашините.

П.С. Дневната доза може да се регулира и като се добавя ментово масло в сиропа. Пчелите вземат сиропа с него много бавно.
Моето лично мнение е че не се нуждаем толкова от дозирано подхранване отколко от улеснено такова, без отваряне на капаци, хранилки, вдигане на лейки, туби и прочее.

tsc1
25.04.2014, 18:53
И
Една идея до tsc1. Тази година се запалих по вътрешните хранилки обаче имат един сериозен недостатък, че не може да се подхранва в по-студено време например като днес. Трябва да се отваря капака а пчелите се лошеят а храненето е необходимо най-вече в такива дни. Искам да измисля нещо като контейнер който да се закача на гърба на кошера и да се прелива във вътрешната хранилка без да се отваря капака, като проблемите са два. Как да влиза сиропа в кошера и то така че да е без значение на коя позиция е сложена хранилката. Защото на всеки кошер ще е на различно място в зависимост от силата на кошера.
Пимерно в миещите прахосмукачки има контейнер за вода който се пълни отделно и като се сложи в прахосмукачката натиска нещо като клапа и тогава водата се източва. Подобно нещо има и в хоби кафемашините.

П.С.
Моето лично мнение е че не се нуждаем толкова от дозирано подхранване отколко от улеснено такова, без отваряне на капаци, хранилки, вдигане на лейки, туби и прочее.
Точно това е и нашата идея - да се намали ходенето и хамалогията по отварянето на многото кошери, да не се дразнят пчелите и да се нарушава микроклимата в кошера, особено в ранната пролет. Наливаш един път в седмицата и без да отваряш кошера стартираш процеса. После работата се поема от автоматиката.

Mateev
25.04.2014, 21:00
Снимката на хранилката, публикувана по-горе, е ПОДВЕЖДАЩА !!! Тази хранилка няма да си изпълнява предназначението. Аз също си купих такива хранилки за проба, но в тях имаше не по 2, а по 4 плъзгача. Двата са от страната на входа на пчелите, а другите два са от страната на сиропа. Идеята е да се ограничи достъпа на пчели през входа, но също така трябва да се ограничи и ПЛОЩТА НА ДОСТЪПНИЯ ЗА ЯДЕНЕ СИРОП. В хранилката на снимката двата вътрешни плъзгача липсват, което означава, че пчелите имат достъп до ЦЯЛАТА ПЛОЩ НА СИРОПА. Вярно е, че ще се блъскат на вратата, но после имат на разположение огромна площ, на която едновременно могат да се наредят 200 пчели. Ако се поставят и вторите клапи, тогава достъп до сиропа ще имат само 5-6 пчели, а другите ще чакат вън на опашка.

tsc1
25.04.2014, 21:05
.... Ако се поставят и вторите клапи, тогава достъп до сиропа ще имат само 5-6 пчели, а другите ще чакат вън на опашка.
Знаеш ли колко човека съм вадил от паднал на буферите асансьор, в който на видно място стои надпис: "макс 6 лица"?
14! Цяла сватба во главе с булката!:laughing:

Alex
28.04.2014, 10:40
@Alex,
Къде са тези клапи, за които се говори в описанието? Не мога да ги видя на снимката. Какви са твоите в печатления от тази хранилка? Наистина ли става дума за такова точно дозиране? Какво задава всеки ден да се подава определената доза?


На снимка 1 и 2 се виждат, в зелено. На мен ми вършат работа, защото съм съботно-неделен пчелар и не всеки уикенд имам възможност да съм на пчелина.

Alex
28.04.2014, 10:50
Снимката на хранилката, публикувана по-горе, е ПОДВЕЖДАЩА !!! Тази хранилка няма да си изпълнява предназначението. Аз също си купих такива хранилки за проба, но в тях имаше не по 2, а по 4 плъзгача. Двата са от страната на входа на пчелите, а другите два са от страната на сиропа. Идеята е да се ограничи достъпа на пчели през входа, но също така трябва да се ограничи и ПЛОЩТА НА ДОСТЪПНИЯ ЗА ЯДЕНЕ СИРОП. В хранилката на снимката двата вътрешни плъзгача липсват, което означава, че пчелите имат достъп до ЦЯЛАТА ПЛОЩ НА СИРОПА. Вярно е, че ще се блъскат на вратата, но после имат на разположение огромна площ, на която едновременно могат да се наредят 200 пчели. Ако се поставят и вторите клапи, тогава достъп до сиропа ще имат само 5-6 пчели, а другите ще чакат вън на опашка.


Да, г-н Матеев е прав! Извинявам се за подвеждането, на снимката са само двете клапи. Другите две, които трябва да успоредни на тях и да се намират между зелената и прозрачната преграда липсват. Недоглеждане от моя страна, след празниците ще пусна коректни снимки.

Alex
08.05.2014, 10:45
Привет колеги,
изпращам обещаните коректни снимки на хранилката.

Stefanbg
02.01.2016, 10:59
Alex,
Мина много време от последния пост в темата. Аз съм си купил 30 хранилки от друг модел, но искам за проба да им направя ограничители като на твоята хранилка. Интересува ме само как стои въпроса със заклейването на ограничителите, особено на тези, които регулират преминаването на пчелите. Има ли го (заклейването), няма ли го и ако има - колко, може ли да се почиства?

Георги Кръстев
02.01.2016, 11:52
Подаването на малки порции сироп има точно обратния на желания ефект - ограничаване на снасянето на майката. Много по-добре е ударна доза сироп (с която да залеят плодника, и после пчелите да освободят пространството за снасяне). Питката пък дава стабилност в кошера.
Брей... усетил съм аз без дори да знам. Аз пролетта започвам с 1,5-2 л захарен сироп.. не не се вкисва! Вземат го някой за ден, други за 2-3 дни... След 6-7 дена пак и така докато не започнат да вземат по 3л. Развиват си се стой и гледай...цъфне ли овошката намалям или спорам храненето.... преди и след акацията пак се налага подхранване

dimi_01
02.01.2016, 12:30
Извинявам се за спама в темата но,доколко питките могат да заместят сиропа на пролет,за подбудително развитие на семейството?Имам предвид да се избегне отваряне на кошерите на няколко дни и вкисването на сиропа.

rosty_sz
02.01.2016, 13:09
Много зависи от вида питките.

dimi_01
02.01.2016, 14:12
Имам предвид примерно с протеини или с прашец.Вместо от когато цъфнат дръвчетата да започна с сироп да продължа с питки до първа паша примерно рапица.Ще има ли разлика в развитието на пчелните семейства в полза на тези подхранвани с сироп?

Alex
18.02.2016, 09:31
Alex,
Мина много време от последния пост в темата. Аз съм си купил 30 хранилки от друг модел, но искам за проба да им направя ограничители като на твоята хранилка. Интересува ме само как стои въпроса със заклейването на ограничителите, особено на тези, които регулират преминаването на пчелите. Има ли го (заклейването), няма ли го и ако има - колко, може ли да се почиства?

Привет Stefanbg,
Извинявам се за късния отговор, но ме подгони службата, после отпуск и то времето си мина. Та на въпроса ти - разбира се, че пчелите заклейват клапите които ограничават преминаването им към сиропа и ще пусна две снимки за да прецениш количеството на прополиса. А колкото до почистването им - не се налагало да го правя, защото клапите съм ги фиксирал с тиксо отгоре и не ги местя.

Bobi-M9598
18.02.2016, 19:26
Здравейте,

Когато се купувах от този тип от магазина на Котларски той ме предупреди, след като ги настроя да ги "лепна" фиксирам с тиксо.
Не съм ги ползвал все още.

Поздрави, Г. Георгиев

Stefanbg
28.02.2016, 08:23
Благодаря за отговора!
Значи ще трябва да взема някакви мерки, за да може да се разглобяват, без да се чупят.

Димитър Байраков
13.08.2017, 09:19
Здравейте! Може ли някакъв линк към тези сръбски хранилки от Котларски, за които пишете?! И още нещо. Наскоро гледах клип в който човек храни пчелите си с бидон, който се намира извън пчелина. Твърдеше, че кражби нямало тъй като пчелите са толкова улисани да вземат сироп от бидона, че не се сещат да се крадат взаимно. Какво мислите по въпроса? Ето ги и линка към филмчето: https://www.youtube.com/watch?v=f8bDzD-aXj4

delta.e
18.08.2017, 16:05
Колега , сам си си отговорил - извън пчелина .

Пизо
18.08.2017, 19:42
Здравейте! Може ли някакъв линк към тези сръбски хранилки от Котларски, за които пишете?! И още нещо. Наскоро гледах клип в който човек храни пчелите си с бидон, който се намира извън пчелина. Твърдеше, че кражби нямало тъй като пчелите са толкова улисани да вземат сироп от бидона, че не се сещат да се крадат взаимно. Какво мислите по въпроса? Ето ги и линка към филмчето: https://www.youtube.com/watch?v=f8bDzD-aXj4
Да.Като всеки биологичен вид търси най малкото съпротивление.Но в тази посока на клипа,както е тръгнало няма да се учудя ако след време не летят въртолети и ръсят сироп по полята, и всеки пчелар си плаща пропорционално според броя на кошерите.Всъщност за България ще са 5-6.Матеев -50 000,Софрониеф 50 000,Бормалийски 50 000 и още някой друг и готово.