PDA

Виж пълната версия : питане!



николай арнаудов
22.04.2014, 12:32
пчелите ми до момента са на 3-4 рамки с пило а майките си снасят редовно пило обаче всичко до там а има празни пити на които няма снесени яйца.от 28.02 до сега съм дал на кошер по 2кг.захар,те са 10бр.нещо не е както трябва?

evgeni.filimonov
22.04.2014, 13:46
Пиши как са подредени питите, за да ти кажем по точно. Също и колко рамки пчелите покриват.
Ако са ти много нови и светли питите, може майката да не иска да снася все още в тях. Стеснил ли си ? Ако си стеснил с преградна дъска, започни да слагаш празна пита между рамката с прашеца и пилото. Много начини има за стимулиране на яйцеснасянето. Първото от тях е стесняване и постепенно разширяване. Може и да си блокирал майката с този сироп. Виж някой колега в района да ги види. За да са ти всичките 10 еднакво развити или не толкова силни, значи нещо бъркаш ти.

de4o82
22.04.2014, 13:52
пчелите ми до момента са на 3-4 рамки с пило а майките си снасят редовно пило обаче всичко до там а има празни пити на които няма снесени яйца.от 28.02 до сега съм дал на кошер по 2кг.захар,те са 10бр.нещо не е както трябва?

Имаш рамки който си ги ползват като преградни, сложи тези рамки къде свършва пилото и няма на тях пило в средата на кълбото и ще видиш ще не ще, ще ги наснесе, само да не са нещо много дълбоки (килийките)!!!

николай арнаудов
22.04.2014, 17:26
Рамките са подредени в следния ред-първа рамка с прашец,след това рамките с прясно пило,рамки с запечатано пило и накрая са рамките за слагане на мед.Не съм стеснявал с преградна дъска,но знам че сега майката обича да снася на по тъмни пити и точно такива слагам.А за блокирване не са блокирани понеже след запечатаното пило има свободни тъмни пити ама майката не е снасяла или въобще не ходи.В кошера-дадан блат са 10 рамки от които са покрити 5-6 рамки.

Диян Димитров
22.04.2014, 18:39
Тия които са след запечатаното пило, по които майката не ходи ги сложи вътре в гнездото до прясното пило като трета или четвърта рамка и след два дни ги провери. На втория ден след преместването би трябвало вече да осеменени /наснесени/.

piper
22.04.2014, 21:14
Според мен проблема е във времето.Беше студено и много дъждовно.При мен всичките ми семейства са спрели развитието за около 1 седмица.За тази седмица се е излюпило пилото от долния корпус, а в горният имаше на една-две пити прясно пило.Просто майките са спрели да снасят.Сега времето като се оправи ще се нормализират нещата.

Диян Димитров
22.04.2014, 21:30
Според мен проблема е във времето.Беше студено и много дъждовно.При мен всичките ми семейства са спрели развитието за около 1 седмица.За тази седмица се е излюпило пилото от долния корпус, а в горният имаше на една-две пити прясно пило.Просто майките са спрели да снасят.Сега времето като се оправи ще се нормализират нещата.
Според мен не е причината в лошото време, а в липсата на реакция от страна на пчеларя при настъпилото лошо време. В случая би трябвало при настъпилото лошо време да се подхрани макар и с рядък захарен сироп за да не усети майката спирането на приток на нектар и да спре или намали яйцеснасянето.

николай арнаудов
22.04.2014, 21:36
Времето е единия фактор както казва колегата piper а мята грешка е че не съм сложил празни пити както споменава Диян.В майките като годност не се съмнявам понеже на рамките на които снася 2,3,4 няма пропуски редовно е пилото.Смятам да взема няколко опаковки СТАРТОВИТ,до сега не съм им слагал.

evgeni.filimonov
22.04.2014, 21:59
Аз правя така, когато до рамката с прашеца има рамка с открито пило, премествам я по-навътре и на нейно място слагам празна добре изградена. И така докато не дойде време за основа. Обикновено семейството се ориентира към по топлата страна на кошера, западната. Разширението на семейството започва от по-топлата към по-студената част на корпуса - от запад на изток, например. Има и обратни, но те са единични случаи. Пилото тръгва от по-топлата към по-студената част, така че и пчеларя трябва да разширява в тази посока. Имайте го това в предвид и си създайте система на работа - система на разширение, така че да е съобразена с развитието на семейството.
Разширявайте постепенно, рамка по рамка, по точно на седмица с една рамка , така времето и лошите климатичните условия по малко ще влияят на развитието на семейството. БЪРЗАЙТЕ БАВНО. Не разцепвайте пилото преди края на април или докато не стане силно семейството. Всяко по-голямо разширение ще забави развитието на семейството. Следете прогнозите, десетина дни напред и се съобразявайте с тях, относно хранене и по-ударно разширение.

borislav aleksandrov
22.04.2014, 23:04
има и по-ефикасни неща от Стартовита които подпомагат развитието на семейството и отводките освен това решават и някой други проблеми но са по-скъпи...

kacone
23.04.2014, 05:24
има и по-ефикасни неща от Стартовита които подпомагат развитието на семейството и отводките освен това решават и някой други проблеми но са по-скъпи...

Сега е редно да кажеш и кои са!

koragroup
23.04.2014, 06:04
Пиши как са подредени питите, за да ти кажем по точно. Също и колко рамки пчелите покриват.
Ако са ти много нови и светли питите, може майката да не иска да снася все още в тях. Стеснил ли си ? Ако си стеснил с преградна дъска, започни да слагаш празна пита между рамката с прашеца и пилото. Много начини има за стимулиране на яйцеснасянето. Първото от тях е стесняване и постепенно разширяване. Може и да си блокирал майката с този сироп. Виж някой колега в района да ги види. За да са ти всичките 10 еднакво развити или не толкова силни, значи нещо бъркаш ти.

Прав е Евгени! Някой колега от района... ама кой е той? Влизаш, регистрираш се, задаваш 2 въпроса и чакаш решения... е няма как да стане. 3-4 рамки с пило - ама какви ДБ или ЛР и пилото запечатано или прясно е? Няма общовалидни отговори.
Ето при мен в Русенско, за тази "лошата" седмица, пчелите изядоха по 2 хранилки сироп и изградиха по 1-2 пити ДБ в зависимост от силата на семействата, а майките ги осемениха почти на 80%. Сложих ги посредата на семействотомежду пити с люпещо се пило. Крайните пити, които мисля скоро да бракувам (но не са черни) пчелите пълнят с нектар. НО на километър и нещо имам 2 блока с рапица, които от седмица цъфтят, а съм започнал със сиропа в малки дози от месец почти.
Личното ми мнение е, че резултатите в даден момент се дължат на нещо, което сме или не сме направили преди време. Затова, въпросите които трябва да си задаваме са какво да направя за да се случи нещо, а не защо се е случило.
Поздрави и успех!

Искрен Мутафов
24.04.2014, 02:22
Сега е редно да кажеш и кои са!


Ей, тоя тук например е един от тях...

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=491&page=23

николай арнаудов
24.04.2014, 13:35
До момента разбрах къде ми е грешката,обаче не мога да си обясня защо майката не снася на питата която се намира след тази с последното запечатано пило?

rosty_sz
24.04.2014, 15:22
Явно пчелите покриват толкова пити. Сега като пренесеш една пита между пилото ще намерят ресурс да се грижат за пилото на нея пита , но ако сложиш повече резултата може да бъде трагичен. По-слабите кошери се развиват по-бавно от по-силните и разликите два месеца след началото на сезона стават фрапиращи. Точно заради това е хубаво да се иззимува с голям брой пчели и ако майката е читава нещата се получават много бързо, ако майката е читава, но пчелите не стигат кошера ще буксува много време почти на едно място. Помощ на такъв кошер с една рамка запечатано пило го изстрелва с месец напред.

николай арнаудов
24.04.2014, 18:28
Събота като си ида на село ако е хубаво времето смятам да отворя всички кошери и да преместя по една празна рамка от крайните пити в началото за снасяне,взех и стартовит и ще ги подхраня.Също така трябва да извадя лентичките които сложих за акара.

borislav aleksandrov
24.04.2014, 20:52
Сега е редно да кажеш и кои са!

ще излезе като реклама и че се опитвам да ви пробутам нещо - а веднъж вече четох какво ли не по мой адрес защото си позволих да предложа нещо което продавам.... но както и да е

Био Апис - пробиотик (живи микроорганизми) комбиниран с билки

Био Апис е ферментирал билков екстракт с ефективни микроорганизми и млечно-кисели пробиотични култури , за грижа и подсилване на кошера, възстановяване на положителният микробиологичен баланс, има почистващ ефект - ниско pH 3,5, действа срещу нозематозата, оказва влияние и на акара, при отравяния на пчели, повишава имунитета, подтиска множество патогенни, подобрява работата на майката и семейството, подходящ за развитие на семействата и отводки и т.н. ....

1257

m_pchelari
24.04.2014, 21:29
Първия ограничаващ фактор за пилото е притока на прашец и зимните запаси от прашец, втория ограничаващ фактор е броя на пчелите в кълбото и кошера, и третия фактор е топлината. Това при условие, че кошера е здрав и майката е наред. Имах кошери които започнаха от нулата, разбирай майката и 500 пчелички, в момента са на по 7-8 рамки покритие и около 15 000 килийки с пило без да им помагам. Имам и кошери които стоят на 4-5 рамки от февруари насам.
Бавното пролетно развитие е най-сигурния признак за нозематозата. Провери нещата в тази насока. Така че виж поред:
-храна, стесняване, затопляне, майка, нозематоза.

николай арнаудов
25.04.2014, 01:57
За прашеца за белязах,че е намалял!Третирал съм ги за нозематоза още преди месец с нозестат!Може да взема да стесня кошера.

argilov
25.04.2014, 06:30
Ha тези слабаци смени майките при пьрва вьзможност.Аз така практикувам,или унищожавам.hi;

koragroup
25.04.2014, 06:50
Николай, къде са ти пчелите и колко кошера гледаш? Всичките ли са на едно дередже? Рапица имаш ли? А акация? Коя ти е главната паша?
Защо питам?
Ако си в планината е нормално малко по-бавно да се случват нещата. Ако в селскостопански район и гледаш 20 кошера и 5 са по-слаби значи проблем са семействата. Ако всичките 20 са така, значи проблема си ти. Мислиш да ги стесняваш (според мен е късно за това). Ако имаш рапица в обхвата на пчелите ти, трябва да разшириш максимално, а не да стесняваш, освен ако не искаш да зарадваш някой комшия с няколко рояка. Ако имаш акация без рапица можеш да разширяваш поетапно. Ако главната паша ти е чак слънчогледа... можеш да правиш каквото си искаш.
Моят съвет е: слагай по една празна пита и по една основа между питите с пило. Питите с мед и прашец ги завърти, абе изобщо - създай им работа на тези пчели и им "размести мебелите" дето се вика. Наливай им през ден по 400мл сироп с витамини и ако до 2 седмици не са на 6-7-8 рамки с пило мисли за смяна на майките.
Лично мнение!

николай арнаудов
25.04.2014, 15:46
Пчелите ги гледам в село Кости Бургаска област и са десет на брой + една отводка която наравих на 19.04.Първо при нас събират малко от акация която прецъфтява бързо и каквото съберът си го изяват докато падне маната.Състоянието на пчелите е еднакво по сила.