PDA

Виж пълната версия : навлизане в пчеларството



stremej
16.04.2014, 23:08
Здравейте! Отскоро ме завладя страст към пчеларството.Досега не съм се занимавал сериозно с това.Държа един кошер от близо година и нещо.Решил съм това да ми е хоби, и ще се хвърля направо с 40 нови многокорпусни кошера. Всеки ден напредвам и узнавам нови неща в пчеларството.Вие какво ще кажете, сериозна работа ли са тези кошери, за човек отскоро навлизащ в пчеларството? Хареса ми вашият форум и виждам ,че тук мога да получа доста опит .

Вълчан
17.04.2014, 08:42
Имашли време, което едим много важен фактор! Не е проблем да се занимаф и отглеждаш толкова кошера!

stremej
17.04.2014, 10:31
Имашли време, което едим много важен фактор! Не е проблем да се занимаф и отглеждаш толкова кошера!


Здравей Вълчан.Сега като навлизам в тая сфера, отделям все повече време за пчеларство, докато може би заеме всичкото ми време.Времето да е основен фактор.Казваш ,че не е проблем да се занимавам с толкова кошери.Мисля, че ще се справя с тях.

Nik_m
17.04.2014, 17:06
Дано имаш добър инвентар, добра база и помощници, иначе ще видиш зор.
40 кошера няма да може да ви въртиш с 3ка центрофуга и.т.н.

stremej
17.04.2014, 18:34
Дано имаш добър инвентар, добра база и помощници, иначе ще видиш зор.
40 кошера няма да може да ви въртиш с 3ка центрофуга и.т.н.
Да за инвентара сериозно ще се помисли .Базата ще е на високо място във Велико Търновска област.Малко е пренаситено от над 500 кошера в района, но мисля че не се оплакват пчеларите от слаба паша.помощниците малко хайлази ,затова ще разчитам повече на себе си,ще видя зор.Тая година с млади семейства не знам дали мога да очаквам някакъв мед,но не знам в района има доста акация.

радо
17.04.2014, 19:01
Да за инвентара сериозно ще се помисли .Базата ще е на високо място във Велико Търновска област.Малко е пренаситено от над 500 кошера в района, но мисля че не се оплакват пчеларите от слаба паша.помощниците малко хайлази ,затова ще разчитам повече на себе си,ще видя зор.Тая година с млади семейства не знам дали мога да очаквам някакъв мед,но не знам в района има доста акация.
Тия над 500 кошера ще са ти проблем - първо голяма конкуренция ,второ кражби между самите семейства и третото най лошото е болестите защото при кражби между семействата се разнасят болести ако нямаш наблизо други кошери кражбите се ограничават до твоя пчелин и ти контролираш всичко и най малкия ти проблем е унищожаването на дадено семейство.

Niki1313
17.04.2014, 19:07
Дано имаш добър инвентар, добра база и помощници, иначе ще видиш зор.
40 кошера няма да може да ви въртиш с 3ка центрофуга и.т.н.

Един приятел пчелар до преди 10 години вадеше меда с тройка центрофуга не от 40 кошера а от 250 - той сам със съпругата си. Тогава бяха 60 годишни. Сега са 70 годишни и отглежда около 300 семейства и си закупиха по-модерна центрофуга.


Nik_m не се изхвърляй, когато нямаш практическа подготовка, твърде възможно е някой път да заблудиш някой колега.

stremej
17.04.2014, 19:48
Тия над 500 кошера ще са ти проблем - първо голяма конкуренция ,второ кражби между самите семейства и третото най лошото е болестите защото при кражби между семействата се разнасят болести ако нямаш наблизо други кошери кражбите се ограничават до твоя пчелин и ти контролираш всичко и най малкия ти проблем е унищожаването на дадено семейство.
Здравей Радо,семействата ще се закупят отделно от кошерите.искаш да кажеш ,че докато са млади семействата могат да налетят по силни пчели от другаде и да направят беля ,така ли ?.Мисля ,че пчелина е отделен от други на 200, 300 метра..

Nik_m
17.04.2014, 20:07
Това го казвам от опит, нищо не изхвърлям!!!!
Това лято работих САМ с 3ка и видях какво хамалогия е да се въртят по 3 пити, да се обръщат по 2 пъти, за това си поръчах друга.
Всеки си има глава на раменете, да си преценява какво да прави, не мисля че е лошо някой да се опита да помогне.
stremej послушай Niki1313 и си вземи 3ка и после го викай него да я върти.

радо
17.04.2014, 20:12
Няма значение младо или старо е семейството силното търси и напада по слабото понякога вина има и пчеларя.Аз не ограничавам вход не уплътнявам всяка една дупчица а нарочно съм ги оставил пчелите те самите да се охраняват и пазят и само тези който се справят да оцелеят това е така наречения естествен подбор .И при пчелите има едни събират повече мед други повече градят трети се развиват по бързо четвърти излизат по рано на паша преди всички останали и така едни се справят по добре при охраната на кошера .Семейство не можещо да се охранява не заслужава да оцелее за мен 1000 метра е добра дистанция от останалите пчелини по въздух само че не винаги е осъществимо .А за инвентара само ще кажа НЕ СЕ ИЗХВЪРЛЯЙ и три рамкова центрофуга ще ти върши работа поне докато станат 100-на кошера.

stremej
17.04.2014, 20:35
мерси за изясненията радо,научавам нещо ново,за центрофуга имам налична три рамкова, но не затварям очи и за нещо друго искащо по малко хамалогия.

БУТАНЯ
17.04.2014, 20:37
не се притесняваи колега важното е да знаеш на момента кво да правиш и наи вече свободно време

търтея
17.04.2014, 20:44
. и ще се хвърля направо с 40 нови многокорпусни кошера...Вие какво ще кажете, сериозна работа ли са тези кошери, за човек отскоро навлизащ в пчеларството? ....

Изключително сериозно нещо са тези 40 кошера!Аз гледам себе си-1 година преди да почна да се занимавам изчетох всичко възможно за пчеларството и изгледах всички филми!Една година и нещо е много малко стаж да се хвърлиш на 40 бр и сигурно сам го усещаш щом си написал този пост.Моя съвет е да ги увеличаваш постепенно докато получиш увереност в себе си че може да се справиш с 40, повярвай ми това ще стане рано или късно.Според мен центрофугата ти е най-малкия проблем!

БУТАНЯ
17.04.2014, 20:56
колеги искам да питам къде може да си поръчам ранни майки

stremej
17.04.2014, 21:10
Изключително сериозно нещо са тези 40 кошера!Аз гледам себе си-1 година преди да почна да се занимавам изчетох всичко възможно за пчеларството и изгледах всички филми!Една година и нещо е много малко стаж да се хвърлиш на 40 бр и сигурно сам го усещаш щом си написал този пост.Моя съвет е да ги увеличаваш постепенно докато получиш увереност в себе си че може да се справиш с 40, повярвай ми това ще стане рано или късно.Според мен центрофугата ти е най-малкия проблем!
Търтея прав си!Но работата е там ,че не ги поръчвам аз, и трябва бързо да придобия увереността ,че ще се справя с тях. А и искам бързо да вляза в пчеларството!

Nik_m
18.04.2014, 07:32
Разбира се че центрофугата не е най важното, просто давах пример, щом са ЛР ще слага там по 3 пити, аз на ден оправях по 4 кошера(нямах никакви удобства), това са 10 дена.
Ако имаш и друга работа как ще се оправиш, семейство пенсионери с ДБ съм съгласен, но 40 ЛР за работещ човек ще му е трудно. Аз започнах с 14 кошера и ми беше трудно, в момента имам увереността, че мога да се оправям с 20 и започвам да ги увеличавам.

stremej
18.04.2014, 09:13
Разбира се че центрофугата не е най важното, просто давах пример, щом са ЛР ще слага там по 3 пити, аз на ден оправях по 4 кошера(нямах никакви удобства), това са 10 дена.
Ако имаш и друга работа как ще се оправиш, семейство пенсионери с ДБ съм съгласен, но 40 ЛР за работещ човек ще му е трудно. Аз започнах с 14 кошера и ми беше трудно, в момента имам увереността, че мога да се оправям с 20 и започвам да ги увеличавам.

Nik, 3 Дена си центрофужил 14 кошера ,това ми се вижда малко бавно.Разбирам защо ти е било трудно ,те направо се те уморили! :x

Nik_m
18.04.2014, 09:21
Не, аз вадих мед от 5 кошера останалите бяха отводки, но се разправях цял ден. Взех кошерите без да имам никаква подготвена база и никакви удобства.
Имах предвид че 40 кошера са 10тина дена.

Искрен Мутафов
18.04.2014, 13:19
Не, аз вадих мед от 5 кошера останалите бяха отводки, но се разправях цял ден. Взех кошерите без да имам никаква подготвена база и никакви удобства.
Имах предвид че 40 кошера са 10тина дена.

;) Като те слушам(чета) какви глупости дрънкаш в последните си няколо поста съм на 1000% сигурен че баба ми дето гони 80-те години ще се справи по-добре(бързо и лесно) от тебе и с 5-те ти, и с 14-те ти кошера!!! ;)

Nik_m
18.04.2014, 13:45
Ще снимам другия път като си отида на пчелина какво съм направил от 2 съборетини и един обрасъл двор в който не беше влизано от 15 години.
Навсякъде е гипсокартон, от 3 дни започнах да лепя плочки в банята, вече има стая за вадене на мед и доста удобства.
Един 80 дядо няма как да направи 1/50 от това което съм направил само за 1 година.
Миналата година беше чудо, като вадех мед нямаше как за се обърна в стаята, беше далеко от пчелина, влизаха пчели от дупките на къщата за това ставаше толкова бавно.

Nik_m
18.04.2014, 13:50
Имам снимки на 1вата стая полуготова.112202
1221

Искрен Мутафов
18.04.2014, 13:51
Ще снимам другия път като си отида на пчелина какво съм направил от 2 съборетини и един обрасъл двор в който не беше влизано от 15 години.
Навсякъде е гипсокартон, от 3 дни започнах да лепя плочки в банята, вече има стая за вадене на мед и доста удобства.
Един 80 дядо няма как да направи 1/50 от това което съм направил само за 1 година.
Миналата година беше чудо, като вадех мед нямаше как за се обърна в стаята, беше далеко от пчелина, влизаха пчели от дупките на къщата за това ставаше толкова бавно.

Значи какво излиза?!? - това което няколко човека с примери ти го обясниха, че причината съвсем не е в 3 рамковата центруфуга...

Nik_m
18.04.2014, 13:58
Аз съм останал с такова впечатление за това продадох 3ката и си поръчах 24ка, която ще е готова след 5 дена.
Опитах се да помогна, не съм написал нищо с лоши чувства или за някаква изгода.

Искрен Мутафов
18.04.2014, 14:08
Поздравления за помещенията, и за положеният труд - със здраве да си ги ползваш и дълго!
Разбира се че 24 рамковата е къде-къде по добре от тройката, и ако е с ел. захранване още по-добре, въпроса е че и с тройка може да се работи - всеки според възможностите си се организира...

scutellator
18.04.2014, 14:11
Тия над 500 кошера ще са ти проблем - първо голяма конкуренция ,второ кражби между самите семейства и третото най лошото е болестите защото при кражби между семействата се разнасят болести ако нямаш наблизо други кошери кражбите се ограничават до твоя пчелин и ти контролираш всичко и най малкия ти проблем е унищожаването на дадено семейство.


Трябва да се вземе в предвид и че болните пчели освен че се самоотлъчват, умишлено налитат в чужди кошери. В държавите където АГ е често явление и когато пчеларя открие АГ ( в начален стадий), най-добрата практика обикновенно е унищожаване на семейството (дори и когато антибиотиците са разрешени!) + третиране на близките кошери (в радиус от 40-50 м) с антибиотик и мониторинг (своеобразна карантина) на тези семейства в близките 1-2 г. за рецидиви.

scutellator
18.04.2014, 14:17
колеги искам да питам къде може да си поръчам ранни майки


Няма нужда да бързаш толкова. Още никой не е започнал записванията за догодина за ранните майки.

Искрен Мутафов
18.04.2014, 14:33
Няма нужда да бързаш толкова. Още никой не е започнал записванията за догодина за ранните майки.

;) Той като че ли пита за тази година... ;)

БУТАНЯ
18.04.2014, 15:19
за тази година е колеги да се до уточня

Искрен Мутафов
18.04.2014, 15:28
за тази година е колеги да се до уточня

Зависи от бройката, ама от сега за към средата на лятото... Той СКУТЕЛАТОРА, не случайно се будалка, че от сега е рано да се записваш за 2015 година...

БУТАНЯ
18.04.2014, 15:31
говоря за началото на май

радо
18.04.2014, 16:20
говоря за началото на май
Ти май не разбра ,че малко си позакъснял за ранните майки :laughing:

stremej
18.04.2014, 16:23
Трябва да се вземе в предвид и че болните пчели освен че се самоотлъчват, умишлено налитат в чужди кошери. В държавите където АГ е често явление и когато пчеларя открие АГ ( в начален стадий), най-добрата практика обикновенно е унищожаване на семейството (дори и когато антибиотиците са разрешени!) + третиране на близките кошери (в радиус от 40-50 м) с антибиотик и мониторинг (своеобразна карантина) на тези семейства в близките 1-2 г. за рецидиви.
Това е нещо по сериозно ,scutellator можеш ли да ми разясниш ще съм ти благодарен.
Защо болните пчели умишлено налитат в чужди кошери?
И каква ще е тази карантина трябва да се запушат кошерите ли?

радо
18.04.2014, 16:32
Това е нещо по сериозно ,scutellator можеш ли да ми разясниш ще съм ти благодарен.
Защо болните пчели умишлено налитат в чужди кошери?
И каква ще е тази карантина трябва да се запушат кошерите ли?
Не се стряскай от това което ти се казва тези неща може или да се случат или да не се случат въпросът е ти да ги знаеш и да се подготвиш защото при пчелите не всичко е розово .Най лесно е да се пресмята колко ще изкарам от тях ,а накрая сметката излиза съвсем друга.

БУТАНЯ
18.04.2014, 16:59
несъм закъснял просто ви пробвах колеги да видя дали има чесни ма явно в тоя форум нестава

Totevski
18.04.2014, 17:31
несъм закъснял просто ви пробвах колеги да видя дали има чесни ма явно в тоя форум нестава

Пич, сменяй форума. Явно не си за тук! next_banned;

kapanec
18.04.2014, 17:52
несъм закъснял просто ви пробвах колеги да видя дали има чесни ма явно в тоя форум нестава


Какво пробваш такива подмолни и тънки питанки никъде не се одобряват и приемат със отворени обятия.Получи отговор ясно конкретно има публикувани списъци със майко производители харесваш си някой звани иа и ако е огрее си получаваш

grand_pn
18.04.2014, 20:40
Кога се регистрира,че чак и проби правиш!Като не ти харесва това което четеш го пропусни,но не прави проби че някога можеш и да се срещнеш с тези хора които пробваш,а ако ги огледаш тези 40 кошера срещата е сигурна!

БУТАНЯ
18.04.2014, 21:08
хората са такива в България и такъв съм и аз

grand_pn
18.04.2014, 21:13
Щом си такъв куражлия напиши откъде си,къде си гледаш единия кошер и защо изобщо се регистрира?

БУТАНЯ
18.04.2014, 21:14
имам 30 бр колега и ги гледам като очите си умирам за тях

Totevski
18.04.2014, 21:18
имам 30 бр колега и ги гледам като очите си умирам за тях
Но явно граматиката ти куца. :) А и не само тя...

grand_pn
18.04.2014, 21:21
имам 30 бр колега и ги гледам като очите си умирам за тях

Тогава не те разбирам.Или ракията ти е много или жена ти те е ядосала и се опитваш да си го изкараш на нас!

БУТАНЯ
18.04.2014, 21:25
питах най спокоино къде да си намеря ранни майки а те взеха да се базикат с мен кои е виновен аз или те

grand_pn
18.04.2014, 21:32
За ранни майки които са в началото на май,а да се опитваш да си ги поръчаш месец април всеки запознат пчелар ще ти обясни че си закъснял.И аз писах за майки още преди месец горе долу но ми отговориха че имат заявка до средата на лятото.Тъй като не те са виновни че аз съм се сетил късно ще се пробвам за догодина,но никой не съм определял като "член"

БУТАНЯ
18.04.2014, 21:35
голега грант можели да попитам вие от каде сте

радо
18.04.2014, 21:36
питах най спокоино къде да си намеря ранни майки а те взеха да се базикат с мен кои е виновен аз или те
Ти изобщо си нямаш представа за какво става дума ако беше написал ,че продаваш ранни майки всичко щеше да е наред но да търсиш майки на 18.04 и да купиш в началото на май ...........Явно никога не си купувал майки .

grand_pn
18.04.2014, 21:39
голега грант можели да попитам вие от каде сте

Да! От Плевен,ако имаш още въпроси бих ти отговорил на всички,но не в ефир!

БУТАНЯ
18.04.2014, 21:42
радо грешиш минала година купих майки и съм доволен от тях на 30 април ги сложих

БУТАНЯ
18.04.2014, 21:44
близо с ме колека гранд на 50 км

радо
18.04.2014, 21:45
радо грешиш минала година купих майки и съм доволен от тях на 30 април ги сложих
Еми купи си отново оттам откъдето си купил миналата година.

grand_pn
18.04.2014, 21:48
близо с ме колека гранд на 50 км

Стига толкова глупости,щом сме близо заповядай имам и ракия имам и бухалка ти избираш,а само да кажа че имам опит и с двете!

БУТАНЯ
18.04.2014, 21:50
ти си зле колега

grand_pn
18.04.2014, 21:59
Сигурно си прав,но на клавиатура е лесно ела и ми го кажи на глас,пък да видим кой ще бъде по зле!

БУТАНЯ
18.04.2014, 22:05
много си отворен бе пич по леко щто не знаеш с гого говориш

grand_pn
18.04.2014, 22:15
Аз поне казах откъде съм,а ти откъде си,на 50 км. от Плевен са много такива идиоти като теб и спирам за да не ме изхвърлят от форума заради твоите простотий,в този форум съм отдавна за разлика от теб и пак за разлика от теб уважавам всички в него,каквото и мнение да имат.В него има доста хора от които можеш да научиш нещо,но важи за хората които възприемат и го искат а не за теб,чао и ще ти напомня ако искаш среща пиши на лични.

БУТАНЯ
18.04.2014, 22:17
ти за мен не си пчелар а лош човек

stremej
18.04.2014, 22:18
Този БУТАНЯ нямали кой да го блокира ,превзе ми темата с глупости!

БУТАНЯ
18.04.2014, 22:20
стремеж с поред мен тук само те лъжат друже

grand_pn
18.04.2014, 23:27
Този БУТАНЯ нямали кой да го блокира ,превзе ми темата с глупости!

Аз се извинявам,за това че спамя темата ти,аз лично започнах преди 11години с 3отводки и една центрофуга тройка,в последствие увеличих бройката на семействата до 30 и центрофугата ми стана проблем,нямах и удобно помещение за въртене на меда.Купих си и центрофуга /24 рамкова/ направих си и помещение.Стигал съм до 120 семейства но в момента нямам достатъчно време и гледам 50 кошера.От моя опит мога да кажа че отговорите на колегите в началото са абсолютно верни.Първо трябва опит,желание за работа,оборудване и свободно време.Нещата вървят комплект.Хвърлянето на много бройки без тези няколко условия е почти сигурен провал.Това си е мое мнение от мой личен опит.

Искрен Мутафов
19.04.2014, 02:44
много си отворен бе пич по леко щто не знаеш с гого говориш

Колегата може и да не знае с кого(или както ти го пишеш - "гого") говори, но аз виждам - с един слабо грамотен гамен, незнаещ що е това клавиш шифт(главни букви), точки, запетайки и елементарен правопис(или явно си доста гладен щом толкова препинателни знаци и букви "изяждаш"), а пък за неща като елементарно уважение от твоя страна просто няма какво да коменирам... С две думи човек чиито последни десеттина поста в тази тема почти сигурно ще бъдат изчистени от администратора щом ги види!!!
Беше ти отговорено, че след като си си купил миналата година майки април - ами купи си ги от същото място, какво продължаваш да се плюмчиш, и да обиждаш хората и форума...?!?

2ма пчеларя
19.04.2014, 13:09
стремеж къде мислиш да разполагаш пчелина за тази броика трябва мн паша.И аз съм до търново но пак мн зависи от мястото.

stremej
19.04.2014, 19:11
стремеж къде мислиш да разполагаш пчелина за тази бройка трябва мн паша.И аз съм до търново но пак мн зависи от мястото.
Здравей 2ма пчеларя ,ще го разположа в населено място близко до акациева гора.Да прав си трябва много паша ,като имам на предвид, че примерно всеки кошер има някакъв обхват.При наличието на голяма конкуренция, надявам се пчелите да не останат на сухо.

scutellator
19.04.2014, 21:17
Това е нещо по сериозно ,scutellator можеш ли да ми разясниш ще съм ти благодарен.
Защо болните пчели умишлено налитат в чужди кошери?
И каква ще е тази карантина трябва да се запушат кошерите ли?

Например болните (не е достатъчно да са заразени) от нозематоза имат по-голяма склоност да налитат в чужди кошери от нормалните граници (налитания винаги има, независимо как са подредени кошерите, просто могат да бъдат минимизирани). Голяма част от вирусите засягат навигационната система (репликират се в мозъка), от където също част от пчелите неумишлено навлизат в чужди кошери.
А защо болните пчели умишлено налитат в чужди кошери? - заради съревнованието със конкуренцията (има и друга теория - че вирусите които пчелите оставят летейки от цвят на цвят - във нектара, също е "умишлено" действие). Борбата в Природата между индивидите (или в случая -пчелна колония ) кой ще разпространи повече гените си винаги е била жестока.

Карантината която пчеларя сам трябва да си наложи се състои в мониторинг и имане едно на ум- да следи за рецидиви следващата пролет. Семействата от кавива пчелини не се сместват с редовните и се работи с различен инвентар (имам предвид пушалка, рамкоповдигач...). Всъщност добра идея е всеки пчелин да бъде третиран като отделен обект. Така при възкикване на зараза ще пострадат един или няколко пчелина, вместо цялата ферма (заради "инкубационния" период докато се осети че има проблем, пчеларя като нищо е разпространил заразата навсякъде).
В Австралия, където АГ е честро срещан, се практикъва санитарна бариера - при центрофугиране рамките се връщат във абсолютно същия кощер откойто са били взети. Всъщност добра пркатика е да няма движение на рамки, пило и мед от семейство в семейство ( казвам го за пчеларите които имат навика да подхранват със центрофугиран мед).

BUGI
19.04.2014, 22:31
Колега,
с-гласен с-м с твојте изјави и упражненија, но сматрам че не сме достигнали
толко висок стандард, да двоиме всекој пчелин с посебна спрема.
Може да се користи една, самотрјабва да се врши дезинфекција, којато најмалко струва.

а за прихрана на пчелни семејства с мед, може и това понјакогаш работим,
ама само с мед от моја пчелин, никако от купен, от чужд мед.

Најдобра принрана, ако трјабва да се врши нека е от ЗАХАРЕН СИРОП.

2ма пчеларя
20.04.2014, 08:41
Здравей 2ма пчеларя ,ще го разположа в населено място близко до акациева гора.Да прав си трябва много паша ,като имам на предвид, че примерно всеки кошер има някакъв обхват.При наличието на голяма конкуренция, надявам се пчелите да не останат на сухо.

И около мен има мн семейства и се притеснявам защота се чуват вс работи щом си от вт някой път може да поговорим по темата на живо.

2ма пчеларя
20.04.2014, 08:44
Например болните (не е достатъчно да са заразени) от нозематоза имат по-голяма склоност да налитат в чужди кошери от нормалните граници (налитания винаги има, независимо как са подредени кошерите, просто могат да бъдат минимизирани). Голяма част от вирусите засягат навигационната система (репликират се в мозъка), от където също част от пчелите неумишлено навлизат в чужди кошери.
А защо болните пчели умишлено налитат в чужди кошери? - заради съревнованието със конкуренцията (има и друга теория - че вирусите които пчелите оставят летейки от цвят на цвят - във нектара, също е "умишлено" действие). Борбата в Природата между индивидите (или в случая -пчелна колония ) кой ще разпространи повече гените си винаги е била жестока.

Карантината която пчеларя сам трябва да си наложи се състои в мониторинг и имане едно на ум- да следи за рецидиви следващата пролет. Семействата от кавива пчелини не се сместват с редовните и се работи с различен инвентар (имам предвид пушалка, рамкоповдигач...). Всъщност добра идея е всеки пчелин да бъде третиран като отделен обект. Така при възкикване на зараза ще пострадат един или няколко пчелина, вместо цялата ферма (заради "инкубационния" период докато се осети че има проблем, пчеларя като нищо е разпространил заразата навсякъде).
В Австралия, където АГ е честро срещан, се практикъва санитарна бариера - при центрофугиране рамките се връщат във абсолютно същия кощер откойто са били взети. Всъщност добра пркатика е да няма движение на рамки, пило и мед от семейство в семейство ( казвам го за пчеларите които имат навика да подхранват със центрофугиран мед).

Колега Скутелатор мога ли да ви помоля за мнение продуктът nozevit+.