PDA

Виж пълната версия : Вадене на рапицов мед



manolibo
16.04.2014, 22:02
здравсйте искам да попитам може ли меда от рапица да се вади преди да е запечатан ,понеже работя с многокорпусна систем а няам достатъчно рамки за акациятаи и свободна площ за майката за снасяне?

радо
17.04.2014, 05:51
Рапицата не се чака да се запечата ако не капе обърната рамка вадиш ако закъснееш има опасност да се бетонира в рамките и няма вадене.

freddie46
31.03.2016, 08:04
Започна новият сезон и рапицата нацъфтя.Който не е вадил досега да внимава че си има особености.НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ЧАКА ДА ГО ЗАПЕЧАТАТ ЧЕ НЯМА ВАДЕНЕ!
През този сезон моите градят много усилено и използвам това за изграждане на нови рамки.

валко
31.03.2016, 10:44
Рапицата не е чак толкова страшна бързо кристализира когато е в буркан във питите може да изкара известно време не година но месец без проблем ,миналата година се застъпи с акацията и стана чуден мед ароматен и плътен кристализира на финни кристали,тази година рапицата цъфна много напред и може да се раздели от акацията кои както иска аз лично ще я оставя да се омеси малко с треволяка и акацията ,важно е да виждаме щастие в очите на клиентите ,чистия рапичен мед се продава трудно .

jordanov
31.03.2016, 13:12
Напълно подкрепям последното мнение на Валко, а откакто съм у форума май всяка година казвам, че на мен най си ми харесва смеската рапица/акация. Айде успех на новобранците в рапичарството, при другите е ясно:)

valaz
31.03.2016, 17:14
Във филма "Работа с ЛР кошери" вадиха рапичен мед в напълно запечатени пити.

petrov_
01.04.2016, 16:19
До сега не съм имал рапица и малко се притеснявам.Кога да сложа магазините,семействата все още не са развити на пълно,не са изпълнили плодника а рапицата започва да цъфти,какво да правя?

бат тянко
01.04.2016, 17:27
Магазините, можеш и сега да сложиш. После ще ги вдигаш и тях. Така или иначе семействата няма да ги усвоят, докато долу не им утеснее.

petrov_
01.04.2016, 18:06
Добре ли ще е ако в плодника има преградна дъска, а отгоре магазин.Идеята ми е да не наблъскат всичките рамки в плодника с рапицов мед, и после да имам проблем след като се озахари и остане за зимата.След рапицата ще сложа останалите рамки в плодника.

valaz
01.04.2016, 19:34
Добре ли ще е ако в плодника има преградна дъска, а отгоре магазин.Идеята ми е да не наблъскат всичките рамки в плодника с рапицов мед, и после да имам проблем след като се озахари и остане за зимата.След рапицата ще сложа останалите рамки в плодника.
Може да направиш така, но зависи какви са ти кошерите и на колко рамки с пило има в плодника. Ако например кошера е ДБ 12 рамков и ограничиш плодника на 10 рамки усвоени от пчелите, и отгоре поставиш магазина, всичко ще е наред. Ако семейството е много слабо, не може да очакваш да вадиш мед от него.

Bobi-M9598
01.04.2016, 19:46
Здравейте,

Петров, за това, че не са ти развити с-вата си "виновен" само ти. Като знаеш, че има насадена рапица в близост до пчелина ти, е трябвало да развиеш с-вата. Да се подготвиш от рано. Това не е критика, а моето мнение. При мен също има рапица, но поради ред проблеми, и аз не съм ги развил както ми се иска. Точно преди две седмици ходих при пчелите, и имах възможност да се "ориентирам" в обстановката. Рапицата беше напъпила, и мен ме достраша. Сложих на два кошера, които бяха развити (според мен) по един магазин, наредих изградени, и В.О. през една. Не знам какви съм ги свършил, ще разбера след около седмица, до десет дни. Планирам ходене.
В твоя случай, след като е вече цъфнала, бих сложил преградна, и магазин. Ако искаш да вадиш мед, слагай изградени пити, ако не сложи и В.О. да градят. Така ще извадиш по-малко мед, но ще ти изградят пити. Иначе, Софрон Софрониев, казва, че преди да цъфне рапицата, налива по два, три литра сироп на с-во. Това с цел в плодника да няма рапица. По принцип, прекаленото разширяване, не е за предпочитане.

Поздрави, и успех. Дано ти се получи! Г. Георгиев

jdrumev
02.04.2016, 07:13
Може да направиш така, но зависи какви са ти кошерите и на колко рамки с пило има в плодника. Ако например кошера е ДБ 12 рамков и ограничиш плодника на 10 рамки усвоени от пчелите, и отгоре поставиш магазина, всичко ще е наред. Ако семейството е много слабо, не може да очакваш да вадиш мед от него.

това е добро решение ако е 10 рамков и има 8 пити бих също го свил с 2 преградни дъски и пак ще работи

rosty_sz
02.04.2016, 07:20
Да свиваш плодник по време на рапица не никак добра идея.

Bobi-M9598
02.04.2016, 08:09
Здравейте,

Рости, съгласен съм, но като ни е страх от мед в плодника? Ти как би постъпил? При тази бурна паша, ще има развитие, но има и опасност да напълнят, и блокират майката? Не съм правил нищо такова до сега, и за мен е дилема?

Поздрави, Г. Георгиев

npachovski
02.04.2016, 08:36
Ами, ако семействата не са развити добре и готови за рапица слагането на магазин не е ли прекомерно разширяване също? Според мен може да се сложат 2 изградени пити в плодника след пилото и да ги напълнят тях, ако успеят не им знам силата и тях да центрофужиш после вместо слагането на магазини на семейства който не са готови затова. Ти дори да им сложиш магазините те няма да качат нищо там докато не напълнят плодника, а нощите са студени поне при мен и на едно слабо семейство като му сложиш магазин няма ли да му бъде по-трудно да се топли не се ли разширява домът му така, а не отговаря на силата му. Незнам само питам и изказвам мнение може да не съм прав.

krasimir00
02.04.2016, 09:02
При вас няма ли период на безпашие след рапицата и акацията.При мен този период е от около 30-35 дни.През това време дори да има някакви натрупани запаси от рапица в плодника, през този период на безпашие се изконсумират почти изцяло.Около мен сеят доста рапица и за 4-5 години не съм имал проблеми,дори и със семейства , които са били по слаби и не съм им слагал магазини.

Ангел Йосифов
02.04.2016, 12:38
Момци,само да напомня.Слабите семейства наблягат на развитие,а силните на мед.Демек,ако слабото семейство депонира някакво количество мед,то то е незначително количество.Не бих ограничил недоразвитото сем. с преградна дъска,а ще му сложа ВО(еднократно) до запълване да плодника.

rosty_sz
02.04.2016, 12:45
В момента трябва да се съсредоточите да не ви изтровят семействата около рапицата.Правят второ пръскане 7-10 дена след началото на цъфтежа. Абсолютно противозаконно е, но това не ги интересува. От няколко дни само ходя да отварям и затварям кошери, защото поддържам контакт и ми се обаждат.
Опазете семействата и после действайте според силата.
Рапицата е много дълга паша има време слабите да се засилят, средно силните мед да дадат, силните да се изроят, спокойно и умната.

kando
02.04.2016, 15:22
Вярно е - и аз тука на местните колеги съм им споделил, да имат готовност за щети, гледам тракторите не излизат от нивите, моите пчели от два дена жилят като бесни. Толкова рано не помня да е цъфвала рапицата, та очаквам пашата да продължи до към края на месеца - така, че по- основното е да се опазят семействата от голямо натравяне, че съвсем без нищо няма да се размине е ясно, а за този период от 3-4 седмици и най- слабите семейства ще дръпнат достатъчно, че и мед да се извади от тях.

Георги 1974
02.04.2016, 17:24
Ами, ако семействата не са развити добре и готови за рапица слагането на магазин не е ли прекомерно разширяване също? Според мен може да се сложат 2 изградени пити в плодника след пилото и да ги напълнят тях, ако успеят не им знам силата и тях да центрофужиш после вместо слагането на магазини на семейства който не са готови затова. Ти дори да им сложиш магазините те няма да качат нищо там докато не напълнят плодника, а нощите са студени поне при мен и на едно слабо семейство като му сложиш магазин няма ли да му бъде по-трудно да се топли не се ли разширява домът му така, а не отговаря на силата му. Незнам само питам и изказвам мнение може да не съм прав.

Виж аз мисля че когато им е по топло пролетта е по добре но от друга страна си мисля че пчелите не могат да стоплят целия кошер вътре като с климатик а топлят пилото като са върху него за това помагат и търтейте, мисля си че проблема идва ако се затопли времето майката снесе много и после застуди и няма пчели да покрият пилото. Аз винаги разширявам много два че и три магазина (тия на Гърдев 8 рамковите) но го правех края на април сега сложих магазини на най силните тоест тези които имаха 9-10 междурамия пчели. Дали е правилно не знам но да блокираш плодника в рапица (споделям мнението на Рости че не много добра идея) от тая рапица комшиите не купуват отводки а ми ловят рояците е и на мен дават ама си е х.. й.

rosty_sz
02.04.2016, 20:20
Василевса с японката ми е интересно дали има рапичка.
Да го питам какво ще прави:laughing:

Петко Станчев
02.04.2016, 20:42
manolibo,меда от рапица межеш да го вадиш преди запечатване стига да не капе,но по-добре изчакай поне половината да я запечатат.Няма да кристализира толкова бързо.Ако за първи път имаш рапица-проблемите са ти два:пръска се по време на цъфтеж с отрова за цветояда по рапицата и ....РОЕНЕТО-трябва много добре да уцелиш баланса м/у това пчелите да ти донесат мед и в същото време да не са много силни,защото изпадат в роево!Видиш ли самосмяна бъди на 95% сигурен,че ще премине в роене.Ако нямаш изградени пити, сега е момента.А за колегите които се притесняват от рапицовия мед в плодника-нищо им няма на пчелите от този мед,до зимата много вода има да изтече,до следващата паша е поне 25 дни глад(ако не храниш),въпроса е да не БЛОКИРАТ плодника с този мед.

kando
02.04.2016, 21:01
Притесненията с плодника са основателни, защото ако все пак до зимата пчелите не усвоят този мед, то питите ще са за брак - със сигурност няма да го усвоят и пролетта.

Петко Станчев
02.04.2016, 21:09
Притесненията с плодника са основателни, защото ако все пак до зимата пчелите не усвоят този мед, то питите ще са за брак - със сигурност няма да го усвоят и пролетта.

Защо да не го усвоят и защо питите ще са за брак???

Гогол
02.04.2016, 21:56
Защо да не го усвоят и защо питите ще са за брак???
Ако имате акация веднага след рапицата ,меда в плодника от рапица няма да се усвои от с–вото .Ще го запечатат и след 10–20 дена ще се е бетонирал в килийките .От там ще го извадиш само с топене на питите в парна восъкотопилка и сиропеца от топенето го даваш на с–вата при безпашие. Ако го оставиш за зимуване ,на пролет ще е същото количество –пчелите не могат да го извлекат от килийките след като кристализира .Решението е –след прецъфтяването на рапицата /или 1–2 дена преди това/центрофугиране на всички пити от плодника с мед .Преди това знам на кои пити е имало мед от овощията и доколко са били запълнени.Поне така практикувам аз с рапицата ,защото преди години се издъних една зима .

Петко Станчев
02.04.2016, 22:07
Може би има резон за районите с акация,поне половин България е без акация.Аз лично не махам рапицовия мед от плодника с изключение,при нужда само по една две пити заради блокирането му.Не знам с него ли зимуват или със слънчогледа,но проблем не съм имал с този мед.Във връзка с рапицовата паша-проблем се явява и блокирането на плодника с прашец,събират в огромни количества.

Георги 1974
02.04.2016, 22:19
Мисля че адаша е прав аз също не съм имал проблеми с плодника не знам по каква причина ядът ли го мешат ли го не знам само крайни пити центрофугирам. Но когато имах за първи път рапица не ги центруфугирах всичките и на другия ден бяха бетон. Въртех въртех ама нестава върнах ги на пчелите пак не става викам що така па после абе те да нямат зъби да го рупат тоя мед и ги заебах тия пити като ги изрязъх дълбоко и върнах ама какво изядоха не знам и после за восък.

Гогол
02.04.2016, 22:20
Няма резон в нищо .Но всеки духа супата толкова ,колкото се е опарил предходния път.За всеки случай и няколко пъти в повече .

kando
02.04.2016, 22:36
Същото - първия път, когато имах рапица, тя се застъпи с акацията и то беше година на акацията, даде като за световно, после липа, слънгоглед, зазимих ги и на пролет половината мед стои, пчелите едвам оцелели и не могат да го бутнат. Топлих ги, загрявах ги - не мога, дори да изцентрофугирам питите, та заминаха за восък. Късмет, че не бяха много - и честно казано късмет, че изкараха зимата. Голям фал може да стане с рапицата - така, че повечко внимание в случая, няма да навреди.

Георги 1974
02.04.2016, 22:38
Мисля че във форума беше разискван въпроса но не помня категорично ли рапицата която сеят в България е ГМО.

Гогол
02.04.2016, 23:03
Това преживях и аз ,колега kando .Затова написах и поста ,за да предпазя колегите които за първи път имат рапица.А погледнато от друга страна –тя е перфектна паша за до развитие на с–вата за следващите главни паши .

валко
02.04.2016, 23:22
Мисля че адаша е прав аз също не съм имал проблеми с плодника не знам по каква причина ядът ли го мешат ли го не знам само крайни пити центрофугирам. Но когато имах за първи път рапица не ги центруфугирах всичките и на другия ден бяха бетон. Въртех въртех ама нестава върнах ги на пчелите пак не става викам що така па после абе те да нямат зъби да го рупат тоя мед и ги заебах тия пити като ги изрязъх дълбоко и върнах ама какво изядоха не знам и после за восък.

Рапица за един ден не става бетон ,минало годишен мед от рапица може да стане бетон но и тои може да се оползотвори разпечатване и напръскване с топла вода иначе пчелите имат зъби ,случаино запуших прелката но един кашер без да разбера бяха си направили отвор в тънката дъсчица ,бризента между плодника и магазина също страда от зъбитеим.

kando
02.04.2016, 23:25
...........
Супер си е даже - аз съм много доволен от рапицата, само един минус й намирам: много я пръскат. Колкото до другото - просто е безсмислено да се рискува, след края на пашата, вадя ма всичкия рапичен мед, магазин, плодник, няма значение, не оставям грам и повече не го мисля, нито губя нещо, нито проблеми имам.

n.kostadinov
03.04.2016, 05:18
Супер си е даже - аз съм много доволен от рапицата, само един минус й намирам: много я пръскат. Колкото до другото - просто е безсмислено да се рискува, след края на пашата, вадя ма всичкия рапичен мед, магазин, плодник, няма значение, не оставям грам и повече не го мисля, нито губя нещо, нито проблеми имам.
Практикувам точно по същия начин от страх да не стане фал зимата.И ако се провали акацията зареждам хранилките,а от много силните отводки.

Георги 1974
03.04.2016, 09:38
Рапица за един ден не става бетон ,минало годишен мед от рапица може да стане бетон но и тои може да се оползотвори разпечатване и напръскване с топла вода иначе пчелите имат зъби ,случаино запуших прелката но един кашер без да разбера бяха си направили отвор в тънката дъсчица ,бризента между плодника и магазина също страда от зъбитеим.

Може би не е точната дума бетон но при мен бе днес го извадих и на другия ден не можах да го центрофугирам. (аз по принцип центруфугирам запечатн мед слагам няколко магазина другото в стаята където ги оставих е хладно и не съм сигурен но имам чувството че понякога е измешан и с треволяци а друг път % на рапица е по голям не знам. Аз отогава центруфугирам веднага след вадене и нямам проблем и не бих рискувал пити отново за да установя може ли да се изцентруфугира на другия ден или не.(но тази година ще оставя една пита за проба и ще пиша )

Георги 1974
03.04.2016, 10:20
Колегата Валко ме накара да се замисля какво съм объркал за ценруфугирането на рапицов мед разрових се в нета и открих това и не само но няма смисъл от копи и пеис когато не е от личната практика но дали в различни райони не е различно (дали не го мешат с нектар от други растения с различен %аз не знам)

Информацията за меда от рапица е много противоречива. В лабораторията по пчеларство в ГНУ „Красноярский НИИ животноводства Росселььозакадемии” са изследвали качествата на този мед. Току що изцентрофугираният мед от рапица беше с лимонов цвят със зеленикав оттенък, без пяна и мехурчета въздух, гъст, стипчив, лепкав. Миризмата се оказа приятна и не свойствена на другите сортове мед, вкусът – остро – сладък. По тегло този мед беше с 5-7% по – тежък от този на гречиха (елда) и от полифлорния. Отличаваше се с повишено съдържание на сухи вещества (87%) и по – малка концентрация на влага по отношение на другите медове (13%).
Количеството на глюкозата съставляваше 45% от всички захари, което е с 10% повече от аналогичните показатели на меда от гречиха (елда) и на меда от синяк. Фруктоза е намерена с 12% по – малко от колкото в меда от гречиха (елда), еспарзета и в меда от синяк.
Повишеното ниво на глюкоза и пониженото ниво на фруктоза не по най – добрия начин влияят на здравето на пчелите. Медът от рапица, заложен за зимуване, бързо преминава в твърдо състояние. Пчелите не могат да го извличат от килийките и измират от глад. Такива пити по – нататък трябва да се обработват с пара, за да се освободят от меда от рапица. По такъв начин се потвърди, че за зимуване такъв мед е непригоден. Но, ако нектара от рапицата, пчелите го взимат при късен цъфтеж (в средата на август), то не следва да се опасяваме от указания проблем, тъй като храната за зимата пчелите я запасяват в кошера още от месеците юни – юли от други медоноси.
Медът от рапица не се приема с желание в сладкарските предприятия и хлебозаводи. Причината се заключава в това, че хлебните изделия произведени в сладкарските предприятия започват да се втвърдяват още на втория ден поради бързата кристализация на меда от рапица. Купажирането (смесването) на този мед с бавно кристализируеми сортове не дава положителни резултати.

Валко не ти опонирам не търся спор(няма смисъл) но дали като цъфти рапица събират само рапица няколко часа се чудя вече.

бат тянко
03.04.2016, 11:43
Когато покрай рапицата, цъфти и друго събират и от него. А според мен не я харесват особено.

валко
03.04.2016, 20:32
Няма лошо да поспорим ,ти не каза че си вадил питите единия ден а на другия си ги въртял рапицата се вади рано температурите вечер са ниски и меда не ти е вървял лесно ,другия път върти веднага след като ги извадиш и ще видиш че дявола не е толкова страшен не ти ли се е случвало през лятото при рязко застодяване меда дане върви както при много топло време дори и меда дане е от рапица.Питал съм търговците на мед защо се мръщят на меда от рапица когато е чист ,всички отговарят подуши го след 2 месеца мирише на гренясало оставиго да се умеси с акация или колиандър и става перфектен.

валко
03.04.2016, 20:51
Когато покрай рапицата, цъфти и друго събират и от него. А според мен не я харесват особено. Пчелата избира пашата която е наи-богата има ли я наблизо никога няма да я пропусне и отиде на по -бедна,миналата година рапицата ми беше на 2 километра и пак не е пропуснаха.

Георги 1974
03.04.2016, 20:59
Знам че температурата има значение доколко съм чувал в голямите пчелини си имат затопляща стая но не съм мислил от този ъгъл, разглеждах че различните видове мед са с различна гъстота при мен никога не мога да извадя чиста акация а за рапицата предполагах че понеже местят блоковете те я комбинират с треволяци в различен %.

Гогол
03.04.2016, 22:52
Няма лошо да поспорим ,ти не каза че си вадил питите единия ден а на другия си ги въртял рапицата се вади рано температурите вечер са ниски и меда не ти е вървял лесно ,другия път върти веднага след като ги извадиш и ще видиш че дявола не е толкова страшен не ти ли се е случвало през лятото при рязко застодяване меда дане върви както при много топло време.
Дявола е страшен когато рапицовия мед остане в плодника и семейството зимува на него .Познай какво става със с–вото от раз .

kando
03.04.2016, 23:06
Пчелата избира пашата която е наи-богата .
Мне съвсем - и пчелите, като хората са алчни до безобразие, но за разлика от хората ,винаги предпочитат качеството, пред количеството. Имах една година, не че се бяха застъпили, ами направо си вървяха на едно акация и рапица - рапицата бе само колкото да ми оцвети меда, а си беше обилна реколта. А по мое мнение, от всичко пчелите най- много обичат билките - лавандула, мента, маточина, кантарион, циганска драка и какви ли още не треволяци покрай реката, които даже не им знам имената. Забелязал съм, че цъфнат ли, няма значение колко и каква друга паша има - пчелите са на тези растения. Предполагам, че е така, именно защото са билки - лековити, както за хората, така и за тях, и инстинкта съответно им е такъв, че ги предпочитат най- много от всичко. Даже преди доста години, един много възрастен - и поради възрастта си бивш - пчелар, ми разказва, че в моя район (който се пресича от река - на десет метра от пчелите ми е), по неговите младини е бил рай за пчеларите, именно защото е бил изключително богат на всякакви билки, та макар наблизо да има .. .т.е. по- скоро имало, щото вече ги изсякоха, масиви липи и акация, то държавния пчелин е бил в непосредствена близост до моя. Е уви - сега вече не е така, но ми е правило впечатление, че около реката каквото цъфне, става фраш от пчели, буквално можеш да ходиш сред пчели.

Юрий Цветков
04.04.2016, 17:37
Това е заради влагата от реката. Растенията отделят много нектар. За това пчелите ги предпочитат.

jdrumev
04.04.2016, 21:14
такъв мед май няма да вадя скоро сефтето на отровени семейства направих

freddie46
05.04.2016, 13:43
Аз съм забелязал че по време на цъфтежа на рапицата пчелите отделят голямо количество восък.Използвам това да изграждат нови пити както магазинни така и плодникови.
Когато започне цъвтежа на рапицата и трябва да слагам магазините ,подреждам ги изградена нова с ВО.При добро и топло време ги изграждат за около7-8 дни и започват да слагат мед в новите.Но има една особеност,че кошерите трябва да са добре развити и да имат поне 10 междурамия запълнени с пчели.При ваденето на рапицовия мед задължително оглеждам и в плодника и ако се налага центрофужа по две пити за да няма задръстване на майката.След това ги поставям до питите с пило за да има къде да снася майката.

валко
08.04.2016, 10:14
Мне съвсем - и пчелите, като хората са алчни до безобразие, но за разлика от хората ,винаги предпочитат качеството, пред количеството. Имах една година, не че се бяха застъпили, ами направо си вървяха на едно акация и рапица - рапицата бе само колкото да ми оцвети меда, а си беше обилна реколта. А по мое мнение, от всичко пчелите най- много обичат билките - лавандула, мента, маточина, кантарион, циганска драка и какви ли още не треволяци покрай реката, които даже не им знам имената. Забелязал съм, че цъфнат ли, няма значение колко и каква друга паша има - пчелите са на тези растения. Предполагам, че е така, именно защото са билки - лековити, както за хората, така и за тях, и инстинкта съответно им е такъв, че ги предпочитат най- много от всичко. Даже преди доста години, един много възрастен - и поради възрастта си бивш - пчелар, ми разказва, че в моя район (който се пресича от река - на десет метра от пчелите ми е), по неговите младини е бил рай за пчеларите, именно защото е бил изключително богат на всякакви билки, та макар наблизо да има .. .т.е. по- скоро имало, щото вече ги изсякоха, масиви липи и акация, то държавния пчелин е бил в непосредствена близост до моя. Е уви - сега вече не е така, но ми е правило впечатление, че около реката каквото цъфне, става фраш от пчели, буквално можеш да ходиш сред пчели.

Сам си противоречиш пчелата избира количеството ,ако тези билки и храсти бяха на някои чукари и отделяха нектар само ако има влага колкото и да са лековити като отидат и се върнат в кошера с празни стомахчета пчелите ще ги изоставят около реката винаги има влага обилно отделяне на нектар не случаино пчеларите около Дунав са първенци по добиви.

kando
08.04.2016, 12:28
Е щом съм упоменал, че игнорират другата паша ........ а в примера говориш за липса на нектар, което е ясно.