PDA

Виж пълната версия : Въртене на корпуси или нов допълнителен



ivkone
15.04.2014, 15:34
Здравейте колеги.Нов съм в занаята и моля за съвет.В случай че и двата корпуса са пълни с пчели трябва да ги завъртя или мога да добавя трети?Благодаря предварително.

Nik_m
15.04.2014, 15:56
Като ги завъртиш пак ще останат пълни и двата с пчели. Когато се изпълнят 2та корпуса се слага 3ти.
Ротацията се прави, когато 2тия е пълен с пило, той идва на 1 ред а на 2ри се качва празния за да може майката да се качи на по топлото и да го зареди и него с яйца.
В твоя случай може да се налага ротация + добавяна на 3ти корпус. Зависи какво паша имаш и какво е положението вътре.

динев
15.04.2014, 16:58
Ако имаш рапица и 7-8 пити пило на втория корпус, по-добре не ротирай. Ако имаш магазин дадан-блат, го постави на трета позиция. Така всичкия мед от рапицата, ще е за теб. Рапичния мед в плодника между пилото прави само бели.

Nik_m
15.04.2014, 17:03
Ако 1вия копрус е празен и се постави 3ти , няма ли да слагат рапицата и в 1вия, или скадират над пилото?

kacone
15.04.2014, 17:06
Пчелите не държат мед под семейството, и още по-малко, близо до входа.

Nik_m
15.04.2014, 17:49
Ще наблъскат крайните пити според мен, а при 2 корпуса с пчели сигурно има пило и в 1вия корпус.

kacone
15.04.2014, 18:17
Винаги ще блъскат меда горе- като шапка, и по този начин ще натискат майката надолу. Пчелите градят отгоре надолу и трупат запасите пак отгоре надолу. За пило в 1-ви корпус е възможно, но за мед, според мен - малко вероятно.



Поздрави.

zayo
15.04.2014, 18:48
Някой от майките слизат принудително да снасят в първи, а други не! Отделен е въпроса какво ще намерят в първи корпус при рапица, а то е много прашец и почти никакво място за снасяне така, че на мястото на колегата със 7-8 рамки пило смело бих сложил корпус.

ivkone
16.04.2014, 08:48
Благодаря ви колеги за съветите!Сложих трети корпус и завъртях долните два като оставих майката във втория.Ще слезе ли сама долу?

Veliko Tachev
16.04.2014, 15:10
Аз не разбрах, какво има вътре в кошера? Не, че имам опит с корпусна система(трупам теория още) ама колегите биха ти помогнали повече ако споделиш какво точно е положението вътре в корпусите.

tanasko
21.04.2014, 11:37
Здравеите да попитам и аз за моят кошер.Многокорпусе е, на три корпуса е в момента.Долните два са с по 6-7 рамки с пило останалите рамки са с прашец и мед.Преди седмица добавих 3-ят корпус с 4-5 изградени празни пити и 5 основи за градежеу.Най отгоре сложих някаква купена храна в торбичка и го затворих.Така добре ли е или трябва още нещо да направя

tanasko
21.04.2014, 11:50
Искам също да си направя отводка от този кошер.как да процедирам,има ли някаква предварителна подготовка и кога да направя отводката,дали да изчакам да напълни малко мед и после да правя отводката

Nikolay Enchev
21.04.2014, 17:09
колега постъпил си правилно с подредбата на кошера, но според мен храната по това време е излишна (е осжен ако не си някаде мн на висок , но надали ако бе така щеше да слагаш основи).Колкото за отводката саветвам те на я направиш след края на първата главна паша,като предварително си произведеш или закупиш майки за този момент.

tanasko
21.04.2014, 18:48
Сложих основи защото времето е лошо,гледам да им създам малко работа,когато вали и не излизат от кошера. А храната им я дадох,защото,четох някъде,че за да градят им трябва приток на храна,а при лошо време притокът спира.

tanasko
21.04.2014, 20:08
Сложих основите с цел да създам работа вътре,понеже времето е лошо,а за храната гледах едно филмче и там казаха,че когато времето се влоши за по дълг период е добре да се сложат основи за градеж,с цел да се създаде работа,но се подхранва защото при лошо време спира притокът на нектар а от там спират и да градят

Nikolay Enchev
21.04.2014, 20:09
праилно си чувал за храната и градежа но нека ти поясня че само мед или захар на става за градеж иска и прашец дори основното е прашец,ако ги храниш с истенски прашец градът и февруари месец :)
иначе правилно мислиш и деистваш ;)

tanasko
21.04.2014, 20:18
А за отводката си мисля следващия месец щом напълнят горният корпус с мед да го отнема и да не връщам празни пити.така се надявам,като я стесня,да изпадне в роево състояние и след като заложи маточнициге да ги преместя в един празен кошер.така пчелите ще си изберат сами майка.Дали ще се получи?

argilov
04.05.2014, 16:01
По добре ще е да сложиш майката в третия корпус след като извадиш меда,като между втори и трети сложиш ханеманова решетка плюс вход на 180 гр.

Asparuh Petrov
06.05.2014, 08:25
Здравейте колеги, от тази година ми се налага да работя по многокорпусна система и не съм много запознат. В момента имам страшно много паша, майката се качва на втория корпус и снася там. Колеги съветват да въртя корпусите но не всички са с отделно дъно какво да направя? И как да предотвратя евентуално роене в лошото време?

tanasko
07.05.2014, 10:26
Какво е вход на 180 гр.

Antonov
07.05.2014, 11:27
Какво е вход на 180 гр.

Корпуса с майката да е обърнат с входа назад.

tanasko
07.05.2014, 17:33
А някой може ли да ми каже колко дена трябва да стоят питите в кошера за да узрее меда.Миналата седмица третият корпус беше пълен с мед но питите не бяха запечатани.аз вдигнах пълния с мед корпус и между него и втория поставих друг с 10во за градеж

Искрен Мутафов
07.05.2014, 22:31
А някой може ли да ми каже колко дена трябва да стоят питите в кошера за да узрее меда.Миналата седмица третият корпус беше пълен с мед но питите не бяха запечатани.аз вдигнах пълния с мед корпус и между него и втория поставих друг с 10во за градеж

Ако е от рапица, от което е най-вероятно да е - не се чака да го запечата, защото кристализира много бързо и няма вадене. Затова медът от рапица като обърнеш питата хоризонтално и ако не тече(ако тече или пада на капчици - то още е нектар), взимаш и центруфугираш. Слагаш тензух вместо капак на тенекията за известно време, ако ти се стори прекалено рядък, а ако са започнали да ги запечатват питите - значи е узрял и даже може да не се налага да го оставяш с тензух.