PDA

Виж пълната версия : Изхвърлени търтеи през април



zapstojan
15.04.2014, 14:50
Здравейте колеги. Имам един кошер втора година вече. Миналата година изкарах 35 кг. мед. Тази година семейството се развива по добре ( според моите наблюдения).
На 10ти април 2014г. времето застудя рязко. Имаше нощни температури -1, -2 градуса за една две нощи.
От 13 април до сега пчелите изхвърлят търтеи. Първите дни по-малко, а вчера и днес доста повече. Вчера и днес времето е по-топло и пчелите летят повече, може би на това се дължи увеличения брой на изхвърлените търтеи.
На какво може да се дължи изхвърлянето на търтеи през месец април?
Възможно ли е това да се дължи само и единствено на временното рязко застудяване или има и друга причина?
Възможно ли е да се дължи на някакъв проблем с Майката?
Ще бъда благодарен за всяко ваше мнение или съвет.

kajgalool
15.04.2014, 15:58
Развити тътреи или търтееви ларви?

динев
15.04.2014, 16:49
Масово, вече десеттина дни откак цъфна рапицата силните семейства изхвърлят развити търтеи. Инкстинта за събиране на нектар надделява над инстинкта за роене. Пчелите казват: "Сега не мислим за роене, имаме достатъчно търтеи и тези в излишък не ни трябват. Има паша и събираме нектар"

zapstojan
15.04.2014, 18:01
Търтеите са развити. Някои може да са наскоро излюпени, но повечето са напълно развити.

zapstojan
15.04.2014, 18:09
Благодаря за бързите отзиви. Благодаря на ДИНЕВ за мотивираното мнение. Наоколо няма рапица, само череши, вишни, сливи и ябълки. Току що сложих медови корпус над ханеманова решетка.

bobi mitrev
16.04.2014, 07:34
Здравейте колеги. Имам един кошер втора година вече. Миналата година изкарах 35 кг. мед. Тази година семейството се развива по добре ( според моите наблюдения).
На 10ти април 2014г. времето застудя рязко. Имаше нощни температури -1, -2 градуса за една две нощи.
От 13 април до сега пчелите изхвърлят търтеи. Първите дни по-малко, а вчера и днес доста повече. Вчера и днес времето е по-топло и пчелите летят повече, може би на това се дължи увеличения брой на изхвърлените търтеи.
На какво може да се дължи изхвърлянето на търтеи през месец април?
Възможно ли е това да се дължи само и единствено на временното рязко застудяване или има и друга причина?
Възможно ли е да се дължи на някакъв проблем с Майката?
Ще бъда благодарен за всяко ваше мнение или съвет.

Провери дали имат мед, някой път това се дължи и на глад.

scutellator
16.04.2014, 08:24
Снимки?

Иначе може да си говорим и че причината е заради сушата в Камбоджа. (горките деца нямат какво да ядат, затова пчелите са решили да не се разточителстват)

zapstojan
16.04.2014, 13:54
Снимки?

Иначе може да си говорим и че причината е заради сушата в Камбоджа. (горките деца нямат какво да ядат, затова пчелите са решили да не се разточителстват)

Нямам фотоапарат за да направя снимки. Пчелите не са гладни. Преди застудяването им напълних хранилката - 0,8л. сироп 1:1. Има и паша, макар не от рапица а, от овощни дървета и диви плевели. Също цъфти и мъртвата коприва. Пашата мисля, че е добра. Вчера като слагах медовия магазин проверих за запаси - имат. Мисля, че ДИНЕВ е прав. Другия вариант който допускам е двугодишната майка, да е снесла доста търтееви яйца. Освен това възможно ли е причината да е пренаселен кошер. Семейството е доста силно, до вчера на два корпуса. Първите два корпуса са тежки. Не гледах питите заради хладното време, но корпусите не могат да тежат толкова само от пило и пчели.

zapstojan
16.04.2014, 14:21
На 18 март имаше маточна чашка с личинка вътре, а наоколо запечатано търтеево пило. Маточника беше по средата на питата, затова си мисля, че е бил за самосмяна. 4 дни по късно пак проверих и от маточника нямаше и следа. Възможно ли е от незабелязан от мен маточник, да се е извършила самосмяна и след оплождане на младата майка пчелите да са решили, че нямат нужда от търтеи. Все пак изхвърлянето на търтеи започна след застудяването( търтеите са развити и полуживи, на земята още мърдат, а някои дори пълзят).

scutellator
16.04.2014, 21:46
В литературата пише че роенето е нежелано, точно защото се случва по време на главна паша и я изпускат. Точно когато има излишък от хранителни вещества в кошера, няма логика здрави и годни търтеи да бъдат изхвърляни.

Светозар Генов
17.04.2014, 07:49
Здравейте колеги,
при посещението ми на пчелина вчера по повод сипване на сироп,на 4-5 от кошерите видях следното:

12001201

Моля колегите с повече опит да кажат този подмор притеснителен ли е ,имайки в предвид ,че въпросните кошери бяха преместени преди 2 седмици от северна България в Софийска област и от стари в нови кошери. При прехвърлянето тогава нямаше видими симптоми на някакво заболяване,точно обратното-добре развити семейства на минимум 7-8 рамки.
Поздрави!

Вълчан
17.04.2014, 09:33
За мен това е в рамките на нормалното, сега времето е лошо и пчелите немогат да изнасят подмора на голямо разстояние.

scutellator
17.04.2014, 10:20
По-близък кадър нямаше да е излишен.

Търтеевото пило често (по-скоро обикновенно) е в периферията, където и напрактика му е мястото. От където и при застудяване има и по-голяма опасност част от него да пострада.

Лекото охлаждане (в рамките на с до градус по-ниска температура) дори за непродължителен период от време прави пчелите (вкл. работническото пило) "невалидни" - скъсена продължителност на живот (в някои случаи само няколко дни!), с компрометирана имунна система, по-податливи на болести и токсини.
Напълно е възможно вследствие на леко охлаждане, някой вирус (или коктейл от вируси) да е е станал способен да (убие) нанесе вреда на част от търтеевото пило.
Дори и в най-здравите и най-свободни от зарази семейства винаги има индивиди (заради генетичното разнообразие вътре в семейството и случайността), които са болни от една или друга болест и страдат от един или друг недъг (както и в човешките общества - винаги има хора родени с недъзи, като се замисля... всички по рождение имаме такива - предразположеност към високо кръвно, наднормено тегло, диабет, алкохолизъм... ).
Всъщност генетичното разнообразие на индивидите е това което поддържа семейството (видимо) здраво (макар и винаги да има отделни болни индивиди вътре в него) и пречи на избухването/разпространението на епидемична (епизоотична) болест вътре в него и да засегне всеки отделен индивид в семейството.

zapstojan
17.04.2014, 13:23
При мен картината е същата както при снимките на Светозар Генов. На неговата прелка доколкото виждам има две какавиди, а останалия подмор е предимно от развити търтеи.
При мен едва вчера видях една изхвърлена търтеева какавида.

Светозар Генов
17.04.2014, 21:19
Значи най вероятно е предизвикано от захлаждането,защото до преди падането на температурите нямаше подобна картина. Интересното е ,че се случва на семействата в най -дебелостенните кошери, добре затворени от всякъде.Имам и 12 кошера с мрежести напълно открити дъна, които са ок! Изглежда колегата по-горе е прав,че има семейства по-предразположени и такива по -малко ,към такива аномалии.Но щом е в рамките на нормалноо съм спокоен.
Благодаря на отзовалите се !

scutellator
18.04.2014, 08:37
"Конниците на Апокалипсиса" са четири:
-болести
-токсини
-охлаждане
-гладуване

Всеки който има елементарни познания, ще прозре че са взаимосвързани и че всяко едно от четирите води до останалите три.

jordanov
18.04.2014, 09:52
Офф, вземи я качи тая схема в някоя "важна тема" в раздела, или във "всичко за пчелите", че след една седмица 90% от форумджиите няма да си спомнят къде се намира...

Искрен Мутафов
18.04.2014, 13:24
Офф, вземи я качи тая схема в някоя "важна тема" в раздела, или във "всичко за пчелите", че след една седмица 90% от форумджиите няма да си спомнят къде се намира...

Че да си я сейфнат(запишат, снимат...) и преведат дори..

sachi
20.04.2014, 00:39
АЗ СЪМ МЛАД ПЧЕЛАР И ИМАМ МАЛКО ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА.ОТ НАЙ -СИЛНО РАЗВИТОТО - ИМАШЕ ПИЛО НА 10 ОТ ПИТИТЕ ПРЕДИ ДВЕ СЕДМИЦИ НАПРАВИХ ОТВОДКА,ЗАЩОТО СЕ ПРИТЕСНЯВАХ ДА НЕ СЕ РОИ,КАТО ИЗВАДИХ 3 ОТ ПИТИТЕ.ПРЕДИ ТРИ ДНИ ПРЕД НЕГО КАРТИНКАТА Е СЪЩАТА КАТО НА ПЪРВАТА СНИМКА НА Г-Н ГЕНОВ.ВРЕМЕТО Е МНОГО ЛОШО -5 ДНИ ВАЛИ ПО 24 ЧАСА .ПИТАХ ДВАМА- ТРИМА СТАРИ ПЧЕЛАРИ ,КОИТО КАЗВАТ ТОВА НА МЕН ЗА ЕДИ СИ КОЛКО ГОДИНИ НЕ МИ СЕ Е СЛУЧВАЛО.ТРЯБВА ЛИ ДА СЕ ПРИТЕСНЯВАМ ЗА НЕЩО?И АКО ТРЯБВА КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ?НЕ МОЖАХ ДА НАМЕРЯ ОТ КЪДЕ ДА ПРОЧЕТА ,А И НИКОЙ ОТ СТАРИТЕ НЕ ЗНАЕ

sachi
20.04.2014, 00:44
АЗ СЪМ МЛАД ПЧЕЛАР И ИМАМ МАЛКО ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА.ОТ НАЙ -СИЛНО РАЗВИТОТО - ИМАШЕ ПИЛО НА 10 ОТ ПИТИТЕ ПРЕДИ ДВЕ СЕДМИЦИ НАПРАВИХ ОТВОДКА,ЗАЩОТО СЕ ПРИТЕСНЯВАХ ДА НЕ СЕ РОИ,КАТО ИЗВАДИХ 3 ОТ ПИТИТЕ.ПРЕДИ ТРИ ДНИ ПРЕД НЕГО КАРТИНКАТА Е СЪЩАТА КАТО НА ПЪРВАТА СНИМКА НА Г-Н ГЕНОВ.ВРЕМЕТО Е МНОГО ЛОШО -5 ДНИ ВАЛИ ПО 24 ЧАСА .ПИТАХ ДВАМА- ТРИМА СТАРИ ПЧЕЛАРИ ,КОИТО КАЗВАТ ТОВА НА МЕН ЗА ЕДИ СИ КОЛКО ГОДИНИ НЕ МИ СЕ Е СЛУЧВАЛО.ТРЯБВА ЛИ ДА СЕ ПРИТЕСНЯВАМ ЗА НЕЩО?И АКО ТРЯБВА КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ?НЕ МОЖАХ ДА НАМЕРЯ ОТ КЪДЕ ДА ПРОЧЕТА ,А И НИКОЙ ОТ СТАРИТЕ НЕ ЗНАЕ

zapstojan
20.04.2014, 09:15
Вчера след обяд и днес времето е по-топло. Пчелите излитат устремено и кацат на прелката устремено ( на ята по десетина пчели излитат и кацат ). Наблизо има цъфнали вишня и ябълка. По тях няма нито една пчела. Явно са намерили по добър нектар. Вече не изхвърлят търтеи. Нещата при мен се нормализираха, надявам се и при вас да е така колеги Генов и sachi. Опирайки се на мненията на Skutellator и Вълчан, търтеевия подмор съм склонен да го тълкувам така:
1.В следствие застудяването пчелите са се събрали на кълбо около пилото, а търтеите са останали в страни.
2.Търтеите останали в страни от кълбото са премръзнали в следствие на което започват да умират или се е отключило някакво заболяване по тях.
3.Поради студеното време подмора не се изхвърля веднага, а през по топлите часове, когато се е събрал повече

zapstojan
20.04.2014, 09:19
Още веднъж искам да благодаря на всички които се отзоваха с мнения и да Ви пожелая успешен сезон.

Светозар Генов
23.04.2014, 20:36
Здравейте,
след преглед на въпросните кошери с подмор вчера, установих че и при мен всичко е нормално-добре развити семейства с 7-8 рамки пило и обилни запаси от нектар и прашец. Ако наистина се е простудило пилото, за мен е загатка как се е получило имайки предвид, че на обяд всички междурамия бяха изпълнени с пчели и видимо вече му е тясно но щом опитните колеги предполагат така значи най-вероятно е това,все пак се получи точно при застудяването.
Поздрави!