PDA

Виж пълната версия : Рефрактометър - калибровка



Николай Христов-nikberk
15.04.2014, 09:06
Искам да си направя калибровка на рефрактометъра,но съм си загубил упътването.Ако някой е правил калибровка нека сподели.Четох по чужди сайтове ,че използвуват дестилирана вода и карамфилово масло ,но не разбрах точно процедурата.

vencii
15.04.2014, 18:59
Като капнеш дестилирана вода трябва да показва нула. Има на ампули в аптеката.

Николай Христов-nikberk
16.04.2014, 07:09
Моята скала е подобна на тази:1197
Нямам нула.Какво трябва да отчете като сложа дестилираната вода?

vencii
16.04.2014, 12:31
Нищо няма да отчете с дестилирана вода. Не знам този тип с какво можеш да го калибрираш, освен да го свериш с друг.

Mateev
16.04.2014, 16:41
Направи разтвор на захар във вода със съотношение, което го знаеш предварително. Например 3 тегловни части захар и 1 тегловна част вода. Ще се получи разтвор със съдържание на влага точно 25%. Загрей/охлади разтвора до 20 градуса по Целзий и провери по дясната скала дали съдържанието на влага в този разтвор е точно 25%.

Имай предвид, че разтвора ще е гъст, и доста трудно ще разтвориш толкова много захар в толкова малко вода, но няма как - уреда ти е направен да измерва малки проценти влажност. Ако има проблеми с пълното разтваряне, можеш да пробваш с нагряване, но после трябва да го охладиш до 20 градуса за самото измерване.

Николай Христов-nikberk
17.04.2014, 07:14
Направи разтвор на захар във вода със съотношение, което го знаеш предварително. Например 3 тегловни части захар и 1 тегловна част вода. Ще се получи разтвор със съдържание на влага точно 25%. Загрей/охлади разтвора до 20 градуса по Целзий и провери по дясната скала дали съдържанието на влага в този разтвор е точно 25%.

Имай предвид, че разтвора ще е гъст, и доста трудно ще разтвориш толкова много захар в толкова малко вода, но няма как - уреда ти е направен да измерва малки проценти влажност. Ако има проблеми с пълното разтваряне, можеш да пробваш с нагряване, но после трябва да го охладиш до 20 градуса за самото измерване.
Благодаря! Ще пробвам през почивните дни.

HACOO
10.05.2014, 18:53
захарта не е 100% чиста и от там ще ти дойде грешка, която само господ знае колко ще бъде. Ако ти е важно си вземи стандартен разтвор или го дай в метрологията да го калибрират.

Николай Христов-nikberk
12.05.2014, 09:34
захарта не е 100% чиста и от там ще ти дойде грешка, която само господ знае колко ще бъде. Ако ти е важно си вземи стандартен разтвор или го дай в метрологията да го калибрират.

Вече си поръчах нов рерактометър +шише с калибровачна течност.

Mateev
13.05.2014, 08:09
захарта не е 100% чиста и от там ще ти дойде грешка, която само господ знае колко ще бъде. Ако ти е важно си вземи стандартен разтвор или го дай в метрологията да го калибрират.

Не съм господ, но знам колко ще бъде грешката - НИЩОЖНА.

В хубавата и качествена захар съдържанието на захар е 99.9% или 100%. Това многократно съм го проверявал с чисто нови рефрактометри, който се предполага че идват калибрирани от производителя. Ако въобще може да бъде въведена някаква грешка, то тя ще се появи при претеглянето на захарта, ако се използват некачествени китайски кантарчета. Грешка има и при водата, която обикновенно не е 100% вода, защото в нея има разтворени разни примеси (напр. хлор, минерали и т.н.). Грешка има и при самото отчитане с рефрактометъра, тъй като границата между синьото и бялото не е точна, а има известно размиване.

Като цяло 2-3% натрупана грешка се счита за нещо нормално, така че не се вманиачвайте на тема точност. Когато мерите влажността на меда, и уреда покаже 17.5% влажност, трябва да знаете, че тя в действителност е някъде между 17 и 18%.

Светозар Каменов
14.05.2014, 15:29
Вече си поръчах нов рерактометър +шише с калибровачна течност.
А от къде го поръча?

Mateev
14.05.2014, 20:17
В eBay ги има много и всякакви. Аз обикновенно от там пазарувам.

Николай Христов-nikberk
16.05.2014, 09:53
А от къде го поръча?

http://www.aliexpress.com/snapshot/6072962922.html

Mateev
16.05.2014, 10:26
Хубаво е човек да знае, че по света има различни видове рефрактометри в зависимост от това какво ще се измерва. Няма универсален рефрактометър със скала от 0 до 100%. Нивото на захарност например е различно при меда и при виното, в резултат на което за измерването му се използват два различни вида рефрактометри. Също така има и различни видове скали (стандарти), които могат да ви въведат в заблуждение (Brix, Baume и т.н.). Тоест търсете си уред с подходящата скала. Също така много внимавайте дали искате да измервате ЗАХАРНОСТ или СЪДЪРЖАНИЕ НА ВЛАГА. Това са две различни скали - едната е 80-90%, а другата - 15-20%.

Накратко ако се хвърлите през глава да купувате първия ви попаднал евтин уред с име РЕФРАКТОМЕТЪР, има голяма вероятност да сбъркате. Аз така направих и сега имам няколко вида рефрактометри с различни скали по различни стандарти. Добре че и вино си правя от време на време, така че два от закупените уреди влязоха в употреба.

За да не сбъркате, изрично трябва да проверите дали избраният от вас рефрактометър става за мед. Например ако сте в eBay, трябва да направите търсене с думичките: honey bee refractometer
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=honey+bee+refractometer&rt=nc&LH_BIN=1

Дори и когато сте намерили верния уред, който да става за измерване на мед, тогава пак трябва да проверите с какви скали е окомплектован. Най-удобно за българите е да наблюдаваме захарността в проценти. Убедете се, че тази скала присъствува в уреда. И пак внимавайте - ако е влажност - скалата трябва да е между 10 и 25%, а ако е захарност - скалата трябва да е 60-90%.

Ха-ха - и последна препоръка - не избирайте най-евтиния уред, защото обикновенно в него или в доставчика има нещо гнило. Изберете си от златната среда.

evgeni.filimonov
16.05.2014, 11:11
Също така трябва да се намери информация за това , показанията на рефрактометъра , точно на колко процента захарност отговарят и да се изчисляват допълнително.
Аз имам за измерване на захарност при вината и там при 10% показани на рефрактометъра - таблицата показва 2% захарност. Има го във форума - ракията.com

rosty_sz
10.02.2015, 22:15
Моята скала е подобна на тази:1197
Нямам нула.Какво трябва да отчете като сложа дестилираната вода?

И моята скала е такава. Може ли някой да каже какво означават показанията от най-лявата скала?

Mateev
10.02.2015, 22:31
Лявата скала е скала на Baume: http://en.wikipedia.org/wiki/Baum%C3%A9_scale

Това е просто някаква друга измерителна единица, с която в България не сме свикнали. Измерва плътноста (гъстотата) на флуидите, като десетилираната вода има 0 градуса по Baume.