PDA

Виж пълната версия : Проблем с Апарат за Майки.



georgi_po
11.04.2014, 18:29
Здравейте,

Закупих си апарат за майки със 32 гнезда за маточни чашки.

Поставих го във силен кошер, който бях хранил преди това със сироп, апарата стоя във кошера около 48 часа без капак, след това затворих майката във апарата и я оставих там 48 часа, при прегледа беше снесла яйце във всяка маточна чашка, освободих я и отворих капака на апарата, оставих питата със апарата за четири денонощия във същия кошер.

На четвъртия ден трябваше да пренеса маточните чашки във кошера отглеждач, но при прегледа се указа че във маточните чашки нямаше нито едно яйце, пчелите бяха ги изчистили, къде греша?

Дайте съвет.

rosty_sz
11.04.2014, 18:32
Това се случи многократно при мен през изминалия сезон. Така и не можах да ги накарам да не чистят яйцата. За малко да си проваля тотално сезона занимавайки се да експериментирам с този боклук.

scutellator
11.04.2014, 19:21
На четвъртия ден трябваше да пренеса маточните чашки във кошера отглеждач, но при прегледа се указа че във маточните чашки нямаше нито едно яйце, пчелите бяха ги изчистили, къде греша?


"Колата ми не ще да запали - какъв е проблема?" (с моите познания, обикновенно това е моя реплика)

georgi_po
11.04.2014, 19:29
Обикновено проблемите са два: При колите,

1. Токове

2 Гориво
;)

Сипи малко бензинец на предното стъкло, драсни кибрита и може да запали:laughing:

Vmitev
11.04.2014, 19:46
Апарата е препоръчан в силни семейства в предроево състояние. Тогава пчелите не чистят яйцата и всичко би трябвало да е ок.

rosty_sz
11.04.2014, 20:18
Би трябвало ама .....
Единственото сигурно действие на този апарат е да изнерви пчеларя до край и продължавайки той да се инати да побърка пробното семейство от търсене на майката, нейното затваряне, отваряне и пак на ново и пак и пак......
С една дума БОКЛУК
С две думи ГОЛЯМ БОКЛУК

georgi_po
11.04.2014, 20:23
Нещо не правим както трябва, хората работят с такива апарати и се получава, това е като присаждането на дравчета.

Искрен Мутафов
11.04.2014, 20:37
Нещо не правим както трябва, хората работят с такива апарати и се получава, това е като присаждането на дравчета.

Хората ротят с йентеровият апарат или с апарата на никот, а не с ментето на рота пласт или някое друго ала "гаражно произведение"...

scutellator
13.04.2014, 17:55
Този на ролта пласт познавам няколко човека които са го използвали (или използват) и при тях си работи прилично. Йентеровия апарат си има много повече недостатъци.

Естествено, малките недостатъци в качеството на изработка (различната пластмаса я изключваме като вариант) нямат нищо общо с изчистването на яйцата (поставен при абсолютно същите условия, същия проблем се появява и при Никот и Йентер)

ganchev55
14.04.2014, 08:30
След 3 дена престой на майката в апарата на Ролта пласт,майката снасяше,а пчелите местеха яйцата на същата рамка извън апарата.Пуснах я за 2 дни и вчера отново я поставих,но между 2 рамки изцяло осеменени.Максимално стесних семейството.Утре ще пиша за резултата.

georgi_po
14.04.2014, 08:52
"Колата ми не ще да запали - какъв е проблема?" (с моите познания, обикновенно това е моя реплика)


На Колегата от Северна Гърция Бих казал, че аз вече имам успех с този Апарат на Рота Пласт, въпреки лошото и променливо време, слет втория път нещата се получиха, с малко повечко нюх.

Незнам той докаде я е докаръл със колата, ако трябва да трагвам от Пловдив с тубата бензин да му покажа как ще запали много бързо.

vencii
14.04.2014, 10:41
Аз също имам успех с касетата на Ролта пласт. Опитах с пренасяне на ларви и също имам успех 70% приети. С пренасяне е по-лесно и не пипаш майката- тя е важната щото е една,ларви колкото искаш.

scutellator
14.04.2014, 11:34
...Незнам той докаде я е докаръл със колата, ако трябва да трагвам от Пловдив с тубата бензин да му покажа как ще запали много бързо.

И двете си вървят прилично. Говорех принципно. Когато някой автомобил ми даде проблем и на майстора не му стане ясно веднага къде може да е проблема (някакъв очевиден за него, но не и за мен), значи ми е време за друга (без транспорт съм като инвалид и нямам време за возило нуждаещо се от чести ремонти)...

georgi_po
14.04.2014, 18:43
И двете си вървят прилично. Говорех принципно. Когато някой автомобил ми даде проблем и на майстора не му стане ясно веднага къде може да е проблема (някакъв очевиден за него, но не и за мен), значи ми е време за друга (без транспорт съм като инвалид и нямам време за возило нуждаещо се от чести ремонти)...


Да прав си, извинявам се, възпитанието не ми позволява да говоря такива глупости, Просто исках като пчелар на средна възраст, да опитам нещо ново, да си сменям майките по нов метод, а не по начина на самосмяна или чрез отводка, реших да пробвам да си произведа пчелно млечице, а не само мед и прашец.

Взех си две книжки, прочетох малко и за две седмици нещата като за начало взеха да се получават, по нататък мисля да се пробвам и със пренасянето на личинки.

scutellator
14.04.2014, 19:15
Методът не е нов, а на повече от 100 години (методът на Doolittle). От където пък на мен ми е непонятно защо плановото произвотдство на майки (вкл. за лични нужди) масово все още в България се смята за авангардна технология и "висш пилотаж".

joromainata
15.04.2014, 05:00
Колега бихте ли го разяснили този метод на Doolittle понеже няколко пъти вече го чувам а немога да намеря информация

scutellator
15.04.2014, 10:16
Може да прочетеш по-подробно за него в Българската пчеларска енциклопедия.
Методът датира от 1846г!!! и е описан подробно в книгата му "Scientific Queen-rearing... " публикувана за първи път 1889г. (понеже отдавна и е изтекло авторското право, може да се намери цялата в нета. напр. ето: http://www.bushfarms.com/beesdoolittle.htm)

За да разсея всякаква мистика, методът на Дулитъл е също известен като "ПРЕНАСЯНЕ НА ЛАРВИ"

Vmitev
18.05.2014, 18:12
Здравейте. Закупих си апарата на Никот и направих всичко което пише в книгите - оставих майката в питата, тя я осемени. От там се започна - в литературата пише, че след като снесе яйца, трябва да се махне от апаратата. Така и направих, но след 3 дена, когато трябваше яйцата да са се излюпили нямаше нито яйца, нито личинки. Пробвах варианта да оставя майката 3 дена, поне да се излюпят яйцата в присъствието на майката. Когато отворих отново се установи, че отново имаше само еднодневни яйца. Пробвах да пренеса яйца в стартера, според някой това било по - добрия вариант от личинки, но след 3-4 дена и от стартера бяха изчистили всички яйца от рамката. Къде бъркам??

Mateev
18.05.2014, 18:27
Смени кошера. В цялата тази история влияние оказва и настроението на пчелите, а него няма как да го манипулираш.

Между другото защо оставяш яйцата в апарата на Nikot? Трябва да ги махнеш от там и да ги сложш в чашките към комплекта, а тези чашки трябва да са на държачи, които пък са завити на специално направена рамка. Сигурен ли си, че всичко това го правиш както трябва?

Vmitev
19.05.2014, 06:36
Защото когато пренеса яйцата от апарата в стартера, пчелите от последния ги чистят, при положение, че нямат заложени свищеви маточници. Опитах да се излюпят на апарата и тогава да ги пренеса, но явно и от там ги чистят постоянно. Ще сменя кошера явно

Mateev
19.05.2014, 17:17
Кошера отглеждач временно можеш да го осиротиш (да му вземеш майката). Тогава със сигурност ще започне да се грижи за маточниците. Миналата година аз така правех.

Vmitev
19.05.2014, 17:56
кошера отглеждач, т.е. стартера е без майка. Въпреки това, продължават да чистят даваните от мен яйца в рамката. Имаше заложени свищеви маточници, което означава, че със сигурност няма майка в стартера. Отново съм в изходно положение и все повече преглеждам обявите за майки ;(

scutellator
19.05.2014, 20:19
Ако ползваш затворен стартер (т.е. сандъче), в него не тябва да има и никакво пило!

kuline
19.05.2014, 20:51
кошера отглеждач, т.е. стартера е без майка. Въпреки това, продължават да чистят даваните от мен яйца в рамката. Имаше заложени свищеви маточници, което означава, че със сигурност няма майка в стартера. Отново съм в изходно положение и все повече преглеждам обявите за майки ;(

Пчелите не приемат яйца, а ЛАРВИ!

zayo
19.05.2014, 21:18
След като осиротиш семейството трябва да минат 7-8 дни и тогава пита, след пита преглеждаш и махаш заложените маточници, като внимаваш да не пропуснеш някой. Едва след това може да го ползваш за стартер. Има и някой други техники, но като за начало това ще ти свърши работа.

Vmitev
20.05.2014, 06:28
Знам, че трябва да са ларви, но някой автори споделят, че още по-добре би било ако са яйца. Така стартера започва още по-бурно и силно да храни бъдещите майки.

scutellator
20.05.2014, 09:15
След като осиротиш семейството трябва да минат 7-8 дни и тогава пита.....


При мен и 24 часа са достатъчни