PDA

Виж пълната версия : ЗЕМЕДЕЛСКИ ПРОИЗВОДИТЕЛ



Страници : [1] 2

Петко Станчев
20.12.2010, 20:15
Знае,ли някой какви са условията в момента за да се регистрирам като зем.производител?

Димитър Бонев
21.12.2010, 19:31
Условията са:
Да си регистрирал пчелина по наредба 27
Взимаш декларацията попълваш я заверяваш при районния ветеринар, а ако пчелина ти е в регулация и в кметството и отиваш в общинската земеделска служба(по местонахождение на пчелина).

Петко Станчев
22.12.2010, 18:13
Бонев,благодаря за съвета.А знаеш ли дали има условие от сорта:да не работиш на друго място повече от 4 часа на ден и да имаш някакво селскостопанско образование?Или това се отнася за кандидатстване по някоя от програмите?

vanHanegem
22.12.2010, 19:52
Няма такова условие да се регистрираш - никой не те пита работиш ли или не, нито какво образование имаш, а още по малко къде си го придобил.

Максим Тодоров
24.01.2011, 18:35
Здравеите.Искам да се регистрирам като Земеделски производител като физическо лице ,за да кандидатствам по три годишната програма,да ми помогнат за около 50 кошера sadsmile; Та въпроса ми е дали трябва да имам касов апарат и счетоводител crying; нека физическите лица да разяснят за какви задължения ще се захвана.
Предварително благодаря speechless;

Станко Ставров
24.01.2011, 20:06
Здравеите.Искам да се регистрирам като Земеделски производител като физическо лице ,за да кандидатствам по три годишната програма,да ми помогнат за около 50 кошера sadsmile; Та въпроса ми е дали трябва да имам касов апарат и счетоводител crying; нека физическите лица да разяснят за какви задължения ще се захвана.
Предварително благодаря speechless;


Според българското законодателство, всяко новородено показало признаци на живот е физическо лице.Така че ти вече си такъв.Остава да се регистрираш като земеделски производител .Във форума има доста материали по този въпрос прегледай ги внимателно.Колегите и те ще ти помогнат.

Максим Тодоров
24.01.2011, 20:24
Извинявам се за глупавите вапроси но ме притеснява още един въпрос,относно изкопуването на меда дали трябва да си юридическо лице за да можеш да си продадеш меда на прекупвача blush; там предполагам че той трябва да ти даде някакъв докоменд колко мед ти е вземал за да отчетеш реална дейнос на пчелина,демек че като земеделски производител си изкарал това лято 2000кг.мед примерно или нещо подобно blush;

Юрий Цветков
24.01.2011, 20:28
Не е нужно да си юридическо лице.

Максим Тодоров
24.01.2011, 20:48
Вижте какво прочетох и незнам дали го разбрах правилно.

# Не се облагат доходите на земеделските производители, физически лица, вкл.извършващи дейност като еднолични търговци, за непреработена растителна и животинска продукция, в това число за пчеларство, бубарство, сладководно рибовъдство от изкуствени водоеми и оранжерийно производство без декоративното.
# Регистрираните земеделски производители задължително се осигуряват за всички осигурени социални рискове, като се регистрират в седем дневен срок в териториалните подразделения на НАП
# Същите, са длъжни в седем дневен срок от издаване на регистрационната карта да извадят от Агенцията по вписванията карта за идентификация по БУЛСТАТ чл.4, ал. 6 от КСО.
Това значели че няма да плащам ддс за изкупения мед next_banned; Другото което е този булстрат е нужен за издаването на фактура за физическо лице без което е невъзмовно speechless; така ли blush;

buci59
24.01.2011, 22:45
Картата за булстат е задължителен елемент при регистрацията като земед.производител.Като регистриран такъв,като физическо лице ти няма как да издаваш фактура,просто защото нямаш такава,както и не е нужно да притежаваш касов апарат.

Максим Тодоров
26.01.2011, 15:56
Днес ходих до горското и подадах заявление за ползване под наем един декар в гората за създаването на пчелин. наема е 12лв. на месец. Сега ще чакам горския да ми се обади да намерим място за пчелина.
Някой случайно да е кандидатствал за млад фермер и да е бил одобрен next_banned;

Valiapetrova
26.01.2011, 17:52
Извинявам се за глупавите вапроси но ме притеснява още един въпрос,относно изкопуването на меда дали трябва да си юридическо лице за да можеш да си продадеш меда на прекупвача blush; там предполагам че той трябва да ти даде някакъв докоменд колко мед ти е вземал за да отчетеш реална дейнос на пчелина,демек че като земеделски производител си изкарал това лято 2000кг.мед примерно или нещо подобно blush;
Издава се договор за покупко продажба от името на земеделдсия производител. Попълва се декларация че си регистриран като такъв с пчелин №..... , и Приемно предавателен протокол че фирмата или лицето което купува медът го е приел от земеделският производител

Valiapetrova
26.01.2011, 17:54
Днес ходих до горското и подадах заявление за ползване под наем един декар в гората за създаването на пчелин. наема е 12лв. на месец. Сега ще чакам горския да ми се обади да намерим място за пчелина.
Някой случайно да е кандидатствал за млад фермер и да е бил одобрен next_banned; Да - кажи какво те интересува

Димитър Бонев
27.01.2011, 00:16
Днес ходих до горското и подадах заявление за ползване под наем един декар в гората за създаването на пчелин. наема е 12лв. на месец. Сега ще чакам горския да ми се обади да намерим място за пчелина.
Някой случайно да е кандидатствал за млад фермер и да е бил одобрен next_banned;
Съгласно закона за пчеларството не би трябвало да ти искат наем, а 12лв на месец на дкар къде дават по толкова, щото на мен ми плащат по 15 на година.

ba4o_ivan1976
30.01.2011, 19:06
Когато си правиме пререгистрация за 2011г ще ни трябва и ксж -87.
Което трябва да е подписано от зем.производител и участаковия ветеринарен лекар и от от РВМС!
Някой ако го има на уорд да го качи в дох че да го пишем на комповете!
ето ги нещата които искали при прегестрацията:
http://s1.postimage.org/2h4xjmxdw/scan0001.jpg (http://postimage.org/image/2h4xjmxdw/)

http://s1.postimage.org/2h50upmdg/scan0002.jpg (http://postimage.org/image/2h50upmdg/)

vanHanegem
30.01.2011, 19:19
Пререгистрация за какво? За земеделски производител ли?

buci59
30.01.2011, 19:22
Аз се пререгистрирах и такова чудо не ми искаха.Всичко беше както миналата година и ми отне не по-вече от час.

ba4o_ivan1976
30.01.2011, 19:25
А нашите тук в попово го искали и не знам за кво ???
Но е факт и колегите които са ходили за пререгистрация са ги върнали като го нямали !

vanHanegem
30.01.2011, 19:28
Аз също се пререгистрирах на 19.01., но и на мен такова нещо не ми е искано. Пререгистрацията не ми отне повече от 30 мин. Даже в петък - 28.01. си платих и данъка за януари в НАП по банков път!

кирил
30.01.2011, 21:43
Това се изисква, само ако има разлика във вписаните във ветеринарния дневник брой семейства. Участвам по три годишната, и не ми приеха документите по причина, че има разминаване в бройките при регистрация на животновъдния обект т.е. началото на 2010 са 80, а в края на 2010 са 90. Наложи се да направя пререгистрация за земеделски, а ветеринарния служител ме накара да попълня декларация, че 10 семейства съм придобил от собствени отводки. Бюрокращина, но това е положението.

Гинчев
16.09.2011, 20:31
Здравейте, имам въпрос отностно регистрацията като земеделски производител.Здавам въпроса тук, поради не намирането на точна информация.

Основните въпроси:

1.Видове документи? От къде?
2.След попълването на документите при кой трябва да отида и кой да търся?
3.След колко време регистрацията влиза в сила?
4.На каква стойност са осигуровките годишно (работещ съм)?
5.Цената на цялото удоволствие ?(по регистрацията)

Благодаря предварително drinks;

buci59
16.09.2011, 20:58
Виж началото на темата.

Гинчев
18.09.2011, 20:29
Все пак не разбрах на каква стойност възлизат вноските месечно.Доста различни мнения чувам и за това питам.
Цената на регистрацията?

Цеко Сифоня
18.09.2011, 21:25
Не виждам полза и за какво да правя нови регистрации,немам излишни пари.Успех на приносителите в "държавния" бюджет.

syzi
17.10.2011, 16:56
§ 3. В чл. 5 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 3 се изменя така:
„(3) Регистрираните земеделски производители или упълномощени от тях лица представят ежегодно в срок от 1 октомври до 28 февруари актуална информация за дейността си чрез анкетна карта с анкетни формуляри. Въз основа на представената информация областна дирекция „Земеделие“ заверява регистрационната карта на земеделския производител за срок до 28 февруари на следващата стопанска година.“
Това е изменението на-
Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители
Публикувано е в Държавен вестник-брой: 79, от дата 11.10.2011 г.

sasha_lalova
17.01.2012, 12:55
Но за тази година си остава до 26.03

perdeee
19.01.2012, 21:07
Колеги знаете ли дали за получената финансова помощ по програмата за миналата година се дължи някакъв данак сега като си пускаме декларациите?

vanHanegem
19.01.2012, 21:19
По Националната Програма 2011-2013 възстановяването на % от направената инвестиция не се облага и не се декларира.
Средствата получени по мярка 141 - "..полупазарни стопанства.." се декларират и се облагат!

ba4o_ivan1976
19.01.2012, 22:41
Кой го каза това защото за 2010г си платих данъка!

perdeee
19.01.2012, 23:04
Да и аз така дочух че се плаща данак върху получената сума и за това попитах тук кадето има доста кандидатствали по тази програма да дадът компетентен отговор.

sasha_lalova
20.01.2012, 13:11
Колега vanHanegem не е вярно това което казваш. Сумата е финансиране, субсидия от държавата и то се облага.

vanHanegem
20.01.2012, 13:16
Колега vanHanegem не е вярно това което казваш. Сумата е финансиране, субсидия от държавата и то се облага.

На мен така ми каза счетоводител. Но до 30.04. има време - аз няма да ощетя държавата, но няма да ощетя и себе си.Ще направя точно това и точно толкова, което е необходимо.

sasha_lalova
20.01.2012, 13:25
Е аз от позицията на "скромния" си счетоводен опит - 16 г. счет. на земеделци така мисля и закона така го казва. Не споря ще се радвам да греша.

Даниел Йорданов
22.01.2012, 22:59
Какво става ако земеделския производител не се пререгистрира за следваща година? Трябва ли да се отпише в НАП ил това става автоматично? ?

Georgi Georgiev
23.01.2012, 09:18
В НАП трябва да пуснеш декларация, а в земеделската служба те отписват автоматично.

Даниел Йорданов
23.01.2012, 11:44
Ужас...Майка ми не е пускала такава декларация за 2010 и 2011 година...И сега какво? Санкции?!??

Светозар Каменов
23.01.2012, 13:11
На мен така ми каза счетоводител. Но до 30.04. има време - аз няма да ощетя държавата, но няма да ощетя и себе си.Ще направя точно това и точно толкова, което е необходимо.

Колега vanHanegem не е вярно това което казваш. Сумата е финансиране, субсидия от държавата и то се облага.
И на мен така ми казаха, че е субсидия и се облагало с данък. Няма да е зле да грешат, но ако не ще трябва да се плаща данък.

small_bee
27.01.2012, 14:42
За годишния данък...
по програма 112 миналата година си внасях данъка- над 900лв next_mad; (има ли някои колега и какво е направил?)

за тригодишната по пчеларство три години участвам (само за третиранията или подновяването на майки) и до сега не съм внасяла никакви данъци за тях :? не съм знаела и никои не ми е казал нищо... sweating;

Знам само, че миналата година продадохме малко мед наедро и сега трябва да го декларирам (защото е с документ и те ще го декларират) и да платя 10% от 40% .... нали така ?

Светозар Каменов
27.01.2012, 15:43
За годишния данък...
по програма 112 миналата година си внасях данъка- над 900лв next_mad; (има ли някои колега и какво е направил?)

за тригодишната по пчеларство три години участвам (само за третиранията или подновяването на майки) и до сега не съм внасяла никакви данъци за тях :? не съм знаела и никои не ми е казал нищо... sweating;

Знам само, че миналата година продадохме малко мед наедро и сега трябва да го декларирам (защото е с документ и те ще го декларират) и да платя 10% от 40% .... нали така ?
А като подаваш документи за плащане нали си вадиш декларация за липса на задължения? Би трябвало ако имаш нещо неплатено да излезе при проверката за издаването й.

sasha_lalova
28.01.2012, 10:59
За годишния данък...
по програма 112 миналата година си внасях данъка- над 900лв next_mad; (има ли някои колега и какво е направил?)

за тригодишната по пчеларство три години участвам (само за третиранията или подновяването на майки) и до сега не съм внасяла никакви данъци за тях :? не съм знаела и никои не ми е казал нищо... sweating;

Знам само, че миналата година продадохме малко мед наедро и сега трябва да го декларирам (защото е с документ и те ще го декларират) и да платя 10% от 40% .... нали така ?

Данъка по мярка 112 наистина е 977 лв.

"доходи под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския фонд за развитие на селските райони и държавния бюджет – код 03" т.е. всички суми получени от държавата по различните мерки и програми се облагат.

А що се отнася до продажбите с документ трябва да се декларират и съответно обложат с данък.

sasha_lalova
28.01.2012, 11:03
А като подаваш документи за плащане нали си вадиш декларация за липса на задължения? Би трябвало ако имаш нещо неплатено да излезе при проверката за издаването й.

Зарко не се заблуждавай. Удостоверението се издава на база декларираните от теб обстоятелства т.е. ако не си декларирал че дължиш д-к с год. декл. или с декл. обр. 6 осигурителни вноски няма да ти излезе в удостоверението.
В момента данъчните не вземат от ДФЗ инфо за изплатените помощи по програми и мерки.

Даниел Йорданов
29.01.2012, 23:10
Саша,нямаш представа колко си полезна на колегията? Благодарности!!!

Valiapetrova
30.01.2012, 11:49
От януари 2012 год при издаването на удостоверение за липса на задължение се прави проверка ако си самоосигуряващо лице дали си подал дек.6 за периода в който си се осигурявал като самоосигуряващ. Срока за 2011 год - дек.6 е до 30,04,2012 год

Светозар Каменов
30.01.2012, 13:31
А като подаваш документи за плащане нали си вадиш декларация за липса на задължения? Би трябвало ако имаш нещо неплатено да излезе при проверката за издаването й.

Зарко не се заблуждавай. Удостоверението се издава на база декларираните от теб обстоятелства т.е. ако не си декларирал че дължиш д-к с год. декл. или с декл. обр. 6 осигурителни вноски няма да ти излезе в удостоверението.
В момента данъчните не вземат от ДФЗ инфо за изплатените помощи по програми и мерки.
Точно това ми е мисълта. Данъчните не получават ли информация кой какво и колко е получил?
Но от друга страна ако не ги декларираш и те проверят става лошо.

sasha_lalova
30.01.2012, 13:37
При евентуална ревизия се изисква информация от ДФЗ. И наистина тогава става гадно.

Цеко
30.01.2012, 18:40
Тази година ще има ли промени в цените на осигуровките, че идва време да плащаме за януари?

Пламен Керчев
30.01.2012, 19:41
Има промяна. Тази година осигуровките се изчисляват на база 270 лв.

abrashev1
30.01.2012, 19:55
Без промяна остават следните параметри и през 2012 година:

1. Максимален месечен размер на осигурителния доход – 2000 лв;
2. Минимален месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, които не са упражнявали дейност през 2010 г., както и започналите дейност през 2011 и 2012 г. – 420 лв.
3. Минимален месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители – 240 лв.;
4. Размер на паричното обезщетение за отглеждане на малко дете по чл. 53, ал. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване – 240 лв;
5. За 2012 г. не се внасят вноски за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите”.
6. Минимален размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст – 136.08 лв.
7. Дневен минимален размер на обезщетението за безработица – 7.20 лв.

Пламен Керчев
31.01.2012, 12:45
Има промяна. Тази година осигуровките се изчисляват на база 270 лв.
Извинявам се ако съм подвел някого, но се оказва, че и тази година база за изчисляване на осигуровките не се променя и си остава 240 лв.

abrashev1
31.01.2012, 14:09
"IV. Определяне на годишния осигурителен доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводителите за 2011 г. във връзка с получени държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и държавния бюджет

Доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност (чл. 6, ал. 2 от КСО), а при формиране на годишния осигурителен доход за лицата, които определят окончателен размер на осигурителния доход, се взима предвид облагаемия доход от упражняване на съответната трудова дейност (чл. 6, ал. 8 от КСО).
Получените от регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводителите държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и държавния бюджет не са доходи от доходи от трудова дейност. Въпросните средства са подпомагане във връзка с изпълнение на определени национални мерки или реализиране на Общата селскостопанска политика на Европейския съюз, а не възнаграждения за положен труд.
С оглед на гореизложеното, при определяне на годишния осигурителен доход по чл. 6, ал. 8 от КСО, регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводителите, които определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност, не включват в облагаемия си доход получените държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и държавния бюджет. "


Това е от закона за осигуряването в сила от 01.01.2012 .
Доколкото виждам не трябва да се плаща данък за парите от пчеларската програма.

perdeee
31.01.2012, 15:28
Това означава ли че които е получил пари по пчеларската програма през 2011 не трябва да ги декларира и да плаща данък?

Юрий Цветков
31.01.2012, 17:37
Парите по "пчеларската програма", не са нито субсидии, нито държавни помощи.

Светозар Каменов
01.02.2012, 11:05
Много го четох този текст, коментирах го и с колежката и стигнахме до извода, че не трябва да се плащат нито осигуровки, нито данъци върху тази получена сума.
Яснотата дават тия думи:
"С оглед на гореизложеното, при определяне на годишния осигурителен доход по чл. 6, ал. 8 от КСО, регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводителите, които определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност, не включват в облагаемия си доход получените държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и държавния бюджет."
След като не се включват в облагаемия доход, значи няма как да се плаща и данък.

small_bee
01.02.2012, 11:38
Има ли някои ЗП, които да се осигурява на високата ставка (незнам точно как се водеше, където може да си взимаш болничен) ?
И смяната на статуса до края на Януари ли се правеше ?

abrashev1
01.02.2012, 11:43
Да, до 31.01.2012 се подава декларация.

small_bee
01.02.2012, 11:47
А дали някои го е правил и има ли смисъл?

small_bee
01.02.2012, 12:15
Точно заради тези фективни болнични за които споменаваш е направено само януари да се сменя...
Мисля, че 40 дни може да вземеш в болнични за година... можеш ли да спестиш 1-2 месеца ?

sasha_lalova
01.02.2012, 12:40
Зарко бъркаш хората КСО е кодекса за социално осигуряване. Върху тези суми не се прови годишно изравняване на осиг. вноски.

А са облагаеми с данък.

Светозар Каменов
01.02.2012, 16:16
Зарко бъркаш хората КСО е кодекса за социално осигуряване. Върху тези суми не се прови годишно изравняване на осиг. вноски.

А са облагаеми с данък.
Така е, но ми направи впеатление точно, че парите не се влючват в облагаемия доход. След като не се включват в облагаемия доход не би трябвало да има и данък.
Просто разсъждавам.

sasha_lalova
02.02.2012, 12:27
Зарко извинявай за тона, но от доста време съм счетоводител на земеделски производители и има моненти когато дойде някой от тях и почва да филосовства за нещо, което не разбира щото чел нещо някъде.

vanHanegem
02.02.2012, 12:42
Зарко извинявай за тона, но от доста време съм счетоводител на земеделски производители и има моненти когато дойде някой от тях и почва да филосовства за нещо, което не разбира щото чел нещо някъде.

Не се сърди на Зарко, Саша!
Ако му прегледаш постовете, те всички са такива. Къде може да не плати, къде ще му излезе по-тънко, как винаги е прецакан, колко е нещастен....Законът "не вярва на сълзи"....А Зарко и тая година ще намери "своя" Трифон Банев, а после ние ще четем до втръсване неговия хленч....
Предложи му да му изготвиш годишната данъчна декларация срещу съответното заплащане, разбира се ....и приключи да му обясняваш! Той утре пак ще пита....

Светозар Каменов
02.02.2012, 17:14
Зарко извинявай за тона, но от доста време съм счетоводител на земеделски производители и има моненти когато дойде някой от тях и почва да филосовства за нещо, което не разбира щото чел нещо някъде.

Не се сърди на Зарко, Саша!
Ако му прегледаш постовете, те всички са такива. Къде може да не плати, къде ще му излезе по-тънко, как винаги е прецакан, колко е нещастен....Законът "не вярва на сълзи"....А Зарко и тая година ще намери "своя" Трифон Банев, а после ние ще четем до втръсване неговия хленч....
Предложи му да му изготвиш годишната данъчна декларация срещу съответното заплащане, разбира се ....и приключи да му обясняваш! Той утре пак ще пита....
Оффффф, пак ли ти бе философе. Аман от хора дето нямат какво да правят и ръсят простотии. Казах ти вече, изобщо не ми дреме какви глупости пишеш, не се хаби акъла ... ама пък то може да се хаби нещо, което го има ...

Саша, лошо няма от тона ама да знаеш и с кой говориш е хубаво. Последното ми нещо е да съм ЗП. Работата ми е такава, че доста счетоводители съм коригирал в някои аспекти. Няма нужда от сарказми. Никой не знае всичко и форумите са за това - да се обсъждат проблеми и да се стига до някакъв извод и да си помагаме.

taurus
30.09.2012, 15:03
Здравейте,
Тези дни трябва да решим един въпрос.

Кой вариант е по-удачен и икономичен, за да узаконим продажбата на мед (и пчелни продукти) - директна по принцип, че не можем само на познати да го разпродадем.
За отваряне на фирма знам, че в края на годината е най-добре.

Като земеделски производител или като фирма(последната и за други дейности може да ни потрябва)?

За ЗП - може ли работещ да се рег-ра и каква е разликата с безработен? За безработен по спомен са около 70лв на месец, други разходи има ли?

Само със сертификат не става ли? За да ми го издадат какви документи ще ми трябват? Ако меда ми е от различни места?

Искам като си пусна обява някъде да дишам спокойно - иначе санкцията не знам каква е, но сигурно не е малка?! Мисля и сайт по-натам да си направя.


Благодаря

Димитър Бонев
30.09.2012, 19:26
Когато задаваш въпроси добре е да прецизираш нещата. И най-напред трябва сам да решиш какво точно искаш. Тогава ще получиш пълен и изчерпателен отговор.

taurus
03.10.2012, 14:21
Разбирам, ще се опитам с няколко кратки въпроса да конкретизирам.


За какъв обем пчелин е рентабилно да се регистрираш като ЗП?

За да продавам директно мед, доколкото разбрах трябва да се рег-рам като ЗП и в БАБХ?

От което следва, че не мога само с рег-я на пчелина във вет.служба + сертфикат да продавам мед?

Като разходи колко възлиза да си ЗП (регистрация, месечни задължения)?

Има ли разлика в осигоровките ако си работещ + ЗП и само ЗП?

Какви са задълженията на ЗП/стопанина? (понеже има идея да се регистрира член от семейството, който не е постоянно в крак с развитието на нещата и затова питам на чие име трябва да е по-добре - на баш пчеларя ли?)

В коя част на годината се подновява регистрацията? (чудя се да изчакам ли тази година да отмине)

Ако искам през собствена фирма да пласирам меда - пак ли трябва да съм ЗП? ЕТ или ООД е по-скъпо като разход от ЗП, но все пак искам да знам.

Благодаря

Ruslan
03.10.2012, 16:02
Тези въпроси са си за счетоводител :D !
Много условности има.Надали ще се намери тук някой, който да те запознае в подробности и изчерпателно.

Пламен Ганев
03.10.2012, 18:03
За всички въпроси има достатъчно инфо във форума!

Максим Тодоров
03.10.2012, 18:05
В момента на регистрираните пчелари ката зп дават по 12лв. субсидия на семейство.Поне така ми каза човек който взема субсидия drinks;

Димитър Бонев
03.10.2012, 19:16
С регистрирането като ЗП трябва да се плащат и осигуровки. За ЗП те са върху минимална работна заплата независимо дали работиш или не.Е ако се осигуряваш на максимален осигурителен доход тогава осигуровките отпадат. Ако се регистрираш като ЕТ плащаш на почти двойно по-голяма сума. За ООД е малко по-различно и тук някой вещ във счетоводството може да те открехне. Регистрацията на пчелина-животновъден обект се извършва в ОДБХ. Във форума надълго и широко е описано как става. Кое и как се заявява е описано подробно в наредба 27.
Питаш за какъв обем пчелин е рентабилно да се регистрираш като ЗП. Всичко е въпрос на лични сметки и тук няма как да получиш еднозначен отговор.
По принцип няма проблем да регистрираш като ЗП друг член от семейството. Аз лично точно така съм направил, въпреки, че от финансова гледна точка по-добре щеше да съм аз, но пак казвам всичко е въпрос на лична преценка.

taurus
14.10.2012, 09:50
Какви други привилегии могат да се ползват освен тези 12лв?

Обмисляме дали да не регистрираме баща ми, който е трудостроен, ще се плащат само 16лв и нещо?!

Третия вариант е ООД, там само рег-я на пчелина и сертификат ще ни трябва - така ли?

Лесна ли е смяната на лицето, което ще е рег-ран като ЗП, в края на март ли може да се направи това или след 12месеца?

ПП: Не ми стана много ясно като ЗП какво количество мога да продам на дребно - някой ми казва че само ако е над тон трябва да е 60% към прекупвач... thumbdown;
Искам да го продавам на дребно.

сезгин
14.10.2012, 12:23
РЕгистрацията като земеделски производител е добър вариант за хора които работят нелегално в чужбина,за да им върви стажа.другия вариант семейства около 50+временна частна работа.3 ти вариант семейства над 100 и само с тях

taurus
14.10.2012, 13:46
Ps: Земеделски производители могат ли да участват в програмата за обучения Аз мога повече?



По програмата могат да кандидатстват лица, наети по трудово правоотношение и самонаети без значение от сферата им на дейност. Лица, заети на служебно, трудово или приравнено на него правоотношение в държавната администрация, администрацията на органите за местно самоуправление, съдебната система, системите на народната просвета, Министерство на вътрешните работи и Министерство на отбраната НЕ могат да кандидатстват и да се обучават по "Аз мога повече".

Не спадаме ли към самонаети?

За колко време минава цялата процедура, докато стана ЗП черно на бяло?

taurus
15.10.2012, 09:23
По какви програми може да се канд-ва (без Млад фермер) за субсидии и т.н. - колебаем се дали да почакаме другата година, че тези 80лв/мес засега ми се струват неоправдани, ако не канд-ме за някоя програма или не продаваме редовно мед.

Димитър Бонев
15.10.2012, 17:02
В момента може да се кандидатства по мярка 141 -за полупазарните стопанства но освен пчели трябва да има и още нещо. Парите не са много -1500 евро, но са за период от 5 години. за сега няма, кой знае какви програми. Догодина ще може да се кандидатства за последно вероятно по програмата за развитие на пчеларството, но и по която програма да кандидатстваш, трябва първо да се регистрираш като ЗП. Пък и в службата по съвети в земеделието да отидеш може да те насочат и да ти направят и проекта безплатно, тъй като това също се финансира от ЕС.

taurus
25.10.2012, 15:05
Понеже един от семейството ще трябва да се рег-ра като земеделски производители, попитах за последно днес Агенцията по заетостта дали Зп може да участва по прогарамата за безплатни обучения Аз мога повече - ми подтвърдиха, че може (като самонает се явява) - сега пишели указания и от утре или от понеделник ще е в сила.
Питаха ме дали може да се проследи в НАП казах им, че се издава и Булстат- значи може?

Само, че за 6 раб. днине знам дали ще стане цялата рег-я ...до издаване на зелен картон (Булстат).
А и в последните дни не се знае дали ще са останали пари по тази програма.
А след 3 месеца (когато изтекат помощите за безработица на брат ми) - лесна ли е подмнята на региите (т.е. аз да се отпиша като ЗП, а той да се рег-ра като такъв?).

Е, някой ако желае да се обучава безплатно - да дерзае докато е време - до 2.11 се приемат документи, за мен/нас май е късно. drinks;
Поздрави

ттитто
26.10.2012, 08:20
Тези обучения са пълна порнография. Разни обучителни центрове се надпреварват да предлагат какво ли не, само и само повече хора да им занесат ваучери. Раздават на всеки одобрен кандидат я таблет, я 50-60 лв. Някои може и друго да предлагат. Най-дразнещото е, че като част от агитацията като нещо супер важно казват, че обучението е дистанционно и дори няма да се налага да се провежда изпит. Така, че ако някой иска да се обучава реално, трябва да разчита на себе си най-вече.

taurus
26.10.2012, 10:41
За колко дни може да се осъществи рег-ята на пчелин и ЗП, за да знам изобщо да го мисля ли?
В София живея. Пчелина е в костинбродско.

Димитър Бонев
26.10.2012, 13:27
10 дни

jonny
11.01.2013, 14:54
Запознати ли сте със следния въпрос. Ако се регистрираш като земеделски производител и си работещ на 8 часов работен ден при което ти плащат всички видове осигуровки, дали ще се осигуряваш допълнително или си освободен от това. Благодаря предварително.

lubol
11.01.2013, 17:22
Освен, ако не те осигуряват на 2200 на първото място :)

Nic
25.02.2013, 09:14
Регистриран е пенсионер като земеделски производител, дейност пчеларство. Кога трябва да се регистрира в НАП, когато започне да извършва дейността ли?

Nic
25.02.2013, 16:35
За заверка на картата за земеделски производител-срока е до 28 февруари, анкетната карта и формуляра, необходимо ли е да се заверява от кметството, или само от официалния ветеринарен лекар и от общинската служба по земеделие. Благодаря Ви!

Светозар Каменов
25.02.2013, 17:14
За заверка на картата за земеделски производител-срока е до 28 февруари, анкетната карта и формуляра, необходимо ли е да се заверява от кметството, или само от официалния ветеринарен лекар и от общинската служба по земеделие. Благодаря Ви!
Само при местната агенция по храните (бившето РВМС) и общинската служба по земеделие. После в областната служба.

Румен Димитров
25.02.2013, 18:17
Отскоро искат и всичко да е качено на CD

толко ли са напреднали ?!?!?...до преди година беха на DOS и дискети :D

Диян Димитров
25.02.2013, 19:41
Миналата година при нас също беше на CD

Светозар Каменов
26.02.2013, 11:03
Кое точно искат на CD?

Nic
27.02.2013, 12:26
Какви такси се плащат за пререгистрация за съответната година /заверка на картата на земеделски производител-физическо лице/, с дейност пчеларство. Какви са таксите в общинската служба по земеделие, при ветеринарната служба и в кметството, съответно и крайната такса в областната дирекция по земеделие.

peychev
27.02.2013, 12:29
Какви такси се плащат за заверка на картата на земеделски производител, с дейност пчеларство. Какви са таксите в общинската служба по земеделие, при ветеринарната служба и в кметството, съответно и крайната такса в областната дирекция по земеделие.

Когато се преригистрирах около средата на ноември заплатих 5лв за печат от ветеринарния лекар

Диян Димитров
27.02.2013, 13:13
Само това е. 5 лв. за печата във ветеринарната служба.

Nic
27.02.2013, 21:19
Само това е. 5 лв. за печата във ветеринарната служба.

Някой ми каза, че при ветеринаря се е плащало по 1 лв на кошер, ако са 400 бр кошери, какво правим.

peychev
27.02.2013, 21:26
Само това е. 5 лв. за печата във ветеринарната служба.

Някой ми каза, че при ветеринаря се е плащало по 1 лв на кошер, ако са 400 бр кошери, какво правим.

Ветеринаря няма нищо общо,заплаща се държавната такса която е 5 лв за един печат от областен(не помня дали беше такъв)ветеринарен лекар който се намира в обстната дирекция по безопасност на храните.Поне при мен е там,той проверява в системата дали написаното от теб е вярно с това което е в тяхната система и това е.Цената е 5лв и реално не се плаща на него на ръка,а на каса.

Не мога само да разбера едно нещо,питаш за преригистрация,т.е знаеш каква е процедурата.Тя не се е променила спрямо изминалата 2012г

estabien6
25.03.2013, 11:53
Добре де ,ако сега си регистрирам кошерите ,ще мога ли да взема субсидия за пчелно семейство(за тази която Мария Габриел договори става въпрос, и то за 2014 )?и дали трябва и да се регистрирам като зем.производител ?

Николай Калапиш
25.03.2013, 16:47
http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=3092&postdays=0&postorder=asc&start=45Предполагам че колегата е запознат с този въпрос.

Димитър Бонев
25.03.2013, 21:22
Добре де ,ако сега си регистрирам кошерите ,ще мога ли да взема субсидия за пчелно семейство(за тази която Мария Габриел договори става въпрос, и то за 2014 )?и дали трябва и да се регистрирам като зем.производител ?
Не. Референтни години ще са между 2009 и 2011.За ЗП е просто задължително.

peychev
25.03.2013, 22:32
Не. Референтни години ще са между 2009 и 2011.За ЗП е просто задължително.

За мен това е малко глупаво,защото от 2007г има програми от европейския съюз...Защо не изберем годините преди 2006...Вашата логика е абсолютно същата

Юрий Цветков
25.03.2013, 22:41
То не може само да се лапа. Требе и да си копал. wink;

peychev
25.03.2013, 22:46
То не може само да се лапа. Требе и да си копал. wink;

Дали 2013г ще се регистрира някой или от 2007г 6 поредни години ще е бил след хората който са били одобрявани,за мен е едно и също :)

estabien6
25.03.2013, 23:47
да,не е редно ,при положение ,че имам и аз кошери които опрашват както и останалите ,не виждам причина да не мога да се възползвам от субсидията,след като се регистрирам....или просто искат да съм им снасял по 900 лв. няколко години подред и да ми върнат 900 лева за 30 семейства в моя случай.

Юрий Цветков
26.03.2013, 21:34
Дали 2013г ще се регистрира някой или от 2007г 6 поредни години ще е бил след хората който са били одобрявани,за мен е едно и също :)
Ами не е едно и също. Ето го точния пример:

да,не е редно ,при положение ,че имам и аз кошери които опрашват както и останалите ,не виждам причина да не мога да се възползвам от субсидията,след като се регистрирам....или просто искат да съм им снасял по 900 лв. няколко години подред и да ми върнат 900 лева за 30 семейства в моя случай.Значи колегата, като съвестен гражданин и данъкоплатец, си плаща чинно 3 години по 900 лв осигуровки = 2700 лв. Кандидатства за подпомагане, заедно с мен, който сега съм се регистрирал и не съм дал и една стотинка на държавата, от която и двамата чакаме подпомагане. Само че, въпросната помощ има определен лимит, щото не е каца без дъно. И както се случва обикновено, мен ме одобряват а него не. Е това ли е честно и справедливо?!

Цеко
26.03.2013, 22:04
Да речем 2009 - 2011 съм имал 100 кошера, по една или друга причина 2013 са ми останали 50 кошера, нормално ли е да получавам субсидии за 100 ????

Юрий Цветков
26.03.2013, 22:09
Ако въпроса е към мен - не.Нали за това уж има проверки на място.

Цеко
26.03.2013, 22:21
Ако въпроса е към мен - не.Нали за това уж има проверки на място.

Въпроса ми е по принцип.

peychev
26.03.2013, 23:02
Съгласен съм с всичко,но аз не познавам човек който е регистриран ЗП и който да не е получавал някакви пари,не събсидия по някое европейска програма....Дано да има такива,но според мен лично се броят на пръстите на едната ръка... За това казах по-горе,че за мен е едно и също....Погледнато от този ъгъл плащал е и е получавал...

estabien6
27.03.2013, 19:07
Аз,просто отивам да правя пчелин в Турция,близо ми е и ми изкупуват продукцията на 15 лева и не им искам субсидията tube;

evgeni.filimonov
05.12.2013, 13:35
Аз имам регистриран пчелин на мое име, на терен, който е семейна собственост, съответно има скица и нотариален акт.
Сутринта взех формулярите за регистрация като земеделски производител. Но сега се чудя дали да се регистрирам като физическо лице или като юридическо лице. Имам собствена фирма - ООД. Плащам си всички осигуровки. Някой знае ли какви са плюсовете и минусите при регистрация като юридическо лице. По горе в темата се коментира само за физическо лице. Също така, мога ли личния пчелин да го впиша във формуляра и то за регистрация като юридическо лице ?
Благодаря.

Искрен Мутафов
05.12.2013, 16:39
Ако ти си управител на фирмата си, и се осигуряваш на по-висока от 240 лева сума(за управители на фирми май че беше над 470 лв), то при регистрация на ЗП като физическо лице не би следвало да дължиш екстра осигуровки, само това което си плащаш за управител на ООД-то. Ако беше ЕТ, то пчелина би било по-добре да го регистрираш под шапката на ЕТ-то, иначе не би могъл да кандидатстваш по тригодишната пчеларска програма и може би по други от ПРСР. Самият ти пчелин няма как да бъде сам по себе си юридическо лице, то той би могъл да е собственаст на юридическото лице(в случая твоето ООД), но тогава трябва да го преригистрираш в БАБХ като собственост на ООД-то ти, и след това не било проблем да го впишеш в анкетната карта и анкетният формуляр като собственост на юридическото лице. Но при нас поне в БАБХ за ЕТ и фирми искат нотариално заверен договор за наем на имота, един вид да го отдадеш като физическо лице на юридическото и да платиш някой лев за нотариална заверка.
Според мен би било по-добре да се регистрираш ЗП като физическо лице, но все пак ти трябва да си прецениш...

evgeni.filimonov
05.12.2013, 22:41
Много благодаря за точния отговор. Да, управител съм на фирмата и се осигурявам на доста повече от 470 лв , така че май е по-добре да се регистрирам като физическо лице.

Светозар Каменов
06.12.2013, 08:58
Аз не мисля, че е по-добре да се регистрираш като физическо лице. Ти така и така внасяш осигуровки от фирмата си, защо сега и като физическо да трябва да внасяш? Отделно, за всичко, което купуваш можеш да си вземаш фактура и да ти минава като разход на фирмата. За регистриране в БАБХ ще си направиш един договор за ползване на земята и си готов. Аз като правих такъв с баща ми не искаха нотариална заверка. Отделно ако си регистриран по ДДС ще можеш да си го възстановяваш ама там не съм много запознат кое как става.

evgeni.filimonov
06.12.2013, 09:35
Нали по-горе това пише, че когато съм собственик на фирма и се осигурявам над определена сума, не дължа данъци като физическо лице.

rosty_sz
06.12.2013, 16:53
Точно така е.

Искрен Мутафов
06.12.2013, 17:20
Аз не мисля, че е по-добре да се регистрираш като физическо лице. Ти така и така внасяш осигуровки от фирмата си, защо сега и като физическо да трябва да внасяш? Отделно, за всичко, което купуваш можеш да си вземаш фактура и да ти минава като разход на фирмата. За регистриране в БАБХ ще си направиш един договор за ползване на земята и си готов. Аз като правих такъв с баща ми не искаха нотариална заверка. Отделно ако си регистриран по ДДС ще можеш да си го възстановяваш ама там не съм много запознат кое как става.

Относно въпроса с нотариалната заверка казах, че това го искат при нас, т.е.т. В БАБХ - гр. Русе.
За разходите и възстановяването на ДДС, ако е регистриран човека по ЗДДС, там вече сам да си преценява кое му е по изгодно.
По отношение на осигуровките, не се изказвайте като лаици, вземете прочетете малко нармативни актове, наредби и закони, или ако не му се чете на някого - листчето с въпросчетета под мишницата и към местното подразделение на НАП, там може и да ви отговорят ако ги хванете на кеф...

************************************************** *************************
Задължението за осигуряване на всички самоосигуряващи се лица възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.

Самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето. Лицата, регистрирани като земеделски производители или тютюнопроизводители, когато едновременно с тази дейност упражняват и дейности по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване (лица, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност и лица, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества), се осигуряват върху минималния осигурителен доход, определен за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от КСО.

http://www.naas.government.bg/bg/download?id=1601&download=true

************************************************** *************************
КОДЕКС ЗА СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ(цитат на извадка):

Чл. 4. (Доп., бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.; изм. и доп., бр. 43 от 2008 г., в сила от 01.01.2008 г.; изм., бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.; доп., бр. 25 от 03.04.2009 г., в сила от 01.06.2009 г.; изм., бр. 35 от 2009 г., в сила от 12.05.2009 г.; доп., бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.; изм., бр. 49 от 2010 г., в сила от 01.07.2010 г.; доп., бр. 59 от 2010 г., в сила от 31.07.2010 г.; изм. и доп., бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.; изм., бр. 60 от 2011 г., в сила от 05.08.2011 г.; изм. и доп., бр. 58 от 2012 г., в сила от 01.08.2012 г.; доп., бр. 81 от 2012 г., в сила от 01.09.2012 г.; изм., бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица по този кодекс са:

(3) (Обявена за противоконституционна по отношение на работещите пенсионери, включени в кръга на задължително осигурените лица по този законов текст - РКС - ДВ, бр. 55 от 2000 г.) Задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са:
1. лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност;
2. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества;


http://www.nap.bg/document?id=414

************************************************** *************************

Или с две думи ако си ЕТ или имаш фирма(ООД, ЕООД или някако друго юридическо лице) и си плащаш осигуровки на по голяма сума от 240 лева, то не се дължат екстра осигуровки за регистрацията като ЗП.

nolkov
27.12.2013, 17:56
С регистрирането като ЗП трябва да се плащат и осигуровки. За ЗП те са върху минимална работна заплата независимо дали работиш или не.Е ако се осигуряваш на максимален осигурителен доход тогава осигуровките отпадат. Ако се регистрираш като ЕТ плащаш на почти двойно по-голяма сума. За ООД е малко по-различно и тук някой вещ във счетоводството може да те открехне. Регистрацията на пчелина-животновъден обект се извършва в ОДБХ. Във форума надълго и широко е описано как става. Кое и как се заявява е описано подробно в наредба 27.
Питаш за какъв обем пчелин е рентабилно да се регистрираш като ЗП. Всичко е въпрос на лични сметки и тук няма как да получиш еднозначен отговор.
По принцип няма проблем да регистрираш като ЗП друг член от семейството. Аз лично точно така съм направил, въпреки, че от финансова гледна точка по-добре щеше да съм аз, но пак казвам всичко е въпрос на лична преценка.

Ако се осигурявам на максимален размер заплата другаде, тогава няма да плащам осигуровки като ЗП така ли тръдиш?

Димитър Бонев
27.12.2013, 18:10
Да. Ако се осигуряваш на максимален осигурителен доход, Не плащаш дпълнително осигуровки, а само десятък и то след като се приспаднат нормативно признатите разходи или върху 40% от приходите. Ако си реализирал продукция за 100 лв през годината, то трябва да платиш 4лв данък. Ако обаче не се осигуряваш на максимален доход дължиш допълнително всички осигуровки, поне върху минималната работна заплата. Накрая те се приспадат като разход преди облагането, т.е върху тази сума, която си плащал като осигуровки не дължиш данък.

nolkov
27.12.2013, 19:23
Благодаря за отговора! Нещо друго, което исках да попитам. не помня наредбата 27 или друга беше относно 60% от добитият мед трябва да се продаде на преработвател. Ако не се споразумея за цена с преработвателя този мед мога ли да го оставя за подхранване или собствена консумация?

Искрен Мутафов
27.12.2013, 22:33
Благодаря за отговора! Нещо друго, което исках да попитам. не помня наредбата 27 или друга беше относно 60% от добитият мед трябва да се продаде на преработвател. Ако не се споразумея за цена с преработвателя този мед мога ли да го оставя за подхранване или собствена консумация?

Наредба N26 от 14 октомври 2010 година:

http://www.lex.bg/bg/mobile/ldoc/2135700088

Не съм много сигурен дали съществува служба, институция или орган в държавата, който да следи за нейното спазване и изпърнение въобще... Тя е само едно от многото звена в нормативнат ни и правна уредба, създадени да обслужват нечии монополни интереси(това е лобистка наредба).

nolkov
27.12.2013, 23:07
Привет Искрене, не подлагам на съмнение това, че е лобистка наредба, но предвид това, че водиш дневник има отчетност, което означава, че ако някоя служба реши да прави проверки ще има от къде да вземе референции. Затова питам дали някой знае или е имал такъв тип проверка и какво може да направим с останалите 60% добит мед.

Искрен Мутафов
28.12.2013, 06:06
Колега, дал съм ти линк към наредбата, моля те прочети си я внимателно. След това си отговори сам какво ще ги правиш тия 60% които са ти някаква фикс идея явно - и от къде си ги взел, най-вероятно от някой лаишки разговор с поредният "разбирател" по всичкология. А, също така разгледай и за дневника, и си самоуточни какво трябва да садържа(нещото което не съществува, като изискване във въпроснта наредба)...?!?

§ 5. Изпълнението на тази наредба се възлага на генералния директор на Националната ветеринарномедицинска служба.
т.е.т. БАБХ или ветеринарите биха дошли да проверят при какви условия го съхрняваш...

nolkov
28.12.2013, 09:14
Колега, дал съм ти линк към наредбата, моля те прочети си я внимателно. След това си отговори сам какво ще ги правиш тия 60% които са ти някаква фикс идея явно - и от къде си ги взел, най-вероятно от някой лаишки разговор с поредният "разбирател" по всичкология. А, също така разгледай и за дневника, и си самоуточни какво трябва да садържа(нещото което не съществува, като изискване във въпроснта наредба)...?!?

§ 5. Изпълнението на тази наредба се възлага на генералния директор на Националната ветеринарномедицинска служба.
т.е.т. БАБХ или ветеринарите биха дошли да проверят при какви условия го съхрняваш...

Прпивет Искрене, да дал си линк към наредбата, но това, което казвам е било така и за времето за което не съм се интересувал очевидно е настъпила промяна, ати вместо да ми кажеш, че този член е отменен ми обяняваш с кой съм говорил и обсъждал и така нататък....Член 9 от Наредба 26 е отменен като незаконосъобразен - който иска да прочете прилагам линкове от решението на ВАС и един от новинарски сайт.
http://ciela.net/freestategazette/OpenDocument.aspx?id=2135798451
http://inews.bg/%D0%91%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D1%81/%D0%91%D0%BB%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B8%D 1%8F%D1%82%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B8-%D1%83%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%8F-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B6%D0%B1%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D0%B4-%D1%80%D0%B5%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%B8%D0%BB%D1%8E%D0%B7%D0%B8%D1%8F-_l.a_c.382_i.113397.html

Идеята на форума е не само да си казваме "чети", а да се пояснява - ако съм имал въпрос на който мисля, че може да ми отговори някой който има опит (в случая ти) ще е прекрасно ако не ме препращаш към това да чета, а да ми дадеш отговор на база опита си.
Хайде със здраве!

Искрен Мутафов
28.12.2013, 09:48
Нищо лично, но в последно време всеки втори въпрос във форума е зов за някаква помощ за нещо което може да бъде намерено с няколко кликвания в нета...

nolkov
28.12.2013, 13:32
Споко - знам, че не е лично, просто идеята на форума е не всеки да се блъска в това, което другите вече знаят, а да се споделя като се пита.

Antonov
08.07.2014, 20:48
Здравейте,искам да попитам,ако съм регистриран като ЗП,осигуровките всеки месец ли трябва да ги плащам или може и на края на годината?

Искрен Мутафов
08.07.2014, 21:58
Здравейте,искам да попитам,ако съм регистриран като ЗП,осигуровките всеки месец ли трябва да ги плащам или може и на края на годината?

Ще ти текат лихви за закъсненията, обаче ако си на по-ниският процент - "без право на болнични", може без никакви проблеми да ги платиш наведнъж, но предварително.

Пламен Керчев
08.07.2014, 22:34
Ще ти текат лихви за закъсненията, обаче ако си на по-ниският процент - "без право на болнични", може без никакви проблеми да ги платиш наведнъж, но предварително.
А за неподадени в срок декларации те очакват и солени глоби от НАП.

srg
05.01.2015, 18:03
Колеги!
Чета едни обяснения за данъчните декларации и разбирам, че трябва да се платя авансов данък в първия месец след тримесечието на продажбата на продукцията. Така ли е, че сега се сблъсквам с тази материя и не съм наясно.

Пламен Керчев
05.01.2015, 18:07
Да така е.

srg
05.01.2015, 18:27
Значи съм изпуснал срока. Освен лихви има ли и други сакции при такива случаи?

Пламен Керчев
05.01.2015, 18:37
Консултирай се с счетоводител.

borislav aleksandrov
05.01.2015, 23:43
Значи съм изпуснал срока. Освен лихви има ли и други сакции при такива случаи?


500 лв. глоба ако те усетят

Цеко
06.01.2015, 14:42
Ако не е голяма сумата може и да не те закачат. Лятото като преведоха "големите" субсидии питах счетоводителката и тя ме посъветва да не внасям нищо че сумата е много малка и после може да се наложи да ми я връщат и ставало много сложно.

borislav aleksandrov
06.01.2015, 17:29
Ако не е голяма сумата може и да не те закачат. Лятото като преведоха "големите" субсидии питах счетоводителката и тя ме посъветва да не внасям нищо че сумата е много малка и после може да се наложи да ми я връщат и ставало много сложно.

Така е ако нямаш продажби за годината и е само тази "огромна" сума излиза че имаш да взимаш и тогава почва весела част документи, ревизии и недай си боже да изскочи нещо ...

bat_minka
20.08.2015, 16:15
След като се направи регистрация на зем. Производител има ли някъкъв срок за да се пусне дейност в нап? Или може да се регистрираш примерно сега ,а да пуснеш дейност догодина примерно март?

srg
20.08.2015, 16:40
Може, както ми обясниха аз докато се регистрирах. Може би има за краен срок , срока за следващата пререгистрация като ЗП.

bat_minka
20.08.2015, 16:56
А заплащането на осигуровките започва веднага след пускане на дейността ли или от когато си регистриран?

srg
20.08.2015, 21:26
След пускане на дейноста. Ако бъркам моля колеги да ме поправят.

Цеко
20.08.2015, 22:27
Имаше някакъв срок (мисля беше 7 дневен) в който след регистрацията като ЗП си длъжен да подадеш декларация в НАП, че започваш дейността и от тогава си длъжен да си плащаш осигуровките. След това може пак с декларация в НАП да спреш временно дейността (като за периода на спирането не дължиш осигуровки), но за тия тънкости най добре е човек да се обърне към счетоводител, че понякога глобите са солени...

srg
21.08.2015, 10:33
Регистрацията да, но началото на дейноста може да я отсрочиш. Като идеш в НАП те ще ти обяснят.

медун
25.08.2015, 20:53
Здравейте!Извинявам се око има писано за това но не видях никъде.Интересува ме има ли някакви изисквания за оградата на пчелина? Има ли изискване за височина на оградата? Ако някой е имал проблем с проверяващите моля да сподели!

distedi
25.08.2015, 21:23
В законът за пчеларството са описани тези въпроси, относно ограда, вид, височина....

Ивайло Георгиев - ingivo
29.09.2015, 18:04
По силата на чл.9, ал.2 от ЗДДФЛ данъчно задължените лица, които не са длъжни да издават фискална касова бележка от фискално устройство, издават документ за придобитите от тях доходи от източници по чл.10, ал.1, т.3 и 4 (доходи от стопанска дейност, различна от стопанска дейност като едноличен търговец, и доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество), съдържащ реквизитите по чл.7, ал.1 от Закона за счетоводството. Реквизитите по чл.7, ал. 1 от Закона за счетоводството са:

- наименование и номер, съдържащ само арабски цифри;
- дата на издаване;
- наименование, адрес и номер за идентификация по чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс на издателя и получателя;
- предмет и стойностно изражение на стопанската операция;
- име, фамилия и подпис на съставителя.

Видно от горното правната уредба на ЗДДФЛ изисква физическо лице, което е регистрирано като земеделски производител и не е търговец по смисъла на Търговския закон, при продажба на собствена и непреработена селскостопанска продукция да издава документ, съдържащ реквизитите по чл.7, ал.1 от Закона за счетоводството, а в случаите на продажби във или от търговски обекти в лицензираните стокови борси и тържища или закрити помещения, като магазин, склад или други подобни - фискална касова бележка от фискално устройство.

И така документа с горепосочените реквизити ФАКТУРА ли е или не ? Вие колеги какъв документ издавате ? Фактура ? Приходен касов ордер ? Или ? Ясно е че дохода се посочва в ГДД и след приспадане на НПР се плаща данък общ доход , но все пак за приходите е редно да има документи или поне за такава част от тях която ни е нужна за евентуално доказване :)

stefarata
21.10.2015, 12:20
Искам да попитам как стои въпросът с прекъсването на дейността на земеделски производител през неактивния пчеларски сезон и това може ли да попречи при кандидатстване по ПРСР през 2015г.?

enchev
21.10.2015, 12:42
Отиваш в НАП подаваш си заявление за прекъсване ш плащаш за периода който имаш дейност и не пречи за кандидатстване

s3s3s3
30.10.2015, 18:17
От 2016 г. земеделските производители ще се осигуряват на 330 лв. вместо на 300 лв. - http://www.farmer.bg/42660-ot-2016-g-zemedelskite-proizvoditeli-ste-se-osiguryavat--na-330-lv-vmesto-na-300-lv-

Илиев
30.10.2015, 18:39
Честито на печелившите...т.е. на програмистите!!....не разбрахте ли, че не можете да я излъжете та я държава, а само тя вас ще ви такозя!!...кошери/мошери отводки по 120-30лв на 3-4 рамки!!!:laughing:

Искрен Мутафов
30.10.2015, 21:11
Тя, и лисицата като недостигнала гроздето казала, че е КИСЕЛО!!!
Който се е хванал на хорото, ще си го играе - все пак става въпрос за под десеттина лева на месец, около стотина на година.

ch.atanasov
17.12.2015, 17:31
Осигуровките остават 300лв. http://www.fermer.bg//официално-минималният-праг-за-осигуряване-на-земеделците-остава-300-лв-news15428.html

gerov.dp
31.12.2015, 11:58
Осигуровките остават 300лв. http://www.fermer.bg//официално-мини...news15428.html (http://www.fermer.bg//%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D 0%BE-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D 0%B8%D1%8F%D1%82-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B3-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%B3%D1%83%D1%80%D1%8F%D0%B2%D 0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%86%D 0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B0-300-%D0%BB%D0%B2-news15428.html)

Осигурителните вноски са върху доход от 300 лв. А самта вноска е около 80 лв

di4ev52
23.01.2016, 12:12
.... колеги, как стои въпроса с ''платения отпуск'' на производителите, имат ли някакви условия. По време на отпуската от ''кой'' ще плати ''почивката'' и осигуровките на производителите

delta.e
23.01.2016, 18:58
.... колеги, как стои въпроса с ''платения отпуск'' на производителите, имат ли някакви условия. По време на отпуската от ''кой'' ще плати ''почивката'' и осигуровките на производителите

Приятелю , чифчия и почивка са две взаимноизключващи се понятия.

n.kostadinov
16.09.2016, 09:22
Колеги преди месец си направих първоначална регистрация като ЗП.Зимно време си ходя на работа където се осигурявам и си мислех от октомври да прекратя дейност за да не плащам всеки месец осигуровки като ЗП.Преди малко обаче от счетоводството ме изненадаха като казаха че не можело вече да прекъсваш дейност и веднъж регистрирал ли си се си плащаш всеки месец.Вярно ли е това или счетоводството не са на ясно?

plamen2009
16.09.2016, 18:46
Смени си счетоводителя.

kroum
17.09.2016, 06:12
Колеги преди месец си направих първоначална регистрация като ЗП.Зимно време си ходя на работа където се осигурявам и си мислех от октомври да прекратя дейност за да не плащам всеки месец осигуровки като ЗП.Преди малко обаче от счетоводството ме изненадаха като казаха че не можело вече да прекъсваш дейност и веднъж регистрирал ли си се си плащаш всеки месец.Вярно ли е това или счетоводството не са на ясно?

Можеш да прекъсваш. Ако искаш да участваш по програмите- там се оформя тенденция да искат(в наредбите) непрекъснато осигуряване.

ferdy
04.10.2016, 17:25
Колеги преди месец си направих първоначална регистрация като ЗП.Зимно време си ходя на работа където се осигурявам и си мислех от октомври да прекратя дейност за да не плащам всеки месец осигуровки като ЗП.Преди малко обаче от счетоводството ме изненадаха като казаха че не можело вече да прекъсваш дейност и веднъж регистрирал ли си се си плащаш всеки месец.Вярно ли е това или счетоводството не са на ясно?

Можеш да прекъсваш веднъж годишно, дай ми телефона на счетоводството ти да им обясня.

n.kostadinov
04.10.2016, 23:19
Можеш да прекъсваш веднъж годишно, дай ми телефона на счетоводството ти да им обясня.

Благодаря ти, ама вече ходих до НАП и се разбрахме :icon_biggrin:

n.kostadinov
05.10.2016, 08:58
И какво казаха от НАП?

От НАП казаха, че мога да прекратявам и после да възобновявам дейност.Обясних, че в месеците от октомври до март включително ще съмнна трудов договор, а през останалото време ще възобновя дейност и ще си внасям осигуровките.Служителката каза-Ок ама ти няма ли повече да ходиш при тях и да ги храниш? Зачудих се на въпроса и обясних, че на пчелите трябва да се оставя достатъчно мед в кошера с който те да се изхранват през студените месеци.Обаче тая пак-Ама феврурари няма ли да ги храниш?Викам за питките ли питате и тя-Амии за питките не знам ама нали им давате захар и глюкоза....:tres: та така.Бях чувал за подобни изцепки, но не ми се беше случвало на мен да ми казват че се хранят пчелите с глюкоза.Обясних на госпожата, че не го правя и не познавам колеги, които да го правят.Останах с впечатление, че ако отида и вдигна капака на някой кошер трябва веднага да отида в НАП и да си пусна декларация за възобновяване на дейност :laughing:

bat_minka
11.10.2016, 17:21
http://www.mzh.government.bg/odz-vtarnovo/bg/Documents/other_documents/Registraciq.aspx защо не мога да отворя файла на МЗХ за да изтегля анкетната карта и формуляра за пререгистрация като ЗП. Нито на компа нито на лаптопа нито на таблета ? Изписва,че е за 32 битова версия.

галин
11.10.2016, 17:52
В нашата служба казаха, че формулярите за новата година щели да бъдат променени и вероятно още не са готови.

bat_minka
11.10.2016, 18:52
Абе готови са .На место го взех и им обясних а тя вика не знам ама не си само ти този който не отваря файла.

Sakar
12.10.2016, 11:29
http://www.mzh.government.bg/odz-vtarnovo/bg/Documents/other_documents/Registraciq.aspx защо не мога да отворя файла на МЗХ за да изтегля анкетната карта и формуляра за пререгистрация като ЗП. Нито на компа нито на лаптопа нито на таблета ? Изписва,че е за 32 битова версия.
Програмата ти за отваряне на файловете (Access) е 64-битова. Трябва да инсталираш 32-битова версия.

Пламен Керчев
27.10.2016, 22:34
Нови сметки за внасяне на осигуровките от 01.11.2016.
https://www.kik-info.com/novini/nap/10-ofisa-na-NAP-s-novi-smetki-ot.3707.php

jdrumev
27.10.2016, 22:43
https://www.vbox7.com/play:2d103c4e28

Искрен Мутафов
19.10.2017, 20:13
https://trud.bg/%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%B3%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%B2%D 0%BA%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D0%B8-%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%B8%D0%B8-%D1%82%D1%80%D1%8A%D0%B3%D0%B2%D0%B0%D1%82-%D0%BD/

Ако тази глупост бъде приета(да се надяваме, че ще срещне доста сериозен отпор и няма да се реализира), то Земеделските стопани ще трябва да плащат вместо сегашните 90лв и 90ст - 150лв и 24ст на месец...
....смятай на годишна база - 712лв и 08ст!!!

Пламен Керчев
19.10.2017, 23:20
https://trud.bg/%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%B3%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%B2%D 0%BA%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D0%B8-%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%B8%D0%B8-%D1%82%D1%80%D1%8A%D0%B3%D0%B2%D0%B0%D1%82-%D0%BD/

Ако тази глупост бъде приета(да се надяваме, че ще срещне доста сериозен отпор и няма да се реализира), то Земеделските стопани ще трябва да плащат вместо сегашните 90лв и 90ст - 150лв и 24ст на месец...
....смятай на годишна база - 712лв и 08ст!!!

Че увеличение ще има е ясно но щом ръста е толкова висок, най вероятно заложеното увеличение ще е наполовина, което пак не е малко.

ch.atanasov
20.10.2017, 07:38
Че увеличение ще има е ясно но щом ръста е толкова висок, най вероятно заложеното увеличение ще е наполовина, което пак не е малко.

Да се надяваме, че ДПС ще защити тютюнопроизводителите и от там ще изкеярим и ние.

Cvetomir
28.10.2017, 11:30
Последните няколко месеца през която и държавна институция да съм минал са намерили за какво да искат пари . Такова впрягане на силите за събиране на средства не съм виждал до сега . И по зле ще стават нещата тези които плащат ще намалеят а на редовните двойно . Държавен рекет с всички методи и на всяка цена според мен . А за земеделския скок предполагам фактор е 50% ръст на печалбата тая година щото всичко е розово .

ch.atanasov
28.10.2017, 13:02
Последните няколко месеца през която и държавна институция да съм минал са намерили за какво да искат пари . Такова впрягане на силите за събиране на средства не съм виждал до сега . И по зле ще стават нещата тези които плащат ще намалеят а на редовните двойно . Държавен рекет с всички методи и на всяка цена според мен . А за земеделския скок предполагам фактор е 50% ръст на печалбата тая година щото всичко е розово .


Не се коси, х.й- не х.й, на народа му е кеф. Не трето и четвърто правителство ще направят.

бат тянко
28.10.2017, 18:31
Да правят, що да не правят. Другите кво направиха? Аз съм доволен и от Герб, и от държавния апарат. Каквото съм поискал- дали са ми от сърце.

Илиев
28.10.2017, 18:53
Да правиш бизнес с държавата е все едно с мечката мед да ядеш.....приказвам им на разни млади дихатели, но мунчетата много упорити, и другото го забравих какво беше - " това били пари, които са отпуснати от ЕС"...и си мислят, че е тъй ги раздават с чувалите!!... да е нещо друго, но акъл трудно се набива!

Трендафил Дончев
28.10.2017, 19:35
Да правиш бизнес с държавата е все едно с мечката мед да ядеш.....приказвам им на разни млади дихатели, но мунчетата много упорити, и другото го забравих какво беше - " това били пари, които са отпуснати от ЕС"...и си мислят, че е тъй ги раздават с чувалите!!... да е нещо друго, но акъл трудно се набива!

Някои все си мислят, че тия пари хей така ще си ги дават дорде свят светува. Днес като си правих разходка из гората и наблюдавам, че нивите които преди се сееха с царевица, сега са напълно запустели. Оттук ми дойде и на ума, че комшиите на пчелина ми активно карат с камионите зърно и така си докарват туй зърно, което те вече не произвеждат. Наблюдавам обаче и големите площи които преди се сееха сега само се изорават, вземат се едни пари в едни чували и до там. Значи зърното ще дойде от някъде, където все още успяват да произведат все пак някой и друг тон повече. Да, но мързелите и хитраците стават все повече и повече. Накъде се накланя везната? Повече търсещи "земеделци" отколкото произвеждащи земеделци. В един момент манната ще спре. Европейския съюз нещо зацикля. Нещо май ще се сбърка, а то вече се и сбърква. И когато всички тези чували, които се дадоха, дали ще могат да помогнат? НЕ. Търсенето ще е голямо, а предлагането малко. Защо? Защото тези чували се даваха за модернизация на стопанствата с машини за обработване на земята, а не за луксозни возила. Малееееей, от една разходка накъде........както и да е. :bigsmile:

kuline
29.10.2017, 19:19
...

Ей, "предател" :bigsmile:

agro
29.10.2017, 19:38
...Наблюдавам обаче и големите площи които преди се сееха сега само се изорават, вземат се едни пари в едни чували и до там...
Един вид субсидията си е свършила работата. Иначе даже нямаше да изорат нископродуктивните площи и така да ги съхранят към фонда на обработваемата земя. А това е въпрос на национална сигурност, ако щете така да го погледнем. Не всичко със субсидиите е непременно лошо, въпреки, че ги смятам за вредни.

ch.atanasov
08.11.2017, 19:24
https://trud.bg/%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%B3%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%B2%D 0%BA%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D0%B8-%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%B8%D0%B8-%D1%82%D1%80%D1%8A%D0%B3%D0%B2%D0%B0%D1%82-%D0%BD/

Ако тази глупост бъде приета(да се надяваме, че ще срещне доста сериозен отпор и няма да се реализира), то Земеделските стопани ще трябва да плащат вместо сегашните 90лв и 90ст - 150лв и 24ст на месец...
....смятай на годишна база - 712лв и 08ст!!!


Че увеличение ще има е ясно но щом ръста е толкова висок, най вероятно заложеното увеличение ще е наполовина, което пак не е малко.


На първо четене е прието, надежда всякаква НИЙ -оставете. За някакъв мижав деминимис ...май ще ходим в сивия сектор.

Валентин.
08.11.2017, 19:32
А кой мислите, че ще пълни Бюджета на Държавата. Или след като сме ЗП няма да ни “пипат“ ставките 10 години. Въпрос на време беше.

Илиев
08.11.2017, 20:32
Ох, колко мъка имало по тоя свят,Божкей.... Божкее!!!...или ще сте в някоя гербаджийска/хунтаджийска цепия за голямо точене на мангизи, или ще мълчите и ще гледате умно като пуцисти..и ще се надате на някоя трохичка!

agro
09.11.2017, 19:49
Ако един пчелар е земеделски производител и се изхранва само с пчеларство, дали преживява с 300 лв на месец, как мислите? Понеже никой не може да му хване края, е въведен т.нар. минимален осигурителен доход, за да го накарат насила да се осигурява за пенсия, здраве и т.н. Ако смятате за справедливо всички останали да плащат осигуровки минимум върху 510 лв минимална работна заплата, а повечето върху нормативно определени по браншове и длъжности прагове, а само ЗП да плащат върху 300 лв, значи сте далеч от справедливостта. Данък общ доход не ви го казвам, ама и той 10 %. Нали уж всички сме равни пред законите и се сърдим, когато има някои "по-равни"? Както мнозина гледате в канчето на биопчеларите, така някои гледат в канчето на земеделските производители и им се зловиди. Според мен минималния осигурителен доход и минималната работна заплата трябва да са изравнени, за да има равенство пред законите.

jdrumev
09.11.2017, 20:03
Тук ще се съглася с теб, но ако имаш 36 кошера и 360 справедливо ли едни и същи осигоровки да плащаш?

agro
09.11.2017, 20:25
Тук ще се съглася с теб, но ако имаш 36 кошера и 360 справедливо ли едни и същи осигоровки да плащаш?
Да, справедливо е, защото от това зависи само твоята пенсия, твоето здравно обслужване и твоето обезщетение за безработица. С 36 кошера ще умреш от глад, ако чакаш само на тях да те хранят, а пък с 360 няма да плащаш само осигуровки, а ще ти се натресат куп други неща, защото оборота ти вероятно ще надмине определени граници. В нашата държава укриването на доходи с цел избягване плащането на данъци и осигуровки върху тях е национален спорт, просто мащаба при отделния човек и при големите фирми е различен. Да не се разбира, че аз правя нещо по-различно от всички останали, не съм от ангелите.

ch.atanasov
09.11.2017, 20:31
... Според мен минималния осигурителен доход и минималната работна заплата трябва да са изравнени, за да има равенство пред законите...

Добре, че е само според теб.:)

jdrumev
09.11.2017, 20:32
Тук пак ще се съглася с теб прав си,но ако в държавата всичко е ок.Аз се осигурявам два пъти, а където и да отида си плащам като поп.С 36 кошера трябва да се регистрирам като ЗП защото кмета има наредба само за 10 броя свободно.Само това за глада не мога се съглася с теб 36х500лв си е добър доход, но това е друга тема.

agro
09.11.2017, 20:37
36х500лв си е добър доход.
Това сега, ако го прочетат и непчеларите, бройката на пчелините току-виж се удвоила.:laughing:

tarty
09.11.2017, 20:39
Само като си помисля, че има хора със стотици декари, даващи ги под наем и печелещи по 150 000-200 000 лв доход на година, а не плащат данък, защото държавата ги е освободила от това, колко мъка има на тоя свят.

ch.atanasov
09.11.2017, 20:39
Това сега, ако го прочетат и непчеларите, бройката на пчелините току-виж се удвоила.:laughing:

Особено ако мярнат и твоя пост, за стратегията с бурканите.:bigsmile:

Христо Димитров
09.11.2017, 22:00
Тук пак ще се съглася с теб прав си,но ако в държавата всичко е ок.Аз се осигурявам два пъти, а където и да отида си плащам като поп.С 36 кошера трябва да се регистрирам като ЗП защото кмета има наредба само за 10 броя свободно.Само това за глада не мога се съглася с теб 36х500лв си е добър доход, но това е друга тема.


Дака, кажи кога ще е удобно да ти поратайствам да ме научиш как се изкарва 500 лв от кошер :)

Sakar
10.11.2017, 09:55
..... Според мен минималния осигурителен доход и минималната работна заплата трябва да са изравнени, за да има равенство пред законите.
Принципът за справедливостта по отношение на плащането на осигуровки би трябвало да означава, че осигуровки се заплащат върху получени доходи.
Докато работещите имат гарантирана минимална работна заплата, ЗП нямат нищо гарантирано - знаете с какви рискове е свързан занаятът.
От тази гледна точка не е редно да се приравняват случаите.
Освен това, доколкото ми е известно, няма работещ механизъм ЗП да се осигурява за безработица и впоследствие да получава обезщетение. Което отново го поставя в по-неблагоприятно положение.

А за данъка върху дохода - тук до голяма степен нещата зависят от желанието на ЗП, конкретно пчеларя, да декларира доходите си.
Някак си не върви да имаш регистрирани 50 или повече пч. сем. (което надхвърля отглеждането като хоби), а да не декларираш доходи от тях и на всичко отгоре да искаш де минимис и друго подпомагане от държавата.

agro
10.11.2017, 20:22
Принципът за справедливостта по отношение на плащането на осигуровки би трябвало да означава, че осигуровки се заплащат върху получени доходи.
......ЗП нямат нищо гарантирано - знаете с какви рискове е свързан занаятът.

Осигуровки се плащат не върху получени, а върху декларирани доходи в общия случай. Какво декларират ЗП - каквото им се откъсне от сърцето, освен в случаите, когато са продали с договор, който купувача представя в НАП. Затова за самоосигуряващите се лица са приети фиксирани размери на сумата, върху която задължително да се осигуряват.
Всички самоосигуряващи се лица, занимаващи се със собствен бизнес, нямат нищо гарантирано, но, с изключение на ЗП, са длъжни да се осигуряват върху две минимални работни заплати, независимо с какви рискове е свързан занаята им.С какво ЗП са по-различни от останалите предприемачи, работещи на собствен риск и за собствена сметка?

jdrumev
10.11.2017, 22:14
Осигуровки се плащат не върху получени, а върху декларирани доходи в общия случай. Какво декларират ЗП - каквото им се откъсне от сърцето, освен в случаите, когато са продали с договор, който купувача представя в НАП. Затова за самоосигуряващите се лица са приети фиксирани размери на сумата, върху която задължително да се осигуряват.
Всички самоосигуряващи се лица, занимаващи се със собствен бизнес, нямат нищо гарантирано, но, с изключение на ЗП, са длъжни да се осигуряват върху две минимални работни заплати, независимо с какви рискове е свързан занаята им.С какво ЗП са по-различни от останалите предприемачи, работещи на собствен риск и за собствена сметка?



Аз много не са ми ясни тия работи,но познавам приятели какво ли не си купиха като разход на фирмата мисля, че няма ограничение при другите.При ЗП е 60%.Демек ако си купя центрофуга ми се признават само 60% другите от парите дето съм си платил данъците.

Sakar
11.11.2017, 09:21
Осигуровки се плащат не върху получени, а върху декларирани доходи в общия случай. Какво декларират ЗП - каквото им се откъсне от сърцето, освен в случаите, когато са продали с договор, който купувача представя в НАП. Затова за самоосигуряващите се лица са приети фиксирани размери на сумата, върху която задължително да се осигуряват.
Всички самоосигуряващи се лица, занимаващи се със собствен бизнес, нямат нищо гарантирано, но, с изключение на ЗП, са длъжни да се осигуряват върху две минимални работни заплати, независимо с какви рискове е свързан занаята им.С какво ЗП са по-различни от останалите предприемачи, работещи на собствен риск и за собствена сметка?
Говорихме за принципи и справедливост, а не какво се получава на практика.
Осигурителният доход за самоосигуряващите се лица не е фиксиран, а е минимален и за това вноските се наричат авансови. За да заплатят осигурителни вноски върху реално получените доходи, самоосигуряващите се лица определят окончателен размер на осигурителния си доход. Последното не се отнася за ЗП.
Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се (без ЗП) е 460, което се равнява на една, а не на две минимални раб. заплати.

А ЗП са по-различни от останалите самоосигуряващи се може би с това, че са в основата на производството на храна. И затова заслужават (и получават) по-специален статут.
Все пак да не забравяме, че храната е спасила човечеството от гладна смърт.

agro
12.11.2017, 01:29
Говорихме за принципи и справедливост, а не какво се получава на практика.
Осигурителният доход за самоосигуряващите се лица не е фиксиран, а е минимален и за това вноските се наричат авансови. За да заплатят осигурителни вноски върху реално получените доходи, самоосигуряващите се лица определят окончателен размер на осигурителния си доход. Последното не се отнася за ЗП.
Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се (без ЗП) е 460, което се равнява на една, а не на две минимални раб. заплати.

А ЗП са по-различни от останалите самоосигуряващи се може би с това, че са в основата на производството на храна. И затова заслужават (и получават) по-специален статут.
Все пак да не забравяме, че храната е спасила човечеството от гладна смърт.
Съвсем вярно. Споменал съм две минимални заплати, защото горе долу на толкова изчислявам усреднен задължителен минимален осигурителен доход за управител съгласно таблицата с основните икономически дейности на фирмите и квалификационните групи професии за 2016 г. Но това все пак не е задължително, ако собственика избере да се осигурява единствено като самоосигуряващо се лице. Но, трябва да има някакъв баланс - не е редно някои /ЗП/ да се осигуряват догодина на 300 лв, а други, също работещи на собствен риск - на 510 лв.

Надя
12.11.2017, 15:35
Да, справедливо е, защото от това зависи само твоята пенсия, твоето здравно обслужване и твоето обезщетение за безработица. ...[ За пенсията съм съгласна, но бихте ли казали кое точно от здравното обслужване зависи от размера на осигуровките? За обезщетението за безработица няма да коментирам - земеделските производители не се осигуряват за този риск. Колкото за минималния осиг.доход на ЗП: не съм убедена, че увеличаването на минимума е по-лошо от задължението за годишно изравняване на осигуровките на базата на реалния доход. Ако месечната вноска ви се струва висока, просто не се осигурявайте през всичките месеци

Илиев
12.11.2017, 18:23
Аз лично и за пенсията съм леко песимистичен, понеже нашата пенсионна система е "солидарна" както се казва, т.е. тези, които работят и внасят осигуровки, изплащат/заработват пенсиите на пенсионерите към днешна дата....а за втория/третия и сександокустия Частен пенсионен фонд/стълб - много съм песимистично настроен, инфлацията ще е изяла всичко в тези, които не са фалирали....а дали ще има пенсии за нас след 25-30г. всеки да си направи добре сметката, с оглед на демографския срив, емиграцията, и кой ще остане да работи за нашите пенсии след 25г.

ch.atanasov
12.11.2017, 18:41
..а дали ще има пенсии за нас след 25-30г. всеки да си направи добре сметката, с оглед на демографския срив, емиграцията, и кой ще остане да работи за нашите пенсии след 25г.

Пенсии ще има след 25-30г., но за някои. Само за късметлии, защото тогава ще се пенсионират на 75 г.crying;

seto4e
12.11.2017, 20:16
Има едни 10 000 така наречени ДЗС-та (дребни земеделски стопани) със средно по 30 дка. или 300 000 дка. общо. Новите осигуровки + данъка правят 2000 лв годишно. Някой може ли да каже с какво се изкарват минимум 2000 + разходите и амортизациите от 30 дка. На тези хора им предстои да направят избор....

agro
12.11.2017, 21:41
...За обезщетението за безработица няма да коментирам - земеделските производители не се осигуряват за този риск...
Не се осигуряват, защото са избрали да не го правят. Ако поискат, могат да си регистрират фирма, на която да са управители с договор за управление и да си внасят осигуровките за безработица. Ако един ден палачинката се обърне и загубят поминъка си, ще имат право на обезщетение за безработица. Така са всички останали собственици на фирми, рискуващи постоянно всичко, което имат, да изчезне при лош късмет или внезапна болест.

agro
12.11.2017, 21:47
Има едни 10 000 така наречени ДЗС-та (дребни земеделски стопани) със средно по 30 дка. или 300 000 дка. общо. Новите осигуровки + данъка правят 2000 лв годишно. Някой може ли да каже с какво се изкарват минимум 2000 + разходите и амортизациите от 30 дка. На тези хора им предстои да направят избор....
Не 2000 - трябва да изкарат 15 000, ако искат тези само тези 30 дка да ги изхранват. Ако е невъзможно - тези 30 дка се превръщат или в работа в свободното време /както кошерите за повечето от пчеларите/, или дават земята под аренда в уедрените стопанства. Друг е въпроса, ако държавата е решила да има политика, позволяваща съществуването на земеделски стопанства с 30 дка. Тогава да си ги подпомага целево, но без да поставя неравноправни условия в общите правила, на които всички останали сме подчинени.

agro
12.11.2017, 21:53
Аз лично и за пенсията съм леко песимистичен, понеже нашата пенсионна система е "солидарна" както се казва, т.е. тези, които работят и внасят осигуровки, изплащат/заработват пенсиите на пенсионерите към днешна дата....
Е, това е грубата реалност, колкото и да не ни се иска. Налага се, няма как другояче. Иначе какво, да оставим пенсионерите да умрат от глад ли?

rosty_sz
12.11.2017, 22:04
Няма нужда да умират от глад при все това че те са нашите родители, НО мисля че е редно всички вноски към държават да влизат по лични партиди, а не да утиват в кюпа. Да попитам като посетя в болница какви права имам повече от магала който никога не е внасял лев?

agro
12.11.2017, 22:18
Няма нужда да умират от глад при все това че те са нашите родители, НО мисля че е редно всички вноски към държават да влизат по лични партиди, а не да утиват в кюпа. Да попитам като посетя в болница какви права имам повече от магала който никога не е внасял лев?
Тъй де, в кюпа, за да има за сегашните пенсионери. За нас после кой ще внася, засега е загадка. Алтернативата е двойно увеличение на осигуровките - да внасяме и за нас, и за сегашните пенсионери. То аз на сегашните едва издържам, ако се увеличат рязко, край на играта. Скоро някой каза по радиото, че бюджета за пенсии надвишава тези на отбраната, МВР, здравното и просветното министерство, взети заедно. Сами си правете сметката за какво става въпрос. Колкото до здравното обслужване - и там е див популизъм, ама я пробвай да оставиш някого да умре на улицата, защото не си бил платил осигуровките! В тази област искаме за всички да има най-съвременно здравеопазване, но се сравняваме с държави, чиято производителност на глава от населението е поне пет пъти колкото нашата, а от здравеопазването им не се краде в такива мащаби. Илюзии и народопсихология. А темата е за земеделски производител, да не я разводняваме.

rosty_sz
12.11.2017, 22:26
Как да я разводняваме. Аз на лекър почти не ходя въпреки че имам хронично тежко заболяване. Моите пари ги ползват нуждаещите се, но ако на мен ми се наложи дали ще мога да се възползвам от това че давам повече че ползвам през годините почти нищо? Не никой няма да ме .... имал си дал си.
На системата и липсва честност и това и е най-големия проблем.

Трендафил Дончев
12.11.2017, 22:37
Как да я разводняваме. Аз на лекър почти не ходя въпреки че имам хронично тежко заболяване. Моите пари ги ползват нуждаещите се, но ако на мен ми се наложи дали ще мога да се възползвам от това че давам повече че ползвам през годините почти нищо? Не никой няма да ме .... имал си дал си.
На системата и липсва честност и това и е най-големия проблем.

И само един месец да пропуснеш и си вън от системата - демек равен с мангала.

agro
12.11.2017, 22:52
Като проверяват в болницата дали си осигурен, виждат ли и размера на сумата, върху която се осигуряваш за здраве - някой знае ли? Аз съм избрал да се осигурявам върху максималния осигурителен доход, защото сметката показва, че така спестявам от други разни данъци повече, отколкото внасям като осигуровка. И досега проблем не съм имал, освен че чакам на многочасови опашки пред кабинетите. Ама не съм и патил, досега, за 25 години, имам два болнични, че нямаше как - бяха за две операции, за които естествено си доплатих и на ръка.

rosty_sz
12.11.2017, 22:53
Агро , пишеш за осигуряване срещу което ще можеш да си на борсата ако нещо се случи. Сигуренли си, че ЗС има право на обезщетение през трудова борса?

agro
12.11.2017, 23:02
Агро , пишеш за осигуряване срещу което ще можеш да си на борсата ако нещо се случи. Сигуренли си, че ЗС има право на обезщетение през трудова борса?
Няма, ако се осигурява като самоосигуряващо се лице. Ако обаче си регистрира фирма и се води управител с договор за управление, тогава задължително плаща осигуровки и за безработица. Минималния облагаем доход е определен по браншове, не съм поглеждал колко е за селскостопанска дейност. Но сумата е в зависимост и от печалбата на фирмата. Ако фирмата прекрати дейност и освободи управителя, то последния има право на обезщетение за безработица. Но има едно условие - регистрацията като земеделски производител да е своевременно прекратена и безработния да не е съдружник или осигурен в друга някоя фирма. Толкова знам аз, без да съм счетоводител или специалист по въпроса.

rosty_sz
12.11.2017, 23:58
Напълно съвпада с това което и аз знам. Това е поредното безумие. Бачкам като луд, плащам каквото трябва и когато трябва. Давам работа и на други хора. Плащам и за тях и ако се случи нещо нямам никаво право да "взема въздух" за разлика от мангала. Повтарям ако няма елементарна честност в системата то тя няма как да работи добре.

П.П. По този въпрос смятам съвсем скоро да сезирам омбудсмана.

ianev
13.11.2017, 08:07
Да не ти се налага да влизаш в болница. Наложи ми се преди две години. Първо изпънаха такава пътека все едно са ми отстранили орган. А най комичната такса беше избор на екип. На въпроса ми аз нищо не съм избирал, той е само един такъв специалист в болницата. От рецепцията заявиха избралисте го .. Изпъват се пари по пътеки за щяло и нещяло за това няма здравеопазване. Но пък мангала си го лекуват без пари ... Ценен електорат, какво да се прави

Юрий Цветков
13.11.2017, 11:35
Като проверяват в болницата дали си осигурен, виждат ли и размера на сумата, върху която се осигуряваш за здраве - някой знае ли?
Не. Виждат само месеците в които не си осигуряван. Сумата няма значение. При повече от 3 поредни месеца с неплатени осигуровки, вече губиш здравно-осигурителни права.

agro
13.11.2017, 23:46
..мангала си го лекуват без пари ...
Толкова го и лекуват, като за без пари. В болниците също работят хора, те не по-зле от нас схващат парадоксите на системата. Такива са недостатъците на социалните системи, "всекиму според потребностите, от всеки според възможностите". Тези, които можем, щем, не щем, ще храним и тези, които не могат. Към последните неизбежно се присъединяват и тарикатите, но това се счита за по-малкото зло.

agro
13.11.2017, 23:55
Напълно съвпада с това което и аз знам. Това е поредното безумие. Бачкам като луд, плащам каквото трябва и когато трябва. Давам работа и на други хора. Плащам и за тях и ако се случи нещо нямам никаво право да "взема въздух" за разлика от мангала. Повтарям ако няма елементарна честност в системата то тя няма как да работи добре.

П.П. По този въпрос смятам съвсем скоро да сезирам омбудсмана.
Ако това го казваш от гледната точка на ЗП, точно същото ще ти го каже всеки работещ собственик на малка или средна фирма, а те са даже повече от земеделските производители. Добре дошъл в клуба. Колкото до обезщетението за безработица, то е разписано така, че да се дава само на доказано останали без препитание хора, за които е внасяна такава осигуровка. Няма как да се плаща на човек, притежаващ дял в работеща фирма или в работещо земеделско стопанство. То според мен има как, но е много сложно за практическо осъществяване.

rosty_sz
14.11.2017, 07:36
И като ЕТ съм нямал право и като ЗС. И на двамата може да им приключи бизнеса за секунди като на един нает работник.

agro
14.11.2017, 22:29
И като ЕТ съм нямал право и като ЗС. И на двамата може да им приключи бизнеса за секунди като на един нает работник.
Точно така е. В този момент идва въпроса - внасяни ли са осигуровки за безработица? Ако да - например по договор за управление и контрол и фирмата и земеделския производител са закрити, човека има право на обезщетение за безработица. Ако обаче са внасяни осигуровки само като самоосигуряващо се лице /както са повечето ЗП/ , или пък не е заличен земеделския производител или има и друга фирма - тогава се счита /съвсем правилно/, че обезщетение за безработица не се полага.

seto4e
16.11.2017, 08:21
Правителството наточи секирата за малките фермери


https://fermera.bg/бизнес/item/20425-правителството-наточи-секирата-за-малките-фермери.html

Sakar
16.11.2017, 09:54
Правителството наточи секирата за малките фермери


https://fermera.bg/бизнес/item/20425-правителството-наточи-секирата-за-малките-фермери.html
Некомпетентна писаница - бъркат осигурителен доход с осигурителни вноски.

ch.atanasov
23.11.2017, 21:35
Това видяхте ли го?

http://agro-journal.com/350-leva-shte-e-minimalniyat-osiguritelen-prag-za-zemedelski-proizvoditeli/

agro
23.11.2017, 21:48
Това са сложни въпроси без категоричен отговор. Зависи от коя страна се гледа. ЗП е прав, че оборота му не е достатъчен, за да си плаща осигуровките. Тези, които ги плащат вместо него, също не са щастливи да го правят. Един вид, трябва да съществуват само земеделски стопанства над определен обем, способни да осигурят на фермера достатъчен доход. Не случайно европрограмите изискват минимум стандартен производствен обем, за да финансират някое стопанство.

tarty
23.11.2017, 21:59
Чанко, идва време да се пенсионираш, каква пенсия ще вземеш със тези минимални вноски? Тогава ще се оплакваш, че пак получаваш малко и пак всички ще ти са криви хихиххих. Дано да си по крепен на стари години и риболовния билет да е още 15-20 лв, че да можеш да закърпваш месеца с някоя друга риба, иначе лошо. Не искам да те засегна, но както върви държавата, нищо хубаво не на чака.

Трендафил Дончев
23.11.2017, 22:04
Чанко, идва време да се пенсионираш, каква пенсия ще вземеш със тези минимални вноски? Тогава ще се оплакваш, че пак получаваш малко и пак всички ще ти са криви хихиххих. Дано да си по крепен на стари години и риболовния билет да е още 15-20 лв, че да можеш да закърпваш месеца с някоя друга риба, иначе лошо. Не искам да те засегна, но както върви държавата, нищо хубаво не на чака.

Ха сега де? Вадите толкова много мед. Натрупахте дюшеци от пари, а сега как щели да карат? Ами с това което сте натрупали.:bigsmile: Хем се хвалите, хем се оплаквате.

tarty
23.11.2017, 22:15
Ха сега де? Вадите толкова много мед. Натрупахте дюшеци от пари, а сега как щели да карат? Ами с това което сте натрупали.:bigsmile: Хем се хвалите, хем се оплаквате.

Аз съм лесен, осигурявам се от 3 места и съм някаде към тавана(незнам дали ще хвана миньорска пенсия ихиххи), но не знам дали, когато аз се пенсионирам ще има някой от който да вземат данъци, че да платят пенсийте. Да не стане, като Уругвай(по памет)да фалира държавата и да няма пенсий хихихиххи. Тогава който има под дюшека хубаво, но който няма, а парите са уж в държавата.

ch.atanasov
23.11.2017, 22:22
Чанко, идва време да се пенсионираш, каква пенсия ще вземеш със тези минимални вноски? Тогава ще се оплакваш, че пак получаваш малко и пак всички ще ти са криви хихиххих. Дано да си по крепен на стари години и риболовния билет да е още 15-20 лв, че да можеш да закърпваш месеца с някоя друга риба, иначе лошо. Не искам да те засегна, но както върви държавата, нищо хубаво не на чака.

На вятъра се кахъриш. Имам и стаж -втора категория, и осигуровки на две места. Риболовен билет не ми трябва за морето и там ще ходя да си плацикам дъртио.:bigsmile: Моята е ясна, вашата я мислете. Осигурявате се на 2600лв, но дано да сте живи на 75г, та да видите нещо от тях.

tarty
23.11.2017, 22:30
На вятъра се кахъриш. Имам и стаж -втора категория, и осигуровки на две места. Риболовен билет не ми трябва за морето и там ще ходя да си плацикам дъртио.:bigsmile: Моята е ясна, вашата я мислете. Осигурявате се на 2600лв, но дано да сте живи на 75г, та да видите нещо от тях.
Мисля я, как да не я мисля. Преди години една гледачка ми каза, че 100 год. няма да живея но ще стигна до 99, та затова внасям, че да има какво да взимам след време хихихи.

ch.atanasov
23.11.2017, 22:36
Мисля я, как да не я мисля. Преди години една гледачка ми каза, че 100 год. няма да живея но ще стигна до 99, та затова внасям, че да има какво да взимам след време хихихи.

Ако нямаш съпруга си намери, че поне тя да ги взима. Май дават 50 %. А иначе внасяй, щото сегашните пенсионери -душа берат.:bigsmile:

jdrumev
23.11.2017, 22:56
Ако нямаш съпруга си намери, че поне тя да ги взима. Май дават 50 %. А иначе внасяй, щото сегашните пенсионери -душа берат.:bigsmile:



Не е вярно някой вземат и 800 лв.:bigsmile:

ch.atanasov
13.02.2018, 18:00
Върти ми се в главата, че последно превеждах -2 лв. на докторите при пререгистрация -ЗП. Има ли промяна за 2018г.?

smsi-h
13.02.2018, 19:56
Върти ми се в главата, че последно превеждах -2 лв. на докторите при пререгистрация -ЗП. Има ли промяна за 2018г.?

Нещо не си ясен. На докторите или на ветеринарите? Примерно на мен две поредни години ми вземаха по 5 лв, а октомври, като преригистрирах пчелина, участоковия от ветеринарната служба към БАБХ, вече каза 10 лв. И това зависи от бройката на кошерите.

Валентин.
13.02.2018, 20:29
Пререгистрация на ЗП, става при общинския ветеринар, който е служител на ОДБХ. Таксата за пчелари е 7лв. За другите животни е по 8лв. Пчеларите не дължат такса “Екарисаж“, 1лв.

ch.atanasov
13.02.2018, 20:46
При мен схемата е : местния ветеринар подписва анкетната карта, след подпис и от кмета отивам в общинската служба на БАБХ. Там подписват, прибират платежното (такса за заверка на анкетна карта-2лв. )и с готовите документи в общинската ЗС ми заверяват зеленото картонче.

Валентин.
13.02.2018, 20:53
Крайния срок за пререгистрация е удължен до 15 Май.

Аз пререгистрирам при общинския ветеринар и в общинска служба Земеделие. Преди мен имаше 2 човека с овце, и ветеринаря им пусна фактури по 8лв. Моята фактура е за 7лв. и каза на шега, че пчеларите не дължат такса “екарисаж“. Може и да не е било на шега, платих 7лв.

ch.atanasov
13.02.2018, 21:29
Крайния срок за пререгистрация е удължен до 15 Май.


Къде го видя това, да не е 15 март ?

Валентин.
13.02.2018, 21:31
Казаха ми го служителките в ОСЗ (общинска служба Земеделие).

icofly
13.02.2018, 22:37
При мен схемата е : местния ветеринар подписва анкетната карта, след подпис и от кмета отивам в общинската служба на БАБХ. Там подписват, прибират платежното (такса за заверка на анкетна карта-2лв. )и с готовите документи в общинската ЗС ми заверяват зеленото картонче.
Не е необходимо при кмета отпадна;)

ch.atanasov
14.02.2018, 08:37
Не е необходимо при кмета отпадна;)

Кога и къде ? Виж си анкетната карта, има поле за подпис : кмет / кметски наместник .

пп. Май във всяко село законите са различни.:bigsmile:

ch.atanasov
14.02.2018, 08:56
Две -три мнения и те пълна объркация.sweating; Абе вие да не минахте в сивия сектор и вече не се пререгистрирате . :bigsmile:Как е по вашия край ?

ch.atanasov
14.02.2018, 09:51
I___I___I___I___I-I___I___I___I___ I
Регистрационен номер на обекта




Официален ветеринарен лекар: .….…….................………….
/подпис и печат/
За имоти в регулация:
Кмет/кметски наместник:. .................................................. ...................
/подпис и печат/


Общинска служба по земеделие: ..……….…………..
/подпис и печат/
Земеделски производител
(физическо лице): .................................................. .................
/подпис и печат/



Земеделски производител
(юридическо лице): .................................................. .................
/подпис и печат/




Еее ?

Валентин.
14.02.2018, 10:37
Ако не се пререгистрирам, няма да ми изплатят субсидиите за земеделските земи, които обработвам. Така че...всеки да се оправя както знае.

ch.atanasov
14.02.2018, 10:51
Ако не се пререгистрирам, няма да ми изплатят субсидиите за земеделските земи, които обработвам. Така че...всеки да се оправя както знае.

То се знае ама.....



За заверка на документ с печат и подпис на длъжностно лице на БАБХ



2,00




.......









........




.....




.......









.......









......









.......




......









.....









......









....









....


















в) за заверка от официален ветеринарен лекар на документи за регистрация на земеделски призводител


5,00






:)

Djoro
14.02.2018, 19:12
Ако нямаш промяна в стопанството, заверката на зеленото картонче става в службата по земеделие, без да се ходи при вет. доктор.

ch.atanasov
14.02.2018, 19:26
Ако нямаш промяна в стопанството, заверката на зеленото картонче става в службата по земеделие, без да се ходи при вет. доктор.

Е, как ще удостоверя, че нямам промяна, без попълнена анкетна карта, която се подписва по канален ред. Явно сме в различни държави.

пп. Миналата година, като ходих, докторите от БАБХ ги нямаше. Направих се на улав и представих анкетната карта в ЗС. Не стана-отпратиха ме за заверка и подпис.

Дори анкетната карта се представя и в електронен вариант.

Djoro
14.02.2018, 20:55
Попълва се една декларация с, която декларираш, че нищо не се е променило от предходната година. И тоава е. Така правят и ЗП с трайни насаждения, при които нищо не се променя с години.

icofly
14.02.2018, 20:58
Днес подадох документи за единия си пчелин-подпис само на ветеринаря в ляво и ЗП физ лице в дясно и това е!Такса при ветеринаря 5лв.Има промяна на анкетните карти,на първа страница до храните накрая са добавили и горите/моята беше миналогодишна/попълних нови. Без подпис на кмета от миналата година няма проблем/пчелина е в населено място/!

icofly
14.02.2018, 21:02
Попълва се една декларация с, която декларираш, че нищо не се е променило от предходната година. И тоава е. Така правят и ЗП с трайни насаждения, при които нищо не се променя с години.

Ако няма промяна в броя на кошерите можело само с декларация.

ch.atanasov
14.02.2018, 21:17
Попълва се една декларация с, която декларираш, че нищо не се е променило от предходната година. И тоава е. Така правят и ЗП с трайни насаждения, при които нищо не се променя с години.


Днес подадох документи за единия си пчелин-подпис само на ветеринаря в ляво и ЗП физ лице в дясно и това е!Такса при ветеринаря 5лв.Има промяна на анкетните карти,на първа страница до храните накрая са добавили и горите/моята беше миналогодишна/попълних нови. Без подпис на кмета от миналата година няма проблем/пчелина е в населено място/!

Дайте линк, нещо за заповед от МЗХГ, бланка за декларация....Тези дни ще ходя, ще стане ясно.

п.п. На вас не ви ли искат анкетната карта в електронен вариант и на хартия?

icofly
14.02.2018, 21:29
Анкетна карта подавам само на хартия! Миналата година ветеринаря ми каза,че не трябва подпис от кмета,така подадох и нямах проблем,тази също.

ch.atanasov
14.02.2018, 21:40
Анкетна карта подавам само на хартия! Миналата година ветеринаря ми каза,че не трябва подпис от кмета,така подадох и нямах проблем,тази също.

Направо съм втрещен. При мен анкетната карта е попълнена на файл, качен на диск и от него е разпечатена на хартия. Това от години. По горе описах пътеката.

Djoro
14.02.2018, 22:04
Ако няма промяна трябва само копие на удост. за жив. обект, без флашка или диск. Декларацията те я дават и я попълваш на място. Слагат печат и подпис на зеления картон и готово.

ch.atanasov
14.02.2018, 22:09
Ако няма промяна трябва само копие на удост. за жив. обект, без флашка или диск. Декларацията те я дават и я попълваш на място. Слагат печат и подпис на зеления картон и готово.

Това за къде го пишеш, в коя земеделска служба -град?

Djoro
14.02.2018, 22:18
Това е за Варна.

ch.atanasov
14.02.2018, 22:25
Това е за Варна.

Предни години, пак така ли е било ?

ch.atanasov
15.02.2018, 08:21
Явно има различни практики из БГ-то. Невероятно, но факт. Излиза, че само при мен ЗС иска електронни варианти, хартия, преведена такса на БАБХ, подписи разни.
Благодаря на колегите, които споделиха инфо. Благодаря и на тези , които играха филма : Мълчанието на кибиците и отмъщението на програмиста. :bigsmile:Да ги успокоя: няма да остана -нерегистриран.:ae:

kando
25.05.2018, 14:27
Тъй като никога не съм се интересувал, един бърз и кратък въпрос - за био истерията трябва ли човек да е регистриран, като земеделски производител?

kuline
25.05.2018, 14:51
Тъй като никога не съм се интересувал, един бърз и кратък въпрос - за био истерията трябва ли човек да е регистриран, като земеделски производител?

Естествено.

iuli1971
28.03.2019, 16:48
Вчера регистрирах пчелина си в местната ветеринарна служба.Другата седмица ще се регистрирам като ЗП физическо лице.Въпросът ми е следния.
От близо 20г.имам фирма ЕТ.Не съм регистриран по ДДС ,нямам работници във фирмата.Като самоосигуряващо се лице имам право на избор къде да се осигурявам.Мога ли да избера ЗП ,така или иначе там ще ми бъде и по-ниска осигуровката.

Христо Димитров
28.03.2019, 19:17
Вчера регистрирах пчелина си в местната ветеринарна служба.Другата седмица ще се регистрирам като ЗП физическо лице.Въпросът ми е следния.
От близо 20г.имам фирма ЕТ.Не съм регистриран по ДДС ,нямам работници във фирмата.Като самоосигуряващо се лице имам право на избор къде да се осигурявам.Мога ли да избера ЗП ,така или иначе там ще ми бъде и по-ниска осигуровката.



Доходите на физическите лица земеделски стопани се облагат по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ): С данък върху общата годишна данъчна основа, ако не са търговци по смисъла на Търговския закон или не са избрали да се облагат по реда предвиден в ЗДДФЛ за едноличните търговци. В тези случаи, при определянето на облагаемия доход те имат право на:

60% нормативно-признати разходи за дейността за доходи, придобити от дейност по производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност
40% нормативно-признати разходи за дейността за доходи, придобити от дейност по производство на преработени продукти от селско стопанство и от производство на декоративна растителност.

Физическите лица, които са регистрирани като земеделски стопани имат право да избират реда за облагането на доходите от дейността им, както следва:
1. Ако през текущата година са се облагали по общия ред имат право да изберат от следващата година да се облагат по реда, предвиден за едноличните търговци (с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 от ЗДДФЛ). Правото на избор в този случай се упражнява с подаване на декларация по чл. 29а, ал. 4 от ЗДДФЛ в срок до 31 декември на текущата година Така избрания ред се прилага за срок не по-кратък от 5 последователни данъчни години; 2. Ако през текущата година са се облагали с данък върху годишната данъчна основа (по реда, предвиден за едноличните търговци) и вече е изтекъл 5 - годишния период, за който задължително следва да се прилага този ред на облагане, могат: - да продължат да се облагат по същия ред, като за целта не е необходимо да подават нова декларация по чл. 29а, ал. 4 от ЗДДФЛ; или - да изберат да се облагат по общия ред на ЗДДФЛ (т.е. да формират облагаемия си доход след приспадане на нормативно определения процент разходи за дейността). В този случай, правото на избор се упражнява чрез подаване на декларация по чл. 29а, ал. 4 от ЗДДФЛ в срок до 31 декември на годината Следва да се има предвид, че при облагане по реда, предвиден за едноличните търговци, регистрираните като земеделски стопани физически лица не могат да ползват правото за преотстъпване на данъка върху годишната данъчна основа по реда на 48, ал. 6 от ЗДДФЛ. Новорегистрираните земеделски стопани могат да изберат за годината на регистрацията им да се облагат с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 от ЗДДФЛ като изборът се декларира в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за същата година. В случай, че желаят да продължат с този ред на облагане през следващите пет данъчни години, е необходимо да подадат декларация по чл. 29а, ал. 4 от ЗДДФЛ в срок до 31 декември на годината.

iuli1971
28.03.2019, 19:59
Виждам че имам право да избера да се осигурявам като ЗП.Само не ми е ясно до края на годината и двете ли осигуровки ще вървят или с декларация се спира тази към ЕТ и с декларация се започва другата осигуровка като ЗП