PDA

Виж пълната версия : Восъкотопилка - направи си сам



BateMisho
08.04.2014, 16:22
Здравейте,

Дста време се рових за чертежи на слънчеви восъкотопилки (излизаха само инчови размери, а конвертирането в см ме дразни) и най-накрая реших да пусна тази тема, за да покажа процеса от край до край, а и да споделя работи ли моето творение.
Ето какво направих днес докато чаках да се затопли времето, за да отворя кошерите.
Имах под ръка няколко стари използвани кофражни дъски, които предварително бях почистил и оформил на щрайхмуса.И понеже дъските бяха малко, външните размери на топилката се получиха 58х57см, дълбочина 18см. Щеше ми се топилката да е малко по-голяма и да побира по две рамки, но вярвам, че и така ще е добре.

Ето малко напасване на дъските и работен безпорядък:

1138


Тук се издадох, че съм захарджия, ама не ми вземат сиропа пущините...
1139


Ето една акумулаторна смешка, която върши отлична работа на пчелина. Само да се внимава с пръстите...
Вижда се и как стои рамката - нарочно съм оставил място за 1-2см изолация ако се наложи.
1140

Сглобяване с винтове и лепило
1141

1142

Ето и дъното. Не ми се занимаваше да правя фалц на дъските, само мацнах челата с лепило
1143

Ето и заготовка на капака. Капакът ще добави още 4см дълбочина, за да се получи приличен наклон на тавата за топене.
Още не съм решил дали да ползвам стъкло или плексиглас.
1144

Засега толкова от мен.
Успех в пчеларството на всички!

simo
08.04.2014, 19:53
1145

Яко си си се позанимавал но още повече време ще ти коства и доизкусуряването на нещата после като почнеш да я ползваш. Има доста неща,които не си предвидил. По добре намери някой стар хладилник и леко го дообробати, резултата ще е с по малло труд, по добър ефект. Ето ти нещо за размисъл -
Снимката трябваше да е след текста, но не знам защо се получи така :) .

1146
1147

BateMisho
09.04.2014, 10:09
Благодаря за отговора. Това, което показваш наистина е много добро и побира много рамки, аз обаче съм с 4 кошера, от които половината населени.
Хладилник нямам излишен, а и не ми се занимава да търся, затова с дъски.
Колкото до доизкусуряването - така е, има още доста дреболии - боядисване, панти, гумено уплътнение от прозорец под капака, закопчалки, ламаринена тавичка. Ще кача снимки като остане малко време и понапредна...

piper
09.04.2014, 16:57
А може ли още снимки и пояснение за хладилника?Например отс
трани и начина на уплътняване на стъклото с корпуса.Иначе адмирации за идеята и показаното изделие.

ivohit
09.04.2014, 17:04
Дали за тавичка няма да може да се ползва мивка алпака които се продават и втора употреба

Недялко Атанасов
09.04.2014, 19:25
Симо,една забележка,печат нямат кюлчетата

BateMisho
19.05.2014, 11:29
Здравейте! Доста време мина, но дойде момента за малко продължение по темата.
Изпросих от един приятел парче неръждавейка и тя се превърна в тавички за топене и събиране на восъка.

1384

1385

Ето и сандъка - боядисан и с панти на капака. За обиране на луфтовете между капака и корпуса ще залепя гумено уплътнение за прозорци, само да се сетя къде съм го забутал....
Под пантите - летвичка, върху която да легне голямата тава, както и място за малката. Идеята е да не се разместват при пренасяне.

1383

Стъпка по стъпка, всеки чарк си заема мястото.

1386

1387

Малка проба с рамка - мисля си добре стана. Ако се наложи ще сложа по 2см фибран на дъното и от вътрешните страни на сандъка.

1388

Финален щрих - монтиран плексиглас - 12 видии и стар силикон останал незнайно откога. Силиконът е УВ устойчив или поне така пише.

1389

Останаха малко дреболии за доизкусуряване и идва моментът на истината - ще топи ли това чудо или ще стане за смях във форума. Само слънце да има, че в събота на пчелина беше 10 градуса и не спря да вали.

Толкова засега от мен. Успех на всичи с акацията и ливадите!

Светозар Каменов
19.05.2014, 14:26
Малко ми се струва разстоянието до тавичката, може да се свличат и разни боклуци, но както казваш трябва да пекне, за да се пробва. Успех!

Сергей Тимофеев
19.05.2014, 20:29
(Финален щрих - монтиран плексиглас - 12 видии и стар силикон останал незнайно откога. Силиконът е УВ устойчив или поне така пише. )


От температурата плексигласа ще омекне и ще се деформира.
По-добре сложи стъкло.

simo
24.06.2014, 21:28
Още едно приложение на слънчевата восъкотопилка :) . За един ден прави материала сух като барут, даже и смолата му изцежда.
1594

petrov_
25.06.2014, 10:00
Здравейте,мисля и аз да си направя восъкотопилка но мисля да пробвам от фибран и вътре облечена с домакинско аломиниево фолио.каквомислите дали ще се получи експеримента?

Искрен Мутафов
25.06.2014, 11:02
Здравейте,мисля и аз да си направя восъкотопилка но мисля да пробвам от фибран и вътре облечена с домакинско аломиниево фолио.каквомислите дали ще се получи експеримента?

Качи снимки като го реализираш. Успех в начинанието.

jordanov
25.06.2014, 11:06
Отговор - да. Има и снимка. В експлоатация е и тази година, за догодина може и да има нова.

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=80&page=3

petrov_
25.06.2014, 12:32
Единствено се притеснявам от високата температура фибран да не се повреди да се подпали.понеже идеята ми е изцяло да е от фибран без дървена основа но докато не се пробва няма как да разберем.

distedi
25.06.2014, 13:27
Някъде ми беше попаднало клипче за восъкотопилка, която от вътрешната страна имаше облицовка от фибран. След известна употреба, фибранът беше леко разтопен.

petrov_
25.06.2014, 13:38
Можеби ще е по добре от вътре стените да се облекат с по едно тънко фазерче.надявав се че тогава няма да има този проблем.

jordanov
25.06.2014, 14:18
Петров, не се чуди ами действай, че не се знай докога ще има слънце. Фибрана отвън го боядисваш в нещо светло, виж в съседния раздел темата за нуклеус от фибран. Отвътре слагаш фолио - то отразява температурата и всичко се върти вътре. Дървения корпус или скелет дават здравина, особено при мен както повечето от материала е стиропор. Мойта снимка видя ли я? След 7-8 години пак топи восъка без грешка, нищо че е малко опърпана. По принцип я ползвам в почивен ден и после си я прибирам под навеса, но често си седи по 1-2 седмици на 30-40 градуса слънце и с восъка вътре, досега не се е подпалила. Снимки няма да й правя, че ще ме почнат естетите у форума...:)

vlado 9
26.06.2014, 08:35
Снимки няма да й правя, че ще ме почнат естетите у форума...:)Както винаги ,МАЛКИТЕ неща са причина за големите ,ще спретна тия дни нещо подобно ,само си мисля да събира 10тина пити и стъклопакет отгоре и . . .по голяма тенджерка от тъщата.

gogol
26.06.2014, 09:53
На 5-тата минута стъклопакета гръмва като пиратка.Може би трябва да има някакъв отвор.

jordanov
27.06.2014, 09:01
Владо, почвай, че и аз да почвам...:) Тенджерка като за тебе, таман 2-3 литра ти е идеална, хем и да не клякаш много пред тъщето ;)
Стъклопакет как гърми не съм виждал, който има да си обажда. Аз имам, ама го ползвах само веднъж щото взе да се гъне стиропора и пак сложих стъклото отгоре. И без това от КПДто съм доволен.

BateMisho
06.07.2014, 20:49
Топилката работи отлично в сегашния си вид. Стъклопакет не ми е нужен, както и фибран.
Малко я тунинговах днес с един парнаджийски термометър и останах учуден, че вдигна 80 градуса. Направих и едно-две други подобрения, но ще кача снимки след седмица.

BateMisho
06.07.2014, 20:54
(Финален щрих - монтиран плексиглас - 12 видии и стар силикон останал незнайно откога. Силиконът е УВ устойчив или поне така пише. )


От температурата плексигласа ще омекне и ще се деформира.
По-добре сложи стъкло.

Засега с плексигласа няма проблеми - топилката стои от две седмици навън на пек и дъжд и няма деформации. Днес направих ламаринен капак, да не я мокри дъжда.

BateMisho
05.01.2015, 10:53
Чистих си телефона, та попаднах на това - топене на 2 рамки...

2839

jordanov
26.01.2015, 10:18
Бате, добра работа, ама вземи минавай на VVV , че да не бракуваш таквиз хубави пити.

BateMisho
26.01.2015, 13:33
Нещо не ми допада този начин на обтелване, но все пак направих седем-осем такива рамки за проба. Иначе нямам проблеми с по 5 хоризонтални тела, дори най-горния си го спестявам ако горната летва е с улей.
Ако не се лъжа тези рамки ги топих, понеже не можах да ги опазя от молеца и бяха станали на вълна, не че са се избушили при въртене.

Ангел Йосифов
26.01.2015, 19:18
Набери си сам.

walther
02.04.2015, 19:36
Ще си правя слънчева восъкотопилка, размерите ще ги нацеля, но се чудя дали да сложа рамка с мрежа, върху която да се слагат рамките или направо да ги слагам върху ламарината. Не ми е ясно как се стича само восъка, а останалото остава на ламарината. Кажете как ще бъде по добре.

BateMisho
03.04.2015, 11:25
Валтер, аз слагам една летвичка в тавичката, там където се стеснява. Восъкът се стича под нея, а боклуците остават в тавата. На последната снимка летвичката я няма, защото рамката върши тази работа.

сашо 38
03.04.2015, 12:31
.... На последната снимка летвичката я няма, защото рамката върши тази работа.
Хофмановия уширител я повдига доста и рамката не спира нищо.Та си слагай летвичката по-добре.Иначе слабия наклон задържа чернилката,но дребните частици ги увлича и падат във восъка.Забележи на снимката,как има дребни черни частици докрая,най-дребните определено са паднали във восъка. Някъде,някой колега беше снимал восъкотопилка със зигзагообразно разположени летвички,което си е добра идея.Аз му откраднах патента,ама нямам снимки под ръка...

walther
04.04.2015, 14:20
Ще си правя слънчева топилка, но гледах един модел с мрежа върху, която се слагат рамките, искам да питам как е по добре с мрежа или рамката да се слага направо на ламарината. Благодаря.
Видях отговорите по- късно не съм свикнал с форума и за това пак питах. Благодаря за отговора, ще правя нещо и ще пробвам.

walther
05.04.2015, 17:38
Имам още един въпрос преди да почна да правя восъкотопилката, а именно какъв трябва да е наклона на тавичката върху, която лежи рамката?

BateMisho
09.04.2015, 18:17
Не-повече от десет сантиметра е при мен, не съм го правил с някаква мисъл, така се получи. Мислех да подлагам бичме под сандъка ако дойде малко, но не се е налагало. Не, че и сандъкът е нивелиран, стои върху две стари автомобилни гуми...

walther
10.04.2015, 22:07
Мерси, имаш предвид 10см. разлика по ширина на даданблатова рамка.

BateMisho
13.04.2015, 14:35
Да, така е. Давай смело!

walther
19.04.2015, 10:21
Да, така е. Давай смело!
Ок ще действам и ще чакаме слънце за проба.

walther
03.05.2015, 19:32
Спретнах топилката и даже работи успешно като стопих 5-6 рамки. Супер метод, безплатен и еко даже ще кажа и евро, защото сега всичко е евро!!!!!. Сега ми трябва информация как да пречистя стопения восък, защото в него попадат дребни частици от питата тъй като се напече се образува нещо като каша и малко от нея пада долу.

сашо 38
07.05.2015, 16:23
Спретнах топилката и даже работи успешно като стопих 5-6 рамки. Супер метод, безплатен и еко даже ще кажа и евро, защото сега всичко е евро!!!!!. Сега ми трябва информация как да пречистя стопения восък, защото в него попадат дребни частици от питата тъй като се напече се образува нещо като каша и малко от нея пада долу.
Постави си летвички зигзагообразно докато се топи,те ще задържат частиците.При мен се получава.Е,има някоя и друга точица,но при второто претопяване всичко е екстра.И наклона да не е голям,че да ги увлича-

4255
4252

BateMisho
07.05.2015, 16:38
Сложил съм една летвичка на стесняването, така че да не се движи надолу. Восъкът минава под летвата, а боклуците остават горе. Очевидно добър вариант е и няколко летви на зиг-заг.
Във вторник беше малко облачно, но стопих 3 рамки - термометърът показваше 70-75 градуса. Залисах се и не успях да снимам.

walther
07.05.2015, 18:27
Постави си летвички зигзагообразно докато се топи,те ще задържат частиците.При мен се получава.Е,има някоя и друга точица,но при второто претопяване всичко е екстра.И наклона да не е голям,че да ги увлича-

4255
4252
Аз съм сложил една ламаринка и под нея минава стопения восък през една цепнатина минава стопения восък, но явно я накланям повече и за това ми падат боклуци. Като чета явно може да претопя восъка втори път в топилката без да му влоша качеството така ли е? Благодаря ви за вниманието.

Гогол
07.05.2015, 21:18
Аз съм сложил една ламаринка и под нея минава стопения восък през една цепнатина минава стопения восък, но явно я накланям повече и за това ми падат боклуци. Като чета явно може да претопя восъка втори път в топилката без да му влоша качеството така ли е? Благодаря ви за вниманието.
Валтере,/ не ти пиша името на латиница ,защото ми е по лесно/ топилката е идеална.Тия летвички ги махни–губиш пространство за втора рамка,пада КПД–то, а такъв голям сандък като не събере 2 ДБ рамки,за к,во да го заобикаляш.Сега по същество–под улейчето за восъка,монтирай една мрежичка ,в/у нея сложи 3 ката тензух/може и повече/ и пей сърце.Восъка в тавичката е по жълт от лимон.Само питите да не са черни като ну.....иец.Но и за това има лек .И да дадеш супер качество восък никой не ти го признава и броя на основите е същия за 1 кг. А сега при тоя глад за восък приемат всичко,и :laughing::laughing:патокито:laughing::big smile: .Още нещо –слагай питите с дебелата летва надолу, по наклона,загубите са по малко.

walther
08.05.2015, 20:07
Валтере,/ не ти пиша името на латиница ,защото ми е по лесно/ топилката е идеална.Тия летвички ги махни–губиш пространство за втора рамка,пада КПД–то, а такъв голям сандък като не събере 2 ДБ рамки,за к,во да го заобикаляш.Сега по същество–под улейчето за восъка,монтирай една мрежичка ,в/у нея сложи 3 ката тензух/може и повече/ и пей сърце.Восъка в тавичката е по жълт от лимон.Само питите да не са черни като ну.....иец.Но и за това има лек .И да дадеш супер качество восък никой не ти го признава и броя на основите е същия за 1 кг. А сега при тоя глад за восък приемат всичко,и :laughing::laughing:патокито:laughing::big smile: .Още нещо –слагай питите с дебелата летва надолу, по наклона,загубите са по малко.
Благодаря, имам мрежа неръждаема и ще сложа едно парче, само тензуха дали не трябва да се сменя всеки път или си е за многократна употреба? Питите са ми различни по черни и по светли, но топя всичко на ред както казваш няма восък, а и ги спасявам от молеца да ги не гризне.Благодаря.

Гогол
10.05.2015, 00:30
Благодаря, имам мрежа неръждаема и ще сложа едно парче, само тензуха дали не трябва да се сменя всеки път или си е за многократна употреба? Питите са ми различни по черни и по светли, но топя всичко на ред както казваш няма восък, а и ги спасявам от молеца да ги не гризне.Благодаря.
Извинявам се че не съм ти отговорил на въпросчето за тензуха,но времето ми е кът,едва днес прослушвам форума.Тензуха да си стои в/у мрежата.Ако се натрупат много гадории,чистиш и пак го слагаш .Моят е от 5–6години.Специално при восъка гоня максималното ,без преса.Гадориите идват ако питите са нападнати от молец.Паяджината концентрира около себе си доста восък и трябват 3–4 процедури за да се обере восъка.

walther
14.05.2015, 17:53
Извинявам се че не съм ти отговорил на въпросчето за тензуха,но времето ми е кът,едва днес прослушвам форума.Тензуха да си стои в/у мрежата.Ако се натрупат много гадории,чистиш и пак го слагаш .Моят е от 5–6години.Специално при восъка гоня максималното ,без преса.Гадориите идват ако питите са нападнати от молец.Паяджината концентрира около себе си доста восък и трябват 3–4 процедури за да се обере восъка.
Ок благодаря, ще го направя.

bastet
27.05.2015, 11:35
Здравейте!Може ли някой да ми каже мрежа с какъв размер на светлия отвор на квадрата е най-подходяща за слънчева восъкотопилка.Благодаря предварително!

Ангел Йосифов
29.07.2015, 16:12
Последните 2-3 седмици се питам колко ли слоя стъкло трябва да има слънчевата восакотопилка за да е ефективна........
Бях сложил 3-4 черни рамки в една стара кофа..Днес реших да ги метна във слънчевата ВТ,но...на дъното имаше един пръст восък.Направих десетина отвора ф5мм на дъното,метнах едно стъкло отгоре и....След 2 часа восъкът изтече в една тавичка(стара)......

Дамян Дамянов
29.07.2015, 17:09
Последните 2-3 седмици се питам колко ли слоя стъкло трябва да има слънчевата восакотопилка за да е ефективна........
Бях сложил 3-4 черни рамки в една стара кофа..Днес реших да ги метна във слънчевата ВТ,но...на дъното имаше един пръст восък.Направих десетина отвора ф5мм на дъното,метнах едно стъкло отгоре и....След 2 часа восъкът изтече в една тавичка(стара)......

Трябва да е с много различна форма и не със стъкло, а с пластмаса или още по-добре 2-3 слоя фолио 0,250-0,500мм.
Заслужава си за 2-3 кошера и ако са ти е двора.
Топилката трябва да е плитка, дълга и тясна.
Изолация трябва също.

BateMisho
29.07.2015, 18:19
Дамянов, разбирам желанието ти да си на всяка манджа мерудия, ама хайде да не е точно в тази тема!
Точно тук показвам, че няма нужда нито от изолация, нито от фолио, нито от стъклопакет. Става прекрасно с едно стъкло или плексиглас, стига кутията да е уплътнена що годе прилично и да не вее вятърът през нея. Друг е въпроса, ако искаш да топиш по Коледа използвйки зимното слънце.

Юрий Цветков
30.07.2015, 10:30
В момента най обикновена кухненска тава върши идеална работа. Слагаш питата в нея и я оставяш на слънце.

Mateev
30.07.2015, 14:02
Хубаво е тавата да е черна (напр. тефлонова), под нея да се сложи топлоизолационен материал (напр. парче фибран), а над нея - стъкло или прозрачен плексиглас. Така ще се ускори процеса.

bastet
08.10.2015, 23:32
Ето каква слънчева восъкотопилка си направих и съм доволен.Имах тава от неръждавейка /събира точно две плодникови рамки/ и съобразно нея направих дървената кутия.Мрежата е от тази, която слагат на дълбокото дъно.Вътре облицовах с изолация покрита с алуминиево фолио /поставя се зад радиатора на парното/.Не я лепих, а я закрепих с габърчета.Стъклото е 6 мм.С тази изолация работи перфектно.

Дамян Дамянов
12.05.2016, 20:12
Iliew, нямаше да спя спокойно, ако не я направя тази вечер.
Стана 6 точки :laughing:

http://s32.postimg.org/tmya4v669/YNm59_Ng.jpg (http://postimg.org/image/tmya4v669/) http://s32.postimg.org/3v8d1x9tt/Bvj_N1_NM.jpg (http://postimg.org/image/3v8d1x9tt/) http://s32.postimg.org/mmaac34e9/ikc_XUIG.jpg (http://postimg.org/image/mmaac34e9/)

http://i.imgur.com/YNm59Ng.jpg
http://i.imgur.com/ikcXUIG.jpg
http://i.imgur.com/BvjN1NM.jpg

delta.e
12.05.2016, 21:22
Преди нас са го измислили .

BateMisho
12.05.2016, 21:47
Iliew, нямаше да спя спокойно, ако не я направя тази вечер.



Интересно бозаджийско казанче... Да не си отворил сладкарница?

Дамян Дамянов
12.05.2016, 22:35
Интересно бозаджийско казанче... Да не си отворил сладкарница?


:laughing: Не е било за боза :laughing:.
По-скоро се използва в медицината или в готварството, но гадая. Ако намеря още 2-3 такива, ще пусна тото. :laughing:

st_beer
16.06.2016, 13:43
Това е моята слънчева восъкотопилка изработена от мен. Идеята я взех от руско клипче в тубата. Цената ми излезе в порядъка на 40-на лева. Днес и направих един тест и няколко снимки. Закрепил съм си я стационарно понеже това място там го огрява слънцето почти целия ден. Не съм мерил какви температури вдига вътре,но си върши работата добре. Сложих и днес вътре един калъп восък с дебелина 1 см да видя колко горе долу е нужно като време да започне да се топи.За 1 час нямаше и помен в тавата от восъка.
Ето я и самата топилка:
Поставяне на восъка в 12.30 часа
http://picbg.net/u/73638/61457/thumbs/840825_fr.jpg (http://picbg.net/pic.php?u=7363874twL&i=840825) http://picbg.net/u/73638/61457/thumbs/840826_fr.jpg (http://picbg.net/pic.php?u=7363874twL&i=840826)

Резултат след 30 минути:
http://picbg.net/u/73638/61457/thumbs/840827_fr.jpg (http://picbg.net/pic.php?u=7363874twL&i=840827)


П.п
Ако някой има интерес и желание да си направи такава сам това са клипчетата от които съм взел идеята:

https://youtu.be/8u3hvI5T9uo

https://youtu.be/i98GD2arMOo

BateMisho
16.06.2016, 13:53
Браво! Висока топка е това.
Дай малко повече инфо за направата, размери и някоя снимка ако имаш от процеса.

st_beer
16.06.2016, 14:05
Браво! Висока топка е това.
Дай малко повече инфо за направата, размери и някоя снимка ако имаш от процеса.

В първото клипче е показано всичко как става. Аз лично я направих по-голяма понеже профила ,който закупих нямаше такива прорезчета и ползвах цялата му дължина. Направата ми отне няколко часа като ползвах малко шлайче, винтоверт и нитачка