PDA

Виж пълната версия : Кални следи по кошерите.



Nik_m
07.04.2014, 12:01
Забелязах, че някакво животно тормози кошерите виждам кални стъпки от страни, а комините са целите окаляни, капаните ми за осите веднага ги разбива и изпива течността.
Какво животно се храни с мед?
Мислях че са блеки, но мисля че те не се хранят с мед.
Пчелина ми е добре заграден животно не може да влезне ако не прескочи оградата.

tsc1
07.04.2014, 12:42
Защо не качиш снимки на следите? Тук има доста ловджии и хора, познаващи природата - могат да ги разпознаят.

Nik_m
07.04.2014, 13:27
Разрових се и видях, че язовците се хранят с пило и мед. Ще снимам, но не личат ясно.

Вълчан
07.04.2014, 14:13
Язовец, много обича осите.

tarty
27.01.2016, 19:43
От какво животно може да е?
5951
5952
5953
5954

Ангел Йосифов
27.01.2016, 19:50
Определено не е катеричка.Миналата зима,язовец проникна в кумина през мрежестия отвор на дъното...И се получи,като при теб.

solaris60
27.01.2016, 19:53
Язовец (бурсук).

kli6o
27.01.2016, 20:07
Това е много лошо. На мен мишките ми разказват играта на единия пчелин и съм се видял в чудо,че до сега не съм си патил от тях. А и синигерите се научиха в топлите часове на деня да ходят при кошерите и си хапват облитащи пчели,но това на снимките е много по лошо....

solaris60
27.01.2016, 20:15
А и синигерите се научиха в топлите часове на деня да ходят при кошерите и си хапват облитащи .

Синигерите не ловят летящи пчели. Те се хранят само с подмор и по този начин чистят пчелина.

tarty
27.01.2016, 20:28
Есента започнаха да събарят капаците, за да изяждат захарта от хранилките. Заложихме бримки, но не можахме да разберем какво се хванало. Когато отидохме след седмица, мястото беше като изорано и една сивкава козина имаше на места. Всичко друго чакалите го бяха изяли :-) :-) :-) :-) :-) . Минаха се два-три месеца и пак се започна.

kli6o
27.01.2016, 20:48
Синигерите не ловят летящи пчели. Те се хранят само с подмор и по този начин чистят пчелина.

Ще се радвам да си прав,че когато съм там ги гледам,че идват и кацат по клонките пред кошерите. А също и по снега имаше доста разнесени остатъци от пчели и се бях наканил да им правя засада с въздушната пушка.

solaris60
27.01.2016, 20:51
Ще се радвам да си прав,че когато съм там ги гледам,че идват и кацат по клонките пред кошерите. А също и по снега имаше доста разнесени остатъци от пчели и се бях наканил да им правя засада с въздушната пушка.

Всичко друго можеш да биеш с въздушната пушка, но не и синигерите. Загледай се добре и ще се увериш в това което говоря.

kli6o
27.01.2016, 20:54
Ще те послушам!

Георги Куров
27.01.2016, 21:06
[QUOTE=tarty;83431]От какво животно може да е?


Това не може да е язовец. Или белка или черен пор, едно от двете. Имат много здрави резци и обичат сладкото. Аз съм стрелял черен пор на дърво-череша, като си хапва сочни узрели череши.

solaris60
27.01.2016, 21:14
Това не може да е язовец. Или белка или черен пор, едно от двете. Имат много здрави резци и обичат сладкото. Аз съм стрелял черен пор на дърво-череша, като си хапва сочни узрели череши.

Прав си в това което казваш. Но разрушенията са доста по - големи. Ако е пор или белка ще се наситят с малко, а язовеца е доста по - голям и му е необходимо по - голямо количество храна и затова би унищожил повече площ от кошера.

tarty
27.01.2016, 21:21
Трябва да е по-едра животинка, защото събаря тухлите и плочките на капаците, които слагаме. Последно хванах с винтове капаците за кошерите и сега вървя с винтоверта, но поне няма зулуми. Е поне досега :-) :-) :-) :-) :-) ,поне семейството беше оцеляло.

Юрий Цветков
28.01.2016, 13:24
И белка може да събори тухлите и капаците, но тя няма да прави такива големи дупки. И аз си мисля за язобец.

n.kostadinov
28.01.2016, 18:05
[QUOTE=tarty;83431]От какво животно може да е?


Това не може да е язовец. Или белка или черен пор, едно от двете. Имат много здрави резци и обичат сладкото. Аз съм стрелял черен пор на дърво-череша, като си хапва сочни узрели череши.

Залагам на същото.Миналата зима постоянно нещо ми събаряше мишепредпазителите и дори имаше надрано по прелките,личаха си ноктите.Това го изтърпях и всеки път закачах мишепредпазителите на ново,бях ги хванал с кабърчета към кошера.Чашата преля когато една априлска сутрин отивам на пчелина и вървейки покрай едната редица кошери забелязах че един от тях е завъртян на дясно(кошерите ми са на около 15-20см от земята на стойки от бетонни колчета за лозе).Като погледна под кошера се стъписах,имаше едно кълбо пчели на земята точно под кошера.Температурата през ноща тогава беше около 0-5 градуса,а това го виждам в 9 сутринта.Хванах кълбото пчели с шепи и ги поставих на съседен капак да се стоплят на слънце и след половин час се прибраха.През това време отворих пострадалия кошер-вътре питите бяха силно наблъскани към десния край една в друга,а дъното(мрежесто) беше направо разцепено.Крайните пити от лявата страна бяха изядени или надрани от половината надолу.Намерих голям капан още същия ден и в него заложих парче от вече бракуваните пити.Още на следващата сутрин имаше гостенин в капана.А семейството оцеля,но забави развитието си за акацията.
http://store.picbg.net/thumb/D7/26/0b319d08e03fd726.jpg (http://picbg.net/img.php?file=0b319d08e03fd726.jpg)

n.kostadinov
28.01.2016, 18:10
Забравих да спомена,впоследствие разбрах че белките се хранят предимно с плодове,ако имате такова животно в района е възможно да намирате изпражненията му които са пълни със семки и костилки.Обитават най-вече таваните на изоставени къщи.Та за храната,консумират главно плодове,но според собственика на капана когато имат малки стават всеяди и често нанасят поражения в курниците.И още нещо ако имате белка гарантирам ви че имате белки,не живеят самостоятелно.При мен се хванаха 3бр.

redbull
28.01.2016, 18:35
Това си е хищник отвсякъде, отглеждам гълъби и ми е много добър„приятел". Ако няма месо, може и плодове да яде сигурно, аз ги ловя също с капан и за примамка–яйце.

2ма пчеларя
28.01.2016, 19:38
Редбул разкажи за капана с примамката яйце

Георги Куров
28.01.2016, 19:49
Освен че яде всичко което и попадне, белката е голям враг на мишките и плъховете, замества котките. Имам доста белки при мен, за сега не са ми правили сериозни вреди.

redbull
28.01.2016, 21:12
Редбул разкажи за капана с примамката яйце

С обикновен стъпков ги работя, много са предпазливи и трудно се ловят в тоя на снимката (ако популацията не е извън контрол вече). Та слагам яйцето за примамка и това е, чувал съм че и с ПВЦ тръба става-заровена под наклон в земята и на дъното и пак яйце, идеята е че веднъж тръгнала надолу, няма как да се обърне и излезе. Специално след като заложа капана го поръсвам с тор от гълъбите, защото обонянието и е стахотно и няма да пипне докато не изчезне подозрителната миризма. Има навика да си преяжда хванатия в капана крайник, тя и лисицата го прави това.

rumenggr
17.01.2017, 10:07
Здравейте колеги. Сезона върви в бяло и животинките огладняват. Ако накой има белки в района на пчелина, добре е да обърне внимание на дъната и прелките!!! Белката е серьозен играч! Справя се с някои модели мишепредпазители. В случая с този вид
8174
Кошерите на колега от форума са атакувани и точно този модел направо е изтръгнат от държачите. На друг модел е успяла да отвори плъзгащите се пластини. Прелките не са достатъчно високи за да влезе и се е мушнала под кошерите. Там е разкъсала мрежата на едно дъно и е посещавала често семейството.
8175
8176
8177
8178

Семейството е било силно и е в ДБ корпус с магазини отдолу. Оцеляло е в добра кондиция и запаси с някаква загуба на пчели естествено. Животинката се е пробвала под доста кошери. Дъното е без чекмедже и тази мрежа явно не е достатъчно здрава и закрепването и също. Следите в снега говорят, че тя се връща многократно там където има храна, а първите пити са изтърбушени преди голямия сняг. Обикновенно живеят по двойки. Ранна пролет създават поколение, стават особенно настървени и не подбират храна. Трудно се отказват от създаденото леговище. Хубаво е, че ловят мишоци. А бе... ни с тях, ни без тях...
Късмет на всички и безпроблемно зимуване.

n.kostadinov
17.01.2017, 16:45
Пролетта на 2015-та имах проблем с белките, като чета поста на колегата имам чувството, че някой преразказва моята история. За съжаление единствения начин да се оттървем от тях не е много хуманен.

Nik_m
17.01.2017, 17:44
Има и хуманен начин. Взимаш си куче и понеже е по силен хищник белката ще смени ловния район.

n.kostadinov
17.01.2017, 17:56
Има и хуманен начин. Взимаш си куче и понеже е по силен хищник белката ще смени ловния район.

А като не се вясвам зимно време по две седмици на пчелина, кой ще го храни това куче. Иначе кучето си го имам и от март до октомври е плътно там, но тогава и аз рядко отсъствам.

redbull
17.01.2017, 18:49
Има и хуманен начин. Взимаш си куче и понеже е по силен хищник белката ще смени ловния район.

Ако разчиташ на куче да ти опази курника с кокошките си изгорял на 100%, уверявам те. Това животно изтребва толкова полезни птички, че аз лично го причислявам към вредния дивеч и имам постоянно заложен капан.

pepikan
17.01.2017, 20:27
Пусни снимки на капана и как работи.Аз също имам проблеми с тая твар.

redbull
18.01.2017, 07:31
Пусни снимки на капана и как работи.Аз също имам проблеми с тая твар.

https://www.youtube.com/watch?v=O1Fz-jahB_U Аз използвам същия капан и за стръв-яйце(с месо рискуваш да осакатиш котките в махалата).

Nik_m
18.01.2017, 09:10
Ако разчиташ на куче да ти опази курника с кокошките си изгорял на 100%, уверявам те. Това животно изтребва толкова полезни птички, че аз лично го причислявам към вредния дивеч и имам постоянно заложен капан.
Имам и кокошки и гълъби на пчелина и само кучето ги пази. Преди да взема кучето 2 пъти белките ми изяждаха гълъбите а след като го взех вече цяла година няма проблеми. А вярвай ми че е пълно с белки защото около мен има няколко запустели къщи и даже денем ги виждам как си играят там.

Nik_m
18.01.2017, 09:13
А като не се вясвам зимно време по две седмици на пчелина, кой ще го храни това куче. Иначе кучето си го имам и от март до октомври е плътно там, но тогава и аз рядко отсъствам.
Аз ходя през 2 дена заради него и използвам да поработя нещо в работилницата за пролетта, иначе какво да правя по цял ден в къщи ще откача :)

mir@k@
19.01.2017, 10:41
Имам и кокошки и гълъби на пчелина и само кучето ги пази. Преди да взема кучето 2 пъти белките ми изяждаха гълъбите а след като го взех вече цяла година няма проблеми. А вярвай ми че е пълно с белки защото около мен има няколко запустели къщи и даже денем ги виждам как си играят там.

Как си решил проблема с храненето на кокошевите през зимния период? На мен ми се въртят едни пъклени идей да завъдя и такива гадини. Аз съм редовна смяна и зимата ще ходя в тъмната част на денонощието. А тези гадини не могат да се хранят на тъмно като кучета, котки и др. Също и за водата.

krasivasi
19.01.2017, 12:31
Но пък са ранобудни,даваш храна вечерта и те си я хапват сутринта /ако им остане/ а и няма все да е такъв студ, да замръзва водата я.Кълват и сняг когато са жадни.

Ангел Йосифов
19.01.2017, 17:39
Как си решил проблема с храненето на кокошевите през зимния период?

Имам познати.които напролет отиват да живеят на село и отглеждат абсолютно всичко,което се гледа в един селски двор,включително кокошки и прасе.През ноември всичко ляга под ножа и се прибират в града....Та ето ти решение за кокошките.На пролет взимаш нови и така......

jordanov
19.01.2017, 19:13
Кокошките задължително в затворено закътано помещение, дебела несменяема постеля отдолу. Южен прозорец се явява голяма екстра. Има автоматични поилки, има нагреватели за аквариуми. Има различни бункерни хранилки и т.н. При тез условия носят редовно и трябва да им се нагласят полозите както трябва. При добра подготовка може да се посещават два или един път седмично. Виж ако искаш и при руснаците, и там си имат корифеи, а и маниаци на зимното отглеждане, хах.

Nik_m
20.01.2017, 16:57
Как си решил проблема с храненето на кокошевите през зимния период? На мен ми се въртят едни пъклени идей да завъдя и такива гадини. Аз съм редовна смяна и зимата ще ходя в тъмната част на денонощието. А тези гадини не могат да се хранят на тъмно като кучета, котки и др. Също и за водата.
Ходя през 2 дена, имам 3 хранилки и като ги напълня могат да изкарт по 1 седница. Водата е проблем когато няма сняг, сега им пълня сняг. Голям проблем е че в голямите минуси замръзват и се пукат яйцата и се притеснявам да не се научат да ги ядат. Иначе е супер че има истинска храна за детето.

mir@k@
22.01.2017, 08:30
Благодаря на всички за мненията.Мисля да си завъдя джинки и токачки, ей така да си правя гъргара на душата. Такива за месо и яйца, засега все още има кой да гледа на село .Аз без това ходя всеки ден да храня зайците и кучетата. Друг проблем е,че условията са доста"полеви". Нямаме ток там и има хиляди плъхове с който още не можем да се справим с ортака.

Валентин.
22.01.2017, 09:32
Токачките ще се справят с плъховете, в смисъл могат да се пазят от плъхове. За порове и белки не съм сигурен.

Ангел Йосифов
22.01.2017, 10:10
Кокошките задължително в затворено закътано помещение, дебела несменяема постеля отдолу.

Ех наборе сигурно говориш за ферма."Моите" кокошки са под навес оградени с обикновена ограднна мрежа в/у дебела несменяема постеля от бетон.Слънце,дори и през лятото не прониква.Към момента от 15кокошки и един петел,ежедневно се събират средно по 8 яйца.Хранят се с ярма от жито,ечемик и царевица домашно мляна.Разбира се в менюто им присъства и зърно.

галин
26.01.2017, 16:26
Много гладни животинкиcrying;.
http://www.img-share.eu/f/images/335/DSC04120JPGveRrBFs_sredna.jpg

borifototo
26.01.2017, 20:56
Ето един недостатък на кошерите от фибран.:(

Румборак
26.01.2017, 22:23
Много гладни животинкиcrying;.
http://www.img-share.eu/f/images/335/DSC04120JPGveRrBFs_sredna.jpg

За да не се получава така им удари по една шпакловка за фибран с полиестерна мрежа, отгоре ги мини с фасадна боя и ще си решиш проблема.

галин
26.01.2017, 23:07
Тази година беше пробна да ги оставя в гората фибраните. Вече си научих урока и догодина ще зимуват само в село.

koragroup
27.01.2017, 09:43
Ето един недостатък на кошерите от фибран.:(

Те и дървените не побеждават глада в гората...

8234

koragroup
04.02.2018, 09:59
Пак съм имал "гост" на пчелина. пострадало е сравнително силно семейство - горките пчелички са тръгнали да бягат нагоре и са загинали върху рамките. От питите нищо не е останало. То се вижда де...


9252

92539253

Ама съм и подготвил изненада на гадната мърша... Тестовете преминаха успешно и вече е заложен с едно яйчице...


https://www.youtube.com/watch?v=kiiZgxCvIwo&feature=youtu.be

delta.e
04.02.2018, 18:20
Кора , ти си ловец !
Аз , ли да те уча ?

jdrumev
04.02.2018, 18:27
Това ми прилича на работа на лисица.

delta.e
04.02.2018, 18:35
Дака , сигурен ли си ?

jdrumev
04.02.2018, 18:39
Е трябва да видя следите, но лисиците как обичат гнездата на оси така и медец обичат да похапват.

jdrumev
04.02.2018, 18:42
Може и да бъркам за животното ,но пък едно е 101% сигурно пак ще се върне.

delta.e
04.02.2018, 18:46
За второто си на прав път .

ch.atanasov
04.02.2018, 18:53
Това ми прилича на работа на лисица.

Залагам на бяла мечка.:bigsmile:

jdrumev
04.02.2018, 18:56
Залагам на бяла мечка.:bigsmile:



Е няма равен на теб в това ако не си компетентен по някоя тема да се изтропаш в нея.:bigsmile:Даже и мен биеш в това отношение.

ch.atanasov
04.02.2018, 19:00
Е няма равен на теб в това ако не си компетентен по някоя тема да се изтропаш в нея.:bigsmile:Даже и мен биеш в това отношение.

Няма да изоставам я. След като гадаеш ти, защо да не пробвам и аз.:bigsmile:

Илиев
04.02.2018, 19:01
Колеги, при нас, в Русенско, няма мечки със сигурност!!!!...мечките са само в Балкана и в Родопите.

delta.e
04.02.2018, 19:05
Знае ли , човек ?
След наводнението в Полски извор , може и бели мечки да има .

jdrumev
04.02.2018, 19:10
Няма да изоставам я. След като гадаеш ти, защо да не пробвам и аз.:bigsmile:



Аз гадая но вероятноста да е лисица е голяма.:bigsmile:А бяла мечка клони под нулата.:bigsmile:
п.с. Според теб бяла мечка яде ли мед и виждал ли си нападение на кошер от мечка?:bigsmile:

ch.atanasov
04.02.2018, 19:15
Аз гадая но вероятноста да е лисица е голяма.:bigsmile:А бяла мечка клони под нулата.:bigsmile:
п.с. Според теб бяла мечка яде ли мед и виждал ли си нападение на кошер от мечка?:bigsmile:

Абе ще видим, какво ще хване колегата.:bigsmile:

Трендафил Дончев
04.02.2018, 19:18
Аз гадая но вероятноста да е лисица е голяма.:bigsmile:А бяла мечка клони под нулата.:bigsmile:
п.с. Според теб бяла мечка яде ли мед и виждал ли си нападение на кошер от мечка?:bigsmile:


https://www.vbox7.com/play:b599f0d868&pos=pool_3

delta.e
04.02.2018, 19:58
Аз , хванах , каквото ми трябва . ;)

koragroup
04.02.2018, 20:11
Това ми прилича на работа на лисица.

Ц! Демек твърдо "нйе". Туй животну минава през дупка 10х10см. Влиза вършее и излиза. Дъските ги прави на пилки.
Странното е че не се страхува от пчели. Вероятно атакува в най-големия студ.
Миналата година до това време имах 5-6 разбити кошера, а тая понеже е по-топло и имаше само едно кратко застудяване - 1 пострадал.

Валентин.
04.02.2018, 20:28
При мен пък някакъв Дзвер се е “изтропал“ на капака на един кошер (личат му шипките дето е ял). Капака на кошера е около метър над земята. В страни от пчелина има дупки в земята и постоянно се изравя прясна пръст. Дупките са доста широки, крака ми може спокойно да влезе в тях. А миналата зима вероятно същия Дзвер беше изял пластмасовата кръгла прелка на един кошер.

delta.e
04.02.2018, 20:33
Възможно е , да е лисица в този случай .

Трендафил Дончев
04.02.2018, 20:36
Ц! Демек твърдо "нйе". Туй животну минава през дупка 10х10см. Влиза вършее и излиза. Дъските ги прави на пилки.
Странното е че не се страхува от пчели. Вероятно атакува в най-големия студ.
Миналата година до това време имах 5-6 разбити кошера, а тая понеже е по-топло и имаше само едно кратко застудяване - 1 пострадал.

9257........

Kowalski
04.02.2018, 20:40
Явно е нещо като пор щом минава от малки дупки.Използвай нападнатия кошер за капан.Сложи една стара маломедна пита в най далечния край от дупката.После 2-3 празни рамки.В празното пространство на рамките закачи бримки по една-две и една на входа на махлюката.Другия край на бримката гледай да вържеш на здраво място (може и с пирон).Ако имаш практика с бримки няма да ти е трудно.Аз доста практика имам.

delta.e
04.02.2018, 20:47
Ти , чуваш ли се ?
Да жертвам още инвентар .

Kowalski
04.02.2018, 20:54
Ти , чуваш ли се ?
Да жертвам още инвентар .

Една стара пита:laughing:

Трендафил Дончев
04.02.2018, 20:58
Една стара пита:laughing:

Тъй като белката обича насекоми заради което и напада кошерите е добре да се събере подмор от кошерите и да се постави в капана. Само на стара пита няма да клъвне.

Kowalski
04.02.2018, 21:07
Пита,яйце,мухи на тоя микс едва ли щи издържа някоя белка.Явно пчелина ти е на такова място,че винаги ти трябва зареден капан.

delta.e
04.02.2018, 21:08
Ще почакам и Полски Извор .

redbull
05.02.2018, 18:45
Най-голямото изкушение за бялката е яйцето.