PDA

Виж пълната версия : Двойно дъно



new_bees
02.04.2014, 16:09
Здравейте колеги,
можете ли да ми кажете какви са преимуществата на това двойно дъно http://pcheli.bg/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B8/_/%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D 0%B8-%D0%B8%D0%BD%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%80/%D1%87%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B5%D0%B6%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B5%D1%80%D0%B8/%D1%87%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B5%D0%B6-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B1%D0%BE%D0%BA%D0%BE-%D0%B4%D1%8A%D0%BD%D0%BE-%D0%B7%D0%B0-10-%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BA%D0%BE%D0%B2-%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B5%D1%80-r104 пред едно обикновено дълбоко дъно с една прелка и възможност за поставяне на прашецоуловител. Размерите на това дъно верни ли са, защото ми се струва много голямо разстоянието от 6 см м/у двете нива и 5 см от първото ниво до рамките (със сиг ще заложат далаци). Другото което не ми става ясно е кога се използва горната и кога долната прелка, ако на отвора на горното ниво се постави прашецоуловител като лист е ясно, но ако прашецоуловителя е от този тип http://prikachi.com/images.php?images/868/7219868m.jpg и се постави на отвора на горното ниво, пчелите дали ще влизат от горната прелка или от долната все ще минават през прашецоуловителя. Ще съм мн благодарен на всеки който ми обясни

Alex
04.04.2014, 09:07
Привет колега,
на сайта на Котларски: http://www.apiko.eu/kosheri/index_17.htm, можеш да прочетеш как се работи с двойното дъно.

new_bees
04.04.2014, 10:42
Значи разликата между това двойно дъно с две прелки и това дълбоко дъно с една прелка което използвам аз като функции не се различава. И с моето водя борба с вароатозата, защото е с мрежа и акара може да си пада. Събирам си прашец с вътрешен прашецоуловител, вентилацията на семейството е много добра, а това за затопляне на студения въздух през зимата го изпълнявам като зазимявам пчелните семейства на 2 Лр корпуса (при ДБ някой използват магазин под плодника). Единственото което не мога да направя с дъното което използвам аз е да им увелича разстоянието от рамките и да пуснат далаци, но не виждам и смисъл от това, а и ако искам да постигна подобен ефект мога да си поставя една 7 см надставка над дъното. Ще съм благодарен ако някой работи с такова дъно да сподели свойте виждания за работа с него и има ли други положителни неща който аз изпускам.

Nik_m
04.04.2014, 18:12
Аз съм със същото дъно, но го ползвам само на долно положение.
Зимата там се отделя CO2 а лятото отварям и двете прелки на долно положение и е по прохладно. Направил съм и и изцяло мрежеста табла за акара, но още не съм я сложил.
Много удобно е задното чекмедже, от където лесно се чисти подмора зимата, сега можеш от там да направиш бърз преглед на долната част на рамките.
Има прашецоуловител, удобно е много за работа.

kunev
04.04.2014, 18:59
колега би ли обяснил по- подробно как работиш с това дъно , че аз нещо не успявам като че ли да се справя и как става бързия преглед от задното чекмедже.Благодаея предварително

Nik_m
04.04.2014, 19:09
Прочети линка на Alex, аз не използвам пълния му капацитет.

bgludost
04.04.2014, 19:32
Под бърз преглед аз го разбирам да извади първото ниво което е с плътна табла и мрежест прозорец и да погледне дали има заложени роеви маточници, но ми се струва, че още при изваждането пчелите ще се раздразнят и няма да е много приятно отглеждането на рамките отдолу, но нека който практикува това да сподели.

Nik_m
04.04.2014, 20:46
Не се вади нищо, отваряш чекмеджето и всичко се вижда, може да видиш колко рамки покриват пчелите(ако са на 1 корпус), може да гледаш за маточници.
Може да следиш как се развива един кошер, като пчелите почти не се дразнят. Вътре може и да храниш.

BUGI
04.04.2014, 22:53
По тешко се прави, има много изискванија за повече операции,
а обаче много е по добро от малкото, ниското д-но.

evgeni.filimonov
07.04.2014, 21:47
Дълбокото дъно има няколко предимства.
Лесен поглед през зимата за местоположението на кълбото, както и за размера на кълбото, чрез отваряне на задната вратичка.
Буфер за студения въздух, който навлиза през основната прелка,. Това може да върши и магазин под плодника при ДБ или празен корпус при ЛР.
Ако се зимува на дълбоко дъно, при ранното пролетно стесняване, таблата се слага на горна позиция и така се намалява обема на плодника.
И най важното - през активния сезон:
При високите жеги пчелите висят на грозд в него, вместо на прелката.
Когато пчеларя се забави с разширението, пчелите правят далаци в него и така си разширяват гнездото и не изпадат в роево настроение или по точно казано - показват на пчеларя, че е закъснял с разширението.

Nik_m
08.04.2014, 18:00
При мен са направили яко далаци и пчелите висят на грозд в дъното, а в 2рия корпус съвсем малко пчели.
Защо не искат да се качват на горе?
Трябваше при ротацията да кача по 2 пити с пило, ама ми се струват студени нощите да деля пило.
Видях един маточник да виси в едно дъно, за това прегледах кошера, но се оказа само този. Има си майка на по малко от година която работи добре, но изглежда ще я сменят.

радо
08.04.2014, 19:40
Не говори глупости били студени нощите по топла пролет от тази не е имало от години.

Mateev
10.04.2014, 09:02
В момента температурата в Габрово е 1.9 градуса и продължава да пада. От Шипка колите слизат с шапка сняг върху тях. При такива условия е повече от сигурно, че ще има още една вълна от смъртност при по-слабите семейства, защото няма да могат да си опазят пилото живо, кълбото ще се раздели и т.н. - това си го знаете.

tsc1
10.04.2014, 09:29
В момента температурата в Габрово е 1.9 градуса и продължава да пада. От Шипка колите слизат с шапка сняг върху тях. При такива условия е повече от сигурно, че ще има още една вълна от смъртност при по-слабите семейства, защото няма да могат да си опазят пилото живо, кълбото ще се раздели и т.н. - това си го знаете.
Този е един от моментите, в които ако има възможност за отопление, то много би помогнало!

Вълчан
10.04.2014, 11:04
Големите площи запечатано пило действа като нагревател. Правениса опити с кошер без пчели, само рамки запечатано пило и температурата измерена в него е надвишила, нормалната в кошера. Списани е ПЧЕЛАРСТВО от около 198-г. Също така пчелите правят пояс оло пилото когато са малко и това е писано.

evgeni.filimonov
10.04.2014, 12:17
При мен са направили яко далаци и пчелите висят на грозд в дъното, а в 2рия корпус съвсем малко пчели.
Защо не искат да се качват на горе?
Трябваше при ротацията да кача по 2 пити с пило, ама ми се струват студени нощите да деля пило.
Видях един маточник да виси в едно дъно, за това прегледах кошера, но се оказа само този. Има си майка на по малко от година която работи добре, но изглежда ще я сменят.

Нощите наистина са студени, поне в полупланинските райони, даже и с температури около нулата.
Едно такова разширение ударно с цял корпус не е удачно за високите райони, при студените нощи.
Трябва всеки пчелар да следи прогнозите и да действа според тях.
Аз например в ранна пролет вместо да ротирам, спускам един или два пъти по 2 рамки със запечатано пило в долния корпуси и едва след това ротирам.
При равнините е друго.

Ангел Йосифов
10.04.2014, 19:17
че ще има още една вълна от смъртност при по-слабите семейства, .

Сигурно ще останеш разочарован от прогнозата си.Сега може да умре почти умряло семейство.Смъртна вълна няма да има,но със сигурност може да има простудено пило.Слабите семейства не могат да отглеждат много пило.Простудено пило се среща предимно при старите майки(3год и+),които преди да "угаснат" проблясват-демек опитват се да осеменяват повече.Към това като прибавим отпадането на старите пчели се получава дефицит на пчели които да покрият пилото и подържат оптимална температура.