PDA

Виж пълната версия : Украински кошер с магазини Дадан-Блат



Владислав
24.03.2014, 16:12
Здравейте отново. Преди две години си взех първите четири кошера. Почетох, поучих, направих две отводки сам, извадих мед, пожилиха ме, преживяха две зими, от които излязоха в прекрасно състояние.. И стигнах до извода, че това е професията, на която искам да се отдам оттук нататък, но шест кошера няма да са ми достатъчни за целта : )
Сега съм се прехласнал по идеята за украински кошери, но с магазинни рамки Дадан-Блат. Търсих подобно техническо решение, но не ми хареса това, че рамките в магазините бяха перпендикулярни на рамките в плодника. Затова си разработих конструкция, при която рамките да са успоредни въпреки разликите в техните широчини. Така стигнах до конструкция, при която в плодника има 12 украински рамки, а в магазина 14 малки рамки от Дадан Блат.

Ще ви бъда безкрайно благодарен ако ми помогнете за отговор на следните въпроси, които ме измъчват:
1. Според вас дали ще върши работа подобно разположение на рамките с различна широчина ?
2. Дали ще възникнат проблеми с това, че рамките в магазина са по-широки и има ли вероятност майката да си "хареса" магазина за снасяне, вместо плодника?
3. Дали не са прекалено големи отворите на допълнителните прелки?
4. Дали ще е проблем ако използвам восъчни основи за хоризонтални рамки в украинската рамка - заради завъртането на пчелната килийка на 90градуса или да ги режа и да слагам восъчна основа само в горния край, а надолу да си ги доизграждат сами?

Ще бъда признателен за всяка критична забележка.
Държа предварително да подчертая, че не правя реклама на нов кошер - дизайнер и конструктор съм по образование, и "рекламния" вид на чертежите си стана от самосебе си - мога само да се извиня за проявената себичност в оформлението : )

1065

jordanov
24.03.2014, 17:33
Айде бе човек, къде се беше покрил ? Има една тема напред в раздела, там май има отговори на някои от въпросите ти. На мен обаче не ми е ясно, какво целиш с пчеларстване с такъв плодник ? Нали за в Бг става въпрос всъщност ? А пък това с фибрана начело... само вреда е според мен.

Владислав
24.03.2014, 17:51
Здрасти, Йорданов! : )
Ами четох на разни места, че при този плодник:
1. Няма нужда от допълнително подхранване през зимния сезон и пчелното семейство като цяло е по-щастливо : )
2. Смъртността през зимата е сведена до минимум.
3. Изисква по-малко грижи, което е добре при човек като мен, който трябва да си изкарва хляба (и водката) и с други дейности : )
4. Мисля да комбинирам с лежаци на същата система, които са доста нахвалени из мрежата за правене на отводки.

Фибрана е заради това, че кълбото е много по-близо до стените на кошера поради по-тясната рамка.

freelancer_bg
24.03.2014, 20:23
Защо има толкова много прелки?
Интереса ти от лекциите на Средков ли е провокиран?
Може ли да споделиш линкове с информация за кошерите (лежаци и обикновени) с обърнатата тясна и дълбока ДБ рамка?

m_pchelari
24.03.2014, 20:38
Здравейте отново. Преди две години си взех първите четири кошера......
Първо да те поздравя за смисления пост. За съжаление форума се ползва повече за чесане на езиците отколкото за интересни идеи.
Високата рамка ще симулира дълбокото дъно и в комбинация с горната прелка ще е много добре за борбата с влагата. Също и дълбокия венец ще имат запас при дълга зима. Обаче според мен идеята ти има някой недостатъци които ще ти споделя, дано да съм ти от помощ.
Взаимозаменяемост няма да имаш. Ако купиш кошери от колега или от магазина тия 14 рамкови магазини не можеш да ги използваш никъде. Същото е и за високите рамки.
Дъното ти доколкото разбирам не се отделя от самия плодник, което според мен е трудно за почистване, пренасяне, ползване на плодника върху друг кошер и прочее.
На последно място много трудно ще внедриш мрежесто дъно, което да си призная и аз преди 2-3 години мислех за ненужна екстра, но сега мисля че без него не можеш да минеш.
Така че ако отделиш дъното от плодника и вместиш мрежесто дъно и минеш на вариант с 12 рамки според мен ще е по-добре.

Аз съм свикнал с ДБ и към стандартния кошер съм добавил мрежесто дъно направено от полумагазин който вмъквам между плодника и твърдото дъно. Като май месец махам твърдото дъно и остават само на мрежа.

jordanov
24.03.2014, 20:58
Владислав, при нормална зима и отсъствие на свръхранна паша, точки 1 до 3 се покриват от обикновен ДБ без екстри и финтифлюшки. Това е проверено. По точка 4 нямам опит, а клипчета и чужди мнения в момента не ми се коментират.

Владислав
24.03.2014, 22:44
Благодаря за коментарите! : )

Freelancer_bg, интересът ми беше провокитан точно от кошера на Средков, като при разговор с него той ми обясни, че при неговия кошер (който си е украински лежак с доста сложно като конструкция дълбоко дъно) ако се слагат магазини рамките ще са перпендикулярни на рамките в плодника. Попаднах на подобно решение и в някакъв руски сайт, но за съжаление не пазя линка. При това решение не ми харесва, че горните и долните рамки образуват решетка, която според мен ще забавя движението на пчелите.

Многото прелки са нещо, в което не съм сигурен, че е правилно, но идеята е да има лесен достъп до питите по време на основата паша, а през останалото време да се стесняват и да служат за по-добра вентилация.

M_pchelari, съгласен съм, че няма да имам взаимозаменяемост, но така или иначе съм се надъхал да си правя само такива кошери, тъй че ще са си заменяеми в границите на пчелина. Това, което повече ме притеснява е дали пчелите ще носят мед на двете крайни рамки в магазините.

Дъното е подвижно и идеята е прелката на дъното да е захваната за краката, така че дъното да може да се завърти на 180° и вентилационния отвор да се ползва за прашецоуловител. Това означава, че ще мога да го заменям и с мрежесто дъно, за ползата от което ще трябва да дочета, но ти благодаря, че ме накара да се замисля по темата.

Jordanov, много съм се надъхал за високите рамки първо от лекциите на Средков и после от това, което изчетох за тях по руските форми. Иначе за Дадан-Блат ти вярвам - до момента съм с дадани, но ме привлича идеята да не ставам религиозен и всяка зима да се моля да е лека : )

Отново благодаря за коментарите! : )

Вълчан
25.03.2014, 08:55
Мога да ти кажа БРАВО! Значи, гледах подобието на Макреева и ми се видя малък плодника. Твоето решение е супер! Дали ще се качи майката в магазина да снася!? Малка е вероятноста, може да стане ако не стигнат питите в плодника. Восъчните основи не са никакъв проблем за завъртане на 90 градуса. Въртял съм ги, при РД градят без проблем основите.
Може ли да качиш по големи скици с рамерите на 12р и два магазина 14р. Благодаря!

jordanov
25.03.2014, 09:49
ОК. За краката има един вариант, който може да ти хареса, колегата ingivo го е показал в едно клипче в темата за лежаците.

Вълчан
25.03.2014, 10:02
ОК. За краката има един вариант, който може да ти хареса, колегата ingivo го е показал в едно клипче в темата за лежаците.

На всичките кошери аз слагам винкел, за крака; 25см, 5см в дъното и 20см във въздуха.

m_pchelari
25.03.2014, 10:31
Така е колега в крайна сметка каквото ти е в главата това ще направиш. Важното е да си вярваш. И съм сигурен че впоследствие поне 4,5 пъти ще правиш подобрения. Аз всяка година преправям нещо по моите ДБ, капаци, тавички, дъна,... практиката учи. След време като разбереш че храненето е много важно ще започнеш да преправяш кошера за лесно хранене и прочее.

Владислав
25.03.2014, 14:51
Мога да ти кажа БРАВО! Значи, гледах подобието на Макреева и ми се видя малък плодника. Твоето решение е супер! Дали ще се качи майката в магазина да снася!? Малка е вероятноста, може да стане ако не стигнат питите в плодника. Восъчните основи не са никакъв проблем за завъртане на 90 градуса. Въртял съм ги, при РД градят без проблем основите.
Може ли да качиш по големи скици с рамерите на 12р и два магазина 14р. Благодаря!

Ще кача детайлни чертежи, в момента, в който са напълно готови - още работя по тях.
Иначе и мен единственото, което ме притеснява вече е дали ще се качат в магазина през толкова висок меден венец. Ако нацапам питите в магазина с мед
дали няма да им подейства мотивиращо да се качат?

Владислав
25.03.2014, 15:21
ОК. За краката има един вариант, който може да ти хареса, колегата ingivo го е показал в едно клипче в темата за лежаците.

търсих варианта на ingivo в темата с лежаците, ама не го открих. при този вариант краката са изнесени така, че да стъпят магазините добре върху тях.

Вълчан
25.03.2014, 16:42
От моите наблюдения, медения венец не спира пчелите да се качат в магазина. Той, венеца ще намалее много при наличието на пило.

Ангел Йосифов
25.03.2014, 20:36
Има публикации,които твърдят,че медения венец пролетта води до роево настроение.

спартак
25.03.2014, 21:34
Въобще, какво толкова има в този кошер ,освен да мачкаш пчелите докато вадиш рамката.В България не е толкова суров климата , че да се барикадират така пчелите.

Владислав
25.03.2014, 21:59
Въобще, какво толкова има в този кошер ,освен да мачкаш пчелите докато вадиш рамката.В България не е толкова суров климата , че да се барикадират така пчелите.

измислил съм как да не мачкам пчелите (и подозирам, че не само аз) , а при средна зимна смъртност 25-30% при позпознатите ми пчелари през последните години (без тази зима) , ми се ще да не се притеснявам всяка зима : )

m_pchelari
26.03.2014, 07:39
измислил съм как да не мачкам пчелите (и подозирам, че не само аз) , а при средна зимна смъртност 25-30% при позпознатите ми пчелари през последните години (без тази зима) , ми се ще да не се притеснявам всяка зима : )

За смъртност 30% последният виновник е кошера. За 12 години имам 3 умрели кошера от глад, но от акар и нозема са в проценти. Ако си държиш пчелите здрави и силни и по дърветата ще зимуват.

freelancer_bg
26.03.2014, 11:04
Владислав, Средков разказва все за топло разположение на питите, какви са причните да избереш студено. (Ако правилно си мисля, че топло разположение е когато пититите са успоредни на стрната на кошера, на която са прелките, а студено разположение е когато са перпендикулярни като на твоите чертежи)

kapanec
26.03.2014, 16:38
Моето мнение е, че са много входовете так се ангажира голям брой охрана на тия входове.На магазина входа когато се ползва(по голям период) от пчелите който преминават губят връзка със майката и ?

Вълчан
27.03.2014, 08:25
Повече от два входа нетрябва да има; долен и посредата на корпуса. Кудето има вход, срущу пита не се гради основа и не се слага мед. затова магазина трябва да е без вход. Аз съм за "студено" разположение на входа.

Владислав
27.03.2014, 13:42
Владислав, Средков разказва все за топло разположение на питите, какви са причните да избереш студено. (Ако правилно си мисля, че топло разположение е когато пититите са успоредни на стрната на кошера, на която са прелките, а студено разположение е когато са перпендикулярни като на твоите чертежи)

За съжаление със Средков съм говорил само веднъж и не взех телефон за контакт, и не знам къде и кога провежда лекциите си. Ще съм благодарен ако някой може да ме свърже с него по някакъв начин. Кошера, който той ми показа тогава беше със студено разположение на питите. При това решение (с дебели стени и вертикална рамка) не мисля, че е нужно да има и вариант с топло разположение, но ще се радвам ако мога да го обсъдя със Средков, а и имам към него предложения за чисто технологични подобрения по неговия кошер.


Моето мнение е, че са много входовете так се ангажира голям брой охрана на тия входове.На магазина входа когато се ползва(по голям период) от пчелите който преминават губят връзка със майката и ?

Идеята е входовете да се отварят до край само по време на силна паша, а през останалото време да се стесняват и да служат само за по-добра вентилация.

BUGI
29.03.2014, 00:10
Владислав,
не знам в кој реон живееш, или к-де са ти пчелите.
вид на кошер се обикновене одрежда спорет ПАШНИТЕ УСЛОВИЈА.
каква е пашата такива кошери ште си вземеш и ште работиш.
дванаесто рамни кошери се скоро всјакаде избегават, заштото са много капацитивни.
на този кошер тук средната прелка, по мен е непотребна. но не знам, ти ште се мучиш;)
успех.

Вълчан
20.06.2014, 08:00
Колега има ли вече развитие с кошера?

Владислав
23.09.2014, 13:06
Да - доразвих си идеята в посока комбинация между 24-рамкови украински лежаци за размножаване на пчели и 10-рамкови украински кошери за подвижно пчеларство. Основната ми цел е да произвеждам по две нови, здрави и силни семейства за година от всеки ILE-24 и да ги продавам в ILE-10, тъй като ходя на работа и няма да имам време да центрофужа стотици пити с мед искам да наблегна на производството на пчели.

-------------
2036

asm22
23.09.2014, 14:54
Какъв е пазара на отводки/малки пчелни семейства/ с обърната DB рамка?

Вълчан
23.09.2014, 18:09
Мое мнение по- добре да направиш, по няколко 12 и 10 рамкови кошера. Съответно по 14 и 12 рамкови магазина и да установиш при кои се развива най благоприятнио семейството. Мое мнение 12р ще по- подходящ с два магазина по 14р.

Владислав
23.09.2014, 19:10
Какъв е пазара на отводки/малки пчелни семейства/ с обърната DB рамка?
Неразработен, предвид предимствата на украинската рамка : )


Мое мнение по- добре да направиш, по няколко 12 и 10 рамкови кошера. Съответно по 14 и 12 рамкови магазина и да установиш при кои се развива най благоприятнио семейството. Мое мнение 12р ще по- подходящ с два магазина по 14р.

Склонен съм да вярвам на това, което разказват за развитието на семействата в лежаците. Чудя се само, ако разцепвам семейството на две или три части, и да придавам роеви маточници дали ще ги приемат като са си в същия кошер?

jordanov
24.09.2014, 09:13
Владиславе, навремето, още при първите ти включвания ти казах да си вземеш няколко даданчета от някой дядо и да си гледаш кефа. Остави топлата вода други да я търсят и бягай като дявол от тамян от мисълта че преди тебе не е имало по нашите земи хиляди и хиляди хора, които не са търсили, не са чели, не са разсъждавали и не са експериментирали. Някои от тях вече са на пределна възраст, други не са между нас. Моите пчели са в равнината на Централна северна България и за почти две десетилетия имам 2-3 зими по около 5 месеца, включително по близо месец температура под -10 градуса или до две седмици по -15 до -20 градуса. Семейства в стандартен стар ДБ без никакви екстри, реотани, датчици, изолации и иновации си зимуват безгрижно и напролет с малко помощ от наша милост хващат и ранна паша. И все си мисля, че при правилно подбрана технология и организация за производство на мед са необходими по малко човекочасове отколкото за производство на пчели.
Все пак - успех в разработката на новата пазарна ниша.

Владислав
24.09.2014, 09:52
Владиславе, навремето, още при първите ти включвания ти казах да си вземеш няколко даданчета от някой дядо и да си гледаш кефа. Остави топлата вода други да я търсят.

Здравей Йорданов,
както ме посъветва, така и сторих - купих си четири дадана, разцепих ги и ги направих 6 семейства (реших, че е по-добре да сформирам семейства, а не отводки). Направиха си новите майчици, заплодиха се и сега са шест звяра (прилагам снимка ; ). Обаче имам един проблем - не ми се ходи вече на работа всеки ден по осем часа да си пържа очичките пред гадния компютър. Искам да се занимавам само с пчели и с това да си изкарвам прехраната. Направих доста голям ресърч и доколкото разбрах от един 24-рамков лежак мога да произвеждам по две семейства (а не отводки) на година ако не им вземам меда. Предвид факта, че има сравнително голямо търсене за пчели реших, че е за предпочитане да произвеждам пчели, вместо мед.

Спрях се на украинската рамка, поради две причини:
1. Защото е по-добра и подсигурява по-лесен и щастлив живот на малките жилещи гадини;
2. Защото за нея тепърва ще има пазар, ако продавам пчелните семейства заедно с украински кошери.

Знам, че всички топли води вече са открити, но аз съм проектант по образование и душа, и подозирам че ще си разработвам нови варианти за кошери цял живот : )

Ето сегашните ми гадини.
2037

Ето ме и мен след като реших да ги нацелувам.. милите ; )


2038

asm22
24.09.2014, 11:22
Пожелавам успех на това начинание :) понеже аз самия имам интерес в тази посока. Та индиректно си пожелавам успех и на мен :)

jordanov
24.09.2014, 14:03
Ха ха, снимки като за учебник! Пущините, не обичат целувки, ама иначе трябва да им говориш! Успех още веднъж, но не залагай на един кон.

Вълчан
25.09.2014, 09:14
Когато сглобиш един кошер с магазините, го снимай, да го видим. Дали ще успееш да го наложиш , съм малко скептичен. Спомням си еуфорията преди 15г. когато се появи РД-алпийския.......... Аз бих си направил няколко 12р с завътяна рамка и два 14р магазина ако имах точните размери.

Владислав
25.09.2014, 09:50
Когато сглобиш един кошер с магазините, го снимай, да го видим. Дали ще успееш да го наложиш , съм малко скептичен. Спомням си еуфорията преди 15г. когато се появи РД-алпийския.......... Аз бих си направил няколко 12р с завътяна рамка и два 14р магазина ако имах точните размери.
Налагал съм го в AutoCAD отвсякъде. Скоро ще има и снимки. Докато правих лежака промених няколко елемента, които искам да нанеса като промени и на дванайсетрамковия и тогава ще мога да ти дам окончателните размери. Дай някакъв мейл, на който да ти ги пратя като ги довърша.

nikola.vladov
25.09.2014, 10:47
Можеш ли даде размерите (външни) на плодниковата и магазина рамка? Ако плодниковата е 30 x43.5см, излиза ,че плодника за 12 рамки е 45x31.5см. Ако магазина е обърнат обратно на плодника ще се съберат там 8 стандартни магазинни рамки (ще могат с обикновена центрофуги да се въртят). За плодниковите (ако е необходимо да се вади мед) трябва специална центофуга. Ако сложиш разширение (отпред/отзад) на плодника може с стандартен магазин с 10 рамки да е отгоре.

Владислав
26.09.2014, 08:38
И двете рамки са с размерите на стандартните Дадан Блатови рамки. Само плодниковата е обърната на 90%.

Юрий Цветков
27.09.2014, 20:29
Владославе,само не разбрах, защо не си им целувал устните, а задника. Хи-хи.

BUGI
27.09.2014, 20:46
С малка модификација на магазина, може с този кошер да се пчелари с две мајки.
медо приносите са много по добри.

Дамян Дамянов
27.09.2014, 22:20
Владославе,само не разбрах, защо не си им целувал устните, а задника. Хи-хи.

Разваляш ми дисциплината :laughing:, а знаеш ли откога се стискам sweating;
Добре че не гледа крави :laughing:, че тепърва ще има пазар за кафяво мляко.
А на козата като и дръпнеш цицата, губи тяга и вади млякото с шоко сириал (http://img.bg.sof.cmestatic.com/media/images/original/Mar2014/2110130019.jpg).
То и за Украински жени има пазар, но и при тях не е добра идея да ги целуваш отзад.

Всичко в кръга на шегата и с добри чувства.;)

пчеларко
16.12.2014, 23:09
2649

2650

2651

2652

2653

Ето това е модифицирания украинския 24 рамков лежак с дълбоко дъно.Той е разработка на Димитър Средков(човекът на снимката).Тези кошери ги изработихме през 2011-2012г.

Владислав
17.12.2014, 14:24
Кошерът на Димитър Средков беше първия украински лежак, който видях от близо. Имам изключително точни чертежи на неговия кошер (искаха да го патентоват и аз ги снех от оригинала в AutoCAD) , но за съжаление той е пълен с конструктивни недомислици, и то точно в малкото неща, които го различават от класическия украински лежак:

1. Дълбокото му дъно струва колкото полвината от моя кошер само заради множеството сложни детайли, които са напълно неоправдани. Украинската рамка позволява да оставиш 100мм. подрамково пространство без сложно дълбоко дъно, в което пчелите нe правят далаци.

2. В момента, в който се сложи преградната дъска във вида, в който я е измислил) и в двете отделения на кошера остава място за по 11 рамки, а около преградната дъска остава място за далаци - това е изключително груба грешка. Друг недостатък на преградната дъска на Средков, е че е фиксирана в канали, което рязко намалява комбинациите, които могат да се правят (например - невъзможно е да се приложи методиката за смяна на майки, която проф.Кашковски нарича "матка в кормане".

3. Вентилацията му е сложна и скъпа за изработка. Предложената от мен вентилация има абсолютно същия ефект, а се постига с един обикновен капак на клавирна панта от лев и педесе в задната страна на кошера, и три обикновени рамчици с мрежа. Същия капак позволява частичен преглед, почистване на дъното и вкарване на петлитрови хранилки.

Както и да е - симпатяга е Средков, но загубих интерес към него, когато се опитах да обсъдя възможните конструктивни и технологични промени, а той реагира сякаш посягам на светиня.

Ще помоля фанатичните последователи на Средков да спрат да ми обясняват, че съм му откраднал модела. И двата кошера са украински лежаци. Разликата е, че отклоненията от украинския лежак на Средков са нетехнологични, скъпи и функционално грешни, а аз съм си разработил друг вариант, в който отклоненията от украинския лежак са си прекрасни ; )

туй то : )

26552656

спартак
17.12.2014, 19:09
Много хубав скрин. Сглобката не е много удачна , с тази част която е изцяло на вън, а и се оставя няколко мм между перото и нута. Успех през следващата година :win:

Вълчан
09.06.2015, 07:45
Е има ли развитие този кошер, или е само на чертеж?

jdrumev
09.06.2015, 16:29
в моят пчелин имам подобни лежаци 2 плодника 8 рамкови с общ магазин моето наблюдение е че прави много пчела и добре събират мед лошото е че е труден за прегледи и работа но иначе добре работи при нас

Вълчан
10.06.2015, 08:51
в моят пчелин имам подобни лежаци 2 плодника 8 рамкови с общ магазин моето наблюдение е че прави много пчела и добре събират мед лошото е че е труден за прегледи и работа но иначе добре работи при нас

Защо е труден за прегледи, рамката е дълга или защото е с две майки? Имали гояма медна шапка над пилото, преди пашата?

slavi 13
10.06.2015, 12:10
Владиславе, когато чуя за „висока рамка“, все едно мед ми капе на сърцето. Прочетох твоите аргументи и съм напълно съгласен с тях, но считам че правиш грешка, със завъртяната рамка в плодника на украинският лежак. Имаше колеги които казаха, че няма пазар за тази рамка в България.
Ще се пробвам да прикача един файл, около 40-тата страница на файла е даден лежака на Лазутин.В него има 25 дълбоки рамки. Работи се без много прегледи. Пчелите не се лекуват, или поне Лазутин така твърди.
Желая ти успех

slavi 13
10.06.2015, 12:19
Владиславе ето още няколко идеи, за ДБ кошери на висока рамка. Виж кошера пънче, с разместени рамки. Веднъж плодниковата рамка е отгоре, при съседните две е отдолу, и няма прекъсване на восъка в междурамията.

Аз обаче, бих пробвал с плодникова рамка на ДБ кошер прикрепена за рамка на многокорпусен кошер. И бих ги въртял, първо едната отгоре, а на съседните пити другата отгоре. И така ще мога да продавам пчели и за ДБ и за многокорпусен кошер.

Христакиев
21.03.2016, 22:35
Здравейте колеги , имам желание да изпробвам Укаински лежак 11 рамки с 8 рамков Дадан Блатов магазин. В случая рамките на плодника ще са перпендикулярни спрямо рамките в магазина , ще създаде ли това някакъв проблем при работата на пчелите. Ще съм бладарен за всички отговори.

kuline
21.03.2016, 22:48
Здравейте колеги , имам желание да изпробвам Укаински лежак 11 рамки с 8 рамков Дадан Блатов магазин. В случая рамките на плодника ще са перпендикулярни спрямо рамките в магазина , ще създаде ли това някакъв проблем при работата на пчелите. Ще съм бладарен за всички отговори.

Теоретиците, вероятно ще бъдат по-словоохотливи, но аз, мога да ти кажа следното:
Случвало ми се е при прегледи, по невнимание, да завъртя магазина на ДБ-12р. на 90 градуса. Последното го установявам при последващо вадене на мед и не съм забелязал да има разлика в добива от други семейства.

Христакиев
22.03.2016, 06:39
Благодаря колега , не искам да се занимавам и с трети вид рамки само за да са успоредни на плодниковите, пък и ще си ползвам осем рамковите фарарови корпуси.
Благодаря още веднъж и ти желая успешна година.

freelancer_bg
22.03.2016, 10:35
Лично не съм ползвал, но знам, че някои хора го правят това с кръстосаните рамки дори нарочно. Идеята е майката да не се качва в магазина. Така казват. Симеон Николов от Русе работи така. Той е доста уважаван в пчеларските среди и редовно изнася лекции. В Ютуб има няколко записани, може да ги изгледаш.

tarty
22.03.2016, 12:19
Да така е, рядко майка се качва в магазина и по малко мостове градят между рамките, но това се прилага само за 12 ДБ.

Вълчан
22.03.2016, 15:11
Аз чакам Владислав да даде, размерите на кошера.

jordanov
22.03.2016, 19:51
Е имай малко търпение де. Колегата е много готин, проблема е, че се включва през две години. Чакаме го всеки момент...