PDA

Виж пълната версия : Поставяне на ханеманова решетка преди акацията и начин на подреждане на гнездото



manolibo
16.03.2014, 13:02
Здравейте ,искам да попитам по опитните от вас пчелари колко време преди акацията и по какъв начин се подрежда кошера и се поставя ханемановата решетка.Работя със система фарар.Наясно съм ,че по време на пашата пилото трябва да е на един корпус само и майката да е максимално ограничена в снасянето за да може по-голямата част от пчелите да работят навън.Както и е грешно ако първия корпус ми е плодник после решетката да сложа за втори корпус само восъчни основи и после трети да е медови.Към днешна дата кошерите ми почти изпълват горния корпус като пилото е на 6-7 рамки като се има в предвит ,че кошерите които смятам да участват в медосбора всяка седмица от април ще подсилвам с по 2 рамки запечатано пило .Въпросът ми е какво и как точно да накарам толкова много пчели да заработят правилно и на време понеже акацията е само няколко дена .Благодаря предварително.

радо
16.03.2014, 13:17
Съжалявам но не мога да повярвам ,че в момента има семейство с 6-7 рамки пило.Ханемановата решетка се поставя една седмица преди цъфтежа но трудно се определя началото на цъфтежа защото всяка година е различно.Ако все пак имаш толкова пило в момента мога да ти кажа едно голямо БРАВО .

manolibo
16.03.2014, 13:38
Ами да събота ходих и понеже повечето бях ги стеснил на по 5-6-7 рамки за да топлят по добре пилото това само в горния корпус разбира се долу се пускат само да вземат мед .И сега както тази седмица я дават топла понеже маиките буквално се бяха блокирали всичко свободно беше осеменено разширих с по 2-3 рамки и тая седмица предполагам че и те ще се запълнят с пило .Така че до края на месеца предполагам че горните корпуси ще са напълно заети надявам се.

Vmitev
16.03.2014, 19:29
Само като си помисля, че при мен няма никакъв прашец и респективно пилото ми е колкото цигарена кутийка, наистина ти завиждам благородно. А на въпроса ти, според мен е най - добре да направиш Пелетовата с-ма, според мен тя би ти свършила идеална работа.

manolibo
16.03.2014, 19:37
Още от 15 февруари съм ги стеснил яко и подхранвах с апитом -п сръбската а семействата не бяха от най силните есента .Ножеби на това се дължи по бързато развитие на семействата.А относно тази система не е ли доста голма занимавка.мисля в средата на април да залижа първите маточници чрез придаване на ларви които трябва да се излюпят точно по време на акацията и да ги метна най отгоре на няколко силни семейства в рошфосуви корпуси така семейството освен че ще събира мед ще се грижи и за 4 млади майки и ако имам късмет седмица две след акацията ще са готови заредени за да си направя отводки така поне ги мисля нещата незнам дали ще стане обаче ,ако някой е работил по този начин може да сподели мнение.

Vmitev
16.03.2014, 19:45
пробвах с домашно направени питки, съдържащи сухо бебешко мляко, вит.Б12 на ампули, лимонов сок, извара и олио, но явно не съм постигнал твоя ефект. Проблема най - вероятно е пълната липса на прашец, дори и към настоящият момент в природата.

Искрен Мутафов
16.03.2014, 19:46
Още от 15 февруари съм ги стеснил яко и подхранвах с апитом -п сръбската а семействата не бяха от най силните есента .Ножеби на това се дължи по бързато развитие на семействата

Ами много ясно, то апитом-п е със цветен прашец или поне с някакъв негов заместител и е точно за дтимулиране на бурното пролетно развитие.

Искрен Мутафов
16.03.2014, 19:51
пробвах с домашно направени питки, съдържащи сухо бебешко мляко, вит.Б12 на ампули, лимонов сок, извара и олио, но явно не съм постигнал твоя ефект. Проблема най - вероятно е пълната липса на прашец, дори и към настоящият момент в природата.

Като няма в природата, а искаш да постигнеш дадени резултати - ползвай заместители.

manolibo
16.03.2014, 19:56
Точно лошото е че ефекта от подхранването дава резултат само на поне средните по сила семейства слабичките така си им стои храната .

todor_19
16.03.2014, 20:23
ханеманова решетка може и да не поставяш,а слагаш с по 1 пита по малко в корпуса отгоре.Така маиката няма да осеменява там.

simo
16.03.2014, 20:40
ханеманова решетка може и да не поставяш,а слагаш с по 1 пита по малко в корпуса отгоре.Така маиката няма да осеменява там.

Сигурен ли си ? Аз вече трета година правя така и все не се случва.

manolibo
16.03.2014, 21:49
Тоя филм с НЕслагането на ханемановата решетка го гледах миналото лято на слънчогледа .Получи се следното медовите корпуси ги оставих на 8-9 рамки раздалечени там наистина майката не снасяше мина пашата и меда стана за центрофужене почти и хоп какво се случило в кошера ,в медовите корпуси пчеличките вдигнали всичкия мед на един дебел венец а посредата почти навсякаде пило та от 10 рамки за вадене ставаха 4-5 другите с много мед но на венец а посредата яко пило не мисля повече да пробвам по този начин.

Недялко Атанасов
16.03.2014, 22:45
Тоя филм с НЕслагането на ханемановата решетка го гледах миналото лято на слънчогледа .Получи се следното медовите корпуси ги оставих на 8-9 рамки раздалечени там наистина майката не снасяше мина пашата и меда стана за центрофужене почти и хоп какво се случило в кошера ,в медовите корпуси пчеличките вдигнали всичкия мед на един дебел венец а посредата почти навсякаде пило та от 10 рамки за вадене ставаха 4-5 другите с много мед но на венец а посредата яко пило не мисля повече да пробвам по този начин.Слаби са били семействата,на сланчогледа си ди закарал ротирани,или бъркам?

manolibo
17.03.2014, 07:25
Имаше и по слабички но всичко беше наред една седмица преди да го извадя проверих на колко процента е запечатан и явно след това е станала тая работа с пилито което беше навсякаде а по време на самата паша майката буквално я бяха блокирали 3 корпуса фарар преливаха с нектар.

радо
17.03.2014, 10:58
Просто си закъснял с изваждането ,когато пашата приключи е съвсем нормално майката да се качи и да снася ,а пчелите да и освободят средата на питата.Ако си сложил решетка дори със закъснение нямаше да имаш проблем.Дори слънчогледовия мед вече не го препоръчват за зимуване ако сте забелязали напролет при разпечатването той е кристализирал.Ето тук влиза в изпълнение моя ИЗОЛАТОР дето не го признавате и всичкия слънчогедов мед се взима ,а пчелите се подхранват с голямо количество сироп за да се запасят за зимата.Не знам как процедираш при ваденето на меда но аз съм много доволен от пчелогонките и ти ги препоръчвам.

Искрен Мутафов
17.03.2014, 12:25
Не знам как процедираш при ваденето на меда но аз съм много доволен от пчелогонките и ти ги препоръчвам.

Я, ако обичаш "пораздуй" малко по-подробно за пчелогонките - кога ги слагаш, колко време ги държиш, някоя особенност и даже ако имаш снимка да постнеш, какъв модел точно ползваш... и други такива неща?!?

радо
17.03.2014, 12:42
Пчелогонката се слага предния ден аз лично съм я пробвал като съм слагал два магазина едновременно естествено не могат всички пчели да слязат долу в плодника но предимството за мен, че на другия ден отивам рано докато все още няма силен летеж и по най бързия начин прибирам меда като пчелите останали се стръскват навън и семейството не се дразни и изобщо не разбира че е отваряно няма тръскане рамка по рамка и едни и същи пчели да ги тръскам по няколко пъти.Взимам цели магазини и корпуси и така ги връщам след това и тогава махам пчелогонката така че за мене действа добре аз използвам с 6 -8 входа при всички е еднакво.

Ангел Йосифов
17.03.2014, 15:00
Тоя филм с НЕслагането на ханемановата решетка го гледах миналото лято на слънчогледа .

Аз пък съм го гледал въпреки хр.Бях подрязал крилце и кълка на двугодишна майка.Кошера беше двукорпусен 10дб. + два магазина.За слънчогледа единия корпус с рязаната майка долу следва хр магазин и втория корпус.По средата на пашата поставих и втория магазин.Слънчогледа беше 4-5 хиляди декара.Пашата продължи около 35-40 дена.Потривах доволно ръце.....Осакатената майка видяла дебелия и минала през хр и двата магазина.... и в горния корпус 3-4рамки колкото длан с прясно пило,а в долния корпус младата майка.И вместо да взема 2 тенекии взех само една +една отводка.

И при теб е възможен подобен сценарий-особено след ротиране преди паша.

BateMisho
17.03.2014, 15:58
...Ако си сложил решетка дори със закъснение нямаше да имаш проблем......Ето тук влиза в изпълнение моя ИЗОЛАТОР дето не го признавате и всичкия слънчогедов мед се взима ,а пчелите се подхранват с голямо количество сироп за да се запасят за зимата.Не знам как процедираш при ваденето на меда но аз съм много доволен от пчелогонките и ти ги препоръчвам.

Нещо съм объркан. Може ли малко повече инфо за техниката, която използваш? Доколкото разбирам слагаш ХР и след това пчелогонка, но това пак значи стръскване на пчели и тн. Магазините имат ли отворени прелки?

радо
17.03.2014, 16:41
Няма нищо объркващо ханемановата решетка я слагам преди пашата когато приключи пашата отивам предния ден дигам магазините /2-3/с пчелите махам ханемановата решетка и слагам пчелогонката слагам магазините и на другия ден сутринта по хладното докато не са излезли масово пчелите аз прибирам магазините като останалите 20-30 пчели ги стръсквам/ние ходим трима един отваря друг прехвърля рамките в празен магазин и третия го носи в колата така за 2 часа минаваме 20 кошера и изчезваме.Пчелогонката я махам когато върна магазините вечерта.Най голям проблем при вземането на меда когато няма паша е това ,че когато дигнеш рамка тя обикновено е залепена за долните рамки и пчелите слагат там мед това разкъсване на меда и накапването по капаците по преносими съндъчета и т.н. е причина за привличането на много пчели при пчелогонката тава разкъсване на другия ден вече е обрано от пчелите.Магазините нямат нужда от прелки пчелогонката ако си виждал пчелогонка тя има направени няколко входа /2-6-10/ слагайки я ти разделяш семейството майката и пилото остава в плодника ,а пчелите в магазините остават без майка и по феромоните отделяни от майката те се придвижват през тези входове и слизат при майката/входовете така са направени че пчелите могат да слязат но не и да се качат обратно в магазините/Пчелогонките са много евтини под 1лв/бр. аз си взех още 20 тази година от Плевен.Много е важно да не се монтират на обратно.

scutellator
17.03.2014, 19:55
Лично аз ХР в кошера ползвам само отглеждане на маточници. Майките много рядко се качват по горните корпуси, а тези които го правят, след настъпването на първата паша в над 90% от случаите слизат надолу, тъй като меда ги "натиска" и никога повече не се качват пак до края на годината. Майки които снасят безразборно по всички корпуси ( т.е. не поддържат плътно гнездо)/сремеж към пило в най-горния, не се толерират. Когато се случи такава майка, освен ако тя не притежава някакво ценно качество в изключителна степен, се премахва от по-нататъшна развъдна дейност.

радо
17.03.2014, 20:01
Зависи в голяма степен от района на пчеларстване и особено при по слаба паша или променливо време ХР е незаменима.

manolibo
18.03.2014, 07:24
И все пак колеги никой не отговори конкретно на въпроса ми.

Вълчан
18.03.2014, 08:22
Да оставиш майката и пилото на един фараров корпус, е малко за мен. Два е нормално и тогава решетка.

manolibo
18.03.2014, 18:38
Ако я оставя на 2 корпуса няма ли да има доста пило което да иска доста работа от младите пчели все пак акацията е само няколко дена.

радо
18.03.2014, 20:00
Ако я оставиш на 2 корпуса няма да има нужда да центрофужиш просто защото няма да имаш мед.

Ангел Йосифов
18.03.2014, 20:50
Радо,колегата работи с фарар.

manolibo
18.03.2014, 20:51
И аз така мисля всичко вместо да работи извън кошера ще го прави вътре.

marin_006
26.03.2014, 07:48
с един магазин пило ще извадиш мн мед ако има но за слънчогледа няма да имаш летяшта пчела

manolibo
27.03.2014, 18:30
Кака няма да има лятяща пчела като до слънчогледа ще има 2 месеца смятам че дори и след една отводка на кошер пак ще има достатъчно количество пчели

marin_006
01.06.2014, 06:17
кога цъфти акацията и сланчогледа при теб