PDA

Виж пълната версия : Изолатор



радо
14.03.2014, 21:20
в момента има доста онлайн очаквам коментар

спартак
14.03.2014, 21:34
За какво ти е изолатор?

радо
14.03.2014, 21:43
Очаквам коментар от личен опит.Ханемановата решетка си е един вид изолатор и ако не я използвате губите много.

kuline
14.03.2014, 21:58
Колега, разбирам от прочетените твои постове, че имаш добри познания в пчеларството, за което моите уважения, но по начина по който си именувал темата и поста в нея, ме навежда на мисълта, че ни изпитваш и се стремиш в себедоказване.

rosty_sz
14.03.2014, 22:04
Дано да споделиш опита си в работата с ханемановата решетка. Повечето пчелари смятат,че силно намаля добивите пречи и т.н. Време е да се появят и малко добри думи за решетката.

радо
14.03.2014, 22:12
Колеги нито имам намерение да ви изпитвам нито се стремя да се доказвам.Просто ви давам тема по която аз имам мнение и то е твърдо "ЗА " и електротехниката няма нищо общо тук все пак сме в пчеларски сайт.

Boro
14.03.2014, 22:31
Радо навярно има предвид ХМ изолатори? Миналата година в Плевен ги имаше метални по 30 лв, сега гледам по магазините пласмасови за по 2 и 3 рамки на цена 10 лв.

радо
14.03.2014, 22:42
/повечето пчелари смятат ,че силно намаля добивите ........../ ето това е пълна глупост мога да уверя всеки ,че работата с ханеманова решетка увеличава добива и е единствения начин да се хване кратка и обилна паша /акация/,а да не говорим ако разполагаш само с една главна паша.Важното е да умееш да работиш правилно с нея.За да използва дадено семейство пашата максимално трябва в началото на пашата да има възможно най малко открито пило това се получава когато блокираш майката малко по рано в първия корпус чрез ханемановата решетка.Аз ще ви дам още по екстремен вариант - първият корпус остава само с "4" рамки при това с открито пило плюс майката преградна дъска и останалото място остава празно отгоре ханеманова решетка и ето ви готов изолатор и както аз съм свикнал по възможно най евтиния начин/ако не знаете един изолатор струва 40-60 лв.Уточнявам това се прави при къса,обилна и само една паша.

kuline
14.03.2014, 22:45
Това, което си написал е логично, ако беше в първият ти пост, не бих се усъмнил в намеренията ти

jordanov
15.03.2014, 20:20
Частен случай.

scutellator
15.03.2014, 20:34
Изолатора освен за отглеждане на търтеи на приблизително еднаква възраст, не се сещам за какво друго бих могъл да го ползвам.

спартак
15.03.2014, 20:47
Миналата година, Котларски в своето издание рекламираше доста от тези клетки, но нещо не се получи.Двама от колегите ми от моя край миналата година споделиха сходни резултати. Повлияха се от написаното Уж по- едри яйца ще снася кралицата ,повече мед и нищо.Аз сложих един магазин повече и решението е повече мед. и край на мача.Който иска, да си арестува майките .Затова и в началото въпроса ми беше такъв.

радо
15.03.2014, 21:13
Никой не говори за по -едри яйца /ТОВА СА ГЛУПОСТИ/ целта е майката да спре да снася за да няма открито пило в началото на пашата и всичкия мед да е за пчеларя.Впрочем майката няма да спре да снася просто няма свободни килийки и пчелите изяждат или изхвърлят яйцата.Всички пчели работят само по медосбора и така се получава повече мед.И пак казвам това се прави при наличието на къса и обилна паша която пчелите да използват максимално или когато в района имаме една главна паша защото след пашата се получава период през който ще се излюпят по малко пчели и ако имаме друга паша може да я изтървем .А това ,че си/ сложил още един магазин и решението е повече мед/ са пълни глупости това означава че ако сложиш 10 магазина на едно семейство и то ще ги напълни..........При паша се слагат толкова свободни магазини че пчелите винаги да имат свободно място за пресния нектар.

спартак
15.03.2014, 21:23
Радо ти поредния дървен професор.Вземи си огледало и си говори на него

scutellator
15.03.2014, 21:32
.А това ,че си/ сложил още един магазин и решението е повече мед/ са пълни глупости това означава че ако сложиш 10 магазина на едно семейство и то ще ги напълни...........

http://prikachi.com/images/54/7163054d.jpg
Изтеглена от тук:
http://beeman.se/present-nf.htm

средно 90 тона годишно от 500 кошера

радо
15.03.2014, 21:33
Аз споделям личен опит и ви давам възможност да се възползвате от това ,а дали ще го направите изобщо не ми пука.

koragroup
15.03.2014, 22:02
Радо ти поредния дървен професор.Вземи си огледало и си говори на него

И аз се чудя как от време на време се появява по някой "Гуру". И ми е още по-странно как е съществувал форума, без недвусмисленото познание на въпросния "гуру".
А иначе, във всяко мнение може да има безкрайно много истина, но ако не можеш да говориш с хора, то остава неразбрано и най-много да и навлечеш гнева на останалите...

jordanov
15.03.2014, 22:12
http://prikachi.com/images/54/7163054d.jpg
Изтеглена от тук:
http://beeman.se/present-nf.htm

средно 90 тона годишно от 500 кошера

Баце, тез момчета по Венер ли работят или по Чорбич ? :)

спартак
15.03.2014, 22:13
Гошо съгласен съм, че прехвърчаха искри за което се извинявам, но менторския стил откровено ме дразни.Не може да си мислиш ,че знаеш всичко и да даваш съвети наляво и дясно.

радо
15.03.2014, 22:20
Моите съвети са безплатни и не ви карам да ги ползвате .Само че ми се ще да чуя вашите ...........но нищо не чувам!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

koragroup
16.03.2014, 08:04
Гошо съгласен съм, че прехвърчаха искри за което се извинявам, но менторския стил откровено ме дразни.Не може да си мислиш ,че знаеш всичко и да даваш съвети наляво и дясно.

Тъй де нали и аз това казвам.

Радо, нямам нищо против теб или съветите ти. Питаш аз какво съветвам? Ами съветвам те да се отнасяш към останалите хора във форума с малко повече уважение.
За другите съвети, които съм дал, (дето не си ги виждал) ще трябва да почетеш, а не само да пишеш във форума. Безплатно :-)

Ангел Йосифов
16.03.2014, 08:40
Необходимо ли е ограничаването (стесняването) на плодника при добре развити семейства за акацията? Според мен -напълно излишно мероприятие.Както е известно, акацията е обилна паша и развитите семейства блокират (с нектар) майката за отрицателно време. Друг е въпросът ако семействата не са достатъчно развити.Известно е,че не-развитите семейства наблягат на пило и тук е момента да се приложи добре известната хитринка-да се излъжат пчелите,че са освоили плодника,за да работят в магазина.Познавам доста колеги,които слагат преградни дъски(а не хр) от ляво и дясно на гнездото ограничавайки семействата на толкова рамки колкото са покрили.....Знае се,че строителството по време на паша не е желателно...Знае се,че пчелите не търпят празни пространства....Та се питам какво ще се случи с празното пространство ако оставим пчелите на 4 рамки в долния корпус по време на акацията.

радо
16.03.2014, 13:10
Нищо няма да се случи в празното пространство ,но всичкия мед ще качат в медовите корпуси.

радо
16.03.2014, 13:22
Нека колегите ако се съмняват в моя метод просто да рискуват с един кошер и тогава пак ще приказваме.Просто ви трябва ХР и един корпус нищо повече.

scutellator
17.03.2014, 20:07
Необходимо ли е ограничаването (стесняването) на плодника при добре развити семейства за акацията? .



Според класическата технология на ДБ, щом настъпи първата паша - магазините се слагат. Независимо кое семейство докъде се е развило в плодника, слага му се преградна дъска и - магазините. Изчакването на семейството първо да запълни целия плодник, особенно при 12стак, (напр. чрез постепенно разширяване с основи или изградени рамки) и тогава да се слагат магазините, по-скоро би довело до стимулиране на роевия импулс. Вместо да градят и да отглеждат пило, това води до градеж и запълване на новоизградените пити с мед, както и още по-голямо стимулиране на задръстването на плодника.

kuline
17.03.2014, 20:16
Колегата Радо е посочил условията, при които според него е удачно използването на изолатор. Многокорпусна система, кратковременна, обилна и единствена паша.

радо
17.03.2014, 20:20
Колеги ето ви още бонус информация за тези от вас нямащи рапица ,а само акация правите изолатора в първия корпус -плодника в втория корпус качвате останалото пило слагате медови корпуси/магазини след 10 дена акацията приключва вие вадите меда и от рамките в втория корпус с ЗАПЕЧАТАНО пило плюс рамки с мед/колкото решите/правите една отводка с майка или зрял маточник махате ХР и допълвате плодника с изцентрофужени пити и рамка за градеж и се готвите за следващата паша.Желателно е да стръскате повече пчели ако отводката ще остане на същия пчелин.

Недялко Атанасов
18.03.2014, 19:35
Колеги ето ви още бонус информация за тези от вас нямащи рапица ,а само акация ....................Радо така и така,си почнал със съветите, при мене като няма ни рапица,акация,сланчоглед.... .........в радиос от30-50км.няма и един декар изоран камоли засят, аз какво да правя до 15-20юни докато текне маната?

koragroup
18.03.2014, 19:43
Ами кво да прайш... вземаш един стол, сядаш на средата на пчелина и почваш:

http://vbox7.com/play:1948fdc7

хе хееее

радо
18.03.2014, 19:55
Аз винаги давам съвет когато ми го поискат но само ти решаваш дали ще се възползваш.При тебе е същото като при пчеларите където главната паша е липата аз какво бих направил развивам максимално рано семействата в началото на май правя отводка като нуклеуса го поставям до семейството от където е отводката и храня /храненето е най важното нещо при него не се пести/Започне ли пашата премествам нуклеуса и налитам основното семейство или ако нямам нужда от отводката просто я обединявам с основното семейство /пчелите сами да изберат коя майка ще оставят/При теб маната е проблем така ,че това което съм написал за изолатора ще ти свърши работа.

Недялко Атанасов
18.03.2014, 23:20
/При теб маната е проблем така ,че това което съм написал за изолатора ще ти свърши работа.Маната не е проблем,тя е мехлем и показност за това, че каквото и ограничение на майката да се прави е излишно ,пчелите ги карат да стоят пред прелките да охраняват,камули яйца да снасят,повярвай ми -но не е задължително.

радо
18.03.2014, 23:30
Маната ти е най големия проблем защото не можеш да зазимиш семействата си на манов мед.А с ограничаването ти ще вземеш всичкия манов мед и няма да имаш проблем през зимата.

Недялко Атанасов
19.03.2014, 21:02
Кое му е проблема пусто на тая мана,че е 8-9лв.кг. на едро говоря за тонажи,кой ти каза че зазимявам с манов мед,с ограничение или не пак ти повтарям майка от първи корпус на горе няма .

Pavel_Bs
19.03.2014, 22:28
Колега Лалов,според мен нещата при теб може да се оправят с 20кг.пържоли,вино и чист въздух,само че преди това разчиствате една голяма нива за рапица,ограждате я с фиданки акация и липа и пей сърце :).

радо
20.03.2014, 07:10
Кое му е проблема пусто на тая мана,че е 8-9лв.кг. на едро говоря за тонажи,кой ти каза че зазимявам с манов мед,с ограничение или не пак ти повтарям майка от първи корпус на горе няма .
А нима не слагат манов мед в първия корпус ,пчелите първо запълват и блокират майката в първия корпус така ,че дори и да снесе остава венеца от манов мед.Не казвам нищо пратив маната като паша за мен колкото повече паши толкова по добре рапицата също ми прави проблем за зимата но аз я харесвам като паша защото разива чудесно а пък и дава доста мед.

distedi
03.02.2015, 21:56
https://www.youtube.com/watch?v=V7RlI1QKaGI
https://www.youtube.com/watch?v=BU8ZALZf2Co
Някой ползвал ли е такъв вид изолатор за пчелни майки? Поразрових се малко на тази тема попаднах на мнения, че така в едно семейство могат да зимуват по няколко майки. В следствие на такъв изолатор, пчелите не гледат пило и по този начин могат да живеят по 10 месеца. Друго полезно нещо - може без използване на различни лекарства, пчелите да се справят с определени заболявания.....

koragroup
04.02.2015, 08:05
Струва си да се опита с 1-2 семейства на зима.
Интересно би било ако се разбере кога освобождават майката и какво правят после, а също и на какви паши разчитат. Имам предположения, но по добре от първоизточника...

галин
04.02.2015, 17:02
Гледайте клиповете на Малыхин. Там са дадени срокове, метод на работа с двумайчини.

distedi
04.02.2015, 18:10
Гледайте клиповете на Малыхин. Там са дадени срокове, метод на работа с двумайчини.

Гледам ги, но друго си е на практика да каже някой дали се получават нещата.