PDA

Виж пълната версия : Статистика на регистрираните пчелини в България



Mateev
14.03.2014, 16:25
Съгласно член 8 от Закона за пчеларството в кметствата се води РЕГИСТЪР НА ПЧЕЛИНИТЕ, включително и на ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА. Собствениците на пчелни семейства в 15-дневен срок от тяхното придобиване трябва да подадат Заявление за регистрация. В едномесечен срок от тази регистрация кметствата изпращат информация за регистрираните пчелни семейства в Областните дирекции "Земеделие" и в Българската агенция по безопасност на храните.

Съгласно Закона за достъп до обществена информация тези три държавни институции са ДЛЪЖНИ да предоставят информация за натрупаните данни в този регистър НА ВСЕКИ, КОЙТО ПОЖЕЛАЕ. При това нямат право да разпитват за какво ви е нужна тази информация. Нямат право дори и да ви искат личните данни, като например вашето ЕГН или ЛИЧНА КАРТА. Имат право само да ви поискат ТРИТЕ ИМЕНА, Адрес за кореспонденция, Телефон за контакт и евентуално E-Mail, ако го имате и пожелаете да го дадете.

Следователно:
1. Всеки един пчелар може да отиде в кое да е Българско кметство, и да поиска СПРАВКА за всички регистрирани ПЧЕЛАРИ, ПЧЕЛИНИ и БРОЙ КОШЕРИ в даденото кметство.
2. Същото може да го направи и в Областните дирекции "Земеделие" за дадената област.
3. Същото може да го направи и в Българската агенция по безопасност на храните за цялата страна.

Информацията имате право да я ПРЕГЛЕДАТЕ в оригинал или копиe на оригинала или ДИРЕКТНО ДА Я ПОЛУЧИТЕ като УСТНА СПРАВКА, КОПИЕ НА ХАРТИЕН НОСИТЕЛ или КОПИЕ НА ТЕХНИЧЕСКИ НОСИТЕЛ (USB FLash, CD, DVD, Дискета, E-Mail и т.н.). Имате право сам да посочите предпочитания от вас метод за получаване на информацията.

Mateev
14.03.2014, 16:49
Окрилен от тези мои права аз веднага отидох на сайта на Българската агенция по безопасност на пчелите и започнах да търся къде е публикуван този регистър. След много-много ровене го намерих в един странен раздел Здравеопазване и хуманно отношение към животните. Добре че не го бяха скрили в раздел "Кисели краставични и приложението им във винарството".

Ето го: http://babh.government.bg/uploads/File/Registri/ZHOJ/Pcheli/p4elini%20v5.pdf

Изтеглих го щастлив, но само след 3 минути ми се доплака. Оказа се, че регистъра е заключен в PDF файл с много странна кодировка. Каквито и опити да правех да прехвърля информацията във Word или Excel, неизменно получавах само едни неразбираеми цапаници. Запретнах ръце и започнах да се боря с файла, прилагайки разни хакерски техники и псувайки майките и роднините на всички чиновници в агенцията до девето коляно. И така загубих цял един ден и една нощ.

Работата не беше само да измъкна информацията. Трябваше освен това да я преобразувам в структуриран вид, за да мога да я импортна в Access и да направя серия от справки с цел да ги публикувам тука във форума. Да, ама не. Оказа се, че олигофрените в агенцията са се постарали да объркат всичко, което може да се обърка. Постарали са се да объркат дори и това, което НЯМА КАК ДА СЕ ОБЪРКА - просто "гении".

Totevski
14.03.2014, 17:03
Информацията на сайта на БАБХ не е актуализирана с години. Защо ли да го правят...? Явно си имат мнооооого по-важна работа.

Mateev
14.03.2014, 17:09
Само накратко с какво се сблъсках:
1. Бъка от правописни грешки
2. Липсваща информация - част от редовете са отрязани до ширината на полето в PDF таблицата.
3. Употребата на малки и големи букви е хаотична - слагали са където и както им падне.
4. Употребата на кавички и препинателни знаци е хаотична. Преброих 8 различни символа, използвани вместо кавички.
5. Употребата на интервали е хаотична. Слагали са ги както преди, така и след препинателните знаци, при това по няколко бройки.
6. Ако си мислите, че номера на пчелина се пише по един и същи начин - жестоко се лъжете. Открих поне 10 различни начина на изписване.
7. Ако си мислите, че градовете в България се пишат по един и същи начин - жестоко се лъжете. Оказа се че всеки един град може да бъде изписан по 100 различни начина, като правописните грешки понякога са просто невероятни и човек се чуди да плаче ли или да се смее.
8. Ако си мислите, че има само 3-4 начина да се напише един адрес - пак се заблуждавате. Начините са най-малко 1000.......
9. Ако си мислите, че името на фирмата е само едно - лъжете се. Една и съща фирма може да бъде написана по 10 различни начина.
10. Да не говорим за комбинацията - Област, Община, Населено място - може да се изпише по 100 различни начина.
11. Сбъркани колонки в част от редовете. Хиляди редове съм ги проверявал един по един и съм ги поправял на ръка.
12. Дублирани номера на пчелини - зад един и същи номер стоят различни собственици с различен брой кошери. Открих поне 200 дублирани и дори триплирани пчелина.
13. Явно сбъркани номера на пчелини - това го откривам по пощенския код, който не отговаря на името на населеното място. Пак говорим за няколкостотин случая. Тях не съм ги изчистил всичките, защото ми се изпилиха нервите и в един момент захвърлих всичко.

Започнах да правя справки и от тях веднага лъснаха още проблеми. Явно информацията е много-много стара - може би на 3 или 4 години, защото пчелини и хора, за които ги знам, ги няма в този файл. Няма ме и мене, а мои пчелини има от поне година и половина. В Ловеч справката показва 1800 семейства, а аз знам от ветеринарния, че са повече от 7000 официално регистрирани. Същото е и положението в Габрово.

tsc1
14.03.2014, 17:24
Защо се чудиш? Инфомацията е попълвана в община Сусурлево от кака Пена, а в община Долно Уйно от буля Мара. И така се е предавала нагоре, без някой да я проверява или коригира. Допускам, че си първия, решил се на смелата постъпка да изтегли и опита да анализира файла.crying;
Виж, това, че информацията в него е хванала мухъл вече е непоправимо.

ilian55
14.03.2014, 23:49
България и Закон?
в България има само един закон който се спазва най-стриктно, той гласи че няма закони.

Mateev
15.03.2014, 11:00
Ето как са разпределени по области пчелините и пчелните семейства. Информацията може и да не е много вярна, но поне да се надяваме, че пропорциите са верни.

1005

Mateev
15.03.2014, 11:07
Интересното в тази информация е, че РЕГИСТРИРАНИТЕ ПЧЕЛИНИ са само около 8000 броя. Това означава, че пчеларите са не повече от 8000 броя. Не 30 или 50 хиляди, както се споменава в различните източници, а САМО 8000 ЧОВЕКА.

Разделяме ги на броя на общините и получаваме СРЕДНО ПО 30 ПЧЕЛАРЯ В ОБЩИНА.

Тези данни разбиват мита, че пчеларите в България сме много и представляваме някаква сериозна сила. Нищо подобно. Оказва се, че сме доста малко. Любопитно ми е как Ганчо и доколкото знам Стефанов са носили списъци при министъра с по 10-15 хиляди подписа? Ха-ха .....

borislav aleksandrov
15.03.2014, 11:07
В Добрич към момента са 1000 регистрирани пчелини ... 432 бяха преди 4 години някъде ...

tsc1
15.03.2014, 18:52
А ето как изглеждат нещата сравнени с основните параметри на областите:
1006

Искрен Мутафов
15.03.2014, 19:07
Интересното в тази информация е, че РЕГИСТРИРАНИТЕ ПЧЕЛИНИ са само около 8000 броя. Това означава, че пчеларите са не повече от 8000 броя. Не 30 или 50 хиляди, както се споменава в различните източници, а САМО 8000 ЧОВЕКА.

Разделяме ги на броя на общините и получаваме СРЕДНО ПО 30 ПЧЕЛАРЯ В ОБЩИНА.

Тези данни разбиват мита, че пчеларите в България сме много и представляваме някаква сериозна сила. Нищо подобно. Оказва се, че сме доста малко. Любопитно ми е как Ганчо и доколкото знам Стефанов са носили списъци при министъра с по 10-15 хиляди подписа? Ха-ха .....

Това са абсолютно НЕ актуални данни, незнам от коло много години не да обновявани, да не говорим колко пчелини и пчелари има които са съществуващи от десетилетия и не фигурират в тоя списък, а също и нерегистрираните, гледал съм го отдавна и точно поради тези причини не ми изглежда особенно интересен.
Виж съвсем друг ще е въпроса ако се обърнем официално към институциите и им поискаме информацията както вчера споменахте - по закона за достъп до общественна информация.

tsc1
15.03.2014, 19:11
Допускам, че единствено меродавни са общинските регистри. Колкото по-нагоре се отива толкова данните са по-стари и неточни.
Ама как да събереш данни от толкова общини? Може би само чрез НСОРБ http://www.namrb.org/?act=cms&id=33

borislav aleksandrov
15.03.2014, 19:31
от 2012

1007

Искрен Мутафов
15.03.2014, 19:32
Допускам, че единствено меродавни са общинските регистри. Колкото по-нагоре се отива толкова данните са по-стари и неточни.
Ама как да събереш данни от толкова общини? Може би само чрез НСОРБ http://www.namrb.org/?act=cms&id=33

Жестоко се лъжеш(понеже, предполагам, може би - никога не си регистрирал животновъден обект - пчелин)! Регистъра който се води е на ниво кметства, и там се вписва капацитета на пчелина или пък само бройката при първоначална регистрация, то идеята и целта на тези регистри са когато ще има някакви пръскания от фермери или срещу комари кметовете да уведомят пчеларите(поне при нас е така).
Приблизително най-достоверната информация може да се вземе от ВетИС(Ветиринарната Информационна Система на БАБХ). Понеже много хора си регистрират пчелините и пчелните семейства в БАБХ, но не и в Общинските служби по земеделие, и респективно в Областните дирекции по земеделие.
Тъй че ако някой ще иска информация, моят съвет е да се обърне към БАБХ, дори всеки ветиринар, който има достъп до ВетИС би могъл да види всеки един пчелин, местоположението му, официално регистрираните пчелни семейства, капацитета и т.н.т., но дали и каква извадка би могъл да направи ветиринарвният лекар не съм особенно сигурен(в смисъл дали може да види статистика по области, общини, кметства и населени места в таблица или трябва да цъка един по един върху животновъдните обекти).

borislav aleksandrov
15.03.2014, 19:36
аз винаги ползвам данните на БАБХ когато ми трябва инфо от този род понеже са сравнително най-точни и не е проблем да се получат...

спартак
15.03.2014, 20:00
Матеев, най-лесно се брои, като се дават пари.Примерно даваш n лв еднократно на един представител от дадена община и за две седмици примерно обхожда оглежда преброява и обобщава било то кошери или пчелини.С готовата информация дори можеш да търгуваш.

Искрен Мутафов
15.03.2014, 21:16
...най-лесно се брои, като се дават пари.Примерно даваш n лв еднократно на един представител от дадена община и за две седмици примерно обхожда оглежда преброява и обобщава било то кошери или пчелини.С готовата информация дори можеш да търгуваш.

Ти вече се "вживя"! То това да не ти е някоя "аудиторска" фирма от ония дето ходят по магазините и им броят вафлите, дъвките и другите артикули...

спартак
15.03.2014, 21:26
Ти си като някакво ехо , може ли поне веднъж да дадеш собствено мнение.

Mateev
15.03.2014, 21:31
Ветеринарните лекари в повечето случаи са наши хора. Дори голяма част от тях са и пчелари. За съжаление те имат достъп до пчелните семейства само в тяхната област.

Хубавата новина е, че вече има разработен и внедрен софтуер, посредством който се води този национален регистър. И всяка една буква, която някоя клявка по регионите въведе, моментално се прехвърля и в централния регистър на БАБХ. Въпросът е защо БАБХ крие данните от този публичен регистър? Дали защото някой олигофрен не си е свършил работата, или защото някой министър така се е разпоредил?

Това трябва да се провери. Още в понеделника аз ще подготвя и ще изпратя две писма. Едното ще е "сезиране" на Министъра и на БАБХ за нередностите в регистъра, а второто ще е официално искане за предоставяне на данните от регистъра съгласно Закона за публичната информация. Много ми е любопитно ще получа ли въобще отговор, и ако получа - какъв ще е той.

Ако искате, пращайте писма и вие. Нека в министерството да видят, че интереса е голям, и да потръпнат ушите на олигофрена, отговорен за този регистър.

valaz
17.03.2014, 18:57
Намерих този регистър на пчелините: http://babh.government.bg/uploads/File/Registri/ZHOJ/Pcheli/p4elini%20v5.pdf
Не става ясно от коя година е и актуален ли е в момента?

Искрен Мутафов
17.03.2014, 19:24
Намерих този регистър на пчелините: http://babh.government.bg/uploads/File/Registri/ZHOJ/Pcheli/p4elini%20v5.pdf
Не става ясно от коя година е и актуален ли е в момента?

В пост #2 на тая тема е публикуван абсолютно същият списък, тъй че брой че нищо ново не си открил(доста е НЕ актуален)...

Mateev
17.03.2014, 22:02
Това е абсолютно същия регистър, за който и аз говорех. Безнадеждно стар и с хиляди грешки в него.

Говорих с двама различни ветеринарни от две различни областни инспекции. Оказва се, че програмата им е доста дървена. Вярно е, че имат достъп до цялата база и могат да погледнат всеки един пчелин в България, но за тази цел трябва да му въведат неговия номер. Няма никаква справка, която да дава данни в табличен вид.

С две думи - ПРОГРАМАТА Е СПЕЦИАЛНО СЪЗДАДЕНА С ОГРАНИЧЕНИЯ така, щото никой да не може да си извади пълна справка, дори и да положи стотици часове труд. Определено говорим за ЗАГОВОР на висши властимащи, като този заговор е насочен специално в посока НАРУШАВАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ПУБЛИЧЕН ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯТА.

Иска ми се да си мисля, че Ганчо Ганев и пчеларската мафия имат пръст и тука, но май ставам прекалено параноичен.

roxterox
14.12.2014, 18:45
Регитъра е ъпдеитнат на 19.08.2014 г. http://babh.government.bg/uploads/File/Registri/ZHOJ/Pcheli/registar.pdf

Mateev
14.12.2014, 19:28
Твоя линк е към стария и фалшив регистър, който е в PDF файл. Ето линк към новия регистър, който е в XLS файл, и в който информацията в различните полета вече е пълна:
http://babh.government.bg/uploads/File/Registri/ZHOJ/Pcheli/%D0%A0%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%8A%D1%80%2 0%D0%BD%D0%B0%20%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0% BD%D0%B8%D1%82%D0%B5%20%D0%B2%20%D0%91%D1%8A%D0%BB %D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F%20-%2016.09.2014.xlsx

rosty_sz
14.12.2014, 21:50
Въпросния списък не ми се отваря и така е с още няколко човека. Формата в който е, не е много популярен явно. Може ли някой да го превърне в някакъв по популярен формат и да го качи, че да си направим справка дали присъстваме.

jorors
14.12.2014, 21:59
Въпросния списък не ми се отваря и така е с още няколко човека. Формата в който е, не е много популярен явно. Може ли някой да го превърне в някакъв по популярен формат и да го качи, че да си направим справка дали присъстваме.

Трябва ти офиспакет от 2007 нагоре.

зуница
14.12.2014, 22:03
Въпросния списък не ми се отваря и така е с още няколко човека. Формата в който е, не е много популярен явно. Може ли някой да го превърне в някакъв по популярен формат и да го качи, че да си направим справка дали присъстваме.
Свали си безплатния Open Office.Отваря го.

rosty_sz
14.12.2014, 22:04
Според мен имам, но явно не е пълен, а не смея да ъпдейтвам, че може да си омажа уиндълса.


С помощ от колега вече отворих списъка и определено не е много актуален.:mad:

На отзовалите се БЛАГОДАРЯbow;

roxterox
14.12.2014, 22:44
Да това е правилния линк, объркал съм го със стария защото го бях копирал за да проверя дали има разлики... Разработките по Open Office са спрени, в момента новата версия се нарича Libre Office. Напълно безплатна програма доста добра според мен :)

Дамян Дамянов
15.12.2014, 07:03
Ето ги в стария и новия Excel и в PDF.

2636
2637
2638

Цеко
15.12.2014, 21:11
Колега Рости не се тормози, той списъка и без това нито е пълен, нито е актуален - преди 3 години единия ми пчелин беше само с един кошер колкото да го регистрирам и сега пак си е с толкова въпреки че вече има над 100 бройки, въпреки че редовно съм си подавал всички декларации необходими за своевременната му актуализация.

rosty_sz
15.12.2014, 21:28
Не се тормозя ама Матеев каза че е обновен и по го бива и реших да видя ама като всяко едно нещо поддържано от държавната администрация е ала бабала. Толкова е непълен, че не може да се ползва почти за нищо. Обаче добре е че са почнали да го водят в един момент ще стане актуален надявам се.