PDA

Виж пълната версия : Пръскане на овощни дървета



kalin2505
13.03.2014, 16:27
Здравейете, казаха ми да напръскам дърветата з зелен камък заради лишей които са плъзнали навсякъде. Въпроса ми е дали това ще навреди на пчелите, от аптеката ме увериха че не е проблем но аз не съм съвсем сигурен. Моля за вашето мнение

спартак
13.03.2014, 18:17
Трябваше още през февруари да я свършиш тази работа и подрязването също. На пчелите не вреди разтвора който ще използваш.Гледай само да е 1%. Можеш и да ги варосаш , но това е само за красота. Варосването се прави на есен.

kalin2505
13.03.2014, 21:07
пръскам сега защото сега взех имота, благодаря за отговора

спартак
14.03.2014, 18:09
Успех, колега!

Юрий Цветков
16.03.2014, 23:02
Можеш и да ги варосаш , но това е само за красота.Това кой ти го каза?

спартак
17.03.2014, 18:34
Не го познаваш.Овощар с дълъг опит. Консултира ме в подрязване,ашладисване и т.н. До сега не ме е подвеждал.Във всеки случай не е от нета, Следвам неговите съвети.

mici-92
18.01.2018, 21:55
Първо.Какво е това-зелен камък.Зеолита,който се добива в района на гр.Кърджали е със зелен цвят,но той има приложения в други сфери.Ако,говорите за син камък или бордолезов разтвор,то той е опасен за пчелите,ако се пръска по време на цъфтеж.При варосването ,прибавям и син камък,а на есен за унищожаването на част от неприятелите в основата на короната връзвам лента велпапе,като от към страната на ствола махам пласт хартия.Това трябва да стане преди захлаждането.Неприятелите-тръгнали към почвата,влизат в гънките на завет и топло.През 15 дни лентите се свалят и изгарят.

peter11_82
18.01.2018, 22:03
https://torove.bg/zelen-kamuk-jelezen-sulfat-1kg-jelqzo-tor

peter11_82
18.01.2018, 22:12
Без да се заяждам, но като човек, занимаващ се с овощарство да питам колегата по-долу 2 неща:
- кой овощен вид и с каква цел се пръска със син камък по време на цъфтеж?
- до каква степен същият, бидейки меден препарат от групата на био фунгицидите, вреди на пчелите - напр. в сравнение с най-безобидния инсектицид?

mici-92
19.01.2018, 13:35
Без да се заяждам, но като човек, занимаващ се с овощарство да питам колегата по-долу 2 неща:
- кой овощен вид и с каква цел се пръска със син камък по време на цъфтеж?
- до каква степен същият, бидейки меден препарат от групата на био фунгицидите, вреди на пчелите - напр. в сравнение с най-безобидния инсектицид?
Благодаря за информацията,но наистина ли медния сулфат,попаднал върху цветовете на овощките е безобиден?

Юрий Цветков
19.01.2018, 14:53
Не го познаваш.Овощар с дълъг опит. Консултира ме в подрязване,ашладисване и т.н. До сега не ме е подвеждал.Във всеки случай не е от нета, Следвам неговите съвети.

С огромно закъснение, но просто не съм го видял.
Основната цел на варосването е друга. А именно, при меко време, като сега, дървото се нагрява от слънцето през деня (най-вече от южната страна) и соковете тръгват, а вечерта става студено и те замръзват. Кората се пука и се получават рани по дървото, а от там, започват да навлизат и болесттотворните организми. Варта предотвратява това нагряване. Освен това се забавя малко вегетацията и опасноста от измръзване на пъпките и цветовете намалява.

peter11_82
19.01.2018, 17:14
Благодаря за информацията,но наистина ли медния сулфат,попаднал върху цветовете на овощките е безобиден?

Лично аз пръскам с медни препарати 2 пъти в годината - при 70-80% опадали листа през есента и към края на м. февруари преди набъбване на пъпките. При февруарското пръскане все още няма отворени пъпки и цветове. Но както писах и по-горе моята практика показва, че пръскането с фунгициди дори по време на цъфтеж не влияе отрицателно на пчелите - а не е като да не правя поне 2 пръскания в този период и кошерите ми да не са насред градината...
9157

TheCharmedOne
13.02.2018, 15:00
http://stroej.eu/ - тук може да намериш много интересни статии и казуси по тази и подобни теми. Под формата на коментар може да питаш, ако нещо не ти е ясно или да предложиш на авторите на сайта да публикуват информация за това, което те интересува.

Илиев
20.03.2018, 21:26
Един колега-пчелар, ама не помня кой беше, ми каза, че в Тутраканско пръскали кайсиите с някакъв препарат, който забавял цъфтежа на дърветата...тогава ми мина от едното ухо през другото, но си мисля, че си струва да се пръска с този препарат напролет, че с тия резките превратности, и най-вече с ранните затопляния, и се лъжат овошките да разпъпят по-рано...трябва да го разузнаем кой е този препарат, който им забавя цъфтежа.

Трендафил Дончев
20.03.2018, 21:37
Един колега-пчелар, ама не помня кой беше, ми каза, че в Тутраканско пръскали кайсиите с някакъв препарат, който забавял цъфтежа на дърветата...тогава ми мина от едното ухо през другото, но си мисля, че си струва да се пръска с този препарат напролет, че с тия резките превратности, и най-вече с ранните затопляния, и се лъжат овошките да разпъпят по-рано...трябва да го разузнаем кой е този препарат, който им забавя цъфтежа.

Известно е, че дръвчетата, които любителите овощари отглеждат на по-високи места, се развиват по-къснонапролет. Процесът за възобновяване на вегетацията при тях е по-кратък, защото те по-бавно набират необходимите им температури. В същото време, на такива места рискът за дръвчетата от късни възвратни студове е по-голям и често се случват измръзвания на цветни пъпки или на току-що завързали плодчета.

Можем да предотвратим това, като допълнително забавим развитието на дръвчетата. Закъснение от 1-1,5 седмица понякога са решаващи за дръвчетата да преживеят без поражения неблагоприятен ранно пролетен период.

Мярката е много лесна и достъпна за изпълнение. До сега беше известно, че карбамида е за есенни пръскания, но най-новите проучвания и опити с него показват, че той е изключително подходящ и за ранно пролетно пръскане. Разликата тук е, че се комбинира със син камък.

Пръскането на дръвчетата с разтвор приготвен от 700 грама карбамид плюс 50 грама син камък в 10 литра вода рано напролет забавя развитието им с 10-12 дни, време напълно достатъчно за местата, където късните пролетни студове са често явление.

Единственото условие е пръскането да се направи докато пъпките на дръвчетата са в покой.

Предимствата на това пръскане са не само в задържане на развитието на дръвчетата, а и в подхранващото действие на карбамида, което осигурява по-силен начален растеж. Установено е дори, че ранните вредители, като пъпкопробивачите отбягват напръсканите дръвчета.

mici-92
21.03.2018, 09:36
Както писа(мисля колегата Куров),варосването на ствола,намалява сокодвижението и така забавя развитието,а и предпазва кората от резките амплитуди.

jordanov
21.03.2018, 10:37
... някакъв препарат, който забавял цъфтежа на дърветата......трябва да го разузнаем кой е този препарат, който им забавя цъфтежа.

Напиши някъде растежни регулатори и ще видиш за какво става въпрос. Има за всичко.

mici-92
30.04.2018, 09:53
Здравейте г–да агрономи по РЗ!В упътването при ,,Раундъп" пише,че попадането му върху ствола на овощката е безопасно.Вярно ли е това,защото грешка ще ме върне много години назад.Благодаря ви предварително за информацията!

ivootur
30.04.2018, 14:50
Няма проблеми ако попадне върху ствола. Не трябва да попада върху зелените части на растението. Активното вещество е глифозат. Има го в по-евтини варианти на други марки, като например НАСА

mici-92
06.05.2018, 13:27
Здравейте!Сигурно мойте въпроси станаха много,но както ако,пчелите боледуват,ще направя всичко ,което по силите ми,за да им помогна,така и боледуваща овощка,предизвиква у мен страдание.Може би,не съм единствен но им се наслаждавам,не когато узреят,а когато цъфтят! По същество;Ябълки,най-вече сорт ,,Флорина",целите снопчета завързи увяхват,вероятно некротират като всичко това е на отделни клони,наподобяващо ,,огнен пригор".Само че, при него поражението започва от върха,а в нашия случай листата на върха са свежи,даже м/у поразените снопчета завързи има и здрави (за сега).Извинявам се че, немога да кача снимки.Не виждам друг,а и по достъпен начин да по моля тук за помощ опитни колеги;Що за болест е това?Дано съм обяснил добре,признаците на болеста.С благодарност за отзивчивоста!