PDA

Виж пълната версия : БЯЛ МАРГАРИТ



dimo.stamatov
13.12.2010, 22:41
моля ви кажете някой засаждал ли е този храст.

dimo.stamatov
13.12.2010, 22:43
много медоносен храст .дава 230килограма от декар.някой можели да каже нещо за този храст.

Юрий Цветков
13.12.2010, 23:06
230 кг. какво? Ако имаш в предвид пчелен мед, това е измислица. Няма толкова медоносно растение. Ако става въпрос за плодове, то те не са ядливи.

Димитър Бонев
14.12.2010, 00:26
230 кг от хектар. (10дка)Това са добивите които могат да се получат от това растение.

dimo.stamatov
14.12.2010, 07:45
може да е така .но някой сял ли го е.

христо
14.12.2010, 08:57
Да !

dimo.stamatov
15.12.2010, 22:39
христо чрез резници ли си го засаждал.

христо
16.12.2010, 10:03
Вкоренени резници.

dvidenov
04.05.2011, 01:06
А дали го пасат кравите?искам да го посадя по границата на парцела, но се притеснявам да не бъде унищожен от овце и крави

Angel_A
04.05.2011, 06:40
Не колега, не го пасат животни. Успех.

христо
04.05.2011, 08:55
Особено като е по влажна годината - много цъфти и до късно. Животни не съм видял да го пасат.

pepikan
21.08.2011, 15:01
Здравейте решил съм да правя жив плет около кошерите за сянка и завет.След прочетеното мисля да засадя бял маргарит за да е добре и за пчеличките.Притеснява ме че познат който работи в озеленителна фирма каза че всички части на храста-плодове листа и клони са отровни!Моля ако някой знае нещо по въпроса да сподели.ЩЕ бъда благодарен ако някой може да помогне с пръчки за разсаждане или с информация къде в нашия край се среща-от Петрич съм.

Стефан
24.08.2011, 19:31
Здравейте решил съм да правя жив плет около кошерите за сянка и завет.След прочетеното мисля да засадя бял маргарит за да е добре и за пчеличките.Притеснява ме че познат който работи в озеленителна фирма каза че всички части на храста-плодове листа и клони са отровни!Моля ако някой знае нещо по въпроса да сподели.ЩЕ бъда благодарен ако някой може да помогне с пръчки за разсаждане или с информация къде в нашия край се среща-от Петрич съм.
Твоят познат е тотално заблуден. Нищо от растението не е отровно. Сади го смело. В София съм, иначе бих ти дал резници. Сигурно ще съм ти далече.

pepikan
25.08.2011, 13:19
Благодаря на Стефан за отговора.С удоволствие ще се възползвам от предложението му за резници.Доколкото знам резниците се берат януари и се разсаждат април.А иначе не сме прекалено далече и куриерите вършат чудесна работа.Юни бях до Пловдив за 2 Еводии."ЛУД УМОРА НЕМА САМО СЕ ПОТИ" :D

forestar
09.11.2011, 17:24
Здравейте, това ли е прословутия бял маргарит?
http://s8.postimage.org/3r4afk6oh/0375.jpg (http://postimage.org/image/3r4afk6oh/)

http://s8.postimage.org/d06gpofkh/0373.jpg (http://postimage.org/image/d06gpofkh/)

http://s9.postimage.org/mvaxhr6qj/0374.jpg (http://postimage.org/image/mvaxhr6qj/)

христо
09.11.2011, 19:12
Бял маргарит е.

pepikan
13.11.2011, 17:52
Моля ако някой знае да обясни как точно се разсажда с резници.От коя част на растението се режат пръчките-правите стебла които излизат от земята или от разклонените части?Колко да са дълги и в почва или в пясък се заравят.

Светозар Каменов
13.11.2011, 22:51
Моля ако някой знае да обясни как точно се разсажда с резници.От коя част на растението се режат пръчките-правите стебла които излизат от земята или от разклонените части?Колко да са дълги и в почва или в пясък се заравят.
Погледни тук http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=6&t=512
Пишат за хибискус, но общо взето е еднакво за всяко размножаване с резници.

Георги Славов
05.01.2012, 16:19
Здравеите изграждам нов пчелин. Искам да си засадя бял маргарит и моля за съдеиствие не мога да си намеря питам навсякъде в Бургас но за сега без резултат. Предварително благодаря

христо
06.01.2012, 11:44
Аз ще ти помогна, не знаех че търсиш.

pepikan
10.02.2012, 20:23
Моля ако някой знае да обясни как точно се разсажда с резници.От коя част на растението се режат пръчките-правите стебла които излизат от земята или от разклонените части?Колко да са дълги и в почва или в пясък се заравят.

христо
10.02.2012, 22:30
Моля ако някой знае да обясни как точно се разсажда с резници.От коя част на растението се режат пръчките-правите стебла които излизат от земята или от разклонените части?Колко да са дълги и в почва или в пясък се заравят.

Резниците се вземат от прави, нормално дебели леторасти или преди зимата и се съхраняват в студено помещение в пясък, или в края на зимата - началото на март.Тогава се набучват в пясък. Истината е , че и в почва се вкореняват добре, но при изваждането се разкъсват повече корените.Добре е да се поддържа нормална влажност.Дължината на резниците е като молив - около 20 см. Не само бял маргарит, така може да се вкоренят резници и от други храсти - примерно лоницера, лигуструм.

pepikan
10.02.2012, 22:34
Благодаря за бързия отговор.

К. Игнатов
18.02.2014, 19:43
Някой може ли да снима своя бял маргарит в момента, защото имам подозрения за два храста, но не знам кой от двата е бял маргарита. Ще съм много благодарен, ако някой откликне на молбата ми.

Поздрави !

Arn66
16.12.2014, 11:33
Скоро ще дойде пролетта и много от вас ще искат да увеличат по някакъв начин медоносната разтителност около пчелина си.Ето и един много лесен начин за да постигнете целта си.Ако вече имате някой от храстовидните видове,то не трябва да пропускате момента за това.Най=качествените резници са полуяават от млади леторасли от предходната година и по възможност да са от издънки избили по близо до коренът на разтението майка.Избирате място с рока и мека пръст и по възможност да е на шарена сянка.Разрохквате горният слой земя и с помоща на садило резниците ги бодвате в земята до най горният чифт пъпки.Притискате около него за да уплътните почвата и поливате обилно.При така вече посадените резници взимате дървени трици от шипоколистна дървесина и посипвате хубаво по цялата повърхност при дебелина не по малка от 4,5 см.След време ще видите поникващи издънки на това което сте посадили.Грижите ви от тук насетне е да ги поливате от време на време и да посипвате още трици.На есен ще имате много качествени и добре вкоренени резници.
Много е важно да си подготвите добре резниците.За целта има 2 важни условия.1.Резниците се оформят по следният начин-Под долният чифт пъпки с ножица зарязвате на един см.под пъпките напречно,а над 3 чифт пъпки на см над тях по диагонал.Ако имате вкоренител добре ако ли не,то и с него и без него не очаквайте на 100процента успех.
Този метод на размножаване сзм го пробвал дори и при кариоптериса.Дава много добри резултати.
Така че успех на всички.

Bobi-M9598
16.12.2014, 18:32
Здравейте,

АРН66, ако може някакви снимки или нещо като рисунка за по ясно. Благодарности за споделеният опит.


Поздрави, Г. Георгиев

vlado 9
26.12.2014, 16:39
Колеги,това бял маргарит ли е,снимката е от днес 26.1227442745

Pavel_Bs
26.12.2014, 16:58
Точно така - това е бял маргарит.Червения(розов) маргарит има по-малки топченца.

димо димов 09
04.01.2015, 23:04
здравейте колеги аз съм нов във форума.Откаде мога да закупя 100бр разтения маргарит? Регион Пловдив

Ivan_vd
05.01.2015, 00:18
здравейте колеги аз съм нов във форума.Откаде мога да закупя 100бр разтения маргарит? Регион ПловдивЗащо да купуваш,обиколи паркове ,канавки ,градинки и си нережи клонки дебели колкото молив и дълги около 30см.Бодеш в пясък и гледаш да е постоянно влажен не мокър.И си готов до март ,април месец,ще имат корени.

бате Ончо
15.01.2015, 20:20
юни-август-от 35 до 45 кг на декар зависи дали са оборотни семействата :)

BateMisho
25.02.2015, 23:19
Ето какво пише в "Пракическо пчеларство" на Бижо Бижев и колектив за този храст, стр 230.
Съжалявам само, че скенерът ми се повреди и трябваше да снимам с телефона.

BateMisho
13.04.2015, 14:56
Резниците се вземат от прави, нормално дебели леторасти или преди зимата и се съхраняват в студено помещение в пясък, или в края на зимата - началото на март.Тогава се набучват в пясък. Истината е , че и в почва се вкореняват добре, но при изваждането се разкъсват повече корените.Добре е да се поддържа нормална влажност.Дължината на резниците е като молив - около 20 см. Не само бял маргарит, така може да се вкоренят резници и от други храсти - примерно лоницера, лигуструм.

През февруари поставих резниците в мокър пясък в мазето и вече имат хубави нови пъпчици около 3-4мм. Внимателно изсипах пясъка с надеждата да видя вкореняване, но нито една пръчка няма корени...
Все пак засадих 4-5 резници за опит.
Коментар от някой знаещ ще бъде високо оценен.

delpi
14.04.2015, 13:21
Аз не претендирам да съм "знаещ", но ми се струва, че си прибирзал с изсипването на пясъка.

христо
14.04.2015, 17:12
През февруари поставих резниците в мокър пясък в мазето и вече имат хубави нови пъпчици около 3-4мм. Внимателно изсипах пясъка с надеждата да видя вкореняване, но нито една пръчка няма корени...
Все пак засадих 4-5 резници за опит.
Коментар от някой знаещ ще бъде високо оценен.

Ами обикновено вкореняването приключва към края на ноември, дотогава резниците се поливат , окопават и въобще отглеждат... А когато зимата им опадат листата се пристъпва към изваждане и така.

mitkolay
12.05.2015, 22:21
Някои знае ли къде във варненска област го има ?

Максим Тодоров
13.05.2015, 05:54
В Белослав знам каде има ако ти се разкарва.

mitkolay
13.05.2015, 20:38
ако сега се сложат за вкореняване резници ще станат ли

Вълчан
27.05.2015, 10:57
ако сега се сложат за вкореняване резници ще станат ли

Не, на есен.

Nic
26.10.2016, 09:10
Да знаете къде в района на Ямбол може да се закупи бял маргарит?

gln
04.12.2022, 10:19
Продължавам със залесяването, след като засадих лешници, дрян, ябълки и круши :), сега съм се ориентирал към белия маргарит, намерил съм си храсти, и си мисля да отрежа тези дни резници и да ги посадя в чашки от кисело мляко да се вкореняват, като мисля да омеша пръста с пясък, и да ги оставя цяла зима на двора, да се поливат от преваляванията, мога и аз да ги поливам по-някога, ако не превалява често, и към края на март да ги засадя на постоянното им място заедно със земята от кофичките, за да запазя младите им корени, ако до тогава са се вкоренили, някой разсаждал ли е по-този начин, моля за споделяне на опит :), рових се из нета, уж това е единия от трите начина за разсаждане, ама дали ще стане, ще разбера с времето, благодаря ви предварително.

mici-92
04.12.2022, 18:21
Продължавам със залесяването, след като засадих лешници, дрян, ябълки и круши :), сега съм се ориентирал към белия маргарит, намерил съм си храсти, и си мисля да отрежа тези дни резници и да ги посадя в чашки от кисело мляко да се вкореняват, като мисля да омеша пръста с пясък, и да ги оставя цяла зима на двора, да се поливат от преваляванията, мога и аз да ги поливам по-някога, ако не превалява често, и към края на март да ги засадя на постоянното им място заедно със земята от кофичките, за да запазя младите им корени, ако до тогава са се вкоренили, някой разсаждал ли е по-този начин, моля за споделяне на опит :), рових се из нета, уж това е единия от трите начина за разсаждане, ама дали ще стане, ще разбера с времето, благодаря ви предварително.
Мисля, че избързваш.За да има вкореняване, трябва да има вегетация.Няма как зимно време да се получи.Това, че ще ги бучнеш и поливаш, само запазваш резниците свежи.

nih
04.12.2022, 19:45
Най-лесно е напролет преди да тръгна пъпките да се разпукват, има много издънки около храстите, скубеш и засаждаш.Ще имаш 100% успеваемост.Аз навремето си направих жив плет около пчелина с бял и червен маргарит, макара да смятам че е преувеличено значението му за пчелите.

mici-92
10.12.2022, 19:27
Най-лесно е напролет преди да тръгна пъпките да се разпукват, има много издънки около храстите, скубеш и засаждаш.Ще имаш 100% успеваемост.Аз навремето си направих жив плет около пчелина с бял и червен маргарит, макара да смятам че е преувеличено значението му за пчелите.
Подкрепям те, за значението на маргарита.Друго си е , онова с питите или салкъмите.;)

gln
11.12.2022, 20:21
Подкрепям те, за значението на маргарита.Друго си е , онова с питите или салкъмите.;)
Да разбирам ли от вашия опит, че напразно се опитвам да залесявам с него, т,е да заложа ли по-добре на салкъма, както му казват по-нашия край :)

Кразз
11.12.2022, 21:22
Да разбирам ли от вашия опит, че напразно се опитвам да залесявам с него, т,е да заложа ли по-добре на салкъма, както му казват по-нашия край :)

Каквото и да посееш, няма да е напразно. Но ползата ще е в удоволствието, че си направил нещо добро и полезно. За да има ефект от към медосбор, трябват няколкостотин дка. Маргарит или няколкостотин бройки Акация и то да я чакаш доста години.

Трендафил Дончев
11.12.2022, 23:14
Каквото и да посееш, няма да е напразно. Но ползата ще е в удоволствието, че си направил нещо добро и полезно. За да има ефект от към медосбор, трябват няколкостотин дка. Маргарит или няколкостотин бройки Акация и то да я чакаш доста години.

Акацията за 4-5 години е готова да дава, но иска много....хектари. Дедовците е трябвало да сеят за да има сега, а то си беше тъй, но мафията си върши работата....сече ли сече.;)

Кразз
11.12.2022, 23:29
Акацията за 4-5 години е готова да дава, но иска много....хектари. Дедовците е трябвало да сеят за да има сега, а то си беше тъй, но мафията си върши работата....сече ли сече.;)

Че се води и инвазивен вид, което още ги улеснява...

mici-92
13.12.2022, 19:40
Че се води и инвазивен вид, което още ги улеснява...
Без да споменават, че точно,,инвазивноста"спомага за укрепване на почвата при свлачища, на критични места.

gln
18.12.2022, 18:47
След четиридневен маратон, успях да засадя към 1500 корена бял маргарит, какво ще се хване и какво не, ще разбера напролет :)

gln
04.08.2023, 07:24
Миналата година си купих един килограм семе на бяла комунига, напролет засадих в чашки от кисело мляко, поникнаха, пораснаха, пренесох ги на пчелина и се хванаха, но като пораснаха не ми приличат на бяла комунига, прецъфтя бързо, а и няма нищо общо със снимките на бяла комунига из нетаcrying;.
1224312244

Angel Yosifov
04.08.2023, 15:13
Точно си е бяла комунига!