PDA

Виж пълната версия : ПЧЕЛНИ МАЙКИ ОТ ЧУЖБИНА



Kavezu
08.03.2014, 01:17
Отварям тази тема, в която се надявам да бъдат споделени адреси, цени и впечатления от чужди майкопроизводители. Мисля, че пътеката е започнала да се отъпква и ако си заслужава можем да я отъпчем още повече.

lz2str
08.03.2014, 10:03
http://apireginenucleisciamipacchi.weebly.com/store/c6/Queen_Bees_-_Booking_-_Reservations_-_Prenotazioni_%28May-June-July%29.html

http://www.ebay.co.uk/itm/161239110625?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Mateev
08.03.2014, 10:06
Ето няколко линка, които открих с Google:
http://italianqueens-nucs-packagebees.weebly.com/italian-queen-bees.html?gclid=CP_T4-u7gr0CFQEXwwodBxkA1w
http://www.honeybeesonline.com/queens.html
http://www.aussieapiaristsonline.net/bees-for-sale.html
http://www.mikesbeesandhoney.com/products
http://www.shamrocksbees.com/queen-cells.php

Има още много - няма смисъл да ги копирам тука. По целия свят търговията с пчелопакети и майки ври и кипи, само в България мафията е взела превес и контролира целия пчеларски сектор, при това с благословията на държавата. Невероятно, но факт ........

lz2str
08.03.2014, 10:09
http://www.apicolturangrisani.it/allevatori-api-regine.html
всички италиански майкопроизводители...

http://www.carpathianqueen.eu/buy/mated-carpathian-bee-queens-delivery-everywhere-in-eu-138527
карпатски маики

http://apis-mellifera-carnica.eu/Apis%20mellifera%20carnica%20morphological%20chara cteristics.html
карники от словения

M_Joy
08.03.2014, 10:38
Да попитам някой купувал ли е ? И от какъв вид ? И от коя държава.Благодаря.

Любомир Симич
08.03.2014, 12:44
Колеги,дайте мнение за италиянската майка пило зимуване и как да купя 10 - 15 бр

scutellator
10.03.2014, 14:33
Например http://www.batsis.gr/

Като цяло майките им не са с много лоша репутация в Европа.
Като недостатък е че генетичния материал (който използват) не е стабилен и майките не пристигат със постоянно еднакво качество.

Но въпреки всичко, като цяло си заслужават толкова колкото струват.

m_pchelari
11.03.2014, 01:13
Има един страхотен документален филм "More than honey" (Повече от мед). Има го в замундата със субтитри, та в него за кратко се показва пчелин за майкопроизводство в Швейцария, който праща майки по куриер. Само че цената е 60 евро.

Светозар Каменов
11.03.2014, 01:32
Има един страхотен документален филм "More than honey" (Повече от мед). Има го в замундата със субтитри, та в него за кратко се показва пчелин за майкопроизводство в Швейцария, който праща майки по куриер. Само че цената е 60 евро.
Всичките други държави нямат ли си доц. Петров? Ма много са изостанали. Ще си унищожат "местната" пчела.

georgi rumenov
11.03.2014, 21:35
Колеги,дайте мнение за италиянската майка пило зимуване и как да купя 10 - 15 бр

Италянките не спират да снасят това не е много добре за нашите зими, освен ако не ги зимуваш като руснаците

ivootur
12.03.2014, 09:15
Как ги зазимяват руснаците?Работят ли въобще с италянки?

georgi rumenov
12.03.2014, 10:09
Незнам дали работят с италянки!Големите пчелини в по студените части на Русия имат помещения /зимовници/ и зимата прибират семействата.

scutellator
12.03.2014, 13:52
Италианките по принцип са планински пчели (Лигурийските Алпи), но впоследствие (към началото на миналия век) главните центрове на износ на пчели от Италия се явяват тези от централна Италия, които са и по-светло оцветени ( в южна Италия пчелите са черни - А.m. sicula).

Във скандинавските страни имат собствена популация Италианки от повече от половин век, селектирана специално за тяхните условия, където те са доминиращата по разпространение раса.
http://beekeeping.honeypaw.fi/Economical-beekeeping.php
(финлански производител на италиански майки)
http://www.kolumbus.fi/kirkkonummen.mehilaistuote/emot/emot.html

Нагаждането към местните им условия се състои предимно в селекция към майки, които прекратяват отглеждането на пило рано през есента. ( Според пчелари от Скандинавските страни, използвали вносни майки директно от Италия се налага при есенния преглед 50% от майките да бъдат убити(тези които не спират със пилото), а семействата им- разформировани). Отглеждането на пило през късна есен е вследствие на заимстване/трансфер на гени (по естествен път) от популациите на френската кафява пчела или южната сицилийска пчела ( и двете го имат този проблем, изразен в по-голяма степен).

m_pchelari
12.03.2014, 19:13
Тази зима си направих опит със затопляне на кошери с маломощен нагревател при външни условия. От топлината майките се лъжеха да почнат да снасят, но пчелите не гледаха пилото а явно го почистваха и майката пак оснасяше. Та тези майки които имат склонност да снасят през зимата дали пчелите реално отглеждат пилото или не?

scutellator
13.03.2014, 19:31
На така зададен въпрос... отговора ще откриеш сам като се поразровиш за Египетската пчела - Apis mellifera lamarckii.

Борис Борисов
31.03.2014, 16:35
Някой да е купувал от тези майки ???

http://apireginenucleisciamipacchi.weebly.com/

Ако някой е поръчвал майки от чужди майкопроизводители и е останал доволен, моля да сподели, за да можем и другите да се възползваме.
Благодаря предварително.

scutellator
31.03.2014, 21:57
Тези специално влезнаха на пазара със взлом. Миналата година по това време едва ли някой въобще беше чувал нещо за тях.

Светозар Каменов
04.04.2014, 13:22
Не са ли подозрително евини?

Triballi
23.03.2015, 20:56
Порода пчел


среднерусская





Породность в среднем по пасеке

темных пчел 96,6 %
кубитальный индекс 59,0 %




Плодная матка естественного оплодотворения
1200 рублей




Плодная матка инструментального осеменения с проверкой на начало яйцекладки
http://kugeiko.ucoz.ru/inde



1800 рублей

tendo
29.04.2016, 13:53
Колеги,

Искам да ви попитам, вярно ли е че италианките са по - агресивни от другите пчели ?
Благодаря.

Бърз
05.10.2016, 17:53
Здравейте колеги. Искам да взима на пролет майки порода Бъкфаст(F1). Ако познавате проверен производител - ще помоля за линка.

Mateev
05.10.2016, 19:52
Бъкфаст отдавна няма (загубила се е през войната), но ФастБък може да се купи от много различни места. :)

В основата на ФастБък-а стои проверена и изпитана рецепта за кръстоска между строго определени раси, при която кръстоска винаги се получава добър резултат благодарение на хетерозисния ефект. Но това е само в първото поколение. След това кръстоската започва да се разпада на съставните си раси, като този разпад е придружен с една камара нежелани ефекти.

Ако наистина искаш винаги да имаш хубави пчелни майки ФастБък, трябва всяка една година да си купуваш само такива и никога да не се опитваш да правиш F2 поколение от тях.

valaz
07.10.2016, 14:36
Вносът и отглеждането на чужди породи пчели ще доведе до метизация и влошаването на качествата на отглежданите в района пчелни майки и пчелни семейства с майки от самосмяна.

Бърз
07.10.2016, 16:54
Здравете колеги!
Искам да бъде на ясно, за мен, как точно стават неща с майки от чужбина. Не искам да нарушавам закони.

"ЗАКОН ЗА ПЧЕЛАРСТВОТО"
Чл. 18. (1) В Република България се отглеждат само местни отродия пчели и/или вътрелинейните им и междулинейните кръстоски.
Чл. 20. (1) Забраняват се:
1. вносът, разпространението и отглеждането на пчелни майки, семейства и рояци извън определените по чл. 18, ал. 1;

"Понеже сме член на ЕС всички български закони трябва да са съобразени с европейските такива. И ако един в български закон пише едно, а в европейски закон или директива друго, под внимание се ВЗИМА европейския закон/директива...
Директива 92/65/ЕИО................
Чл.8. Държавите-членки гарантират, че пчелите ( Apis melifera ) МОГАТ да бъдат обект на търговия, само ако отговарят на следните изисквания: ..." http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2009&page=14&p=89954&viewfull=1#post89954

???

delta.e
07.10.2016, 19:23
Вносът и отглеждането на чужди породи пчели ще доведе до метизация и влошаването на качествата на отглежданите в района пчелни майки и пчелни семейства с майки от самосмяна.

Това е отчетено през 90-те години .
Започвайки от края на 19 -ти и началото на 20-ти век водещите пчелари в България са били горди , че внасят майки от други породи .
Явно осирането - метизацията започва от тогава .

vasilevsa
07.10.2016, 19:23
Здравете колеги!
Искам да бъде на ясно, за мен, как точно стават неща с майки от чужбина. Не искам да нарушавам закони.

"ЗАКОН ЗА ПЧЕЛАРСТВОТО"
Чл. 18. (1) В Република България се отглеждат само местни отродия пчели и/или вътрелинейните им и междулинейните кръстоски.
Чл. 20. (1) Забраняват се:
1. вносът, разпространението и отглеждането на пчелни майки, семейства и рояци извън определените по чл. 18, ал. 1;

"Понеже сме член на ЕС всички български закони трябва да са съобразени с европейските такива. И ако един в български закон пише едно, а в европейски закон или директива друго, под внимание се ВЗИМА европейския закон/директива...
Директива 92/65/ЕИО................
Чл.8. Държавите-членки гарантират, че пчелите ( Apis melifera ) МОГАТ да бъдат обект на търговия, само ако отговарят на следните изисквания: ..." http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2009&page=14&p=89954&viewfull=1#post89954

???

Чисто юридически погледнато Европейските закони са със наднационален статут. Те са приоритетни, и следва националните законодателства да бъдат синхронизирани с европейските такива, а не да се получават такива противоречия. Все пак България драпаше да стане член на ЕС и следва да изпълни своите ангажименти по това членство, никой не ни е вкарал там насила.
Ако някой посмее да ви санкционира по този закон в защитата си ще се позовете на европейското законодателство.

vasilevsa
07.10.2016, 19:25
Вносът и отглеждането на чужди породи пчели ще доведе до метизация и влошаването на качествата на отглежданите в района пчелни майки и пчелни семейства с майки от самосмяна.

Колега, от това по метизирана незнам дали може да стане българската пчела? Тук има гени на италианки, кавказки, карпатки, анадолки, карники и какво ли още не. Местна пчела е условно понятиe опитващо се законово да прикрие истинската същност на пчелата в България, нещо като "след дъжд качулка".

valaz
07.10.2016, 19:50
Колега, от това по метизирана незнам дали може да стане българската пчела? Тук има гени на италианки, кавказки, карпатки, анадолки, карники и какво ли още не. Местна пчела е условно понятия опитващо се законово да прикрие истинската същност на пчелата в България, нещо като "след дъжд качулка".
Mестната пчела в България, до преди неразумният и необмислен внос на майки от други породи и последвалата от това метизация, е била Карниката или някаква нейна разновидност. Затова, вносът на други породи пчели, различни от карника, не бива да се допуска. Друг е въпросът, какво пише в законите и наредбите и как те се изпълняват.

vasilevsa
07.10.2016, 21:19
Mестната пчела в България, до преди неразумният и необмислен внос на майки от други породи и последвалата от това метизация, е била Карниката или някаква нейна разновидност. Затова, вносът на други породи пчели, различни от карника, не бива да се допуска. Друг е въпросът, какво пише в законите и наредбите и как те се изпълняват.

А така, но според това което казваш ,не трябва да се допуска и разпространението в Бг на метизирана пчела, за да се установи карниката отново. Как ще стане това? Колко кандидати има за внос на карники, всеки търси бъкфаст напоследък или италианки.

Triballi
09.10.2016, 19:37
Mестната пчела в България, до преди неразумният и необмислен внос на майки от други породи и последвалата от това метизация, е била Карниката или някаква нейна разновидност. Затова, вносът на други породи пчели, различни от карника, не бива да се допуска. Друг е въпросът, какво пише в законите и наредбите и как те се изпълняват.
Все пак Карника е доста общо казано.Това което е останало като информация за местните пчели е сходно на това което Брат Адам казва за Гръцките.Така че между местната Карника и западната има някои съществени разлики.А нашият проблем и на така наречените майкопроизводители е че не работим с това което го има останало като материал.На запад селекцията е на ниво а тук се гонят само печалби.Едно интересно изследване показва някои интересни неща.Ето част от тях:
A. m. Macedonica може лесно да бъдат разграничена от A. m. carnica по морфометрични характеристики, включително по-малко тяло и крила, по-дълъги крака и хобот, по-широки метатарзуси, по къси власинки и голям кубитален индекс на жилки на на крилото.
...
A. m. carnica е по-широко разпространена в региони със средна температура под 9 ° C, докато пчелите A. m. Macedonica са по-чести в райони със средни температури над 9 ° C.
...
Независимо,че пчеларството е от векове, можем да видим не само модели на следледниковата реколонизация но всъщност модели предполагащи текущо разделяне на популации. Въпреки значителното подвижно пчеларство, човешкият фактор на работа с пчелните семейства не може да прикрие разделянето на две отделни пчелни популации, с различни подвидови характеристики по температурен градиент. Този отпечатък на естествения подбор означава също така, че пчелите използвани от пчеларите, не са "опитомени" и показват ясен модел на климатично разделяне типично за ендемичните диви популации.
https://www.researchgate.net/publication/260994411_Climate_rather_than_geography_separates_ two_European_honeybee_subspecies

Remi
10.10.2016, 07:24
Интереса клати феса. Аз имам интерес да си купя качественин майки дали от страната или не няма значение. Знаете че работата е осрана още преди много години, какво се пънете. Да естественно майкопроизводителите имат интерес да няма внос. Ами да вдигнат качеството ! Майките, които купувах преди 10 г., нямат нищо общо с днешните които, едвам дишат и не могат да изкарат и месец без да ги сменят за какво са ми тогава, нямам излишни 20 лева!?

scutellator
10.10.2016, 09:24
Интереса клати феса. Аз имам интерес да си купя качественин майки дали от страната или не няма значение. Знаете че работата е осрана още преди много години, какво се пънете. Да естественно майкопроизводителите имат интерес да няма внос. Ами да вдигнат качеството ! Майките, които купувах преди 10 г., нямат нищо общо с днешните които, едвам дишат и не могат да изкарат и месец без да ги сменят за какво са ми тогава, нямам излишни 20 лева!?
Я, един опитващ се да мисли. Малцинство!
Когато с изненада установиш, че вместо снасяща майка са ти продали излюпен маточник, какъв идиот трябва да си за да повториш пак? Каквото повикало - такова се обадило.
Мисълта ми е, че докато пчеларите масово гледат какво да не дадат, вместо колко ще получат, ще се разпространяват болести, майките ще ги самосменят по-често, добивите ще са под тези, коитоо би трябвало и още по-далеч от тези, които биха могли да бъдат.
Един вид омагьосан кръг - стискаш се, защото си беден, и си беден - защото си стиснат.

Mateev
10.10.2016, 11:34
Интереса клати феса. Аз имам интерес да си купя качественин майки дали от страната или не няма значение. Знаете че работата е осрана още преди много години, какво се пънете. Да естественно майкопроизводителите имат интерес да няма внос. Ами да вдигнат качеството ! Майките, които купувах преди 10 г., нямат нищо общо с днешните които, едвам дишат и не могат да изкарат и месец без да ги сменят за какво са ми тогава, нямам излишни 20 лева!?

Съгласен съм с тебе (и със Scutellator-а), но искам да направя едно малко доуточнение:

Не може всички майкопроизводители да се слагат под един общ знаменател. Както навсякъде в живота, така и при майкопроизводството, има както свестни производители, така и откровени мошеници.

Същото важи и за пчеларите, за производителите на кошери и за каквото друго се сетиш - има както честни и почтени, които произвеждат качествена продукция, така и тарикати и мошеници, които гледат да си пробутат боклуците с ясното съзнание, че ще нанесат големи финансови щети на собствените си клиенти.

Remi
10.10.2016, 12:23
Я, един опитващ се да мисли. Малцинство!
Когато с изненада установиш, че вместо снасяща майка са ти продали излюпен маточник, какъв идиот трябва да си за да повториш пак? Каквото повикало - такова се обадило.
Мисълта ми е, че докато пчеларите масово гледат какво да не дадат, вместо колко ще получат, ще се разпространяват болести, майките ще ги самосменят по-често, добивите ще са под тези, коитоо би трябвало и още по-далеч от тези, които биха могли да бъдат.
Един вид омагьосан кръг - стискаш се, защото си беден, и си беден - защото си стиснат.

Някой го е измислил преди мен, евала, бил е богат , умен и прозорлив!
Аз съм глуповат но знам, че с трици маймуни не се ловят!
За твое сведение от няколко години не купувам майки по различни причини. Тази година съм планирал да подновя донорите с нови и качественни защото почнаха да издишат. Склонен съм да купя без значение на парите защото в последствие инвестицията се оправдава многократно. Така че за мен е важно да купувам с гаранция а не с изненада.

Mateev
10.10.2016, 12:47
Някой го е измислил преди мен, евала, бил е богат , умен и прозорлив!....

Не е бил прозорлив - просто си е патил достатъчно, и след това се е опитал да си излее мъката, но с меки думи, за да не обиди никого.

Всеки на неговото място може да напише поне 100 такива подобни сентенции от позицията на собствения си горчив опит. :) Ха-ха .... и аз го правя .....

Remi
10.10.2016, 14:03
Не е бил прозорлив - просто си е патил достатъчно, и след това се е опитал да си излее мъката, но с меки думи, за да не обиди никого.

Всеки на неговото място може да напише поне 100 такива подобни сентенции от позицията на собствения си горчив опит. :) Ха-ха .... и аз го правя .....

Така е но ти няма как да разбереш !

scutellator
10.10.2016, 15:32
Не може всички майкопроизводители да се слагат под един общ знаменател. Както навсякъде в живота, така и при майкопроизводството, има както свестни производители, така и откровени мошеници.


В случая тука майкопроизводителите нямат никаква вина и отношение по въпроса. Клиентите са тези, които съвсем умишлено и съзнателно избират евтиния боклук (дали ще са хранителни продукти, електроника или както в случая - майки), а когато има търсене - се намира и предлагане.

И когато клиентът търси евтиното преди всичко, предлагането се стреми да задоволи това търсене. За да се получи евтина стока, от която пак, въпреки всичко, да може да се реализира печалба, се намаля себестойността за сметка на качеството. И понеже навсякъде по света пчеларите ги интересува цената, всеки, прехранващ се от производство на майки, малко или много намаля себестойността за сметка на качеството - навсякъде по света! А когато единственото, което интересува клиента е цената ( както масово в бг), когато един предложи по-евтино - другите, ако искат да са конкурентоспособни, трябва да го последват, смъквайки качеството още повече. (Припомнете ми кой беше решил от фибранени ЛР нуклеуси, да преминава на фибранени мини нуклеуси? )

Затова и НИКОЙ в бг не извършва селекция - вдига себестойността до небесата. (Само за сведение, германците са изчислили, че поддържането на всяка една отделна линия от Бъкфаст, при тамошните условия им струва 5 000€ на година. А за разлика от естествените раси, тук за да се балансира огромното количество инбридинг, във всеки един момент са нужни МИНИМУМ три линии). На времето, когато забраниха вноса и отглеждането на чужди пчели, един от доводите беше, че чуждите пчели изискват постоянен внос на генетичен материал от чужбина. Донякъде са прави, защото това е по-евтиния вариант.

Почвам да се чудя дали да не почна да продавам майки за по 5лв парчето. И за да отговарят на цената си, да им режа по два крака и една антенка.

delta.e
10.10.2016, 16:06
Каква селекция в една малка държава ?
Тук с конкуренцията сбърка - така ни учеха хамериканците .
Конкуренцията води до намаляване на цените .

Mateev
10.10.2016, 18:01
....Конкуренцията води до намаляване на цените .

Тука не си прав. Конкуренцията води до ЗАДОВОЛЯВАНЕ НА ИЗИСКВАНИЯТА НА ПАЗАРА, и тука Scutellator е прав. Ако пазара иска лайна по лев килото, ще ги получи тези лайна - пакетирани в лъскави опаковки (това заради конкуренцията). Ако пазара иска майки по 20 лева - ще получи такива майки. Ще получи майки дори и ако ги иска по 5 лева, но тогава както каза Scutellator-а - те ще са неоплодени, без крила, без крака, и ще е късмет, ако все пак мърдат живи в кутийката.

Забележи какъв е прогреса на Китайците - те превзеха икономически света, продавайки му НЕКАЧЕСТВЕНИ БОКЛУЦИ. Защо това се случи? Ами защото светът искаше да купива боклуци, и китайците първи се усетиха, и му ги осигуриха. Няма лъжа, няма измама ..... :)

Само 30 години преди това светът беше се захласнал по електронното превъзходство на Япония. Цялата световна електроника беше Японска. Спомнете си японските касетофони - Sharp, Hitachi, Toshiba - май други нямаше.

Мога да продължавам още ......

Та Scutellator-a е прав - каквото иска пазара, това и ще получи. Няма как да стане другояче - пазарната икономика задоволява ПАЗАРНИТЕ ПОТРЕБНОСТИ - каквито и да са те.

Mateev
10.10.2016, 18:14
Ще ви дам и още един конкретен пример:

В момента имам свободни оплодени майки, които съм склонен да ги продавам по 30 лв. парчето, защото разходите ми по поддръжката им живи и здрави са огромни. И наистина ако някой ми звънне днес, през декември или през Януари или Февруари, аз мога на секундата да му предоставя жива оплодена майка. И така мога да му помогна да спаси семейство с цена от 200 лв.

Знаете ли обаче какво се случва?

Когато кажа цена от 30 лв. (която дори е ниска предвид реалните разходи), веднага започва един дълъг 15 минутен разговор с упреци от типа "ама ти не си ли пчелар, ама защо ме изнудваш така" и всякакви подобни. Дори има случаи на пазарлък да му ги продам по 15 лева, защото видиш ли, заявявал ми цели 3 броя. Та това е положението към днешна дата. Българският пчелар не цени положения труд и вложените разходи, и си е ВЪОБРАЗИЛ, че някой му е длъжен с нещо - например да му подарява майки по Нова Година.

И понеже съм АДАПТИВЕН към изискванията на пазара, вече на телефонните обаждания (има ги всеки ден) твърдо отговарям НЯМА МАЙКИ. Ама щяло да му умре семейството - ами нека да мре, след като не може да оцени какви чудеса от героизъм и какви разходи са необходими, за да имаш по това време на годината оплодени майки за продан.

Mateev
10.10.2016, 18:18
А за догодина твърдо съм решил - ще има няколко категории майки с няколко различни цени, и ако пазара наистина иска куци и сакати майки по 5 лева, ще си ги получи. Ако иска Запорожци и Трабанти, ще получи Запорожци и Трабанти. Ако иска Мерцедеси - ще получи Мерцедеси. Тоест ще си адаптирам технологиите към пазара, но за да ми е чиста съвеста, точно и ясно ще обявявам за тези пари какво може да очаква да получи и какво - не.

Иначе да - наистина е тъпо всички да продават по 20 лева, а качествата на майките коренно да се различават. Догодина ще го променя това. За отводките - също. Има отводка и отводка и цените съответно трябва да се различават.

Mateev
10.10.2016, 18:37
За да поддържам живи до на пролет 50 майки съм направил специализирана будка с терморегулация и електроника, струваща над 3000 лв. Също така през зимата ще унищожа поне 5 семейства, за да си набавям пчели за семейството, хранещо майките (още 1000 лв). Непрекъснато хранене със сироп с витамини и с нозевит, както и труда - още 1000 лв. Общо 5000 лв. за 50 майки. Средна цена за презимуването на 1 майка - 100 лв. Ако отчетем и рандемана (20%), то тогава на 1-ви март една майка ще ми струва 20+20+100 = 140 лв.

Да, това е експеримент, и да - догодина ще ми струва много по-евтино, но на фона на всичко това ми е много чудно как някой човек може да му се увиждат 10 лв. отгоре при положение, че някой му предоставя майка в сезон, в който никой друг ги няма в цялата страна.

npachovski
10.10.2016, 18:43
Като погледнеш календара кой месец сме защо да е скъпо? Аз ще ги дам и в топ сезона когато знам, че ще взема качество, а не количество.

jdrumev
10.10.2016, 18:56
Като погледнеш календара кой месец сме защо да е скъпо? Аз ще ги дам и в топ сезона когато знам, че ще взема качество, а не количество.



Е как да не е скъпо.Аз до сега ако не съм си оправил семействата, а тепърва майка да набавям по добре да не се занимавам с пчели:bigsmile:.Сега ако купя майка за 30лв според мен това са пари хвърлени на пътя:bigsmile:Гледай март мога и 60 лв да дам за оплодена майка.

Mateev
10.10.2016, 18:59
.....Гледай март мога и 60 лв да дам за оплодена майка.

А за какво ти е пролетта майка без пчели?

Лятно време наистина майките са по-важни от пчелите, но през зимата е по-важен е броя на пчелите, доживели до 1-ви март. А без майка не се знае дали едно семейство ще доживее до 1-ви март.

delta.e
10.10.2016, 19:16
Тука не си прав. Конкуренцията води до ЗАДОВОЛЯВАНЕ НА ИЗИСКВАНИЯТА НА ПАЗАРА, и тука Scutellator е прав. Ако пазара иска лайна по лев килото, ще ги получи тези лайна - пакетирани в лъскави опаковки (това заради конкуренцията). Ако пазара иска майки по 20 лева - ще получи такива майки. Ще получи майки дори и ако ги иска по 5 лева, но тогава както каза Scutellator-а - те ще са неоплодени, без крила, без крака, и ще е късмет, ако все пак мърдат живи в кутийката.

Забележи какъв е прогреса на Китайците - те превзеха икономически света, продавайки му НЕКАЧЕСТВЕНИ БОКЛУЦИ. Защо това се случи? Ами защото светът искаше да купива боклуци, и китайците първи се усетиха, и му ги осигуриха. Няма лъжа, няма измама ..... :)

Само 30 години преди това светът беше се захласнал по електронното превъзходство на Япония. Цялата световна електроника беше Японска. Спомнете си японските касетофони - Sharp, Hitachi, Toshiba - май други нямаше.

Мога да продължавам още ......

Та Scutellator-a е прав - каквото иска пазара, това и ще получи. Няма как да стане другояче - пазарната икономика задоволява ПАЗАРНИТЕ ПОТРЕБНОСТИ - каквито и да са те.

Матеев , не си ме разбрал ! Както и да е .
Записвам 4 майки от теб за края на месец май 2017 .
Не искам лайна , а качествени майки .

m_pchelari
10.10.2016, 19:18
За да поддържам живи до на пролет 50 майки съм направил специализирана будка с терморегулация и електроника, струваща над 3000 лв. Също така през зимата ще унищожа поне 5 семейства, за да си набавям пчели за семейството, хранещо майките (още 1000 лв). Непрекъснато хранене със сироп с витамини и с нозевит, както и труда - още 1000 лв. Общо 5000 лв. за 50 майки. Средна цена за презимуването на 1 майка - 100 лв. Ако отчетем и рандемана (20%), то тогава на 1-ви март една майка ще ми струва 20+20+100 = 140 лв.

Да, това е експеримент, и да - догодина ще ми струва много по-евтино, но на фона на всичко това ми е много чудно как някой човек може да му се увиждат 10 лв. отгоре при положение, че някой му предоставя майка в сезон, в който никой друг ги няма в цялата страна.

И нямаше ли да ти излезе по-евтино да заземиш 50 майки на по 3 рамки пчела в един лежак например. Струва ми се, че се опитваш да кажеш Я, преди да си казал А и Б.

Валентин.
10.10.2016, 19:37
И нямаше ли да ти излезе по-евтино да заземиш 50 майки на по 3 рамки пчела в един лежак например. Струва ми се, че се опитваш да кажеш Я, преди да си казал А и Б.
Лежак от фибран! 1 лист е метър дълъг. 3 пити са 11см+3см преградна от фибран=14см. 100 делено на 14=7 майки.hi;

Mateev
10.10.2016, 19:40
И нямаше ли да ти излезе по-евтино да заземиш 50 майки на по 3 рамки пчела в един лежак например. Струва ми се, че се опитваш да кажеш Я, преди да си казал А и Б.

И това го има. Имам 200-300 майки, зазимени в 3-рамкови нуклеуси. Напролет ще взема пчелата за нуклеусния парк, а майките ще продам на пазара.

А това с многото майки в един единствен кошер - това е експеримент, който никой досега не го в правил в България, така че е редно поне някой да се престраши и да го пробва. Американеца, на който четох статията, е зазимявал до 360 майки в един кошер. Четох статията буква по буква и повторих идеята. И до момента по всичко изглежда, че се получава. Най-малкото майките все още са живи и здрави (вече около 20 дена). Умряха само 6 от 68, което е около 10%, но американеца казва, че около 20-25% умрели е нещо нормално. Дори той твърди, че това е естествена селекция - пчелите спират да хранят точно майките, които имат най-слаби феромони. Ако това не го направят сега в този кошер, тези майки за в бъдеще им предстои да бъдат приети от семействата, и веднага след това да се предизвика самосмяна поради слабите феромони на майката.

Ако американеца е прав, а той е професор, излиза че с този експеримент аз правя допълнителна селекция на майките с най-силни феромони.

Между другото вече продадох 10-12 майки от този кошер по 30 лева, и купувачите все още не са се изжалвали, така че това ме навежда на мисълта. че тези майки са приети от семействата, в които са придадени, и са започнали да снасят пило, макар и малко заради сезона.

m_pchelari
10.10.2016, 20:03
Аз по принцип съм за всякакъв тип експерименти. Дори и да не успеят научаваш един куп други неща, които не си очаквал. Тази теза обаче дори и на мен ми идва прекалено откачена, дано да изскочи нещо интересно.

Triballi
08.11.2016, 15:01
От къде в Гърция може да се вземе хубава селекция на macedonica ?

delta.e
08.11.2016, 16:30
Най-доброто е от Скутелатора .

Remi
09.11.2016, 08:23
От къде в Гърция може да се вземе хубава селекция на macedonica ?
Сакън недей тъй, наще какво ще продават !?

Triballi
10.11.2016, 20:27
Сакън недей тъй, наще какво ще продават !?
Добре казано :laughing:Те наще така са се нагушили че на дали им пука много какво ще продават,селектират и мацедоника ли е що ли е.Тоя балон дето са раздули и надуват ще се спука в един момент.Но понеже в България няма виновни за нищо та каквото и да стане е без значение.Затова почти всеки гледа какво може да се внесе - това е показателно за нашето държавно майкопроизводство а и не само на това ниво а изобщо.

delta.e
10.11.2016, 21:03
Майтапиш се !
Не мисли , че чуждите майки са супер .
За балона първо писа Матеев .

Niki1313
10.11.2016, 21:30
Майтапиш се !
Не мисли , че чуждите майки са супер .
За балона първо писа Матеев .

Ами моите повечето са от чужди и мога смело да заявя, че са супер. До преди 10-тина дни повечето покриваха по 10 ДБ рамки с пчели. Акари малко на контролите, поведение (без да изреждам признаците) - отлично, добив на пчелен мед - повече от отлчно. Абе както казва Б.Александров и Матеев, Мерцедес последен модел http://profit.bg/news/Naj-skupite-modeli-na-Mercedes/nid-115495.html

Цени от 15 до 25 Евро на мама с транспорт + сертификат (поне тези, които ползвам аз)

Следващата година кроя планове да си купя от Матеев за сравнение.

n.kostadinov
10.11.2016, 22:18
Ами моите повечето са от чужди и мога смело да заявя, че са супер. До преди 10-тина дни повечето покриваха по 10 ДБ рамки с пчели. Акари малко на контролите, поведение (без да изреждам признаците) - отлично, добив на пчелен мед - повече от отлчно. Абе както казва Б.Александров и Матеев, Мерцедес последен модел http://profit.bg/news/Naj-skupite-modeli-na-Mercedes/nid-115495.html

Цени от 15 до 25 Евро на мама с транспорт + сертификат (поне тези, които ползвам аз)

Следващата година кроя планове да си купя от Матеев за сравнение.

Колега би ли споделил от къде(може и ориентировъчно) и какво купуваш?

Triballi
11.11.2016, 18:12
Да добавя,че имам само една закупена майка,която не знам кой е произвел и е от Силистра(поръчаха ми я защото ми хареса типажа на пчелите и майката) и съм доволен от нея - ще я ползвам за бащино.Но в сравнение с това което имам.Ако е сравнене с вносни майки не мога да кажа.Като яиценосност и кротост на пчелите съм доволен а другото ще си проличи при медобера.

demonj
07.02.2017, 07:33
Купъвал ли е някой майки от Сърбия и доволен ли е от тях?

demonj
16.02.2017, 19:01
Понеже търсех щам на Бъкфаст,го намерих в Румъния,направих заявка вече от тук https://www.apis-donau.ro/ ,заявкатами ще бъде изпълнена в началото на Юли затова че който реши да поръча добре ще да е да поръча веднага понеже по късно не се знае дали ще имат майки.


Този постинг го класифицирам не просто като нарушаване на закона, а КАТО ПРИЗИВ И ДРУГИТЕ ДА ГО НАРУШАТ. Това е недопустимо да се прави от страниците на форума.

Администратор

Triballi
25.03.2017, 20:34
A.M.Macedonica


Pella Macedonia-GREECE
http://themacedonianbee.blogspot.bg/




ЕКО-ПЧЕЛА СКОПЈЕ
http://ekopcela.blogspot.bg/p/blog-page_8626.html (http://ekopcela.blogspot.bg/p/blog-page_2.html)






Апицентар Др. Петровски
http://apicentar.com.mk/matici/

ch.atanasov
10.06.2017, 15:18
Попаднах случайно : http://www.ua.all.biz/bg/pchela-mayka-bgg1045137


Интересни цени.

зуница
12.06.2017, 10:26
В страните от ЕС движението на стоки и т.н. е свободно.Достатъчно е да са придружени с изискваните от закона документи.Украйна ? От Украйна май не е така и попадайки на митническия и ветеринарен контрол, какво ще излезе? От Украйна шансовете да си върнете парите при провал на сделката май клонят към нула.Та ниските цени...?!