PDA

Виж пълната версия : ЗАСЛУЖАВА ЛИ СИ ИНВЕСТИЦИЯТА



na4inaesht
08.12.2010, 08:48
Здравейте на всички.
Аз сам бъдещ пчелар.Много четох наистина е трудно и съвсем не е просто,това ми е ясно.На мен ми харесва отчелническият живот и спокойствието,за това съм се ориентирал към пчеларството.Харесал сам си местенце за пчелин и възнамерявам да започна с 10 кошера и впоследствие като напредна като пчеларин да ги развия до 200,но попаднах на една таблица според,която целта не оправдава средствата а те не са малко.ОТ икономическа гледна точка заслужава ли си инвестицията и трудът,защото селцето е забутано и няма да имам други приходи.Как стоят нещата с пласирането на меда защото и прочетох доста обяви,тоест стоката залежава.Прочетох и за доста разходи които има а за печалба никои нищо на споменава.ЗАСЛУЖАВА ЛИ СИ КАУЗАТА?

ПРЕДВАРИТЕЛНО БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ ОТДЕЛИЛИ МИ ОТ СВОЕТО ВРЕМЕ

Станко Ставров
08.12.2010, 09:15
По този въпрос трябва да отговорят професионалните пчелари.Тези които си изкарват хляба единствено и само с пчеларство. Знам само, че пътя е дълъг и труден.От раз е почти невъзможно да стане. Като допълнителен доход става. Ти сам трябва да прецениш в зависимост от възможностите си.Няма да ти е лесно.Желая ти успех.

na4inaesht
08.12.2010, 09:38
http://www.pchelarstvo.com/pchelarski_business_simulator/ Това е въпросната таблица

Ангел Йосифов
08.12.2010, 10:08
С 200 кошера не се надявай на отшелническият живот.Над 50 кошера вече трябва да се мисли за подвижно пчеларство.Освен това трябва да проучиш района за количеството медоносна растителност,има ли други пчелини.Според мен за стационарен пчелин може да се надяваш на 80лв от кошер а от подвижно 140лв.Най трудното е реализацията на пчелните продукти а трябва да нее така.

Юрий Цветков
08.12.2010, 13:18
http://www.pchelarstvo.com/pchelarski_business_simulator/ Това е въпросната таблицаТази таблица е правена от човек като теб. Тоест такъв който никога не се е занимавал с пчеларство. Ако ще се занимаваш професионално с пчеларство и само на доход от него ще разчиташ, 100 са минимума бройки които трябва поддържаш. Но това си е голяма инвестиция, а и дали ще успваш сам с абсолютно всичко свързано с подръжката на такъв пчелин. Много по-важна е медоносната растителност наоколо. Освен това сам няма как и да успяваш да реализираш продукцията на дребно, а ще трябва да продаваш на едро, за което винаги има куповачи, но цените са в пъти по-ниски. Най-добре разпитай на място дали се гледат пчели? Какви са средните добиви? Къде и как си реализират продукцията местните пчелари? И въобще преди да започнеш каквото и да е производство, задължително трябва да си подсигуриш пазар за произведената продукция. Много хора не спазват това златно правило, произвеждат нещо и после си бият главите, какво да го правят и всичко приключва безславно.

toko652003
08.12.2010, 13:50
Заслужава си инвестицията
макар и да е рискова.

Въпросът е как да се намали риска?

Според мен:
1.Района да е медоносен
2.Инвентара и т.н. да е по възможност ''Направи си сам''.
3.Познания и умения, както на теория така и на практика.
4.Сравнително добра цена на пчелните продукти, както на едро така и на дребно.
6.Мерак и късмет.

scutellator
08.12.2010, 14:51
Заслужава си инвестицията
макар и да е рискова.

Въпросът е как да се намали риска?

Според мен:
1.Района да е медоносен
2.Инвентара и т.н. да е по възможност ''Направи си сам''.
3.Познания и умения, както на теория така и на практика.
4.Сравнително добра цена на пчелните продукти, както на едро така и на дребно.
6.Мерак и късмет.



ПЪРВО ПАЗАРА. ДА СЕ ПРОСИЗВЕЖДА Е МНОГО ЛЕСНО.

ПРОЧЕТИ ТУК
http://chitanka.info/lib/text/8973

na4inaesht
08.12.2010, 19:11
Здравейте отново явно не сам се пояснил,нека се обоснова и да ви разясня та да можете да ме разберете правилно.Първо и основно парите за кошерите,пчелните семейства и оборудването ги имам.Искам да започна с 10 защото нямам ма никакъв опит,а възможностите ми са за 200 кошера.Селцето се намира в предбълкана на около 15km от Гр. Елена.Няма пчелари на около.По предварителни данни пашата обаче не е много добра бедна е.В околността пчелари вадят около 18-20 кг.

toko652003
08.12.2010, 20:01
Na4inaesht щом няма паша всичко се обезмисля.Правилно си се ориентирал да започнеш само с десет. Когато се научиш скачай в ''тигана''с повече, но търси място с по-добра паша. От горското можеш да си наемеш терен за минимален наем, което пък има други недостатъци: трудна охрана, отдалеченост, недостъпност и т.н.
Лесно и пълни гаранции няма.За да имаш успешна инвестиция влиаят много фактори. Тия 6т. които съм изброил са само една част.

Все пак успех!

na4inaesht
10.12.2010, 09:18
Благодаря на всички за изчерпателните отговори.

Kiril8305
04.01.2011, 20:49
Здравейте!
Много правилно сте се ориентирали колега.
Ако си похарчите всички средства на веднъж за кошери, и семейства, то се запасете със солидни количества , лук и сирене и сланина, за да не умрете от глад.
Колкото до по горните постове на колегите , да знаете ,че пазара за всички МАЛКИ производители е най тъпото нещо в тая държава , имам приятел който се занимава със зеленчуко производство, започна от нулата, е пазара чисто и просто му е...а мамата, Но пак до колегата запали ли се у вас към пчелите това което се запали в мен , значи ще сте най щастливи човек на планетата, но забележете не казвам НАЙ богатия.
Поздрви най сърдечни към всички вас.

ттитто
04.01.2011, 22:01
Начинаещ, ако вадят 18 - 20 кг стоков мед средно не бих казал, че е бедна пашата.
Ако смяташ да се регистрираш и да спазваш законите няма да си струва за малко кошери.
При днешните условия може да сметнеш колко трябва да ти е общия оборот на пчелни продукти по следната формула:
печалба = 0,36*общ оборот-720

Или ако искаш месечна заплата от 1000 лв/месец, то трябва да продадеш продукти за 35 333 лв/годишно, което при добив 20 кг мед реализиран на цена 4 лв/кг означава 450 основни семейства.
Можеш да си пишеш като бонус свалянето на разходите под 60 % или: общ оборот*(0,6 - реален процент разходи)

Това разбира се е, ако си законен и при някои условия за добива и цената. По същата сметка от 200 основни кошера очаквай 420 лв/месец + бонуси от оптимизации

vankata
04.01.2011, 22:28
Начинаещ, ако вадят 18 - 20 кг стоков мед средно не бих казал, че е бедна пашата.
Ако смяташ да се регистрираш и да спазваш законите няма да си струва за малко кошери.
При днешните условия може да сметнеш колко трябва да ти е общия оборот на пчелни продукти по следната формула:
печалба = 0,36*общ оборот-720

Или ако искаш месечна заплата от 1000 лв/месец, то трябва да продадеш продукти за 35 333 лв/годишно, което при добив 20 кг мед реализиран на цена 4 лв/кг означава 450 основни семейства.
Можеш да си пишеш като бонус свалянето на разходите под 60 % или: общ оборот*(0,6 - реален процент разходи)

Това разбира се е, ако си законен и при някои условия за добива и цената. По същата сметка от 200 основни кошера очаквай 420 лв/месец + бонуси от оптимизации



Дай малко повече инфо за разходите от 23 333лв.

ттитто
04.01.2011, 22:41
Дай малко повече инфо за разходите от 23 333лв.

Аз не мога. Питай Дянков!

vankata
04.01.2011, 22:56
Аха ясно, аз помислих, че това е твое изчисление.

sisi_bs
24.01.2011, 16:15
Ако смятате да преживявате сам си вземете 100 кошера,ако сте семйство без деца 200-250 кошера.Ако пък имате 2 дечица тогава говорим за около 400 кошера.Ако решите да заделяте за децата си за учение,кола,апартамен или изобщо за бъдещето им не по малко от 600.Това е мое мнение.Единствено можете да намалите бройката ако са двумайчини или на минимум 3 паши на подвижно.При среден добив от около 25-35кг от кошер и изкупна цена 4лв максимум ,ако нямате над 7 тона на дали някой ще даде повечко.

Юрий Цветков
24.01.2011, 18:39
Ако с подвижно пчеларство изкарваш по 25-35 кг от кошер, то по-добре се откажи от пчеларството и започни друга работа.

ivandespotov
24.01.2011, 21:38
Ако с подвижно пчеларство изкарваш по 25-35 кг от кошер, то по-добре се откажи от пчеларството и започни друга работа. Юри,преди доста време от две подвижни паши бях изкарал 40 кг от кошер!!! Така че както се радваме на хубава жена, така ще се радваме и на гърбав.........., нали!!!

Юрий Цветков
24.01.2011, 23:34
Ванка, през 2007 едва ли и толкова си изкарал. Аз поне нищо, даже цяло лято храних за да не умрът от глад. Не говоря за такива екстремни години, но такъв добив от подвижно, на каква себестойност ще стъпи. И после на 4 лева изкупна цена, ще си на загуба. Овен ако не превозваш 1000 кошера. А и 40 кг, не са 25. Има голяма разлика.

Николай Христов-nikberk
25.01.2011, 08:53
2007г. наистина беше уникално слаба година,но благодарение на подвижното ги зазимих на корпус и половина с мед,а на мен ми дадоха точно по една тенекия.Отново повтарям ,че тази година за нашия район бе най-слабата година откакто практикувам подвижно.За количествата през другите години не ми се говори ,защото гледам ,че доста от колегите са скиптични!

vanHanegem
25.01.2011, 09:28
2007г. наистина беше уникално слаба година,но благодарение на подвижното ги зазимих на корпус и половина с мед,а на мен ми дадоха точно по една тенекия.Отново повтарям ,че тази година за нашия район бе най-слабата година откакто практикувам подвижно.За количествата през другите години не ми се говори ,защото гледам ,че доста от колегите са скиптични!

Какво като са скептични? Нито ти гледат кошерите, нито ти реализират продукцията. Това, което правиш е похвално и заслужава само адмирации. По нашия край е така - подвижно, да се търси пашата. Могат да се реализират няколко паши, но за това трябва да си обезпечен, което ти си постигнал!

sisi_bs
25.01.2011, 10:00
Ако с подвижно пчеларство изкарваш по 25-35 кг от кошер, то по-добре се откажи от пчеларството и започни друга работа. Говоря по принцип колко се изкарва от повечето пчелари който познавам.Например тази година мой комшия изкара около 55кг от стационарен пчелин на дадан блат wink; .Но нали се сещате,че това не е всяка година.Говорим за минимални количества с теаи 25-35кг.Винаги трябва да се смята най лошото.и най малкото което се печели.А,ако си отгоре ЕВАЛА.

Димитър Бонев
25.01.2011, 15:35
Много е относително. Аз практикувам подвижно и въпреки това рядко достигам 35кг. Проблема е че моят район е такъв. Една паша втората е несигурна, а след това всичко изгаря и няма и няма. Там където районите имат повече влага е нормално да се вади по повече. Ама нямам възможност да пътувам цяло лято с пчелите. А на стационар я извадя 10 кила я не.

Юрий Цветков
25.01.2011, 20:42
Бонев, тези условия са типични за много места. За това в крайна сметка хората практикуват подвижно пчеларство. Не знам какви са ти възможностите, но след като превозваш, опитай с по-далечни разтояния. Вярно, че преките разходи се увеличават, но според добитото количество, себестойноста може да падне доста.

Димитър Бонев
25.01.2011, 23:18
Возенето на по-далечни разстояния е най-малкия проблем. Проблема е с охраняването и че в радиус на 100км няма чак такива медоносни райони, които да си струват разходите, а и да има те вече са достатъчно населени.А и каква е гаранцията, че пашата няма да се провали. Пък Дянков не признава такива разходи.

mimopopov
27.01.2011, 00:08
Аз миналата година извадих средно по 50-55кг от кошер при положение че имам 15 кошера, а двамата ми съседи имат по 50+, но в радиус от 100 метра покраи наз има 2 блока стъ слънчоглед

sisi_bs
27.01.2011, 08:43
Много е относително. Аз практикувам подвижно и въпреки това рядко достигам 35кг. Проблема е че моят район е такъв. Една паша втората е несигурна, а след това всичко изгаря и няма и няма. Там където районите имат повече влага е нормално да се вади по повече. Ама нямам възможност да пътувам цяло лято с пчелите. А на стационар я извадя 10 кила я не. Жалко наистена са малки добивите за подвижно,но си заслужава да ви похвали човек за труда който полагате.Пожелавам ви успехи през годината.

cakal
05.03.2011, 00:31
Здравейте
Искам да попитам колко кошера трябва да имам и какво количество мед трябва да вземам от тях за една заплата от около 1000лева на месец.
Аз съм нов и съм се е ориентирал към пчеларство.

ттитто написа:


Или ако искаш месечна заплата от 1000 лв/месец, то трябва да продадеш продукти за 35 333 лв/годишно, което при добив 20 кг мед реализиран на цена 4 лв/кг означава 450 основни семейства.
Можеш да си пишеш като бонус свалянето на разходите под 60 % или: общ оборот*(0,6 - реален процент разходи)

Но какъв разход има ттитто не е написал и не съм сигурен до колко е вярно неговото твърдение затова питаим и вас.

Димитър Бонев
05.03.2011, 08:29
по мои приблизителни сметки за да постигнеш желания резултат при спазване на законодателството, са необходими 501 кошера(при среден добив 20кг/кошер), като съм изчислявал и приходи от прашец и прополис.

toko652003
05.03.2011, 13:47
Здравейте на всички.
Аз сам бъдещ пчелар.Много четох наистина е трудно и съвсем не е просто,това ми е ясно.На мен ми харесва отчелническият живот и спокойствието,за това съм се ориентирал към пчеларството.Харесал сам си местенце за пчелин и възнамерявам да започна с 10 кошера и впоследствие като напредна като пчеларин да ги развия до 200,но попаднах на една таблица според,която целта не оправдава средствата а те не са малко.ОТ икономическа гледна точка заслужава ли си инвестицията и трудът,защото селцето е забутано и няма да имам други приходи.Как стоят нещата с пласирането на меда защото и прочетох доста обяви,тоест стоката залежава.Прочетох и за доста разходи които има а за печалба никои нищо на споменава.ЗАСЛУЖАВА ЛИ СИ КАУЗАТА?

ПРЕДВАРИТЕЛНО БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ ОТДЕЛИЛИ МИ ОТ СВОЕТО ВРЕМЕ

Като се замислиш всички сме вложили малко или много
и ако не си заслужаваше щяхме, ли вообще да се занимаваме с пчеларство?
Не е губещо, но не очаквай и много.

Димитър Бонев
06.03.2011, 09:41
http://dox.bg/files/dw?a=a49a015de9
Това са изчисления, които съм направил на база зададените параметри.
Към тях не са предвидени разходи за анализ и не са предвидени продажби на дребно, тъй като ако се сметнат разходите за продажби на дребно, то цената почти се изравнява с тази на едро.
Ако някой не е съгласен с нещо да сподели.

plamen
06.03.2011, 11:33
501 кошера според мен не се гледат с 12 работника и 1000 лева заплата ми се вижда не реална за тази работа.Амортизация сгради 2000 лева пак е не реално за мене.Със каво превозно средство дърпаш платформите си ако е с руски трактор примерно Болгар за 1500 лева подръжка ще мо слагаш чип тунинг сяка година.Мисля че тези разходи са много завишени може и по евтино да се мине.Не видях да си сложил разход за лекарстватаа.

Бай Пчеличко
06.03.2011, 16:36
Колегата е изчислил , как да изхрани 12 човека , а по-интересно е какво е нужно за 1000 лв. за един човек стационарно ? wink;

Димитър Бонев
06.03.2011, 21:21
Колеги,
според вас един човек може ли сам да обслужва 500 кошера. Според мен не. Ще му трябват поне двама работници. Всеки от тях има осигуровки и заплата. Ще се убедите, че като имате 500 кошера, то тези помощници ще ви трябват целогодишно. За това в разчета си съм предвидил целогодишна заплата от 500 лв на месец.Освен това в натоварените периоди ще ви се налага да ползвате допълнителна помощ. Вярно е че може да се намери и по-евтина работна ръка, но за да е добър един работник и да си върши добре работата, той трябва да получава достатъчно. Иначе не разчитайте, че ще имате полза от него.
Всичките тези разчети са правени не за подвижно, а за стационарно пчеларство. Без транспортно средство няма да минеш. Освен това няма как да чакаш добиви ако сложиш всите кошери на една поляна.
Казвате амортизация сгради 2000 лв е нереално. Нека да видим колко ще ви струва да построите пчеларски помещения на пчелините и склад за съхранение на продукцията. Много. Повече от колкото си мислите. И това нещо освен че иска поддръжка иска и първоначалната инвестиция да се изплаща. Това означава амортизация. Заложил съм изплащане на инвестициите за срок от 20 години.
Транспортното средство е необходимо не толкова да дърпаш платформите си(разчетите ми не включват подвижно пчеларство, т. е. не са предвидени и средства за закупуване на платформи), а основно за да транспортираш материали и продукция, а това с трактора надали ще можеш да правиш. А всяко транспортно средство има и цена и поддръжка и данъци и винетки и застраховки.
Да наистина съм пропуснал препаратите за третиране. Но това едва ли ще промени много картинката.
Лошото е че ние не сме се научили да смятаме какво влагаме и какво получаваме и да преценим каква ще е рентабилността от нашата дейност.
Вместо да се подигравате по-добре си помислете къде и какво сте инвестирали, какво сте дали и какво сте получили. Аз си правя тази сметка и виждам колко много средства отиват за съпътстващите неща.

ivandespotov
06.03.2011, 21:38
Бонев, не се подиграват "колегите" просто не са наясно с много неща! Имам предвид колегите с малко семейства!

plamen
06.03.2011, 23:50
Нямам никаво намерение да ти се подигравам но не мога да ти схвана изчисленията.Познавам един дядо за мен на 66 години който сам гледа 265 кошера.Синът му и снаха му идват да му помагат само при вадене на меда.Системата му е ДБ повечето и няколко лежака.Всички кошери са на едно място.Единсвените разходи са му за лекарства ,рамки , гориво за колата за да стигне до пчелина ,някой дъска ,някой котия с боя , данаците и членския внос.Медът го вади във фургон а скалда му е друг фургон.Подхрамва само с мед пролетно време.Не събира млечице и прашец.Парите средно на година които ги изкарва са около13 хиляди лева чисто.Това е за изминалите 5 години.За сам човек без разходи за работници за скъпи центрофуги машини за разпечатване подхрамвания изкарва повече пари от някой с 501 кошера.За това не мога да се саглася с тебе.

Димитър Бонев
07.03.2011, 11:58
Така. Нека погледнем за какво става въпрос и да не спорим излишно.
Първо ти пробвал ли си да се грижиш сам за 250 кошера. Аз не мога, за теб не знам. Мисля, че тавана с който може да се справи сам човек е не повече от 150-160 кошера.
Второ казваш че Синът му и снаха му идват да му помагат при вадене на меда. Това пак си е допълнителна работна ръка.
трето Всички кошери са на едно място. Това е безумие. Причините можеш да ги прочетеш във всяка една книжка.
четвърто Единствените разходи са му за лекарства ,рамки , гориво за колата за да стигне до пчелина ,някой дъска ,някой кутия с боя , данъците и членския внос Това далеч не е така. И в това съм абсолютно убеден, особено при факта, че отглежда толкова много кошери на едно място.
пето Медът го вади във фургон а скалда му е друг фургон скоро ще му се наложи да си построи и сгради отговарящи на изискванията за първична преработка и съхранение на пчелните продукти.
шесто Подхранва само с мед пролетно време -това също е разход за подхранване макар и в продукция.
седмо скъпата центрофуга не е лукс а необходимост. Евтината поцинкована центрофуга разваля качеството на меда.
Няма да споря с теб Пробвай да създадеш 200 кошера и тогава ще си говорим.
Все пак когато започваш ти е необходима и първоначална инвестиция.
Казваш някоя дъска някоя рамка, някоя основа, за 260 кошера далеч не е някоя. И ако стареца си прави сметка само какво е взел, без да смята какво е дал сигурно сметката ще излезе, но не мисля.

toko652003
07.03.2011, 14:33
Интересен е спора.
Ако системата е ДБ или
Лежак, защо да не може сам човек да се грижи за 250 семейства?Добивите може да са малко по-малки, но мисля,че е напълно възможно. Съгласен съм, че много кошери на едно място също не е добре, но при наблюдаваната цялостна тенденция(статистика)за намаляване на семействата, пренаселеноста би трябвало да отпада.
Дядото е вложил дълготрайна инвстиция, затова разходите му СЕГА са малки.Ако човек тепърва започва тогава наистина сметките ще са интересни и може би на Бонев доста верни.
За да ''усетиш'' печалбата според мен са нужни да минат поне 5 години.

Иван Гушев
07.03.2011, 15:18
Не знам за вас но според мен ако очаквам добив от една тенекия на семейство изобщо няма смисъл да се занимавам с пчеларство(не важи за производитеите на прашец и др.). А относно пипкавата работа по ДБ няма да коментирам.
ПС:В изчисленията като приход е пропуснато продажба на отводки и семейства. Мисля, че от там също може да има съществени приходи.

Димитър Бонев
07.03.2011, 16:28
Ако за теб една тенекия е нищожен добив за нашите райони е почти максимума, който може да се получи от стационар. За това повечето колеги са се ориентирали към добив на прашец. А отводки и семейства да може, но съгласно закона за пчеларството това е монопол само на майкопроизводителите или иначе казано е незаконно и доцента ще ти конфискува пчелина ако те хване да продаваш отводки.
В момента планирам да увеличавам броя на кошерите. Търся място за пчелин, подготвям помещения,правя сметки да си закупя и транспортно средство, но ще се наложи да изчакам с него. Приходите дето последните години съм реализирал от продажбите на мед отидоха обратно за пчелите и все още съм до никъде. Явно ще трябва да инвестирам и много допълнителни средства, които ще чакам да се изплащат през годините, за това в сметките съм заложил и тези разходи. А ако наистина някой е решил да печели от пчеларство, то или трябва да се занимава с едро пчеларство или да стане майкопроизводител.

plamen
07.03.2011, 18:10
Защо ти трябва да строиш нови помещения на новия пчелин.Не може ли да си купиш бус и да си пренасяш корпусите кошерите питите с него до вкъщи примерно кадето имаш готов скалд и кадето вадиш меда на старите кошери.Тази зграда за мене е безмислена.Ако имам 5 пчелина трябва да правя пет стаи за вадене на меда и пет слада ли.До колкото те разбра от по горните ти постове така излиза.Законите в България са много но никой не ги спазва всеки продава отводки кошери, дори и майки без да е лицензиран за това сме на това дередже.Никой няма една професия и да кара само по нея едни пчелари други дърводелци трети майкопроизводители.Но хората не са виновни много са мизерни парте в България голяма бирокрация на всякаде и големи данаци но това е друга тема.Моето мнение е че ако имаш 250 кошера независимо кава система и си работоспособен и не си мързелив спокойно може да си изкарваш една заплата от 1000 лева на месец.Някой друг колега с повече кошери да напише и той мнение колко изкарва средно годишно какви разходи има строили згради на всеки пчелин и така.

Димитър Бонев
07.03.2011, 21:47
Правя помещенията у дома. Но ако пчелина ти е на 50 км другия на60 сигурно няма да е много изгодно да пренасяш по 100-тина корпуса и после да ги връщаш, ще трябва и там да сложиш една стаичка където да отсядаш и да вадиш меда.
Ама голям въпрос стана. Вярно че никой не спазва законите и тези които го правим е само в наша вреда.

ivan5555
08.03.2011, 23:38
колко кошера ще са на едно място зависи от пашата .в моят район шабласамо в градчето има не по малко от 700 800бр.и моите 150 няма проблеми.средно за миналата год.около 35- 40кгпо миналата далеч по добре.правиш ли тънка сметка не си на сметка -по добре се откажи от пчеларството.пари от пчелите се правеха преди 89гдта тогава продавах мед на 2.80-3.20 а сега за какво говорим .затова намаляват пчеларите и остаряват .та моят син вижда как стоят нещата и ми казва че тва не е бизнес и не си струва труда .работи навън ипечели по 4000дл.кога ще гледа пчели?ходих в америка и видях тяхните пчелари. гледат до 3500-4000кош.но те разчитат на парите от опрашването и не толкова на меда.ития пчели ги гледат с 4-5 човека .работят с мн.к. с дб. магазини.и най важното меда им го вади търговеца на мед .как си вярват не знам? но всичко при тях е уредено -субсидии опрашване -цена на меда данъци осигоровки .а при нас кво е?-пълна анархия всеки гледа дати се нареди отзад и кога ще прокопсаме?когато пчеларството стигне дъното и е пред изчезване тогава може би някой ще се сети за него.до тогава ще си правим вятър и никой няма да ни чуе

areabg
23.03.2011, 17:55
Ами то, може би е по-добре да се отказвам докато е време. sadsmile; В моят случай, имам вила в Балкана , до самите ливади и гора, рекичка на 150 метра надолу. Не съм я посещавала от 4-5 години, и ми се искаше да завъдя малко пчелички, за да я обживея. Представях си го, че ще пътувам зпрез 14 - 20 дни, а през лятото не ми пречи да съм там 1-2 мес.
Но , като гледам, колко инвентар ще накупя / без центрофуга, тя е на комшийката/ и кошери и пчели... Май с 5-6 кошера не мога да си платя само дизела...
Какво да се прави, вече се обзаведох с 1 кош.
Каква е според вас подходяща система за отглеждане от разтояние? Бедна паша, 1000 м. надм.вис.

jordanov
24.03.2011, 17:18
Хе хе уравнението разходи за дизел-приходи от пчели знаиш ли колко неизвестни има ? Иначе оцапаш ли си ръцете с твой мед после няма отърване wink; . Щом си се обзавела с 1 кош. :D вземай смело още един- два и действай. Гледай много пари да не хвърляш и много-много да не пречиш на пчелите, те си знаят работата. За тебе според мен най-добре е да ги гледаш в дадан блатови, по-дебелички /дебелостенни де /, десетрамкови и един два пъти в годината ще си вадиш мед, по малко де, ама перфектен. Айде чети и успех !!

areabg
29.03.2011, 18:39
За тебе според мен най-добре е да ги гледаш в дадан блатови, по-дебелички /дебелостенни де /, десетрамкови и един два пъти в годината ще си вадиш мед, по малко де, ама перфектен. Айде чети и успех !!
Благодаря ти, Йорданов! Този Дадан блат е точно такъв- дебел 4, но пък и размерите са му едни - рамка 350мм. Съвсем ни затрудни, но натам вървят нещата- към 3-4 кошера за красота и някоя капка медец, ако има.

evgeni.filimonov
30.03.2011, 09:31
Колега, ти в балкана само заради пчелите ли ще ходиш, нали отиваш и на чист въздух и да си починеш, да се махнеш от гадната София. От това по-ценно няма, дори и 3 лв да стане дизела. С 2-3-5 кошера бизнес и сметки не се правят. Почни за удоволствие, научи се и после мисли по-мащабно.
А какъв е този ДБ 4 мм, то си е като паметник, и каква е тази рамка 350 мм. Странен размер.
Успех.

vanHanegem
30.03.2011, 09:54
И мен ме впечатли размера на рамката! А ДБ не може да ме впечатли, дори да е с дебелина 8 см.

kando
30.03.2011, 18:34
А е според мен на колежката - съдейки от употребата на женски род във поста,изобщо не и трябва да се занимава,ама айде :D

Съвети правилни за твоя случай не знам - нямам опита,който ще ти е полезен,но за едно нещо няма да сбъркаш,ако ме послушаш ... е освен за съвета,да не се занимаваш,но wink;

Е този кошер,който имаш ще си го запазиш - като искаш го насели,като не искаш недей,но го пази.

После отиди и си купи,намери или направи минимум 5 абсолютно еднакви кошера - за избора на система не ме питай.

Като почнеш да се учиш - в това,че ще успееш не се съмнявам,не ме разбирай неправилно,и след време като се зариби някой човек покрай теб и дойде ти каже,че иска да се учи и той,дай му ей тоз кошер за някакви символични пари и му кажи да го пази,ама много,ако иска да го населява,ако иска само да си го гледа.

Успех - във форума има много полезна информация.

jordanov
05.04.2011, 14:07
Areabg, честито за находката ! Това верно си е паметник, дето вика колегата, паметник на майсторлъка. Сега вече никой не строи такива кошерища. Ще ми простите за лирическото отклонение ама аз щото съм почнал с такива и преди две години като разбивах единия видях за какво става въпрос speechless; Намирай още един и почвай, че купона вече тече wink; За рамките не е лошо да се придържаш към БДС, тъй че му слагайте една скара на дъното и карай със стандартни рамки. Почваш с това което имаш и което намериш евтино и да не ти пука, после като задобрееш / след няколко сезона де/ може и да почнеш уеднаквяване към това което най ти пасва. На мен например в момента пчелите не са ми бизнес и си ми е кеф на двора да си гледам различни кошерчета, затова и другата седмица ще си плетя тръвна / за което тенкс на Сузито/. Иначе на пчелина или на ремаркето вярно че всичко трябва да е еднакво, ама там вече е друга бира.

kosio67
17.04.2011, 08:10
Здравейте на всички ,искам да попитам като напълно начинаещ задължително ли е кошероте да се ти от един вид?Аз станах собственик на 2бр.ДБ и сега мисля да си поръчам 2 ЛР.Ще мога ли да се оправя или е по добре кошерите да са от един и същи вид.

jordanov
18.04.2011, 11:53
Косьо, отговарям ти щото и аз съм 67 :D - не е задължително, но е силно препоръчително. Ако има кой да вдига ЛР корпусите чат-пат, сигурно ще се оправиш. Айде успех и по-нататък ще пишеш какво става.

mironikolo
23.04.2012, 19:55
Здравейте, приятели пчелари. Искам да попитам какви са цените на едно семейство пчели заедно с майката без кошерите. Плановете ми са следващата пролет да си направя 2 кошера, да пробвам дали мога да се грижа за пчелите. В последствие планирам да направя чял пчелин. До тогава обаче има още много да чета.

Пеньо Лазаров
23.04.2012, 20:21
Между 100 и 150 лв. са пчелите с питите.Ако питаш мен започваи още сега с пчеларството.

Светозар Каменов
24.04.2012, 12:51
Преди два дни купих семейства на по 10 рамки и 4-5-6 пити с пило за 120 лв и отводки на 4 рамки за 60.

vanHanegem
24.04.2012, 13:11
Преди два дни купих семейства на по 10 рамки и 4-5-6 пити с пило за 120 лв и отводки на 4 рамки за 60.
И за какво ги купуваш? До година си отново на стартова позиция. Но тогава ще се включиш и в Програмата, за да имаш повече...При тебе цикъла е едногодишен, даже го и съкращаваш.

Светозар Каменов
24.04.2012, 15:00
Преди два дни купих семейства на по 10 рамки и 4-5-6 пити с пило за 120 лв и отводки на 4 рамки за 60.
И за какво ги купуваш? До година си отново на стартова позиция. Но тогава ще се включиш и в Програмата, за да имаш повече...При тебе цикъла е едногодишен, даже го и съкращаваш.

Хихихихихи, точно заради тебе го написах. Знаех, че ще изпълзиш от дупката. Сладур :D kiss;

vanHanegem
24.04.2012, 15:20
С тия ли ще подмениш ония разсъхналите се 100 годишни сандъци в които върлуваха кормораните? На далавера си - както винаги. Остава и пчели да се научиш да отглеждаш!

Юрий Цветков
24.04.2012, 15:47
Вчера с мой приятел. купихме за него 12 семейства и 4 кошера (които определено са за печката, но си изпълниха предназначението по транспортиране), за 500 лв. Така че, всичко е въпрос на договорка.

vanHanegem
24.04.2012, 19:34
Юри, не говори такива неща...Зарко ще го заболи още повече главата! А пък тези 4 кошера за които споменаваш за него ще са като мебел (като си спомня какви снимки беше пуснал във форума).

vando
25.04.2012, 00:45
гледах в нета семейство (10 рамки) за ЛР кошер 170 лева
Имам планове да взема едно такова семейство и да атакувам акацията :) ще се радвам на съвети от вас за да извлеча максимума от това семейство
Бихте ли ми дали някакъв план на работа
Трудолюбив съм и много им се радвам на пчелите и тяхната строга организация, която са постигнали с малките си мозъчета! Хората имат милиони пъти по развити мозъци, но какво от това :D

Светозар Каменов
26.04.2012, 08:30
Юри, не говори такива неща...Зарко ще го заболи още повече главата! А пък тези 4 кошера за които споменаваш за него ще са като мебел (като си спомня какви снимки беше пуснал във форума).

Нещо губиш инерция. Я се стегни. kiss;

evgeni.filimonov
26.04.2012, 10:12
гледах в нета семейство (10 рамки) за ЛР кошер 170 лева
Имам планове да взема едно такова семейство и да атакувам акацията :) ще се радвам на съвети от вас за да извлеча максимума от това семейство
Бихте ли ми дали някакъв план на работа
Трудолюбив съм и много им се радвам на пчелите и тяхната строга организация, която са постигнали с малките си мозъчета! Хората имат милиони пъти по развити мозъци, но какво от това :D

Струва си ако е запазен кошера и е силно смейството, а и зависи кога ти е пашата и как ще го подготвиш за нея.
Прецени го внимателно.

chombe
23.06.2012, 19:47
Хм аз купих 3 кошера ДБ 12 със семействата за 360 лева кошерите са пред разпад но семействата силни едното се опитваше да се рои но Гената ми го раздели на още 2 кошера всичко е 6 точки за сега майките се оплодиха и снасят , двата кошера със силни семейстава ми изкараха по 2 магазина с мед за месец и нещо 3тия дето се рои ми напълни един магазин и отделно 2 отводки, според мен има голяма сметка зависи от цената аз съм много доволен.

Владо-Gillan
24.06.2012, 00:02
за инвестицията не знам, но пчеларстването оказва благоприятен ефект на нервите.От опит го знам. drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; judge; judge; judge; judge; drinks; drinks; drinks; drinks; :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D