PDA

Виж пълната версия : Ако сега започвате отново, какъв кошер ще изберете?



jojonov
26.02.2014, 07:33
Въпросът ми е към опитните колеги, които са започнали с определена система кошери, но вече е твърде късно (или скъпо) да правят промени.

Аз имам около тридесет кошера ЛР и няколко ДБ (силно се изкушавам да ги продам с пчелите заедно, че ми объркват аурата). Обаче от известно време мисля за осем рамкови ЛР. Все още не е съвсем късно да направя преврат... от догодина да кажем. Ще бъдат по-леки и малко повече ще нареждам във височина. Районът ми е богат на паша до средата на юли някъде (рапица, акация, ливада, аморфа, слънчоглед). След това сушата прави всичко на мармалад.
Та понеже амбициите ми са големи, струва ли си да правя това преустройство, докато е време или смисъл найн?

Вълчан
26.02.2014, 08:54
Купи си, осемрамкови ЛР и поработи с тях. Тогава, може би ще реши, какво ти пасва.
Аз си започнах на ДБ. Преди 16-18г. когато Котларски започна да издава книги за Фарар, Роже Делон, викам си това са кошерите. ЛР бях, чел много преди това и пак четох по това време, тежки ми се виждаха, корпуссите които трябва да прехвърлям. Направиха ми два РД, по размери на оригинални но с дървена рамка, няколко фарара и почнах. В продължение на 5 години останових, че почти невиждам разлика в добивите, спрямо думагазинен 12р ДБ. Само където хамалогията е в повече, ако не завъртиш навреме корпусите, най- долния става неизползваем. На книга всичко звучи перфекно, прекрасно, но накрая реалността е по различна! Не съм си продал досега сандък, радотя си с тях, но видях че ДБ с два магазина, някой достига и три, според пашата, са по лесни за обслужване и не толкова трудоемки.
Миналата година си поръчах 20, а сега 30бр.

evgeni.filimonov
26.02.2014, 10:53
... Само където хамалогията е в повече, ако не завъртиш навреме корпусите, най- долния става неизползваем...

Има решение и на този проблем - развиват се пчелите на два корпуса яко и преди да сложиш трети корпус - ограничаваш майката в най-долния корпус с ХР. Така няма да имаш неизползваеми корпуси.

Вълчан
26.02.2014, 12:05
Пробвах го, добива падна!

srg
26.02.2014, 17:01
И при мен нещата клонят към ДБ. Но на друго място може да мисля различно.

Димитър Бонев
27.02.2014, 15:03
Аз почнах с ДБ, но това беше за кратко време. За няколко години се прехвърлих изцяло на ЛР и ако сега трябва да почвам от начало ще си спестя неудобството да прехвърлям от ДБ на Рут. Ако искаш да правиш продуктивно пчеларство то системата е многокорпусна. На последък силно се замислям постепенно да премина на осмаци, че малко се облекчава кръста.

simo
27.02.2014, 18:07
Първите кошери, които купих бяха ДБ, но реших,че трябва да бъда модерен и веднага ги прехвърлих в ЛР. Три години се мъчих да усвоя тънкостите на системата като много четох и ползвах съветите на най добрите познавачи на тая система. До моя пчелин имаше една вдовица на пчелар с ДБ кошери и тя нямаше възможност да полага много грижи за тях. Но какво се получаваше - лятото тя вади мед, аз правя по три корпуса пчели.
Миналата година реших,че трябва да си направя няколко ДБ да направя сравнение и установих, че ми е по лесно гледането и добива е по добър. Затова ще разширявам с ДБ. Явно на моя район по добре пасва, може би и затова около мен никой не гледа пчели в ЛР.

evgeni.filimonov
27.02.2014, 18:31
В наше село и не само там, и околните села, само ДБ гледат. Аз пък съм с ЛР и съм доволен. Всеки си решава за себе си. Само че сега имам проблем с околните пчелари, казват следното - моите пчели в кошери на 2 етажа, трудно се подхранвали и били по-специални и съответно гладни и им нападали слабите семейства.....

ivan103
27.02.2014, 19:29
Колеги нее важна системата , а са важни уменията на п4еларя.
Аз имам лр,дб-10,12,24 рамки, и 8 рамкови дб и лр.
Пробвах и с фарар но неми пасна.

valaz
28.02.2014, 07:54
Засега с ДБ постигам по-добри и сигурни резултати от ЛР. Мисля да пробвам с ЛР от полистирол - само един кошер за проба.

галин
28.02.2014, 17:38
Имам един ЛР за проба вече два сезона не съм им вкусил меда, ротации, три корпуса пчели и каквото донесат си го изядат. Смятам рапицата да е последния им шанс и ако не се представят на ниво го преработвам с наставки за ДБ рамка и става за отводки.
Не отричам системата, но явно при мен нещо не се получава.

Kiril8305
28.02.2014, 21:18
Имам един ЛР за проба вече два сезона не съм им вкусил меда, ротации, три корпуса пчели и каквото донесат си го изядат. Смятам рапицата да е последния им шанс и ако не се представят на ниво го преработвам с наставки за ДБ рамка и става за отводки.
Не отричам системата, но явно при мен нещо не се получава.
Някъде бъркаш тогава , аз пчеларствам и с ЛР кошери мед има и за тях и за мен.Въпросът е при рапица и акация като начални паши дали ще се наложи да ползваш цял корпус или един магазин ДБ, това ще зависи от количеството като декари на рапицата и акацията , както и как си ги докарал до пролетта.

volodq
28.02.2014, 22:08
Аз имам лр,дб-10,12,24 рамки,
и стигам до извода,че по-добре зимумат на ДБ рамка,а за добивите няма разлика,даже е по-лесно с ЛР,защото разширяваш с корпуси и не трябва да вадиш мед на всеки две седмици.

Юрий Цветков
28.02.2014, 22:11
Доста сте скептични към ЛР кошерите. За това ще ви разкажа една случка от м.Май 2013г. Тя е кратка - 10 ЛР кошера - 600 кг стоков акациев мед. В района не се сее рапица и стационарните кошери са около 1000, а още толкова идват и на подвижно по това време. Кой както иска да го разбира.

Nik_m
28.02.2014, 22:26
Имам един ЛР за проба вече два сезона не съм им вкусил меда, ротации, три корпуса пчели и каквото донесат си го изядат. Смятам рапицата да е последния им шанс и ако не се представят на ниво го преработвам с наставки за ДБ рамка и става за отводки.
Не отричам системата, но явно при мен нещо не се получава.
Аз нищо не разбирах кошери и извадих доволно мед от ЛР. Много ми харесва системата, но се замислям за 8рамкови заради кръста.

jojonov
28.02.2014, 22:33
Значи си струва да помисля за осем рамков...

volodq
28.02.2014, 22:43
Доста сте скептични към ЛР кошерите. За това ще ви разкажа една случка от м.Май 2013г. Тя е кратка - 10 ЛР кошера - 600 кг стоков акациев мед. В района не се сее рапица и стационарните кошери са около 1000, а още толкова идват и на подвижно по това време. Кой както иска да го разбира.
Сигурно акацията(масива)е мн.голям,защото аз не съм вадил повече от 15-20кг.от акацията на стационар,като имам 50 процента ЛР семейства.

Юрий Цветков
28.02.2014, 22:52
Всъщност не е. Това не е среден добив, а добив от конкретна група от семейства с които е работено целенасочено. Семействата са с една майка и не са подсилвани с пило или пчели от други.

volodq
28.02.2014, 22:59
Всъщност не е. Това не е среден добив, а добив от конкретна група от семейства с които е работено целенасочено. Семействата са с една майка и не са подсилвани с пило или пчели от други.

Е,ако не ти е проблем,обяси работата(целенасочена)с тези семейства?

Юрий Цветков
28.02.2014, 23:06
Тази вечер я обясних на Ники от Монтана в една друга тема. Няма никакви тънкости.

jordanov
01.03.2014, 14:57
Доста сте скептични към ЛР кошерите. За това ще ви разкажа една случка от м.Май 2013г. Тя е кратка - 10 ЛР кошера - 600 кг стоков акациев мед. В района не се сее рапица и стационарните кошери са около 1000, а още толкова идват и на подвижно по това време. Кой както иска да го разбира.

Добивът не е феноменален и не се дължи на системата. По-скоро на целенасочената работа със семействата, както казваш по-надолу. И достатъчен обем, с достатъчно изградени пити. Със сигурност развит ДБ12 с 4 магазина също би се представил много добре. При силно семейство и добри условия дневен принос нектар от акация имаме 5-6-7 кила, нали така ? Затова казвам, че при такива условия преди изгрев слънце другарят пчелар трябва да е осигурил на семейството поне 1/2 празен магазин за деня, всъщност и на мен дядките на село така ми казваха едно време.

Kiril8305
01.03.2014, 19:32
Добивът не е феноменален и не се дължи на системата. По-скоро на целенасочената работа със семействата, както казваш по-надолу. И достатъчен обем, с достатъчно изградени пити. Със сигурност развит ДБ12 с 4 магазина също би се представил много добре. При силно семейство и добри условия дневен принос нектар от акация имаме 5-6-7 кила, нали така ? Затова казвам, че при такива условия преди изгрев слънце другарят пчелар трябва да е осигурил на семейството поне 1/2 празен магазин за деня, всъщност и на мен дядките на село така ми казваха едно време.
Вярно е така , но ако пчелинина на Володя е на място където пролетно време по често захлажда няма защо да се чуди ,че не му се получава.Щом при мен успях да извадя мед от акация при смешен масив и то без да имам никакъв опит с ЛР кошери , само с насоки по скайп от един наш много ценен от мен съфорумец , значи няма защо колегата Володя да се съмнява във възможностите си.

Юрий Цветков
01.03.2014, 20:23
Добивът не е феноменален и не се дължи на системата. По-скоро на целенасочената работа със семействата, както казваш по-надолу. И достатъчен обем, с достатъчно изградени пити. Със сигурност развит ДБ12 с 4 магазина също би се представил много добре. При силно семейство и добри условия дневен принос нектар от акация имаме 5-6-7 кила, нали така ? Затова казвам, че при такива условия преди изгрев слънце другарят пчелар трябва да е осигурил на семейството поне 1/2 празен магазин за деня, всъщност и на мен дядките на село така ми казваха едно време.
Напълно си прав, само дето в този случай работата с ДБ е по-трудоемка и тежка. Много пчелари у нас, не могат да работят с ЛР кошери и за това си правят грешни изводи.

joromainata
04.03.2014, 19:18
Дали не може да се вади мед от ЛР кошер ?

Вълчан
05.03.2014, 08:59
Напълно си прав, само дето в този случай работата с ДБ е по-трудоемка и тежка. Много пчелари у нас, не могат да работят с ЛР кошери и за това си правят грешни изводи.

Хайде сега, да ми обясниш като на малоумен, какво му е трудоемкото при ДБ? Какво толкова го превъзхожда ЛР? Например: Как по лесно разбираш че една пита е за брак при ЛР и при ДБ?
Напиши за дадена операция при едини и при другия!
Защото аз, пък казвам ЛР и по трудоемък от ДБ! Меда се вади, от пити в които не се отглежда пило!

Mateev
05.03.2014, 12:33
ЛР технологията е измислена за работа с цели корпуси, като работата на ниво единични пити е сведена до минимум. Докато при ДБ за постигане на целите на пчеларя масово се прилагат различни технологии за разместване на пити в плодника, при ЛР се разместват цели корпуси. Работата с ДБ е по-пипкава и отнема повече време, докато работата с ЛР е физически по-тежка, но отнема по-малко време. Хората с голям брой кошери предпочитат ЛР, защото те могат да бъдат гледани с по-малко персонал. Също така и еднаквите по размер пити дават много допълнителни преимущества, които няма смисъл да ги изброяваме, защото всички ги знаят.

Вълчан
05.03.2014, 12:56
Матеев това което пишеш го пише по книгите! В действителност с ДБ е много по леко и лесно. 99% майката е в плодника, не шари по корпуси-магазини. Аз не стеснявам, на пролет преглеждам полдника и премахвам, некачествените пити. Когато е не нужно разширение, поставям основи в плодника или магазин/и. И ЛР пак си трябва цялостен преглед, на пролет и есен зада прецениш как е семеиството. ЛР с три корпуса, се равнява на 12р ДБ с два магазина. Всеки може да расте, на височина!
Някой казват че предимството на ЛР е еднаквата рамка. Въпрос на виждане!

търтея
05.03.2014, 14:19
........Меда се вади, от пити в които не се отглежда пило!

Това твърдение не е напълно вярно,при поставяне на магазин пчелите започват по интензивно да освобождават площи в плодника за снасяне и голяма част от меда от плодника отива в магазина.Не винаги става така но понякога е факт.

Ангел Йосифов
05.03.2014, 18:00
и голяма част от меда от плодника отива в магазина

Демек,пренасяйки го,какво се случва с меда?Най напред разреден-погълнат-пренесен-вентилиран-запечатан.За допълнителна инвертаза не съм сигурен.С една дума преработен.

rosty_sz
06.03.2014, 07:56
По мое мнение, при стандартни технологии на отглеждане ДБ определено е по мързелива технология. Чудесна за съботно-неделни пчелари. Когато обаче се наложи прилагане на различни пчеларски техники ръцете се развързват с ЛР-ра. Системата определено е по гъвкава, ако към комплекта се добави и по едно магазинче за улавяне на монофлорни медове от по слабите паши печели по всички показатели.
По темата. Определено мисля да пробвам другия сезон няколко 8 рамкови ЛР с дебелина на стената 20 мм. Тогава ще мога да отговоря дали ако почна от начало ще предпочита пак 10 ЛР или 8 ЛР.

Искрен Мутафов
06.03.2014, 08:26
По темата. Определено мисля да пробвам другия сезон няколко 8 рамкови ЛР с дебелина на стената 20 мм. Тогава ще мога да отговоря дали ако почна от начало ще предпочита пак 10 ЛР или 8 ЛР.


Кошер "1300 години България" - намерение явно повлияно от лекцията на К. Якофов. Аз също смятам да пробвам с десеттина - въпреки скептицизмът ми към въпростното "творение"(предлаган в дървен и ПВЦ вариант) и практическата му приложимост в моя район...

rosty_sz
06.03.2014, 12:25
Съжалявам, че не се разпознахме на вчерашното мероприятие за да проведем определено интересни разговори за които вече сме поставили основите тук във форума. Лекцията на на К. Якофофв я слушах преди година когато беше гост лектор в нашето дружество и определено начина на работа не ми допада. Това е начин на работа силно ориентиран към определени цели на Якофов и силно съобразен с неговия регион и флоропокритието му. Моите цели са други (повече мед и никакъв прашец) и флоропокритието е друго (изцяло на подвижно съм) така, че кошера ще бъде във същия вид с корпуси (поне 4 бр.) и един магазин, но няма да използвам технологията въобще. Може би ще направя и два оборудвани по Венер, защото неговата система е изцяло ориентирана към подвижното, но това зависи от резултатите от пробите с тази система с 10 ЛР тази година.

Ангел Йосифов
06.03.2014, 18:46
Решил съм да направя съревнование м/у 24р лежак и вертикален такъв пак с 24р.Нещо такова.

спартак
06.03.2014, 18:59
Демек 4 шест рамкови нуклеуса един върху друг.Живот и здраве , ще докладваш Ачо! Успех!

Ангел Йосифов
06.03.2014, 20:06
С 6 рамковите корпуси вече пробвах-априлска отводка с маточник ми даде 25кг.мед и за нея още толкова.Това на снимката са три 8р.корпуса и магазин.

Юрий Цветков
07.03.2014, 12:47
Хайде сега, да ми обясниш като на малоумен, какво му е трудоемкото при ДБ? Какво толкова го превъзхожда ЛР? Например: Как по лесно разбираш че една пита е за брак при ЛР и при ДБ?
Напиши за дадена операция при едини и при другия!
Защото аз, пък казвам ЛР и по трудоемък от ДБ! Меда се вади, от пити в които не се отглежда пило!
Не зная как се обяснява на малоумен, за това ще ти го кажа като на нормален човек.
В случая говоря за нещо конкретно, а не за цялостната работа с ЛР или ДБ.
Та понеже ДБ пита е по-голяма от ЛР, съответно за да се разпечата, изисква повече време и труд. Елементарно или не съм прав.

kapanec
07.03.2014, 14:03
Заинтригуваме дъното на последната снимка . Моля който е запознат да внесе малко разиснения

Юрий Цветков
07.03.2014, 14:22
Дъно за прашец. Евгени Филимонов ги прави.

Вълчан
07.03.2014, 15:13
С 6 рамковите корпуси вече пробвах-априлска отводка с маточник ми даде 25кг.мед и за нея още толкова.Това на снимката са три 8р.корпуса и магазин.

Кажи сега, с лежака не ли е по-леко!

Вълчан
07.03.2014, 15:18
Не зная как се обяснява на малоумен, за това ще ти го кажа като на нормален човек.
В случая говоря за нещо конкретно, а не за цялостната работа с ЛР или ДБ.
Та понеже ДБ пита е по-голяма от ЛР, съответно за да се разпечата, изисква повече време и труд. Елементарно или не съм прав.
Да прав си, но аз вадя мед само от магазинни рамки! Плодникови рамки надрасквам или разпечатвам, само за да им вземат меда пчелите и да бракувам рамката-восъка! всички тези писаници, че се стимулира като се върти рамката на 180 градуса, напролет, са не ефективни! Плодника само го пълня с пити или основи.

Ангел Йосифов
07.03.2014, 17:10
Кажи сега, с лежака не ли е по-леко!

Миналата година ми беше първата с лежак поради което немога да бъда категоричен.Понеже го подкарах с две майки се наложи(от любопитство) да отварям 2-3 пъти повече отколкото е необходимо,при това свалях и магазините(4бр12р).Въпреки извънредните отваряния нещата изглеждат оптимистични.Миналата година съм ги отварял 7-8 пъти,но тази ще бъдат наполовина(знам какво да направя).Така,че на първо четене-да лесно се работи с лежака.

Искрен Мутафов
07.03.2014, 19:58
Та понеже ДБ пита е по-голяма от ЛР, съответно за да се разпечата, изисква повече време и труд. Елементарно или не съм прав.


И кое му е повечето на труда?!? Аз до сега не съм срещнал запечатана празна килийка - щом е запечатана значи на по-голямата площ има повече мед, 3 плодникови ДБ са равни по площ и брой килийки на 4 ЛР - съответно медът е еднакво количество, а 3 бр ДБ плодникови ще се разпечатат с малко по-малко труд от 4 ЛР.
Ако следваме твоята логика на разсъждение то 1/2ДБ(магазинна ДБ) пита се разпечатва с по-марко труд от ЛР...

Юрий Цветков
07.03.2014, 21:48
Вълчан, говоря за съвсем друго нещо, ама няма значение. Който трябваше, съм сигурен че ме е разбрал.

Искрен, ами да точно така е. Магазината пита тежи по-малко от ЛР и значи по-лесно се носи. Особено ако не е само 1. Ама както казах, говоря за друго.

kuline
07.03.2014, 21:53
Няма да се стигне до единомислие. Според мен, няма смисъл да спорите. Общо взето, пчеларя се придържа към принципа "моето гардже е по-читаво"

Юрий Цветков
07.03.2014, 21:59
Прав си. Само, че аз не налагам своето мнение а само го споделям.

jojonov
07.03.2014, 22:27
:) Аз пуснах темата и мотото ми е: Чуждото гадже е по-читаво. Идеята не беше да се нагласяме към навиците си, а ако трябва да ги променим навиците....