PDA

Виж пълната версия : АРМИРАНА ВОСЪЧНА ОСНОВА



evgeni.filimonov
07.12.2010, 10:16
Работа с армирани восъчни основи, това е бъдещето, но все още пчеларите не им обръщат внимание.

vanHanegem
07.12.2010, 11:48
Може би имаш предвид работа с армирани восъчни основи???!!! Чел съм за тях, но никога не съм виждал.Има ли предлагане в България?

ANIBAL
07.12.2010, 18:55
Мога да кажа ,че съм луднал по тях.Това ще правя цяла зима.Армирани основи.Все още не съм решил технологията.

vanHanegem
07.12.2010, 19:21
Ако има предлагане, отпада необходимостта ние да мислим как да ги създаваме. Затова питам има ли предлагане в България.

evgeni.filimonov
08.12.2010, 14:26
Доколкото знам, няма все още, защото хората се отнасят с недоверие към тях. Такива видях единствено при Младен Котларски, прави ги някакъв негов приятел пчелар. Въпроса е да се направи един станок, на който да се монтира телта, например 8 вертикални тела и върху нея се поставя ВО и с ел. ток телта се впива в основата и след това само зе изрязват стърчащите телове. Това вече е армирана основа. После е въпрос на технология да се направи рамката със жлебове и да се наниже основата.
Например ако се вземе една дъска, по-голяма от основата и на нея се забият 8 пирона в горната и съответно 8 пирона в долната част, след което се омотава телта около пироните и в двата края подавате ток и армираната основа е готова.
Може в периферията на дъската да се заковат тънки летвички с дебелина няколко милиметра, за да не ляга телта върху дъската.
Пчелите си я залепват перфектно след това. Но доколкото разбрах, по хубави пити ставали, ако се захване основата и в долната част на рамката. Въпроса е дали трябва да се оставя разстояние между основата и долната летва на рамката.
Аз ще си поиграя тази зима и ще ви информирам за резултата.

milen.petrov
13.12.2010, 20:06
Здравейте и от мен. Интересувам се от армирането на восъчни основи. По какъв начин го правите и до колко ви облекчава работата.

evgeni.filimonov
14.12.2010, 10:36
Още сме в тестовия период.

dob4o
01.09.2011, 22:30
Да попитам някои имали готова рамка или снимков материял за рамка пригодена за армирана основа и ако има възможност да качи да видим за какво става на въпрос

dob4o
02.09.2011, 21:58
Специално за този вид рамка незнам но аз тази година пробвах пластмасова основа която се монтира на дървена рамка и пчелите не я приеха но така и не ми остана време да си поиграя да я намажа с разтопен восък и така да пробвам може и да има ефект

Юрий Цветков
18.11.2011, 16:57
Интересува ме понеже имам не малък процент разкъсвания при центрофугиране на питите и търся алтернатива. Като не искаш да пробваш вертикално обтелване на рамките .... blush;

scutellator
18.11.2011, 19:45
http://www.youtube.com/watch?v=_ck5sxZgFLs&feature=related

Не е нужно горната летва да има канал. Аз ползвам този тип горна летва, но при мен дъсчицата е премахната. Просто притискам на няколко места с пръста основата колкото да се задържи на горната летва.

buci59
19.11.2011, 07:36
Армирани основи все още няма на пазара.Те,обаче се правят много елементарно.Виж книгата на ВЕНЕР и там има описан начина,дори има и снимка на стан за армиране на оснави.Правят се по 2 наведнъж.

Светозар Каменов
19.11.2011, 18:44
http://www.youtube.com/watch?v=_ck5sxZgFLs&feature=related

Не е нужно горната летва да има канал. Аз ползвам този тип горна летва, но при мен дъсчицата е премахната. Просто притискам на няколко места с пръста основата колкото да се задържи на горната летва.
Ако само се притисне основата към горната летва няма ли да се свлече после?
Или нещо не съм разбрал правилно.

Юрий Цветков
19.11.2011, 21:57
Зарко, няма как да се свлече, понеже при самото изграждане на питата, пчелите си я захващат за горната летва.

scutellator
19.11.2011, 21:57
Ми не. Ако си си свършил правилно работата тя залепва за рамката (достатъчно е да следва очертанията на фалца, дори и да не е здраво залепена), после пчелите свършват останалото - нужно е да поседи в кошера само за малко. Проблема при обикновената горна летва е че основата не винаги има добър контакт с нея и пчелите не могат да я захванат добре.

търтея
04.02.2013, 21:23
Привет!
Ако ми позволите, да споделя моя опит в правенето на ЛР рамки.
Практикувам рамките с армирани основи от няколко години.Според мен няма по лесен начин за производство на голямо количество рамки.Като пример, тази зима за около месец съм произвел около 2500-2800 рамки от които 1500 са с поставени основи.Основите са поставени за една седмица без много зор.Основите армира един приятел който има станок за тази цел.Прикрепям армираната основа към рамката с две летви горе и долу като се стремя да хващам със скобата на такера и телчето, с което се постига доста голяма здравина.Предварително натягам долната летва,когато рамката е готова , я освобождавам и така се изпъва основата.Това е.
Поздрави!

търтея
06.02.2013, 14:47
Чакам новите основи и когато започна да ги монтирам ще се опитам да кача снимки.

rudy69
27.12.2014, 14:17
„Andrej Dolničar: Inovacije“: http://youtu.be/3eKk4caXBco
Това филмче намерих в нета и като гледам обтелването става много по бързо и дали някъде в България мога да си купя такъв поне подобен станок за армиране...?

Максим Тодоров
28.12.2014, 09:53
Привет!
Ако ми позволите, да споделя моя опит в правенето на ЛР рамки.
Практикувам рамките с армирани основи от няколко години.Според мен няма по лесен начин за производство на голямо количество рамки.Като пример, тази зима за около месец съм произвел около 2500-2800 рамки от които 1500 са с поставени основи.Основите са поставени за една седмица без много зор.Основите армира един приятел който има станок за тази цел.Прикрепям армираната основа към рамката с две летви горе и долу като се стремя да хващам със скобата на такера и телчето, с което се постига доста голяма здравина.Предварително натягам долната летва,когато рамката е готова , я освобождавам и така се изпъва основата.Това е.
Поздрави!
Ще те помоля ако можеш да заснемеш как минава целия процес.После ще ти покажа как ги правя аз.

Mateev
28.12.2014, 10:00
„Andrej Dolničar: Inovacije“: http://youtu.be/3eKk4caXBco
Това филмче намерих в нета и като гледам обтелването става много по бързо и дали някъде в България мога да си купя такъв поне подобен станок за армиране...?
Армираните основи са великолепни, но проблемът с тях е, че после при закрепване на основата към рамката телта НЕ СЕ ИЗПЪВА !!! Такера забива телчето не в самия ъгъл, а на 2-3 mm от него. И утре питата като натежи (или като я напъне центрофугата) - тогава телта ще се изпъне и питата ще се отлепи от рамката.

Максим Тодоров
28.12.2014, 10:26
Армираните основи са великолепни, но проблемът с тях е, че после при закрепване на основата към рамката телта НЕ СЕ ИЗПЪВА !!! Такера забива телчето не в самия ъгъл, а на 2-3 mm от него. И утре питата като натежи (или като я напъне центрофугата) - тогава телта ще се изпъне и питата ще се отлепи от рамката.
Точно поради тази причина помолих Търтея да направи клип за да видя как изпъва телта.

Evgeni Petkov
28.12.2014, 15:05
Армираните основи са великолепни, но проблемът с тях е, че после при закрепване на основата към рамката телта НЕ СЕ ИЗПЪВА !!! Такера забива телчето не в самия ъгъл, а на 2-3 mm от него. И утре питата като натежи (или като я напъне центрофугата) - тогава телта ще се изпъне и питата ще се отлепи от рамката.
Мисля, че ако на обратната страна на нателаната пита /от наковаваната с такера/, се опънат допълнително два хоризонтални тела на 1- 2см. от горна и долна летви и се опита с ток да се- ще държи!

спартак
28.12.2014, 17:20
Грешите , няма да увиснат. Пчелите бързо ще "закърпят" основата. Особено както е W телта.

valaz
29.12.2014, 02:17
Kогато съм монтирал основа с хоризонтални телове, без отстояние от долната летва, след поставянето на рамката в кошера, вследствие на по-високата температура там, основата увеличава размерите си и понеже е ограничена и отгоре и отдолу се огъва настрани. Не съм пробвал при вертикално обтелване , дали ще стане същото?

milko_enev
29.12.2014, 12:01
Не,няма.Ако монтираш 9 или 10 вертикални тела (без хоризонтални)опънати със зеге ти гарантирам,че няма да има измятания в страни даже и да не са покрити с пчели при високи външни температури.Изпробвано!

Mateev
29.12.2014, 12:18
...... Не съм пробвал при вертикално обтелване , дали ще стане същото?

Температурните разширения въобще не се интересуват дали теловете са хоризонтални или вертикални. Разширяването си е равномерно във всички посоки, а от теловете зависи само къде и как ще се прояви това разширение. Ако има накъде да се измята - ще се изметне. Ако няма (питата вече е изградена), то тогава ще се образуват само вътрешни напрежения, но няма да се изметне.

По пътя на логиката могат да се набележат серия от мерки, които могат да намалят измятането или дори напълно да го предотвратят.

1. Восъчните основи се монтират на рамките в последния възможен момент преди поставянето им в кошерите (2-3 дена). Същото важи и за обтелването.
2. Восъчните основи предварително се темперират (бавно загряване) до температура поне 22 градуса, за да се разширят преди впиването на телта в тях.
3. Восъчните основи се монтират и след монтажа се съхраняват при температура поне 22 градуса. Не се връщат обратно в студената маза, защото телта и основата ще се свият и при обратното затопляне телта ще се разпусне, а основата ще се изметне.
4. При поставянето на рамки с восъчни основи в кошера за изграждане, трябва да се съобрази къде точно ще бъдат поставени, щото да не се нагряват или охлаждат прекалено много от температурата, до която са нагрети в момента (20-25 градуса). Например поставянето на рамка в центъра на пилото ще я нагрее до 35 градуса и тя ще се изметне преди да бъде изградена. Може би най-разумното място за поставяне на нови пити за изграждане е по периферията на пилото или в медовите корпуси, които са над пилото.

Накратко - базовите правила са само две:
Монтажа, съхранението след монтажа, транспорта до пчелина, поставянето в кошера за изграждане и самото изграждане - всичко това трябва:
1. Да се извърши по възможност на ЕДНА И СЪЩА ТЕМПЕРАТУРА или ако има промени, те да са минимални.
2. Да се извърши БЪРЗО (в рамките на 2-3 дена), защото продължителното съхранение е свързано с много температурни промени, а те влияят негативно.

valaz
29.12.2014, 18:38
От практически опит, най-добре става залепването на основата към телта при температура 25 градуса. През сезона, когато монтирам основи, обичайната температура е по-ниска и се налага да изчаквам време около обяд или след обяд, когато е по-топло.
Направи ми впечатление на клипа с армираните основи, че поставяха основата по начин, който не позволява нейното разширение надолу. Затова у мен се породи съмнение, дали така монтираната основа ще се изметне настрани?

nikola.vladov
25.05.2016, 13:16
Армираните основи са великолепни, но проблемът с тях е, че после при закрепване на основата към рамката телта НЕ СЕ ИЗПЪВА !!! Такера забива телчето не в самия ъгъл, а на 2-3 mm от него. И утре питата като натежи (или като я напъне центрофугата) - тогава телта ще се изпъне и питата ще се отлепи от рамката.

За целта не се кове телта към летвата направо с такера, а се слага една дъсчица и тя притиска телта към летвата. Така ефекта описан горе се избягва. При мене няма и една армирана скъсана отгоре. Допускам, че дори с летва пак не е като натегната тел, но не знам как не се късат. Има един друг неприятен ефект (проявява се като няма паша). Понякога не укрепват основата добре към долната летва и дори я проядат.

nikola.vladov
16.07.2017, 17:32
Някой да е армирал основи с тел инокс? Аз работя с армирани от 2013 (по Венер) и съм доволен. Слагах обикновена тел и нямаше проблеми. Тази пролет пробвах с инокс и не съм доволен. Някои леко се свличат по телта и основите се разтеглят. Същите основи (лях ги при Матеев) с обикновена тел се държат добре. Мисля си, че иноксовата тел е гладка и лъскава и като е вертикално не държи много на натоварване (основата приплъзва по телта и се разтяга). Ако игнорираме цената май има и други проблеми. С по-восоко съпротивление е и трябва мощно зарядно. Ето какво съм писал в една друга тема:
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3853&p=128823&viewfull=1#post128823

valaz
16.07.2017, 20:12
Реших да оставя няколко восъчни основи, монтирани през този сезон, за изграждане от пчелите през следващия сезон. През зимата, къщата на пчелина не се обитава и температурите ще паднат под нулата. За проба. През пролетта, когато ще ми трябват монтирани основи, температурите са ниски и лепенето на основите не върви добре.

kuline
16.07.2017, 20:23
Реших да оставя няколко восъчни основи, монтирани през този сезон, за изграждане от пчелите през следващия сезон. През зимата, къщата на пчелина не се обитава и температурите ще паднат под нулата. За проба. През пролетта, когато ще ми трябват монтирани основи, температурите са ниски и лепенето на основите не върви добре.

Няма проблем да зимуват рамки с поставени основи и да се ползват следващия сезон. Що касае лепенето да питам:Тази къща има ли комин?

nikola.vladov
16.07.2017, 20:47
Ако телеовте са хоризонтални се отпускат като стоят дълго. После увисват рамките. Ако е качествена телта и не се впива в дървото телта много малко се отпуска.

valaz
17.07.2017, 08:12
Няма проблем да зимуват рамки с поставени основи и да се ползват следващия сезон. Що касае лепенето да питам:Тази къща има ли комин?

Къщата има комин, има и печка на дърва. Като я запаля, стаята се затопля, но основите в кашона си остават студени. Аз съм съботно-неделен пчелар и нямам време да чакам да се затоплят.

Трендафил Дончев
17.07.2017, 08:55
Къщата има комин, има и печка на дърва. Като я запаля, стаята се затопля, но основите в кашона си остават студени. Аз съм съботно-неделен пчелар и нямам време да чакам да се затоплят.

А не може ли да я придвижиш няколко пъти над печката?

jdrumev
17.07.2017, 10:12
Ако има ток бих взел на жената сешоара.:bigsmile:Зиме лете ще ги загрявам без проблем.

nikola.vladov
17.07.2017, 10:18
Дръж ги цяла седмица у вас на топло, после в един фибранен сандък (4см фибран) и ги караш с колата (в купето).

borifototo
17.07.2017, 14:20
Ако има ток бих взел на жената сешоара.:bigsmile:Зиме лете ще ги загрявам без проблем.,


Ей,ама красив и умен.:laughing: