PDA

Виж пълната версия : РАМКА С ТЪНКА ГОРНА НОСЕЩА ЛЕТВА



buci59
06.12.2010, 16:40
Колеги,от години ползвам рамки с тънки горни летви с дебелина от 1см,и ви уверявам,че с нищо не се различават от стандартните,както по време на работа в кошера,така и при ваденето на меда.От така направените рамки печеля 2 неща:
1.По-малко дървесина за направата на рамките
2.От този 1 см който икономисвам ми се увеличава площа с килииките.Като знаем,че в 1см.кв влизат 4 килиики,то в 42 см ще влязат около 170.От двете страни на рамката ще са 340.При 10 рамков кошер те ще са 3400,което си е почти цяла страна на рамката.Ето как от нищо става нещо.Коментара оставям на вас.
http://media.snimka.bg/7708/021671049.jpg

Станко Ставров
06.12.2010, 16:42
Има логика, но не се ли изкривява надолу в средата приятелю.

buci59
06.12.2010, 16:44
Забравих да спомена,че обтелването трябва да е вертикално.Аз слагам 8 реда и няма никакво увисване.

Станко Ставров
06.12.2010, 16:48
Благодаря ще опитам. По лесно е и за изработване. Мразя да правя горните летви отнемат ми най-много време.Успех.

buci59
06.12.2010, 17:37
всъщност не, но преди всичко зависи колко суха е била дървесината от която е направена летвата.
Да,точно така е,забележката е правилна.

ANIBAL
06.12.2010, 18:35
Ами моите поздравления колега.Много добре си го намислил.Това значи ,че има много потенциал в теб.Рамката наистина има нужда от промяна .Може и това да е една от новостите на българското пчеларство.Писна ми от чуждоземни открития.Наистина това е успех,който трябва да се закрепи.Гледам питите са изградени много правилно.Мисля,че е от вертикалното обтелване.Направо съм луднал по него.Всичко що е рамка трябва да коригирам с такова обтелване.
Май ще пада работа.Всъщност обтелването е по-кукава работа от коването.Там може и механизация да се въведе.Но обтелването!Мъча си главата по него.Някакви идеи? judge;

Юрий Цветков
06.12.2010, 18:38
И аз имам такива рамки. Правени са преди десетина години, когато правех всичко ръчно. Не са мръднали. И аз обтелвам W-образно вертикално.

tartiq_uili
24.12.2010, 12:49
Това с тънката летва е патент на д-р Станчо Георгиев,иначе БУЦИ е много прав.Прочетете Книгите на Станчо Георгиев и ще се убидите в много работи,и най вече ИСТИНИ за пчеларството,за да не се заблуждавате. wink;

buci59
24.12.2010, 14:48
Да,абсолютно си прав колега tartiq_uili.Той лансира идеята за намалена височина на рамката на 20см,която е средно м/у ЛР/23см/ и Фарар/17см/.Имам такива и резултатите наистина са впечатляващи.Книгата си заслужава да се прочете.

ANIBAL
24.12.2010, 14:53
Това с тънката летва е патент на д-р Станчо Георгиев,иначе БУЦИ е много прав.Прочетете Книгите на Станчо Георгиев и ще се убидите в много работи,и най вече ИСТИНИ за пчеларството,за да не се заблуждавате. wink;

Добре дошъл при нас колега!Това може да хрумне на всеки.Обаче варианта е подобрен.

ceco_lovech
21.01.2011, 16:26
[quote="sisi_bs"]И с какво е подобрен вариянта на Буци от С.Георгиев?Някой имали книгата на Станчо Георгиев.Желая да е закупя или нейно скеро копие.Пишете на лични.Колега ,,Буци,,как разделяш рамките в корпусите.Не виждам ограничители на снимките.Да не става разделянето на самите лайсни където лежат ушичките в корпуса.Има пласмасови ограничители,но са много скъпи,и не мисля че е рентабилно да се свалят и слагат постоянно при центрофогиране или дезинфекция на рамките.А, металните оксидират.[/quote


Ако непрактикуваш подвижно пчеларство,ограничители въобще не ти трябват.Полза от тях никаква(по-скоро пречат напр. при разпечатване с ел. нож),а наместването на рамките става много лесно,просто трябва малко практика.

buci59
21.01.2011, 16:39
Опитът,колежке!С годините и практиката съм се научил да определям разстоянието м/у рамките на око.Отхвърлил съм металните разделители,защото те са просто един инкубатор на болести.Само за проба-демонтирайте един ограничител и ще видите,какво има там.Сигурен съм,че по-вече няма да го сложите.
Колкото до книгата,да тя наистина е уникална и много ценна.По изложенията сигурно ще я има.

gojyto_
21.01.2011, 17:54
Buci има и пластмасови които се коват точно като ламаринените и са 10 пъти по-добри от тях.Но на много малко места ги има.

Бай Пчеличко
21.01.2011, 18:15
Buci има и пластмасови които се коват точно като ламаринените и са 10 пъти по-добри от тях.Но на много малко места ги има.
Колега , с пластмасовите отпада горелката , като дезинфектант , а това нее за подценяване !

Димитър Бонев
21.01.2011, 20:27
А ако си на подвижно? За това най-добрия вариант е хофмановите рамки или както често ги наричаме рамки с уширения.

Петко Станчев
22.01.2011, 10:47
Колеги,като направите горната летва по тънка,каква основа слагате?ЛР основа не идва ли вече малка?

ттитто
22.01.2011, 10:59
Колеги,като направите горната летва по тънка,каква основа слагате?ЛР основа не идва ли вече малка?

Основите по принцип са с половината ширина на горната летва по-широки (с около 12,5 мм)отколкото вътрешното разстояние на рамката, за да може да се подгъне по долната страна на горната летва и да се залепи за нея. така че би трябвало да става.

gojyto_
22.01.2011, 14:26
То на тази снимка аз виждам, че горната летва вече е крива.НО похвално малко :D

gojyto_
22.01.2011, 15:21
Но отпада тока при лепенето на основите :(

Димитър Бонев
22.01.2011, 15:55
да, но нямаш никакви проблеми при ваденето на меда. Не се изкривяват основите, не се късат питите. Откакто слагам и вертикални телове нямам бракувана пита.

ivan raynov
02.02.2011, 01:36
Ето и моите с един см летви


http://s1.postimage.org/10rtz5qc/243.jpg (http://postimage.org/image/10rtz5qc/)

http://s1.postimage.org/10wsl77o/244.jpg (http://postimage.org/image/10wsl77o/)

Филип
10.02.2011, 10:34
Евала на Бай Пчеличко за рамките. Като по учебник.

BUGI
29.11.2013, 22:35
Харесва ми се тази рамка, вјарно иде по малко материјал, дрвесина, само си и тја има недостатоци.
Добра е с вертикално обтелване за кошери чиито рамки не са по високи от 200мм, ФАРАР, РВ и нјакои модификовани кошери от самите пчелари, или да се прави от д-бова дрвесина.
Тја не може да се користи в ДБ кошери, тежаци ЛР и др които користат по високи рамки.

valaz
24.02.2014, 19:42
Mисля, че тънката горна летва е подходяща за магазинни и ЛР рамки. При ЛР рамките, по този начин ще се намали "зоната на смъртта" между двата корпуса, което е много важно. За плодникова ДБ рамка, предполагам, че ще се огъне и ще се получи провисване. Някаква междинна по дебелина горна летва между класическа и тънка според мен би било оптимално.