PDA

Виж пълната версия : Какво е положението в южния централен регион



Страници : [1] 2 3 4 5 6 7

srg
16.02.2014, 11:51
Много ниска активност в нашя регион и малко да раздвижа.
През седмицата прегледах моите семейства и констатациите са;
Зимували са добре
Полувината имат запечатано пило на останалите майките скоро са пронесли
Дъната са чисти вероятно заради топлата зима.
Храна имат достатъчно с малки изключения

Не съм подхранвал досега. Сега подхраних 3 семейства
Влага и доста подмор само в едно семейство /обяснявам си го с доста незапечатани пити с мед-моя грешка/
Две семейства без пило.Едното със съмнение че е без майка
Пчелина ми е около 40 сем.

jojonov
16.02.2014, 19:28
Подобно е положението и при мен. Пилото в няколкото семейства , които погледнах е колкото длан на 2-3 пити. Всички без едно семейства изглеждат в много добра кондиция. Носят прашец. Едно семейство останало с шепа пчели и майка не видях, въпреки че прегледах 2 пъти. Но пък имаше няколко яйца. Но няма значение, даже да оцелее, аз ще го разпусна...

evgeni.filimonov
16.02.2014, 21:54
И аз днес отворих всичките, и всичките имат пило, даже и 2 по-слаби. Има някои , които за месец са изяли 2.5 кг-мова питка. Носят прашец усилено. Повечето ги постесних, а едно разширих - беше захапало преградната дъска. Повечето семейства имаха пило на две рамки, едно имаше на 3, завъртях средната на 180 градуса.
Работата започва, стига почивка.
Успех на всички колеги.

ген
17.02.2014, 12:26
Още миналата събота прегледах моите семейства. Пило във всички без изключения. Едно останало без майка имаше търтеево пило и го събрах с една от запасните майки. На 09,02, няма и помен от питките и ги подхраних с по 300 мл. захарен сироп. На 15,02, сиропа взет от всички семейства в това число и от запасните майки. В две семейства разновъзрастово пило на шест рамки и се виждат и доста млади пчели. Имам усещането, че не са спирали с отглеждането на пило. Носят много прашец, а и поилката е задръстена с пчели. Придадената майка е приета и снася.

scutellator
27.02.2014, 16:49
Това което се опитах да направя - не стана, пчелите не бяха много благосклонни да се покажат, тъй като времето беше студено ( около 10 градуса)
http://prikachi.com/images/457/7107457F.jpg

Произволна рамка от средата на коруса(втория)
http://prikachi.com/images/483/7107483J.jpg

(http://prikachi.com/images/483/7107483J.jpg)поглед през процепа
http://prikachi.com/images/497/7107497L.jpg

Същата рамка - пилото е от край до край и от летва до летва ( вижда се само запечатаното, останалото са личинки и яйца)
http://prikachi.com/images/494/7107494Q.jpg



Между двата корпуса
http://prikachi.com/images/579/7107579F.jpg
http://prikachi.com/images/572/7107572d.jpg
(http://prikachi.com/images/572/7107572d.jpg)http://prikachi.com/images/581/7107581t.jpg



Бадеми
http://prikachi.com/images/584/7107584o.jpg
http://prikachi.com/images/585/7107585C.jpg

Светозар Каменов
27.02.2014, 16:51
Това което се опитах да направя - не стана, пчелите не бяха много благосклонни да се покажат, тъй като времето беше студено ( около 10 градуса)
http://prikachi.com/images/457/7107457F.jpg
Много си ги разхвърлял. :)

scutellator
27.02.2014, 17:39
Нещо странично -

Стойки за кошери
http://prikachi.com/images/593/7107593Q.jpg



И нещо което човек не вижда всеки ден - завръщащи се летящи пчели, носещи полен, загубили телесна температура (простудени) малко преди да се приберат в кошера. Това е във връзка със качеството издръжливост, което съм описал в другия форум: http://beehoneyportal.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=2300&start=60#p49607

От давна не го бях виждал, но никога в подобни размери! Пространството пред този кошер е буквално осеяно с пчели (на снимките не може да се види колко много). Семейството е поне на корпус плътно покритие с пчели. Кошерите на другите майки (сестри вкл.) нямат подобни симптоми. Точно това прави контраста толкова поразителен.

http://prikachi.com/images/650/7107650v.jpg
http://prikachi.com/images/651/7107651G.jpg
http://prikachi.com/images/652/7107652y.jpg
http://prikachi.com/images/653/7107653w.jpg

simo
27.02.2014, 17:51
И при мен наблюдавах това явление пред няколко кошера- по двайсетина пчели с прашец по краката умрели пред кошера, обясних си го със студеното време, при нас дните в които температурата надхвърли 10 градуса се броят на пръсти.

volodq
27.02.2014, 19:25
От давна не го бях виждал, но никога в подобни размери! Пространството пред този кошер е буквално осеяно с пчели


Дони,и при мен има едно семейство(със същите признаци) и майката му е от твойте...:))но като гледам мойте пчели са по-жълти,а и есента мярках тези жълти дупета да влизат и покрадват от другите до късно и при студено време.Много е работлив и миналата година от отводка ми даде един магазин мед.

vencii
27.02.2014, 22:25
Аз забелязах че пчелите от майките на Дони работят интензивно и летят при по-ниски температури. Около 16 часа другите кошери се прибират ,те продължават да летят още 30-40 минути,но не съм видял мъртви пчели с прашец.

scutellator
28.02.2014, 17:43
Дони,и при мен има едно семейство(със същите признаци) и майката му е от твойте...)

В такъв случай се радвам че съм успял да я пробутам на тебе.


Между другото, за съжаление зимата не се оказа много сурова; Италианките изглежда не са спирали да снасят (повече пчели отколкото при зазимяването) и към момента като цяло са все още над средното ниво междурамия с пчели спрямо останалите. Но сега с тръгването на прашеца очаквам това бързо да се промени.

volodq
28.02.2014, 21:56
В такъв случай се радвам че съм успял да я пробутам на тебе.


Между другото, за съжаление зимата не се оказа много сурова; Италианките изглежда не са спирали да снасят (повече пчели отколкото при зазимяването) и към момента като цяло са все още над средното ниво междурамия с пчели спрямо останалите. Но сега с тръгването на прашеца очаквам това бързо да се промени.
Аз мисля да си направя отводки от него ,защото е много работлив ,а че обичат да крадът,ще поема риска..:)!

Nik_m
11.03.2014, 18:07
И при мен наблюдавах това явление пред няколко кошера- по двайсетина пчели с прашец по краката умрели пред кошера, обясних си го със студеното време, при нас дните в които температурата надхвърли 10 градуса се броят на пръсти.
Днес и аз го видях същото, беше много топло времето и пчелите работеха усилено, по едно време слънцето се скри и задуха вятър.
Пчелите се прибраха веднага, но след 30 мин. някъде тези който са били по далеко направо се блъскаха в кошера и падаха на земята, всичките с прашец.

srg
31.03.2014, 13:14
Пролетта бързо напредва като гледам цъфтежа на овошките.Рапицата напъпила и ще изпревари с десетина дни.Дано да е на добре. Хладничко но пчелите набират сила.

Вълчан
07.04.2014, 09:32
Открих кошер с маточници, района на Карлово! Няма рапица, пренос на нектар сложих няколко магазина.

Вълчан
12.05.2014, 08:06
Акацията вече цъвти, започна градежа и медосбора. Дано времето позволи, да работят пчелите!

Gavazov
12.05.2014, 11:25
при мен има някое и друго дърво цъфнало но за масов цъфтеж в гората не . Ако даде време края на седмицата ще извадя меда каквото е останало от него де защото повечето семейства майките са се ка4или в четвъртия корпус изяли меда и целия е в пило.

joromainata
13.05.2014, 05:22
и аз съм с корпусни и при мен е много пило и малко мед но и акацията е на прецъфтяване а вали почти всеки ден и каквото са донесли отива за изхранване на пилото ще има пчела много за отводки и ще чакаме следващата паша

ganchev55
13.05.2014, 18:45
След всекидневни валежи,цъфна акацията и тъкмо се изясни времето на хоризонта се появи самолет.Започна се едно пръскане от сутрин до вечер.Пчеличките,които успяваха да се завърнат падат на земята,а мравките пируват.Това продължи 2 дни и тъкмо се успокоиха-самолета пак се появи.Днес дойде и комисия,която заяви,че арендаторът ще бъде глобен.По прогноза времето ще се разваля,след което ще отчетем първата глаДна паша.Както започва този сезон не ми се мисли как ще завърши.

kapanec
13.05.2014, 19:10
Да похвалим община Русе най накрая нещо адекватно ,смислено и своевременно поведение . ОТЛОЖИХА пръскането на КОМАРИТЕ до приключването на акациевата паша

Вълчан
26.05.2014, 07:47
Карловско, дъждът ми съсипа акацията! Дано да хванат отливаднта паша!

kseno
26.05.2014, 08:26
В Пазарджик ....същата работа ..... 40 дни валя ..... а сега ми писна да гоня роеве :)

Standart
26.05.2014, 11:20
В Пазарджик ....същата работа ..... 40 дни валя ..... а сега ми писна да гоня роеве :)
Ей сега ми стана ясно защо няма кошери по магазините в Пазарджик...Шегувам се градски. И аз съм на същия хал, поръчката на корпусите ми закъснява а питомците не чакат. Заселил съм всичко що е свободно плюс нуклеуси "самоделки" та даже и преносното сандъче. Търсех вина единствено в себе си като новобранец, но се оплакват масово колегите. Ясно ми е, че мед няма да има но ме успокоява, че и без това исках да увелича семействата.

kseno
26.05.2014, 11:42
Ми .... няма ... Почнах да ги правя сам :)

Mateev
26.05.2014, 18:07
Ей сега ми стана ясно защо няма кошери по магазините в Пазарджик...Шегувам се градски. И аз съм на същия хал, поръчката на корпусите ми закъснява а питомците не чакат. Заселил съм всичко що е свободно плюс нуклеуси "самоделки" та даже и преносното сандъче. Търсех вина единствено в себе си като новобранец, но се оплакват масово колегите. Ясно ми е, че мед няма да има но ме успокоява, че и без това исках да увелича семействата.

И аз съм в паника от липсата на инвентар (нови кошери). Добре че поимвам някой друг излишен корпус (ДБ, ЛР, Магазин - няма значение), та започнах да правя следния номер:
1. На съществуващ кошер най-отгоре слагам дебел найлон
2. Върху него слагам нов корпус с пробита в него дупка (Полските корпуси си я имат по презумпция)
3. Това всъщност е корпус на нова отводка
4. Върху нея слагам найлон и след това още един корпус с още една отводка
5. Продължавам наденицата нагоре така с по 3-4 отводки върху един единствен кошер
6. Чакам 2 ТИР-а с нови кошери и хвърлям боб кога ще дойдат

ianev
26.05.2014, 19:03
Малко извън темата за липсата на кошери и в Бургас има липса на инвентар. Но да ви питам как е при вас ситуацията с основите тук при нас едно че ги няма но цената им е 1,10 или 1,20. Вярно че много рояци много нещо но за мен това не са нормални цени

Петър84
26.05.2014, 19:41
Във Враца леките восъчни основи са по 90ст.а тежките по 1,10

Mateev
26.05.2014, 19:48
Просто цената на восъка порастна с много. Няма как да не порастнат и цените на основите. Надценката на един производител на основи е 12-13 стотинки върху цената на восъка, като от тях печалбата е 3-4 стотинки. Всичко друго в цената е ЦЕНА НА ВОСЪКА.

Очаквайте още повишаване на цената на основите, защото на европейските пазари восъка върви по 12 лева, по толкова ще тръгне и у нас максимум до 1 година. Това ще увеличи цената на основите с още около 30 стотинки.

На който не му харесва - ами да си събира собствен восък и да си прави основи на ишлеме.

Vmitev
26.05.2014, 20:13
Извън темата - за трета година подвижно пчеларстване и още не мога да разбера що е то роене и има ли то почва в многокорпусните кошери?

Niki1313
26.05.2014, 20:48
Извън темата - за трета година подвижно пчеларстване и още не мога да разбера що е то роене и има ли то почва в многокорпусните кошери?

Не "наливай огън в маслото" колега. Чукай на дърво и си трай, че идват зими и други неволи могат да разбулят заспалите духове (недай боже).

jojonov
27.05.2014, 05:06
Миналата седмица отидох за основи. Взех един кашон, дадох малко восък. Продавачът смята, чука, приспада. Излезе, че восъка, който му дадох, го е сметнал да струва над 12 лева килото. Много по-добре от обявените цени за изкупуване на восък...

Mateev
27.05.2014, 07:37
Явно продавача не може да смята и се е цакнал с тебе.......

Иначе восъка в момента се изкупува по 8.50 лева. Може и 9.0 лв., ако питите са перфектни. Има разходи за транспорт и окрупняване (доставно-складови). Количества от порядъка на 1-2 тона вече ми ги предлагат по 10 лв. На запад заминава по цена 5.5-6.0 EUR, но пазара е нерегулярен и от време на време се запъва (иначе нямаше да ми го дават на мене за 10 лева).

Явно може да се смята, че изкупната цена е 10 лв. на кг, но ако имате количества от по 1 тон и нагоре. Ако са по-малко, цената пада, защото изкупвача има големи разходи за труд и транспорт. Колкото е по-малко количеството, толкова цената пада надолу. За 100 кг., доставени от 100 км., разходите са 200 лева или 2 лв. на килограм. Близко до ума е, че такова малко количество восък трябва да се изкупува по цени под 8 лева.

Ако е още по-малко от 100 кг., тогава транспортните разходи стават убийствени, и въобще не си струва човек да се разкарва, освен ако не съчетае в един курс няколко човека от 1 населено място с общо количество поне 100 кг.

Написах всичко това за да знаете, че на пазара на восък най-голямо влияние на цената оказва количеството на восъка. И ако искате за малко количество да получите по-висока цена, трябва сами да си го транспортирате до изкупния пункт. Ето например по време на пчеларското изложение в Габрово аз съм готов да изкупувам по 9.00 лева, а за количества над 100 кг - по 9.50. Ако искате, донесете си восъка.

tsc1
27.05.2014, 08:25
.... Ето например по време на пчеларското изложение в Габрово аз съм готов да изкупувам по 9.00 лева, а за количества над 100 кг - по 9.50. Ако искате, донесете си восъка.
//off topic
А кога ще е това изложение?

borislav aleksandrov
27.05.2014, 09:24
Тази година на Пчеломания цената на восъка започна от 8 лв./кг и стигна до 9,50 лв./кг за тъмен восък и 10 лв./кг за жълт

Искрен Мутафов
27.05.2014, 10:54
//off topic
А кога ще е това изложение?

5-6 юли 2014 година.

http://www.etar.org/kalendar/kalendar.htm

Юрий Цветков
27.05.2014, 13:33
Извън темата - за трета година подвижно пчеларстване и още не мога да разбера що е то роене и има ли то почва в многокорпусните кошери?Колега , за 18 години стационарно пчеларство и аз си задавам същия въпрос. Явно още не сме навлезли в тънкостите на пчеларството и все пропускаме нещо. Но да не се отчайваме.

m_pchelari
27.05.2014, 20:08
Колега , за 18 години стационарно пчеларство и аз си задавам същия въпрос. Явно още не сме навлезли в тънкостите на пчеларството и все пропускаме нещо. Но да не се отчайваме.

То да нямаш рой в година като тази не е повод за гордост според мен. Аз също нямам нито един рой от 100 кошера а ми се искаше да увелича бройката малко. Щом пчелите се роят значи са в отлично здраве и бурно развитие. Липсата на роене в такава година може да говори за слаби майки или някаква степен на нозема.

Totevski
27.05.2014, 20:12
То да нямаш рой в година като тази не е повод за гордост според мен. Аз също нямам нито един рой от 100 кошера а ми се искаше да увелича бройката малко. Щом пчелите се роят значи са в отлично здраве и бурно развитие. Липсата на роене в такава година може да говори за слаби майки или някаква степен на нозема.
:) Странно мнение. Със същото основание бих попитал: А бе не мога да пия по 1 литър ракия на вечер, да не би да съм болен? :)

ianev
27.05.2014, 20:39
Защо да говори липсата на роене че майките са слаби или нозематоза ? Не може ли да се говори за селекция ... Много ми е интересно понятието роене е вчера на пчеларския магазин говорих с пчелар и какво ми каза голямо роене голямо чудо, блока с рапица на оградата му. Кошерите ги оставил с по един магазин а на някой нямал. Неумението на пчеларя да управлява семействата си води до роене! И да припомня че последните 2 години въобще не бяха роеви. Мойте семейства са 10 рамкови ДБ и от тях по 9 рамки са пило имам и 10 осмака те даже нямат мед в плодниците всичко е пило, нямам и един маточник, хубаво че кориандъра започна да цъфти ...

m_pchelari
27.05.2014, 21:32
Защо да говори липсата на роене че майките са слаби или нозематоза ? Не може ли да се говори за селекция ... Много ми е интересно понятието роене е вчера на пчеларския магазин говорих с пчелар и какво ми каза голямо роене голямо чудо, блока с рапица на оградата му. Кошерите ги оставил с по един магазин а на някой нямал. Неумението на пчеларя да управлява семействата си води до роене! И да припомня че последните 2 години въобще не бяха роеви. Мойте семейства са 10 рамкови ДБ и от тях по 9 рамки са пило имам и 10 осмака те даже нямат мед в плодниците всичко е пило, нямам и един маточник, хубаво че кориандъра започна да цъфти ...

За селекция също може да се говори, но при такова масово роене едва ли е от селекцията. Неумение за някои да, но едва ли всички пчелари не са слагали магазините. Аз разсъждавам от моята гледна точка. За 12 години съм имал 7-8 роя в една година само. Гледам ДБ с по два плодника, което е много място и роенето е сведено до минимум. Обаче средното състояние на кошер ми е около 16-17 ДБ рамки пчели в двата плодника, тоест не са изпълнили още двата плодника а камо ли да се роят.
Затова почвам да си мисля, че майките ми не стават и не постигат бурно пролетно развитие.

vlado 9
28.05.2014, 07:01
Гледам ДБ с по два плодника, което е много място и роенето е сведено до минимум. Обаче средното състояние на кошер ми е около 16-17 ДБ рамки пчели в двата плодника, тоест не са изпълнили още двата плодника а камо ли да се роят.
Затова почвам да си мисля, че майките ми не стават и не постигат бурно пролетно развитие.Искаш да кажеш ,че 16-17 дб плодникови рамки са малко за развитие на силно семеиство,ти изчакваш да ти изпълнят 2та плодника( 10или 12 рамкови) и едва тогава слагаш магазини отгоре.За семейства с 1 майка ли става въпрос.

m_pchelari
28.05.2014, 08:38
За дб 10 рамки една майка. Преди 3-4 години ги гледах само с магазини и максимално даваха по 4 маг. по 2 на кориандьра и 2 на сльнчогледа. На 2 плодника сьм стигал до 65 килограма. Кошерите сьс силни майки са имали по 2 плодника и 2 магазина пьлни с пчели. Затова казвам че засега ми изостават, вече е почти юни, кориандьра започна а не са запьлнили втория плодник.

Но всичко е според пашата, аз рапица виждам на 3 години ведньж а акация нямам, затова гледам до кориандьра и сльнчогледа да се развият на макс.

jordanov
28.05.2014, 10:04
А 4 маг. колко килограма са ?

m_pchelari
28.05.2014, 10:31
10 рамкови идват 40 кила при мен. колкото и да ги надграждат повече от 12-13 кила от магазин е трудно. Освен това крайните рамки винаги са по-рехави.

Юрий Цветков
28.05.2014, 11:35
За селекция също може да се говори, но при такова масово роене едва ли е от селекцията. Неумение за някои да, но едва ли всички пчелари не са слагали магазините. Аз разсъждавам от моята гледна точка. За 12 години съм имал 7-8 роя в една година само. Гледам ДБ с по два плодника, което е много място и роенето е сведено до минимум. Обаче средното състояние на кошер ми е около 16-17 ДБ рамки пчели в двата плодника, тоест не са изпълнили още двата плодника а камо ли да се роят.
Затова почвам да си мисля, че майките ми не стават и не постигат бурно пролетно развитие.Някъде беще писал че имаш 100 кошера. Нима от тях няма поне 5-6 които да са здрави, щом мислиш че са ти ниско качествени майки. Аз не го мисля. За да не изпадне семейството в роево настроение, са не обходими 2 манипулации но навреме. И не е нужно да му се отнема нито пило, нито летящи пчели.

П.п. Не допускаш ли, че в твоя случай причината може да е в зимното отопление? Оставили контролна група за да сравняваш резултати?

jordanov
28.05.2014, 12:59
Силата на ДБ10 е при ранна паша напролет. За средна и късна паша желателно е да са повече рамки в плодника, дали в хоризонтал или вертикал, всеки сам си преценява.

m_pchelari
28.05.2014, 13:17
Сега тькмо сравнявах майките, и открих следното. Отворих около 10 кошера сьс свищеви майки от миналата година всички на 15 дб рамки, тоест плодник и половина и около 5 кошера с добри купешки майки всички на 19 дб рамки. 20тата рамка ми е хранилка. Или купешките майки са с 25% по-добри. Интересното е че преди месец свищевите майки бяха наравно с купешките а сега изостават. Проблема с купешките майки обаче е липсата на гаранция. Половината от тях не стават а кошерите стоят на 6-7 рамки. И най-малката беда е 20те лева, а загубата на време и пропусната полза от сезона.

Отоплението не е фактор. Отопляваните стартираха малко по-бьрзо, но при появата на прашеца другите ги застигнаха за отрицателно време. И в другата тема си споделих опита че кошер зазимен на 6-7 рамки кьлбо отопление не му трябва категорично. Виж за други цели като презимуване на отводки или запасни майки има много потенциал.

kapanec
28.05.2014, 15:49
. За да не изпадне семейството в роево настроение, са не обходи ми 2 манипулации но навреме. И не е нужно да му се отнема нито пило, нито летящи пчели.

Би ли споделил какви са необходимите 2 манипулации които трябва да се направят навреме.Питам защото всичките ми семейства влезнаха в роево състояние само 1бр направи само смяна .Обясних си го със (Не)подходящото време и рапицата като главен виновник

Вълчан
28.05.2014, 17:12
Сега тькмо сравнявах майките, и открих следното. Отворих около 10 кошера сьс свищеви майки от миналата година всички на 15 дб рамки, тоест плодник и половина и около 5 кошера с добри купешки майки всички на 19 дб рамки. 20тата рамка ми е хранилка. Или купешките майки са с 25% по-добри. Интересното е че преди месец свищевите майки бяха наравно с купешките а сега изостават. Проблема с купешките майки обаче е липсата на гаранция. Половината от тях не стават а кошерите стоят на 6-7 рамки. И най-малката беда е 20те лева, а загубата на време и пропусната полза от сезона.

Отоплението не е фактор. Отопляваните стартираха малко по-бьрзо, но при появата на прашеца другите ги застигнаха за отрицателно време. И в другата тема си споделих опита че кошер зазимен на 6-7 рамки кьлбо отопление не му трябва категорично. Виж за други цели като презимуване на отводки или запасни майки има много потенциал.
Моите кошери са със "свищеви" Майки. Досега никоя купешка не била повече от тях. И в двата случая имам лоши и добри, но " свищевита" процентно са по добри, в общи брой. Роевите; и те са като 'свищевите" ми.

m_pchelari
28.05.2014, 17:56
Моите кошери са със "свищеви" Майки. Досега никоя купешка не била повече от тях. И в двата случая имам лоши и добри, но " свищевита" процентно са по добри, в общи брой. Роевите; и те са като 'свищевите" ми.

Аз съм на етап на пчеларстване в който дойде време да се занимавам и обучавам с процеса на подмяна на майките. Свищевите майки имат много потенциал според мен и си струва да се инвестира време и наблюдения да се правят възможно най-добрите свищеви майки.
Говоря за пчелин от около 150 кошера и 50-60 майки за смяна на година. Досега съм разчитал само на купешки майки, но това не е решението. Качеството не е регулярно, доставките все по-трудни.

Юрий Цветков
28.05.2014, 20:14
Моите кошери са със "свищеви" Майки. Досега никоя купешка не била повече от тях. И в двата случая имам лоши и добри, но " свищевита" процентно са по добри, в общи брой. Роевите; и те са като 'свищевите" ми.
Това е съвсем логично. На практика, "купешките", свищевите и роевите майки са едни и същи. А именно - ПРИНУДИТЕЛНО ПРОИЗВЕДЕНИ МАЙКИ. Разликата в качеството им идва от условията при които са отгледани и от качеството на спермата с която са заредени. Понеже роенето става в най-благоприятния сезон от годината и когато семействата са достатъчно развити, обикновено тези майки са доста качествени. Всичко друго е разтягане на локуми.

Юрий Цветков
28.05.2014, 20:18
Отоплението не е фактор. Отопляваните стартираха малко по-бьрзо, но при появата на прашеца другите ги застигнаха за отрицателно време. И в другата тема си споделих опита че кошер зазимен на 6-7 рамки кьлбо отопление не му трябва категорично. Виж за други цели като презимуване на отводки или запасни майки има много потенциал.
"Отопляваните стартираха малко по-бьрзо," Според мен, точно това е фактора. по този начин пчелите се амортизират много по-бързо от неотопляваните и от там и последствията. по-бавно развитие и т.н.

Юрий Цветков
28.05.2014, 20:21
. За да не изпадне семейството в роево настроение, са не обходи ми 2 манипулации но навреме. И не е нужно да му се отнема нито пило, нито летящи пчели.

Би ли споделил какви са необходимите 2 манипулации които трябва да се направят навреме.Питам защото всичките ми семейства влезнаха в роево състояние само 1бр направи само смяна .Обясних си го със (Не)подходящото време и рапицата като главен виновник

1. Разделение (в рамките на кошера) - това в едноплодников ДБ е невъзможно.
2. Хранене.

kapanec
28.05.2014, 21:49
1. Разделение (в рамките на кошера) - това в едноплодников ДБ е невъзможно.
2. Хранене.
Благодаря .Ще ползвам т.2 + някоя друга тънкост която все още не знам но ,ще я търся упорито .Те тънкостите са много но според ситуацията каквото научим и със каквото разполагаме "ДБ"

Искрен Мутафов
28.05.2014, 22:26
Питам защото всичките ми семейства влезнаха в роево състояние само 1бр направи само смяна .Обясних си го със (Не)подходящото време и рапицата като главен виновник

Не са ти виновни нито рапицата, нито лошото време - т.е.т. не са причина а само повод, причината е произхода на майкте(много по-склонни към рояване).

iskren78
29.05.2014, 00:08
Не са ти виновни нито рапицата, нито лошото време - т.е.т. не са причина а само повод, причината е произхода на майкте(много по-склонни към рояване).

Мдааа на мойте в родословното дърво пише с не роево потекло , затова и не ловя роеве - тантаралантара . Аиде стига с глупостите аз много не разбирам даааа не споря за това. Но че не било времето аиде моля ти се , четох доста навсякаде е точно това е причината ВРЕМЕТО. Поста на Юрий Цветков (http://pchelari.com/forum/member.php?u=41)
е много правилен според моето скромно мнение.

Вълчан
29.05.2014, 07:56
Не са ти виновни нито рапицата, нито лошото време - т.е.т. не са причина а само повод, причината е произхода на майкте(много по-склонни към рояване).

Изглежа не си гледал филма с лекцията на Н.С. която си качил в "кошери". Няма унаслядяване на роеви инстинкт, аз също съм на това мнение!

Искрен Мутафов
29.05.2014, 13:28
Изглежа не си гледал филма с лекцията на Н.С. която си качил в "кошери". Няма унаслядяване на роеви инстинкт, аз също съм на това мнение!

Филмчето е качено в съвсем друг контекст, колегата пита за "кошера на Симеон Николон", и съм му го споделил. Това че той(Симеон Николов, или както ти го наричаш Н. С.) говори разни неща, то не означава че те са "закон в пчеларството", или пък че аз трябва да съм съгласен с тях. Самият ти в коментара си под клипчето изразяваш несъгласие и неодобрение за някой неща от лекцията му.

Вълчан
29.05.2014, 17:05
Моя грешка с името! За роенето той цитира, руски професор!

Вълчан
23.06.2014, 07:44
Нищо не пишете, вадихте ли мед? Аз в събота 21.06, вадих мед, странното че при тези дъждове меда е акациев.

srg
25.07.2014, 05:43
За мен се. очертава като ройлива, но медоносна година. Слънчогледа даде много нектар, а и рояците бяха доста.

pojara
13.12.2014, 15:23
Днешното облитане 12.00ч. 7градуса.

Standart
15.12.2014, 07:57
Последните два дни бяха с подходящо време и при мен(Пазарджик). Възползвах се от него за да третирам с ОК, нещо което пропуснах да направя до средата на ноември защото масово имаше пило, а после застудя и се принудих да изчакам момент като този. Докато бяха разпуснали кълбото се поразрових за последно из кошерите за тази година. Това което видях ме удовлетвори само донякъде. Всички семейства са силни, но при някои(около 30%) които отглеждаха повече късно пило запасите са значително намалели. И докато това беше очаквано две неща бяха изненада за мен. Две семейства са сформирали кълбо на първи корпус въпреки, че горните корпуси не са задръстени с мед. Друтото е при единствения ми ДБ12(оставих го само за сравнение с ЛР) върху питите има някаво белезникаво покритие подобно на скреж. Всички пити са така по цялата си площ. Първото за което си помислих е мухъл защото кошера е без вентилационен отвор( останалите си имат или са на изцяло мрежесто дъно), но при положение, че не гледат пило и кошера ми изглежда сух незная дали е мухъл и какво въобще би могло да бъде. Снимков материал няма, защото бързах с прегледа докато времето го позволяваше, а асистентката си направи самоотлъчка :).

kapanec
17.12.2014, 22:22
Мухал си е това което описваш

Standart
12.01.2015, 15:22
Мухал си е това което описваш

Да мухъл е. Убедих се сам, досега не бях виждал. Вчера си прегледах набързо всички кошери (за района на Пазарджик 22С). Същото семейство е останало на половина, но не го отписвам на 100%. Отново му сложих две пити от миналата пролет, замених подкапачната табла с платно и сложих готова питка върху кълбото. Логиката ми е да променя микроклимата в кошера чрез пропускливоста на платното, а ако все пак остане някаква влага да бъде абсорбирана от питката. Обаче не съм наясно какво следва да правя с вече побелелите рамки. Ако някой знае да сподели.
Всички други семейства се облитаха бурно. При проверката имаше пило на една рамка (с размер от капачка за буркан до 1/3 от площа) в 9 от 11 кошера. Част от пилото е запечатано т.е. снесено миналата година което не ме радва, но и предишния сезон бях в същото положение с ранно развитие и успяха да се справят.

Standart
12.01.2015, 22:39
http://media.snimka.bg/s1/4219/034681506.jpg?r=0
http://media.snimka.bg/s1/4219/034681505.jpg?r=0

joromainata
13.01.2015, 20:07
супер е положението

kacone
05.03.2015, 18:57
Днес в Хасково, забелязах първите цъфнали джанки - пролетта доста се е забързала!!!

Ангел Йосифов
05.03.2015, 19:10
Днес в Хасково, забелязах първите цъфнали джанки - пролетта доста се е забързала!!!

Колега, погледни във "вехтите китапи" и ще видиш кога зацъфтва джнката.

kacone
05.03.2015, 20:24
Колега, погледни във "вехтите китапи" и ще видиш кога зацъфтва джнката.


Джанката, макар да е диворастяща форма, се отглежда на много места у нас, а освен това от нея има и два културни сорта - червената и жълтата афъска.
Сравнително рано напролет започва да цъфти джанката. В зависимост от района цъфтежът започва в началото на април, а в по-високите райони - през втората половина на април и началото на май . Дърветата се покриват обилно с цвят, така че целите изглеждат бели. При благоприятно време джанките отделят обилно нектар и прашец и масово се посещават от пчелите. Пренесеният нектар и прашец оказват силно влияние върху яйценосната дейност на пчелните майки, в резултат на което бързо се увеличава количеството на пилото. В отделни години крайните пити биват изцяло залети с нектар, пренесен от цъфтящите джанки.

ch.atanasov
05.03.2015, 20:59
Само да допълня чичо Гугъл-става много хубава ракия от джанки.:laughing:

Ангел Йосифов
05.03.2015, 21:04
Това,определено е писано през последните 6-7-8 години от някой студент без да се "поогледа".Не приемай това като заяждане или нещо такова,но цъфтежа на джанката по това време не е прецедент,а цикличност.

srg
07.03.2015, 11:11
Миналия 8-ми март в Пловдив цъфтеше.Сега по заветните места има по малко цветчета. Иначе към 20-ти. Бъдема е нацъфтял съвсем. Днес обаче Баба Марта.......

BateMisho
09.03.2015, 11:24
Днес в Хасково, забелязах първите цъфнали джанки - пролетта доста се е забързала!!!

Как са джанките в Хасковско?

Ivan Mankov
09.03.2015, 12:42
Как са джанките в Хасковско?

Вече са вързали и подготвят бидоните ! :bigsmile:

kacone
10.03.2015, 17:08
Как са джанките в Хасковско?

Май ще ги бъде. Ще има и за пчелите, ще има и за бидоните!!!

Standart
05.05.2015, 09:25
Знам си аз, че по нашия край (в случая среда) сме най-работни, ама отделете пет минути да драснете някой ред как сте що сте, живи ли са питомците, въртяхте ли рапица (ако си имате), подготвихте ли се за н.в. Акацията. Ама не, на северозапад от нас сто страници ни водят ;) .
Да кажа аз какви ги върша сега. Като цяло са готови за подвизи, всички са на два корпуса ЛР с много пило и малко мед, ала ако се развали времето като миналата година пак ще се правят непланирани отводки. В частност в неделя си намерих първия мераклия с маточници на три рамки и съответно се получи три от един. При разбора на причините се водя от разликите спрямо другите семейства а те са две съществени. Това е семейство станало търтовка и февруари обединено с най-слабото като успя да понастигне другите, но определено не беше най силното преди да заложи маточниците. Другата разлика е, в плиткото дъно (другите са на дълбоко и цяла мрежа) и предполагам причината е в различния микроклимат. Няколко от най-силните получиха трети корпус и са му вкарали малко нектар (не знам от какво, рапица имам съвсем малко на границата на летежа, а на акацията и трябва още около седмица).
В перспектива подготвям магазини в комбинация с корпусите с идея за монофлорен мед и евентуално създаването на Фарарови отводки с цел проучване на най-подходящия за мен и региона метод за пчеларстване.
PS Вземете се активизирайте малко да не ставам ЛОШ!

ganchev55
06.05.2015, 08:18
Честит празник на всички с името Георги.Днес около Пловдив акацията започна да цъфти.При мен ДБ-10 и 12 са готови,развити и с 1 и 2 магазини,но ЛР са слаби.Всичките са миналогодишни отводки.Това наблюдавам за поредна година.Взех решение да поставя на ЛР 2-ра майка.

kapanec
06.05.2015, 18:26
Честит празник на всички с името Георги.Днес около Пловдив акацията започна да цъфти.При мен ДБ-10 и 12 са готови,развити и с 1 и 2 магазини,но ЛР са слаби.Всичките са миналогодишни отводки.Това наблюдавам за поредна година.Взех решение да поставя на ЛР 2-ра майка.
Интерено .що се мъчиш тогава с ЛР минавай на ДБ само

Standart
06.05.2015, 21:27
Интерено .що се мъчиш тогава с ЛР минавай на ДБ само
Колегата споменава, че всички ЛР са миналогодишни отводки и предполагам това е разликата. Особено ако не е успял да ги развие добре за зимата, макар, че при моите по-късни отводки наблюдавах интензивно развитие тази пролет и сега всички са почти изравнени без да размествам пило и да храня избирателно.
Нещо друго ме озадачава. Наблюдавам повишена агресивност спрямо миналата година. Първо го отдавах евентуално на рапицата но не съм убеден, че е от нея защото я има върху малки разкъсани площи на три километровата граница, а и вече почти прецъфтя. Което ме кара да мисля за нещо съвсем друго. Да поясня: всичките ми миналогодишни семейства са привнесени за местния ареал (най-близкото разстояние е стотина км. от другата страна на Родопите), същата година всички семейства станаха на отводки със свободно оплодени майки. Та мисълта ми е основно в посока доколко кръстосването между местните и привнесени пчели (макар и от една и съща раса) от друг ограничен от географски особености ареал може да промени характерните черти в държанието на първото поколение след кръстосване.
Тъй като перспективите са да продължавам с увеличаването на пчелина си мисля, че следващата кръстоска ще е повлияна все повече от гените на местните търтеи и ситуацията би трябвало да е временна, но и възнамерявам да закупя майки за таз годишните отводки и се питам дали не се завъртам в спирала. Предполагам и други имат наблюдения(Матеев би могъл да сподели, нали събираше семейства в началото), та ако имате отзиви би било интересно не само за мене.

Mateev
08.05.2015, 19:09
Аз също страдам от хаоса на генетичния материал (търтеите в небето), който хаос по всичко изглежда че сам го създадох, купувайки безогледно кошери от цяла България и след това хаотично оплождане на майките през следващите години. В резултат на това част от семействата се случват с лоши майки, и само създават главоболия (разход на труд), а не дават никакви добиви.

Та тази година (и следващата) твърдо съм решил да подменя генетичния материал и да наблегна само на доказано качествени майки. За целта две поредни години ще подменям на 100% всички майки по всички кошери с една и съща порода пчели (Българска медоносна, но не доцентска), като така се надявам да постигна над 99% расова чистота. Съчетаването на расовата чистота със зазимяването на силни семейства ще доведе до това, че през следващите сезони броя на проблемните семейства ще бъде сведен до минимално ниво, и тогава вече ще може да се работи с целия пчелин по един и същи начин - все едно че е само един кошер.

kapanec
08.05.2015, 20:01
А дано но повече от 70-80% на даден пчелин едва ли,ще постигнеш което все пак си е много голям (+) пчелите си искат индивидуален подход и там е тръпката. Какви са качествата на (Българска медоносна) която ,ще и използваш и защо се отказа от Карниката за която имаше намерение да използваш основно

Mateev
08.05.2015, 21:19
Кой е казал, че Карника и Българска медоносна пчела са две различни неща? И кой е казал, че Българската медоносна пчела е калпава?

Не се подвеждайте по скапаните и болни майки, с които доцента е напълнил цяла България. Времето му вече изтича ..... Ако министерството даде лиценз на БПРА, ще го унищожим с пазарни методи, предлагайки 10 пъти по-качествени майки от неговите. Ако министерството не даде лиценз на БПРА, ще активирам отдавна замисления план да го вкарам в затвора и посредством доказателства да принудя МЗХ да му отнеме лиценза. И в двата случая времето на доцента изтича.

За него има една единствена разумна алтернатива - да започне наистина да прави селекция и да започне наистина да прави качествени майки (той и подмазвачите му). Това обаче не знам как ще стане, след като на повечето от тях технологията им е сбъркана. Те масово простудяват майките в малки дървени оплодни сандъчета.

scutellator
08.05.2015, 21:45
..... Съчетаването на расовата чистота със зазимяването на силни семейства ще доведе до това, че ..... тогава вече ще може да се работи с целия пчелин по един и същи начин - все едно че е само един кошер.

За тази цел са ти нужни малко на брой бащини семейства.
Скоро сам ще откриеш, че свободното оплождане и селекцията са несъвместими понятия.

Реших че е добре да напиша и нещо по темата - от днес пашата най-после и при мен тръгна, на 4.05 забелязах на единия пчелин че бяха тръгнали да гонят търтеите и ги бяха събрали на купчинки пред прелките (съжалявам че не си носех фотото, но сигурно до края на годината поне още веднъж ще се случи пак) - горките малко си отдъхнаха, кражбите вече също не са проблем.

ch.atanasov
08.05.2015, 21:52
По повод последните думи на Матеев се сетих нещо.Още когато почнаха Кисьови да гледат Петровки ,един приятел ходи на посещение при тях.Сигурно са организирали такива мероприятия с рекламна цел.Та в разговор той казваше :" Ама какви майки ,какво качество? Те се отглеждат от една шепа пчели.После искаме качествени майки." Явно така са тръгнали нещата и така си вървят.Както съм писал и преди-едва 30% от майките им стават.

Mateev
08.05.2015, 23:15
Малкото дървено оплодно сандъче не може да осигури добър температурен режим на развиващата се майка. В резултат на това част от нейните яйчни тръбички остават недоразвити, което води до по-ниска яйценосна дейност и до по-некачествени яйца. Пчелното семейство го усеща този проблем и предизвиква самосмяна на майката. Другата изява на този проблем е внезапно прекратяване на яйцеснасянето още през първата зима-пролет, което води до загиване на семейството. И последния проблем - лошата яйценосна дейност държи семейството винаги слабо и за добиви на мед въобще не може да се говори. Просто такива семейства носят само проблеми на пчеларя. Да не говорим за болестите, разпространявани от доцента, които доубиват и без това вече загиващото Българско пчеларство.

За да си решим проблемите с Петровките, трябва да се борим срещу тях с всички сили. Нанесено е голямо зло и ще минат години, докато успеем да изчистим страната от тях. И първата стъпка е да убедим всички майкопроизводители да изхвърлят дървените оплодни сандъчета и да преминат на стиропорени такива (или от фибран) и в тях майката да се отглежда поне на 3 рутови пити, пълни с пчели. Реорганизацията ще е скъпа, но това е начина да се направят качествени майки.

Към днешна дата доколкото знам никой майкопроизводител не го прави това (с големи стиропорени оплодни сандъчета на 1-3 ЛР). Всички гонят само количеството, и окрилени от монополната си позиция са захвърлили качеството в девета глуха.

радо
09.05.2015, 06:19
Малкото дървено оплодно сандъче не може да осигури добър температурен режим на развиващата се майка.
По тази логика означавали ,че през юни,юли и август летни месеци с високи температури майките са им качествени ами тогава купувайте си август месец и започвайте новия сезон с млада и качествена майка.Проблема е селекцията защото сега пазара иска количество и то много рано ако е възможно ,а дали ще е дървено или от фибран няма никакво значение дали ще са много или малко пчелите също, важното да са достатъчно вече след като пронесе е важно количеството пчели.

jorors
09.05.2015, 06:40
По тази логика означавали ,че през юни,юли и август летни месеци с високи температури майките са им качествени ами тогава купувайте си август месец и започвайте новия сезон с млада и качествена майка.Проблема е селекцията защото сега пазара иска количество и то много рано ако е възможно ,а дали ще е дървено или от фибран няма никакво значение дали ще са много или малко пчелите също, важното да са достатъчно вече след като пронесе е важно количеството пчели.
Не мога да се съглася с това(особенно последното изречение).

ganchev55
09.05.2015, 07:45
Другият проблем при майките от оплодните сандъчета е,че се продават без да са окачествени,което става за сметка на пчеларя,закупил майките.

scutellator
09.05.2015, 09:00
Другият проблем при майките от оплодните сандъчета е,че се продават без да са окачествени,което става за сметка на пчеларя,закупил майките.

"Окачествяването" (ако всичко друго е наред) би дало колко - 10%?, 20% брак? Да речем още 10-20% вследствие на инбридинга на елитната майка (намалено генетично разнообразие, което е нужно за адаптацията на семейството при различни ситуации/различна среда/патогени. В резултат, в едно семейство/нуклеус майката може да работи нормално, но ако бъде пренесена на друго семейство ( с различни патогени вътре) може и да не успее да се справи). Ако пък проблемните майки са повече от 50%, трябва да има системно нарушаване на технологията на производство (или селекция в обратна посока) и не е нормално такъв да съществува на пазара.

Към по-горното на ganchev55, аз бих добавил и продаването на млади и незрели майки, което от една страна им прекъсва (временно) развитието на яйчниците и жлезите отделящи феромони, и от друга - младите майки са по-нервни (и агресивно настроени) и по-често стават причина да бъдат контузени от пчелите, понякога и незабележимо с просто око.
Както и употребата на Кумафос. Ако почти всички търтеи, с които се опложда майката са били отгледани в семейства с остатъци от Кумафос, няма никакво значение колко хубави майки произвеждаш. А до каква степен се простира ефекта му, е въпрос на време да се провери посредством изкуствено осеменяване.



.....Проблема е селекцията защото сега пазара иска количество и то много рано ако е възможно....

Да, пазара иска ЕВТИНИ и РАННИ майки, а после реве за качеството.
Ако клиента забрави думичката "ЕВТИНИ", пазара на майки в България много лесно от тук нататък може да започва най-късно средата на Март (за отводки - началото на Април) и да приключва до края на Май.

Mateev
09.05.2015, 12:33
По тази логика означавали ,че през юни,юли и август летни месеци с високи температури майките са им качествени ами тогава купувайте си август месец и започвайте новия сезон с млада и качествена майка.Проблема е селекцията защото сега пазара иска количество и то много рано ако е възможно ,а дали ще е дървено или от фибран няма никакво значение дали ще са много или малко пчелите също, важното да са достатъчно вече след като пронесе е важно количеството пчели.

Точно така. Късните майки наистина са най-качествени.

Логиката е много проста - едно силно семейство е в състояние да осигури температура 32-35 градуса през целия цикъл на развитие на майката от снасянето на нейното яйце, минавайки през личинката, маточника, излюпването, развитието след това, оплождането и първите дни на разгръщането на нейната яйценосната дейност. Какво може да се обърка, когато човек започне изкуствено да прави майки:

1. Простудяване на личинката по време на нейното прехвърляне. Правят го масово всички майкопроизводители в името на това да извадят ранни майки. Първите личинки започват да ги залагат в началото на април, когато не само нощните, но и дневните температури са под 12 градуса. Особенно за Кисов съм чувал, че прехвърля личинки нощем на отрицателни температури. Не съм чул за нито един майкопроизводител, който да има например специализиран бус, с който да застане на 2-3 метра от кошера, и да прехвърля личинки вътре в буса на висока контролируема температура и контролируема влажност.

2. Зареждане в отглеждачите на по-много маточници, отколкото той е в състояние да отгледа и затопли. Причината - гонене на количество, а не на качество. В резултат на това част от маточниците измират (това добре), но от оживелите една част са с некачествни майки и те достигат до пазара. Грешките по тази точка я правят част от най-лакомите и най-безотговорните майкопроизводители.

3. Слагане на пластмасови клетки върху маточниците с цел пчелите да не ги надграждат по време на паша или с цел ако някоя майка се излюпи преждевременно, да не унищожи всички останали маточници. Дотук добре, но пластмасовите защитни клетки пречат на пчелите-работнички да осигуряват подходящ температурен режим. Резултата е развитие на ларвата при по-ниски температури, което драстично влошава качествата на бъдещата майка.

4. Начини за прехвърляне на маточника в оплодно сандъче или в отводка. Безопасен за прехвърляне е само последния ден преди излюпването. Само тогава майката е издръжлива на вибрации и на леко изстудяване, но дори и тогава температурата на маточника не трябва да пада под 20 градуса. Е да, ама много майкопроизводители не го спазват това, особенно в ранната пролет.

5. Слабо семейство в отводката или в нуклеуса, което не е в състояние да осигури във всеки един момент от време подходяща температура за развитие на майката. С пълна сила това се проявява през месеците април и май, когато нощните температури доста често падат под 12 градуса, а понякога има дори и отрицателни температури. Микросемейството се свива в микрокълбо, но малкия брой пчели не могат да генерират достатъчна топлинна мощност, която да е в състояние да стопли центъра на кълбото до 32-35 градуса. В резултат на това всяка една пролетна нощ майките се преохлаждат и това влияе пагубно на развитието на яйчните им тръбички. Въпреки това почти всички майкопроизводители използват малки дървени оплодни сандъчета, което автоматично означава, че всички ранни майки са НЕКАЧЕСТВЕНИ.

Като цяло младите пчелари по програмите все още не го осъзнават този факт (че им пробутват некачествени майки и отводки). Нали все пак държавата дава пари, защо пък да не си купим майки и отводки с тях. Веднага след това обаче започва една мъка с кекави и неработоспособни семейства (че и понякога болни) и младия пчелар се вижда в чудо. И много често фалира (и връща пари), защото вместо да вади мед от тези семейства, започва да се бори за тяхното оцеляване. И нещата започват да се оправят чак на 3-тата година, когато самосмените от 1-вата или 2-рата година са направили вече по-качествени майки, отгледани вече с правилен температутен режим.

ch.atanasov
09.05.2015, 19:55
[QUOTE=scutellator;62944]За тази цел са ти нужни малко на брой бащини семейства.
Скоро сам ще откриеш, че свободното оплождане и селекцията са несъвместими понятия.

Все съм се чудил ,защо избирайки най-добрите семейства за материал за майки ,не винаги резултата е добър.Наследените качества ,не повтарят изходните.

solaris60
09.05.2015, 20:12
Все съм се чудил ,защо избирайки най-добрите семейства за материал за майки ,не винаги резултата е добър.Наследените качества ,не повтарят изходните.

Вземете тази ГЕНЕТИКА и я прочетете поне няколко пъти.

ch.atanasov
09.05.2015, 20:28
Вземете тази ГЕНЕТИКА и я прочетете поне няколко пъти.

След като таткото е неизвестен и да чета и да не чета ,незнам ще има ли ефект.

solaris60
09.05.2015, 20:33
След като таткото е неизвестен и да чета и да не чета ,незнам ще има ли ефект.

И да е известен то това пак не гарантира, че ще се получи качествено поколение. А може да е някакъв свободно летящ елемент и да се получи прекрасно съчетание. Примерите са около нас. Просто трябва да се огледаме.

ch.atanasov
09.05.2015, 21:54
И да е известен то това пак не гарантира, че ще се получи качествено поколение. А може да е някакъв свободно летящ елемент и да се получи прекрасно съчетание. Примерите са около нас. Просто трябва да се огледаме.

Нали говорим за селекция в животновъдството.Чувал съм как вземат есенция от елитни образци от дадена порода.Тези екземпляри са много скъпи ,защото предават своите качества на потомството.Ако намекваш за хората ,при тях селекцията е като при пчелите.На сучаен принцип.Има и хубави и лоши.

solaris60
09.05.2015, 22:36
Нали говорим за селекция в животновъдството.Чувал съм как вземат есенция от елитни образци от дадена порода.Тези екземпляри са много скъпи ,защото предават своите качества на потомството.Ако намекваш за хората ,при тях селекцията е като при пчелите.На сучаен принцип.Има и хубави и лоши.

Чувал си как вземат есенция и хоп готово. Елитни. А чувал ли си за бракувани животни? Е, те тези неща не се оповестяват. Знаят ги само тези които ще ги изкупят за жълти стотинки и оттам на луканки. Затова виждаш само елитни, защото не ти показват брака. И с пчелите е така. Който е взел някоя хубава майка тръби из форума, а който се е опарил си мълчи. И аз взех една прехвалена майка и сега ела виж. Скубя си косите и си викам...... - няма да казвам какво си викам.:bigsmile: Съотношението е 25/50/25.

П.П. Сега ще питаш какво е пък това съотношение?:bigsmile:

kseno
10.05.2015, 07:22
При всяка една селекция има определен %брак.... Колкото по малък е той толкоз по добре .....но уви.... Лошо е когато със селекция се занимават хора които си нямат и понятие от това .... тогава брака стига и 100%.
Темата май беше за положението ...... В петък омазах центрофугата ....мислех че е рапица защото има доста покрай мен но ..... бяха напълнили по един магазин с нещоо което е всичко друго но не и рапицов мед. Освободих за акацията и сега е тя на ред :)

scutellator
10.05.2015, 19:41
Все съм се чудил ,защо избирайки най-добрите семейства за материал за майки ,не винаги резултата е добър.Наследените качества ,не повтарят изходните.

Защото семейството е продукт на оплождането на майката с много търтеи (бащи) и понякога макар и несъвършенни по отделно, се съчетават перфектно като екип. Всяка една дъщеря от едно такова семейство е просто фракция от комбинацията която то представлява. За да се повтори комбинацията е пределно логично какво трябва да се свърши.


При всяка една селекция има определен %брак.... Колкото по малък е той толкоз по добре .....но уви....
ТЪКМО обратното! Колкото повече брак има ( селекционен натиск) толкова по-добро е следващото поколение. Всички летални ( и повечето сублетални) гени при пчелите са рецесивни (иначе животинчето, което ги пренася би загинало преди да успее да ги предаде на следващото поколение) и близкородственото ги изважда на яве. Това означава много брак, но това което оцелее се предполага, че е освободено от повечето скрити генетични дефекти, тъй като е хомозиготно в повечето си локуси и съответно излизат наяве и повечето от "добрите" белези, които нормално също са рецесивни или с натрупващ се ефект (полигенни).

Иначе тов което говори Матеев за маточниците - има голяма доза истина в него. В началото, когато започвах да се уча, реших да си правя ранни майки. Отглеждачът извираше от пчели ( подсилен от други два кошера-донори), маточниците бяха прекрасни, нуклеусите ги напълних със много пчели и две пити пило, но времето по време на отглеждането беше нестабилно. В резултат 50% от майките просто не искаха да развиват нуклеусите и впоследствие семействата ( снасяха на няколко пити и толкоз) и пчелите постоянно се опитваха да ги сменят. Въпреки всичко, бях убеден че майките са хубави и ги настаних в редовни кошери. След по-малко от два месеца въобще не се замислих да ги убия и да ги сменя без всякаква милост.
Другата половина, обаче се представяше напълно нормално в продължение на 2 години и не мога да кажа, че отстъпваха от по-следващите партиди от същата майка.

От тогава реших (или стигнах до извода) че отглеждането на маточници трябва да започне тогава, когато времето се задържи стабилно поне на 17-18 градуса максимални температури в продължение на седмица.

solaris60
10.05.2015, 19:57
Защото семейството е продукт на оплождането на майката с много търтеи (бащи) и понякога макар и несъвършенни по отделно, се съчетават перфектно като екип. Всяка една дъщеря от едно такова семейство е просто фракция от комбинацията която то представлява. За да се повтори комбинацията е пределно логично какво трябва да се свърши.


ТЪКМО обратното! Колкото повече брак има ( селекционен натиск) толкова по-добро е следващото поколение. Всички летални ( и повечето сублетални) гени при пчелите са рецесивни (иначе животинчето, което ги пренася би загинало преди да успее да ги предаде на следващото поколение) и близкородственото ги изважда на яве. Това означава много брак, но това което оцелее се предполага, че е освободено от повечето скрити генетични дефекти, тъй като е хомозиготно в повечето си локуси и съответно излизат наяве и повечето от "добрите" белези, които нормално също са рецесивни или с натрупващ се ефект (полигенни)..

Скутелаторче, дали всяко животно би загинало преди да пренесе гените си? Я помисли малко. Някои белези не се ли получаваха през няколко поколения? Дали няма да ти се случи такава майка да си купиш при която да се получат ТИЯ белези? Защо като се придават все хубави белези, няма съществени изменения, а са си все едни? Да си виждал майка колкото слон?

scutellator
10.05.2015, 20:41
Скутелаторче, дали всяко животно би загинало преди да пренесе гените си?

Офф, Слънчев лъч, - ДА ако му липсва анус (къвто летален рецесивен ген съществува при прасетата) или някой друг жизнено важен орган! Сублеталните гени, обаче убиват само част от популацията - т.е. нужен е и друг фактор ( или комбинация от няколко сублетални гена) за да предизвикат смърт.
Всеки който е развъждал зайци, гълаби, кучета или каквото и да е друго домашно животно ( освен кокошки/патки и други такива пернати) знае че не е добре да има оплождане между майка със син или между други близки роднини. Резултатът е че голяма част от поколението не е жизнено, има дефекти и/или умира. Обаче това е стандартен метод за засилване на някой белег ( засилват се както добрите, така и лошите)- и от тези индивиди, които оцелеят, след това се подбират най-добрите и те обикновенно притежават селектирания белег/зи в по-голяма степен, отколкото родителите си. Класически пример е селекцията при говедата, или най-контрастния от всички - млеконадоя на Черно-шареното говедо, който ПРОДЪЛЖАВА ДА РАСТЕ!



Да си виждал майка колкото слон?

НЕ, но съм виждал куче приличащо на котка

solaris60
10.05.2015, 20:53
Офф, Слънчев лъч,

Защо офф-каш?


Класически пример е селекцията при говедата, или най-контрастния от всички - млеконадоя на Черно-шареното говедо, който ПРОДЪЛЖАВА ДА РАСТЕ!

Лъжат за да вземат премии.


НЕ, но съм виждал куче приличащо на котка

Ха, ха. Аз пък съм виждал човек да прилича на маймуна. Абе жив маймун ти казвам. Голяма маймуна.:bigsmile:

scutellator
10.05.2015, 22:25
Природата така ги е създала:

ch.atanasov
10.05.2015, 22:29
Ех ,ако имахме такива търтеи.Какви чудеса щяха да стават.:bigsmile:

solaris60
11.05.2015, 06:36
Природата така ги е създала:



http://pichost.me/1473812/



И тези природата ги е създала. Цъкни в/у тях за да видиш по - отблизо как е работила природата.

scutellator
12.05.2015, 15:39
Края на един работен ден:
http://prikachi.com/images/653/8109653B.jpg

Бях обещал да кача снимки от семейството с фенотип на пчелите като мелифера мелифера, но като отидох и вече се виждаха само единични такива пчелички, явно е било нещо временно. Обаче забелязах търтей, които много наподобява на тяхния фенотип ( с изключение на това че окосмяването е още по-черно). Към момента идея си нямам от кой кошер е дошъл.

http://prikachi.com/images/665/8109665X.jpg
http://prikachi.com/images/668/8109668d.jpg

Standart
13.05.2015, 10:16
За таз годишната акация вече мога да говоря в минало време. Поне в моя район прецъфтява. Заради малките площи резултатите са средна хубост. Семействата които получиха по един корпус с изградени пити го понапълниха с нектар и започват да запечатват, но най-вероятно след като го преработят в мед няма да е пълен корпус (и на половин съм доволен). Други на които сложих магазин само с основи (нямам изградени) го игнорираха напълно и задръстиха горния корпус. Някакъв градеж видях само при едно семейство при което разделих корпусите с магазин, но и там нито нектар нито пило (магазина е от 5-6 дни).
Вече мисля за липа, ала дали пчелите са на същото мнение...
Най-вероятно следващата седмица ще направя някоя отводка за да освободя по силните семейства. Колко да са силни отводките карам по интуиция, но ще са слаби като цяло и няма да търся нищо от тях тази година защото не разчитам на слънчоглед.

jojonov
15.05.2015, 06:13
Рапицата премина, акацията почти и тя. Дори и силните ми семейства не са качили много мед в медовите корпуси. Нямат и желание за роене , все още. Макар и зимата да беше топла, изненадващо за мен , тази година семействата тръгват по-бавно в сравнение с миналата.

Ангел Йосифов
17.05.2015, 18:34
Днес позавъртях около селата на север от Пловдив.Приятно впечатление ми направи детелината.По мери,градини,тротоари,банк ти всички се белее.Сега е моментът да се добие мед от детелина.Съж,че не носех телефоните..

Ангел Йосифов
17.05.2015, 18:59
Днес позавъртях около селата на север от Пловдив.Приятно впечатление ми направи детелината.По мери,градини,тротоари,банк ти всички се белее.Сега е моментът да се добие мед от детелина.Съж,че не носех телефоните..


Всъщност на 100метра от моята къща положението е същото.

iliew
17.05.2015, 20:28
Днес позавъртях около селата на север от Пловдив.Приятно впечатление ми направи детелината.По мери,градини,тротоари,банк ти всички се белее.Сега е моментът да се добие мед от детелина.Съж,че не носех телефоните..

Покрай пчелина ми има много детелина и миналата година между преваляванията събираха от нея , поне по 10 кг от кошер сигурно е дала , защото друго нищо не хванаха по това време освен нея и други треви, а средата на юни вадих по около 20 кг от кошер .

Сега гледам , че почва да цъфти и мисля че ще уплътни добре времето между акацията и липата

iliew
17.05.2015, 20:29
Днес позавъртях около селата на север от Пловдив.Приятно впечатление ми направи детелината.По мери,градини,тротоари,банк ти всички се белее.Сега е моментът да се добие мед от детелина.Съж,че не носех телефоните..

Покрай пчелина ми има много детелина и миналата година между преваляванията събираха от нея , поне по 10 кг от кошер сигурно е дала , защото друго нищо не хванаха по това време освен нея и други треви, а средата на юни вадих по около 20 кг от кошер .

Сега гледам , че почва да цъфти и мисля че ще уплътни добре времето между акацията и липата

scutellator
07.09.2015, 17:49
При мен започнаха да отглеждат търтеи отново. Ако се задържи времето така, май ще има още една партида специална колекция майки

rosty_sz
07.09.2015, 19:33
И моите последно преди седмица гледаха търтиево пило а видимо търтеите бяха много по-малкоsweating;

iliew
07.09.2015, 22:22
При мен започнаха да отглеждат търтеи отново. Ако се задържи времето така, май ще има още една партида специална колекция майки

Да разбирам ли, че рано на пролет ще имаш майки за мързеливци като мен, дето няма да си оставят запасни тази година?

scutellator
07.09.2015, 23:57
Аз всяка година имам презимували и тези които са предвидени да останат по нуклеусите в общи линии вече снасят. Но ако продължи така мога да направя и оплодя , според това колко търтеи ще успея да събера, още 10- 20 майки за себе си

scutellator
01.10.2015, 10:30
5064

B26. За сега изглежда обещаваща (малка изненада). Ако не ме разочарова с нещо фрапиращо, догодина може се окаже сред най-добрите разплодни майки.

5065
Така беше до оня ден. Стършлите нямат никакъв шанс.
5066
Опа, ето един
5067
Това семейство беше най-зле тази година. Самата линия беше проблемна - в началото тръгва страхотно, но после патогените я настигат и чумее. Майката беше от 2013 и цяла година не успя да събере нищо, дори се наложи да го подхранвам по средата на слънчогледа за да не умре от глад! След като в началото на Август му смених майката с маточник от близкородствените линии (един вид тест) се надявах да се посъвземе колкото да оцелее и да го видя догодина какво ще прави, но за сега сега се справя повече от добре!
5068
И от вчера.... Това беше едно от семействата, които тази година ползвах за бащини (майка от началото на 2013г). Майката вече беше започнала да сдава багажа, тъй като вече имаше излюпени маточници от самосмяна. Ще почакам новата майка докато се оплоди, след което ще придам нова.
5069
Е те така става, който не си знае силата и се задръства със мед:cool:.... Не е много, но е предостатъчно за да оцелее и да не изисква никакви грижи на пролет.

IVO_3
03.11.2015, 09:39
<p>
Вчера беше слънчево с температура на въздуха 15 градуса и отидох да видя какво е положението с пчелите. Пред кошерите имаше по 50-60 пчели загинали в битка с осите, но и осите бяха дали доста жертви. В капаните не се бяха хванали много.
Иначе пило вече нямат, но продължават да носят оранжев и бледо жълт прашец. Запасите от мед са около 16-18 кг.
Използвах хубавото време да ги третирам с ОК.

scutellator
05.11.2015, 20:38
Някой беше споменал нещо за открито пило през Ноември?

Днес трябваше да отворя един кошер, тъй като му бях сменил майката със маточник и бях загубил представа дали е маркирана или не. Преди време го бях отварял, но така и не успях да открия майката ( понеже не ми се вдигаше горния корпус, реших че е по-добре да го затворя и да пробвам пак някой друг път).

Времето беше топло и пчелите изглеждат повече отколкото са в действителност.
5339

Ето я и нея
5340

Пилото и яйцата в горния корпус се намираха на 3 рамки
5338

Същата рамка, само че подместих малко пчелите
5341

Яйца и прясно пило от друга рамка
5342

Естествено, пак не ми се ровеше в долния корпус
5343


В това семейство плодника е стеснен и издължен по вертикала (т.е. по малко и в двата плодника). Така си подредиха запасите през лятото и така ще карат докато меда не бъде изконсумиран. Догодина ще стане ясно дали майката ще избере да снася само в единия корпус или пак ще разхвърля пилото.

Петър84
05.11.2015, 21:18
Във България ли се намира този кошер??

m_pchelari
05.11.2015, 21:21
Мисля, че аз го бях споменал по някакъв повод, но кой предполагаше тогава, че ноември ще е по-топло от април. Аз имам още предимно затворено пило в около 10% от кошерите и затова не съм направил последното третиране, но чак пък толкова открито пило......
Имам и един експериментален кошер в който тествам различни поленови заместители, който е с най-много пило, но пак не е толкова колкото на снимките.

licho76
05.11.2015, 21:49
Дони сигурен съм че 50% от съфорумците не са имали такав кошер дажe и през лятото
камоли през зимата:bigsmile:

scutellator
06.11.2015, 00:13
Във България ли се намира този кошер??
Почти. Специално този пчелин е само на 3 км от границата с България, но заради едни дървета няма пряка видимост. Иначе съм сигурен че част от пчелите влизат нелегално да смучат нектар от различни треволяци в България.


Дони сигурен съм че 50% от съфорумците не са имали такав кошер дажe и през лятото
камоли през зимата:bigsmile:

Както казах, времето беше топло и пчелите изглеждат повече отколкото са всъщност.
При мен семействата имат два популационни пика - на пролет, седмица след започване на първата паша ( обилна храна и удължена продължителност на живот от една страна, и от друга - вече всичко е залято с нектар + много люпещо се пило) и на есен - когато тръгне прашеца, отглеждането на пило се възобнови и пчелите пак започнат да живеят по-дълго.

През лятото......... и моите обикновено са доста невзрачни...... Но това е страничен ефект, който е неизбежен. Все пак по-важното е кошерите да са пълни с мед, отколкото да имат красиви семейства (колкото и да ме радва мен второто)

Standart
06.11.2015, 08:24
Двадесетина дни след последния бегъл преглед вчера успях да попрегледам по-основно семействата си. Изводите са, че имам кошери в две крайности едните(основните семейства) с малко или никакаво запечатано пило и много запаси, и отводки от началото на август с пило на 3-5 рамки, снасящи майки(докога мислят да я карат така?.....) и мед на крайните пити.
Откъм пчели съм доволен. Семействата са достатъчно силни. Притесненията са относно късното пило и евентуалното допълнително размножение на акар.
За първи път наблюдавам принос на някакъв тъмно кафяв нектар складиран около пилото. Нямам представа от какво, някакви предположения?

zurkelai
06.11.2015, 13:14
В Хасковско също времето е пролетно.Вчера третирах с ОК но май избързах.Пчелите още носят прашец-бледо жълт направо бял.Ако се запазят така температурите фацелията ще цъфне.Как мислите,добре ли е активирането на нектар по това време?

IVO_3
06.11.2015, 13:26
В Хасковско също времето е пролетно.Вчера третирах с ОК но май избързах.Пчелите още носят прашец-бледо жълт направо бял.Ако се запазят така температурите фацелията ще цъфне.Как мислите,добре ли е активирането на нектар по това време?
Видя ли дали имат пило? Защото те и моите носят прашец, но нямат пило.

zurkelai
06.11.2015, 13:40
Достраша ме да вадя рамки.Не съм погледнал за пило.Само повдигах плодниците и пулверизирах с ОК по рецепта на scutelator .Чуда се прашеца от къде вземат.Врайона има тук таме глухарчета.Интересно ми е ако фацелията цъфне и започнат да събират дали няма да провокират майката да възобнови яйцеснасянето?Поне в това топло време осите нямат шанс да влязат в кошерите.В този момент температурата на сянка е 17градуса а на слънце е 26

tarty
06.11.2015, 14:41
Някой беше споменал нещо за открито пило през Ноември?

Днес трябваше да отворя един кошер, тъй като му бях сменил майката със маточник и бях загубил представа дали е маркирана или не. Преди време го бях отварял, но така и не успях да открия майката ( понеже не ми се вдигаше горния корпус, реших че е по-добре да го затворя и да пробвам пак някой друг път).

Времето беше топло и пчелите изглеждат повече отколкото са в действителност.
5339

Ето я и нея
5340

Пилото и яйцата в горния корпус се намираха на 3 рамки
5338

Същата рамка, само че подместих малко пчелите
5341

Яйца и прясно пило от друга рамка
5342

Естествено, пак не ми се ровеше в долния корпус
5343


В това семейство плодника е стеснен и издължен по вертикала (т.е. по малко и в двата плодника). Така си подредиха запасите през лятото и така ще карат докато меда не бъде изконсумиран. Догодина ще стане ясно дали майката ще избере да снася само в единия корпус или пак ще разхвърля пилото.

Дони,снимките са с дата 11.05.15

vesboy
06.11.2015, 18:13
Предполагам фотоапарата на Дони е на US формат за датата ...

scutellator
08.11.2015, 21:51
А това е само за да ви дразня:laughing:.

5356

Свободно оплодена майка, без пушек и нищо подобно

vencii
08.11.2015, 22:00
Дони радвам се че си много по-млад от мен и ще мога да си купувам майки от теб докато съм жив.

Вълчан
07.12.2015, 10:18
Днес разговарях с колега, който беше притеснен, че след преглед в предната седмица, открил пило от 2 до 4 пило разновъзрасно! Започнал да им слага храна-"тесто"! Как е положението при вас, че аз съм обезпокоен, защото имам доста отводки, с минимални запаси, 8-10кг.

rosty_sz
13.12.2015, 17:36
Вчера при температура от 3-5 градуса правих едно леко надникване под таванките за да проверя дали всички кълба с в горния корпус където им е мястото вече. Открих само един в който кълбото не си е на мястото и още два на които беше леко захапало горния корпус но основната част е в долния. Друго ми направи впечатление и предизвика притеснение. Почти във всички хранилки имаше доста конденз. На изцяло мрежести дъна съм които са отворени към момента на 1/4. Днес времето към 14 часа беше супер и веднага реагирах с едно прегледче на петнайсетина семейства на случаен принцип. Почнах естествено от семейството което отказва да се качи в горния корпус и веднага разбрах, че грешката е в мен. Просто съм пропуснал да му взема последния мед:laughing: и горния корпус е пълен до пръсване със перфектно запечатан мед. В долния имаше добри венци и се успокоих. В следващите търсех причината за конденза - пило. В половината нямаше, в останалите имаше от двайсетина килийки до кръгче с диаметър около 5см. В един открих кръг с диаметър 10-12 см като видях и открито. Видях и майката. Беше дребна, тъмна и не маркирана. Явно късна смяна, защото се старая всички майки да са ми маркирани. Количеството запаси е много добро. Днес в нито една хранилка нямаше конденз.

solaris60
13.12.2015, 18:40
Днес в нито една хранилка нямаше конденз.

И сега изясни ли си защо е имало конденз?

rosty_sz
13.12.2015, 18:50
Аз нямам категоричен отговор и имам само едно предположение. Климатична аномалия. Такива "вилнеят" цяла седмица вече в пчелините. Не ме питай от къде знам. Да кажем че сота реагира не моного адекватно.
Ако имаш теория и желаеш да я споделиш за мен ще е удоволствие.

Pavel_Bs
13.12.2015, 18:53
С колегите обсъждаме големите температурни разлики денем и нощем...

rosty_sz
13.12.2015, 19:23
Тези температурни амплитуди са в комбинация със огромна влажност и пълно безветрие.

Standart
13.12.2015, 19:31
Подобна е ситуацията и при мен. Направих основен преглед на всички кошери. От 20 семейства само в две не открих пило, в повечето има на 1 или 2 рамки на малка площ.
При късните отводки положението е отвратително. Направих ги Фарар в началото на август с млада майка и доста пчели. В началото на октомври спрях подхранване и бяха на пило в долен корпус и почти пълен със мед горен. Сега заварвам силно семейство, пило всякакво плюс яйца на 5-6 рамки и малко мед по крайните рамки.
Вече свикнах с късното пило (времето по поречието на Марица е много по-различно от това на 20км. на север или юг) ама тези последните ми дойдоха малко в повече.

licho76
13.12.2015, 19:38
И сега изясни ли си защо е имало конденз?

soalris -ти как мислиш за какво има кондензblush;

srg
14.12.2015, 09:24
Гледам че доста от моите носят прашец . Значи и при тях има пило. Отдавам го на това че преди около 25 дена им дадох инвертирания сироп и се превъзбудиха.

Вълчан
14.12.2015, 09:53
Вчера гледах моите, носят прашец, кълбото беше разпуснато, имаха храна, но им сложих тесто.

IVO_3
20.12.2015, 18:40
Днес 20.12.15г. слънчево с температура на въздуха 11 градуса. Пчелите се облитаха задружно като през март. Прашец не носят.

Standart
21.12.2015, 07:49
Днес 20.12.15г. слънчево с температура на въздуха 11 градуса. Пчелите се облитаха задружно като през март. Прашец не носят.
Моите пък мъкнат, но идея си нямам къде го намират. Продължават с пилото и май ще си имам ядове посред зима. Ако знаех как щях да ги пратя в принудителен (неплатен) отпуск до 15-20 февруари.

Ангел Йосифов
21.12.2015, 09:07
Поддържането на МАЛКО пило не е проблем,дори точно обратното.Така или иначе консумират по 1кг мед на месец,който е напълно достатъчен за поддържането на 1дц.пило(примерно).Поддържа ки 34*-35*в зоната на пилото,което се явява и център на кълбото,с тази топлина се огрява цялото кълбо.Освен това,самото пило отделя топлина и за пчелите остава само да задържат топлината и я пропускат към периферията на кълбото.По друг начин стоят нещата ако площа на пило е несъразмерима със силата на семейството и медовите запаси.

радо
21.12.2015, 09:32
Поддържането на МАЛКО пило не е проблем,дори точно обратното.Така или иначе консумират по 1кг мед на месец,който е напълно достатъчен за поддържането на 1дц.пило(примерно).Поддържа ки 34*-35*в зоната на пилото,което се явява и център на кълбото,с тази топлина се огрява цялото кълбо.Освен това,самото пило отделя топлина и за пчелите остава само да задържат топлината и я пропускат към периферията на кълбото.По друг начин стоят нещата ако площа на пило е несъразмерима със силата на семейството и медовите запаси.
Сега при тези температури малкото пило не е проблем защото през деня кълбото се разпуска ,но при рязко и продължително застудяване само питките са спасението за оцеляването на семейството.

Ако знаех как щях да ги пратя в принудителен (неплатен) отпуск до 15-20 февруари.
Решение винаги има но е хубаво, както се чете форума така и да се четат пчеларските вестници.

Nik_m
21.12.2015, 21:04
Сега при тези температури малкото пило не е проблем защото през деня кълбото се разпуска ,но при рязко и продължително застудяване само питките са спасението за оцеляването на семейството.


В това хубаво време са пренесли достатъчно запаси обсега на кълбото и според мен няма да имат проблем при рязко застудяване стига да не стегне за месеци.

rosty_sz
21.12.2015, 21:44
В това хубаво време са пренесли достатъчно запаси обсега на кълбото и според мен няма да имат проблем при рязко застудяване стига да не стегне за месеци.

На теория е така. Само, че на практика не е. Имам няколко качени на таванката. Така са вече 15 дни. По някакви причина са изяли венеца в централната част на питите и са се забили в таванката и не мръдват на накъде въпреки че са заобиколени от мед. Абсолютно нищо не пренасят и утре ще си правя експерименти с тях.

Standart
22.12.2015, 06:33
Поддържането на МАЛКО пило не е проблем,дори точно обратното.Така или иначе консумират по 1кг мед на месец,който е напълно достатъчен за поддържането на 1дц.пило(примерно).Поддържа ки 34*-35*в зоната на пилото,което се явява и център на кълбото,с тази топлина се огрява цялото кълбо.Освен това,самото пило отделя топлина и за пчелите остава само да задържат топлината и я пропускат към периферията на кълбото.По друг начин стоят нещата ако площа на пило е несъразмерима със силата на семейството и медовите запаси.

Имам късни фарарови отводки на горен корпус с по 5-6 рамки пило основно запечатано. Ясно ми е, че ще ги храня с лъжичка но проблема е в това, че се размножава и акара след последното третиране. Да не се окаже, че напролет си имам кошери за нови отводки.


Решение винаги има но е хубаво, както се чете форума така и да се четат пчеларските вестници.

Не чета вестничета, и не се гордея с това. Когато съм си купувал не съм бил удовлетворен от съдържанието и в един момент спрях. Относно решението ако решиш споделиш
РЕСПЕКТ!

Nik_m
22.12.2015, 12:47
На теория е така. Само, че на практика не е. Имам няколко качени на таванката. Така са вече 15 дни. По някакви причина са изяли венеца в централната част на питите и са се забили в таванката и не мръдват на накъде въпреки че са заобиколени от мед. Абсолютно нищо не пренасят и утре ще си правя експерименти с тях.
Не знам как е на теория, това е практиката при мен. Всички кошери с отворен 2ри корпус са на тавана и така вече 3та година и нямат проблеми, като не съм им слагал питки преди средата на февруари. Тези с затворен 2ри корпус правят дебели венци и зимуват под тях а тези с отворения складират запасите на задната част от питите и правят кълбото в предния край и опира в тавана като с е местят на зад. Самия факт, че пчелите са точно до отвора значи че има много мед на зад, но все пак ги отраях да се убедя и е точно така пренесли са много мед.
Между другото при мен няма никакво пило като отварях 3 различни по сила кошера.

Ангел Йосифов
22.12.2015, 16:13
На теория е така. Само, че на практика не е. Имам няколко качени на таванката. Така са вече 15 дни. По някакви причина са изяли венеца в централната част на питите и са се забили в таванката и не мръдват на накъде въпреки че са заобиколени от мед. Абсолютно нищо не пренасят и утре ще си правя експерименти с тях.

Обърни внимание на меда да не би да е кристализирал...

rosty_sz
22.12.2015, 20:51
Не знам как е на теория, това е практиката при мен. Всички кошери с отворен 2ри корпус са на тавана и така вече 3та година и нямат проблеми, като не съм им слагал питки преди средата на февруари. Тези с затворен 2ри корпус правят дебели венци и зимуват под тях а тези с отворения складират запасите на задната част от питите и правят кълбото в предния край и опира в тавана като с е местят на зад. Самия факт, че пчелите са точно до отвора значи че има много мед на зад, но все пак ги отраях да се убедя и е точно така пренесли са много мед.
Между другото при мен няма никакво пило като отварях 3 различни по сила кошера.


На колко корпуса са в момента?
Питам защото казваш с отворен втори, но не става ясно там ли е кълбото. Аз миналата зима си правих експеримент да зимуват на прелка на корпуса на който зимуват но не ми хареса и сега съм с отворена прелка под корпуса на който зимуват. По-малките кълба са предния край, по силните са централно разположени като широката част на кълбото заема 2/3 ти от корпуса.
Ползвах доброто време и разгледах тея калпазани по таванките. Общо са 6 бр. като трите не са толкова силно напънали на горе, но върха на кълбото си е над рамките. Тези три при прегледа днес не показваха никакви отклонения в подредбите на меда,имат доста пчели и никакво пило. Предполагам че правят доста голямо кълбо и върха леко се показва. Останали три са също доста силни и също нямат никакво пило. Двата бяха преподредени като им премахнах средните рамки които са без венец, на тяхно място дойдоха по страничните които са с доста дебел венец и бройката беше допълнена с пълни от склада. На последния му махнах само една средна рамка коятп беше доста празна и му налях към 2 кг инверт. Като ходя другия път ще ги погледана и ще пиша какъв е ефекта.
Иначе летяха много и видях само една с прашец което много ме радва, защото според мен повечето донесен прашец е ключът към започване на бурно отглеждане на пило, а сега най малко имаме нужда от това. Експериментите ми до сега показват че с каквото и да храниш ако няма добър принос на прашец не можеш да провокираш бурно ранно развитие.

Меда не е кристализирал.

Валентин.
23.12.2015, 01:16
На колко корпуса са в момента?
Питам защото казваш с отворен втори, но не става ясно там ли е кълбото. Аз миналата зима си правих експеримент да зимуват на прелка на корпуса на който зимуват но не ми хареса и сега съм с отворена прелка под корпуса на който зимуват. По-малките кълба са предния край, ПО силните са централно разположени като широката част на кълбото заема 2/3 ти от корпуса.
Ползвах доброто време и разгледах тея калпазани по таванките. Общо СА 6 бр. като трите не са толкова силно напънали на горе, но върха на кълбото си е над рамките. Тези три при прегледа днес не показваха никакви отклонения в подредбите на меда, имат доста пчели и никакво пило. Предполагам че правят доста голямо кълбо и върха леко се показва. Останали три са също доста силни и също нямат никакво пило. Двата бяха преподредени като им премахнах средните рамки които са без венец, на тяхно място дойдоха ПО страничните които са с доста дебел венец и бройката беше допълнена с пълни от склада. На последния му махнах само една средна рамка коятп беше доста празна и му налях към 2 кг инверт. Като ходя другия път ще ги погледана и ще пиша какъв е ефекта.
Иначе летяха много и видях само една с прашец което много ме радва, защото според мен повечето донесен прашец е ключът към започване на бурно отглеждане на пило, а сега най малко имаме нужда от това. Експериментите ми до сега показват че с каквото и да храниш ако няма добър принос на прашец не можеш да провокираш бурно ранно развитие. Меда не е кристализирал. и аз съм наблюдавал отделни бройки на горните летви, и то силни кошери. според мен им е студелив тамазлъка и бягат към по топлото.

Nik_m
23.12.2015, 06:17
На колко корпуса са в момента?
Питам защото казваш с отворен втори, но не става ясно там ли е кълбото.

На 2 корпуса като всички кълба са на 2ри корпус непосредствено до входа. Аз пък съм доволен от този начин на зимуване.

rosty_sz
23.12.2015, 07:47
Така и предположих. Когато ги оставих така, абсолютно всички кълба бяха непосредствено до "зад" прелката. Не забелязах въобще да им е студено или някакви други там глупости. Симеон Тодоров имаше лекция по това време в дружеството и каза един куп глупости като накрая заяви, че ако оставим прелката отворена на корпуса на който е кълбото със сигурност семейството ще загине. Веднага станах и го поканих да тръгваме към пчелина, защото ако за другите неща с които не бях съгласен можехме само да спорим като дървени философи то 200+ прелки бяха отворени и можехме веднага да броим жертвите. Проблема при така отворена прелка идва през края на февруари и началото на март. Семействата започват да изостават в развитието си предполагам поради по трудното поддържане на температурата в корпуса. Пилото започва точно зад прелката и кълбото стои много компактно и не се позволява на майката да "своеволничи". Ако не се гонят ранни паши си мисля, че този начин на зимуване може да се включи в арсенала на противороевите мерки. Интересното е че дори и да се затвори прелката в последствие ( 8-15 март) семействата продължават трудно да вървят напред, предполагам защото първия сериозен цикъл на пилото е преминал с доста по-малко пило и после трудно наваксват.

Pavel_Bs
23.12.2015, 09:04
Моите зимуват с изцяло мрежесто дъно и напълно отворени прелки на горния корпус където е семейството.Стеснявам ги със парченце фибран колкото да минат две пчели.Интересното е,че самите пчели изгризват част от фибрана,което показва за мен,че имат нужда от там да минава по-голям въздухопоток.Края на февруари,гризенето се засилва още повече...

Ангел Йосифов
23.12.2015, 12:08
Имам късни фарарови отводки на горен корпус с по 5-6 рамки пило основно запечатано. Ясно ми е, че ще ги храня с лъжичка но проблема е в това, че се размножава и акара след последното третиране. Да не се окаже, че напролет си имам кошери за нови отводки.

И аз си имам късни отводки на ДБ,но пък нямам твоите "проблеми".Освен това и "лъжичка" си нямам...Иначе -ДА за акара си прав.
Един от вариантите да се отървеш от акара е да извадиш вс.запечатано пило.....

Standart
23.12.2015, 15:21
И аз си имам късни отводки на ДБ,но пък нямам твоите "проблеми".Освен това и "лъжичка" си нямам...Иначе -ДА за акара си прав.
Един от вариантите да се отървеш от акара е да извадиш вс.запечатано пило.....
Моите уважения колега, но не разбрах какво ще рече да извадя всичкото запечатано пило? Относно лъжичката имах предвид, че ще ги храня (по малко) докато цъфнат овошките. Иначе не са ми важни няколко кошера. Опитвам се да правя различни постановки и да стигна до собствени изводи. Отдавна се убедих, че има твърде много субективни фактори за да си позволявам да следвам сляпо нечии чужд опит (най-вече 40 годишен). Колкото до форума ползвам го точно заради чуждото мнение но са единици хората от които бих приел мнение(ти определено си между тях, та драсни да прочета за казуса).

Ангел Йосифов
23.12.2015, 17:23
Много добре те разбрах за "лъжичката" аз го правя с "кофата". Независимо от количеството наличен мед,в началото на януари им слагам питка,която до средата на март им гарантира спокойствие.Като им слагаш по-малко(0,5кг) храна се налага по често(на 2 седмици)отваряне на кошера.Ако си сигурен,че сем. е опаразитено може да изкараш (буквално) рамките със пило-(в пилото има повече акари) и след това да накапиш с ОК.Пак повтарям-ако си сигурен,че има инвазия на акара.

Nik_m
23.12.2015, 17:33
Така и предположих. Когато ги оставих така, абсолютно всички кълба бяха непосредствено до "зад" прелката. Не забелязах въобще да им е студено или някакви други там глупости. Симеон Тодоров имаше лекция по това време в дружеството и каза един куп глупости като накрая заяви, че ако оставим прелката отворена на корпуса на който е кълбото със сигурност семейството ще загине. Веднага станах и го поканих да тръгваме към пчелина, защото ако за другите неща с които не бях съгласен можехме само да спорим като дървени философи то 200+ прелки бяха отворени и можехме веднага да броим жертвите. Проблема при така отворена прелка идва през края на февруари и началото на март. Семействата започват да изостават в развитието си предполагам поради по трудното поддържане на температурата в корпуса. Пилото започва точно зад прелката и кълбото стои много компактно и не се позволява на майката да "своеволничи". Ако не се гонят ранни паши си мисля, че този начин на зимуване може да се включи в арсенала на противороевите мерки. Интересното е че дори и да се затвори прелката в последствие ( 8-15 март) семействата продължават трудно да вървят напред, предполагам защото първия сериозен цикъл на пилото е преминал с доста по-малко пило и после трудно наваксват.
Може би зависи от местоположението на пчелина, при мен тези с отворена прелка на 2ри корпус се развиват по добре пролетта. Първата година пробвах само с 2-3 кошера, 2рата половината бяха така а тази зима всички са с отворена прелка, като 2 броя сами си я затвориха и не съм ги закачал. Когато им трябва топлина си клеясват и намаляват отвора, а когато искат повече въздух отварят. Пчелите си знаят как и е по-добре.

Ангел Йосифов
23.12.2015, 17:59
Може би зависи от местоположението на пчелина, .
Това е от съществено значение.

Ivan Mankov
23.12.2015, 18:58
От няколко години семействата зимуват на отворена около 7-8 см. долна и около 3-4 горна прелка ,докато не забележа ,че налитат на водата ! Обикновено това се случва края на февруари ,и това е моя индикатор ,горе да затворя напълно ! Едно от семействата имаше проблем с майката и отслабна значително и само си реши проблема с долната прелка ! Оставиха си 4 отвора ,колкото да мине само една пчела ! Много прополис !!!!!!!http://s6.postimg.org/b7ytc0jn1/Picture_033.jpg (http://postimg.org/image/b7ytc0jn1/)

scutellator
23.12.2015, 22:54
Лоренцо Лангстрот, след направени от него опити и на база лични наблюдения, препоръчва зимуването на отворена горна прелка. Причината - по-малко влага и много по-добро зимуване.
Зимуването единствено на долна прелка причинявало прекалено голяма влажност и много от семействата загивали или едвам успявали да дочакат пролетта, като оставали с по шепа пчели.

Важно е да отбележа, че тогавашният модел кошер, по форма и конструкция, съществено се различава от сегашните.

ves
24.12.2015, 00:00
Лоренцо Лангстрот, след направени от него опити и на база лични наблюдения, препоръчва зимуването на отворена горна прелка. Причината - по-малко влага и много по-добро зимуване.
Зимуването единствено на долна прелка причинявало прекалено голяма влажност и много от семействата загивали или едвам успявали да дочакат пролетта, като оставали с по шепа пчели.

Важно е да отбележа, че тогавашният модел кошер, по форма и конструкция, съществено се различава от сегашните.

Колега , ще споделиш ли дали ти оставяш горна прелка отворена през зимата?

Да споделя това лято реших да пробвм нещо като Рошфусов корпус. Накратко на един ДБ му модифицирах магазина, като го разделих на две части. На всяка част пробих по една дупка за вход (североизточна и югозападна) и сложих маточник в едната част и неоплодена майка в другата част. Оплодена майка не получих, но както и да е, интересното е че реших да оставя магазина за зимата. Ноември месец все пак реших поне да запуша двете дупки на магазина за да не става течение в кошера. За мое учудване пчелите си бяха запечатали перфектно дупката от подветрената страна, но бяха оставили другата (югозападна) дупка отворена. Все пак им запуших и тази дупка с един найлон и сега си мисля. Това не е ли все едно ти да си настроиш темперетурата на климатика и някой през прозореца на къщата да ти сменя темперетурата за да ти е по-конфортно при условие че ти сам си си го настрил преди това.

scutellator
24.12.2015, 11:53
Колега , ще споделиш ли дали ти оставяш горна прелка отворена през зимата?
.....

Разбира се - ВИНАГИ.
Понеже мишепредпазителите малко пречат на събирането на прашец на пролет, давам избор на пчелите да минават и през горната прелка (когато корпусите са повече от един), ако желаят. При солидно дъно бях забелязал, че определено имаше полза. При мрежесто - не мога да кажа, тъй като не съм зимувал кошер със запушена горна прелка при тази конфигурация.

Юрий Цветков
25.12.2015, 09:35
Лоренцо Лангстрот, след направени от него опити и на база лични наблюдения, препоръчва зимуването на отворена горна прелка. Причината - по-малко влага и много по-добро зимуване.
Зимуването единствено на долна прелка причинявало прекалено голяма влажност и много от семействата загивали или едвам успявали да дочакат пролетта, като оставали с по шепа пчели.

Важно е да отбележа, че тогавашният модел кошер, по форма и конструкция, съществено се различава от сегашните.А какви са съществените разлики във формата и конструкцията. Освен че са зимували само на един корпус и са били с плътни дъна?

scutellator
27.12.2015, 22:37
А какви са съществените разлики във формата и конструкцията. Освен че са зимували само на един корпус и са били с плътни дъна?
5634
5635
5636
5637
5638
5639
5640
5643
5644
5645
Я, триъгълна горна летва - френски патент от 20-тте години на XX век. Тази рисунка обаче датира поне от 1865г. (второто идание на книгата)
5646

ves
28.12.2015, 10:27
Някой има ли идея тези орнаменти на капака за какво са (на сн. "Kolivin ornamental" и "Kolvin No5")

Юрий Цветков
28.12.2015, 15:15
Много благодаря. Това не го бях виждал.

бат тянко
28.12.2015, 17:26
Как е известно това чудо на пчеларството, и има ли то почва у нас! Много ми хареса- също като творението на Джон Атанасов. Не знам защо ги асоциирах?:boi:

Гогол
28.12.2015, 22:01
Как е известно това чудо на пчеларството, и има ли то почва у нас! Много ми хареса- също като творението на Джон Атанасов. Не знам защо ги асоциирах?:boi:
И какво е творението на Джон Атанасов? А къде се е родил? бат ТЯНКО ,не питам теб идругите знаещи знаещи .Асоциираш ги ,защото рамките са наредени също като релетата в огромната стая .;)hi;

zapstojan
03.01.2016, 14:42
Сутринта преваля сняг. Шарена покривка макс. 1-2см. Температура в момента -9*С. На пчелина е нормално. По Гергьовден се очаква топла вълна.;)

zurkelai
08.01.2016, 14:18
Днес в Хасковско термометъра показва 11 градуса а пчелите се облитаха.Какво мислите добре ли се утразява такова затопляне?От физиологична гледна точка смятам че такова време е добре дошло-пчелите прочистват чревния тракт.

бат тянко
08.01.2016, 14:57
Те хубаво ще го почистят, ама после има ли с какво да го напълнят?

zurkelai
08.01.2016, 17:51
Разбира се пчеларят трябва да е подсигурил ядене.Пити с мед или поне питки.В момента термометъра показва 7-8 градуса.

srg
09.01.2016, 15:18
Разбира се пчеларят трябва да е подсигурил ядене.Пити с мед или поне питки.В момента термометъра показва 7-8 градуса.

Лошо ако пчеларите трябва да осигуряват ядене. Трябва да са им оставили достатъчно.

zapstojan
09.01.2016, 18:02
Температура 10-12*С, слънце, без вятър. Весело облитане пред кошерите. След 12 януари прогнозата е за застудяване. На 11-ти или 12-ти ще им сложа по 1кг питки и ще чакам следващото затопляне.

бат тянко
09.01.2016, 18:32
Бат Гошо, по -добре им сложи сега докато е харно времето! Да си хапнат, а като застудее да почиват с пълни тумбаци!:laughing:

zapstojan
09.01.2016, 20:23
Ще почиват спълни тумбаци - прав си, ама искам да направя малко икономии.:laughing: Иначе ще ми изядат ушите тези лами.

Standart
11.01.2016, 09:32
След вчерашната проверка съм най-доволен от липсата на излишно много пило. Основно запечатано на малка площ по 1-2 рамки. Окончателно прекъсване на снасянето така и не видях или е било за твърде кратък срок(7-10 дни в началото на декември). Иначе здрави семейства с компактни кълба на 5,6 до 7 рамки и добри перспективи за по нататък. Някои се нуждаят от поне 2-3 питки до първия сироп.
И ако мога да кажа, че едва сега приключвам пчеларската година основни изводите са ми, че в пчеларството при мене всичко е относително: продължително снасяне; късните(10.08.15) отводки са неразличими от другите; 15-20кг мед понякога не са достатъчни до първи прашец и др.
В перспектива ще наблегна на увеличаването на личната база данни с идеята точно за собствена "камбанариика" и валидна за себе си система.

zurkelai
11.01.2016, 12:26
Снощи говорих с пчелар в Свиленградски район и при него най-силните му семейства са умрели.При преглед е забелязал,че пилото е пръснато по рамките(имало е доста),а медните венци си седяли,т.е имало е мед в кошера.Кошерите са опушени добре.Фактически пчелите са се подлъгали по хубавото време и след нова година когато е застудило са аут.Дали това може да е причината?Моите са с отворена долна и около 5 см горна прелка.С магазините са си-аз не ги свалям.

валко
11.01.2016, 14:21
Снощи говорих с пчелар в Свиленградски район и при него най-силните му семейства са умрели.При преглед е забелязал,че пилото е пръснато по рамките(имало е доста),а медните венци си седяли,т.е имало е мед в кошера.Кошерите са опушени добре.Фактически пчелите са се подлъгали по хубавото време и след нова година когато е застудило са аут.Дали това може да е причината?Моите са с отворена долна и около 5 см горна прелка.С магазините са си-аз не ги свалям.

Медените венци щом са там проблема не в храната пчелите къде са умрели ли са в кошера или ги няма въобще.

zurkelai
11.01.2016, 14:35
Пчелите са били вътре в кошера и около него!

tarty
11.01.2016, 14:55
Това ще да е Странджаския синдром. Пролетта още не е дошла и загубите може да са повече. Ван Хенегам ще ви обясни по подробно.

Nik_m
11.01.2016, 18:16
Снощи говорих с пчелар в Свиленградски район и при него най-силните му семейства са умрели.При преглед е забелязал,че пилото е пръснато по рамките(имало е доста),а медните венци си седяли,т.е имало е мед в кошера.Кошерите са опушени добре.Фактически пчелите са се подлъгали по хубавото време и след нова година когато е застудило са аут.Дали това може да е причината?Моите са с отворена долна и около 5 см горна прелка.С магазините са си-аз не ги свалям.
Много пило и не са можели да затворят кълбото, направили са няколко малки кълба които не са понесли студа. Един вариант, но може да има много знайни и незнайни причини.

rosty_sz
11.01.2016, 20:44
Ники, как си го представяш това въобще? Навъртя годинки в занаята, направи чуден пчелин, а това изказване ......
Пилото винаги, ама абсолютно винаги започва от средата (центъра) и се разширява постепенно. Няма начин да има пило тук таме. Това са абсолютни глупости. Колкото и топли дни да имаше нощите си бяха на 5-6 градуса което си е студено. Ако има снесено пило което не се покрива нощем ще го изчистят веднага. Преди малко си споделил че не си наблюдавал изхвърлени ларви на твоите кошери и това е абсолютно възможно и е правилно да се наблюдава ама горното ти предположение е е .....

Nik_m
11.01.2016, 20:51
Написах го този коментар понеже това го видях това с очите си при познат. И на мен ми изглежда странно но е факт, пило разхвърляно на 6-7 рамки и то през рамка и 3 кълба като 2те малки умрели а основното с майката живо, става въпрос за много силен кошер.

rosty_sz
11.01.2016, 20:59
Пчеларя е размествал рамки по никое време или е направил някоя друга щуротия.
И колко е много силен тоя кошер и колко свободно място има по питите за да се разхвърля пило че да стават и малки кълба? Ако кошера е наистина много силен кълбото ще е 35-40см диаметър тоест ще заема 8 междурамия и почти цяла пита ДБ във височина. Къде е ще е това пило че да не го покрива кълбото?

Nik_m
11.01.2016, 21:04
Пчеларя е размествал рамки по никое време или е направил някоя друга щуротия.
И колко е много силен тоя кошер и колко свободно място има по питите за да се разхвърля пило че да стават и малки кълба? Ако кошера е наистина много силен кълбото ще е 35-40см диаметър тоест ще заема 8 междурамия и почти цяла пита ДБ във височина. Къде е ще е това пило че да не го покрива кълбото?
Да възможно е, и на мен ми хрумна че е имало някакво разместване когато не е трябвало.

iliew
11.01.2016, 21:06
Написах го този коментар понеже това го видях това с очите си при познат. И на мен ми изглежда странно но е факт, пило разхвърляно на 6-7 рамки и то през рамка и 3 кълба като 2те малки умрели а основното с майката живо, става въпрос за много силен кошер.

Не бих жалил за подобно семейство. Това показва неспособност за презимуване в нашите условия, ако не тази зима то през следващата щеше да загине. Интересно дали в пчелина има полусестри на тази майка и дали и те са загинали по подобен начин ?!

solaris60
11.01.2016, 21:11
Не бих жалил за подобно семейство. Това показва неспособност за презимуване в нашите условия, ако не тази зима то през следващата щеше да загине. Интересно дали в пчелина има полусестри на тази майка и дали и те са загинали по подобен начин ?!

Ти хвана вяра, че семейството е виновно? О, не. Както каза Рости тук някой работи яко, но без каквито и знания.

iliew
11.01.2016, 21:18
Ти хвана вяра, че семейството е виновно? О, не. Както каза Рости тук някой работи яко, но без каквито и знания.

Обичам да разъждавам. Ясно, че това което казва Рости е най-вероятно, но не мисля, че Ник вижда пчела за първи път.
А колкото до разместването на питите може само той да каже.

rosty_sz
11.01.2016, 21:31
Има "откачени" семейства които правят разни щуротии ама, това с пилото ми е малко невъзможно. Аз примерно имам три откачалки в момента които си имат мед, но още в началото на декември си премахнаха венците. На тъмни пити са, среснени, центрирани аба всичко име е 6+. Качени са на таванките и това е. Правих си разни експерименти с тях за да видя как ще ги надхитря за да си слязат където им е мястото ама, НЕ, на таванките са все едно няма грам мед в кошера. Размествах пити, давах пити от другаде, давах инверт, подредих на единия на ново целия корпус. Махна си венеца и пак на таванката. Сега им шибнах по една питка и толкова. Предадох се.

tarty
11.01.2016, 21:34
Познат ми каза, че имал такива майки,разхвърля пилото по рамките, но го е наблюдавал пролетта. То си е за радост, че се е отървал от тях.

iliew
11.01.2016, 21:36
Има "откачени" семейства които правят разни щуротии ама, това с пилото ми е малко невъзможно. Аз примерно имам три откачалки в момента които си имат мед, но още в началото на декември си премахнаха венците. На тъмни пити са, среснени, центрирани аба всичко име е 6+. Качени са на таванките и това е. Правих си разни експерименти с тях за да видя как ще ги надхитря за да си слязат където им е мястото ама, НЕ, на таванките са все едно няма грам мед в кошера. Размествах пити, давах пити от другаде, давах инверт, подредих на единия на ново целия корпус. Махна си венеца и пак на таванката. Сега им шибнах по една питка и толкова. Предадох се.


Май ти си се предал. :bigsmile:

zapstojan
11.01.2016, 21:37
rosty_az, къде ги махат венците, или ги изяждат.
Моите всяка зима са горе, въпреки пълните пити с мед и нямам никакви проблеми. Ако твоите откачалки са като моите, значи всичко е наред.

Nik_m
11.01.2016, 21:40
С тези аномалии във времето, като се редуват една седмица лято и една седмица зима и толкова цъфтяща растителност е възможно всичко. Аз не вярвам да са местени пити въпреки че така изглежда.
Колко спам написахме за един тъп коментар, някой път говоря преди да помисля.

Nik_m
11.01.2016, 21:46
Има "откачени" семейства които правят разни щуротии ама, това с пилото ми е малко невъзможно. Аз примерно имам три откачалки в момента които си имат мед, но още в началото на декември си премахнаха венците. На тъмни пити са, среснени, центрирани аба всичко име е 6+. Качени са на таванките и това е. Правих си разни експерименти с тях за да видя как ще ги надхитря за да си слязат където им е мястото ама, НЕ, на таванките са все едно няма грам мед в кошера. Размествах пити, давах пити от другаде, давах инверт, подредих на единия на ново целия корпус. Махна си венеца и пак на таванката. Сега им шибнах по една питка и толкова. Предадох се.
При мен от 43 коешера, 42 са ударили горна летва. Значи всички са "откачени" и един е надзирател на лудницата.

rosty_sz
11.01.2016, 21:48
Според мен ги махат. Защото, като го преподредих единия хубосник го оставих в средата със 4 пити с по 7-8 см венец и след десетина дни венеца го нямаше. Налях им енверт малко преди коледа по 2-2,5 кг за да си направят сами венец ама те го шибнаха някъде другаде ( нямаше възможност да ровя за да видя къде) и пак на таванката. Ама не са леко над рамките ами са яко горе на единия и част от кълбото му беше влязло в хранилката:laughing::laughing::laughing:

solaris60
11.01.2016, 21:50
И какво излиза? Майката снася малко тук и току хуква и през две пити пак започва? Снася какво снася и пак се премества през две - три пити? Тези пчели сигурно са прочели темата за конспирациите.:bigsmile:

rosty_sz
11.01.2016, 21:53
При мен от 43 коешера, 42 са ударили горна летва. Значи всички са "откачени" и един е надзирател на лудницата.
Като са точно под горната летва не има се притеснявам. Като излезе върха на кълбото над летвата пак не им се притеснявам. Притесненията ми започват като надникна в студено време (около и под нулата ) и ги видя лепнати на таванката. Тогава си е време за питки, задължително.

Standart
11.01.2016, 21:57
При мен от 43 коешера, 42 са ударили горна летва. Значи всички са "откачени" и един е надзирател на лудницата.

Да знаеш, че туй е нещо като правило явно... При мен са 19 от 20.
А бе колеги да не са се издухали директорите на лудницата?

solaris60
11.01.2016, 22:00
Като са точно под горната летва не има се притеснявам. Като излезе върха на кълбото над летвата пак не им се притеснявам. Притесненията ми започват като надникна в студено време (около и под нулата ) и ги видя лепнати на таванката. Тогава си е време за питки, задължително.

Ако има мед в страни, също не би трябвало да не се притесняваш. Ако искаш ще ти кажа и защо.

rosty_sz
11.01.2016, 22:08
Ако има мед в страни също не би трябвало да не се притесняваш. Ако искаш ще ти кажа и защо.

Искам.

Много колеги казват, че се местело кълбото назад. Аз такова нещо не съм наблюдавал. Стоят си в предната част на питите и си гледат малкото пило там и това е. Като е малко по топличко си попренасят обаче меда става все по далеч от тях и се правя на корав докато не кажат, че се очаква една седмица студ и удрям питките.

Nik_m
11.01.2016, 22:18
Като са точно под горната летва не има се притеснявам. Като излезе върха на кълбото над летвата пак не им се притеснявам. Притесненията ми започват като надникна в студено време (около и под нулата ) и ги видя лепнати на таванката. Тогава си е време за питки, задължително.
Аз се притеснявам когато видя кълбото че е в задния край на корпуса. Иначе и да са на тавана знам че имат мед на зад. И това се гледа задължително под 0та.

solaris60
11.01.2016, 22:23
Искам.

Много колеги казват, че се местело кълбото назад. Аз такова нещо не съм наблюдавал. Стоят си в предната част на питите и си гледат малкото пило там и това е. Като е малко по топличко си попренасят обаче меда става все по далеч от тях и се правя на корав докато не кажат, че се очаква една седмица студ и удрям питките.

Ааааа, и ти чакаш значи? Та така. Аз не слагам питки. Това ми се е случвало преди доста години да слагам питки, като аз си месих тестото на ръка. Сега някой ще каже за 5-6 кошера какво толкова. Ха, ха... не са 5 -6. Та млад, луда глава и започнах. Направих ги, но след това ме боляха ръцете, няма мускул, няма стави, няма кости - всичко ме болеше. Сега с пушка да ме карат да ги правя - не, не и не. Оставям им меда в плодниците и до пролетта. Тази година имам загинала само една отводка която не си я биваше още есента, но аз не събирам две в едно. Който е кадърен - живее, който не - хайде при чичо му Дарвин да учи естествения подбор.

Nik_m
11.01.2016, 22:24
Искам.

Много колеги казват, че се местело кълбото назад. Аз такова нещо не съм наблюдавал. Стоят си в предната част на питите и си гледат малкото пило там и това е. Като е малко по топличко си попренасят обаче меда става все по далеч от тях и се правя на корав докато не кажат, че се очаква една седмица студ и удрям питките.
При мен тръгват на зад когато няма от къде да пренасят мед (когато останат много малко запаси) иначе имат ли възможност няма да мръднат от предния край.

rosty_sz
11.01.2016, 22:32
Който е кадърен - живее, който не - хайде при чичо му Дарвин да учи естествения подбор.


Абе да ти кажа аз на естествения подбор не мога да разчитам да ми храни семейството. През зимата помагам с каквото мога, през активния сезон аз решавам кой да жиевее и кой .......

zapstojan
11.01.2016, 22:39
От броя кошери съдя, че пчеларстваш отдавна. Аз съм от скоро, но ще си позволя да споделя.
Щом говориш за венец при Л.Р., предполагам че ги държиш на един корпус. Заради топлата есен, че даже и зима / студа хвана след нова година/, венеца може да е дошъл малко и трябва да вземеш мерки /питки/.
Аз ги зазимявам на два корпуса. Горния е пълен с мед, а долния празен. Въпреки това се качват горе, но това не ме притеснява и нямам никакви проблеми. Меда от плодниковите корпуси се превръща в пило чак през април. До тогава си го има. Е, опита ми е от 4 години и то с 1, 3, а тази есен зазимих и 7 отводки - Общо 10, така, че може да не е общовалиден . Успех.

solaris60
11.01.2016, 22:39
Абе да ти кажа аз на естествения подбор не мога да разчитам да ми храни семейството. През зимата помагам с каквото мога, през активния сезон аз решавам кой да жиевее и кой .......

Аз съм против това ранно хранене. Мисля, че е само губене на време и средства. Аз като не се вживявам толкова мислиш ли, че изкарвам по - малко мед, и че моите семейства са по - слаби от на който и да е колега? Говоря приятелски. Да не си помислиш нещо?

iliew
11.01.2016, 22:42
Ако имат достатъчно мед в кошера не мисля, че биха умрели от глад. Имат достатъчно топли дни да си пренасят меда където им е нужен. Преди им слагах мед в хранилките и за 20-30 дни си го примъкват. Щом го вземат от хранилката, няма причина да не го мъкнат и вътре.

А дали нещо не ги привлича на таванката?

rosty_sz
11.01.2016, 22:49
И аз съм против това хранене ама шубето е голям страх:laughing:
Сега като гледам какво е положението си мисля, че тая година ще устискам без питкиblush;

Сега сериозно. Въобще не смятам, че се вади по-малко мед или нещо такова. Аз наистина ги давам от страх да не умрат.

solaris60
11.01.2016, 22:51
И аз съм против това хранене ама шубето е голям страх:laughing:
Сега като гледам какво е положението си мисля, че тая година ще устискам без питкиblush;

Сега сериозно. Въобще не смятам, че се вади по-малко мед или нещо такова. Аз наистина ги давам от страх да не умрат.

Има един тарикатски начин да си по - спокоен и да не бъхташ като абориген. Само, че е тайна. :bigsmile:

Георги Кръстев
12.01.2016, 00:07
Рости с отворени горни прелки ли зимуват?

rosty_sz
12.01.2016, 07:54
Има един тарикатски начин да си по - спокоен и да не бъхташ като абориген. Само, че е тайна. :bigsmile:
В никакъв случай не го споделяй тоя начин, че сега ме обвиниха че стоя без работа, а като го науча ще го обърнем на чат тука.

Отворени са прелките на дъното и на корпуса по кълбото. Дъното също на 10-15см в предния край.

Георги Кръстев
12.01.2016, 10:24
При зимуване на горни прелки пчелите още от есента бутат меда в задния край и правят по-тънки венци. Ако още при есенното подхранване и запълване на запаси се затворят тези прели пчелите правят дебел венец като дъга и зимуват в центъра, по този начин където и да тръгнат имат мед. За разлика от начина със зимуване на горни прелки където още на есен са отпред и отгоре... и някой нещът и да мърдат на зад към меда.

п.п. Разбира се винаги има изключения!

бат тянко
16.01.2016, 19:06
Да ви е честито новото и възродено пчеларско дружество в Хасково! Поздрави и успех в начинанието! Много членове, верни на каузата пожелавам!

Standart
20.01.2016, 18:40
Преглед от днес. Слънчево, тихо 1-2 градуса.
Бях притеснен от един от фарарите заради многото късно пило и никакви запаси.
Е, запаси пак си няма... ама стиска зъби и кара на питка от десетина дни. Смятам да бъде най-продуктивното ми семейство този сезон и затова получи още една като бонус.

Standart
20.01.2016, 18:56
И като почнах та взех, че отворих още някой. Тези дето ще ме хулят за ровенето да не гледат ;) !

IVO_3
24.01.2016, 15:01
На 22.01.16 г.реших да посетя пчелина. Температура на въздуха около нулата. При прослушване на семействата се чуваше тих и равномерен звук, а при почукване избучаваха в хор за 3-4 секунди и пак утихваха. Подмор нямаше, както по дъната, така и пред кошерите.

srg
29.01.2016, 12:17
Вчера ходих при моите. Имам няколко нуклеуса /самостоятелно зазимени/ по на една рамка ЛР - живи са. Намерих друго семейство с голям подмор. Останали бяха почти без храна. На две трети бяха загинали от глад. Имаше и загинало тук там запечатано търтиево пило. Майка не намерих.

Standart
30.01.2016, 22:08
Ситуацията от днес описана с една дума: Красота!
Налегна ме поезия. Пролет, жизнени пчели и първи прашец... Радост от това, че всички семейства са живи, с малко пило и много пчели.
Зима е..., но ще свърши.
Какво ми изпълва душата?...Надежда, най-вече! Надежда за новия сезон, да бъде по-добър, пчеларите да бъдат ХОРА.
Надежда... велика дума с дълбоко съдържание. Какво друго му е необходимо на човек... Риторично!

ch.atanasov
30.01.2016, 22:11
Ее, то пчеларите са хора, но има други хора, които не са хора.:bigsmile:

zapstojan
30.01.2016, 22:45
Тихо, топло, слънчево време.
Пчелите се облитаха и носеха прашец.
Фира няма.
Забелязах, че търсят вода.
Интересна работа!?
Аз зимата бира не търся, пък те - вода.;)

delta.e
30.01.2016, 23:10
Симпатяга .
За пилото , приятелю.

delta.e
30.01.2016, 23:29
Ее, то пчеларите са хора, но има други хора, които не са хора.:bigsmile:

Щом казваш !

ch.atanasov
30.01.2016, 23:34
Щом казваш !

Ааа даскале свърши ли банкета. Поеми смяната. Аз излизам от тук и отивам при жената.:bigsmile: Извинявай, наложи се да забавя малко.:bigsmile:

delta.e
31.01.2016, 00:00
Ааа даскале свърши ли банкета. Поеми смяната. Аз излизам от тук и отивам при жената.:bigsmile: Извинявай, наложи се да забавя малко.:bigsmile:

От година и половина за пръв път при жената ?

kacone
04.02.2016, 18:25
Това е положението при мен, снимките са от днес. На места има и цъфнал дрян.

zurkelai
09.02.2016, 22:22
Като гледам прогнозата в руския сайт то пролетта е дошла вече.днес пчелите шеметно събираха прашец от леските.направи ми впечатление че имаше връщащи се пчели покрити целите с бял прашец.от кокичета ли е?инъче прашеца дето донасят е оранжев,жълт,бял като цвят на хартия.още малко и дряна ще цъфне.

srg
14.02.2016, 17:09
И аз като гледам прогнозите за времето ще трябва да я подкарваме. Не съм превърженик на ранното развитие, но не пита.

бат тянко
14.02.2016, 18:23
И аз едно време, гледах прогнозите! Ама сега гледам индианците. А те поливат кокичета, минзухари, леска и бадем! И бъркат сироп.

roxterox
14.02.2016, 20:19
Днес по Стара Зара вдиях първите цъфнали бадеми, леската е в апогея си, кокичетата завяхват вече. Минзухара се е жлътнал. Пролетта дойде сякаш :)

IVO_3
14.02.2016, 20:49
Днес беше около 15-16 градуса, но се усещаха като 30 гр. заради празника и виното. :) Пчеличките хвърчаха усилено и всяка трета - четвърта пчела носеше бледо жълт прашец. Видях, че има цъфнал дрян, но видях и доста пъпки на прасковите , които са готови до нялолко дни да цъфнат.

Ангел Йосифов
20.02.2016, 12:09
Голям късмет! И тук ме застигна пивко време,не само на северозапада......При прехода вчера от Видин до Раковски,цъфнали джанки видях само около Монтана и Враца.Цъфналите джанки около Враца са повече.Очаквах и тук да има цъфнали.но само дряна е напъпил,за джанката си трябва поне 20 дена.......
пп.Към момента температурата е 6 градуса и вали...

бат тянко
20.02.2016, 12:37
Това не е късмет, а направо орис!

judas
20.02.2016, 12:48
Голям късмет! И тук ме застигна пивко време,не само на северозапада......При прехода вчера от Видин до Раковски,цъфнали джанки видях само около Монтана и Враца.Цъфналите джанки около Враца са повече.Очаквах и тук да има цъфнали.но само дряна е напъпил,за джанката си трябва поне 20 дена.......
пп.Към момента температурата е 6 градуса и вали...
И тук в София е 6 градуса и вали.

Ангел Йосифов
20.02.2016, 12:56
Наборе и как се "бориш" с времето.Аз тъкмо обядвах печена риба и сега съм на вино с печени домашни фъстъци.Борба,какво да се прави,водим я с подръчни средства и материали....

IVO_3
22.02.2016, 10:21
6118

Вчера към един часа беше 10 градуса, облачно със слаб вятър. А тази пчеличка беше сама, ама много срамежлива. Три минути я преследвах да я снимам!

IVO_3
27.02.2016, 15:19
Днес е около 14 градуса с променлива облачност без вятър. Реших да прегледам на бързо семействата. Имат разновъзрастово пило на 2-3 рамки. Носят доста прашец. Със запасите за сега са добре, само на отводката сложих пак една питка. Една пчела реши, че имам нужда от пчелна отрова и ми направи сефтето за тази година.

6179

6180

А това е положението с прасковите.

boris
27.02.2016, 21:26
6183
Рояк в центъра на Пловдив.
Снимката е от днес.
Пчелите покриваха 8 пити .

Юрий Цветков
27.02.2016, 21:29
Ма той бил и жив. Чудно, според теориите на императора и председателя, трябваше вече да умрял от ....!

П.п. Какво ли мисли Слави 13 за размера и посоката на питите? Изглеждат ми като ниски и широки.

boris
27.02.2016, 21:44
Благодарение на Величков имаме тая снимка . По негови думи в най - ветровито време вятъра е отнасял доста голяма част от пчелите. Сега обаче рояка е в перфектно състояние по мое мнение.

vasilevsa
27.02.2016, 22:03
Ма той бил и жив. Чудно, според теориите на императора и председателя, трябваше вече да умрял от ....!

П.п. Какво ли мисли Слави 13 за размера и посоката на питите? Изглеждат ми като ниски и широки.

Юрка, жив е само благодарение на меката зима, но не всяка ще е такава, тъй че недей да лежиш на кьорава кълка.

solaris60
27.02.2016, 22:14
Юрка, жив е само благодарение на меката зима, но не всяка ще е такава, тъй че недей да лежиш на кьорава кълка.

То пък когато са люти зимите няма рояци, а и тези които хранят още от декември ще са по - малко.

vasilevsa
27.02.2016, 22:18
То пък когато са люти зимите няма рояци, а и тези които хранят още от декември ще са по - малко.

Все пак рояка е излязъл след предходната зима, ако следващата се окаже люта, влажна и ветровита незнам как ще оцелее на открито.

solaris60
27.02.2016, 22:21
Все пак рояка е излязъл след предходната зима, ако следващата се окаже люта, влажна и ветровита незнам как ще оцелее на открито.

Той дали ще остане на това място на което е сега?

zapstojan
27.02.2016, 22:22
Те и в кошерите не винаги оцеляват. И то независимо от зимата.

vasilevsa
27.02.2016, 22:23
Той дали ще остане на това място на което е сега?

Искрено се надявам да не остане там казвам го като човек, който обича пчелите.

solaris60
27.02.2016, 22:31
Искрено се надявам да не остане там казвам го като човек, който обича пчелите.

Можеш да бъдеш спокоен - вече е прибран от някой който също много обича пчелите.:bigsmile: Особено такива които се реят волно още преди да е започнала пролетта.:bigsmile: Както и да е това, но искам да попитам - защо все пак се е роил този кошер? Някакви предположения?

бат тянко
27.02.2016, 22:44
Защото е видял някоя тумба сирийци! И на стадния принцип- след тях!