PDA

Виж пълната версия : Какво е положението в южния централен регион



Страници : 1 2 3 [4] 5 6 7

Валентин.
08.10.2017, 14:18
Тази година пробвах за първи път майки да бъдат сменени от дъщерите си. На около 10-на кошера. Първите бяха с роеви майчила след акацията. Вдигам питите със заложени майчила в най-горен корпус. И като ги запечатат слагам снеглерова табла. После старата майка или я убивам или я дърпам в отводка. Но роеви бяха само 4-5. После след акацията вдигам пак пити с пило в най горен корпус и като запечатат майчилата ги отделям. Само 3 кошера заложиха естествена самосмяна в края на юли (без моя намеса). Но те пролетта бяха доста слаби и не съм ги ползвал за медосбор. Бях ги оставил на самотек. Развиха се до 8-10 пити ДБ и си заложиха самосмяна. За малко кошери става.blush;

rosty_sz
08.10.2017, 14:47
Какво си " объркал ", при градския ти положението е : "кошерите са силни и потдържат доста пило ..".

пп. питам защото при мен е като при теб.

В края на юли и началото на август разделих на две всички силни семейства. Не очаквах чак такава суша че да не мога с подхранване да ги предизвикам да гледат повечко пило. Просто отказаха и толкова.

ch.atanasov
08.10.2017, 16:10
В края на юли и началото на август разделих на две всички силни семейства. ...

Ясно и не си се похвалил, защото си гепил технологията на агрото.:bigsmile:

Nik_m
08.10.2017, 16:11
В края на юли и началото на август разделих на две всички силни семейства. Не очаквах чак такава суша че да не мога с подхранване да ги предизвикам да гледат повечко пило. Просто отказаха и толкова.
В края на юли началото на август положението беше много добре така че си направил каквото трябва и няма как да знаеш какво следва.

rosty_sz
08.10.2017, 19:00
Така е.
Сега не е много трагично. И доста по слаби семейства са си изкарвали нормално зимата. Живот и здраве на пролет пък ще ми по добре че са ми тупнали над 1000 дка. рапица под носа.

Валентин.
08.10.2017, 19:19
Рости, с млади майки ли са разделените семейства.

rosty_sz
08.10.2017, 19:38
Да с млади майки са. Тази година произведох над 100 майки до акацията а след това закупих още толкова.

Валентин.
08.10.2017, 19:42
Помислих да неби да си оставил някоя стара, при разделените семейства. При мен старите майки са по-силни на пчела, но по-рано намалиха осеменяването. Младите пък обратно, все още имат пило и тук-там осеменяват.blush;

rosty_sz
08.10.2017, 20:00
В момента пило има в по слабите семейства с млади майки. Попаднах на едно семейство с пило на три пити. Няколко имаха запечатано и яйца. Имам две доста светли майки за които си мисля, че носят италиански гени, но нетипично за италианките нямат никакво пило.
Направи ми впечатление, че в кошерите почти няма запас от прашец.

Гогол
08.10.2017, 20:58
Направи ми впечатление, че в кошерите почти няма запас от прашец.

Те тука ти е болката.Помисли!

rosty_sz
09.10.2017, 06:56
Аз болката я знам че е там, но не виждам решението.

Ангел Йосифов
09.10.2017, 07:41
Аааа,липсата на перга по време на зимуване нее болка за умиране.А в края на зимата вече има пршец...

rosty_sz
09.10.2017, 10:09
Липсата на прашец целия август и целия септември доведе до нежеланието да гледат пило и да влязат по-слаби в зимата.

Гогол
09.10.2017, 19:39
Аааа,липсата на перга по време на зимуване нее болка за умиране.А в края на зимата вече има пршец...

Извади рамките на които има перга на едно семейство/но и скритата/ и ги замести с пити само с мед.На края на февруари/а може и по–късно/ направи сравнение с другите с–ва имащи си всичко.Разликата ще е видима.

Ангел Йосифов
09.10.2017, 19:51
Ааааа,то сега мръкна,пък и са ми малко далечко.

jdrumev
09.10.2017, 19:54
Не знам тая перга за какво е зимата, но един стар пчелар ме караше да я вадя преди зимата да нямам смъртност.

delta.e
09.10.2017, 21:03
Според мен е нож с две остриета .
Точно тя , плесенясва първо в кошера от друга страна - точно тя , е полезна за нас хората отколкото пчелният прашец .

demonj
10.10.2017, 06:15
Не знам тая перга за какво е зимата, но един стар пчелар ме караше да я вадя преди зимата да нямам смъртност.
Според мен това не е правилно,пчелите си знаят работата,ако не им е необходима перга нямаше да я правят,аз лично се стремя намесата ми в работата на пчелите да е минимална.

Гогол
10.10.2017, 20:06
Ааааа,то сега мръкна,пък и са ми малко далечко.

Аа....хааааа,харесва ми отговора.Точно по същия начин е отговорил и Пилат Понтийски.Ти знаеш кога,все пак сме вярващи,в нещо.:confused:

rosty_sz
31.10.2017, 20:56
http://www.pchelar.com/node/1153
Всички са добре дошли.

Валентин.
31.10.2017, 21:12
Ще снимате ли лекциите?

rosty_sz
31.10.2017, 21:23
Не, няма да има видео.

demonj
05.11.2017, 21:02
Днес направен осведомителен преглед на няколко семейства,майките не снасят поне от 15-20 дни навсякъде наличие на малко количество запечатано пило пред излюпване,акар не се забелязва,разпечатват от краищата и пренасят мед към центъра на гнездото.

roxterox
05.11.2017, 21:21
Днес почнах накапване с ОК и минах 30-на броя. Имах 4 кошера с изключително малко мед в края на септември, като успях да им налея по 5-6 пъти по 700 мл инверт. За мое очудване при прегледа днес 3 от кошерите бяха напълнили плодника с мед. На четвъртия сложих 3 рамки с мед, че няма да изкара до нова година. Отводки се заслабнали малко но ще избутат. Останалите изглеждат много добре.

srg
06.11.2017, 04:16
Зазимих и моите.
Две семейства очаквам да не преживеят зимата. Слабите ми семейства са жизнени и смятам че ще преживеят. Силните са добре запасени и в добра кондиция. Миналогодишната висок смъртност е подействала оздравително.

zurkelai
19.12.2017, 16:32
В събота времето беше мн хубаво и пчелите облитаха.Дано са използвали хубавото време да пренесът медец от крайните пити и да се прочистят.Не съм отварял да проверявам дали имат запаси.Някой питки ще слага ли?Аз мисля ако слагам да е някой слънчев ден в края на Януари.Весело изкарване на празниците!

zurkelai
25.12.2017, 12:40
Реди минути бях на пчелина.Много хубаво време което позволява да се прегледат семействата.При мен кълбата бяха частично разпуснати като обхващат 6—7 междурамия.Разположени са отпред.Имат запаси от мед но аз им поставих и по една медена питка.Облитат активно.

Ангел Йосифов
08.01.2018, 18:47
Днес,след 90 дена "раздяла",раздадох зимните дажби.Медови запаси..като миналата зима и като по-миналата и....Всички са на лице.Има 2-3 доста заслабнали-с майски,роеви майки.За пило не съм гледал.След 50-60 дена пак ще се видим за бърз преглед за пило...Въпреки добрите мед запаси,питките ги захапаха още във въздуха...

rosty_sz
10.01.2018, 13:19
От 15-тина семейства в които погледнах само едно беше качило върха на кълбото над рамките. Никакви признаци за наличие на пило, но не съм вадил рамки за да видя със сигурност. Винаги по това време е имало малко и си мисля и че сега е така. Прогнозата за много топла следваща седмица се смени и заставам в готовност, но за сега питките ще почакат.

Ангел Йосифов
10.01.2018, 16:11
А,кога мислиш да слагаш питките.

rosty_sz
10.01.2018, 17:09
Питка или рамка с мед над рамките ще получат само нуждаещите се в края на месеца или началото на другия в зависимост от метео обстановката.
Миналата зима нужда имаха около 20-25%

Ангел Йосифов
10.01.2018, 18:43
За 1 месец,кошерите ще олекнат с 1кг,което ще рече,че и сега ще си личат нуждаещите се.Сега,ако имат пило,то след месец, в началото на февруари ще е на по голяма площ.Отварянето на кошера неминуемо ще охлади гнездото,а когато топлинния център е по-малък.по-лесно ще възстановят температурата.След месец,топлинния център ще е поне два пъти по голям,което ще изисква по големи усилия за възстановяване на температурата,а и пчелите ще са с месец по стари.Питките поставени сега или след месец,ще свършат по едно време.......не те карам да слагаш питките.Просто споделям.

rosty_sz
10.01.2018, 20:21
Със всичко съм съгласен освен с това че ще питките ще свършат по едно и също време. Това важи ако е студено, но при тая топла зима къкбото се разпуща много често и ако има питка в разпуснато състояние ще взимат от нея вместо от меда по питите. Ако си е студено кълбото е свито ако има запас не бара питката ( стои по ниско и не я достига дори) когато му свърши венеца идва ред на питката и в този случай няма значение кога я слагаш. Във фейса са полудели от хранене. Чули и не разбрали. Мита че в топла зима пчелите консумират повече мед яко се разпространява и се храни яко. Аз обичам да се водя от логиката.

П.п. При отваряне за поставяне на питка едвали ще се промени температурата на центъра на кълбото , но според датчиците на колега дори и почукване в момента се наблюдава безпокойство ( шум) поне три часа след това.

Ангел Йосифов
10.01.2018, 21:10
Сега на пчелите им е необходима преди всичко топлина,а дали топлината ще се произведе от захар или мед.....след месец-два меда ще е нужен за пило.Дали мед за отопление сега или по-късно захар за развитие......Нямам фейсбук и нямам намерение да имам......Помисли си още веднъж за свършването на питките.Както вече казах,аз избирам най-напред да ми свърши питката....

zayo
10.01.2018, 21:43
Сега на пчелите им е необходима преди всичко топлина,а дали топлината ще се произведе от захар или мед.....след месец-два меда ще е нужен за пило.Дали мед за отопление сега или по-късно захар за развитие......Нямам фейсбук и нямам намерение да имам......Помисли си още веднъж за свършването на питките.Както вече казах,аз избирам най-напред да ми свърши питката....

Напълно споделям мнението ти затова сложих двукилограмови питки в пликове с размери 40х35 см върху кълбото. Независимо от времето и пило да гледат в близкия месец и половина-два може да не се местят.

seto4e
10.01.2018, 22:18
...... Аз обичам да се водя от логиката.

Освен от логиката е добре да се водим и от науката. В случая логиката ти съвпада с науката. Зимата е специфична и според мен "коледните питки" ще изиграят лоша шега.

Ангел Йосифов
11.01.2018, 08:46
Науката няма място в кошерите-там са пчелите.А новогодишните питки винаги са ми давали положителни емоции.......ето как изглежда 40кг питка омесена за час и половина...Питките са над 2кг,увити в марля-тензух и,като отворя кошерите в края на зимата за "пролетен"преглед,веднага разбирам кой-силен,среден,слаб....Само ще споделя,че тез семейства които са си изхвърлили марлята и тез семейства,които са си изяли питката,но не са изхвърлели марлята, НЕ ги преглеждам,а направо поставям в средата на гнездото празна магазина рамка.Преглеждам само тез,които не са си изяли питките.....та питките,освен,че спестяват мед за пролетно развитие,спестяват и времето на пчеларя....

Валентин.
11.01.2018, 10:17
Студ им трябва сега на пчелите, средата на зимата е. Топло ще им трябва, кога цъфне жанката. Ма карай.

Ангел Йосифов
11.01.2018, 10:33
Всъщност,студа трябва на нас,за да си мислим,че пчелите няма да заложат пило,но...."студеното" е необходимо на есен за по-бързо преустановяване на осеменяването...

Трендафил Дончев
11.01.2018, 10:35
Студ им трябва сега на пчелите, средата на зимата е. Топло ще им трябва, кога цъфне жанката. Ма карай.

Да, но сега е топлото, тогава ще е студено, ще вали, няма прашец, няма мед. Тогава ще е време за сиропи, които допълнително ще вкарват влага в семействата, а оттук и нозематоза, която само седи и чака своя звезден час.

Валентин.
11.01.2018, 10:40
И на мен ще ми е интересно, ако след мека зима, следва студена пролет. При мен щогоде са на плътно кълбо, въпреки денонощно положителните температури. И аз за сега ще пасувам.

П.П. Аз лично есен не мога да кажа, че имам проблеми с преустановяване на осеменяването. След 15 Октомври нямам пило. Поне в последните 7г.

mici-92
15.01.2018, 16:26
До преди седмица ,имаше пило непрекъснато.Предполагам,ч е разхода на прашец се е увеличил.Ако се установи недостиг–захарната питка с прашец,дали ще я взимат?

Nik_m
15.01.2018, 16:50
До преди седмица ,имаше пило непрекъснато.Предполагам,ч е разхода на прашец се е увеличил.Ако се установи недостиг–захарната питка с прашец,дали ще я взимат?
Зимата не е време да се подбуждат със прашец, това се дава когато започне обилния проток във природата и района е беден на прашец. За какво е това натискане и после студена пролет и само проблеми.

Ангел Йосифов
15.01.2018, 18:43
До преди седмица ,имаше пило непрекъснато.Предполагам,ч е разхода на прашец се е увеличил.Ако се установи недостиг–захарната питка с прашец,дали ще я взимат?

Горе-доу познавам района на Кирково.Ако са там пчелите,сложи обикновена питка от пудра захар и мед.....бяло море ще свърши останалото..

rosty_sz
17.01.2018, 15:37
Ослушването свърши. Зимата дойде, а венците вече са поизтънели. В събота ги почвам. Много я мразя тая процедура ама няма как, ще теябва да получат порция над главичките.

srg
21.01.2018, 10:55
Вчера прослушах моите. Всички са живи засега. Дори едно слабо семейство без майка което очаквах да е загинало - крета.

rosty_sz
21.01.2018, 13:52
Току що свърших с подхранването. Армията е на лице, но редиците малко редки. Както и очаквах има доста от по-слабичките на по 4 рамки. Често изкачаха и на 5-6 рамки и най-много 15 бройки на по 8 рамки. Това при температура 2-5 градуса. Забелязах че се е повила влага в хранилките а само преди 10 дни бяха напълно сухи. В петък имаше здраво облитане и не еидях нито една да внесе прашец.

Валентин.
21.01.2018, 14:13
И аз подадох 5 хранилки. Ама да ме питаш защо, и аз не знам. Беше замръзнало сутринта и рекох да прескоча до пчелина, преди да разкаля.

Валентин.
21.01.2018, 14:41
6 междини е добре сега. Тия 6 междурамия след месец ще гледат 3 пити пило. То тогава ще им трябва сериозното хранене. И летеж, цъфтеж.

Вълчан
22.01.2018, 10:03
В петък раздадох питките, очаквах да са изяли всичко и да гладуват, но на много от семействата питките Апифонда си седяха от октомври!

mici-92
22.01.2018, 16:11
В петък раздадох питките, очаквах да са изяли всичко и да гладуват, но на много от семействата питките Апифонда си седяха от октомври!
Още от октомври?Силна застраховка?

mici-92
28.01.2018, 17:02
Тихо слънчево време с температура 10-градуса около обяд.Малко по-късно облитане,след 2 часа.Принасянето на прашец,не е масово,но пчелите се прибират добре натоварени.Цветът на прашеца е жълт,предполагам от глухарче.Весели са.Усещат че,в другиден,тръбата ще свири за храна,последната беше новогодишна.:bigsmile:

srg
29.01.2018, 06:14
Колега. С колко мед ги зазими , че очакваш да гладуват?

mici-92
29.01.2018, 13:07
С по 12-14 кг и неправилно подреден.

jordanov
29.01.2018, 14:24
Не се шашкай. Имаме един колега тук, Дервентлиев, е преди години казваше, че зазимява ЛР с 2-3 килограма мед и декември месец зарежда отгоре с храна. Не съм го правил, ама ако се наложи - с чиста съвест.

rumenggr
29.01.2018, 14:38
Не се шашкай. Имаме един колега тук, Дервентлиев, е преди години казваше, че зазимява ЛР с 2-3 килограма мед и декември месец зарежда отгоре с храна. Не съм го правил, ама ако се наложи - с чиста съвест.
Зазимява с малко(чак 2-3кг... не бих казал), но от декември подава чист мед над рамките/главите им! Така венеца, макар и малък се запазва, а те гарантирано имат достъп до естествената им храна. Има забележителни резултати!!!

mici-92
29.01.2018, 15:16
Зазимява с малко(чак 2-3кг... не бих казал), но от декември подава чист мед над рамките/главите им! Така венеца, макар и малък се запазва, а те гарантирано имат достъп до естествената им храна. Има забележителни резултати!!!
А в какво ли състояние,трябва да бъде меда?

srg
30.01.2018, 14:20
С по 12-14 кг и неправилно подреден.

При толкова мед и такава мека зима няма какво толкова да се притесняваш. Дори и при неправилно подреден мед при тази прогноза за времето аз не бих подхранвал. Ранното развитие е нож с две остриета.

mici-92
30.01.2018, 15:32
Зазимява с малко(чак 2-3кг... не бих казал), но от декември подава чист мед над рамките/главите им! Така венеца, макар и малък се запазва, а те гарантирано имат достъп до естествената им храна. Има забележителни резултати!!!
Малко проблем с техниката.В предишния пост, не зададох правилно въпроса си.А той трябваше да изглежда така.В какво състояние трябва да бъде подавания мед над рамките и ако настъпи застудяване,пчелите ще имат ли пак достъп?

miroslav70
30.01.2018, 16:08
Не се шашкай. Имаме един колега тук, Дервентлиев, е преди години казваше, че зазимява ЛР с 2-3 килограма мед и декември месец зарежда отгоре с храна. Не съм го правил, ама ако се наложи - с чиста съвест.
На много неща ме е научил.За жалост и той като много други ни напусна.

mici-92
31.01.2018, 10:54
Вчера,15градуса.И в 2-те семейства,в които погледнах,противно на очакванията,все още имаше тънък венец-запечатан мед.Килограмовите питки "фонда",сложени на 30.12напълно"опапани".Запечатано пило,от2-те страни на площ 25 на 15см,разположено на втора рамка от север.По навътре,нямаше време,а и желание да гледам ,защото 3-4 пчели ми ЧНГ.Семействата са според мен силнички.Заедно със хапването на питките,изглежда разпечатват и мед,защото изхвърлят восъчни капачета,а в същото време,големи площи разпечатан мед.Впрочем,не съм сигурен,дали е разпечатан мед или преработена храна от питките.Това ми е първо зимуване и затова,въпросите са много!

jordanov
31.01.2018, 11:47
Няма кво да питаш и да ровиш.
Слагай храна и гласи инвентар.

Ангел Йосифов
31.01.2018, 17:54
Ако някъде носят бял прашец от мъх е..

mici-92
25.02.2018, 11:24
Често,пчелари съобщават за,,погибла'' отводка.Като после добавят.-,,Абе аз си знаех ,че така ще стане",или,,То си е моя грешка".Ако е било,толкова вероятно,да я загуби,едва ли би г о допуснал.Вероятно,другаде е ключа за ,,бараката"?Мисля,че е имал и други опции,като обединяване например.Но,тогава би жертвал майката,която,ако презимува би било,още по-добре.Правилно ли разсъждавам в този мразовит и с обилен снеговалеж ден?Да не забравите,да сложите някоя,,цепеница"в огъня! А,между другото да попитам дългогодишни пчелари.Помнят ли,подобна зима на тази,през която,чак в края на февруари,нощните температури да паднат под -5 градуса по С ?

rosty_sz
25.02.2018, 12:02
Да помня и не беше никак отдавна 2013/2014. Март беше по-студен от февруари. Колкото до отводките просто по някога се рискува. Част оцеляват, част не. Понякога се забравят, понякога отслабват силно още в началото на зима и така. Жертви винаги има и понякога са предопределени, важното е да не са много.

Трендафил Дончев
25.02.2018, 12:30
Да помня и не беше никак отдавна 2013/2014. Март беше по-студен от февруари. Колкото до отводките просто по някога се рискува. Част оцеляват, част не. Понякога се забравят, понякога отслабват силно още в началото на зима и така. Жертви винаги има и понякога са предопределени, важното е да не са много.

Да, наистина се получава повторение на по - предишен период. Топли зимни месеци, а студени пролетни.

Колкото и да се стараем, то винаги една пета от пчелина куца. Без значение от какво естество ще е проблема.

iliew
25.02.2018, 18:20
Да помня и не беше никак отдавна 2013/2014. Март беше по-студен от февруари. Колкото до отводките просто по някога се рискува. Част оцеляват, част не. Понякога се забравят, понякога отслабват силно още в началото на зима и така. Жертви винаги има и понякога са предопределени, важното е да не са много.

Тогава не беше ли и дъждовната пролет с многото рояци?

rosty_sz
25.02.2018, 18:21
Точно тя беше.

Трендафил Дончев
25.02.2018, 18:24
Тогава не беше ли и дъждовната пролет с многото рояци?

А тази си мисля, че рояците ще са в пъти повече.

jdrumev
25.02.2018, 18:28
А тази си мисля, че рояците ще са в пъти повече.



Може и да познае.Лошо време силни семейства не умение да се овладяват семействата=клона :bigsmile:.

rosty_sz
25.02.2018, 18:29
Моите сем са слабички заради безумно сухата и гореща есен и по скоро съм притеснен за развитието от колкото за роенето.

jdrumev
25.02.2018, 18:33
Моите сем са слабички заради безумно сухата и гореща есен и по скоро съм притеснен за развитието от колкото за роенето.



Ти си опитен пчелар и ще се справиш.Аз на ли съм ти казвал моите как мислех да ги паля и да не се занимавам повече след миналата зима.Тогава казвах един лав,,последните ще стана първи, а .....Няма да се отчайваш и гледай позитивно.

Трендафил Дончев
25.02.2018, 18:36
Тогава казвах един лав,,последните ще стана първи .

Зависи от къде гледаш.;)

iliew
25.02.2018, 20:19
А тази си мисля, че рояците ще са в пъти повече.

Затова ще им налагам комунизъм и богатите ще дават на бедните пило и пчели.
Ако няма бедни, ще давам на комшиите. :)

Трендафил Дончев
25.02.2018, 20:22
Затова ще им налагам комунизъм и богатите ще дават на бедните пило и пчели.
Ако няма бедни, ще давам на комшиите. :)

Чу ли Друмев? Малко ти е далечко, но все пак човека дава.:bigsmile:

Nik_m
25.02.2018, 20:29
Често,пчелари съобщават за,,погибла'' отводка.Като после добавят.-,,Абе аз си знаех ,че така ще стане",или,,То си е моя грешка".Ако е било,толкова вероятно,да я загуби,едва ли би г о допуснал.Вероятно,другаде е ключа за ,,бараката"?Мисля,че е имал и други опции,като обединяване например.Но,тогава би жертвал майката,която,ако презимува би било,още по-добре.Правилно ли разсъждавам в този мразовит и с обилен снеговалеж ден?Да не забравите,да сложите някоя,,цепеница"в огъня! А,между другото да попитам дългогодишни пчелари.Помнят ли,подобна зима на тази,през която,чак в края на февруари,нощните температури да паднат под -5 градуса по С ?
Предполагам искаш да кажеш слабо семейство не отводка. Защото късните отводки със млади майки изкарват зимата без проблем. Моята гледна точка по въпроса. Всяка година оставям около 10 запасни майки в слаби семейства. Ако оцелее майката ще ми е полезна пролетта ако не нищо не губя. Половината да изкарат зимата е супер. По принцип други слаби семейства не държа това е остатъка от помощтните. Всички основни кошери са способни да изкарат зимата според мен.

П.С. Това е естествен подбор за каляване на гена :) която оцелее е калена в битка :)

Илиев
25.02.2018, 20:56
Като стана дума за естествен подбор - има един овчар в нашето село, и в двора си има един кошер - от 4-5г. не го е отварял, или по-точно не му е повдигал капака даже...всяка пролет го питам как са пчелите, и той:"А, фъркат ва, фъркат.."...няма третирания, подхранвания и т.н. и продължават да са живи, колко го молих да ми го продаде - е не ще..едни други 3 кошера изтървах преди 3г., оставени на самотек няколко години и оцеляват, само че бях много плах с преговорите, и по-нахални от мен ги купиха без пари....така че генът е голяма работа!!!

jdrumev
25.02.2018, 21:03
Аз в момента имам 4 такива.От две години не ги третирам с нищо.Но гледам почнаха да се повяват кафеви пръстенчета по тях.

mici-92
26.02.2018, 10:47
Предполагам искаш да кажеш слабо семейство не отводка. Защото късните отводки със млади майки изкарват зимата без проблем. Моята гледна точка по въпроса. Всяка година оставям около 10 запасни майки в слаби семейства. Ако оцелее майката ще ми е полезна пролетта ако не нищо не губя. Половината да изкарат зимата е супер. По принцип други слаби семейства не държа това е остатъка от помощтните. Всички основни кошери са способни да изкарат зимата според мен.

П.С. Това е естествен подбор за каляване на гена :) която оцелее е калена в битка :)Исках,да кажа.Със стара майка,на която и се дава още един шанс ,да презимува,вместо да се унищожава.Нали няма,какво дасе губи?

rosty_sz
26.02.2018, 10:57
На стари майки не се дава шанс да зимуват в основни семейства. Ако иззимува ще е зле в пролетно развитие, ако не е зле в пролетно ще влезе в роене въобще само дертове.
Положението в района е доста зле. Снега вече е над 15 см и това за нас вече си е доста сняг. Извън града нищо не е почистено, вече се кара с вериги. В града се въртят някакви снегорини. Вятър, обилен снеговалеж и застудява със всеки час.

Nik_m
26.02.2018, 16:24
Исках,да кажа.Със стара майка,на която и се дава още един шанс ,да презимува,вместо да се унищожава.Нали няма,какво дасе губи?

Страри майки не държа, но на стара майка по добра няма да стане, колкото и шансове да и даваш. То и млада е така, ако е клапава си остава калпава. Аз понеже работя с помощни семейства и преди слънчогледа обединявам всички към основните и на тяхно място оставям 10тина майки пчелите да налетят на тях, да има някоя резервна майка ако се наложи есента, а неизползваните майки остават за зимата. Миналата година 4 иззимуваха, тази до момента всички са живи, но има много подмор на прелките. Просто пчелите са малко, работили цяла зима и са много изтощени и не вярам да избутат това застудяване.

mici-92
27.02.2018, 09:28
Около Нова година,когато опитни пчелари бяха скептични към високите температури инеобичайните големи площи пило,не бях много склонен да им вярвам.Просто защото,едва ли има сърце на пчелар,което да не трепка при гледката на първо пило.Но сега разбирам,че са имали основания.

Трендафил Дончев
27.02.2018, 09:53
Около Нова година,когато опитни пчелари бяха скептични към високите температури инеобичайните големи площи пило,не бях много склонен да им вярвам.Просто защото,едва ли има сърце на пчелар,което да не трепка при гледката на първо пило.Но сега разбирам,че са имали основания.

Не разбирам какъв е проблема? Тези големи площи пило до днешна дата се е завъртяло три пъти. В кошера има вече и голямо количество пчели и още по - голямо количество ново пило. Температурите са ниски, но в кошера вече са високи. Сега тук е мястото на пчеларя да следи за влага и най - вече за храна.

mici-92
27.02.2018, 10:08
Не разбирам какъв е проблема? Тези големи площи пило до днешна дата се е завъртяло три пъти. В кошера има вече и голямо количество пчели и още по - голямо количество ново пило. Температурите са ниски, но в кошера вече са високи. Сега тук е мястото на пчеларя да следи за влага и най - вече за храна.
Дали,ще успеят да го отглеждат?

Nik_m
27.02.2018, 10:12
Не разбирам какъв е проблема? Тези големи площи пило до днешна дата се е завъртяло три пъти. В кошера има вече и голямо количество пчели и още по - голямо количество ново пило. Температурите са ниски, но в кошера вече са високи. Сега тук е мястото на пчеларя да следи за влага и най - вече за храна.
А дали са се завъртяли 3 пъти! Аз мисля че пилото в началото е било малко и малдите пчели са малко в кошерите, а точно в този момент е набъбнало пилото. Аз когато проверявах за пило (около януари, не помня точно) нямаше пило (в един среден кошер).

Трендафил Дончев
27.02.2018, 10:53
Дали,ще успеят да го отглеждат?


А дали са се завъртяли 3 пъти! Аз мисля че пилото в началото е било малко и малдите пчели са малко в кошерите, а точно в този момент е набъбнало пилото. Аз когато проверявах за пило (около януари, не помня точно) нямаше пило (в един среден кошер).

Базирам отговара си на така зададения въпрос. В кошерите в които беше съобщено за пило още декември какво се е получило? Колко пъти се е завъртяло? Друг е въпроса, че няма кошер един с един да са еднакви. Затова отговора ми е за такива в които има пило, а за такива в които няма, отговора ми ще е съвсем друг.

mici-92
27.02.2018, 11:17
Сега,при -2градуса установих, че имат нужда от .....вода!

Трендафил Дончев
27.02.2018, 11:24
Сега,при -2градуса установих, че имат нужда от .....вода!

Има ли пило имат голяма нужда от вода.

srg
27.02.2018, 12:28
Ако имат найлоново покривало върху рамките сега излишната влага в кошера която кондензира върху нея пчелите могат да я използват.

mici-92
27.02.2018, 12:43
Ако имат найлоново покривало върху рамките сега излишната влага в кошера която кондензира върху нея пчелите могат да я използват.
Точно това имах в предвид,когато го слагах 2-н найлон.Само че,не оставих 2-3см непокрито разстояние до задната стена, а8-10см и сигурно затова не може да се образува конденз,защото пък се опасявам от много влага.

agro
27.02.2018, 12:59
Сега,при -2градуса установих, че имат нужда от .....вода!
Как се установява при -2, че имат нужда от вода? Питам, защото имам още много да уча за пчеларството.

Трендафил Дончев
27.02.2018, 13:17
Как се установява при -2, че имат нужда от вода? Питам, защото имам още много да уча за пчеларството.

Както при -3. Шегувам се.:bigsmile:

Гогол
27.02.2018, 14:12
Сега,при -2градуса установих, че имат нужда от .....вода!


Как се установява при -2, че имат нужда от вода? Питам, защото имам още много да уча за пчеларството.

Станахме двама имащи нужда да научат как се установява това,а аз още продължавам да се уча.Ще ти бъдем благодарни колега mici–92.Ако има няколко начина–давай ги,няма да са излишни.Няма да оставим хайванчетата да жадуват я.
Ако и други колеги знаят,нека пишат и те.

mici-92
27.02.2018, 14:20
Как се установява при -2, че имат нужда от вода? Питам, защото имам още много да уча за пчеларството.
Случайно.Мислех,да ги чуя,дали има някой в къщи и 2-3 пчелички през интервали,посетиха близката тавичка с вода налята току-що за кокошките.Ако не е с цел да пият вода,аз съм новобранец и затова с интерес ще чуя,твойто обяснение.Виж,колко съм примерен!

ch.atanasov
27.02.2018, 20:06
Случайно.Мислех,да ги чуя,дали има някой в къщи и 2-3 пчелички през интервали,посетиха близката тавичка с вода налята току-що за кокошките.Ако не е с цел да пият вода,аз съм новобранец и затова с интерес ще чуя,твойто обяснение.Виж,колко съм примерен!

Гледам никой нищо не ти обяснява, та ще попитам : термометъра ти в час ли е и сигурен ли си ,че си видял пчели на тавичката.:bigsmile:

Трендафил Дончев
27.02.2018, 20:19
Днес и аз ходих да разчиствам прелките. Някакви птици така хубаво ги бяха "разчистили" на някои, че през лятото не са така отворени.

iliew
28.02.2018, 08:46
Днес и аз ходих да разчиствам прелките. Някакви птици така хубаво ги бяха "разчистили" на някои, че през лятото не са така отворени.

А плътно ли бяха затворени, или по-рехаво?

Трендафил Дончев
28.02.2018, 09:28
А плътно ли бяха затворени, или по-рехаво?
Цялата прелка е затворена, а само 8-10 см. отвор има. Е, очаква се. Все пак снега им покри всичките хранителни запаси и птиците се спасяват по някакъв начин. Трябва да минем и на птичепредпазетели.:bigsmile:

rosty_sz
28.02.2018, 09:54
Вчера чистих прелки. Снега беше точно до прелка на първи корпус и само от навяване бяха затрупани. След новите 15-20 см от тази нощ вече ще са под снега тотално. При даданите още по-тъпо защото нямам горни прелки. Голямо ровене пада да им открия входовете. Поне ще са завити за големия студ утре. Между другото надникнах вчера в един бяха под питката и бяха доста активни ядът ли пренасят ли тяхна си работа.

mici-92
28.02.2018, 13:38
Гледам никой нищо не ти обяснява, та ще попитам : термометъра ти в час ли е и сигурен ли си ,че си видял пчели на тавичката.:bigsmile:
Забавих се.Исках да съм сигурен,какво пиша.Днес термометъра ми пак е верен,пак имаше излитане на пчели и кацане на лозовите пръчици в тавичката с водата.Даже още са там.Ясно,че е било аварийно кацане и тези хора,в чиито градове има летища,трябваше да го предвидят!

Валентин.
28.02.2018, 14:28
Пчели постоянно излизат от кошера. Даже сега на снега може да се видят пчелите, които излизат навън за да умрат.

Валентин.
28.02.2018, 14:29
Случайно.Мислех,да ги чуя,дали има някой в къщи и 2-3 пчелички през интервали,посетиха близката тавичка с вода налята току-що за кокошките.Ако не е с цел да пият вода,аз съм новобранец и затова с интерес ще чуя,твойто обяснение.Виж,колко съм примерен!

Премести водата за кокошките. Не е добре пчелите да пият вода от съдовете на животните.

Трендафил Дончев
28.02.2018, 15:03
Премести водата за кокошките. Не е добре пчелите да пият вода от съдовете на животните.

Най - вече от водата на кокошките и кучето.

Гогол
28.02.2018, 16:35
Забавих се.Исках да съм сигурен,какво пиша.Днес термометъра ми пак е верен,пак имаше излитане на пчели и кацане на лозовите пръчици в тавичката с водата.Даже още са там.Ясно,че е било аварийно кацане и тези хора,в чиито градове има летища,трябваше да го предвидят!


Пчели постоянно излизат от кошера. Даже сега на снега може да се видят пчелите, които излизат навън за да умрат.
Колега mici–92,щом си толкова упорит да твърдиш,че пчелите от твоите кошери излитат и при този сибирски/за нашето геоположение/ студ и си принасят водица/която замръзва на 40 секунда и по–малко/,говори че са селектирани някъде в Якутия и за тях тези ниски температури са пролетни и ако има прашец и нектар ще ти напълнят по 1 магазин докато ние ще чакаме тепърва да ги стимулираме и развиваме за първа паша–овощки и рапица.Завиждам ти доброжелателно за тази селекция.
Няма да коментирам цитирания пост на колегата Валентин,той е красноречив и би трябвало да ти светне още една лампичка,не само тази,еуфоричната,радостнат а, че пчелите ти излитат по никое време.Помисли.

rosty_sz
28.02.2018, 18:05
Пчелините са обиколени, прелките освободени от снега. Разчистването на пътищата в района е много добро. Въпреки многото сняг всички главни пътища в низината са на асфалт и дори в късния следобед бяха сухи, в Средна Гора пътищата са прилично изчистени и с добри гуми са поддържа спокойно 60-70км/час. БРАВО

rosty_sz
28.02.2018, 18:14
Колеги утре 01.03 от 18,30 часа в сградата на читалище Климент Охридски в Ст. Загора ще се проведе лекция с гост-лектор от Примавет. Лектора ще запознае аудиторията с изследване на здравословния статус на пчелите и съответно мерки за подобряването му. Изследването е проведено на територията на цялата страна. Всички желаещи са добре дошли. Вход свободен.

agro
28.02.2018, 20:11
Пчелините са обиколени, прелките освободени от снега. Разчистването на пътищата в района е много добро. Въпреки многото сняг всички главни пътища в низината са на асфалт и дори в късния следобед бяха сухи, в Средна Гора пътищата са прилично изчистени и с добри гуми са поддържа спокойно 60-70км/час. БРАВО
Значи нямате сняг.:icon_idea: При мен пак заваля на едри парцали, язък, че изчистих отново колата.

rosty_sz
28.02.2018, 20:48
Не значи това. Имаме много сняг. Хората си свършиха работата.

kuline
28.02.2018, 21:01
Не значи това. Имаме много сняг. Хората си свършиха работата.

Ти, си един от малкото доволни-евала! Общо взето хората все недоволничат, заради непочистения сняг, но не си дават сметка, че не може при обилен снеговалеж и силен вятър, пътищата да са проходими на всякъде.
Що касае пчелините - небойте се! Мислите ли, че при нас, в североизтока постоянно чистим, еле пък като нямаме достъп.

srg
01.03.2018, 07:28
Колега mici–92,щом си толкова упорит да твърдиш,че пчелите от твоите кошери излитат и при този сибирски/за нашето геоположение/ студ и си принасят водица/която замръзва на 40 секунда и по–малко/,говори че са селектирани някъде в Якутия и за тях тези ниски температури са пролетни и ако има прашец и нектар ще ти напълнят по 1 магазин докато ние ще чакаме тепърва да ги стимулираме и развиваме за първа паша–овощки и рапица.Завиждам ти доброжелателно за тази селекция.
Няма да коментирам цитирания пост на колегата Валентин,той е красноречив и би трябвало да ти светне още една лампичка,не само тази,еуфоричната,радостнат а, че пчелите ти излитат по никое време.Помисли.

Вчера около и след обяд в Пловдив температурите бяха доста над нулата. Особено на огрените от слънцето места. Киша беше навсякъде така че и пчели маже да са излизали за вода.

mici-92
01.03.2018, 09:30
Колега mici–92,щом си толкова упорит да твърдиш,че пчелите от твоите кошери излитат и при този сибирски/за нашето геоположение/ студ и си принасят водица/която замръзва на 40 секунда и по–малко/,говори че са селектирани някъде в Якутия и за тях тези ниски температури са пролетни и ако има прашец и нектар ще ти напълнят по 1 магазин докато ние ще чакаме тепърва да ги стимулираме и развиваме за първа паша–овощки и рапица.Завиждам ти доброжелателно за тази селекция.
Няма да коментирам цитирания пост на колегата Валентин,той е красноречив и би трябвало да ти светне още една лампичка,не само тази,еуфоричната,радостнат а, че пчелите ти излитат по никое време.Помисли.Имам чувството,че не забелязваш разликата м/у моите последни 2 поста,където са изложени факти.Ще посоча още един.Термометъра е поставен на целодневна сянка.Не мога да кажа,каква е разликата в температурите при термометъра и огретия от слънцето и на завет кошер.С цената на 10-ина умрели пчели в тавичката и около нея,разбрах,че те не са принасяли вода ,а са падали във нея,макар да имаше и завръщащи се.Факт е също,че първия ден,за 50минути след 11чи 30мин.,градусите се покачиха с 6.След като признах,че съм се заблудил за приноса на вода,трябваше да проявите снизходителност,за да има полза от присъствието ви и да отговорите на възникващия въпрос.Какво може да се направи,пчелите да не излитат по никое време?

mici-92
01.03.2018, 09:38
Имам чувството,че не забелязваш разликата м/у моите последни 2 поста,където са изложени факти.Ще посоча още един.Термометъра е поставен на целодневна сянка.Не мога да кажа,каква е разликата в температурите при термометъра и огретия от слънцето и на завет кошер.С цената на 10-ина умрели пчели в тавичката и около нея,разбрах,че те не са принасяли вода ,а са падали във нея,макар да имаше и завръщащи се.Факт е също,че първия ден,за 50минути след 11чи 30мин.,градусите се покачиха с 6.След като признах,че съм се заблудил за приноса на вода,трябваше да проявите снизходителност,за да има полза от присъствието ви и да отговорите на възникващия въпрос.Какво може да се направи,пчелите да не излитат по никое време? Става въпрос,за нашето присъствие,Вие,ваша воля.

mici-92
01.03.2018, 09:54
Не можех да предположа,че ще има излитане.Иначе ,им зареждам 150см-ова оребрена дъска с капеща вода.

srg
01.03.2018, 10:48
Остави нещата да се развиват по естествения си ход. Вмешателството може да има по-скоро отрицателен ефект, особено при температури като сегашните. Пчелите са преживели милиони години без нашата помощ.

ch.atanasov
01.03.2018, 11:06
Термометъра е поставен на целодневна сянка.Не мога да кажа,каква е разликата в температурите при термометъра и огретия от слънцето и на завет кошер....

От тука тръгна объркацията. :bigsmile:Кошера е на припек и температурата в него и около него не е -2 градуса. Каква е разликата-зависи. Зад блока ми показва в момента- 6 , а отпред на припек снега се топи.;)

mici-92
02.03.2018, 08:44
Не можех да предположа,че ще има излитане.Иначе ,им зареждам 150см-ова оребрена дъска с капеща вода.


Става въпрос,за нашето присъствие,Вие,ваша воля.


От тука тръгна объркацията. :bigsmile:Кошера е на припек и температурата в него и около него не е -2 градуса. Каква е разликата-зависи. Зад блока ми показва в момента- 6 , а отпред на припек снега се топи.;)
Аз ли съм сгрешил?Когато става въпрос за температури,замерването не става ли на сянка,както в метеостанциите? ;)

Nik_m
02.03.2018, 09:12
Излизат пчели и при отрицателни температури ако кошера е на припек. На един колега кошерите са под навес и на припек и се облитат при много ниски температури. За вода не знам дали ходят при минусови температури, но със сигурност летят. Когато оставя горната прелка отворена само като влезне слънчев лъч вътре някой пчели веднага се изстрелват, летят няколко метра и падат.

Гогол
02.03.2018, 16:32
Имам чувството,че не забелязваш разликата м/у моите последни 2 поста,където са изложени факти.Ще посоча още един.Термометъра е поставен на целодневна сянка.Не мога да кажа,каква е разликата в температурите при термометъра и огретия от слънцето и на завет кошер.С цената на 10-ина умрели пчели в тавичката и около нея,разбрах,че те не са принасяли вода ,а са падали във нея,макар да имаше и завръщащи се.Факт е също,че първия ден,за 50минути след 11чи 30мин.,градусите се покачиха с 6.След като признах,че съм се заблудил за приноса на вода,трябваше да проявите снизходителност,за да има полза от присъствието ви и да отговорите на възникващия въпрос.Какво може да се направи,пчелите да не излитат по никое време?

Няма разлика в двата ти поста.Изложените факти са–........излитат и носят вода при–2*.При тази температура кълбото е доста плътно,а във зимното кълбо пчелите натрупват много вода в организма си.Приведеният трети пост е написан след моя.На него ти отговаря колегата Чанко конкретно с доводи,няма смисъл да го дублирам.Прочети още веднъж поста на колегата Ник–м,особено последното изречение–напълно ще ти се изясни картинката.
Мисля,че всички тук ти обърнаха голямо внимание и ти отговаряха изчерпателно на всички въпроси които си поставял,включително и аз.Не трябва толкова бързо да изтриваш реалността и бързо,бързо да решаваш кой,колко и как.
Относно моето присъствие тук–щом са ти делегирани такива права можеш спокойно да ме банниш.И още нещо–вземи и почети някоя друга книжка за пчелите,не чакай да ти се сервира информацията сдъвкана.

mici-92
03.03.2018, 10:35
Няма разлика в двата ти поста.Изложените факти са–........излитат и носят вода при–2*.При тази температура кълбото е доста плътно,а във зимното кълбо пчелите натрупват много вода в организма си.Приведеният трети пост е написан след моя.На него ти отговаря колегата Чанко конкретно с доводи,няма смисъл да го дублирам.Прочети още веднъж поста на колегата Ник–м,особено последното изречение–напълно ще ти се изясни картинката.
Мисля,че всички тук ти обърнаха голямо внимание и ти отговаряха изчерпателно на всички въпроси които си поставял,включително и аз.Не трябва толкова бързо да изтриваш реалността и бързо,бързо да решаваш кой,колко и как.
Относно моето присъствие тук–щом са ти делегирани такива права можеш спокойно да ме банниш.И още нещо–вземи и почети някоя друга книжка за пчелите,не чакай да ти се сервира информацията сдъвкана.
Аз се уморих,ти може да продължаваш!

rosty_sz
08.03.2018, 08:36
Вчера бяха прегледани стотина семейства. Прави веднага впечатление малкото запечатано пило и липсата на личинки. През изминалите 10-15 дни студове прясно пило не е гледано, а запечатаното се е поизлюпило. Семействата изглеждат доста жизнени. Приноса на прашец е вял все още. Чакам с нетърпение джанката.

zayo
08.03.2018, 11:12
Вчера бяха прегледани стотина семейства. Прави веднага впечатление малкото запечатано пило и липсата на личинки. През изминалите 10-15 дни студове прясно пило не е гледано, а запечатаното се е поизлюпило. Семействата изглеждат доста жизнени. Приноса на прашец е вял все още. Чакам с нетърпение джанката.

Колега от района вчера сподели, че е отворил трийсетина семейства и също като на теб му е направило впечатление много малкото запечатано пило и липсата открито такова. За сметка на това каза, че от няколко дни майките са започнали да осеменяват големи площи от питите, а пчелите масово вкарвали прашец от леската. Тук в града е студено и мъгливо, а на 30 км където ми е пчелина точно обратното- слънце и поне 7-8 градуса отгоре.

rosty_sz
09.03.2018, 20:52
Природата се събужда със всеки изманал час. Утре дано не забравя да направя клип.

srg
12.03.2018, 06:19
Вчера довърших прегледа на моите животинки. Много добре са изкарали зимата. Дори и семейства които ги бях отписал са преживели. Запасите са добри. Даже на някои слагах празни пити за осеменяване. И при мен запечатаното пило беше малко , но майките усилено снасят.Сам една майка от късна самосмяна останала неоплодена се наложи да я подменя.
С някои семейства ще имам проблем с роенето.

Ангел Йосифов
12.03.2018, 07:01
Един от начините за запазване на работното състояние(до известна степен) на пчелите е използването на СР.Освен това,СР дава информация,демек, при преглед,вадиш само СР......
Иначе на пчелина вс е нормално.Има 5 жертви,2 от есента,3 през февруари.Всички получиха СР,а повечето и ВО.

rosty_sz
12.03.2018, 23:42
Днес вкарваха много добре прашец. Цъфтят все още само треви и бряст. Дряна утре или сряда.
Моите ще получат основи към 25-ти.

srg
13.03.2018, 17:39
Един от начините за запазване на работното състояние(до известна степен) на пчелите е използването на СР.Освен това,СР дава информация,демек, при преглед,вадиш само СР......
Иначе на пчелина вс е нормално.Има 5 жертви,2 от есента,3 през февруари.Всички получиха СР,а повечето и ВО.

Не е ли рано? Или храниш усилено?

Ангел Йосифов
13.03.2018, 19:33
А ми,усилено-суха захар.Има достатъчно прашец,но нектара е малко.Добре щеше да е да им сипя сироп но пътя е непроходим с автомобил.

mici-92
13.03.2018, 20:27
В събота проверих 2 кошера ЛР.Мед по 12-15кг.Дряна е цъфнал преди 4-5 дена.Яко носят прашец.Пчели на 12и на 14 рамки.Видях,че им е тесничко иполучиха по 2 празни пити на семейство,но днес на 15 градуса при кошерите и в двата на горните прелки вентилираха.Моля за съвет!;)

ch.atanasov
13.03.2018, 20:37
В събота проверих 2 кошера ЛР.Мед по 12-15кг.Дряна е цъфнал преди 4-5 дена.Яко носят прашец.Пчели на 12и на 14 рамки.Видях,че им е тесничко иполучиха по 2 празни пити на семейство,но днес на 15 градуса при кошерите и в двата на горните прелки вентилираха.Моля за съвет!;)

На минус 2 пият вода, на +15 градуса вентилират. :bigsmile:Супер ген. Преди да те е налазил Доцента ( нали по вашия край беше открил Родопиката), пусни ми оферта за една пита с яйца. Може и на лично.

пп. сериозно.

jdrumev
13.03.2018, 20:43
На минус 2 пият вода, на +15 градуса вентилират. :bigsmile:Супер ген. Преди да те е налазил Доцента ( нали по вашия край беше открил Родопиката), пусни ми оферта за една пита с яйца. Може и на лично.

пп. сериозно.



Нещо против Родопиката ли имаш Атанасов?Моите всички са такива и да знаеш много съм доволен.Твоите ако не е тайна какъв модел са?:bigsmile:

kuline
13.03.2018, 20:44
На минус 2 пият вода, на +15 градуса вентилират. :bigsmile:Супер ген. Преди да те е налазил Доцента ( нали по вашия край беше открил Родопиката), пусни ми оферта за една пита с яйца. Може и на лично.

пп. сериозно.

Ти, омлет ли ще правиш? :bigsmile:

ch.atanasov
13.03.2018, 20:47
Нещо против Родопиката ли имаш Атанасов?Моите всички са такива и да знаеш много съм доволен.Твоите ако не е тайна какъв модел са?:bigsmile:

Моите са БМП.:bigsmile:

ch.atanasov
13.03.2018, 20:52
Ти, омлет ли ще правиш? :bigsmile:

Не бе. :bigsmile:По -лесно се транспортират, слагам ги, излюпват се, пренасям ги и ето ти супер майки. Всички около Бургас, ще ми дишат праха.:yahoo:

kuline
13.03.2018, 20:58
Не бе. :bigsmile:По -лесно се транспортират, слагам ги, излюпват се, пренасям ги и ето ти супер майки. Всички около Бургас, ще ми дишат праха.:yahoo:

Брейй!? Те, не само там ще ти завидят на идеята. Ашколсун! :bigsmile:

ch.atanasov
13.03.2018, 21:14
Брейй!? Те, не само там ще ти завидят на идеята. Ашколсун! :bigsmile:

Тихо, че колегата ще вдигне цената.sweating;

jdrumev
13.03.2018, 21:37
Моите са БМП.:bigsmile:



Не ги знам тия.Да ми снимаш на някоя майка антенките да видя за какво иде реч.:bigsmile:

ch.atanasov
13.03.2018, 21:48
Не ги знам тия.Да ми снимаш на някоя майка антенките да видя за какво иде реч.:bigsmile:

Кви антени бе, така мерим ний.

http://pchelari.com/forum/attachment.php?attachmentid=4147&d=1430325260


:ae::bigsmile:

Bobi-M9598
13.03.2018, 21:54
Здравейте,

Чанко, на туй ли викаха "кубитален индекс" не знам така ли се пише!

Поздрави, Г. Георгиев

ch.atanasov
13.03.2018, 22:11
Здравейте,

Чанко, на туй ли викаха "кубитален индекс" не знам така ли се пише!

Поздрави, Г. Георгиев

Я да четете. :boi::bigsmile:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2319&highlight=%D0%BA%D1%83%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0% BB%D0%B5%D0%BD+%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D1%8 1

jdrumev
13.03.2018, 22:19
Атанасов какво ме направи ти бре.:bigsmile:Сега 300лв за микроскоп 85лва за микрометър,Аз още сезона не съм почнал ти ме набута с 300-400лв.Я кажи тия линийки помагат ли за по голям добив на мед?:bigsmile:

mici-92
14.03.2018, 07:07
Здравейте!Забавни сте,но хайде по-сериозно.При условие,че съм ги разширил с по 1 пита,може ли да има друга причина,като прекомерна влажност например,за да вентилират при тези температури? Благодаря предварително за отговора и успех! п.п.За оферти-още нямам количества.Ще трябва мааалко да почакаш.

Трендафил Дончев
14.03.2018, 07:27
Здравейте!Забавни сте,но хайде по-сериозно.При условие,че съм ги разширил с по 1 пита,може ли да има друга причина,като прекомерна влажност например,за да вентилират при тези температури? Благодаря предварително за отговора и успех! п.п.За оферти-още нямам количества.Ще трябва мааалко да почакаш.

Пчелите вентилират когато се повиши влагата или топлината в гнездото. Топлината е по - трудно да се повиши, когато отвън температурите са почти отрицателни. Значи в случая е от влага. Влага от нектар не може да е, защото в момента няма такъв приток отвън. Остава да е влага от повишена температура вътре от работата на пчелите и студения въздух отвън. Другото е ако пчеларя налива сироп, а времето е с повишена влажност/ дъждовно /.Тогава пчелите се стараят да я намалят и защо? Защото виждат нозематозата как ги дебне от някой ъгъл.

mici-92
14.03.2018, 07:40
В събота,махнах фибрана.Възможно да е затова.

ch.atanasov
14.03.2018, 08:59
За оферти-още нямам количества.Ще трябва мааалко да почакаш.

Я пиши на колко рамки са семействата, колко рамки пило имат ( за меда е ясно- нищо, че умираха от гад по някое време hi;), че да не ми отидат парите на вятъра.crying; Пусни и някоя снимка, за достоверност.:)

mici-92
14.03.2018, 13:40
:bigsmile::bigsmile:Семействата са на много рамки.:bigsmile::bigsmile:

rosty_sz
14.03.2018, 14:24
Не знам дали ще ми повярвате, но съм на пчелин в Средна Гора и ме вали градушка в момента.

ch.atanasov
14.03.2018, 16:49
:bigsmile::bigsmile:Семействата са на много рамки.:bigsmile::bigsmile:

Да, 6 в долния и 6 в горния корпус.:laughing:

Nik_m
15.03.2018, 09:21
В събота,махнах фибрана.Възможно да е затова.

Не съм следил темата и може да повтарям. Видя ли кошера дали има майка? Защото когато кошер няма майка по това време започва да бучи и да пърхат пчелите с крила все едно цялия кошер вентилира и може лесно да се заблуди начинаещ пчелар.

mici-92
15.03.2018, 14:59
В събота имаше яйца и запечатано пило на 2 рамки от 2-те страни по педя.Но утре или в другиден,ще проверя.

M.Milkov
15.03.2018, 15:58
В събота имаше яйца и запечатано пило на 2 рамки от 2-те страни по педя.Но утре или в другиден,ще проверя.Колега не ги рови ката час.Да не стане като маймуната като родила маймунчето от радост го удушила.Нищо лично ,но така можеш да простудиш пилото и да го изхвърлят пчелите и да им забавиш развитието.Има време нека да се постопли.Сега им трябва топлина, храна и спокойствие.Поздрави и успешен пчеларски сезон.

mici-92
15.03.2018, 16:14
Никаква последователност във въпросите.Питаш за броя рамки с пчели,а си знаел отговора.Сигурно имаш много свободно време.Много усърдно търсиш неудачи и грешки в работата ми спчелите.Не че,не бъркам сега и в бъдеще няма да греша,но не смятам за голяма грешка при наличието на 12-13кг мед ,сме хранили питки.Като слушам и чета,не сме малко,дето сме го правили по различни причини.Дано и ти не си в тази графа,но едва ли ще си признаеш.:laughing:

mici-92
15.03.2018, 16:24
Я пиши на колко рамки са семействата, колко рамки пило имат ( за меда е ясно- нищо, че умираха от гад по някое време hi;), че да не ми отидат парите на вятъра.crying; Пусни и някоя снимка, за достоверност.:)


Да, 6 в долния и 6 в горния корпус.:laughing:
Горния пост е за Атанасов,ако не е разбрал.

ch.atanasov
15.03.2018, 16:42
Горния пост е за Атанасов,ако не е разбрал.

Разбрах аз, ама питах и за брой рамки с пило- нали ще купувам материал от теб.:bigsmile: Викам си : от тези 12-14р. пчели, сигурно на 10-12 ще е пълно с пило, затова вентилират, супер ген- Родопски.А то какво било на две рамки по една длан.crying;

пп. вярно имам много свободно време, но в никакъв случай не ти дебна неудачите.:)

Nik_m
15.03.2018, 17:04
В събота имаше яйца и запечатано пило на 2 рамки от 2-те страни по педя.Но утре или в другиден,ще проверя.
Щом има пило и яйца значи всичко е на ред. Недей ги ровичка само да им пречиш, те си знаят какво да правят. Но от друга страна те разбирам, и аз като започнах да гледам пчели ги ровичках постоянно и все си намирах причина. Това ще премине леко по леко и после ще започнеш да ги гледаш само когато трябва а не заради измислени пречини. :)

srg
16.03.2018, 07:59
Така е. Тръпката в началото е силна и човек трудно се сдържа, но сезона още е такъв че колкото по-малко по добре.Като се стопли времето с по-малко пушек и внимателни манипулации може да се наблюдават без да им се пречи.

MadAnt
16.03.2018, 18:34
Да, 6 в долния и 6 в горния корпус.:laughing:

http://www.buckfastnrw.de/wp-content/uploads/2016/03/Havixbecker-Imkertag-Professionelle-Ablegerbildung-Jos-Guth.pdf

Точно така, 6 отдолу и 6 отгоре.

Гогол
16.03.2018, 20:22
Щом има пило и яйца значи всичко е на ред. :)

Да,ама какво и какви?Особено във вентилиращия кошер. По това време това'' вентилиране'' говори само за липса на майка.Ще е интересно,но реално споделено.Не фантазии.

Ангел Йосифов
17.03.2018, 08:07
Че то и без майка,пак може да има пило и яйца...

Nik_m
17.03.2018, 18:13
Че то и без майка,пак може да има пило и яйца...
За другото пило и яйца става въпрос. Мисля че всеки пчелар може да го познае.

Илиев
17.03.2018, 18:40
Щом има яйца, според мен вероятността да няма майка клони към нула.

Ангел Йосифов
17.03.2018, 19:56
За другото пило и яйца става въпрос. Мисля че всеки пчелар може да го познае.
Ник,колко запечатано пило имаше преди десетина дена?При мен,половината бяха само със открито.Мислиш ли,че новобранеца ще разпознае яйцата на търтовките от редовните?И аз не мога,ако не знам,че яйцата на търтовкаите не са подредени(компактни), и не са на дъното.А от майка търтовка,яйцата са неразпознаваеми...само за пчелите.
Та вентилирането-бученето по това време е в следствие на липса на майка или пряк дразнител.

Гогол
17.03.2018, 21:32
За другото пило и яйца става въпрос. Мисля че всеки пчелар може да го познае.

Така си мислиш Ник и те разбирам че недоумяваш за нашите предположения, защото ти вече имаш изградена концепция на пчеловъдство.За теб тези елементарни нещица са действия в движение,подминаваш с констатация, че тук трябва да се намесиш и се намесваш компетентно,без да си задаваш въпроса''Да бъде или да не бъде?''.Ачо е напълно прав в поста си.Яйцата няма да ги познаят,запечатаното е в раб.килийки.Но каква е запечатката им?Ще познаят ли гърбатото пило/използвам този термин,защото картинката е идентична/като нямат с какво да го сравнят?Само разсъждавам без да се натрапвам,че въпросния от когото тръгна раздумката е много докачлив и все му се струва че му следят постовете колегите,пълни с.......
Сега контролата пак ще ме нахока че............,но не можах да се стърпя .
Ник,извини ме че използвах поста ти и за други цели.Извини ме!

rosty_sz
18.03.2018, 04:09
Ник,колко запечатано пило имаше преди десетина дена?При мен,половината бяха само със открито.Мислиш ли,че новобранеца ще разпознае яйцата на търтовките от редовните?И аз не мога,ако не знам,че яйцата на търтовкаите не са подредени(компактни), и не са на дъното.А от майка търтовка,яйцата са неразпознаваеми...само за пчелите.
Та вентилирането-бученето по това време е в следствие на липса на майка или пряк дразнител.

Абсолютно не вярвам, че ти няма да разпознаеш търтовка по това време на годината от пръв поглед.

mici-92
18.03.2018, 08:10
Ник!Дръж се.Ножа е дървен!:cool::bigsmile:

Ангел Йосифов
18.03.2018, 09:00
Абсолютно не вярвам, че ти няма да разпознаеш търтовка по това време на годината от пръв поглед.

Имах в предвид самото яйце до 6-7 дневна личинка.....Всъщност,миналат а седмица сложих СР на една търтовка...добре че пчелите ми "дадоха сигнал" да ги проверя, иначе бях ги затворил......а на прелката си работеха-вкарваха прашец.Та в бързината никой не е застрахован от пропуски.

Nik_m
18.03.2018, 17:36
Ник!Дръж се.Ножа е дървен!:cool::bigsmile:
Колегите нищо лошо не са казали, даже са прави. С рутината всичко става по лесно и се забравя какво е било в началото, но си мисля че ако човек е решил да се занивама с пчели поне трябва да различава работническото пило от търтеевото и пчела от търтей.

Kowalski
18.03.2018, 18:02
Яйцата и аз не мога да ги различавам.

Nik_m
18.03.2018, 18:06
Яйцата и аз не мога да ги различавам.
За какво е нужно това, ако има проблеми си личи по поведението на семейството. Майка търтовка и аз не мога да хвана докато не видя търтеевото пило или отслабването на летежа след време. Аз даже си мислех че яйцата са еднакви никога не съм заглеждал яйцата.

Kowalski
18.03.2018, 18:15
За какво е нужно това, ако има проблеми си личи по поведението на семейството. Майка търтовка и аз не мога да хвана докато не видя търтеевото пило или отслабването на летежа след време. Аз даже си мислех че яйцата са еднакви никога не съм заглеждал яйцата.

До днеска и аз си мислех,че са еднакви.

ch.atanasov
18.03.2018, 18:24
До днеска и аз си мислех,че са еднакви.

И по какво се различават ?

Трендафил Дончев
18.03.2018, 18:33
И по какво се различават ?

По пола.;)

Kowalski
18.03.2018, 18:33
Еми вие ще го кажете.

ch.atanasov
18.03.2018, 18:52
По пола.;)

Това е ясно, но така като ги гледа как познава -кое е оплодено и кое не. Кое мъжко, кое женско.

Трендафил Дончев
18.03.2018, 18:55
Това е ясно, но така като ги гледа как познава -кое е оплодено и кое не. Кое мъжко, кое женско.


С овоскоп. Шегувам се.

ch.atanasov
18.03.2018, 19:03
Яйцата и аз не мога да ги различавам.


... Аз даже си мислех че яйцата са еднакви никога не съм заглеждал яйцата.


До днеска и аз си мислех,че са еднакви.


И по какво се различават ?

Вече ги различавате, как го правите.

Вълчан
18.03.2018, 19:39
Единствено с което мога да помогна, е разположението и броя на яйцата в килийката. При търтовка, но не майка снасяща само търтеиви, яйцата не са центровани и има повече от едно яйце в килийката. Мисля, че това вие известно на всички!

Kowalski
19.03.2018, 14:27
Вече ги различавате, как го правите.

Аз НЕ МОГА ДА ГИ РАЗЛИЧАВАМ.От колегите разбрах,че не са еднакви.Иначе аз не мога да ги различавам.Дано си ме разбрал.

Трендафил Дончев
19.03.2018, 14:33
Аз НЕ МОГА ДА ГИ РАЗЛИЧАВАМ.От колегите разбрах,че не са еднакви.Иначе аз не мога да ги различавам.Дано си ме разбрал.

Чуждата литература сочи, че са еднакви по форма и големина.

ch.atanasov
19.03.2018, 14:44
Аз НЕ МОГА ДА ГИ РАЗЛИЧАВАМ.От колегите разбрах,че не са еднакви.Иначе аз не мога да ги различавам.Дано си ме разбрал.

Аз мноооого трудно и баааавно разбирам, но до колкото помня яйцата ( оплодени-неоплодени ) са като две капки вода, тоест- еднакви. Това по колко броя са в килийка, как са разположени в нея , кога се случва това е друга тема.

Nik_m
19.03.2018, 16:59
Аз мноооого трудно и баааавно разбирам, но до колкото помня яйцата ( оплодени-неоплодени ) са като две капки вода, тоест- еднакви. Това по колко броя са в килийка, как са разположени в нея , кога се случва това е друга тема.
И според мен са еднакви, но Ангел май се бъзика с нас че били различни и понеже бавно згряваме изписахне 2 страници спам.

Ангел Йосифов
20.03.2018, 07:32
И според мен са еднакви, но Ангел май се бъзика с нас че били различни и понеже бавно згряваме изписахне 2 страници спам.

Нали и аз споменах,че само пчелите си ги различават.Майката търтовка си ги реди,докато на пчелите търтовки яйцата се пръснати по рамките и не са в центъра на килийките.
Тааааа,отваряш кошера гледаш наредени яйца и личинки.....а пчелите бучат.В случая само бученето може да ми привлече вниманието или чак,когато пилото се изгърби....

Nik_m
20.03.2018, 08:07
Нали и аз споменах,че само пчелите си ги различават.Майката търтовка си ги реди,докато на пчелите търтовки яйцата се пръснати по рамките и не са в центъра на килийките.
Тааааа,отваряш кошера гледаш наредени яйца и личинки.....а пчелите бучат.В случая само бученето може да ми привлече вниманието или чак,когато пилото се изгърби....
Да и аз съм на същото мнение. Поведението на пчелите говори много за състоянието на семейството.

jdrumev
20.03.2018, 08:11
А възможно ли е от търтовка да излезе майка?:bigsmile:

Nik_m
20.03.2018, 08:14
А възможно ли е от търтовка да излезе майка?:bigsmile:
Няма невъзможни неща, но при мен не се е случвало.

Валентин.
20.03.2018, 11:08
Познават, “дръжки“ пчелите. Щом залагат майчила на търтовки, са ми ясни колко познават.

Nik_m
20.03.2018, 11:29
Познават, “дръжки“ пчелите. Щом залагат майчила на търтовки, са ми ясни колко познават.
Надеждата умира последна :)

Валентин.
20.03.2018, 12:14
По-интересно е, че майките знаят къде да снесат оплодено, и къде неоплодено яйце. А майките търтовки не знаят, щом пускат неоплодени яйца в работнически килийки. Те всъщност нямат и оплодени.

jdrumev
20.03.2018, 12:53
Може феромоните да играят някаква роля при разпознаването.

Ангел Йосифов
20.03.2018, 15:35
1% от яйцата на търтовката имат двоен набор хромозоми и е възможно да се изведе читава майка.Друг е въпроса,дали търтовката ще позволи заместница.
п.п. Освен това майката осеменява там,където пчелите са подготвили килийките,а не където и дойде.

Гогол
20.03.2018, 16:14
п.п. Освен това майката осеменява там,където пчелите са подготвили килийките,а не където и дойде.

Именно Ачо,сега пчелите подготвят/полират/само работнически килийки. Търтовката/ите/ ръсят в тях и резултата се вижда от нас като го запечатат.А нормалната майка пуща осемененото яйце в полирана работническа или не осемененото–в търтиева,също полирана килийка.Мисля че,Валентин е визирал това в поста си.
Относно 1% нямам читаво мнение.Може би в лабораторни условия или като теория на вероятностите–да.

Ангел Йосифов
20.03.2018, 16:28
За този 1% се твърди,че имено той(%) заблуждава колегите,че пччелите са откраднали чуждо яйце........

Трендафил Дончев
20.03.2018, 17:47
За този 1% се твърди,че имено той(%) заблуждава колегите,че пччелите са откраднали чуждо яйце........

Този начин се получава само от женски към мъжки. При липса на мъжки, част от женските стават мъжки. Обратния процес е по - труден и рядко срещан за да го е виждал някой и да си помисли, че пчелите крадат яйца. При пчелите се наблюдава само при Капската пчела (apis mellifera capensis). Правени са опити и с други два вида пчели, но вече при лабораторни условия.

zayo
20.03.2018, 19:21
Този начин се получава само от женски към мъжки. При липса на мъжки, част от женските стават мъжки. Обратния процес е по - труден и рядко срещан за да го е виждал някой и да си помисли, че пчелите крадат яйца. При пчелите се наблюдава само при Капската пчела (apis mellifera capensis). Правени са опити и с други два вида пчели, но вече при лабораторни условия.

При мен вероятно е прехвръкнала някоя Карпатка през Дунава, защото преди 4-5 години при 100% липса на майка и каквото и да е пило се пръкна отникъде един единствен маточник и то това преди семейството да стане търтовка. От маточника се излюпи нормална майка, която се оплоди.

jdrumev
20.03.2018, 19:24
При мен вероятно е прехвръкнала някоя Карпатка през Дунава, защото преди 4-5 години при 100% липса на майка и каквото и да е пило се пръкна отникъде един единствен маточник и то това преди семейството да стане търтовка. От маточника се излюпи нормална майка, която се оплоди.



А зимата как изкара?

Валентин.
20.03.2018, 20:34
Мисля, че Капската пчела се намира някъде в Южна Африка.

Трендафил Дончев
20.03.2018, 20:49
Мисля, че Капската пчела се намира някъде в Южна Африка.

Да, най - южната - ЮАР

Ангел Йосифов
20.03.2018, 22:22
За този 1% се твърди,че имено той(%) заблуждава колегите,че пччелите са откраднали чуждо яйце........

Това съм го чел в една от книгите на А.Грънчаров.Срещал съм го и в статии,но никъде не се споменаваше,че това е възможно само за аборигенските пчели..

Трендафил Дончев
20.03.2018, 22:32
Това съм го чел в една от книгите на А.Грънчаров.Срещал съм го и в статии,но никъде не се споменаваше,че това е възможно само за аборигенските пчели..

Ти пък къде ни запрати чак в Австралия?

Ангел Йосифов
21.03.2018, 07:07
Знам къде е Австралия,знам къде е Юар.Просто им обърках туземците."Аборигенската пчела" да се чете"Зулуска пчела"

Вълчан
21.03.2018, 09:15
Мисля, че пчелите пренасят яйца: Случвало ми се няколко пъти, след като отнема майката и им оставя пита само с яйца, маточници да ми се появяват по краищата, и на други пити където е имало маточни чашки. Това съм го наблюдавал когато е много топло-горещо и сухо лятото!

Nik_m
21.03.2018, 18:54
Мисля, че пчелите пренасят яйца: Случвало ми се няколко пъти, след като отнема майката и им оставя пита само с яйца, маточници да ми се появяват по краищата, и на други пити където е имало маточни чашки. Това съм го наблюдавал когато е много топло-горещо и сухо лятото!
На мен ми се е случвало да видя маточнк в рамка която съм оставил на мястото на хранилката да свалят мед. Но има вариант и майката да се е качила през отвора за хранилката.

Трендафил Дончев
21.03.2018, 19:00
На мен ми се е случвало да видя маточнк в рамка която съм оставил на мястото на хранилката да свалят мед. Но има вариант и майката да се е качила през отвора за хранилката.

Ами снимайте ги тия любопитни неща. Че то това си е направо за Гинес.

mici-92
23.03.2018, 11:19
Щом има яйца, според мен вероятността да няма майка клони към нула.
Да, Илиев.Да,Дончев.Макар в пчеларството,да има странни и неразгадани случки(описани от А.Грънчаров),логичното мислене води до правилния извод.Другата седмица,ще бъда по-конкретен.

ch.atanasov
23.03.2018, 11:39
Да, Илиев.Да,Дончев.Макар в пчеларството,да има странни и неразгадани случки(описани от А.Грънчаров),логичното мислене води до правилния извод.Другата седмица,ще бъда по-конкретен.

Питам се : защо ги описва д-р А. Грънчаров тези случки, а не някой, като проф. Пл. Петров. Дали не ги е сънувал.:bigsmile:

Трендафил Дончев
23.03.2018, 11:50
Да, Илиев.Да,Дончев.Макар в пчеларството,да има странни и неразгадани случки(описани от А.Грънчаров),логичното мислене води до правилния извод.Другата седмица,ще бъда по-конкретен.

Колега, ти направо ме хвърли в размисъл и тотално ми разби логичното мислене. Ще изчакам конкретизирането ти следващата седмица, че сега съм затруднен в отговора си за неразгаданите и странни случки в пчеларството. ;)

rosty_sz
29.03.2018, 16:53
Ходих да пръскам тревата днес и не се сдържах. Отворих 3 бр. силен, среден слаб. Пчелите не са повече от предния път (07.03) и това се очакваше, все пак през март се сменят зимните и при изчистването на пилото заради закъснелите студове семействата избуксуваха. Силния имаше пило на 5 пити, средния на 4 и слабия на 3. Пилото е всякакво но сякаш преобладаваше запечатано и яйца което пак говори за забавяне на темповете на снасяне покрай последните студове но е по добре от предния път. Запасите рязко намаляват, но за мой късмет джанката забави и до 3-4 дни всичко ще побелее, а от нея се мятат на рапицата която от седмица има хубав бутон и до десетина дни ще е готова.

Niki1313
29.03.2018, 19:02
Ходих да пръскам тревата днес и не се сдържах. Отворих 3 бр. силен, среден слаб. Пчелите не са повече от предния път (07.03) и това се очакваше, все пак през март се сменят зимните и при изчистването на пилото заради закъснелите студове семействата избуксуваха. Силния имаше пило на 5 пити, средния на 4 и слабия на 3. Пилото е всякакво но сякаш преобладаваше запечатано и яйца което пак говори за забавяне на темповете на снасяне покрай последните студове но е по добре от предния път. Запасите рязко намаляват, но за мой късмет джанката забави и до 3-4 дни всичко ще побелее, а от нея се мятат на рапицата която от седмица има хубав бутон и до десетина дни ще е готова.

Рости,

Малко встрани от темата..., но искрено се надявам, че си пръскал тревата с препарат различен от "Глифозат".

http://www.mediapool.bg/masovo-izpolzvan-herbitsid-otkrit-v-telata-na-dobrovoltsi-vklyuchitelno-i-u-nas-news207561.html

https://biopogled.com/%D0%BF%D0%B5%D1%82-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%BE-%D1%80%D0%B0%D1%83%D0%BD%D0%B4%D1%8A%D0%BF-%D1%82%D1%80%D1%8F%D0%B1/ (https://biopogled.com/%D0%BF%D0%B5%D1%82-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%BE-%D1%80%D0%B0%D1%83%D0%BD%D0%B4%D1%8A%D0%BF-%D1%82%D1%80%D1%8F%D0%B1/)

...Полагането на грижи за поддържане на тревата около пчелните кошери е важно мероприятие, но след време, нашите деца и внуци, ще ни "съдят" за нашето безотговорно отношение към опазването на околната среда - замърсени почви, води, въздух, растителност, храна и т.н.

Ни най-малко имам право да те коря и поучавам, какво да правиш с твоята собственост, защото навремето и аз със своето незнание съм правил същите упражнения, но и не мога да остана мълчалив свидетел на нещо, което мисля, че може да се подобри към по-добро.

Успех с пчеларството и опазването на природата.

Гогол
29.03.2018, 21:14
Рости,

Малко встрани от темата..., но искрено се надявам, че си пръскал тревата с препарат различен от "Глифозат".
Успех с пчеларството и опазването на природата.
Е и какъв да е той,че да има същото въздействие? Да,сетих се –Раундъп,действа по–бързо и по –безболезнено.Само 25 години.

jdrumev
29.03.2018, 21:16
Е и какъв да е той,че да има същото въздействие? Да,сетих се –Раундъп,действа по–бързо и по –безболезнено.Само 25 години.



Те не го ли спряха от производство?

Гогол
29.03.2018, 22:40
Те не го ли спряха от производство?

Не.Като духне белия вятър от юг и той пристига с цистерните.На по–ниска цена и от глофозата.

agro
29.03.2018, 22:43
Не.Като духне белия вятър от юг и той пристига с цистерните.На по–ниска цена и от глофозата.
Раундъп = глифозат, т.е. едно и също.

demonj
30.03.2018, 05:58
Вчера ходих на пчелина да разпечатва рамки с мед по кошерите,както всяка година ДБ е изпреварил МК по развитие към това време на сезона,най силния ДБ е на 12 междорамия пчели 7 рамки с пило наличие на доста търтиево пило, изградили са и полирали и маточни чашки,вкарах му маточната рамка за полиране на маточниците и днес отивам да пренасям ларви,толкова рано досега не съм залагал майки та ще видим каква ще излезе накрая.

Гогол
30.03.2018, 21:12
Раундъп = глифозат, т.е. едно и също.

Те тъй,ама не е баш тъй,Агро .Едно и също е само активния пестицид.Другото е тайна на Монсанто. Разликата ти спестява 10 дена,а за земеделците това е голям период от време.Те т,ва е.

Ангел Йосифов
31.03.2018, 06:34
Към хербицида,земеделците добавят и амониева селитра за усилване на ефекта......

Вълчан
01.04.2018, 07:39
Вчера преглеждах кошерите, доста са си намалили заасите, но имат по 5р. пило. Има вече и търтеи, излюпени и запечатано пило. Сливите са в пика си, цели поляни с мъртва коприва (великденче). Дряна е оцелял на снега и събират прашец, дано да няма вече слани!

srg
02.04.2018, 06:24
Великденче и мъртва коприва са различни билки.

Вълчан
02.04.2018, 08:29
Великденче и мъртва коприва са различни билки.

Това ми е известно, но голям процент от хорта казват на лилавата мъртва коприва цъвтяща по това време: великденче! Затова е в скоби! https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%8A%D1%80%D1%82%D0%B2%D0%B0_%D0%BA%D0%BE% D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0

srg
02.04.2018, 10:55
В интерес на истината и аз мислех така преди. Но като започнах да търся какво е това растение със ситни сини цветчета които пчелите така харесват и го има в изобилие при мен разбрах, че греша с името.

srg
04.04.2018, 04:46
Прегледах моите животинки. Очертават се бурни времена.

mici-92
06.04.2018, 11:51
В сряда 05.04,тихо и топло време,с възможност за подробен преглед.Разноцветния прашец и количеството,който принасят е радост за очите.Покритието от пчели на 7-8-9 рамки ЛР.Запечатано пило на 3-4 рамки на площ от 2/3,а прясното на 2-3 пити на площ 1/2 двустрано.И 3-те кошера,които имам оцеляха,въпреки грешките ми.Изгежда имах късмет с меката зима.От единия кошер миналата седмица изхфърлиха 10 мумии в продължение на 4-5 дни,но сега нещата изглеждат добре,като ще продължа да го наблюдавам.Развитието продължава и ситуацията се мени за ден. В последната седмица на март бях притеснен за състоянието на семействата.И затова се зарадвах,че предположенията на Дончев и Илиев се оказаха верни тогава,може би разсъждаваха най-логично.Все пак благодаря на всички за съветите,за да може един начинаещ да прескочи зимата.Сега ви желая успех и затова на работа.

rosty_sz
06.04.2018, 15:58
Масово са се излюпили първите търтеи и са заели позиции на крайните рамки. Джанките ми не цъфнаха, последния сняг им е... мамата. Въпреки това има много цъфтеж както на дръвчета така и на треви и приноса на прашец е уникален. До сега не съм виждал толкова принос на прашец. Семействата "надигат глава", а първи блок с рапица вече има пионерчета.

Nik_m
06.04.2018, 16:36
Масово са се излюпили първите търтеи и са заели позиции на крайните рамки. Джанките ми не цъфнаха, последния сняг им е... мамата. Въпреки това има много цъфтеж както на дръвчета така и на треви и приноса на прашец е уникален. До сега не съм виждал толкова принос на прашец. Семействата "надигат глава", а първи блок с рапица вече има пионерчета.

Интересно, на мен пък ми направи впечтление липсата на търтей. Търтеево пило не видях никъде!

rosty_sz
06.04.2018, 16:59
Имам малко зап.търтиево пило, а на предния преглед не ми направи впечатление да има. Все пак не ровя много много из пилото на пролет. Масово имаше по 50-60 търтея на предпоследните пити.

Nik_m
06.04.2018, 17:05
Имам малко зап.търтиево пило, а на предния преглед не ми направи впечатление да има. Все пак не ровя много много из пилото на пролет. Масово имаше по 50-60 търтея на предпоследните пити.
При мен всички кошери започват развитието от южната страна и може би търтейте са там. Аз започвах прегледа от свеврната стана, стигам до пило и слагам основата и може би не съм стигнал до търтейте, защото не видях нито един. Видях няколко само при облитането. Извадих 80 медови пити, ще има и за отводки, ще има и ако се развали времето и започнат да гладуват да им сложа по една на кошер.

Илиев
06.04.2018, 17:12
И при мен същата картинка - един търтей няма за тамазлък, една килийка изпъкнала леко не видях!!...явно в Северна България търтеите ще са дефицитни тази пролет.

Nik_m
06.04.2018, 18:00
Ще ходим до южна да си вземем няколко за тамазлък :)

mici-92
06.04.2018, 18:39
Ще ви дадем няколко юнака.:bigsmile:

solaris60
06.04.2018, 18:41
Ще ходим до южна да си вземем няколко за тамазлък :)

Майки да има само. Ние ще се погрижим. Ще ви дадем едно рамо.;)

Вълчан
06.04.2018, 19:53
Имам малко зап.търтиево пило, а на предния преглед не ми направи впечатление да има. Все пак не ровя много много из пилото на пролет. Масово имаше по 50-60 търтея на предпоследните пити.

И аз имам в кошерите търтей, от една седмица! Карловско!

zayo
06.04.2018, 21:26
Масово са се излюпили първите търтеи и са заели позиции на крайните рамки. Джанките ми не цъфнаха, последния сняг им е... мамата. Въпреки това има много цъфтеж както на дръвчета така и на треви и приноса на прашец е уникален. До сега не съм виждал толкова принос на прашец. Семействата "надигат глава", а първи блок с рапица вече има пионерчета.

Рапицата бързо ще ги вдигне на крака и то безплатно. Хубавото е, че ще даде добър старт и то навреме за акацията. Моите не съм ги отварял от преди последното застудяване и не знам дали имат или не търтиево пило. Джанките до 2-3 дни ще цъфнат и на пчелина за разлика от града, където от почти седмица цъфтят. Рапицата при мен я очаквам с около две седмици закъснение около 20-25 април. Утре ще пръскам тревата и ще погледна в част от семействата.

srg
11.04.2018, 05:30
Колега! Тук е южен централен.

rosty_sz
11.04.2018, 07:07
Първи ден от цъфтежа. 8 часа по-късно беше избухнала. Толкова висока и гъста рапица за пръв път имам до пчелин.

Вълчан
23.04.2018, 10:26
Вчера: 22.4 Отидох да слагам магазините; Глога цъфнал, мекиша започва, акацията колкото едно кутре. Има изгкед тази година меда да е доста смесен. Гледам колегата е пуснал снимки от Велико Търново, на аморфа и липа, и в южния положението е същото с двете растения!

mici-92
23.04.2018, 11:01
Моля спешно за съвет.Трябва да извадя 1-2рамки от горния корпус.Мога да избирам м/у рамки с непокрит прашец и рамки с незапечатан и с 1/3 запечатан(предполагам стар) мед.Как да я съхраня?

srg
24.04.2018, 04:00
Не знам каква ти е целта, но все още има хладни места където молците няма да ги нападнат.Дългосрочно единственото сигурно място е при пчелите.

roxterox
24.04.2018, 07:03
Снощи видях цъфнала акация от жълтата. Рапицата има още докато прецъфти, и тази година година ще е мишмаш продукцията.

jdrumev
24.04.2018, 07:08
Снощи видях цъфнала акация от жълтата. Рапицата има още докато прецъфти, и тази година година ще е мишмаш продукцията.

Меда от жълта акация е само за тъщи.:bigsmile:/Шегувам се/

mici-92
24.04.2018, 08:26
Не знам каква ти е целта, но все още има хладни места където молците няма да ги нападнат.Дългосрочно единственото сигурно място е при пчелите.
Прекалих със сиропа.

дядо борю
24.04.2018, 19:12
Снощи видях цъфнала акация от жълтата. Рапицата има още докато прецъфти, и тази година година ще е мишмаш продукцията.
Най вероятно си видял златен дъжд,който не отделя нектар и не се посещава от пчелите.Жълтата акация,или Карагана цъфти по късно от бялата акация или след 15 май.

enchev
24.04.2018, 19:59
Колега жълтата акация цъфти преди бялата когато прецъфти почва бялата

roxterox
25.04.2018, 21:07
Първите акации се белнаха, до 2 дена ако задържи жегата ще започне цъвтежа. Идва "априлския сняг" :D

srg
26.04.2018, 03:23
Рапицата при мен скоро няма да прецъфти а акацията наближава. Чиста акация няма да има.

jdrumev
26.04.2018, 08:30
Рапицата при мен скоро няма да прецъфти а акацията наближава. Чиста акация няма да има.

По добре да има нещо от колкото нищо.

Вълчан
26.04.2018, 09:15
По добре да има нещо от колкото нищо.

В Карловско вече е цъфнала на 70% Акацията! Глога, мекиша, рожкова и той е в силата си!? Май ще има мед!

agro
26.04.2018, 20:54
https://sinor.bg/14700-ZhALTA-AKACIYa-I-ZLATEN-DAZhD
Това го поставих заради мнения, които вече не виждам.

jdrumev
26.04.2018, 21:00
Златен дъжд (Laburnum vulgare Berhl et. Presl.) аз като ви казвам,че е подходящ за тъщи не ми вярвате.:bigsmile:

mici-92
29.04.2018, 19:37
Каква стана тя?На финалната права,с високите температури в последните дни на север ни изпревариха!;)

roxterox
29.04.2018, 20:31
Днес нагледах рапицата и о чудо, взела че почти прецъфтяла. Тук таме жълтее но се зеленее много повече. А акацията тъкмо почва да цъфти усилено. А в дерето нагоре още не се е белнала. Чувствата които напират в мен са много динамични :D

mici-92
02.05.2018, 08:49
Побеля акацията и при нас,макар хубаво да не е разтворила цветчета.Липата до 3-4 дни ще се отчете и тя. Вчера отворих 2 кошера,с намерение да ротирам първите 2 к-са,но какво видях.В горния к/с на 4 пълни рамки скоро запечатано пило,оскъден прашец и обилно разтелен нектар във форма на дебел венец.Поставих нов к/с с 5 изградени пити и 5 основи през една м/у двата корпуса без да ги ротирам.Първи к/с пълен, като и тук прашеца и пилото са малко.Отворени са основната и всички прелки на корпусите.Правилно ли съм постъпил и ако не ,ще съм благодарен да споделите в какво!

rumenggr
02.05.2018, 09:58
Побеля акацията и при нас,макар хубаво да не е разтворила цветчета.Липата до 3-4 дни ще се отчете и тя. Вчера отворих 2 кошера,с намерение да ротирам първите 2 к-са,но какво видях.В горния к/с на 4 пълни рамки скоро запечатано пило,оскъден прашец и обилно разтелен нектар във форма на дебел венец.Поставих нов к/с с 5 изградени пити и 5 основи през една м/у двата корпуса без да ги ротирам.Първи к/с пълен, като и тук прашеца и пилото са малко.Отворени са основната и всички прелки на корпусите.Правилно ли съм постъпил и ако не ,ще съм благодарен да споделите в какво!

Доколкото разбирам, си разделил пилото с празен корпус. Задължително проверка за маточници след 4 дни! Ако трябва стръсквай пчелите, но щателни прегледай! Гледай и за "скрити," почти вградени в питата маточници. След още 4 дни аз лично, пак бих проверил. При това разделяне и отворени прелки, пчелите в корпуса с пило, без майка и отворени прелки, често губят усещане за присъствието и' и залагат маточници. Ако дъното ти е с голяма мрежа, може да не оставяш отворени прелки в горните корпуси. При такова разширение е добре да оставиш майката в първи. При положение, че са отворени само първите корпуси, всички влизащи и излизащи пчели усещат майката минавайки през нейния корпус. Това не отменя проверката! Ако държиш на медосбор, грижи се семейството да не се разсейва!