PDA

Виж пълната версия : Какво е положението в южния централен регион



Страници : 1 2 [3] 4 5 6 7

boris
02.09.2016, 13:07
И при мен има пило и то повече от нормалното за това време, може би защото не съм извадил всичкия мед . Снимката е от преди 4 дни.

vasilevsa
02.09.2016, 13:56
И при мен има пило и то повече от нормалното за това време, може би защото не съм извадил всичкия мед . Снимката е от преди 4 дни.

Боре, като ги гледам тия жабарки не се учудвам, че си пълен с пило.

boris
02.09.2016, 14:28
Ангеле, не са жабарки. Приличат , но не са.

Димо Караангелов
02.09.2016, 15:05
Хм, и при мен тоя модел са добре от към пило,но имам и други дето бая са я закъсали!!!

бат тянко
02.09.2016, 16:01
Няма как. Има и мърша. Щом не са ги сменили, значи има хляб в тях. Ако иззимуват, ще избухнат по рапично време!

jdrumev
02.09.2016, 16:29
Борка тоя кошер да не е отводка от тая година?

boris
02.09.2016, 19:13
Данчо, отводка е , но от миналата година.

vasilevsa
02.09.2016, 19:14
Ангеле, не са жабарки. Приличат , но не са.


Сигурно е майка на Дони. Ако е така е серия на бъкфаст, дето пак си има италиански гени.

Валентин.
02.09.2016, 20:27
Сигурно е майка на Дони. Ако е така е серия на бъкфаст, дето пак си има италиански гени.
Всички Бъкфасти са тръгнали от италианките. Англииския поп е кръстосвал италианки с други пчели(карника например или кипърски). Никога не е кръстосвал карника с карпатка например. Всички Бъкфасти са на основата на италианки.

vasilevsa
02.09.2016, 20:34
Всички Бъкфасти са тръгнали от италианките. Англииския поп е кръстосвал италианки с други пчели(карника например или кипърски). Никога не е кръстосвал карника с карпатка например. Всички Бъкфасти са на основата на италианки.

Нали и аз това казвам. Затова ги именовах "жабарки".

scutellator
02.09.2016, 22:12
....Всички Бъкфасти са на основата на италианки.

Да, само че тази основа е отпреди Първата Световна Война (1916г) и от тогава е минало доста време. Отделен е въпроса, че не става въпрос за такива италиански пчели, които към днешна дата съществуват някъде под каквато и да е форма (кафяви лигурийски, умерени в отглеждането на пило).

Освен лигурийските, през годините са добавяни и Френски, Анадолски, Гръцки, Критски, Арменски, Сахариенсис, Монтикола, Ирански, Кавказски, Приморски и др.
Външното сходство с лигурийските (както и с anatoliaca, remipes, sahariensis и с meda - все светло оцветени) пчели и сходството на годишния цикъл на отглеждане на пилото с лигустика ( sahariensis и remipes, НО НЕ И с този на anatoliaca и meda) са просто съвпадения, нямащи нищо общо помежду си.

Наличието на такова пило по това време на годината съществува, просто защото въпросния пчеловъд е пожелал така да бъде. За някои климатични райони това би бил най-нежелателен белег и съответно при тамошните пчеловъди такова поведение просто не съществува (защото те са пожелали така да бъде).

Валентин.
03.09.2016, 13:38
Е, то не става и дума за “оня“ Бъкфаст от преди 100 години.

scutellator
06.09.2016, 14:46
Е, то не става и дума за “оня“ Бъкфаст от преди 100 години.

Въобще си нямам на идея какво искаш да кажеш.
Преди 100 години дори не е съществувала идеята за Бъкфастски пчели. Първата стабилна комбинация се появява малко преди средата на 40-те.
Ако имаш предвид обаче, че днешните Бъкфастски пчели не са съвсем същите като някога - си напълно прав! То и патогенните с които се справят пчелите също не са като едно време. Въпреки това обаче ще се изненадаш че на места все още съществуват оригинални брат Адамови пчели в "чиста" форма.

Валентин.
06.09.2016, 19:33
Спора беше, че бъкфаста си е Италианка. А иначе остави бацили, патогени, паразити, микроби, тях ги има както за Италианките така и за Бъкфастовете и за Карпатските и т.н.
П.П. Италианка кръстосана с нещо си. Кой каквито експерименти е решил да си направи. Още повече, че вие (майкопроизводителите) твърдите че италианските гени надвиват над другите.hi;

scutellator
06.09.2016, 21:15
Спора беше, че бъкфаста си е Италианка....
П.П. Италианка кръстосана с нещо си...
IT IS NOT!!!!
То и Добермана е Ротвайлер, кръстосан с Немски Пинчер, Хрътка, Териер, Немска Овчарка и още нещо.
Имал съм италианки в продължение на повече от 10 години... Повечето нормални хора не виждат разлика между пчела и оса, тъй че няма как да ти се сърдя - говориш от позицията на човек, който не е имал опит нито с едното, нито с другото ( освен ако нямаш напредвид онова, което се продава масово в бг като Италианка, карника или каквото се сетиш още)

И между другото, аз никога не съм бил майкопроизводител и нямам намерения да ставам такъв някога! Основната ми дейност е развъждане на пчелите и целия производствен процес е бил подчинен в услуга на МОИТЕ потребности. Досега ВИНАГИ съм произвеждал майки от линиите, от които АЗ имам нужда ( което не означава непременно най-добрите за нуждите на пчеларя), като реализирам излишните ( негодните индивиди за развъждане, според моите стандари) майки на пчеларите, което пък генерира финансов ресурс за продължаване на дейността.
Смятам че контраста, така обяснен, е очевиден и за най-начинаещия пчелар.

Валентин.
06.09.2016, 22:34
Е не че нещо ама твоите пчели на каква основа са и с какво са кръстосани? Не че ще ми кажеш, ама аз да си питам. И защо се жълтеят, ако не е тайна?

scutellator
07.09.2016, 06:58
Е не че нещо ама твоите пчели на каква основа са и с какво са кръстосани? Не че ще ми кажеш, ама аз да си питам. И защо се жълтеят, ако не е тайна?
Повечето по майчина линия са анатолийки ( такива ми са климатичните условия и искам бурното развитие напролет). На почти всички, италианка е добавена за последно през 1916 г.

Защо жълтеят? Ами повечето пчелни раси на тоя свят са светло оцветени, тъмните са по-скоро изключение. Селектирането за определен цвят би намалил фокуса към другите, по-важни качества. Все пак пчели се отглеждат заради меда им, не заради цвета, нали така?

След като се кръстосат, създаде се вариация ( жълти кафяви, червени, тъмни, големи, малки, дълги и къси....) и множество нови комбинации, от които селекцията да започне отново ( селекция без вариация е невъзможна), линията трябва да се стабилизира наново, след което пак трябва да се създаде вариация. Напред- назад, подобно на свиренето на акордеон - ако не го разпъваш и събираш, музиката не свири. Крехък баланс между линейно ( родословие с дървовидна структура) и кръстосано развъждане (създаване на вариация)

По закон, комбинациите, които съчетават най-добрите качества "от двата свята" в хомозиготно състояние, на практика се намират някъде между двата екстремума на оригиналите) http://perso.fundp.ac.be/~jvandyck/homage/books/images/antirrh_vert_de.gifш

stan-dob
16.09.2016, 16:09
Вчера, при прегледа в една от майските отводки, имаше запечатано търтиево пило - около 20-40 килийки, а другите две крайни рамки бяха почти изцяло със запечатано работническо пило. Майката е осакатена през април и на два пъти от кошера предишния собственик е изземвал всички маточници от самосмяните. Последния път с половината пчели и част от пилото. Надявах се да направят още една трета самосмяна, но семейството се разви до 8 рамки без да заложат повече маточници.

Ангел Йосифов
16.09.2016, 18:46
Отложили са самосмяната за догодина.Но вероятността да иззимеят без тази майка е голяма....Демек-в края на март трябва да имаш резервен план за майката.Най-добрия сценарий е залагане на самосмяна през април.

n.kostadinov
16.09.2016, 20:57
При мен пък една тазгодишна отводка реши да сменя майката в началото на август.Майката е с един парализиран заден крак, тазгодишна е и работи доста добре.Но са решили да я сменят, тяхна си работа щом са решили няма да им се меся я.През около 15-тина дни отварям да видя новата майка и вече три пъти виждам прегризани заложените маточници, явно е много упорита сакатата :bigsmile: Надявам се все пак самосмяната да не успее сега и да остане за април :)

solaris60
16.09.2016, 21:29
При мен пък една тазгодишна отводка реши да сменя майката в началото на август.Майката е с един парализиран заден крак, тазгодишна е и работи доста добре.Но са решили да я сменят, тяхна си работа щом са решили няма да им се меся я.През около 15-тина дни отварям да видя новата майка и вече три пъти виждам прегризани заложените маточници, явно е много упорита сакатата :bigsmile: Надявам се все пак самосмяната да не успее сега и да остане за април :)

Може малко да го резнеш. До толкова, че да не и пречи много, а и да не дразни пчелите като го влачи. Малко е драстично, но е по - добре.

n.kostadinov
16.09.2016, 21:32
Може малко да го резнеш. До толкова, че да не и пречи много, а и да не дразни пчелите като го влачи. Малко е драстично, но е по - добре.

Ако искаш вярвай ама точно така направих още през август :bigsmile: дори се смяхме с един приятел като му разправях, че го резнах да не и закача :bigsmile:

zurkelai
23.09.2016, 21:01
Не знам при вас как е ама тука в Хасковско пчелите са натиснали яко бръшляна.Сега цъфти и около ниго все едно рояци .

Вълчан
26.09.2016, 09:35
Положението е трагично, дъжд няма от три месеца, полетата; са Сахара. Бях дал по 3-и килограма захар, като сироп в началото на август. Една отводка е убита и разграбена, друга беше убита на 23.9 и я раграбваха. По спешност, на другия ден на всички дадох по няколко килограма Апифонда.

zurkelai
26.09.2016, 11:19
Да дъжд няма и паша няма и......нищо няма.Какво мислите дали да слагаме питки?

rosty_sz
26.09.2016, 11:41
Мисля да не ги закачаме за сега.

Вълчан
27.09.2016, 09:52
Да дъжд няма и паша няма и......нищо няма.Какво мислите дали да слагаме питки?

Както писах по горе, сложих. Запасите на прегледаните 1/3 кошери, случаен принцип; показаха около 2-4кг мед. Сигурно 2-3 кошера щяха да приживеят, до пролетта!

rosty_sz
27.09.2016, 11:35
Това от много пило ли се е получило или ти си ги пооскубал?

kli6o
27.09.2016, 14:46
Както писах по горе, сложих. Запасите на прегледаните 1/3 кошери, случаен принцип; показаха около 2-4кг мед. Сигурно 2-3 кошера щяха да приживеят, до пролетта!

Не единия пчелин и аз съм така, 3 месеца без дъжд и запасите са им,като при тебе,а мед от там изобщо не съм вадил! Започнах с Apiinvert и Apifonda едновременно,че всичко е сухо-барут,даже летежа е много слаб! Един от пчеларите има вече умрял кошер от глад,а зимата не е започнала,та зора ще е голям… На другия пчелин карат на автопилот и се справят добре за сега.

rosty_sz
28.09.2016, 13:16
Преглед от преди малко.
Принос на прашец средно интензивен до 10,30-11,00 часа. Прашеца бял. Летеж - вял. Пчелите са спокойни и не се нападат. При преглед се усеща малко по голяма нервност. Поддържат пило на три рамки. Предимно запечатано. Има яйца. Запасите с мед са добри и леко са се повишили за последните 15 дни. Удебеляват венците. И слабите и силните имат еднакво количество пило което ме кара да мисля, че толкова искат да гледат и не ги разбутвах да ги провокирам. Като цяло семействата не са много силни, а по скоро нормално силни (най-силните дадоха отводка в началото на август). Априлските отводки си запазват статута на развити семейства който придобиха още през юли. Майските отводки са добре и вероятно ще влязат в зимата като нормални или леко по-слаби семейства. Августовските отводки са слаби но имат изгледи да презимуват без проблем. Отводките с налитане на основи през август не са добре и предполагам ще предприемам мерки за да могат да иззимуват.

Юрий Цветков
28.09.2016, 14:36
Отводките с налитане на основи през август не са добре и предполагам ще предприемам мерки за да могат да иззимуват.Няколко годишен опит с такива отводки, резултата винаги е бил над 50% фира. Но ако са направени през Май - Юни са ок.

Вълчан
30.09.2016, 09:54
Това от много пило ли се е получило или ти си ги пооскубал?

Ако въпроса е към мен!? Работя с ДБ, от плодника, никога не вадя мед. Мед вадих веднъж, средата на Юни. След това, суша и това е резултата. Нямам никакви технически, медоносни култури в гората!

stan-dob
16.10.2016, 22:16
Днес по обяд пчелите носеха бял прашец, а в два кошера, които наблюдавах, влизаха и излизаха едри търтеи. Пчелите като че ли не ги закачаха, защото в същото време осите до към 15 часа не можеха да влязат. След това и те успяваха да се промушат през доста стеснените прелки (около три сантиметра). Отворих един кошер и видях, че осите са на питите с малко мед , които съм оставил зад преградната дъска.

zurkelai
24.10.2016, 18:37
Топло време а паша няма.Днес заредих за втори път с питки.За месец всичко изядено.През ноща пчелите са на кълбо но през дена са си направо пролетни.Някой проверявал ли е дали още гледат пило?При мен мъкнат прашец=гледат пило.Календара на пчеларя май е писан за друга страна.

Nik_m
24.10.2016, 18:50
В нашия район точно обратното, студено и дъждовно време. Пчела с прашец не помня от кога не съм виждал.

rosty_sz
24.10.2016, 19:08
Топло време а паша няма.Днес заредих за втори път с питки.За месец всичко изядено.През ноща пчелите са на кълбо но през дена са си направо пролетни.Някой проверявал ли е дали още гледат пило?При мен мъкнат прашец=гледат пило.Календара на пчеларя май е писан за друга страна.
Пило има тук там и то съвсем малко. Това че тук там влиза някоя пчела с прашец въобще не може да се приема като знак за масово гледане на пило. Нощните температури са към 5 градуса все пак. И с тези питки от сега какво целиш? И от това, че ги взимат какви изводи правиш? След като кълбото е разпуснато денем много ясно, че ще ги взимат.

ch.atanasov
24.10.2016, 19:11
При мен мъкнат прашец=гледат пило.Календара на пчеларя май е писан за друга страна.

Тава "= гледат пило" видя ли го или така си мислиш, заради питките?

zurkelai
24.10.2016, 19:39
За пило не съм проверявал само по прашеца съдя.С питките от сега целя пчелете да не ми гладуват.От плодника мед не съм цедил а намаааа мед.Изяден.Какво ще ме посъветвате?Само с питките мога да краня.Резервни пити с мед нямам

zapstojan
24.10.2016, 19:50
За пило не съм проверявал само по прашеца съдя.С питките от сега целя пчелете да не ми гладуват.От плодника мед не съм цедил а намаааа мед.Изяден.Какво ще ме посъветвате?Само с питките мога да краня.Резервни пити с мед нямам

Можеш да сипваш сироп 1:1. Имаше година когато вечерта сипвам сироп, а на сутринта на прелката има ледена висулка. Пълня хранилката сутринта - през деня капе вода от прелката.
След като спряха да взимат сиропа, се оказа, че плодника е пълен с мед. Пролетта семействата се развиха много добре.

zurkelai
24.10.2016, 19:58
Що се чудите?При последната главна паша слънчогледа в плодника имаше много мед.после в тази суша летяха събираха каквото намерят ама ядяха повече отколкото носеха.От август до средата на септември наливах сиропи със витамини.Сега пчели има факт ама медеца го ядат като фитнес маняк протеин.Тва е положението.То ако не бях цедил магазините и тях щяха да овършеят.Кажете ако желаете защо става така?Аз го отдавам на сушева година.

boris
24.10.2016, 20:16
Аз имах такива проблеми с 3-4 сем. ,но им сложих торби със сироп в началото на септември.

rosty_sz
24.10.2016, 20:24
Що се чудите?При последната главна паша слънчогледа в плодника имаше много мед.после в тази суша летяха събираха каквото намерят ама ядяха повече отколкото носеха.От август до средата на септември наливах сиропи със витамини.Сега пчели има факт ама медеца го ядат като фитнес маняк протеин.Тва е положението.То ако не бях цедил магазините и тях щяха да овършеят.Кажете ако желаете защо става така?Аз го отдавам на сушева година.
Колко много мед имаше в плодника след слънчогледа? ( в КГ приблизително)
Колко сироп получиха след слънчогледа?
Колко мед има в момента?
Как разбра, че сега ядът с бързи темпове, като си на питки, а щом не знаеш колко пило имат значи не си и вадил рамки за да прегледаш?
Каква система са кошерите?

Георги 1974
24.10.2016, 20:29
Някъде бях чел че нормално семейство отглеждащо пило си хапва по 200гр. медец на ден.Първо ядът пресния мед и ако няма запечатаният стар. Та ако след слънчогледа не е имало паша то 1 месец= 6кг. мед то август и септември ще си хапнат 12кг. като нищо.

jdrumev
24.10.2016, 20:33
При мен се е случвало семейства миналата година на пролет като ги отворя от 8 рамки 6 с мед ще кажеш че не са яли нищо,а има семейства умряха от глад март месец.

Гогол
24.10.2016, 21:07
Някъде бях чел че нормално семейство отглеждащо пило си хапва по 200гр. медец на ден.Първо ядът пресния мед и ако няма запечатаният стар. Та ако след слънчогледа не е имало паша то 1 месец= 6кг. мед то август и септември ще си хапнат 12кг. като нищо.
А стига...а. а Жорка! Не знам кой го е писал,но е пропуснал да до уточни че с–вото отчува 5–6,че дори и 7 пити с пило,като преобладаващо е откритото пило.Така,че не защитавай този който не си е свършил работата когато трябва и както трябва.Дори и сега продължава да не си я върши,а търси съвет какво да прави.Ако си беше отговорил/свършил работата/ на въпросите поставени от колегата Рости,сега щеше да си върти синджирчето.

Трендафил Дончев
24.10.2016, 21:15
А стига...а. а Жорка! Не знам кой го е писал,но е пропуснал да до уточни че с–вото отчува 5–6,че дори и 7 пити с пило,като преобладаващо е откритото пило.Така,че не защитавай този който не си е свършил работата когато трябва и както трябва.Дори и сега продължава да не си я върши,а търси съвет какво да прави.Ако си беше отговорил/свършил работата/ на въпросите поставени от колегата Рости,сега щеше да си върти синджирчето.

Добре дошъл. drinks;

Георги 1974
24.10.2016, 21:18
А стига...а. а Жорка! Не знам кой го е писал,но е пропуснал да до уточни че с–вото отчува 5–6,че дори и 7 пити с пило,като преобладаващо е откритото пило.Така,че не защитавай този който не си е свършил работата когато трябва и както трябва.Дори и сега продължава да не си я върши,а търси съвет какво да прави.Ако си беше отговорил/свършил работата/ на въпросите поставени от колегата Рости,сега щеше да си върти синджирчето.

Здравей адаш.Както винаги имаш право.
Писано е от проф. Кашковский (Сибир -Кемеровска област) но за пролетно развитие. Даваш минимум 8 кг. мед напролет на семейство и не ги пипаш 40дни причината 1 ровене в кошера = 3 дни семейството се възтановява като някой чувствителни майки спират да снасят тези дни.

rosty_sz
24.10.2016, 21:54
Здравей адаш.Както винаги имаш право.
Писано е от проф. Кашковский (Сибир -Кемеровска област) но за пролетно развитие. Даваш минимум 8 кг. мед напролет на семейство и не ги пипаш 40дни причината 1 ровене в кошера = 3 дни семейството се възтановява като някой чувствителни майки спират да снасят тези дни.

Тази теория за възстановяването на живота в семейството след отваряне никога не ми се е вързвала. Като сложа основа точно на третия ден я виждам ЦЯЛАТА осеменена. Как така са се възстановявали, чак и майките не снасяли, а в същото време изградили и майката осеменила?
Чел съм писанките за кошерите дето ги били отписали и не ги отваряли пък те взели че избухнали и на база на тази случка цяла теория изградили ама нещо ми издиша.
Излишното ровене си е излишно, ама чак пък да не ги поглеждаме....

zurkelai
24.10.2016, 22:00
Колко много мед имаше в плодника след слънчогледа? ( в КГ приблизително)
Колко сироп получиха след слънчогледа?
Колко мед има в момента?
Как разбра, че сега ядът с бързи темпове, като си на питки, а щом не знаеш колко пило имат значи не си и вадил рамки за да прегледаш?
Каква система са кошерите?
1-наред с медовите венци по питите с пило имаше 3 а някъде малко повече цели пълни плодникови
2-от начало през ден по 500мл.но по средата на септември 1торба с 2литра сироп.
3-както писах днес сложих за втори път питки.още при първия път мед имаше останал само по първите пити 3пити от дясно на ляво
4-дадан блат

rosty_sz
24.10.2016, 22:15
1-наред с медовите венци по питите с пило имаше 3 а някъде малко повече цели пълни плодникови
2-от начало през ден по 500мл.но по средата на септември 1торба с 2литра сироп.
3-както писах днес сложих за втори път питки.още при първия път мед имаше останал само по първите пити 3пити от дясно на ляво
4-дадан блат

За мен нещо не е както трябва. Или колега премълчаваш нещо или си ровил яко и си вадил мед все пак от плодника.
Всички знаят, че от ДБ много не разбирам, НО да поразсъждаваме. Ако в целия плодник след сълнчогледа има само три пити с мед то трябва по време на слънчогледа да имало адски много пило. От това следва да не е имало мед в магазините, а колега казваш, че мед в магазините имало. Не виждам и как меда е в едната страна на плодника, а всички знаем, че ако няма разместване на пити от пчеларя няма как меда да не е от двете страни. Ако меда беше както си трябва е възможно през август и септември да са изяли венците от средните 3 до 4 пити защото толкова е било пилото максимум през тези два месеца. Тоест сега ако от една десятка са останали средните 3 пити без венец може просто да се стесни и всичко ще си дойде на мястото.
Колега, дълбоко се съмнявам, че семействата могат да изкарат от октомври до март само на питки.

zurkelai
24.10.2016, 22:28
Имаше мед в магазините.горе доло по 4 магазинни пити но крайните плодникови бяха недокоснати.празни.от плодник пита не сум въртял.

Трендафил Дончев
24.10.2016, 22:32
Не виждам и как меда е в едната страна на плодника, а всички знаем, че ако няма разместване на пити от пчеларя, няма как меда да не е от двете страни.

Това не е задължително условие и мисля, че също всеки пчелар трябва да го знае. Сега пак ще кажеш, че съм против, но не си ли виждал крайни пити изпълнени с пило?

MuTko
24.10.2016, 22:38
Колега, трябваше да използваш топлото време тези дни и да налееш по някоя хранилка инвертиран сироп. От къде го прочете, че питки се слагат октомври месец при недостиг на запаси.

zurkelai
24.10.2016, 22:42
А какво им е като съм сложил?Има пчелари целегодишно хранят с тях.Инвертиран сироп е добра идея.Мерси!

Гогол
24.10.2016, 22:45
Добре дошъл. drinks;
Благодаря,добре посрещнал! Благодаря и на Жорката за топлите думи!!! Бях решил повече да не пиша,защото в този форум има много тънко обидни индивиди/а моят език е малко по–остричък/ и бързат да се оплачат на Висше стоящите:help: Ако е спам–изтрий го.

zurkelai
24.10.2016, 22:50
Гогол,батка на мен може да пишеш и се караш важното е аджамии като мен да се учат.Мерак са ми тез пчели бре)

MuTko
24.10.2016, 22:55
Аз съм пълен новобранец, ама като са ми мерак вече съм прочел 4 книги и съм изгледал не знам колко клипове в мрежата. Миналата година стартирах с две отводки, вече имам 17.

Георги 1974
24.10.2016, 23:00
Като сложа основа точно на третия ден я виждам ЦЯЛАТА осеменена.

Като кога я сложиш и докога.(това също има значение)

Рости за колегата е ясно. А за теорията се говори принципно не трябва да наблягаме на крайностите. По принцип тази теория застъпва пролетта в Сибир (мисля че беше април месец) тоест тъкмо семейството излиза от зимовника и започва да се развива и въпреки всичко се казва че 1 ДБ пита се усвоява за три дни или за един плодник 36дни.
Знае се че изграждането и осеменяването зависи от много фактори не само микроклимата, не по всяко време може да стане това за 3 дни

Георги 1974
24.10.2016, 23:28
Теорията на Кашковскии не е толкова до ровенето колкото до работата със силни семейства слабите ги бракува - колко пчелари го правят това (лично аз не) макар да осъзнавам че е грешка.

Този човек е много почитан и уважаван в Русия в нета е пълно с негови лекции.
Това намерих в архива на форума
http://www.youtube.com/watch?v=AYWqETqmnD8

http://beehoneyportal.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=426&start=195
КАШКОВСКИЙ ВЛАДИМИР ГЕОРГИЕВИЧ
В 1949 году прошел по конкурсу и поступил на первый курс зоотехнического факультета Московской ордена Ленина сельскохозяйственной академии имени К. А. Тимирязева. Имея большой практический опыт по работе с пчелами, он с первого курса выполнял научную работу по пчеловодству под руководством профессора Александра Федоровича Губина. Результаты научных исследований были опубликованы в журнале «Пчеловодство» и докладов ВАСХНИЛ. Всего к окончанию академии было опубликовано 7 работ в изданиях, утвержденных ВАК перечень периодических научных и научно-технических изданий, выпускаемых в СССР, в которых должны публиковаться основные результаты диссертаций на соискание ученой степени доктора наук.
В 1954 году окончил ТСХА, получил диплом Ученого зоотехника. После окончания академии Кашковский В. Г. отказался от аспирантуры и уехал по комсомольской путевке в Восточно-Казахстанскую область, где стал преподавателем курса «Пчеловодство» в Плодово-ягодном техникуме с уклоном по пчеловодству. С 1954 по 1957 год им было выполнено ряд исследований по опылению подсолнечника, лечению гнильца и ряд работ по разработке новой технологии содержания, разведения пчел. Эти работы опубликованы в Вашингтоне, Шотландии и Индии.
В 1957 году по конкурсу прошел на заведованием отделом пчеловодства в Кемеровской государственной сельскохозяйственной опытной станции. Заведующим отделом Кашковский проработал 18 лет. Отдел пчеловодства стал одним из лучших научных учреждений в СССР. Выполненные в это время научные исследования высоко оценены в нашей стране и за рубежом. Технология ухода, разведения и содержания пчел, разработанная Кашковским на XXIII Всемирном Конгрессе по пчеловодству была награждена Бронзовой медалью.
В 1965 году Кашковский В. Г. закончил с отличием философский факультет вечернего университета Марксизма-ленинизма при Кемеровском горкоме КПСС.
В 1968 году защитил диссертацию, получил диплом «Кандидата сельскохозяйственных наук».
В 1970 году получил аттестат старшего научного сотрудника по специальности «Частная зоотехния».
В 1974 году по конкурсу перешел на работу старшего преподавателя кафедры зоологии Новосибирского сельскохозяйственного института.
В 1978 году получил аттестат доцента по кафедре зоологии.
В 1991 году ему было присвоено звание профессора по пчеловодству.
В 1996 году было присвоено почетное звание «Заслуженный зоотехник Российской Федерации».
В 2006 году по совокупности работ защитил докторскую диссертацию, и ему было присвоено звание «Доктор сельскохозяйственных наук».
Кашковским В. Г. свыше 100 научных работ опубликовано в центральной печати, где ВАК разрешил печатать материалы кандидатских и докторских диссертаций. Общий тираж этих статей свыше 10 млн.
Кроме статей им опубликовано больше двадцати монографий и брошюр по вопросам пчеловодства, экологии, организации труда в пчеловодстве. Монография «Кемеровская система ухода за пчелами» переиздавалась четыре раза, общий тираж 95 тысяч. Эта работа была награждена дипломом III степени в конкурсе СССР на лучшую сельскохозяйственную книгу года.
Монография «Технология ухода за пчелами» выдержала два издания общим тиражом 80 тысяч экземпляров. Каждое издание награждено аттестатом I степени ВДНХ СССР. Монография «Домашнее животноводство» выдержала два издания общим тиражом 100 тысяч.
Монография «Пчелы и урожай» выдержала два издания общим тиражом 37 тысяч. Эта монография получила высокую оценку в центральной печати.
Монография «Свидание с природой» выдержала два издания общим тиражом 60 тысяч. Этот труд высоко оценен в центральной печати (газета «Известие»).
В 2005 году вышла энциклопедия «Пчела медоносная Apis mellifera» тиражом 30 тысяч, где помещено 16 работ Кашковского.
Тираж всех монографий и брошюр Кашковского достигает миллиона экземпляров.
В настоящее время нет ни одного справочника или учебника, где бы не было ссылок на работы Кашковского В. Г.
С 1976 года Кашковский В. Г. 25 лет заведовал кафедрой зоологии и рыбоводства. С 2001 года и по настоящее время работает профессором кафедры биологии, биоресурсов и аквакультуры Новосибирского государственного аграрного университета.

Гогол
25.10.2016, 00:15
Гогол,батка на мен може да пишеш и се караш важното е аджамии като мен да се учат.Мерак са ми тез пчели бре)
Това е добре,за мерака.Прочети си пост 556.Не ти прави чест такъв отговор на колегите които искаха да ти помогнат.Сега по същество –в неделя го дават да е слънчево.Не знам колко са ти като бройка.Отваряш ги и проверяваш колко мед имат/1 ДБ пита има 3кг мед,от дъска до дъска/Ако имаш общо 2.5–3 пити пълни–не се притеснявай.ОБЪРНИ ВНИМАНИЕ КОЛКО ОТ НЕГО Е ЗАПЕЧАТАН –Този мед ще ти е предостатъчен до февруари при покрити 8–9 рамки с пчели/а съм сигурен че ти нямаш повече от 6 покрити рамки–ако греша,поправи ме/.И февруари вече ще им дадеш да си гризкат питки,погачи,може и вита баничка.Както искаш ,така ще ги кръщаваш.А края на март,началото на април–сипвай си сиропеца.Това е,по мое му.Успех.

Rado76
25.10.2016, 07:24
Времето при нас в Търновско беше супер,приключих със свиването на кошерите,доволен от запасите със мед които имат подхраних със инверт.соропче допълнително,интересното е че има още майки които снасят на -2-3 пити преди 3-4 дена са снесени явно това ще е последното пило за сезона.Успех на всички колеги през зимния период,напролет здрави и силни семейства да имаме:)

rosty_sz
25.10.2016, 07:30
Това не е задължително условие и мисля, че също всеки пчелар трябва да го знае. Сега пак ще кажеш, че съм против, но не си ли виждал крайни пити изпълнени с пило?
Разбира се че съм виждал. Това да се случи на есен е голямо изключение и ако говорим за едно семейство или за няколко от няколко стотин, може да се случило. Колегата казва, че на всичките му сем. се е случило и за това опростих нещата като не включих изключенията.
Нямам абсолютно нищо против, твоите мнения и комуникацията с теб. Просто ми се стори прекалено онзи ден и за това реагирах. Ако съм те обидил, извинявай, на моменти и аз съм особен.

zurkelai, колега Гогол ти е дал добър съвет, послушай го. Ако имаш възможност вземи някой с опит да ти помогне. Използвай зимата и чети, чети, чети. Първо книгите които дават АБ на пчеларството, после форума, гледай клипове и така, на пролет ако няма кой да помага действаш сам,ако има кой да помолиш за помощ на място още по-добре. Успех.

Nik_m
25.10.2016, 08:13
Що се чудите?При последната главна паша слънчогледа в плодника имаше много мед.после в тази суша летяха събираха каквото намерят ама ядяха повече отколкото носеха.От август до средата на септември наливах сиропи със витамини.Сега пчели има факт ама медеца го ядат като фитнес маняк протеин.Тва е положението.То ако не бях цедил магазините и тях щяха да овършеят.Кажете ако желаете защо става така?Аз го отдавам на сушева година.
Това не се връзва, в края на годината ако засуши по скоро ще спрат с пилото отколкото да изядат запасите. Аз тази година видях опостушаване на запасите за дни, но това беше след рапицата и в кошерите имаше и в 2та корпуса с пило а нямаше никакъв принос. Ако вярно са обърнали всичките запаси в пило това означава че плодника няма да може да събере пчелите и трябва да слагаш магазините :) Може би при последната паша не си преценил правилно колко мед има в кошерите, в нашия край масово се оплакваха след слънчогледа от празни плодници.

rosty_sz
25.10.2016, 09:00
Това не се връзва, в края на годината ако засуши по скоро ще спрат с пилото отколкото да изядат запасите. Аз тази година видях опостушаване на запасите за дни, но това беше след рапицата и в кошерите имаше и в 2та корпуса с пило а нямаше никакъв принос. Ако вярно са обърнали всичките запаси в пило това означава че плодника няма да може да събере пчелите и трябва да слагаш магазините :) Може би при последната паша не си преценил правилно колко мед има в кошерите, в нашия край масово се оплакваха след слънчогледа от празни плодници.

При вас пък времето след юни беше супер. Всяка седмица преваляваше по един ден и така до днес. От какво са им останали празни плодниците на колегите? Толкова ви завиждах като гледах прогнозите всеки ден. Тази година трябва да имате много добър добив от слънчогледа и след това ако сте овладели роенето.

При нас беше ТОТАЛНА СУША и ТОТАЛЕН ПЕК. Август кошерите на слънце спряха почти на цяло пилото. Въпреки отворените дъна и всички възможни прелки. При преглед върху малкото налично пило почти не се виждаха пчели. Всички се трупаха на първи корпус и на бради отвън. Летежа клонеше към нула. Септември нещата се пооправиха леко със температурите и пилото се вдигна до 4-5 рамки, но бързо приключиха отново заради сушата и супер малкия принос на прашец. Като цяло при мен и колеги с които се чуваме семействата влизат в зимата по-слаби от обикновено и с по малко запас. Студеното време пък започна доста по рано от обикновено за района и другата седмица ще имаме температури които са си зимни за нашия район.

Nik_m
25.10.2016, 09:14
Някъде може и да е валяло, при мен от 15 Юли някъде 2 месеца не е капвало капка, на пчелина имаше такива пукнатини че ръката ми влизаше вътре. Въпреки това имаше хубава есен и не се оплаквам. От всичките пчелари който познавам в момента никой няма мед, та прогнозата е една а действителността друга. Хубавото е че познатите започнаха да продават моя мед :)
А слънчогледа беше пълна трагедия почти на всякъде.

solaris60
25.10.2016, 10:48
В Страната на чудесата валя хубаво за първи път преди 10-на дни и то недостатъчно. Осите са повече от пчелите. Положението е трагично, но важното, че „победихме” дерматита и парите са на сигурно място.

zapstojan
25.10.2016, 11:01
И при мен земята е много суха. Трябва да вали три дни непрекъснато за да напои.
В сравнение с други години семействата са по-слаби.

rosty_sz
25.10.2016, 11:53
Някъде може и да е валяло, при мен от 15 Юли някъде 2 месеца не е капвало капка, на пчелина имаше такива пукнатини че ръката ми влизаше вътре. Въпреки това имаше хубава есен и не се оплаквам. От всичките пчелари който познавам в момента никой няма мед, та прогнозата е една а действителността друга. Хубавото е че познатите започнаха да продават моя мед :)
А слънчогледа беше пълна трагедия почти на всякъде.

Значи напразно съм завиждал на северозапада.
Имам една теория за повсеместния лош добив от слънчогледа. Мисля че слабия добив дойде от ранния цъфтеж ( при мен 20 дни по-рано от нормалното) и бързото прецъфтяване, съчетано с адска жега и суша. Ранния цъфтеж и бързото прецъфтяване бяха следствие от майските и юнските дъждове, които дадоха достатъчно влага на всички семена и в последствие на всички растения и това доведе до едновременното покълване и равното развитие на всички растения в блока. Това от своя страна доведе до едновременен цъфтеж и съответно бързо приключване на пашата защото и прецъфтяването дойде едновременно на всички растения в блока. От друга страна и повечето блокове цъфнаха по едно и също време пак поради сродното подходящо време за посеви след това отново заради повсеместните еднакво влажни условия. Въобще не съм спец в растениевъдството и може и да греша. Ще се радвам да споделите според вас дали мисля в правилна посока.

jdrumev
25.10.2016, 12:08
В цялата страна беше така ранно всичко с 20 дена.Според мен влажността през нощите оказа голямо влияние на добивите.

boris
25.10.2016, 12:16
Един уважаван от мен, а и от повечето от вас колега, на пролет ми каза
''Не се радвай на ранната пролет (за първи път извадих мед април ).Лятото ще бъде сухо, а пчеларския сезон ще свърши по-рано. Това от моя дългогодишен пчеларски опит .''
На мен не ми се вярваше, обаче позна!

m_pchelari
25.10.2016, 12:24
Аз съм пълен новобранец, ама като са ми мерак вече съм прочел 4 книги и съм изгледал не знам колко клипове в мрежата. Миналата година стартирах с две отводки, вече имам 17.

Това как го постигна с купуване на отводки или делене на наличните? Ако е с делене много професионални отводкаджии не могат да го постигнат.

Георги 1974
25.10.2016, 12:49
1-наред с медовите венци по питите с пило имаше 3 а някъде малко повече цели пълни плодникови
2-от начало през ден по 500мл.но по средата на септември 1торба с 2литра сироп.
3-както писах днес сложих за втори път питки.още при първия път мед имаше останал само по първите пити 3пити от дясно на ляво
4-дадан блат

Догодина ако искаш направи 2 експеримента с 2 бр. нормални пчелни с-ва ей така за опит.

1.След слънчогледа ако е началото на август остави (8кг. мед за 08. и 09.+5кг. Запас +12кг. за зимата=около 25кг. или около 7-8 ДБ)
2.Ако няма достатъчно набавяш веднага след пашата началото на август Захар:Вода 1:1 по 3л. на 4-5дни. (колкото е необходимо)
3.Ако имаш възможност сложи магазина с хубави пити под плодника и ако има нектар и мед в средата.

Правиш го началото на август и спираш да ровичкаш само наблюдаваш ако има паша да не се задръстят трябва на майката празни килийки ако е необходимо вадиш пита и слагаш празна изградена.

2. Кошер вадиш всичкият мед и в плодника пак началото на август и подхранване на 3-4 дни по 3-4 литра сироп 4-5 пъти като следиш какво става.

Може да слагаш стартовит витамини билки трябва и да събират прашец трябва си перга +борба с Вароа.


Ако искаш опитай ама август .Ако има дъжд е друга работа.

m_pchelari
25.10.2016, 14:18
Алооо, руската школа. Вие този мед за нищо го нямате. 25 кила на кошер ама тук не сме Сибир. Ако семейството консумира повече от 600-700 гр. мед на месец до средата на януари значи не са добре нещата.

Гоше да те питам какво казват братушките по въпроса: Защо пчелите започват пилото към средата на януари?

jdrumev
25.10.2016, 14:23
Пак не съм прочел правилно.Четох някъде че пилото почва декември.:bigsmile:Нещо ми се върти в главата 21.

Standart
25.10.2016, 15:08
При мен положението е твърде шарено и противоположно при различните семейства. Нямах поглед върху развитието им повече от месец и съм озадачен от положението в момента. Най-общо казано имам два вида семейства, едните са отслабнали, без никакво пило с добре подредени и достатъчни запаси и кълба като през средата на зимата. Другите напротив, доста силни и все още гледат пило на 2 до 3 рамки, майките не спират да снасят, държат се като типични италианки и са на ръба откъм резерви. Честно казано не ме радват нито едните нито другите, а такива по средата нямам. Първата половина от годината ми беше сложно откъм пръскания и суши, сега ще ми е весела и останалата част нея до първа пролет догодина.

Nik_m
25.10.2016, 15:28
Значи напразно съм завиждал на северозапада.
Aз от 5 години гледам ягоди до пчелина, до сега не съм ги поливал и всичко беше добре, тази година изсъхнаха. Значи от 5 години тази беше най сухата.
Точно преди слънчогледа мина пръскането за дерматита, а след рапицата мина пръскане да изгори бурена да може да жънат. Не сме за завиждане хич, единственото хубаво нещо тази година беше глушината. В момента семействата не са силни както трябва.

Георги 1974
25.10.2016, 15:44
Алооо, руската школа. Вие този мед за нищо го нямате. 25 кила на кошер ама тук не сме Сибир. Ако семейството консумира повече от 600-700 гр. мед на месец до средата на януари значи не са добре нещата.

Гоше да те питам какво казват братушките по въпроса: Защо пчелите започват пилото към средата на януари?

Географията си е география спор няма.То тук в БГ където сме 154 пъти по малка география има разлика аз правя снежни човеци на пчелина в Балкана а на морето слагат магазините.
Та под 1кг. консумират зимата ама не и 08.09. а и 03. а другите според зависи.
Относно снасянето има много теории дори има теория подържана и от д-ц. Първулов че майката не спира да снася повече от 3 седмици доказателство било като се сложел черен плат под плодника и се намирало яйца и през зимата.
Лично аз съм по склонен да вярвам на хипотезата за активизирането на жлезите с вътрешна секреция на пчелите работнички.Има кратка и дълга версия дългата може би трябва да я подкрепя с доказателствен материал и ми трябва малко време че сега пиша домашни.

boris
25.10.2016, 17:17
Днес и аз прегледах моите на бързо, не съм ги ровил всички. Едната част имат доста пило за това време, а други нямат изобщо. Тези с пилото са с таз годишни майки , а другите - със стари. Направи ми впечатление, че тези които съм ги оставил с повече мед и са с млади майки са по - силни от другите. И да не излезе че се хваля,но и отводките и семействата си имат достатъчно мед при положение, че съм бъркал и долу на ДБ.

бат тянко
25.10.2016, 17:25
Прихванахте табаети от председателя в Хасково! Няма какво да се лъжем? Колко рамки с мед извади, и колко сироп им даде? Ако си, Борка?

stan-dob
25.10.2016, 17:38
В събота в единия кошер влизаха търтеи. В този кошер пчелите не внасяха прашец. На прелките на другите кошери търтеи не видях,но в същото време пчелите носеха бял прашец. Не знам дали има някаква зависимост.
Днес вече няма нито търтеи, нито прашец.

boris
25.10.2016, 18:38
Тянка, на тези които съм вземал отдолу, сироп не съм слагал. Само ще уточня, че отводките ми са с милерови хранилки. Захар има постоянно. Късните отводки съм ги хранил със сироп до 15 октомври, но сега не можеш да ги различиш от по - ранните. На другия пчелин (ти го знаеш къде е ) , след липата нямаше нищо и там подхраних 3-4 сем. на два пъти с по 3-4 литра сироп в торби. И едно наздраве от мен, че стана ракийно време!
ПП Добре е човек да прихваща от по - успелите.

jdrumev
25.10.2016, 18:55
Борка ти по край река ли беше?

boris
25.10.2016, 19:03
Данчо и двете ми места са до малки реки, но на едното след липата нищо, а на другото - до слънчогледа нищо. Въпреки това не се оплаквам!

kuline
25.10.2016, 19:35
Данчо и двете ми места са до малки реки, но на едното след липата нищо, а на другото - до слънчогледа нищо. Въпреки това не се оплаквам!

Данчо си мисли, че тия реки са медови, да знаИш! :)

MuTko
25.10.2016, 21:04
Това как го постигна с купуване на отводки или делене на наличните? Ако е с делене много професионални отводкаджии не могат да го постигнат. Колега имах късмета да спечеля от тотото петица и с парите взех 13 отводки + 13 нови кошера :) От миналогодишните семейства си направих две отводки и така станаха общо 17. Догодина мисля да ги направя двойно, ако имам късмет да спечеля пак от тотото дори и тройно :))))))

Георги 1974
25.10.2016, 21:28
Гоше да те питам какво казват братушките по въпроса: Защо пчелите започват пилото към средата на януари?

Те братушките са като нас един едно казва друг друго и изобщо пчеларството не било точна наука.
В действителност аз не знам (не съм чел за пило през януари) но някой руски мозъци се изказват че ранно пило не е добре свързано било с кондеза на водата и последващо застудяване също и подържането на температурата за пилото и вдигане на разхода на мед а повече фекалии и затова в зимовниците подържали температура точна (не мога да кажа точно но май около 5 градуса) защото дори и с няколко градуса по висока температура кълбото по се разпускало и пчелите се активизирали като пренасят мед и консумират перга (тук може да свърши белята и кокичета в топъл слънчев ден) под влияние на прашеца или пергата се активизирали жлезите с вътр. секреция те са няколко на брой горночелюстната (произвежда млечице за майката) или и с долночелюстната смес. Интересното е тук дали и преди пилото си работят защото някой твърдят че зимата включително и майката ядът само мед.А долночелюстната произвежда млечице за ларвите (но интересното е тук че като дойде паша спира производството на млечице и започва да се отделя ензима инвертаза нужен за преработката на нектара. Та те подържат тезата че при главна паша лятото младите пчели спират да произвеждат това млечице и заминават да се бъхтят за преработка на нектар а по късно и като нектаросъбирачки. Та тези пчели (въпреки че има регресия на жлезите отчасти) после не са добри кърмачки и не хранят добре ларвите и тези ларви не са така качествени. Затова лятото при голяма паша няма пило (тук също оказва влияние и екстремната външна температура за охлаждане като зимата за затопляне - препратка Ангел Йосифов) а и най вече трябва запас за зимата.

Уф отклоних се но зимата под влияние на външна температура , продължителност на деня, внесен от вън прашец се активизират жлезите и те дават зор на майката да снася.Та затова в Сибир с техният си климат казват че от 01.08. започва новата пч. година и трябва да се подготви семейството за зимата по възможност след пашата да се използват старите летящи пчели и т.н. та зимните пчели да не работят есен а напролет.

Общо взето мисля че има логика в тази теза макар че западните ни колеги не го приемат и си хранят захар и си правят пари е вярно имат си синдроми ноземи и прочие ама имат и денги.

kuline
25.10.2016, 21:35
Та затова в Сибир с техният си климат казват че от 01.08. започва новата пч. година и трябва да се подготви семейството за зимата по възможност след пашата да се използват старите летящи пчели и т.н. та зимните пчели да не работят есен а напролет.


В България пък, започва малко по-късно новата пчеларо-стопанска година и по същия начин би следвало да се процедира, т.е. подготвяйки семействата за зимата.
Много четете и се доверявате на написаното, а би трябвало да практикувате и се осланяте на опита!

ПП А най-важното е да се поддържат силни семейства. Как ще се постигне това е въпрос на гледна точка на пчеларя.

stan-dob
27.11.2016, 23:18
Днес, пчелите в една от майските отводки (със стара майка) се прибираха с прашец. От къде го взеха?

Kowalski
28.11.2016, 00:46
При мене от Хризантемата събират прашец.

scutellator
29.11.2016, 00:05
Днес и аз прегледах моите на бързо... И да не излезе че се хваля,но и отводките и семействата си имат достатъчно мед при положение, че съм бъркал и долу на ДБ.


Прихванахте табаети от председателя в Хасково!

Това е защото слуша внимателно по време на лекциите. Вземай пример и следващия път, когато си в присъствието на някой от великите учители, попивай всяка дума. Току виж и ти си научил някое важно пчеларско умение.
Манол ти е наблизо, ако не се научиш на неговата технология, ще можеш само да съжаляваш някой ден.

бат тянко
29.11.2016, 04:39
Дони, не долавям ирония, и поради тази причина, не съм сигурен? Бъзикаш ли ме за Манол, или си сериозен?

scutellator
29.11.2016, 08:03
Дони, не долавям ирония, и поради тази причина, не съм сигурен? Бъзикаш ли ме за Манол, или си сериозен?

И двете, брат. Тъжното е че някои хора се потят и ги ядат комарите, а другите ходят до Брюксел всеки уикенд. Сам преценяй на кой искаш да си последовател.
Нищо лошо, радвам се че от цялата работа поне нещо полезно ще свърши (макар и от чисто егоистични мотиви) и странджанжци ще си имат защитена марка мед.

бат тянко
29.11.2016, 10:24
Понякога загрявам твърде бавно- факт! Та се налага да ми се обяснява повечко. Манол, не го познавам. От, така наречените Странджански пчелари, познавам лично пет човека. От тях, ако ми потрябва мана, си купувам. Последовател съм, на идеята за последователността обаче. Сиреч, кефи ме че някой все пак е намерил начин, да обедини около себе си група. Която да си регистрира, и защити регионална марка. Мисля също така, че след време, и ние бихме могли...да си регистрираме?

rosty_sz
18.12.2016, 16:31
Днес по традиция от областен пчеларски съюз Липа отпразнувахме коледа и предстоящата нова година. По традиция заколихме прасе, пихме ядохме и се веселихме. Мястото на събитието "Пчеларски център-южен" в съседство с музея по пчеларство.
В главните роли:
Търтей сурвакар: аз
Сурвакан: председателя на дружеството и собственика на "Пчеларски център-Южен"-Т. Иванов
https://www.youtube.com/watch?v=_pxBkD7M_ME

demonj
04.02.2017, 16:58
Днес ходих на пчелините да слагам питки,всичките кошери са живи и здрави с изключение на една слаба отводчица която така и неможа да се засили до есента,с калпава майка беше.

srg
05.02.2017, 09:41
Здравейте колеги!
В петък отворих моите кошери. От 60 семейства имам 4 загинали. И четирите бяха слабички и вероятно имаха някакъв шанс при по-мека зима. През есента имах жертви по други причини и имах опасения че ще има още ,но общо взето е в рамките на нормалното. Има семейства които са се поодрискали но се надявам днес утре да имат възможност да облетят и облекчат. Може би има почти два месеца без да са могли да облетят. Пишете как е при вас.

srg
17.02.2017, 12:33
Няма ли пчелари в този район тази година?

rosty_sz
17.02.2017, 18:37
Има има. Днес бях на единия пчелин. Имало е много бурно облитане което съм пропуснал, но на всякъде си личи какво чудо е било. Днес имаше много слаб летеж. Кълбата бяха разпуснати. Армията е на лице. Чакаме нещо да цъфне.

demonj
18.02.2017, 19:23
Днес бях на пчелина,интензивно облитане даже забелязах да вкарват и малки количества прашец.

zurkelai
21.02.2017, 16:20
Днес отново бурно облитане.Освен кокичета не забелязах друго да цъфти.

solaris60
21.02.2017, 16:43
Днес отново бурно облитане.Освен кокичета не забелязах друго да цъфти.

Минзухари, леска, елша.

zurkelai
21.02.2017, 17:39
Ммм не ,не са зацъфтяли още.Поне тука не.

Христакиев
21.02.2017, 18:28
Здравейте колеги . При мен има само три жертви от 60 и то силни кошери , изглежда ги е хванал студа и не са могли да се преместят до меда. Другите са наред и носят страшно много прашец от жълт минзухар . Желая успешна година на всички .

delta.e
21.02.2017, 19:47
Минзухари, леска, елша.

Зависи от изложението на склона .

Вълчан
22.02.2017, 08:47
В моя пчелин имам 5 жертви, за трите е липсата на храна, стари майки и малко пчели в семейството. Два силни кошера, ми ги е сасипала белка. Разкъсала е мрежата на дълбокото дъно и е унищожила семействата.
Миналата година първо дъжда ми съсипа акациевата паша, вадих малко мед, от края на юни суша и глад. Кошерите изимуваха само на суха храна Апифонда. Сложих им октомври по половин кубче 7-8 кг храна. При липса на никакъв мед, в доста семейства успяха да оцелеят до средата на февруари.

zurkelai
03.03.2017, 11:57
А можем ли да даваме гъст захарен сироп с витамини?В хасковско леските са пуснали ресните и всеки момент ще започнат да отделят прашец.

Nik_m
03.03.2017, 13:42
А можем ли да даваме гъст захарен сироп с витамини?В хасковско леските са пуснали ресните и всеки момент ще започнат да отделят прашец.
Аз не съм започнал но колеги с малко запаси от преди 10 дена са започнали със сиропа.

Kowalski
03.03.2017, 13:55
Аз им давам по 200-300 гр за седмица по гъст сироп 2:1(захар:вода)и питка от горе.Не казвам,че това е правилно!

zurkelai
03.03.2017, 15:25
Прегледах най слабите семейства и имат запаси от мид но меда е стегнат захаросан .Дали ще могат да го изконсумират?

demonj
03.03.2017, 15:32
Моите вече си изядоха твърдата храна и в момента инвертирам сироп,утре ще приключи процеса и в неделя отивам да пълня хранилките;),като приключа с количествата от инвертиран сироп които са ми необходими ще пусна и за продажба но това ще е в друга тема.

Гогол
03.03.2017, 17:14
Прегледах най слабите семейства и имат запаси от мид но меда е стегнат захаросан .Дали ще могат да го изконсумират?

Да,ще го изпапкат като топъл хляб.Само от теб се иска няколко манипулации.

Гогол
03.03.2017, 19:20
и в момента инвертирам сироп,утре ще приключи процеса и в неделя отивам да пълня хранилките;),като приключа с количествата от инвертиран сироп които са ми необходими ще пусна и за продажба
А защо,сега,предпролетно храните с инвертиран сироп? На есен –да. Но сега......а!!! Баба Марта е непредсказуема.

demonj
03.03.2017, 20:08
С инвертиран сироп храня защото много по бързо и лесно се усвоява от пчелите,не прокисва и не натоварва пчелите.Трябва ми максимално рано да развия семействата защото ще правя по няколко отводки от семейство,а колкото по ранни са отводките толкова по добре ще бъдат подготвени да посрешнат зимата!

zurkelai
04.03.2017, 09:20
Гогол надрасках питите с вилица.На места меда не е захаросан и това е този с по тъмните капачета а със светло жълтите капачета е захаросан.

solaris60
04.03.2017, 14:22
Гогол надрасках питите с вилица.На места меда не е захаросан и това е този с по тъмните капачета а със светло жълтите капачета е захаросан.

Ако беше пръснал и малко водичка върху кристализиралия мед, щеше да бъде уникално.

различен
04.03.2017, 14:32
С инвертиран сироп храня защото много по бързо и лесно се усвоява от пчелите,не прокисва и не натоварва пчелите.Трябва ми максимално рано да развия семействата защото ще правя по няколко отводки от семейство,а колкото по ранни са отводките толкова по добре ще бъдат подготвени да посрешнат зимата!


Щом сиропа е инвертиран, как точно ще правиш развитие на семействата??????
Според мен е грешно!

demonj
04.03.2017, 19:04
С това грешното храня вече от 3 години насам и съм доволен!

Гогол
04.03.2017, 20:45
Гогол надрасках питите с вилица.На места меда не е захаросан и това е този с по тъмните капачета а със светло жълтите капачета е захаросан.

Значи знаеш,само трябва да те подсети някой.Следващата стъпка–имаш достатъчно пчели,нали?Имаш ли пило на 2 съседни пити?За предпочитане е откритото,ранен стадий.Разпечатваш /надраскваш/ питата с мед и я мушкаш м/у двете пити с прясно/незапечатано/ пило.Така до първата ти сериозна паша ще изчистиш всички пити от стар мед и си на чисто.Превръщаш го в пило,пчели,сила за главната паша.

Kowalski
04.03.2017, 21:51
Значи знаеш,само трябва да те подсети някой.Следващата стъпка–имаш достатъчно пчели,нали?Имаш ли пило на 2 съседни пити?За предпочитане е откритото,ранен стадий.Разпечатваш /надраскваш/ питата с мед и я мушкаш м/у двете пити с прясно/незапечатано/ пило.Така до първата ти сериозна паша ще изчистиш всички пити от стар мед и си на чисто.Превръщаш го в пило,пчели,сила за главната паша.

Ако няма достатъчно пчели може да се простуди пилото,през нощта все пак е хладничко.

zurkelai
04.03.2017, 22:43
Благодаря Гогол!И на вс които ми дадохте съвети.

Гогол
04.03.2017, 23:07
Ако няма достатъчно пчели може да се простуди пилото,през нощта все пак е хладничко.

Точно заради това попитах–имаш достатъчно пчели,нали? Ей,ама хубаво е да четем всичко в поста.Адриналина подскочи.Само ще чета вече.За кой ли път си го обещавам?

Kowalski
04.03.2017, 23:59
Точно заради това попитах–имаш достатъчно пчели,нали? Ей,ама хубаво е да четем всичко в поста.Адриналина подскочи.Само ще чета вече.За кой ли път си го обещавам?

По много спокоен начин съм потвърдил писаното от твоя страна колега,защото миналата година съм патил от тази практика приложено в по слабите семейства.Нямам намерение да споря във форума,извинявай ако съм те засегнал.Успешна година

Nik_m
05.03.2017, 12:17
Инвертиран сироп не съм давал до сега, но колегите масово казват че на пробите винаги свети химията от инвертазата. Дори пчелари които ползват само есен (според техните думи) пак имат проблеми. То вече всеки 2ри има гаражна машина за инвертиране. Не знам дали е така, но мен не ми се рискува защото и без това меда се продава трудно и разчитам на качество.

zurkelai
05.03.2017, 13:38
Днес пчелите мъкнат като луди бял оранжев и жълт прашец.белия преобладава и явно са намерили доста кокичета.Вчера се разходих до близките поляни и видях направо милиони минзухари.

solaris60
05.03.2017, 14:48
Днес пчелите мъкнат като луди бял оранжев и жълт прашец.белия преобладава и явно са намерили доста кокичета.Вчера се разходих до близките поляни и видях направо милиони минзухари.


https://www.youtube.com/watch?v=IBplD6uEifQ&feature=youtu.be

demonj
26.03.2017, 19:36
Днес приключих с пролеттната работа по пчелина,прегледи направени,всички рамки със стар мед разпечатани и всички дъна почистени и минати с пърлачката,подхранени отново с инвертиран сироп,цяла седмица се занимавах с това но вече всичко е наред ;)

zurkelai
27.03.2017, 17:08
Джанката цъфти и мирише на пролет.Вече вземат сиропа като жадни.

тии75
27.03.2017, 18:58
А при нас сутринта валя сняг!? ❄️
Надявам се че от сряда ще се затопли и пчелите отново ще са в работен режим.

Standart
27.03.2017, 20:03
Ей, туй пчелите не спират да ме изненадват!
1. В един от малкото ДБ дето продължавам да гледам(напук на досегашните ми впечатления) днес не открих никакво пило. Преди 20-тина дни съм записал пило на 3 рамки и прилични запаси от мед, а днес само полирани килийки на 5-6 рамки и никакво пило. И питането е: а*уе къде е мама :) ?
2. В друг кошер дето го глася за японски (ала Василевса) намерих два маточника. В целия пчелин кьорав търтей няма к*во ще прави бъдещата мама не знам...
Иначе другите са в порядък като всяка друга пролет, все едно нямаше дъъълга зима. Зорлем уморих две семейства, които бях маркирал за подхранване ала съм скрил маркировката от себе си и се чудих що ми хартисват подготвени питки. Всички други са ОК, работят на пълни обороти - внасят прашец, гледат пило, жилят собственика щотото са му забравили физиономията и те така... Идилия!!!

solaris60
27.03.2017, 20:28
жилят собственика щотото са му забравили физиономията и те така... Идилия!!!

Сложи си един портрет "Те са наша гордост" в случая Той. Тоест Ти.:bigsmile:

Standart
28.03.2017, 06:23
Сложи си един портрет "Те са наша гордост" в случая Той. Тоест Ти.:bigsmile:

Да сложа, ама имам само една скорошна снимка. Стои у жената и е с надпис ''ИЗДИРВА СЕ".

Nik_m
28.03.2017, 11:46
Да сложа, ама имам само една скорошна снимка. Стои у жената и е с надпис ''ИЗДИРВА СЕ".
Моята знае каде да ме намери - на пчелина :)
Там винаги си намирам работа, но не тормозя пчелите "ВЕЧЕ" :)
В града не мога да стоя. Преди да взема пчелите по цял ден когато не съм на работа обикалях кафетата а сега много рядко.

Ангел Йосифов
01.04.2017, 20:24
Днес сложих първите магазини(ВО) и изрязах първите СР с доста акар.Пило средно на 7 рамки.Има и прашец и пресен нектар,въпреки това получиха по хранилка сироп.Вторите магазини след 2 седмици...

ivootur
01.04.2017, 21:18
Това във Видин или в Раковски?

Ангел Йосифов
02.04.2017, 06:38
Темата е "Южен централен"

ivootur
02.04.2017, 08:04
А как върви развитието на овошките при вас? Тук в Русе, кайсии и джанки преминаха, сега черешите са в силата си.

zurkelai
02.04.2017, 09:07
Еехе вече магазини.При мен влачат прашец но сиропа не го взимат.Защо?

zurkelai
02.04.2017, 11:37
А какво ви е мнението относно следното.имам три слаби кошерчета но едно от тях е твърде слабо.Пчелите в силните кошери рано тръгват да събират а от тези слабички едва по обяд.Чудя се дали да не обидиня най слабия с друг слаб сега.или да изчакам?Благодаря ви предварително!

ch.atanasov
02.04.2017, 11:52
А какво ви е мнението относно следното.имам три слаби кошерчета но едно от тях е твърде слабо.Пчелите в силните кошери рано тръгват да събират а от тези слабички едва по обяд.Чудя се дали да не обидиня най слабия с друг слаб сега.или да изчакам?Благодаря ви предварително!

Покриваш майката с мрежеста клетка и изтръскваш 2-3 рамки с млади пчели (може от различни кошери ) на входа. На другият ден я освобождаваш.

8494

Nik_m
02.04.2017, 12:25
А какво ви е мнението относно следното.имам три слаби кошерчета но едно от тях е твърде слабо.Пчелите в силните кошери рано тръгват да събират а от тези слабички едва по обяд.Чудя се дали да не обидиня най слабия с друг слаб сега.или да изчакам?Благодаря ви предварително!

Питаш за съвет на който само ти можеш да вземеш решение. Само ти знаеш какви майки има вътре и каква е причината да са слаби. Ако са хубави майките може да засилиш и ще се оправят, ако не са хубави майките прави отводки на тяхно място.

Nik_m
02.04.2017, 12:28
Покриваш майката с мрежеста клетка и изтръскваш 2-3 рамки с млади пчели (може от различни кошери ) на входа. На другият ден я освобождаваш.

8494

А защо се покрива майката? Млади пчели НИКОГА ама НИКОГА няма да убият майката, това го правя постоянно и не съм имал проблем.

ch.atanasov
02.04.2017, 15:44
А защо се покрива майката? Млади пчели НИКОГА ама НИКОГА няма да убият майката, това го правя постоянно и не съм имал проблем.

Това с големите букви си го остави за теб и си го прави, колкото искаш. Аз давам съвет на друг човек и затова препоръчвам -клетка. А защо я ползвам : В някои моменти около пилото на рамката , която тръскам има пресен нектар, който намокря падащите пчели. По тази причина в кошера влизат и по-стари пчели, които могат да убият майката. На всеки е ясно, какво нещо е загуба на майка по това време.

Ангел Йосифов
02.04.2017, 16:31
А как върви развитието на овошките при вас? Тук в Русе, кайсии и джанки преминаха, сега черешите са в силата си.

Горе-долу и при мен е така,но най вече дивите круши.Има едно дере 2-300декара цялото е в круши и ябълки,направо,като оазис.Иначе черешата в двора е на това дередже,ябълката и тя показва пъпки.....

Nik_m
02.04.2017, 17:48
Това с големите букви си го остави за теб и си го прави, колкото искаш. Аз давам съвет на друг човек и затова препоръчвам -клетка. А защо я ползвам : В някои моменти около пилото на рамката , която тръскам има пресен нектар, който намокря падащите пчели. По тази причина в кошера влизат и по-стари пчели, които могат да убият майката. На всеки е ясно, какво нещо е загуба на майка по това време.
Да прав си, всеки има мнение и аз го уважавам. За мен шанса да стане това е 1/1милион, но знае ли човек. :)

ch.atanasov
02.04.2017, 18:00
Да прав си, всеки има мнение и аз го уважавам. За мен шанса да стане това е 1/1милион, но знае ли човек. :)

Да пропуснах факта, че твоите са специална гръцко-врачанска селекция.:bigsmile:

Това не е мнение, а съвет и споделен опит. И нищо ново, пише го във всяка книга. ..." При някои манипулации, майката се затваря в клетка за да се предпази..."

Nik_m
02.04.2017, 18:07
Да пропуснах факта, че твоите са специална гръцко-врачанска селекция.:bigsmile:

Това не е мнение, а съвет и споделен опит. И нищо ново, пише го във всяка книга. ..." При някои манипулации, майката се затваря в клетка за да се предпази..."

Аз какво правя не пиша тук че не е правилно, но моите пчели приемат майките с лекота. Един приятел дойде един ден а аз тъкмо придавах майки и каза ти си напълно луд като видя как ловя майката и я хвърлям директно върху рамките :)

kuline
02.04.2017, 18:07
Странни съвети дава Танасов и то на конкретен въпрос, ако се съберат две семейства с майките, вероятно говориш за двумайчино семейство :bigsmile:

ch.atanasov
02.04.2017, 18:12
Аз какво правя не пиша тук че не е правилно, но моите пчели приемат майките с лекота. Един приятел дойде един ден а аз тъкмо придавах майки и каза ти си напълно луд като видя как ловя майката и я хвърлям директно върху рамките :)

Пишем за различни неща. Язък за устрема ми, даже и снимка качих за по-нагледно.:(

ch.atanasov
02.04.2017, 18:17
Странни съвети дава Танасов и то на конкретен въпрос, ако се съберат две семейства с майките, вероятно говориш за двумайчино семейство :bigsmile:

Бях ти дал съвет, да не ходиш след постингите ми. Понеже не вдяваш, пак скочи в нищото -на двумайчини.

kuline
02.04.2017, 18:23
А какво ви е мнението относно следното.имам три слаби кошерчета но едно от тях е твърде слабо.Пчелите в силните кошери рано тръгват да събират а от тези слабички едва по обяд.Чудя се дали да не обидиня най слабия с друг слаб сега.или да изчакам?Благодаря ви предварително!


Покриваш майката с мрежеста клетка и изтръскваш 2-3 рамки с млади пчели (може от различни кошери ) на входа. На другият ден я освобождаваш.






Бях ти дал съвет, да не ходиш след постингите ми. Понеже не вдяваш, пак скочи в нищото -на двумайчини.

А трябва ли да се вслушвам в безсмислени съвети? Май те гони параноя? След като виждам, че даваш на хората некоректни съвети, би следвало да се намеся! Много добре си вдявам аз, а туй какво ти си мислиш е друг въпрос.

За да съм точен , първия цитат е въпроса на колегата, а втория цитат - твоя съвет към неговия въпрос. Та коя майка ще спасяваме или и двете.
Ето сега и моя съвет към него: слага директно питите с пчелите в другото семейство, почерпва ги с малко ракийца и пей сърце, какви стръсканици, па млади пчели, па тинтири-минтири. Сега пчелите се обединяват, най лесно, както и майки се придават най-безпроблемно.

ch.atanasov
02.04.2017, 18:35
А трябва ли да се вслушвам в безсмислени съвети,? Май те гони параноя? След като виждам, че даваш на хората некоректни съвети, би следвало да се намеся! Много добре си вдявам аз, а туй какво ти си мислиш е ....

Горе съм цитирал въпроса на колегата, а също така и твоя съвет към неговия въпрос

Теб не те гони ,теб те е хванала и не само параноята. :bigsmile: И какво е некоректното. Ако не е в клетка в конкретната ситуация (това което го съветвам) и я убият ? Дай твоя съвет за подсилване на слабите семейства, без да ги обединява и да губи бройка.

ch.atanasov
02.04.2017, 18:38
Калински, Калински, никой не ти говори( пише) за обединяване на две семейства. Абе -четете и мислете.

Ангел Йосифов
02.04.2017, 18:43
Сега,категорично не бих подсилил слабак,защото си е губене на ресурс.Бих подсилил средно семейство,за да успее за акацията.А слабака...

kuline
02.04.2017, 18:47
Теб не те гони ,теб те е хванала и не само параноята. :bigsmile: И какво е некоректното. Ако не е в клетка в конкретната ситуация (това което го съветвам) и я убият ? Дай твоя съвет за подсилване на слабите семейства, без да ги обединява и да губи бройка.

Първо да се уточним какъв е смисъла в БРОЙКАТА, при условие, че тия семейства, ако съумее може и да извади нещо от слънчогледа, инак са кауза пердута. Гледа ги цяла година и евентуално, ако съумее да ги иззими, ще чака от тях добив догодина. Щом е за броя семейства - става, ама за да има добив от броя семейства, то те би трябвало да са силни, а не шепа пчели и това да го броим за семейство!

kuline
02.04.2017, 18:49
Калински, Калински, никой не ти говори( пише) за обединяване на две семейства. Абе -четете и мислете.

Ам човека нали това пита бре!

ch.atanasov
02.04.2017, 18:55
Не виждам смисъл да споря, може да ми докарате вода от девет кладенеца. :bigsmile: Не съм насилил колегата да прави каквото и да е -той сам си решава.Аз така постъпвам. Семейството на снимката е подсилено на 31.03.2016г. и даде два магазина мед.

kuline
02.04.2017, 19:00
Не виждам смисъл да споря, може да ми докарате вода от девет кладенеца. :bigsmile: Не съм насилил колегата да прави каквото и да е -той сам си решава.Аз така постъпвам. Семейството на снимката е подсилено на 31.03.2016г. и даде два магазина мед.

Както каза и Ачката, помага се на семейство, от което има смисъл - т.е. средно силно, а слабите по-добре да се обединят и да се възстанови бройката по време на роевия период , ама хайде стига че кладенеца остана без вода :bigsmile:

ch.atanasov
02.04.2017, 19:01
Ам човека нали това пита бре!


".Чудя се дали да не обидиня най слабия с друг слаб ..."

На това му давам съвет да ги подсили, демек да не ги обединява. Ама трябвало да е по-подробно, че спец като теб да го разбере.:bigsmile:

kuline
02.04.2017, 19:06
".Чудя се дали да не обидиня най слабия с друг слаб ..."

На това му давам съвет да ги подсили, демек да не ги обединява. Ама трябвало да е по-подробно, че спец като теб да го разбере.:bigsmile:

К`во се оказа то, че съм тъп - тъп, ама и упорит. :bigsmile:

solaris60
02.04.2017, 19:27
К`во се оказа то, че съм тъп - тъп, ама и упорит. :bigsmile:

Ха, ха...най накрая те принуди Атанасов да си признаеш.:bigsmile:

kuline
02.04.2017, 19:35
Ха, ха...най накрая те принуди Атанасов да си признаеш.:bigsmile:

Дали?! Няма такова нещо. Изцедих цветущите му думи и сам го написах, че той много завоалирано го намеква. Но това разбира се е негово мнение, щом и пармак ми тури :bigsmile:

jdrumev
29.04.2017, 20:52
Здравейте колеги,аз не съм от тоя регион,но днес колега от с.Величково обл. Пазарджик ми звънна.Кошерите са му останали на по една шепа пчели всичко е измрело в кошера и пред него.Ако има колеги от тоя регион моля да споделят как е при тях.В близост до пчелина му има блок рапица.

Standart
30.04.2017, 21:53
Утре ще проверя и споделя. По въздух съм на по-малко от десетина км. Иначе по спомени от миналата година там няма компактни масиви рапица, а само разпокъсани блокове и вероятно с различни собственици и става една хвани единия пребий другия (или профилактично - подред)!

Standart
02.05.2017, 08:14
При мен всичко е нормално със семействата. Вчера някои дори ме изненадаха приятно. Още на първи кошер(1ЛР с 3 магазина и майка Бък от 2015г) намерих най горния магазин пълен с тъмен мед и наченки на запечатване. Почти бях сигурен, че са взели на абордаж някой слабак, но и по другите семейства има доста рамки със същия нектар(за мен не е рапица, макар, че има малки площи на относително голямо разстояние).
Акацията е побеляла при мен и всеки момент ще тръгне нектар. Дано и времето позволи да поработят семействата, че някои вече наредиха маточниците.

Вълчан
02.05.2017, 09:14
Акацията цъвна, дано тази година има акациев мед!

demonj
03.05.2017, 21:30
Днес,започнах да подменям майки на със зрели маточници и се чудих по едно време,май ли е или септенври,само да изкарам някоя рамка навън от кошер и моментално тръгват да я обират,досега ги хранех по 2 хранилки на седмица за 8 седмици ми изядоха ушите и в момента съм спрял да храня но егати и гладът който настана,иначе ми изградиха между 4 и 6 основи на семейство

rosty_sz
04.05.2017, 05:54
Ако си в полето и нямаш рапица глада е тотален. Всичко е засято и нищо не цъфти. Овошките прецъфтяха, синорите също. Хранителна пустиня за пчелите. В Средна гора положението е различно, там пък ниските нощни температури продължават и въпреки многото цъфтеж нектара е много малко. Аз имам един рапица на доста разстояние ама ги залъгва. Акацията в ниското днес трябва да отвори по високото поне седмица още. Късните слани са унищожили на места 100% акацията, а на места ще има цвят само по върховете на дърветата. Малко са местата които са без поражения. Орехите са унищожени на 90% защото сланите удариха три поредни вечери точно в цъфтежа им.

demonj
07.05.2017, 18:32
Днес направих преглед на оплодните сандъчета,всички майки излюпени вчера на 100% ,чакам до 10 дни да се оплодят,процента ми на приемане на ларвите беше 60%(най-ниския който съм имал досега),та ме досрамя да публикувам снимка защото щтеше да бледнее пред снимката на колегата rosty_sz (http://pchelari.com/forum/member.php?u=1463) 100% приети ларви :laughing:

delta.e
07.05.2017, 19:36
Ти , си работил , а това е отличен резултат .
Горе главата , следващият път повече .
Успех друже ! :)

rosty_sz
09.05.2017, 13:28
Случва се да приемат и 100% случва се и по малко. Току що ми се наложи да унищожа едни красавци на 15 дни. Интересно че ги погледнах като бяха запечатани и бяха 18 бр. Сега ги вадя 12 броя добре другите унищожени. Един колега вчера ми сподели за същото при него. До сега не ми де беше случвало отглеждач да разрушава наточници след запечатване.

demonj
10.05.2017, 20:46
И аз имах такъв ефект на унищожаване на запечатани маточници но си мислех че това се получи от миризмата на маркера с който надписах летвичката при проверката на маточниците.

ГАЛДИМ
11.05.2017, 12:20
Днес,започнах да подменям майки на със зрели маточници и се чудих по едно време,май ли е или септенври,само да изкарам някоя рамка навън от кошер и моментално тръгват да я обират,досега ги хранех по 2 хранилки на седмица за 8 седмици ми изядоха ушите и в момента съм спрял да храня но егати и гладът който настана,иначе ми изградиха между 4 и 6 основи на семейство

Колега, може ли да споделиш как подменяш майки със зрели маточници и каква е успеваемостта?

Nik_m
11.05.2017, 18:45
Колега, може ли да споделиш как подменяш майки със зрели маточници и каква е успеваемостта?
Аз пробвах но процента беше кръгла 0. За това вече работя с оплодени майки там процента е почти 100.

delta.e
11.05.2017, 19:45
Аз пробвах но процента беше кръгла 0. За това вече работя с оплодени майки там процента е почти 100.

Колега Ник , можем да поспорим .

Nik_m
11.05.2017, 20:59
Колега Ник , можем да поспорим .
За какво има да спорим, аз казвам че при мен нищо не стана с маточници. Прегризаха ги всички за това вече работя с оплодните сандъчета.

Валентин.
11.05.2017, 21:15
Миналата седмица имах запечатени майчила от един кошер. Изрязах 2 слепени един върху друг и ги придадох на една мнооого слаба отводка от миналата година. Преди това извадих работещата майка на отводката в кутийка за около 1 час. Когато придадох майчилата, смачках работещата майка. Тя пусна нещо като течност и тая течност я капнах върху майчилата. Смачканата майка също закрепих върху майчилата. Днес на проверката, имам свободно разхождаща се майка (все още неоплодена вероятно), спокойни пчели, и 3 захранени отворени майчила. Следващата седмица ще има нова проверка.

delta.e
11.05.2017, 21:41
За какво има да спорим, аз казвам че при мен нищо не стана с маточници. Прегризаха ги всички за това вече работя с оплодните сандъчета.

Маточниците се слагат при паша в горен корпус или магазин . В предпоследно междурамие .
Тогава , пчелите не ги забелязват и става самосмяна .
Работата с оплодни сандъчета е друга технология.

ГАЛДИМ
12.05.2017, 08:48
delta.e (http://pchelari.com/forum/member.php?u=911)
Маточниците се слагат при паша в горен корпус или магазин . В предпоследно междурамие .
Тогава , пчелите не ги забелязват и става самосмяна .

Колега, майките, които сменяш на колко години са и предприемаш ли някакви манипулации срещу тях? Интересува ме опитът ти с ДБ.

delta.e
12.05.2017, 16:15
delta.e (http://pchelari.com/forum/member.php?u=911)
Маточниците се слагат при паша в горен корпус или магазин . В предпоследно междурамие .
Тогава , пчелите не ги забелязват и става самосмяна .

Колега, майките, които сменяш на колко години са и предприемаш ли някакви манипулации срещу тях? Интересува ме опитът ти с ДБ.




Майките , които сменям са двугодишни . Опитът ми с ДБ е голям.
Аз , работя с плодник ДБ и два магазина ЛР .

demonj
14.05.2017, 20:40
Колега, може ли да споделиш как подменяш майки със зрели маточници и каква е успеваемостта?
Успяваемоста е 100% на приемане на зрелите матоници,но има понякога брак при брачния полет на майтата,хубаво е кошерите на които ще бъдат придавани маточници да бъдат отделени настрани от другите кошери разхварляни по двора край дръвчета,има добър ефект.

demonj
27.05.2017, 09:23
Равносметка за месец Май: Мед 0кг. и над 30 излюпени и оплодени майки,завърнали се след блачен полет майки 90%,свършиха ми оплодните сандъчета че миналата седмица правих нови:bigsmile:

inio33
27.05.2017, 18:53
И това е благодат

delta.e
27.05.2017, 19:03
Равносметка за месец Май: Мед 0кг. и над 30 излюпени и оплодени майки,завърнали се след блачен полет майки 90%,свършиха ми оплодните сандъчета че миналата седмица правих нови:bigsmile:

Дай в тази насока .
И , недей дава акъл на бат Петьо .

Вълчан
29.05.2017, 08:07
От почти две години не бях вадил акациев мед, заради времето! Събота и неделя вадих мед от единия пчелин, добива беше 11кг от кошер средно, а от другия 23кг! Работя с ДБ и бяха с по три магазина. Е, имаше и някой с маточници, и бяха разфасовани на отводки! Като се прибрах имах гости 2бр. един в капана, а един на клона! Снимки по късно!

zurkelai
12.06.2017, 10:44
При мен акацията пчелите я използваха за развитие както и ливадната паша.Чак сега изпълниха плодниците и вчера сложих магазините евентуално за липата ама не ми се вярва да съберат нещо.

seto4e
17.06.2017, 20:55
Накратко положението е такова:

8712

Гогол
17.06.2017, 23:10
Накратко положението е такова:

8712

Прекрасна шахматна дъска.Нареждай фигурите и да започваме.Един с/у ......колко бяхме тука? Ще видиш зор с/у чорбаджията,защото е математик,а шаха е математика.Перфектна рамка с пило,направо красота.Моите Дадани винаги слагат 2 пръста мед отгоре и тогава пилото.А аз искам от дъска до дъска.Но не ме слушат кератиите,правят си тяхното.Лошото е че са заложили доста маточнициДумкай отводкис тези прекрасни рамки.Успех колега!

solaris60
18.06.2017, 08:00
И ако си смени тела с някой по качествен - ще е върхът.;)

rosty_sz
18.06.2017, 16:08
Слънчогледа цъфна. Крайно време е роенето да свърши най-после. Днес носеха вече жълт прашец. На всички отворили слънчогледи имаше поне по една пчела.

seto4e
18.06.2017, 16:57
Искаше ми се 15 юни да е 15 юли онзи ден. Всеки 3ти тръгнал да залага маточници по никое време, посред паша. После ще ми разправят, че инстинкта за нектар бил по-силен. Дръжки, от инстинкта за множене по-силен няма. Гладно ще стои но иска да бяга.

Двата дъждовни дни на 7 и 8 които прекъснаха кориандъра са им дръпнали спусъка.

licho76
18.06.2017, 18:02
И ако си смени тела с някой по качествен - ще е върхът.;)



Маи не е от тела ;)

solaris60
18.06.2017, 18:14
Маи не е от тела ;)

Да бе. Забравих, че обичат да си играят на "Дама" и така си очертават фигурата. :bigsmile: А сега би ли казал ти от какво е?;)

solaris60
18.06.2017, 18:18
Искаше ми се 15 юни да е 15 юли онзи ден. Всеки 3ти тръгнал да залага маточници по никое време, посред паша. После ще ми разправят, че инстинкта за нектар бил по-силен. Дръжки, от инстинкта за множене по-силен няма. Гладно ще стои но иска да бяга.

Двата дъждовни дни на 7 и 8 които прекъснаха кориандъра са им дръпнали спусъка.

А така. Кажи им го, че и дърти рапали все още си мислят, че когато има обилна паша дори разрушават маточниците. Шегувам се за по първата част на изречението. :bigsmile:

Ангел Йосифов
14.07.2017, 20:59
Някъде м/у Стара планина и Родопите(пловдивско),положе ието не е,като на северозапад....Миналата седмица имаше по около магазин мед,а таз меда го няма.Явно приключихме активния сезон.От 45-50 дена не е валяло.....Ще ги оставя още месец и....зазимяваме..

rosty_sz
12.08.2017, 06:55
При мен е тотална суша и невъобразима жега. Не е валяло около месец а температурите са 37-39 всеки ден. Горещо е от сутринта. Вчера в 8.30 беше 30 градуса. Летежа е незабелижим и въпреки това има принос по питите. Майките почти не снасят и върху пилото почти няма пчели. Семействата едни унили такива, кофти работа. Почвам сиропа но миналата година като беше така и сиропа си взимаха едва едва. Дано нещата се оправят следващата седмица, че го дават 7-8 градуса по-хладно.

Ангел Йосифов
12.08.2017, 09:22
И как да се оправи времето?Дори и да завали и поразхлади няма какво да цъфне след тоз "пожар".Аз вече зазимих с магазините от горе-за всеки случай.

rosty_sz
03.09.2017, 18:15
Сушата и жегата продължават. Миналата година беше зле, а тази е два пъти по зле. Пилото преди десетина дни беше на 4 рамки средно днес поотворих 30-тина семейства и пилото е свито до две рамки. Сиропа се складира и не предизвиква подобряване на положението. Печелите в кошерите намаляват драстично. Поне акар няма.

Вълчан
04.09.2017, 08:47
В събота нищо нещо се обърка: Кошерите не бяха пипани и изведнъж нападнаха една Августова отводка и я унищожиха! Тази суша ги побърква. Прендната седмица всеки получи твърда храна!

Standart
04.09.2017, 21:04
Мога вече да отчета годината. Достигнах още миналата година бройката семейства с които да работя ( между 30 и 40бр. ми е лимита защото си изкарвам парите в съвсем различна сфера, но ми се ще да работя като, че ми е бизнес) и тази година мина под знака на търсенето на добиви. Правих малко отводки и почти всички подарих на млади и надъхани колеги. Оставих за себе си само 5-6 за смяна на проблемни семейства. Използвах максимално капацитета който ми предоставиха миналогодишните късни майки и............ пак постигнах миналогодишния резултат. Т.е. половината семейства не дадоха нищо, ама кръгла 0, просто им оставих всичко за да не ги мисля за зимата. Други дадоха между 10 и 20кг. което си е ОК за района в който пчеларствам.
Като стратегическа грешка отчитам, това че не разделих семейства на двата пчелина които използвам. Този който използвах е 80% от землището с оризища, а от тях паша никаква. Причината да закарам на по-доброто място само няколко семейства беше рапицата която беше насята от арендатор с който е невъзможна комуникацията. Предварително бях отписал тези кошери, а се оказа, че нямах никакви проблеми. Част от семействата изпуснах да роят и пак им взех двайсетина кг., а и там беше рекордьора за годината с над 80кг (за моя район това е твърде сериозна цифра и се сблъсках с доста невярващи погледи от местни колеги).
След приключването на сезона отчитам малко над 10кг. средно на база на брой семейства с които съм стартирал напролет. Малко...... , но при тези условия и отглеждане като допълнителна дейност няма шанс да си докарам нещо повече от 13-та заплата и то само ако продажбите са само на цена на дребно.
Зная, че може доста по-добре и остава да го докажа догодина!

Nik_m
04.09.2017, 21:09
Сушата и жегата продължават. Миналата година беше зле, а тази е два пъти по зле. Пилото преди десетина дни беше на 4 рамки средно днес поотворих 30-тина семейства и пилото е свито до две рамки. Сиропа се складира и не предизвиква подобряване на положението. Печелите в кошерите намаляват драстично. Поне акар няма.
Същото положение и при мен, няма и няма дъжд. В началото на август 8 пити пило, в средата 5 към края 3, просто майките спряха от раз и всичко излюпено се запълва с пренесен мед. Не съм гледал след като започнах със сиропа дали има някакво съживяване.

Ангел Йосифов
05.09.2017, 06:20
Този който използвах е 80% от землището с оризища, а от тях паша никаква.
А,какво ще кажеш за пръсканията?Иначе бреговете осигуряват,средна по сила паша,но честите пръскания са проблем.

ianev
05.09.2017, 09:03
Nik миналата година и тези 6-8 рамки пило в началото на август ги нямахме. Целия август циклиха на по 2 рамки пило а опаразитеността бе голяма. Сега са на по 2-3 рамки пило въпреки подхранването но мисля че това си е в реда на нещата. Храних почти през целия август през 4 дни с витамини, направих и три подхранвания с Церанон, като вчера беше последното и мисля това да до януари

Nik_m
05.09.2017, 09:19
Nik миналата година и тези 6-8 рамки пило в началото на август ги нямахме. Целия август циклиха на по 2 рамки пило а опаразитеността бе голяма. Сега са на по 2-3 рамки пило въпреки подхранването но мисля че това си е в реда на нещата. Храних почти през целия август през 4 дни с витамини, направих и три подхранвания с Церанон, като вчера беше последното и мисля това да до януари
Миналата година нямаше слънчоглед а тази имаше невероятна паша и по голяма амортизация на пчелите. Сега гледам записките от миналата година, в началото на август 6 рамки с края 5 рамки, поддържали са пилото цял месец. Но като цяло кошерите ми изглеждат нормални тази година, няма голям срив на пчелите.

ianev
05.09.2017, 09:36
При мен миналата година слънчогледа се отчете но слабо, сушата беше голяма и валя чак октомври а сега вкарват още прашец сутринта до към 10. Миналата година го е нямало това пило и резултата на пролет беше плачевен. За това сега съм по скоро доволен и спокоен как ще зимуват

Standart
05.09.2017, 09:59
А,какво ще кажеш за пръсканията?Иначе бреговете осигуряват,средна по сила паша,но честите пръскания са проблем.

От началото на цъфтежа на овошките имам периодични отравяния на част от летящите пчели, но поради това, че са от третирания по дворове и градини, а не на масиви с медоносна растителност с масово посещение от пчели нямам такива измирания каквито са по други райони. Сигурно и ориза се пръска, но досега не съм забелязвал някакъв голям срив или цялостна ликвидация на семейство. Предполагам, че това е така защото каналите между клетките и самите брегове нямат (при мен е така, не зная при тебе може би има) цъфтящи растения, само папур и тръстика. Като единствен плюс на оризищата виждам само по-голямата въздушна влажност, но доколко тя е съществена за повече нектароотделяне не съм много сигурен.

Ангел Йосифов
05.09.2017, 13:54
Пълно е с плевели,най вече жълт бодил...разбира се,само по бреговете.

Трендафил Дончев
05.09.2017, 14:48
Тази година почти не се различава от предходната. Дали няма да се получи същия ефект? Така като следя изказванията, а и наблюдавам собствените си пчели ми се струва, че ще има пак доста загуби. Миналата година имаше пръскания, не че тази нямаше, но семействата в някои райони гладуваха дори по времето на пашата. Дали ще изкарат зимата успешно макар и с положените максимум условия?

Nik_m
05.09.2017, 15:29
Тази година почти не се различава от предходната. Дали няма да се получи същия ефект? Така като следя изказванията, а и наблюдавам собствените си пчели ми се струва, че ще има пак доста загуби. Миналата година имаше пръскания, не че тази нямаше, но семействата в някои райони гладуваха дори по времето на пашата. Дали ще изкарат зимата успешно макар и с положените максимум условия?
Миналата година ме напръскаха за дерматита точно пореди слънчогледа и печлите паднаха наполовина, може би това беше причината за слабите резултати. Тази година нямах рапица и като цяло нямаше ниакви пръскания (поне аз не знам). Зеленчуковите градини в цялото село идеални, нямаше рязък спад в пчелните семейства, но за сметка на това много лоша година, 3 месеца лошо време после 3 месеца суша и все пак много добри добиви. Това доказва че голямият проблем на пчеларството са пръсканията.

Sylvie
05.09.2017, 18:30
Храних почти през целия август през 4 дни с витамини, направих и три подхранвания с Церанон,

Този Церанон как го даваш на пчелите? На Нозевит+, към който съм се насочила, пише, че се прибавя към захарен сироп. Погледнах описанието и на Церанон, но и на него същото - захарен сироп. А дали може да се дава с инвертиран сироп? Аз от 2 седмици давам вече само инвертиран, дали може да добавя някой от тези препарати към него?

ianev
05.09.2017, 18:54
Церанона го давам на 1 литър сироп 2,5 мл, иначе казано на туба от 10 литра сироп слагам 25 мл. Наливам го през 5 дни, ако решиш да третираш с него ти препоръчвам да го наливаш привечер, защото има силен аромат и пчелите започват да се душат по капаците. Направи ми впечатление че пчелите с охота го взимат

zayo
05.09.2017, 21:58
Тази година почти не се различава от предходната. Дали няма да се получи същия ефект? Така като следя изказванията, а и наблюдавам собствените си пчели ми се струва, че ще има пак доста загуби. Миналата година имаше пръскания, не че тази нямаше, но семействата в някои райони гладуваха дори по времето на пашата. Дали ще изкарат зимата успешно макар и с положените максимум условия?

При мен миналата година няма нищо общо с тази. Пролетта на 2016г бях с перфектните семейства-на ръба на роенето по време на акацията и малко след нея. В роево влязоха 4 от 68 от които 1 така или иначе успя! Март и до средата на април бяха прекрасни и с принос. След това рапица, нямаше. Акация също. Ако имаше такава щяха да я кършат с клоните и да я внасят по кошерите ;). През юни ги изпръскаха покрай дерматита, като свалиха летящата пчела. Междувременно семействата бяха заслабнали поради липсата на паша и моята грешка от неадекватно подхранване. Натисна ги и акара и за слънчогледа бяха жалка картинка. Резултата също -среден добив от 15-16 кг. от семейство. Последва бясно третиране с ОК-Амитраз- ОК + подхранване.
Тази пролет 1/3 бяха тотални мърши. Рапица имаше, акация - символична. След това паша почти нямаше, но компенсирах до 15 юни. Мършите успяха да се развият до слънчогледа, които се отчете повече от добре. Средния добив около 37 кг./отделни дадоха над 50 кг./ , които с оглед на семействата с които влязох и 28 - те отводки от тази година за мен е повече от добре!
Понастоящем са средна хубост към силни. Набелязъл съм и изпълнявам мерки за довеждането им до ръба за следващата акацията, ако ли няма такава съм поръчал нови корпуси :bigsmile:

Трендафил Дончев
05.09.2017, 22:06
слънчогледа, които се отчете повече от добре. Средния добив около 37 кг./отделни дадоха над 50 кг./ , които с оглед на семействата с които влязох и 28 - те отводки от тази година за мен е повече от добре!
:

Точно този слънчоглед помогна на част от колегите, иначе щеше да е по - зле и от миналата година. Аз ги възстанових на 100%, но на каква цена и още не съм ударил чертата за финал.

Nik_m
06.09.2017, 06:00
Точно този слънчоглед помогна на част от колегите, иначе щеше да е по - зле и от миналата година. Аз ги възстанових на 100%, но на каква цена и още не съм ударил чертата за финал.
Не просто помогна а спаси годината. От очертаваща се нулева година, почти 40кг. от кошер. И това за 10 дена паша.

demonj
06.09.2017, 06:50
Тази година я отчитам като добра,удвоих си семействата и въпреки че бях я отписал откъм мед извадих средно по 25кг. от работещите семейства като от тях прехвърлих и още по 7-8кг. на отводките,към момента съм третирал за акар и започвам с есенното подхранване което ще продължи целия Септември,като погледнах преди 2 дни в няколко кошера установих че са изяли доста мед през Август.

rosty_sz
06.09.2017, 07:02
Не просто помогна а спаси годината. От очертаваща се нулева година, почти 40кг. от кошер. И това за 10 дена паша.

Това се случи заради един дъждовен фронт който премина над цяла България точно на време. Да гадаем дали ще се случи следващата година е безумно. Да работим цяла година и да разчитаме на един ден дъжд. Климата се промени много, земеделието също, става все по трудно и рисково да разчиташ на пчеларството за доход.
Гледах по дискавъри за глобалното затопляне. Сериозни учени бяха категорични, че в България, Гърция и северна Турция ще го усетим като голямо засушаване. Този процес е в ход от миналата година. След голямата суша дори и сериозния сняг на пролет земята беше суха. След топенето на снега не можа да се разкаля. Сега пак тотална суша.

zayo
06.09.2017, 07:45
Това се случи заради един дъждовен фронт който премина над цяла България точно на време.
Да наистина около седмица преди цъфтежа на слънчогледа в района се изляха 54 л. на кв.м. След като цъфна буквално за 10 -на дни напълниха тези кила. Всички които ги бях оставил на 2 корпуса запечатаха от летва до летва и силно ограничиха майките в първи. Те можеха да донесат поне по 10кг отгоре.

Трендафил Дончев
06.09.2017, 08:21
Това се случи заради един дъждовен фронт който премина над цяла България точно на време .

Някои местенца ги пропусна и продължава да ги пропуска. Росни само колкото казват старите хора - да пометеш.

Валентин.
06.09.2017, 09:08
Слънчоглед винаги ще има.hi;

Todor.77
06.09.2017, 11:07
Ще има,но не винаги ще отделя нектар.

Валентин.
06.09.2017, 19:57
7 години се занимавам с пчели, винаги е пускал слънчогледа. Малко-много, колкото-толкова.hi;

rosty_sz
13.09.2017, 17:09
Днес комшиите на единия пчелин ми се обадиха, че двора им изведнъж се е напълнил с пчели. Буквално за 10 мин положението станало такова че се страхуват да излязат. Веднага запалих колата и тръгнах. В ума ми се върти неприятната мисъл как ще заваря пчелина пощурал с множество ограбващи се кошери. Като пристигнах за за 2-3 секунди прекарах поглед над кошерите и за моя изненада не забрлязах нападения. Тръгнах по редовете да търся, и за моя радост нападения нямаше. За разлика от последните посещения на пчелина забелязах слаб летеж( над медец не съм виждал летеж на нито един от пчелините). Тръгнах към комшиите да видя все пак какъв е проблема. Като стигнах, какво да видя. Асмата направо ще литне. Пчелите натиснали гроздето. По думи на комшията за 10 мин както нямало пчели и станало нетърпимо. С овесен нос го посъветвах утре рано сутрин да обере асмата (ако е останало нещо) извиних се три пъти и си тръгнах. Такъв глад не е било и в същото време сиропа от подхранването което приключих бързо след като видях че не дава търсения ефект си стои незапечатан вече 20 дни

delta.e
13.09.2017, 18:56
Асмата преди това е нападната от косери или оси .
Пчелата налита на наренено зърно .

Гогол
13.09.2017, 21:21
Такъв глад не е било и в същото време сиропа от подхранването което приключих бързо след като видях че не дава търсения ефект си стои незапечатан вече 20 дни
Няма и да го запечатат.

jdrumev
13.09.2017, 21:39
Няма и да го запечатат.



Не е страшно това ако е сложил лимотузу.:bigsmile:

rosty_sz
14.09.2017, 06:12
Няма и да го запечатат.
Те че няма, няма ама не го и ядът. Гладуват но не пипват запасите.

Гогол
14.09.2017, 21:05
Те че няма, няма ама не го и ядът. Гладуват но не пипват запасите.

Те че не гладуват,е още по–ясно.Защо? Ако гладуваха,щяха да изхвърлят всичкото незапечатано пило.А ти все още имаш,нали?

Гогол
16.09.2017, 22:13
Те че няма, няма ама
Мина бая време. Никой не взе отношение по този въпрос.
Ти си професионалист.Вадиш прехраната на семейството си,заедно със съпругата си от пчелите.Затова ще те попитам–Защо няма да го запечатат?Ако не искаш тук,отговори ми на лични.Мисля,че малко го зноят,независимо че четат дебели книги и са мастити пчелари.
Пак разлаях кучетата.

rosty_sz
17.09.2017, 06:36
Има много фактори за да не го направят.
- няма с какво да допълнят килйките.
- няма восъкоотделяне
- това е запас в границите на кълбото който те държат отворен, затоплен и готов за консумация.
-ограничават майката но са в готовност ако се промени обстановката моментално да и освободят най-добтото място за пило.
Може и да има други причини. Опита ме е научил че така ще си остане ако няма късна паша и не съм се замислял много, защо така предпочитат.

Гогол
17.09.2017, 23:18
Има много фактори за да не го направят.
- няма с какво да допълнят килйките.
- няма восъкоотделяне
- това е запас в границите на кълбото който те държат отворен, затоплен и готов за консумация.
-ограничават майката но са в готовност ако се промени обстановката моментално да и освободят най-добтото място за пило.
Може и да има други причини. Опита ме е научил че така ще си остане ако няма късна паша и не съм се замислял много, защо така предпочитат.

Първите 2 отпадат автоматично.Бре..еее,то имало и един Бургазлия дето го знаел щом палчето му е нагоре.
При тях не съществува ''няма''.Те имат винаги всичко което им е необходимо/ако ние не им го отнемем/.Восък имат из целия кошер който ние,висшите не виждаме.Имат с какво да допълнят килийките–прехвърлят по–празните в другите.Можеш да си направиш експеримент.Успех Рости! Винаги!!!

Вълчан
25.09.2017, 09:08
Суша! Вчера беше прекрасно времето и бръшляна цъвти, масово пренос на прашец от него. Храната е намаляла, дадох твърда храна! Тази зима ще доста тежка за региона ми!

Ангел Йосифов
25.09.2017, 15:57
Де е таз тежка зима,дайте я на сам...

krasivasi
25.09.2017, 19:09
Ще дойде, не бързай,че не е превряло ощеdrinks;drinks;а и парасето още трябва да наедрее

Ангел Йосифов
25.09.2017, 19:24
Снимката е от преди седмица,а и прасетата трупат в студа......
п.п. Само да добавя.Всяка година оставям по едно пълно буре за септември в събота го отворих....

srg
26.09.2017, 16:09
И аз си оставям от миналогодишното и скоро го отворих. А тазгодишното тъкмо завира. Нямам прасета но все ще я закърпим някак. :)

Валентин.
26.09.2017, 17:19
Снимката е от преди седмица,а и прасетата трупат в студа......
п.п. Само да добавя.Всяка година оставям по едно пълно буре за септември в събота го отворих....

Това да не е самоток. Или претачаш бурето. Ако е самоток, може ли рецепта.

Ангел Йосифов
26.09.2017, 17:28
Пресовам гроздето,отделям дръжките,а ширата и люспата във каца или бидон..Всяка сутрин и вече претакам по 3-4 кофи докато приключи бурната ферментация....

Валентин.
26.09.2017, 17:43
Ние оронваме зърната преди да ги смелем. И по-натам е същата процедура. Но нещо ми се върти в главата, че това не е самоток. ПРи самотока трябва да остане само виното-течността. Ама може и да съм в грешка.:yo:

krasivasi
26.09.2017, 21:31
Така е, ширата се отделя и се налива в буре или голям дамаджан, прави се т.н.затворена ферментация.ползва се предимно за бяло вино.Но нещо объркахме мястото, темата е друга.

srg
02.10.2017, 20:40
Днес гледам няколко от семействата как носят ли носят. Каква ли "ГОЗБА " готвят. Не ми се мисли.

jdrumev
02.10.2017, 20:42
Днес гледам няколко от семействата как носят ли носят. Каква ли "ГОЗБА " готвят. Не ми се мисли.



Щом внасят, а не изнасят работата е добре. :bigsmile:

srg
02.10.2017, 20:47
Сега внася след време ще разнасят.Жална ми майка.

Standart
03.10.2017, 20:59
Приятел (привет Дж.)от южните склонове на Родопите ми даде няколко майки в средата на август с идеята да ги тествам при твърде различните климатични условия на Горнотракийската равнина за да направим някакъв вид съпоставяне на пригодността за развитие на семейства.
Тъй като опита започна пак по това време миналата година когато приемните семейства тотално отказаха да приемат майките (отдавам го на генетичните различия обосновани от все пак географски ограничения ареал на развитие при майките и различията им спрямо моите местни пчели ), тази година поставих приемните семейства в ситуация при която да нямат избор, т.е. отводка само от пчели без никакво тяхно пило и постигнах приемане на майките. Късното създаване на такъв тип отводка е твърде рисково и все пак с двукратно придаване на рамка люпещо пило след пронасяне на новите майки ми даде възможност да развия новите семейства до положение да ги сравня с други кошери фаворити, но твърде изтощени след медосбор(по добре са само мързелите дето гледаха много пило цял сезон и си донесаха само колкото за тях) т.е. късно развитие с малко запаси и пило на 3-4 рамки към днешна дата. Доколко ще има смисъл от тези гимнастики ще разбера догодина, но се надявам на икономично зимуване, забавено пролетно развитие и възползване от каквато и да е паша преди евентуално влизане в роево състояние(тази година първите отводки с роеви маточници ги правих първата седмица на април).
Ако всичко протече по план ще сменям майки с тези от планината, а ако не, ще мога да захранвам приятели с отводки тогава когато техните семейства тепърва ще излизат от зимната пауза. Не вярвам, че откривам топлата вода, така че ако някой колега е правил това упражнение нека сподели, ще бъде любопитно.

demonj
08.10.2017, 07:09
Тази година прекалено рано стана студено,към днешна дата аз все още подхранвам всички семействата, кошерите са силни и потдържат доста пило,днес правя последно подхранване,от общо 6 килограма инвертиран сироп на семейство дадени за период от 6 седмици не са натрупали почти никакъв мед всичко е изядено.

rosty_sz
08.10.2017, 07:28
Миналата седмица започнах да ги зазимявам. Пило няма с малки изключения. Семействата са отчетливо по-слаби от колкото ми се иска и са били други години. Осите са адски много но това е така при мен винаги по това време. Стършели няма никакви. Три корпуса с резервни медови пити са станали жертва на молеца въпреки че бяха пръскани с в401. Общо взето положението е зле но не е безнадежно.

Ангел Йосифов
08.10.2017, 07:30
demonj това е подбудително подхранване,а не за запаси.

ch.atanasov
08.10.2017, 08:56
Миналата седмица започнах да ги зазимявам. Пило няма с малки изключения...

Какво си " объркал ", при градския ти положението е : "кошерите са силни и потдържат доста пило ..".

пп. питам защото при мен е като при теб.

дядо борю
08.10.2017, 09:52
Аз считам,че много от колегите прекаляват с подбудително подхранване през есента.Много пчели през зимата_ консумират много мед.Оптималното количество е 5-6 рамки ДБ пчели и 15-18 кг мед.В дивите роеве кой ги подхранва?Но и никой не им взема меда. Само да пукне пролетта и ще наваксат бързо бройката.

Валентин.
08.10.2017, 10:38
При мен нещата са като миналата година-доста силни семейства. Някой даже по-силни от миналата година. Нямам представа защо. Майките са от 2016. Догодина мисля да ги сменя. Ама както направих тази година-всяка майка да бъде сменена от дъщеря.

srg
08.10.2017, 11:44
При мен семействата са в добро състояние. Силните през сезона семейства рано спряха да отглеждат пило. Слабите и новосъздадените все още имат пило, а някои майки продължават да снасят. Общо взето влизат в зимата доста по-добре от лани. Но ще видим и като отпаднат летните пчели какво ще остане.

ivootur
08.10.2017, 13:36
При мен нещата са като миналата година-доста силни семейства. Някой даже по-силни от миналата година. Нямам представа защо. Майките са от 2016. Догодина мисля да ги сменя. Ама както направих тази година-всяка майка да бъде сменена от дъщеря.

Вальо, как правиш самосмените и по кое време?