PDA

Виж пълната версия : Какво е положението в южния централен регион



Страници : 1 [2] 3 4 5 6 7

Величков
27.02.2016, 22:45
Благодарение на Величков имаме тая снимка . По негови думи в най - ветровито време вятъра е отнасял доста голяма част от пчелите. Сега обаче рояка е в перфектно състояние по мое мнение.

Виждал съм го, с една педя сняг.Отрицателни температури и вятър който отнесе кълбото.Останаха пчели само между питите.Снимката от днеска доказва,че за хиляди години еволюция пчелите не се нуждаят от нас за да оцелеят, ние се нуждаем от тях.Под дървото всеки ден има около 10-тина умрели пчели по които няма кърлежи!?! Рояка е там от юни месец 2015 година.Края на януари, началото на февруари изградиха питата от ляво 13-та. В момента са започнали да строят от двете страни.

solaris60
27.02.2016, 22:55
Можеш да бъдеш спокоен - вече е прибран от някой който също много обича пчелите.:bigsmile: Особено такива които се реят волно още преди да е започнала пролетта.:bigsmile: Както и да е това, но искам да попитам - защо все пак се е роил този кошер? Някакви предположения?


Виждал съм го, с една педя сняг.Отрицателни температури и вятър който отнесе кълбото.Останаха пчели само между питите.Снимката от днеска доказва,че за хиляди години еволюция пчелите не се нуждаят от нас за да оцелеят, ние се нуждаем от тях.Под дървото всеки ден има около 10-тина умрели пчели по които няма кърлежи!?! Рояка е там от юни месец 2015 година.Края на януари, началото на февруари изградиха питата от ляво 13-та. В момента са започнали да строят от двете страни.

Значи моето питане отпада в случая.

Величков
27.02.2016, 23:21
Не знам дали е важно като информация,но ще го кажа. Вятъра там винаги духа от ляво както го виждате на снимката.Странично на питите.
В задния край има вградени три тънки клонки (колкото показалец) в питите. Намира се на около 10 метра височина.

iliew
27.02.2016, 23:36
Виждал съм го, с една педя сняг.Отрицателни температури и вятър който отнесе кълбото.Останаха пчели само между питите.Снимката от днеска доказва,че за хиляди години еволюция пчелите не се нуждаят от нас за да оцелеят, ние се нуждаем от тях.Под дървото всеки ден има около 10-тина умрели пчели по които няма кърлежи!?! Рояка е там от юни месец 2015 година.Края на януари, началото на февруари изградиха питата от ляво 13-та. В момента са започнали да строят от двете страни.

Тези са "умрели от студ", но са преживяли зимата! :bigsmile:

Mateev
28.02.2016, 13:41
Ма той бил и жив. Чудно, според теориите на императора и председателя, трябваше вече да умрял от ....!

П.п. Какво ли мисли Слави 13 за размера и посоката на питите? Изглеждат ми като ниски и широки.

ЕДИНИЧЕН СЛУЧАЙ НИЩО НЕ ДОКАЗВА, освен това че теорията на вероятностите допуска и изключения - такава е кривата на нормалното разпределение. То и при атомните бомби в Хирошима и Нагазаки има по чудо оцелели едва ли не в самия епицентър, но това не означава, че човек е издръжлив на атомни бомби. Просто са били късметлии и редица външни случайни фактори са им помогнали да се защитят и да оцелеят. Така е и с рояка - оцелял с вероятност 1 на милион, но нормалното разпределение добре обяснява тези случайни събития с много ниска вероятност.

Опитай се да повториш масово експеримента, и ще видиш къде е истината.

Mateev
28.02.2016, 13:49
Иначе и аз миналата година наблюдавах няколко случая на пчелни семейства, останали живи след урагана, който унищожи над 50 мои кошера в пчелина ми на Етъра. Половината пчелин беше направен на трески, но въпреки това на поляната на земята сред камарите от разхвърляни и потрошени рамки имаше тук-там оцелели семейства, скупчили се на открито при минусови температури.

С две думи издържали са на открито на ураган, студ и дъжд, а после когато ги прибрахме обратно в топли кошери, някои от тях се изхитриха да умрат, а други се изхитриха да оцелеят. Ха сега де - какви изводи да си извадим? Издържат на открито на жестоки атмосферни условия, а после умират на топло и сухо в кошера.

6185

rosty_sz
28.02.2016, 15:31
Има много рояци оцеляващи по този начин. И тук във форума имаше снимки и в ютуба има клипове за доказателство. Аз също съм виждал два, но не съм снимал.

Вълчан
29.02.2016, 11:44
В събота 27.ІІ. отидох да подхраня, в един от кошерите видях от горе търтеиво пило. Викам си: търтовка. Вдигам рамката, а тя с запечатано работническо пило и другата също. В района на Карлово. Никога досега,повече от 20г. не съм срещал в кошер, толкова рано запечатано търтиево пило!
Или е с стара майката!

iliew
29.02.2016, 12:24
В събота 27.ІІ. отидох да подхраня, в един от кошерите видях от горе търтеиво пило. Викам си: търтовка. Вдигам рамката, а тя с запечатано работническо пило и другата също. В района на Карлово. Никога досега,повече от 20г. не съм срещал в кошер, толкова рано запечатано търтиево пило!
Или е с стара майката!

Нормално за март, нищо че е февруари. ;) Тази година както тръгнаха рано, може и мед от ябълки да вадим. :)

rosty_sz
29.02.2016, 21:04
Тея моите много жаднички нещо. Почват да ме съмняват вечер какво правят. Дали не са набарали буретата в някоя селска маза.

Nik_m
29.02.2016, 21:23
Колко литра е бидона и колко дни изкарва с едно зареждане?

rosty_sz
29.02.2016, 21:43
До ръба 70 литра . Изкарват различно. Най големия им проблем са тея смотани кранове. Като са много пълни трябва да ги пуснеш да капят яко за да може като се поизпразва бидона да не спират да капят. Трябва да измисля някакво решение ама не съм се замислял сериозно. Ако някой е решил проблема да сподели. Средно изкарва 3-4 дни един бидон, ако успея да го изрегулирам правилно.

Ivan Mankov
29.02.2016, 22:21
Рости опитай с венозна система ! Мисля ,че се регулира прецизно !

http://www.mkrepost-bg.com/?mod=catalog&show=24

solaris60
29.02.2016, 22:24
Рости опитай с венозна система ! Мисля ,че се регулира прецизно !

Прецизно, но само за определено време, а в случая се изисква по - продължителен период. Но да опита.

rosty_sz
29.02.2016, 22:29
Пробвах.
Зеленясва сериозно "разшерителния съд" на системата и чак хваща мини водорасли които запушват тръбичката. Такива водорасли се появяват и в крановете.
Мога да чистя крановете да сменям системите но си е половичато решение. Като ми дойде музата:laughing: ще го измисля.
Не съм много запознат с детайлите по капковите системи за поливане, може там да се крие лесно решение.

licho76
29.02.2016, 22:30
Нестава и система пробвал сам
:laughing: накрая праснах квадратен бидон от 1 тон с голям кран

solaris60
29.02.2016, 22:31
Пробвах.
Зеленясва сериозно "разшерителния съд" на системата и чак хваща мини водорасли които запушват тръбичката. Такива водорасли се появяват и в крановете.
Мога да чистя крановете да сменям системите но си е половичато решение. Като ми дойде музата:laughing: ще го измисля.
Не съм много запознат с детайлите по капковите системи за поливане, може там да се крие лесно решение.

Водата на тъмно мисля, че не би трябвало да зеленясва.

Pavel_Bs
29.02.2016, 23:42
До пчелина имам капково на градината и пчелите си ходят на него.Аз лично смятам,че един 120 литров бидон с отвит кран(напълно) и няколко метра маркуч за капково биха свършили перфектна работа.Дори и да няма голямо налягане към края,капки постоянно излизат.Маркуча е черен и водата е топла,а нивото на водата ще го поддържам с поплавък за казанче(при мен има ВиК).Така като гледам дъската която си нарязал на зигзаг,ако ковнеш по един пирон на всеки ъгъл и прекараш маркуча до долу,може и да си решиш проблема.

borislav aleksandrov
01.03.2016, 01:10
Пусни в бидона малко сребро и зеленясването и тем подобни изчезват...

Silvia
01.03.2016, 10:25
6199
До ръба 70 литра . Изкарват различно. Най големия им проблем са тея смотани кранове. Като са много пълни трябва да ги пуснеш да капят яко за да може като се поизпразва бидона да не спират да капят. Трябва да измисля някакво решение ама не съм се замислял сериозно. Ако някой е решил проблема да сподели. Средно изкарва 3-4 дни един бидон, ако успея да го изрегулирам правилно.


Не знам, колко добре ще видите на тази снимка, но и ние, след неколкократна смяна на пластмасови кранове и неуспешно регулиране, накрая сложихме неръждаема канелка за чешма и сега положението е много по-добре. Бидона е 110 литра и водата никога не свършва напълно за една седмица, през което време доливаме, проблема със зеленясването го решихме, с добавяне на тимол във водата, по споделен опит на колега от форума. Ще направя снимка от близо, за да се вижда по-добре, в края на седмицата.

srg
04.03.2016, 06:49
Капещ кран на водопровода чрез тънък прозрачен шлаух подземно до необходимото място и излаз към дъската.Правиш и забравяш. За тези които имат ВИК наблизо разбира се.

Георги Кръстев
04.03.2016, 07:52
Тези с ВиК няма какво да ги коментираме.... Аз на единия пчелин нямам ни вода ни ток, ни кладенец... гола поляна. Затова капещ не е оферта. Трябва разхода на вода да е от изпарение и от поенето на пчелите...

Silvia
06.03.2016, 18:35
6246 Това кранче се регулира по-добре от пластмасовите.

zapstojan
15.03.2016, 14:03
В 13ч.30м. температура на въздуха - 3*с. Според accuweather.com трябва да вали дъжд и сняг, обаче не вали, дори е слънчево.
В неделя напълних хранилките със сироп 1:1, без сол.
Сега пчелите летят и носят прашец и нектар, въпреки ниската температура.
На поилката има много пчели.
Мисля, че пчелите са достатъчно, за да опазят пилото.
Това че са на два корпуса и корпусите са от фибран, мисля че им помага.

Защо летят при тази температура? Дали са намалели запасите или са надушили нектар?
При тези т-ри не знам какъв нектар може да има.
Мисля утре към 11ч. да им напълня хранилките със сироп 3:2 - захар:вода, а може да го оставя за четвъртък.
Тогава температурите ще бъдат малко по-високи.

ivootur
15.03.2016, 16:11
Твойте са като хъски,при минус 3 градуса носят прашец!

Бърз
15.03.2016, 17:31
...Сега пчелите летят и носят прашец и нектар, въпреки ниската температура...На поилката има много пчели....Защо летят при тази температура?
За нектар аз не сигурен - при тези температури, обаче ако СЕГА носят прашец - доста имат отворено пило. Аз 2-е години занимавал само с прашец и специално правил това (много отворено пило) да имам повече добиви.

zapstojan
15.03.2016, 18:33
Твойте са като хъски,при минус 3 градуса носят прашец!

И аз съм изненадан, но е истина.

zapstojan
15.03.2016, 18:45
За нектар аз не сигурен - при тези температури, обаче ако СЕГА носят прашец - доста имат отворено пило. Аз 2-е години занимавал само с прашец и специално правил това (много отворено пило) да имам повече добиви.

Връзката м-у отвореното пило и прашеца сам нямаше, да мога, да я направя, но пчелите на поилката ми подсказват, че е така.
Отвореното пило сигурно е много, а щом летят пчели значи в кошера има достатъчно, за да го хранят и топлят.

Христо Димитров
15.03.2016, 18:54
И аз съм изненадан, но е истина.



Не се изненадвай,моите също цял ден носят прашец.Предполагам е по-студено отколкото при теб,защото съм Предбалкан.

icofly
15.03.2016, 20:00
Ееее,то както върви ако завали сняг ще трбва да слагате и магазини;)

zapstojan
15.03.2016, 20:51
Ееее,то както върви ако завали сняг ще трбва да слагате и магазини;)

Разбира се. Стига кокичетата да излязат втори път.;)

jorors
15.03.2016, 20:55
В 13ч.30м. температура на въздуха - 3*с. Според accuweather.com трябва да вали дъжд и сняг, обаче не вали, дори е слънчево.
В неделя напълних хранилките със сироп 1:1, без сол.
Сега пчелите летят и носят прашец и нектар, въпреки ниската температура.
На поилката има много пчели.
Мисля, че пчелите са достатъчно, за да опазят пилото.
Това че са на два корпуса и корпусите са от фибран, мисля че им помага.

Защо летят при тази температура? Дали са намалели запасите или са надушили нектар?
При тези т-ри не знам какъв нектар може да има.
Мисля утре към 11ч. да им напълня хранилките със сироп 3:2 - захар:вода, а може да го оставя за четвъртък.
Тогава температурите ще бъдат малко по-високи.
Ехеееее при -3 градуса да летят...................................Ха де стига, посмалете малко!?!?

iliew
15.03.2016, 21:12
Ехеееее при -3 градуса да летят...................................Ха де стига, посмалете малко!?!?

При -3 всичко лети................, ако го хвърлиш по-силно. :bigsmile:

zapstojan
15.03.2016, 21:29
Ехеееее при -3 градуса да летят...................................Ха де стига, посмалете малко!?!?

Понеже в сайта accuweather.com прогнозираха да вали дъжд и сняг, обаче не валеше, дори беше слънчево, погледнах моя термометър /от недоверие/.
Температурата наистина беше 3*С.

Ако ми беше в природата да лъжа, щях да смаля не малко, а колкото искаш.

delta.e
15.03.2016, 21:30
Зависи от посоката на вятъра iliev .

zapstojan
15.03.2016, 21:30
Ехеееее при -3 градуса да летят...................................Ха де стига, посмалете малко!?!?

Понеже в сайта accuweather.com прогнозираха да вали дъжд и сняг, обаче не валеше, дори беше слънчево, погледнах моя термометър /от недоверие/.
Температурата наистина беше 3*С.

Ако ми беше в природата да лъжа, щях да смаля не малко, а колкото искаш.

zapstojan
15.03.2016, 22:09
Твойте са като хъски,при минус 3 градуса носят прашец!

Не съм ти догледал поста колега, а и моето тире може да се разглежда като минус.
Не минус 3*С, а плюс 3.

Подвел съм ви с тирето. Моля за извинение!

П.п. Сега виждам че съм подвел и Jorors.

iliew
15.03.2016, 22:56
Не съм ти догледал поста колега, а и моето тире може да се разглежда като минус.
Не минус 3*С, а плюс 3.

Подвел съм ви с тирето. Моля за извинение!

П.п. Сега виждам че съм подвел и Jorors.

Нищо! Тъкмо стана по-весело. :bigsmile:

scutellator
15.03.2016, 23:33
Иначе времето днес беше хладно (8 градуса), но пък слънчево. В момента цъфтят глог, круши, овчарска торбичка и т.н. Бадема е почти на привършване.

Вълчан
16.03.2016, 09:01
Само две снимки се отварят последните!

Nik_m
16.03.2016, 09:03
Само две снимки се отварят последните!
Всички се отварят при мен.

сложна личност
16.03.2016, 09:09
И при мен отваря само последните две.

scutellator
16.03.2016, 09:18
Само две снимки се отварят последните!


Кой видял - видял.

Nik_m
16.03.2016, 10:16
Кой видял - видял.
Да ама аз си ги копирах да им се радвам и за напред :)

Ангел Йосифов
16.03.2016, 18:22
Кой видял - видял.

И аз успях да ги зърна,но не видях цъфнал глог,а трънки.На истина ли глога е цъфнал?

rosty_sz
16.03.2016, 18:39
Потвърждавам че вчера сутринта към 9,30 имаше доста добър летеж при температура 3,8 градуса. Не бях виждал такова нещо. Имаше пчели и по близките джанки което още повече ме учуди.

iliew
16.03.2016, 18:57
Потвърждавам че вчера сутринта към 9,30 имаше доста добър летеж при температура 3,8 градуса. Не бях виждал такова нещо. Имаше пчели и по близките джанки което още повече ме учуди.

В кошерите вече има много пчели за обслужване и топлене на пилото, затова по-старите са свободни да излизат.

Аз наблюдавам това само при силните ми семейства, а слабаците си стоят на топло.

jorors
16.03.2016, 20:09
Потвърждавам че вчера сутринта към 9,30 имаше доста добър летеж при температура 3,8 градуса. Не бях виждал такова нещо. Имаше пчели и по близките джанки което още повече ме учуди.
Интересно ми е с какво измери температурата? Направо не ми се вярва но щом казваш.

boris
16.03.2016, 20:14
В Хасково по това време беше 4- 5 градуса, тъй че и да бърка rosty, не е с много.

zapstojan
16.03.2016, 20:34
Интересно ми е с какво измери температурата? Направо не ми се вярва но щом казваш.

Ако нямаш термометър в колата си, купи един от павилиона за сувенири, иди сутринта на пчелина, гледай термометъра и пчелите. И..вярвай на себе си!
Успех!

jorors
16.03.2016, 20:45
Ако нямаш термометър в колата си, купи един от павилиона за сувенири, иди сутринта на пчелина, гледай термометъра и пчелите. И..вярвай на себе си!
Успех!
Аз термометри си имам живачни (точни са вярвам им), ама сега с тези телефони и безкрайно неточни данни.

zapstojan
16.03.2016, 20:52
Телефона и данните ги остави вкъщи, за да не ти пречат.;)

srg
16.03.2016, 20:59
Нали отчитате разликата при температурите на сянка и на слънце. Доста от моите пчели които при връщане вчера бяха спрели да си починат на сянка и си бяха останали там. На някои места имаше доста тъжни гледки.

zapstojan
16.03.2016, 21:10
Нали отчитате разликата при температурите на сянка и на слънце. Доста от моите пчели които при връщане вчера бяха спрели да си починат на сянка и си бяха останали там. На някои места имаше доста тъжни гледки.

Имало е сутрини когато съм намирал по 5-6 премръзнали пчели около кошер. Не са успели да се приберат вечерта заради зхлаждането.
Сега това го няма. Дали излизат само най издръжливите, не знам. По скоро температурите се променят бавно и като усетят захлаждането успяват да се приберат преди да са премръзнали.

Ангел Йосифов
16.03.2016, 21:17
Миналата година имах един "юнак",излизаше сутрин даже и сняг да рине........В начало на април изпадна в роево състояние-двукорпусен 8дб.

zurkelai
18.03.2016, 16:16
На 27 Февроари сложих питки с тимол.Днес (преди 2часа) отворих кошерите.Всичко изядено даже и в най-крайните плодникови пити всичко изпразнено.Сложих им от тез новите питки от Босна и Херциговина уж ги похвалиха много,да не правя реклама не споменавам марката.Интересното е че има градеж.Бях им сложил восъчни основи в магазина и са изградени.Смятах че е рано за градеж.Инъче и днес пчеличките събираха прашец и бяха на пуилките.

zapstojan
18.03.2016, 21:41
Вчера в 13ч. им напълних хранилките със сироп 3:2 - захар:вода, както им бях обещал.
В 17ч. хранилките бяха празни. Казах им че няма повече и си тръгнах.
Ще ми изядат ушите тези лигъри. Затова пък аз ще им ям меда - да видят дали е хубаво. Е, освен ако не им гоня рояците.
Днес рутирах най силните. Извадих по две празни пити, от края и сложих по две основи в средата, да не се учат да плетат чорапи.
В други ден сироп, а след седмица проверка за градежа.

boris
19.03.2016, 16:18
6341
Изградена и осеменена за 12 дни.
Подхранване никакво.Днес му сложих нова летвичка за градеж.
Кенийски кошер .

zurkelai
20.03.2016, 11:13
Какво ви е мнението?Утре ако позволява времето смятам да сложа восъчни основи да градят.Това на миналогодишните отводки защото в момента са с по 7 плодникови пити та смятам да им сложа най в края основи да градят.Какво ще посъветвате?Кошерите са Дадан-Блат 10 рамкови.На южно изложение и завет :)

rumenggr
20.03.2016, 12:03
Ако пчелите не са покрили и седемте пити достатъчно плътно, дали ще отидат да градят нещо в края на кошера по това време на годината;)?

Ангел Йосифов
20.03.2016, 13:28
Какво ви е мнението?Утре ако позволява времето смятам да сложа восъчни основи да градят.Това на миналогодишните отводки защото в момента са с по 7 плодникови пити та смятам да им сложа най в края основи да градят.Какво ще посъветвате?Кошерите са Дадан-Блат 10 рамкови.На южно изложение и завет :)

Слагаш една в средата и други две в краищата до пилото.Задължително и малко почерпка със сиропче.Проверявяш след 2 седмици.

zurkelai
20.03.2016, 16:04
Добре утре точно така ще направя.Имат сложени питки смятам че няма да им пречат когато добавя и сиропчето?

zurkelai
21.03.2016, 20:49
Днеска успях да им сложа основите за градеж.Направи ми впечатление че питките дето им сложих преди 5 дена са почти изядени.

delta.e
21.03.2016, 21:57
Работят Бате .
Така и трябва .

Ангел Йосифов
25.03.2016, 20:02
Най-после успях да прехвърля "екскурзиантите" в лежаци.И четирите майки са на лице след дългия преход.Първите бяха останали без мед-най много по 700-800грама пръснати по рамките.Естественно,получи ха по две рамки мед,по две ВО плодникови и СР в средата.Разширени са до 12 от раз.Върху рамките поставих по две хранилки едната със суха захар,другата със сироп....Започва да цъфти дива круша,трънки,джанки,минзух ри и др.Бях подготвен да снимам,но 8*С-те ме накараха да действам бързо.

IVO_3
02.04.2016, 17:07
Днес беше около 25 градуса, слънчево и без вятър. Има цъфнали ябълки, череши и вишни. Прегледах семействата и имаха по 7-8 пити с пило на 12 ДБ. Махнах стари пити, които бях разпечатил със стар мед зад преградните дъски и сложих рамки с ВО. Понеже не махам магазините едно от семействата е напълнило 5 магазинни рамки, а още не са цъфнали напълно овошките, та ако се задържи топло времето може и да напълни магазина. На последните два кошера задуха един шибан вятър и малко се разлютиха, но ги оправих и тях. Е, не мина без "инжекция"! :)

zapstojan
04.04.2016, 13:35
Днес е слънчево, топло и тихо време.
Цъфтят череши, сливи, ябълки, мъртва коприва и глухарче.
На поилката има по-малко пчели отколкото в студа.
На най силните вече им е тясно. Довечера слагам магазините, пълня им хранилките за последно и чакам.;)

zurkelai
04.04.2016, 16:18
Дамм много хубаво време.Гледам по Хасковско рапицата е цъфнала.Там където е по-сенчесто сега започва.Много глухарчета.Драката прецъфтя,а конския кестен залага цветовете.Фацелията ми е поникнала и сега е около една педя:)))

Ангел Йосифов
04.04.2016, 16:56
Какво е ДРАКА.

бат тянко
04.04.2016, 17:55
Село в Югоизточна България, но има и бодлив храст, Ачка.

iliew
04.04.2016, 19:16
Какво е ДРАКА.

Предполагам, че е имал е предвид трънка.

Pavel_Bs
04.04.2016, 19:49
Колега Йосифов,ако минаваш това лято към югоизтока,да си измиеш краката по нашето черноморие,обади ми се и ще ти дам мед от драка.Ти носи нещо подобаващо за бартера.За съжаление не мога да ти пратя сега,защото този мед ми свършва най-бързо.Характерното за него е,че е много ароматен(почти като кориандъра) и не кристализира много дълго време,леко нагарча.Акацията започва по-рано кристализацията от него.Всичко което се омеши с мед от драка,приема кремообразен вид и не може да кристализира твърдо.Поне при мен е така,но наоколо не се сади нищо,само билки.Понякога се меши с бялата детелина,но след 5-6 месеца,кристалите на детелината падат на дъното,а отгоре остава бистра драка. http://www.edna.bg/zdravoslovno/duh-i-tialo/draka-za-bolno-gyrlo-4632891

tarty
04.04.2016, 20:30
В наше село му казват парички,много хубав чай става от него. Павка, що не вземем да се стегнем бургазлий и да го поканем колегата Йосифов на гости при нас за една седмица. Какво толкова,ще наемем един апартамент/да има каде да се събираме/,ще опитаме от неговите гозби :-) :-) :-) , ще имаме време и да се наприказваме с него. И на плаж ще го закараме.

Ангел Йосифов
04.04.2016, 20:37
Павка,то като стане време-отпускарско и аз мога да ти донеса мед от драка.Попитах какво е драка,не защото не знам какво е,а защото,вече на втори Хасковлия му прецъфтяла дрката.Та реших да разбера какво е "хасковска драка".Все пак благодаря за инфото....и поканата.

Pavel_Bs
04.04.2016, 20:48
Сигурен бях,че знаеш какво е.Дет се вика - на краставичар се пробвахме...,но предложението на Янчо е интересно.Явно не е ял читава храна отдавна и затуй се облизва,ама така са си дъртите ергени - карат на полуфабрикати :laughing:drinks; и на двамата.Аз отворих бялото и сега довършвам...

П.С. Иначе съм ЗА. Тяната ще пържи мекици сутрин,а вечер ще правим вечеринки с рускини с консумация... на манов мед,много го обичат.

zurkelai
04.04.2016, 20:54
Даам прецъфтя.Поне хасковската драка прецъфтя :))В момента има тук там все още със съцветия но вече опадват и те.Защо казваш "вече на втори хасковлия"?При тебе сега ли започва цъфтежа?Сега люляка цъфти тука!

boris
04.04.2016, 21:06
В момента всичко цъфти -трънка, череша, ябълка , рапица. ....Чудят се на къде да летят пчеличките .Сложил съм преди една седмица магазините (не на всички )имат напръскан нектар ..Ако можеше цяло лято да е тъй, ама не се знае. Наздраве и дано цяло лято да е така и не само при нас !(Между другото рапицата при мен започна да цъфти на 9 март )

meho
04.04.2016, 21:52
На кое викаш драка?

Юрий Цветков
04.04.2016, 22:44
Вярно че пролетта в сравнение с предишните години дойде с около месец по-рано в страната, но в хасковско май е избързала с 3-4 месеца. :ae: До сега си мислех, че драката цъфти през лятото, Юни, Юли. но не би. Добре, че е форума да се образоваме малко от малко.

Bobi-M9598
05.04.2016, 07:25
Здравейте,

Колеги, може ли някой да качи една снимка на тая ДРАКА? В страната има различни наименования та да видим кое драка, кое трънка.

Поздрави, и благодаря. Г. Георгиев

IVO_3
05.04.2016, 08:44
ТРЪНКА - https://www.google.bg/url?sa=t (https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwih38Xd8_bLAhWJtxQKHd-DDJgQFggxMAM&url=http%3A%2F%2Fgotvach.bg%2Fn8-45287-%25D0%25A2%25D1%2580%25D1%258A%25D0%25BD%25D0%25BA %25D0%25B0&usg=AFQjCNGt-GgrJTmQ7722nTIB_VycO7zNIw)

ДРАКА - https://www.google.bg/url?sa=t (https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwigvbmB8_bLAhUJNxQKHfLtBMcQFggnMAI&url=http%3A%2F%2Fwww.bgflora.net%2Ffamilies%2Frham naceae%2Fpaliurus%2Fpaliurus_spina-christi%2Fpaliurus_spina-christi.html&usg=AFQjCNHCom_2psNU59Fzza9QwagGpvLj9Q)


В наше село и ние така си ги знаем!

zapstojan
05.04.2016, 10:35
http://harlem61.com/taxonomy/term/65 nono;

Като растени по-скоро е това:http://www.bgflora.net/families/rhamnaceae/paliurus/paliurus_spina-christi/paliurus_spina-christi_1.html

Кънев
05.04.2016, 11:39
Драка или черен трън,(Paliurus spina-christi) едно и също е! Но не цъфти сега.

http://calphotos.berkeley.edu/imgs/512x768/0000_0000/0207/0567.jpeg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/55/Paliurus_spina-christi_1.jpg

http://flora.nhm-wien.ac.at/Bilder-P-Z/Paliurus-spina-christi-4.jpg

IVO_3
05.04.2016, 12:01
http://harlem61.com/taxonomy/term/65 nono;

То и от това се вади мед, но е по-различен!:bigsmile:

licho76
05.04.2016, 15:27
Големи професори станахте та зехте да вадите мед и от драка браво
до вчера на търтея викахте бръмбар :laughing:

zurkelai
05.04.2016, 17:01
Трънка трънка било.Та трънката прецъфтя :))Ако съм така и с гъбите...... :)

boris
05.04.2016, 17:05
Ами питай, тук има и гъбари ..

licho76
05.04.2016, 17:19
Трънка трънка било.Та трънката прецъфтя :))Ако съм така и с гъбите...... :)


Аиде аиде барем се обади като трагне манатарка;)

zurkelai
05.04.2016, 17:27
Аиде аиде барем се обади като трагне матарката ;)

Ако матарка=манатарка там съм ок.първо/второ качество...и с пиле фрикасе са 6+

Ангел Йосифов
05.04.2016, 17:38
Ами питай, тук има и гъбари ..

Има,има гъбари ама да не роди котката........,че голям смях ще падне.

Pavel_Bs
05.04.2016, 19:58
Последните думи на гъбаря са: " Е те такава гъба,досега не бях ял..."

Ангел Йосифов
05.04.2016, 20:44
Събрали се 2-3 коли приятели,натоварили яко багажниците и отпрашили на една хижа.Три дни яли -пили и в края на третия им свършила храната,но имало още пиене и решили да останат и четвърти ден да си допият.Изгладнели и на 4-тата сутрин решили да наберат гъби и да хапнат каша.Набрали гъбите и направили каша,но един юнак рекъл;
-Ами ако са отровни????
Решили да дадат малко каша на котката,за да изпробват,да неби да са отровни гъбите.Изяла котката кашата.Изчакали 10-15минути и като видели,че нищо няма на котката,се нахвърлили в/у гъбената каша и я "омели".След няколко минути видели котката да се гърчи,скубе.....хванало ги страх и газ към болницата..Направили им по една клизма и по едно преливане и ги освободили за дом.лечение.Като се върнали в хижата,котката се била окотила......

boris
05.04.2016, 20:51
Ачка, от 85г бера гъби. Мисля, че и сега имам във фризера манатарка. Няма как да ти пратя по спиди. Върви перфектно със смокиновата и не само с нея .

zurkelai
05.04.2016, 21:09
Борис,мале на колко години си?85години + за да започнеш да ги береш минимум 6 годинки = 91г. :)

boris
05.04.2016, 21:13
Земляк, извинявай от 1985г .

zurkelai
05.04.2016, 21:41
Не няма нищо то е ясно,но да се пошегувам.Надявам се нямаш против!

Ангел Йосифов
10.04.2016, 08:08
Ако падне,поне 15-20литра дъжд,кърищата на север от Пловдив пак ще побелеят от детелина и ще се застъпят с акацията...Дано познаят за валежите...

IVO_3
10.04.2016, 18:27
При нас праска як дъжд! Бат тянко ако побърза с купуването на яхтата може да ми дойде с нея на гости!

tarty
10.04.2016, 18:30
При нас праска як дъжд! Бат тянко ако побърза с купуването на яхтата може да ми дойде с нея на гости!
Първо ще трябва да изкопае канал до вас :-) :-) :-) :-)

бат тянко
11.04.2016, 06:03
Говорите глупости момчета! Нямам нужда, нито от вода, ни от канал за да ви ходя на гости с лодката. Она си има колесар! Обаче дъждеца, ако си капва от време на време, ще възбужда всеобщата лудост! На тази и без друго шантава година! Аз така и така съм готов за беззимен сезон..

ves
11.04.2016, 08:21
Ако падне,поне 15-20литра дъжд,кърищата на север от Пловдив пак ще побелеят от детелина и ще се застъпят с акацията...Дано познаят за валежите...
А дано! Аз вчера обикалях около пчелина и е тръгнала много детелина, има и много глушина. Засега изгледите са добри.

srg
11.04.2016, 13:50
Днес в Пловдив видях гроздче цъфнала акация. Поне 10 дена по-напред се движим по моите сметки.

Ангел Йосифов
11.04.2016, 16:46
Най-ранния цъфтеж на акацията,който съм записвал е 26.04.преди 2009г.

rosty_sz
11.04.2016, 17:31
Това на каква надморска височина?
Питам защото в равнината редовно си цъфти към 25-ти

Ангел Йосифов
11.04.2016, 17:38
200м.Иначе при нас,нормално зацъфтява около 6 май.

rosty_sz
11.04.2016, 17:51
Отново се доказва, че не само надморската височина е от значение, а микро климата на района.
Стара Загора и 20-30 км на юг си цъфва 24-28-ми. В Средна гора 10-15км на север от Стара Загора и 200-250 метра по-високо си цъфва 10.05.
Климата на Раковски (предполагам за там пишеш) би следвало да е като на Ст. Загора ама се оказва че цъфтежа е доста по късен.

Ангел Йосифов
11.04.2016, 19:01
Ние сме точно м/у Стара планина и Родопи.Зимно време ,като падне студ няма кой да го разкара(да го издуха).Двата байра ни правят завет.Марица и те е в страни.Та студа се задържа повечко.Същото е и положението през лятото.

srg
12.04.2016, 04:37
По мои наблюдения в Пловдив 24 април. 10км по на северозапад където е пчелина ми 1 май. С всички цъфтящи е така. Обяснявам си го с микро климата в градски условия.Говоря за начало на цъфтежа.

rosty_sz
12.04.2016, 18:22
Едно видео от днес
https://www.youtube.com/watch?v=NuFUEt7rPgA&feature=youtu.be

iliew
12.04.2016, 18:56
Едно видео от днес
https://www.youtube.com/watch?v=NuFUEt7rPgA&feature=youtu.be

Жалко, че няма бутон - завиждам! ;)

Zahmanov
12.04.2016, 21:16
Браво rosty , много мераклийси пчелин. Сподели някоя тънкост в идеята да ги подреждаш по двойки.

rosty_sz
12.04.2016, 21:29
Подреждането по двойки има много предимства. Ще се опитам да ги изброя и ако забравя нещо допълвайте.
Винаги има къде да си оставиш инструментите докато работиш- на съседния кошер.
Лесно можеш да обединиш две семейства без да се получава голяма суматоха на летящите пчели.
Лесно можеш да налетиш едното семейство при нужда с летящите пчели на другото.
Това е начина за подреждане който най-много икономисва мястото в пчелина.
Товаря с крана по два кошера едновременно.
Когато доста се уморя и се налага да отварям само капака и таванката ги поставям върху съседния кошер за да си спестя по 4 навеждания на всяко семейство.

zurkelai
15.04.2016, 09:03
Много много ветровито днес!

IVO_3
16.04.2016, 15:58
Така са кестените при нас!

6495

Ангел Йосифов
16.04.2016, 18:25
Хей Тракийци умната с пчелите!Преди малко ми "докладваха",че единия капан си има новодомци......

Ivan Mankov
16.04.2016, 19:50
Хей Тракийци умната с пчелите!Преди малко ми "докладваха",че единия капан си има новодомци......

Честито Ачка и дано да ни се връща ! :bigsmile:

Ангел Йосифов
16.04.2016, 20:08
Ванка,кое да ви се връща?Да ви се напълнят капаните или рояците да се връщат обратно в кошера.А между другото и втория капан е сработил.Двата капана са на 20км един от друг.Най-вероятно става въпрос за първаци,което ще рече,че до цветница ще имам време да презарадя за втораците.

boris
16.04.2016, 20:39
6496
с. Драгойново гр . Първомай
бяла акация.

IVO_3
16.04.2016, 20:48
Остава след една седмица някой да покаже и цъфнала липа! :)

Ivan Mankov
16.04.2016, 20:55
Ванка,кое да ви се връща?Да ви се напълнят капаните или рояците да се връщат обратно в кошера..

Да се пълнят капаните Ачка ,ама да не са от собствените ! Ще има реколта явно ! Ако не е някой по Демари,ще е някой по програми ! :bigsmile:

zurkelai
17.04.2016, 10:29
И мен вчера ме изненадаха.Когато ги отворих си мислех дано са се засилили че да мога отводки след акацията да направя и когато ги отворих-изненада!Развили са се на по 8 пити някои ,а някои са изпълнили плодниците и по стените има пчели.Най-крайните 2 плодникови пити са с мед а магазините са пълни до половината с мед също.Има рапица на близо.Да попитам да надраскам ли плодниковите пити и да ги сложа между пилото да ги изчистят и качат този мед в магазините а от там преди акацията да ги исцедя или друга идея ако имате?Целта ми е този мед да го махна от плодниците защото сигурно има и рапица омесен.Мисля когато се забелят цветовете на акацията тогава да го направя това.Сега тук а в региона-Хасково акацията е завързала грозчетата ама са малки още

Ангел Йосифов
17.04.2016, 16:21
За сега постави още по един магазин,за да има къде да работят и развиват.А в началото на акацията,тогава може да се освободи място за нея.

zurkelai
17.04.2016, 16:26
Магазини имам но са само с восъчни основи!Сега кошерите всички са с по един магазин със изградени пити.Мога да ги подредя в два магазина като са пита-основа-пита-основа.

Ангел Йосифов
17.04.2016, 17:10
Aко са 10-ци,до акацията трябва да станат с 3 магазина,а за акацията още един.

zurkelai
17.04.2016, 17:39
Кошерите са Дадан/т-Блат 10 рамкови.До сега 3 магазина не съм стигал :)Другия ден ще им сложа още един магазин та да са 2.Благодаря ви за съветите!Тъкмо имам сята и фацелия сега е повече от педя и завързва цветове.Тъкмо след акацията ще има и фацелия.

Ангел Йосифов
17.04.2016, 17:46
За силно семейство(около 60 000) е необходим обем от 24дб плодникови рамки,което ще рече 10-так дб с 3 магазина.

Standart
19.04.2016, 07:53
Акацията в Пазарджик вече отделя нектар! Който готов -готов, за останалите -късмет с останалите паши.
Между другото, от миналата пролет наблюдавам семейство в хралупа насред жилищен квартал и си е ОК въпреки опитите на някой колега да го извади с опушване до опожаряване.
Летежа е силен, акациите бучат от пчели и по мое мнение ще пуска рояци веднага след тази паша. Дали ще оцеле още година без "грижи" времето ще покаже...

Pavel_Bs
19.04.2016, 08:55
В Бургас,точно в пантеона,в една пукнатина живее рояк от две години.Гол камък,изложен на студения вятър от морето.Дано някой не го отрови.

https://imgrabo.com/pics/guide/900x600/20150219163255_51192.jpg

Пада се в дясната вдлъбнатина над прозореца.

Ангел Йосифов
22.04.2016, 20:11
Най-после успях да прехвърля "екскурзиантите" в лежаци.И четирите майки са на лице след дългия преход.Първите бяха останали без мед-най много по 700-800грама пръснати по рамките.Естественно,получи ха по две рамки мед,по две ВО плодникови и СР в средата.Разширени са до 12 от раз.Върху рамките поставих по две хранилки едната със суха захар,другата със сироп....Започва да цъфти дива круша,трънки,джанки,минзух ри и др.Бях подготвен да снимам,но 8*С-те ме накараха да действам бързо.
Ще успеят да се включат на акацията,която вече е на 20%,а магазините са налазени.Дано само познаят за валежите......

IVO_3
23.04.2016, 08:58
Познаят ли и за температурите, акация няма да има! В моя район дават да падат до минус 1 нощно време.
Дано да не познаят!

kli6o
23.04.2016, 10:43
Акацията в Пазарджик вече отделя нектар! Който готов -готов, за останалите -късмет с останалите паши.
Между другото, от миналата пролет наблюдавам семейство в хралупа насред жилищен квартал и си е ОК въпреки опитите на някой колега да го извади с опушване до опожаряване.
Летежа е силен, акациите бучат от пчели и по мое мнение ще пуска рояци веднага след тази паша. Дали ще оцеле още година без "грижи" времето ще покаже...

Ще оцелее ще оцелее! От 16 години наблюдавам едно в хралупа(в болницата) и до сега си оцелява много добре и то без третирания и подхранвания! В коя част на града се намира семейството? Да не е в малкия парк на ул.Братя Консулови?

boris
23.04.2016, 19:14
6536
Днес изцапах центрофугата, обаче меда не е бял, а цвета му е като липов. Някой може ли да даде предположение ?

ch.atanasov
23.04.2016, 19:26
Днес изцапах центрофугата, обаче меда не е бял, а цвета му е като липов. Някой може ли да даде предположение ?

"Утре или вдругиден ще пиша какво е положението. Аз съм много притеснен. В окото на бурята съм. Там дето са най - многото кърфички на картата."
Охооо, ние те ожалихме, а ти медец вадиш.:bigsmile:

Ангел Йосифов
23.04.2016, 19:38
Днес,въпреки акацията и др., установих,че един двукорпусен 10дб с магазин си мисли за глупости,но не му се получи,въпреки своевремените разширения и др. мероприятия,като на другите...Но докато бях на пчелина и на едно друго място ето какво се е случило в.....

boris
23.04.2016, 19:44
Чанко, мислех да изчакам малко и утре да драсна по тази тема , но сега ми се ще да успокоя колегите. До колкото разбрах препарата с който пръскат не е толкова опасен за пчелите, а най вече за яйцата на комарите. А що се отнася за времето за пръскане днес пръскаха до 9 ч 45 мин. И тъй като е време за ракия наздраве на всички.

ch.atanasov
23.04.2016, 19:47
Чанко, мислех да изчакам малко и утре да драсна по тази тема , но сега ми се ще да успокоя колегите. До колкото разбрах препарата с който пръскат не е толкова опасен за пчелите, а най вече за яйцата на комарите. А що се отнася за времето за пръскане днес пръскаха до 9 ч 45 мин. И тъй като е време за ракия наздраве на всички.

Щом са живи, всичко е наред.drinks;

milen757
23.04.2016, 19:53
6536
Днес изцапах центрофугата, обаче меда не е бял, а цвета му е като липов. Някой може ли да даде предположение ?

Изчакай десетина дни, ако кристализира значи преобладава рапицата. Иначе, точно като на снимката ти изглежда меда от рапица, преди да кристализира е жълтав.

licho76
23.04.2016, 20:39
Чанко, мислех да изчакам малко и утре да драсна по тази тема , но сега ми се ще да успокоя колегите. До колкото разбрах препарата с който пръскат не е толкова опасен за пчелите, а най вече за яйцата на комарите.

Не бъди толкова сигорен в това те всички казват така и накрая става мазалоооо

boris
23.04.2016, 20:49
Колега, затова ми се щеше да изчакам, но Чанко ме провокира.

ch.atanasov
23.04.2016, 20:55
Колега, затова ми се щеше да изчакам, но Чанко ме провокира.

Хайде пак аз лошия. blush; Никой не е сигурен, но се надяваме, че лошото ще ни прескочи.

Гогол
23.04.2016, 21:47
blush; Никой не е сигурен, но се надяваме, че лошото ще ни прескочи.
Чанко ,не знам дали те е прескочило лошото ,но мен направо ме мете с метлата на баба Яга от 3–4 дена .Гледам ги че се разкарват с тюмбелите ,но кой да помисли че след няколко дена ще ги псувам до 9 коляно .За жълтото ни предупредиха .Евалла .Но сега ,за житото –ни ума ,ни дума .А може би пръскат и други култури .Пило на 6–7 рамки/запечатано 3–5 рамки /,подмор пред кошерите няма ,но и в кошерите няма пчели .Къде са пчелите ? Мамка им ,арестували са ги по блоковете crying;crying;crying;:laughing: . Во веки веков !!!!!! Дано при всички други да не е като при мен bow;bow;bow;. Амин !

zurkelai
24.04.2016, 19:38
Днес до обяд пчеличките бяха навалили акацията.Дърветата до пчелина направо вибрираха :).После обаче започнаха валежите.Сега го дават 3-4 дни лошо и дъждовно време та се чудя дали да не им подавам захарен сироп по малко-200-250мл.за да не загубят кондикция.От съществуващите кошери смятам след акацията да правя отводки.

Валентин.
24.04.2016, 19:39
На мен пък не ми харесва летежа....кошерите са пълни с пчели, пило и мед....но летежа не е като на силен кошер..... Нямам и много време да ги наблюдавам, но като ги погледна набързо, не летят като силни кошери.... Няма и много цъфтящи растения, малко глогове, малко кестени и някакви треви....акацията едва-едва разпуква.

vasilevsa
24.04.2016, 19:43
На мен пък не ми харесва летежа....кошерите са пълни с пчели, пило и мед....но летежа не е като на силен кошер..... Нямам и много време да ги наблюдавам, но като ги погледна набързо, не летят като силни кошери.... Няма и много цъфтящи растения, малко глогове, малко кестени и някакви треви....акацията едва-едва разпуква.

Няма силна паша колега и при мен е същото. Имаше суша един месец без дъжд, преминаха овошките само тук таме дюля, глог, конски кестен но малко без влага трудна работа. Дори почнаха да вадят мъртви търтеи навън пред прелката. има дупка в пашата до акацията, която предстои.

Валентин.
24.04.2016, 19:58
Няма силна паша колега и при мен е същото. Имаше суша един месец без дъжд, преминаха овошките само тук таме дюля, глог, конски кестен но малко без влага трудна работа. Дори почнаха да вадят мъртви търтеи навън пред прелката. има дупка в пашата до акацията, която предстои.
При мен има влага (поне почвена). Ама все едно ги мързи да бачкат. Започват след 10 сутринта, сутрин е хладно. Има дни когато вее един студен (хладен) вятър..... С тая прогноза отиде акацията на кино.....

vasilevsa
24.04.2016, 20:07
При мен има влага (поне почвена). Ама все едно ги мързи да бачкат. Започват след 10 сутринта, сутрин е хладно. Има дни когато вее един студен (хладен) вятър..... С тая прогноза отиде акацията на кино.....

Ами дупка в пашата за мен това е причината за слабия летеж при наличие на силни армии.

BleX
24.04.2016, 20:14
Здравейте,

бих искал да попитам при каква температура и колко дни след като цъфне акацията започва да отделя нектар.
При мен започна да цъфти от няколко дни но не качват нищо в магазините. И като гледам прогнозата за времето вторник миниманите температури ще са около 0.
При това положение може ли да се "ослани" акацията.

Standart
24.04.2016, 21:13
Ще оцелее ще оцелее! От 16 години наблюдавам едно в хралупа(в болницата) и до сега си оцелява много добре и то без третирания и подхранвания! В коя част на града се намира семейството? Да не е в малкия парк на ул.Братя Консулови?
На ул. Дунав е близо до манастирите.

Вълчан
25.04.2016, 12:31
В събота слагах магазини на единия и вадих мед от другия пчелин. Меда е "плодов".

boris
25.04.2016, 14:36
6556
Миналия ден ми изкараха акъла с това пръскане и ето последствията - основите на нов пчелин в подножието на Родопите. Дано да не им дойде на акъла да пръскат и Балкана. След пръскането нямам загуби никакви. Не видях и измрели пчели около кошерите. Този път май наистина са се замислили и съобразили и с нас пчеларите.

IVO_3
26.04.2016, 08:39
Снощи много дъжд. Тази сутрин вятър със скорост 31 км.ч. Температура 3 градуса. Абе - зима е вънка вие вук, тате маа пръжки с лук.
На мен ми се маа акациев мед ама нема!

Ангел Йосифов
26.04.2016, 17:06
Нещо скоростта на вятъра ми се струва.....

IVO_3
26.04.2016, 18:09
Или ми е стара информацията, или съм видял грешно! Сега дадоха, че е бил 72 км.ч.

rosty_sz
02.05.2016, 08:30
Днес пак облаци и студ. Летеж никакъв. Прогнозата за още по лошо време. Почти сигурно изтървам акацията. Положението е такова при всички колеги с които поддържам постоянен контакт. Положението е много зле и заради факта че семействата ще влязат в роево заради бездействието всеки момент. Всички които гонят целенасочено акация знаят че за да я хванат трябва да докарат семйствата до ръба на роенето и сега границата много лесно се изтърва.

zurkelai
02.05.2016, 18:21
Днес ги проверих и се готвех мед да цедя но разочарование.в магазините изградили някоя и друга пита и напълнили по една две с мед и това е.не си играх от кошер да взимам по две пити и направих отводки.да ги държа силни за какво?да ми се изроят в идващите дъждовни дни.по добре нови семества.пчела много но мед събран няма.слаба година за акацията.а за липата очаквам да вали още повече.цъвтежа ще съвпадне с големите майски валежи.

delpi
03.05.2016, 14:17
То сега май се изваля, дали ще остане нещо и за Май месец? :)
Стига да не е както преди 2 години лятото...

zurkelai
03.05.2016, 20:54
Аз очаквам да вали.Още по-лошо да отмие нектара и по липата.Дано да греша.

boris
07.05.2016, 16:50
Залеза над Раковски
6646
Вчера снимах залеза, хванах в далечината и един планерист. И като погледнах , то точно преди отбивката за Раковски (на магистрала Тракия ) . Ачка приятно изкарване на празника.
Наздраве!

IVO_3
08.05.2016, 15:10
Реших днес да видя какво е положението с моите пчели. От доста време не бях виждал такъв летеж. Както вика бат Венци- КЕФ. Две семейства си мислят глупости- има запечатани и незапечатани маточници. Направих две отводки с роеви маточници. На други два майките осеменили и част от магазините. Има и запечатани магазинни рамки с мед, но повечето са незапечатани. Въобще, правят каквото си искат!:)

Standart
08.05.2016, 19:59
Проверката от днес: Чиста акация няма да вадя(голяма част от събраното са го свалили),а единични рамки не ми се въртят.
Две семейства заложили маточници бяха разформировани на по три.
Останалите дариха по рамка с пило. Следващата седмица ще има ново отслабване ако времето продължава по този начин.
В перспектива се надявам на разни треволяци след тези дъждове, и ако съдя по 2014г. не са за подценяване като медонос.

Ангел Йосифов
15.05.2016, 17:58
"И риба и кожух".И мед и отводки,ама повечко второто.Преди две седмици,първия ред магазини бяха пълни и потривах ръчички.Вчера отварям първия лежак и що да видя и втория етаж магазини пълен на 70%,но освен,че видях ами и чух-квака пущината.Ясна е картинката.Затворих и набързо променихме организацията от вадене на мед,към правене на отводки.Следващия лежак и той с толкова мед,пчели бол ,но за радост в работно състояние....Направих отводките(5р пило и 1 медова) с по един маточник и на прелката пусках по една млада майка извадена от маточник.Пашата в момента е само детелина(не много) и др.цветчета.Драката скоро ще цъфне,липата и тя няма да се забави.Мед почти не вадих.по 20кг от лежак и по 10кг от 12дб.Незапечатания мед (по един магазин) им го оставих,за да дочакат спедващата паша пък и мен да дочакат след 3 седмици............

delta.e
15.05.2016, 20:00
От Видин или от Раковски ?
Не разбрах за кой пчелин става въпрос .

tarty
15.05.2016, 20:08
Мойте вече 15 дена ги чакам да запечатат и да вадя, но уви. Имат по 2-3 см запечатано от горе и дотам, голямо чакане тази пролет, за да изкарам акацията, но накрая ще я смесят и ще си остана само с чакането.

ch.atanasov
15.05.2016, 20:25
Мойте вече 15 дена ги чакам да запечатат и да вадя, но уви. Имат по 2-3 см запечатано от горе и дотам, голямо чакане тази пролет, за да изкарам акацията, но накрая ще я смесят и ще си остана само с чакането.

Брейй, ти си като фурия , кога изкара рапицата, вече и акацията почваш. :bigsmile: Ама то Странджата не е планина а -чудо.:bigsmile:

Митаче
16.05.2016, 06:02
Скапано време,тъкмо решат ,че е време за работа и дуйне някой силен вятър или пък затрещи и завали и всички бегом на сухо в кошера,силните ми семейства от три седмици се мъчат да запечатат някоя рамка с мед,но времето не позволява,акацията замина сега някакви тревички обикалят и носят къде червен къде жълт прашец ,ама малко ,вчера ги проверявах ,лежат в кошерите като чехкини на плаж и тук там някоя дето я заболял гърба от лежане се сеща че трябва и да се работи,пило много ,мед само незапечатан двоумя се дали да не им напълня хранилките,та дано им дойде мерак за работа инак тоя месец май ще ги докара до тотален мързел .Изобщо положението в района на Димитровград не е розово ,дано тия скапани дъждове да се разредят и да се стопли

бат тянко
16.05.2016, 07:15
Така както го обясняваш, мяза на моето! Ама от по миналата седмица. Ако тази познаят времето, готви празни корпуси и каквото има. Тази седмица окончателно ще им разгони фамилията!

Ангел Йосифов
16.05.2016, 16:42
Добре де,какво правите за да не мързелуват?Защото много по лесно и рентабилно е да се поддържа работното състояние на пч. семейства,но хване ли ги "мързел" тежко ви....

Ангел Йосифов
16.05.2016, 17:58
От Видин или от Раковски ?
Не разбрах за кой пчелин става въпрос .

Братле,темата е за южен централен.Утре ще надникна северозападните...

rosty_sz
16.05.2016, 18:02
Аз такова състояние на пчелите не познавам. Сега се ядосвам че не летят както трябва когато просветне за малко, но това определено не е мързел.

Ангел Йосифов
16.05.2016, 18:29
Е,не е мързел.Затова съм го сложил в кавички...

rosty_sz
16.05.2016, 20:28
Явно освен че пиша трудно от телефона, трудно и чета. Пропуснал съм кавичките.:laughing:

Валентин.
16.05.2016, 22:29
И тука се метат в тиквите ЯКО.:bigsmile:

zurkelai
28.05.2016, 09:01
Гледам липата на места е зацъфтяла.Какво ще кажете?Как виждате липовата паша в региона?Ще я бъде ли?

Митаче
30.05.2016, 04:00
Ще я бъде,при условие ,че спрат дъждовете.Иначе ще стане като с детелината.При мен я има в изобилие,цъфти та се къса,но моите служители я посещават рядко щото с тия мусонни дъждове няма как да е другояче.Всеки ден вали ,но да се надяваме,че Свети Харалампи ще се застъпи за нас пред Дядо Боже ,така че късмет мога да ти пожелая и на теб и на себе си и на всички пчелари в България ,щото в черния вариант вместо мед ще има само рояци ,а е добре и медец да има и по малко рояци

rosty_sz
30.05.2016, 18:09
До сега не бях виждал чак толкова търтиев калабалък.
https://youtu.be/J63hK9IoA9U

SanifleX
30.05.2016, 21:52
До сега не бях виждал чак толкова търтиев калабалък.
https://youtu.be/J63hK9IoA9U

Този видеоклип е частен.

Съжаляваме за това.

zapstojan
30.05.2016, 23:14
Днес най после чух кошерите да бучат-вентилират събрания нектар.
Пашата е фии, еспарзе, бяла детелина и разни плевели.
До вчера не беше изградено нищо от основите които сложих преди около месец.
Сега като има паша ще изградят, може и мед да запечатат.

zapstojan
30.05.2016, 23:31
Равносметка от дъждовното време:
1.От три седмици им давам суха захар в хранилките. На два дни половин кг. изчезваше.
Сега се появи паша и време, и захарта си стои.
2.Един изпуснат рояк.
3.Разфасовах един кошер на отводки преди да се рои. По късно едната отводка се рои.
Не изчистих излишните маточници и тя се рои. Рояка се оказа доста голям, два пъти по голям от самата отводка.
Явно рояка е увлякъл и пчели от другите кошери.
4.Хванат рояк, за който писах, че ми изпожили ръцете. Роилия се кошер ще го разформировам утре.

jdrumev
30.05.2016, 23:36
Равносметка от дъждовното време:
1.От три седмици им давам суха захар в хранилките. На два дни половин кг. изчезваше.
Сега се появи паша и време, и захарта си стои.
2.Един изпуснат рояк.
3.Разфасовах един кошер на отводки преди да се рои. По късно едната отводка се рои.
Не изчистих излишните маточници и тя се рои. Рояка се оказа доста голям, два пъти по голям от самата отводка.
Явно рояка е увлякъл и пчели от другите кошери.
4.Хванат рояк, за който писах, че ми изпожили ръцете. Роилия се кошер ще го разформировам утре.




един съвет само гледай утре преди 11;00 да го разформироваш

zapstojan
30.05.2016, 23:38
Благодаря! Ще побързам. Успех!

rosty_sz
31.05.2016, 05:29
До сега не бях виждал чак толкова търтиев калабалък.
https://youtu.be/J63hK9IoA9U

Оправих клипчето.
Вече може да се гледа.

vasilevsa
03.06.2016, 20:16
Днес удари страхотна градушка помля здраво:
http://alfa.kachi-snimka.info/thumbs-2013/bfi1464977633w.jpg (http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?id=bfi1464977633w.jpg)
Липата поне 25-30 процента е аут. празна година се очертава

Standart
12.06.2016, 20:03
Ще оцелее ще оцелее! От 16 години наблюдавам едно в хралупа(в болницата) и до сега си оцелява много добре и то без третирания и подхранвания! В коя част на града се намира семейството? Да не е в малкия парк на ул.Братя Консулови?

Днес приятел ме извика спешно за рояк хващащ се в момента на жив плет отстрани на болницата. Първо помислих, че се е заблудил, но си спомних за горния постинг (аз поне незная за кошери в неприкосновена близост)и реших да проверя. За десетина минути отидох и не съжалявам. Хубав, тлъст рояк, напълни половин ЛР корпус. Прилича ми на първак(ще проверя дали е оплодена майката), но се замислих за това колко голям рой може да излезе от все пак ограничения обем на една хралупа?

zapstojan
14.06.2016, 21:27
Днес пак валя. Дано да е за последно този месец.
Мед няма. Рояци доволно - много-повече от очакваното.
Един колега се беше пошегувал, че щял да заложи 200 капана за рояци.
Ако ги беше заложил тази година, то щеше да удари в десятката.

Standart
14.06.2016, 21:42
Днес приятел ме извика спешно за рояк хващащ се в момента на жив плет отстрани на болницата. Първо помислих, че се е заблудил, но си спомних за горния постинг (аз поне незная за кошери в неприкосновена близост)и реших да проверя. За десетина минути отидох и не съжалявам. Хубав, тлъст рояк, напълни половин ЛР корпус. Прилича ми на първак(ще проверя дали е оплодена майката), но се замислих за това колко голям рой може да излезе от все пак ограничения обем на една хралупа?

Три дни след настаняването семейството е без яйца и няма заложени маточници на подадената пита. Всичко говори за втори рой. Какъв ли е бил първия, ако го е имало?...
Благодаря на Kli6o, за неговия пост иначе не бих ходил да проверявам.

rosty_sz
18.06.2016, 20:45
Надявахме се на чудо от слънчогледа и то стана. 700-800 дка. на всеки стръг по 5-6 бутона. Най-горе цъфти от долу чакат още 4-5 бутона. Не съм виждал такова нещо. Далеч съм от мисълта че долните бутони ще цъфнат и се шегувам но наистина е много интересно. Ето и вие да видите и да не ми завидите ей.

solaris60
18.06.2016, 20:51
Надявахме се на чудо от слънчогледа и то стана. 700-800 дка. на всеки стръг по 5-6 бутона. Най-горе цъфти от долу чакат още 4-5 бутона. Не съм виждал такова нещо. Далеч съм от мисълта че долните бутони ще цъфнат и се шегувам но наистина е много интересно. Ето и вие да видите и да не ми завидите ей.

Както си предположил в поста си, долните няма да цъфнат или ще е слабо, но колкото долните са по - развити, то толкова основния също е по - слаб. Дано този да е друг сорт.

rosty_sz
18.06.2016, 21:02
Жената ги пусна във Фейса. Там споделиха че това се е случило заради разпад на хибридната линия. Как звучи а? Означава че нещата се прецакват защото са взели семе от хибрид от миналата година и са прескочили продавача. Обаче онея гадове са се застраховали. Не знам колко е вярно и колко не ама звучи правдоподобно. Иначе на всеки цвят към 11,00 имаче по две три пчели.

iliew
18.06.2016, 22:09
Жената ги пусна във Фейса. Там споделиха че това се е случило заради разпад на хибридната линия. Как звучи а? Означава че нещата се прецакват защото са взели семе от хибрид от миналата година и са прескочили продавача. Обаче онея гадове са се застраховали. Не знам колко е вярно и колко не ама звучи правдоподобно. Иначе на всеки цвят към 11,00 имаче по две три пчели.

Метизиран слънчоглед а?! :)

Като няма контрол на търтеите сред земеделците, какви неща стават! :bigsmile:

solaris60
18.06.2016, 22:17
Жената ги пусна във Фейса. Там споделиха че това се е случило заради разпад на хибридната линия. Как звучи а? Означава че нещата се прецакват защото са взели семе от хибрид от миналата година и са прескочили продавача. Обаче онея гадове са се застраховали. Не знам колко е вярно и колко не ама звучи правдоподобно. Иначе на всеки цвят към 11,00 имаче по две три пчели.

Всяка година ново семе. Иначе така се получава. Става хубав фураж(на зелено).

Митаче
21.06.2016, 08:56
Пръскат в района на Димитровград срещу комарите,пренасящи бацила на нодуларния.дерматит.Пръска т наред,без да им пука за пчелите ,че и за хората ръсят като дядо поп на празник.Праснах им едно ел.писъмце ,отговориха ми,че трябвало да ги затваряме в кошерите до 10 часа .смешници,пчелите започват да летят още в 5:30 ,че слънчогледа цъфти,обаче не било проблем защото засятите площи и населените места не се третирали ,що не дойдат да видят за какво иде реч,над селото четири пъти пръскаха ,над близкия слънчоглед (500 м.)не ги броих ,трябва да минаха над 10 пъти .И накрая си патим заради това че някой чиновник не си е свършил работата ,да ти таковам държавата.......

Вълчан
21.06.2016, 13:23
Пръскат в района на Димитровград срещу комарите,пренасящи бацила на нодуларния.дерматит.Пръска т наред,без да им пука за пчелите ,че и за хората ръсят като дядо поп на празник.Праснах им едно ел.писъмце ,отговориха ми,че трябвало да ги затваряме в кошерите до 10 часа .смешници,пчелите започват да летят още в 5:30 ,че слънчогледа цъфти,обаче не било проблем защото засятите площи и населените места не се третирали ,що не дойдат да видят за какво иде реч,над селото четири пъти пръскаха ,над близкия слънчоглед (500 м.)не ги броих ,трябва да минаха над 10 пъти .И накрая си патим заради това че някой чиновник не си е свършил работата ,да ти таковам държавата.......
Тук ги пише! http://www.novini.bg/news/360519-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D1%81%D0%BC%D1%8A%D1%80%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%B2-%D1%80%D0%B0%D0%B9%D0%BE%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D 0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4.html

Митаче
21.06.2016, 14:03
И какво като пише и какво като предупреждават,като ги затворим умират от жега ,като летят от отрови .....абе нямам думи......

Standart
22.06.2016, 08:13
Слънчоледа вече цъфти! Отново подранява спрямо 2015г, както и предишните паши. Получи се нещо като застъпване с липата и наблюдавам контраст в цвета на нектара върху незапечатаните рамки. Има леко заслабване на семействата спрямо края на м. май, но не зная на какво конкретно би се дължало, при положение, че не съм допускал задръстване на майките в нито един момент. Едва ли липата и ливадата(при мен са слаби паши)биха провокирали ограничаването на пилото. За мен има вероятно отравяне като за разлика от предишното(имах си купчинки с пчели пред всяко семейство) летящата пчела не е стигнала до кошера. По питите слънчолед намерих мъртви пчели, които стоят като залепени и не падат при разклащане. Доколкото зная няма нужда от третиране в тази вегететивна фаза и остава варианта за пръскането заради "говедата" (с 2 или 4 крака, както ви харесва...).

viktor tit
22.06.2016, 23:23
Когато е много горещо слънчогледа пуска смола, затова са залепени пчелите.

Standart
23.06.2016, 07:32
Когато е много горещо слънчогледа пуска смола, затова са залепени пчелите.

Логично е така. Но има залепнали по венчелистчетата, като са сгърчени и озъбени.

rosty_sz
23.06.2016, 08:46
Озъбени:laughing::laughing::laughing:
Преведи моля. Ако не са залепнали на смолата освен да са отровени.

Ангел Йосифов
23.06.2016, 09:01
А дали при тази жега,водата в нектара не се изпарява и остава само сладкото и пчелите залепват за него.

Standart
23.06.2016, 12:28
Озъбени:laughing::laughing::laughing:
Преведи моля. Ако не са залепнали на смолата освен да са отровени.
Прав си, озъбил се е собственика ;) .Иначе: изплезени (с извадени хоботчета). И аз подозирам отравяне на другия пчелин не наблюдавам нищо подобно.

kli6o
26.06.2016, 09:30
Акацията пак цъфти! http://kli6o.snimka.bg/nature/a-ya.916410 Снимката я направих преди 20мин.

vasilevsa
26.06.2016, 11:16
Акацията пак цъфти! http://kli6o.snimka.bg/nature/a-ya.916410 Снимката я направих преди 20мин.
Цъфти ама тия мижави цветчета от повторното цъфтене не поливат дроб

kuline
26.06.2016, 19:53
Природата се усети, че пчелите са капо от акацията и.... повторение.:)

vasilevsa
26.06.2016, 19:58
Природата се усети, че пчелите са капо от акацията и.... повторение.:)

Колега, като видях на снимките повторението то не стига да се изхранят какво остава да се нацапа някой буркан.

kuline
26.06.2016, 20:02
Колега, като видях на снимките повторението то не стига да се изхранят какво остава да се нацапа някой буркан.

Шегувам се. Една птичка пролет не прави, а и сега поне при нас има обилна паша от горска липа.
Преди десетина дни колега ми спомена, че видял в близко село две цъфнали акации. Аз се зачудих дали не ме пързаля, ама явно е било истина.

kli6o
26.06.2016, 21:03
Акациите са цъфнали само по върховете и то единични бройки,не ми се вярва пчелите да съберат нещо от тях!

Вълчан
27.06.2016, 07:33
В събота вадих първия сериозен добив за сезона, паша горско-ливадна. Питите бяха запечатани, а меда тече като сироп!? Каква е причината? Средния добив е около 10кг от кошер!

валко
27.06.2016, 07:59
Глушина и детелина меда е от тях затова е като сироп но иначе е много ароматен.

Вълчан
27.06.2016, 10:57
Глушина и детелина меда е от тях затова е като сироп но иначе е много ароматен.

Точно, глушината е превзела полето, много от нивите не са засяти заради дъждовете, детелина има също!

Ангел Йосифов
27.06.2016, 14:12
а меда тече като сироп!? Каква е причината?
Най вече жегата.

Ангел Йосифов
23.07.2016, 18:58
Положението не е розово,но не е и трагично.Кошерите са възстановили,до извастна степен,силата си,но мед в магазините има само на лежаците. За центрофугиране ще мисля след 20 дена.Летежът е от слаб до среден.В плодниците нещата са добри до отлични-и мед и пило и слаб градеж.Само в кошерите(предимно"отводки") с над 6 рамки пило меда е малко.За глад,за сега, немога да говоря.В обсега на пчелите има слънчоглед,който още не е цъфнал.......

Вълчан
25.07.2016, 10:31
В събота (23.7) ходих да ги преглеждам! ТРАГЕДИЯ тревата е "барут", меда останал в магазина от първото и последното вадене, го няма! В плодника почти няма, мед, прашец има по две пити! Ще се купува захар!?

srg
25.07.2016, 16:10
Край мен има доста голям масив късен слънчоглед но сушата го стегна и летежа е слаб. Явно това ще е тази година. Общо взето лоша година. Гледам че има блокирани плодници. Като прибера от магазините ще разтоварвам тези които имат нужда и отдолу. Дано от там да излезе нещо допълнително. Тогава ще слагам чертата но очакванията са песимистични.

zapstojan
09.08.2016, 17:43
Снощи в моя район преваля малко, а днес след обяд още по-малко.:laughing:

Ако синоптиците познаят за петък и събота bow;, то в края на август може и да запечатат малко мед.
Тогава ще е по-лесно да се сметне себестойността на меда.sweating;

srg
09.08.2016, 17:59
В теб ни е надеждата :)

zapstojan
09.08.2016, 19:42
Имах предвид себестойността на моя мед.;)

Ангел Йосифов
09.08.2016, 19:58
Снощи в моя район преваля малко, а днес след обяд още по-малко.:laughing:

Ако синоптиците познаят за петък и събота bow;, то в края на август може и да запечатат малко мед.
Тогава ще е по-лесно да се сметне себестойността на меда.sweating;
За да запечатат рамките ще трябва да донапълнят килийките,а това,за сега няма как да стане.Върти си меда и не чакай запечатване защото могат да го обърнат на пило,като при мен.....

srg
09.08.2016, 21:51
Имах предвид себестойността на моя мед.;)

За методологията, за методологията

валко
09.08.2016, 23:15
Какво му е лошото да го обърнат на пило ,това пило ще изведе силно семеиство на пролет .

jdrumev
09.08.2016, 23:22
Какво му е лошото да го обърнат на пило ,това пило ще изведе силно семеиство на пролет .


при тоя акар и тая зима дето се задава надай се

Юрий Цветков
10.08.2016, 07:30
при тоя акар и тая зима дето се задава надай се
И как позна каква зима се задава? А за акара, ами очисти го де.

rumenggr
10.08.2016, 08:20
Индиянците носят много дърва....:bigsmile:

zapstojan
10.08.2016, 16:56
За методологията, за методологията

Ако има такава наука, най вероятно ще се изучава в Университетите.
Виж, методиката или метода всеки си ги знае, стига да не се налага, да се дели на нула.

srg
10.08.2016, 22:03
Ако има такава наука, най вероятно ще се изучава в Университетите.
Виж, методиката или метода всеки си ги знае, стига да не се налага, да се дели на нула.

Някой да е споменал за наука? Справка - Чичкото.

srg
10.08.2016, 22:08
Извинявам се нещо нета ми ....

rosty_sz
11.08.2016, 06:56
За пореден път се убеждавам че бг.метеоролозите за нищо не стават. От прогноза за над 30л на квадрат дъжд преди 2дни сега прогнозата е за 3литра за района. Толкова ни е необходим един хубав дъжд и няма и няма. При мен не е капнало от 15-ти юни.

solaris60
11.08.2016, 11:33
За пореден път се убеждавам че бг.метеоролозите за нищо не стават. От прогноза за над 30л на квадрат дъжд преди 2дни сега прогнозата е за 3литра за района. Толкова ни е необходим един хубав дъжд и няма и няма. При мен не е капнало от 15-ти юни.

При нас не е капнало от както бяха продължителните валежи, ако не броим пръсканията за дерматит.:bigsmile: Които бяха начесто и повсеместни.

rosty_sz
12.08.2016, 06:52
Поваля два часа и половина. АЛЕЛУЯ.
Три пъти ставах. Първи я път за да се уверя, че е истина и два пъти да му се зарадвам. След майските изпълнения не съм си мислил че ще се радвам на дъжд.

Ангел Йосифов
12.08.2016, 07:00
А литрите биват ли?

panoneca
12.08.2016, 07:27
То дъжд преваля, ама паша има ли?!

rosty_sz
12.08.2016, 10:47
Цъфти тук там жълт бодил. Сутрин носят и някакъв бял прашец, но не знам от какво. Притеснителното е че пилото е много малко и дано след дъждеца се пораздвижат нещата.

jdrumev
12.08.2016, 10:50
Цъфти тук там жълт бодил. Сутрин носят и някакъв бял прашец, но не знам от какво. Притеснителното е че пилото е много малко и дано след дъждеца се пораздвижат нещата.



При нас също носят бял прашец,но мисля че е от бъза.

Валентин.
12.08.2016, 12:35
Има един бурен, цъфти синьо, стъблото му е клечаво. Незнам как се казва. Расте покрай пътища, по ливади...... От него носат бял прашец.

Ivan Mankov
12.08.2016, 12:42
Цъфти тук там жълт бодил. Сутрин носят и някакъв бял прашец, но не знам от какво. Притеснителното е че пилото е много малко и дано след дъждеца се пораздвижат нещата.

При мене има доста теснолист живовлек и от него със сигурност носят бял прашец, а и държелив на суша !

srg
12.08.2016, 12:52
Нашия район дъжда го заобиколи. Суша и това е. Става месец и половина дъжд не е валяло.

rosty_sz
12.08.2016, 13:23
Има един бурен, цъфти синьо, стъблото му е клечаво. Незнам как се казва. Расте покрай пътища, по ливади...... От него носат бял прашец.

Едно от имената на това растение е млечка. Тази ходина забелязах че цъфти само преди обяд. Един колега и той сподели че е виждал от него да взимат бял прашец. От това нещо се е правила имитацията на кафе "инка".

viktor tit
12.08.2016, 14:14
Сигурен ли си, че си виждал пчели на бъзака.

Standart
12.08.2016, 14:39
Има един бурен, цъфти синьо, стъблото му е клечаво. Незнам как се казва. Расте покрай пътища, по ливади...... От него носат бял прашец.
Предполагам, че е цикория. При мен е едно от малкото цъвтящи в момента. Иначе поляците правят кафе(т. нар. Инка) от него.

vasilevsa
12.08.2016, 14:41
Предполагам, че е цикория. При мен е едно от малкото цъвтящи в момента. Иначе поляците правят кафе(т. нар. Инка) от него.

Да цикория е или синя жлъчка и при мен цъфти в момента. Има дава нектар колкото бялата детелина, около 100 кг захар на хектар според една таблица.

rosty_sz
12.08.2016, 15:47
Абе аз една пчела не съм видял на него, повярвах за белия прашец ама за толкова нектар няма начин да повярвам.

Валентин.
12.08.2016, 20:15
Хектара е равен на 10 декара. А и по тия таблици навсякъде дават ДО .....еди колко си добив. В случая ДО 100кг. Което може да рече при сушави години 10-20 средно. Като го разхвърляш на 10дка.......

vasilevsa
12.08.2016, 20:20
Абе аз една пчела не съм видял на него, повярвах за белия прашец ама за толкова нектар няма начин да повярвам.

Аз виждам ежедневно на нея доста пчели. Така че ходят. Можеш да погледнеш таблицата за медоносите има я публикувана и тук във форума.

Ivan Mankov
13.08.2016, 12:47
Едно от имената на това растение е млечка. Тази ходина забелязах че цъфти само преди обяд. Един колега и той сподели че е виждал от него да взимат бял прашец. От това нещо се е правила имитацията на кафе "инка".


Абе аз една пчела не съм видял на него, повярвах за белия прашец ама за толкова нектар няма начин да повярвам.

Цикория - Синя жлъчка ! Рости за теб от преди час :

7243

rosty_sz
13.08.2016, 13:24
Благодаря.;)

Ангел Йосифов
15.08.2016, 15:43
Голям късмет,че ме домързя и не изкарах меда преди 20-25 дена..Към днешна дата,количеството мед в плодниците е сведено до санитарния минимум.Пило на 4-6 рамки.Летеж,ако може да се нарече летеж,ололо 10ч.на минута по 4-5 пчели.Наоколо вс е изгоряло от слънцето.Дано някой КидШелин(ловджия) не се престарае... Веднага вкарах Фидел Кастро в действие по 4л в найлонови пакети.....Ако не превали,поне няколко пъти, ще се наложи да прехвърлям мед от северозапада....

Вълчан
16.08.2016, 09:03
При мен положението е същото, купувам захар!

srg
25.08.2016, 20:55
Най-после дъжд. :)

Ангел Йосифов
01.09.2016, 19:48
Днес стесних.Оставих ги на колкото ще зимуват 7-8 рамки.Пило на 3-4 рамки.Забелязват се и търтеи.През последните 2 седмици,преваляванията свършиха добра работа.По изораните ниви цъфти тученица,бабин зъб и др.Медовите запаси са все още притеснителни,но да се надяваме,че времето ще е по благосклонно и пчелите ще успеят да натрупат запаси.Фидел Кастро и той помага........

jdrumev
01.09.2016, 19:57
Днес стесних.Оставих ги на колкото ще зимуват 7-8 рамки.Пило на 3-4 рамки.Забелязват се и търтеи.През последните 2 седмици,преваляванията свършиха добра работа.По изораните ниви цъфти тученица,бабин зъб и др.Медовите запаси са все още притеснителни,но да се надяваме,че времето ще е по благосклонно и пчелите ще успеят да натрупат запаси.Фидел Кастро и той помага........



Абе който си го може си го може.На някой хора в тоя форум може да се сваля шапка

kuline
01.09.2016, 20:02
Абе който си го може си го може.На някой хора в тоя форум може да се сваля шапка

Абе аз казах преди време: Друмев президент :)

Ангел Йосифов
01.09.2016, 20:15
Абе аз казах преди време: Друмев президент :)
Виж как тарикатската,вместо да чете ни кара ние да го четем.Направо не смея да вляза в банята,да неби да свара Данчо на пусия...