PDA

Виж пълната версия : Има ли желаещи да се откажат от пчеларството?



Юрий Цветков
15.02.2014, 21:53
Много съм любопитен, какви са настроенията сред пчеларите и дали някой възнамерява да се откаже от отглеждането на пчели.
Аз поне имам такива намерения, заради физическа невъзможност да се грижа за тях.

rosty_sz
15.02.2014, 22:01
Познавам един човек който смята да се отказва поради заболяване и физическа невъзможност, но в същото време познавам много които смятат да увеличават броя на семействата. За съжаление пчеларството от едно приятно хоби се превръща в начин за прехрана на много хора останали без работа в тези времена. Тези хора са притиснати от обстоятелствата и сега инвестират и последните си средства в пчеларство, и утре притиснати от живота ще продават на безценица. Никаква светлина в тунела както в държавата въобще така и в пчеларството.

Nik_m
15.02.2014, 22:03
Аз още съм в периода на голямото желание да се занимавам с пчели, когато ида на пчелина се отърсвам от ядове и проблеми и ми доставя голямо удоволствие да се занимавам с тях.
Вече съм на ясно, че работата е много а финансите малко, но за сега не ми е минавало през главата да се отказвам.

Цеко
15.02.2014, 22:11
Докато съм здрав и мога не мисля да се отказвам, все пак това ми е основния доход, доста средства вложих и сега не е момента да се отказвам. Ако въпроса е дали ще съм пчелар ЧЗП, там въпроса е на кантар, сериозно се замислям дали да не премина в сивия сектор, то и без това от светлия няма полза crying;crying;

Юрий Цветков
15.02.2014, 22:29
Ако въпроса е дали ще съм пчелар ЧЗП, там въпроса е на кантар, сериозно се замислям дали да не премина в сивия сектор, то и без това от светлия няма полза crying;crying;
Не. Дали ще се занимавате с пчели, без значение дали си регистриран някъде или само за хоби.

vlado 9
15.02.2014, 23:46
При мен за сега е по скоро хоби ,но и да докарам някои лев.Не бих се отказал ,като запаля пушалката и аз като пчелите -ставам кротък.

evgeni.filimonov
16.02.2014, 22:11
Юрка, не се отказвай, моля те .
Предлагам ти да ги докараме по-наблизко, заедно ще се грижим за тях.
Помниш ли преди години ме изядоха и бях в болница, не се отказах. Не се отказвай и ти.
Те са лекарство и за тялото и за душата.

Юрий Цветков
16.02.2014, 22:52
Юрка, не се отказвай, моля те .
Предлагам ти да ги докараме по-наблизко, заедно ще се грижим за тях.
Помниш ли преди години ме изядоха и бях в болница, не се отказах. Не се отказвай и ти.
Те са лекарство и за тялото и за душата.
Да доживеем до пролетта и ще видим. Но ти благодаря за предложението и подкрепата.

вълк дивак
17.02.2014, 07:06
От пчеларството се отказвам само ако го закъсам здравословно. Финансово пчеларите го закъсват все повече, но повечето които познавам все още се надяват на по-добри времена.

Светозар Каменов
17.02.2014, 10:37
Сега започвам и няма как да се откажа. Още повече, че все повече ми харесва да се занимавам с тях. Е кръста не държи много ама се справям.

вълк дивак
18.02.2014, 01:07
Кръсто ти е последня проблем.

Цеко
18.02.2014, 20:37
Кръсто ти е последня проблем.

Не е точно така, преди две години от много "пчеларска" работа така ме секна кръста, че две седмици ходих с инвалидни патерици, болки ужасни .....

вълк дивак
18.02.2014, 21:18
По принцип пчелар без дископатия няма. Но му се намира колая. Единствено времето(поне при мен) е проблем. Никога не стига.

Светозар Каменов
19.02.2014, 09:06
По принцип пчелар без дископатия няма. Но му се намира колая. Единствено времето(поне при мен) е проблем. Никога не стига.
И по 25 часа да работиш в денонощие все не стига това временце. :)

А за кръста, винаги съм с един колан, който го обхваща и помага в работата.

вълк дивак
19.02.2014, 20:46
Само не прекалявай с тоя колан, че изнежва кръста и получаваш обратен ефект. Преди две години си връзвах ризата и кръста почна да се обажда. Та докато спасяваме кръста да не се откажем от пчелите.

BUGI
19.02.2014, 23:07
Юрка, не се отказвай, моля те .


Те са лекарство и за тялото и за душата.

Не дај Боже, не смеем ни да помислим за това нешто.
лјубов к-м пчелите ми е много голјама.
да неса они, в тези "тешки, безработни дни" кој би прекарал ден..... месец........ години.
по голјами пријатели са ми и от семејството, не карат се с мен, нјакоја ме жилне, ама ништо.;)

а ти Јуриј, ако не можеш да обскрбваш много семејства пчелни, един дел продај,
ама остави си лек за душичката, ти не можеш без тјах, свикнал си с-с пчели.
желаем ти колегијален успех.hi;

jordanov
20.02.2014, 11:24
Това с колана на кръста е баш така както го казва Вълка. Все едно постоянно да работиш с ръкавици - печелиш по някои показатели, ама по повечето губиш. На работа имам една колежка , която е била мед.сестра в Германия, Спешна помощ. И тъй като работата е свързана с вдигане и местене на ранени, обездвижени и т.н., и понеже това все пак не е проста работа, пък се оказало, че тук не са ги научили как да го правят, там са ги пратили на спец курс по техники за вдигане на тежести. Не за друго, ами за да е в кондиция през цялото време и в края на смяната да си тръгва без болки в гърба или кръста. Ако някой е работил с, или е наблюдавал как работят професионални докери /хамали/, знае за какво става въпрос. Не случайно на времето и това си е било отделен занаят.

Светозар Каменов
20.02.2014, 12:24
Аз колана го слагам само при работа, не стои постоянно на кръста ми.

Ангел Йосифов
20.02.2014, 14:36
Някой от колегите с хлабав кръст прави ли гимнастика сутрин?Най-вероятно НЕ.Можеби разчитат на някой друг да се грижи за здравето им.И аз нося колан при работа,но откак преоткрих гимнастиката(по други причини),колана го използвам само за гащите.Десетина минути сутрин=добра кондиция през целия ден.Не отлагайте за утре,другата седмица или другия месец-здравето ви е във ваши ръце.Иначе по темата-въпреки алергията,на този етап не смятам да се отказвам,но не смятам и да увеличавам бройката.

valaz
20.02.2014, 20:31
Зимата на 2012-2013 г. от 13 зазимени пчелни семейства нямах нито едно загинало. През 2013 година пашата бе рекордна - рапица, акация и ливади. Добивът на мед също. По тази причина за първи път се очертава да не успея да си реализирам меда. Продавам го само на дребно, и то на достойна цена. Тази година няма да има рапица, а акацията не е сигурна паша. Ако въпреки това, догодина отново остане нереализиран мед, вероятно ще се наложи да продам някое пчелно семейство. За пълно отказване от пчеларството не съм си помислял.