PDA

Виж пълната версия : Как ще се вземат решенията...и други практични въпроси



jojonov
11.02.2014, 06:11
Учредява се новата пчеларска организация. Да приемем оптимистичния вариант, че решенията ще се вземат прозрачно. Каква ще е структурата на тази организация? Какъв ще е начинът за регистрация на местните звена- областни, общински, градско-селски?

Една хипотетична ситуация: Новата пчеларска организация трябва да излезе с общо решение кошерите сини ли трябва да се боядисват или зелени. Я да видим, как ще стане на практика. Звеното на най-ниско ниво (примерно селското съюзче) поставя въпроса на членовете си. Членовете са 20. 11 от тях искат кошерите да са сини, 8 искат зелени кошери и един иска лилави, понеже му се намира отнякъде такава боя. Идеята е да излъчи един човек, който да занесе решението до по-високото звено на организацията (общинската примерно). Този човек, с какво решение отива до общинската организация? С мнението на мнозинството или 11-8-1? Ще трябва представителят да може някак да докаже на редовите членове, че е гласувал точно, както са му заръчали. Как?
Ще ми хрумват и други въпроси с времето.

kacone
11.02.2014, 06:43
Чрез протокол, или най - добре, видео запис на събранието!

Искрен Мутафов
11.02.2014, 07:47
Хора, недейте да издребнявате нещата - това как ще си боядисваш кошерите и как точно ще си гледаш пчелите, в каква система кошери и още ред подобни въпроси - едва ли някой има за цел да ги диктува, унифицира или контролира, с изключение на здравословното състояние на пчелните семейства и на биологично отглежданите, но то там си е между стопаните отглеждащи биологично пчели и контролните органи.
Идеятя на цялата тази организация е едно лице да застане пред министъра на земеделието, и да представлява целокупното българско пчеларство. Зад това лице ще стои управителен съвет(или нещо подобно) - съставен от представители на всички сега съществуващи съюзи и обединения(само от пчелари - без преработватели, търговци и разни други). Всеки от тоя "управителен дъвет" ще има глас правопропорционален на броя на реалните пчелари седящи зад него(и броя пчелни семейства които те отглеждат). Поне така може би ще е в началото, в последствие много от сега съществуващите организации които са "кухи" - нямат членска маса и представителства по места ще изчезнат от самосебе си, може би ще се появят нови, такива които представляват и защитават интересите на реални пчелари.

Искрен Мутафов
11.02.2014, 07:56
Колкото до това какво решение се е взело на местно ниво, и дали то ще бъде правилно предадено и спазено от по-горното ниво - то един протокол, от събранието на местно ниво, с това по кой въпрос колко гласа са събрани, може да бъде изпратен по структурата нагоре, както и публикуван в интернет.
Те тия и много още други въпроси има да се доуточнят, това е част от работата на новосформираната група която да изготви предложение за устав на новата единна пчеларска организация.

jojonov
11.02.2014, 15:57
Разсмя ме. Това за цветовете кошери беше абсурден пример. Въпросът можеше да е: какъв цвят да е пчеларското облекло. Механизмът на вземане на решения беше частта, на която да обърнеш внимание...

Недялко Атанасов
11.02.2014, 23:36
Според мене субсидии трябва да има само за тези производители на мед, които прилагат индустриални методи и способи за производство. И които имат фирми с над 50 000 оборот, за да са регистрирани по ДДС. И които имат специализирани високохигиенични помещения, отговарящи на строгите изисквания за хранително-вкусовата промишленост. И които имат автоматизирани високопроизводителни линии за разпечатване, центрофужене, преработка и разфасовка на мед. И които имат поне по 2-3 хиляди пчелни семейства. И които сами са си износители на меда и т.н и т.н. Та именно на тези фирми себестойността на меда ще бъде много по-ниска отколкото на техните първобитни колеги с по 5-10 кошера."ЧИИ Е ТОЗИ КОМЕНТАР?

Ruslan
12.02.2014, 09:59
Признавам, това изказване на г-н Матеев го бях забравил.Затова директно задавам въпроса:
"Г-н Матеев, поддържате ли това Ваше твърдение към този момент?"
Според мен това е важно да се знае.Трябва да сме наясно чии интереси ще защитавате, на масовите пчелари или на индустриалните?
И тук не става въпрос за пчеларите с по 5-10 кошера, тук става въпрос за тези с по 50-100-200-300.Отричате ли правото им на съществуване, изключвате ли ги от програмите за подпомагане?
Повдигам този въпрос, защото както тук, така и в група "Пчелин" във Фейсбук, отправих призив, да подкрепим г-н Матеев, при работата му в сформираната работна група.
Във Фейсбук, ми припомниха това Ваше изказване и ме попитаха, как с тези убеждения, ще защитите интересите на всички пчелари.
Прилагам цитат на Вашето изказване, с надеждата да е копирано коректно.

"Според мене субсидии трябва да има само за тези производители на мед, които прилагат индустриални методи и способи за производство. И които имат фирми с над 50 000 оборот, за да са регистрирани по ДДС. И които имат специализирани високохигиенични помещения, отговарящи на строгите изисквания за хранително-вкусовата промишленост. И които имат автоматизирани високопроизводителни линии за разпечатване, центрофужене, преработка и разфасовка на мед. И които имат поне по 2-3 хиляди пчелни семейства. И които сами са си износители на меда и т.н и т.н. Та именно на тези фирми себестойността на меда ще бъде много по-ниска отколкото на техните първобитни колеги с по 5-10 кошера."

tsc1
12.02.2014, 10:36
@Ruslan,
Няма да коментирам поста на Матеев, но вземам повод от споменаването на група "Пчелин" във Фейсбук. https://www.facebook.com/groups/279057128878973/
Разочарован съм от духа и нагласите, които царят там. Постоянно се развиват идеи, че законите и правилата не бива да се спазват, че производителите на оборудване ги лъжат с цените, че държавата трябва да определя изкупните цени и да регулира пазара, но да не им събира данъци и осигуровки, че пчеларите са работниците, а всички останали - търтеи, живеещи на техен гръб. Всяко мнение, което се опитва да обясни нещата от икономическа или законова гледна точка или се игнорира, или започват подмятания от рода на "Ти не си пчелар и затова си против нас". Ако продължите с аргументите ви казват в открит текст "Напуснете групата" (което и направихме както аз така и дамата, която анализираше правната уредба). Същевременно се прокарва постоянно идеята, че пчеларите трябва да бойкотират производителите на оборудване и да минат на почина "направи си сам". За да не бъда голословен - прочетете дискусиите от 10 и 11 февруари. Мисля, че такава самоизолация от света и капсулиране в тесен кръг на "чисти пчелари" не е полезна за отрасъла. Все пак живеем в 21 век! Лично мое мнение е, че ако на тези хора се даде възможност с разбиранията си да вземат връх при създаването на новата организация, това ще настрои всички - търговци, производители на оборудване, научна общност и държавните органи срещу всички пчелари.
Ако греша - моля поправете ме!

зуница
12.02.2014, 11:24
Ако греша - моля поправете ме!
Уважаеми,tsc1,
Колко семейства и от колко години отглеждаш?
Не обичам да давам съвети, но помисли защо не можеш разбра тези хора.Ценностната ти система е неприемлива за хора обичащи природата и труда си.Нормално е да не те искат.Не всичко е бизнес и пари.Има и човещина.И тук сред ПЧЕЛАРИТЕ няма да намериш съмишленици.Ако не беше комерсиализиран от известно време и в този форум биха писали много истински , добри пчелари.Съжалявам ,че се налага да го пиша.В "Пчелин" отидоха хора със свободен дух и е нормално да не те харесат.За тебе форума е безплатна реклама на бизнеса, а за пчеларите място за безкористно споделяне на идеи, опит, взаимопомощ.Не очаквам да ме разбереш, но ако се замислиш все ще е успех.
Ако не беше изричната ти молба ,никога не бих ти отговорил.Дано ти е полезно.

tsc1
12.02.2014, 12:05
Прочете ли дискусиите, които визирам??? Какъв бизнес, каква човещина, какво 5 лева?
Подкрепяш ли този начин на мислене? Аз не се притеснявам да кажа какво мисля, като не се крия зад псевдоними, а излизам с името си! Пчеларя произвежда мед, дърводелеца - кошери, железаря - центрофуги, ние - електроника за пчелина. И всеки трябва да уважава труда на другите и да не ги брои за търтеи, а себе си - за работна пчеличка, която храни останалите. А когато обсъждаме общи въпроси, свързани с икономиката и правото всеки има своето мнение и трябва да го защитава със съответните аргументи.
Така че, ако имаш нещо по същество на дискусиите нека да го обсъдим - нормално и с нужното уважение към опонента!

Петко Станчев
12.02.2014, 12:40
Абсолютно подкрепям Зуница! И в този ред на мисли, искам да изкажа моето лично мнение, относно хората които ще влезнат в управата на новата организация или съюз или както ще се нарича :Не съм съгласен хора които не са пчелари,да водят организацията!Визирам г-н Матеев,който се самопредложи да е един от
управата ,която ще решава какво ще става и какво не.Недопустимо е защото 1-во:Такива хора няма как да познават проблемите на пчеларите и съответно да защитават интересите им, след като самите те не са пчелари.И 2-ро:Колкото и честни да са като хора,те ще защитават само техните интереси,пример:мнението на г-н Матеев за субсидиите.Нека г-н Матеев не ми се сърди,нищо лично,но не е редно.

koragroup
12.02.2014, 12:46
Петко, не те разбирам.
Ако всички признаем, примерно, че дядо Страхил е най-добрия пчелар (50 години не му е умряло нито едно семейство и вади по 300кг мед от кошер), него ли трябва да назначим за Шеф?

Всяка огранизация трябва да се ръководи от добри РЪКОВОДИТЕЛИ. Още по-добре ако са и добри професионалисти, но това е мноооого трудно и аз до сега почти не съм го виждал...

Все едно да кажем, че само човек с пчеларско висше образование трябва да е ръководител...

Петко Станчев
12.02.2014, 13:54
Колега Корчев,какво не разбираш?Или просто защитаваш някой?Нямам в предвид,че трябва да се избере някой който е на 100 години и с това да доказва майсторлъка си в пчеларството, още по-малко някой от досегашните водачи.Не е нужно и да има пчеларско визше(що пък да не),но поне да е човек който е бил наистина пчелар.А за ръководителите-щом не е добър ще назначим друг!Мнението на Матеев за субсидиите не те ли кара да се замислиш?????????Как очакваш да защити интересите ти като пчелар,освен ако и ти имаш бизнес с пчели от неговия ранг?Аз лично не ИСКАМ субсидии,даже съм против тях,повечето от новите пчелари станаха такива само и единствено заради тези субсидии,те не са пчелари,само болести ще разпространяват в скоро време.Аз искам да има добра цена за продукцията която произвеждам,да НЕ ми тровят пчелите или ако стане такава беля, да бъде потърсена отговорност на виновния и да се вземат мерки да не страдат и други пчелари.Да имам право да си продавам стоката където си искам,съгласен съм,че трябва да има и контрол,но не монопол.Истинските пчелари не искат кой знае какво,не е трудно да се извоюват някакви права за тях.Ето затова искам в управата да бъдат пчелари.

Ruslan
12.02.2014, 14:09
Точно така, има огромна разлика между добър пчелар и добър ръководител!Ръководителят има управленски функцци, да умее да постигне целите на организацията.Дори съм убеден, че един добър мениджър(чужда дума, но според мен е подходяща, защото освен, че означава управлявам, също така означава успявам, справям се), който не е пчелар, би се справил по добре от отличен пчелар, който няма ръководни умения.Защото той не е сам, има така да се каже съветници, екип.Естествено, най добре е съчетанието на добър пчелар, познаващ бранша с отлични управленски способности.
Ето ви и една еретична идея-наемането на един професионален мениджър, подкрепен от екип добри пчелари, би направил чудеса :)!
Ама то нашите дебели пчеларски глави не увират :)!
Надявам се г-н Матеев да вземе отношение по повдигнатата от мен тема в предния пост.

scutellator
12.02.2014, 16:01
Ми че то и Ганчо е пчелар.....


Идеята част от пчеларската общност да взема решенията, а избран измежду тях лидер да ги представя пред Министъра има една голяма пробойна - откъде човек може да е сигурен, че това което те двамата си говорят "на четири очи" е точно това което му е било предписано....

Точно един пчелар (или човек в ситуация на конфликт на интереси) би имал свои виждания върху нещата (или воден от собствения си финансов интерес) и...... "едната ръка да не знае какво прави другата".


Нека да дам пример със Наредбата за директни доставки.
Тя е продукт на екип от хора (пчелари), които изготвят проекта, предоставят го на Ганчо ("началника" на екипа) и от там нататък тръгва по своя път.

Когато се връща от Брюксел, обаче се оказва, че тя съвсем не е това което е било изготвено от групата. (отделете малко време за размисъл)

Когато същите тези хора, изготвили проекта, започват да търсят отговорност със гаврата с труда им, вината за промените е хвърлена върху ЕС. От Брюксел обаче, отричат да са правили каквито и да било редакции.......


Главния проблем винаги се е състоял във точно ЕЙ ТОВА, а не във някакви утопични представи в главите на "старците".



По-добре е ГОВОРИТЕЛЯТ да си няма и най-малка представа от пчеларство и от неговите проблеми (без собствено мнение и финансов интерес), за да може да препредава решенията на хората които представлява ДОСЛОВНО ( като касетофон). Финансовия му интерес да е формиран изцяло от това доколко правилно успява да изрецитира желанията на пчеларите, а не от това което той "лично" ще може да отмъкне като пчелар, производител, преработвател, търговец или нещо друго

Светозар Каменов
12.02.2014, 16:44
Той scutellator го е казал идеално. Не виждам от тук нататък какво може да се коментира. Който не разбира за какво иде реч си е за негова сметка.

Искрен Мутафов
12.02.2014, 16:56
Според мене субсидии трябва да има само за тези производители на мед, които прилагат индустриални методи и способи за производство. И които имат фирми с над 50 000 оборот, за да са регистрирани по ДДС. И които имат специализирани високохигиенични помещения, отговарящи на строгите изисквания за хранително-вкусовата промишленост. И които имат автоматизирани високопроизводителни линии за разпечатване, центрофужене, преработка и разфасовка на мед. И които имат поне по 2-3 хиляди пчелни семейства. И които сами са си износители на меда и т.н и т.н. Та именно на тези фирми себестойността на меда ще бъде много по-ниска отколкото на техните първобитни колеги с по 5-10 кошера."ЧИИ Е ТОЗИ КОМЕНТАР?



Мнението на Матеев за субсидиите не те ли кара да се замислиш?????????


Не искам да защитавам никого и ни най-малко да му адвокатствам, но се хващаме за едно исказване(мнение), което аз до сега не го бях срещал и незнам точно в какъв контекст е казано(изразено, написано)?!? Да, разбира се че ми звучи повече от обезпокоително!
Но човека няма ли право да си промени мнението?

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1470&page=4&p=34093#post34093




Готов съм да подпиша декларация и да я връча лично на Министъра, че аз и моите роднини до девето коляно никога през живота си няма дори и да помислим да кандидатствуваме по някоя пчеларска програма, и по този начин няма да отклоним дори и един лев, който по презумпция се полага на самите пчелари. Нека Министъра да е наясно, че съм там в работната група не за пари, а за някакви по-висши идеали. Аз лично съм готов на такава жертва. Нека същото да го направят и другите участници в работната група, пък тогава вече наистина да се вслушаме в техните мнения и да сме сигурни, че те са безпристрастни и лишени от всякакъв личен икономически интерес.

Да знаете, че това ще го предложа. И ако всички се навият, ще го направя и аз. Ако не - веднага ще разберем кой до момента е лапал парички и в момента присъствува в групата с цел да си осигури и бъдещите лапания.

Димитър Бонев
12.02.2014, 17:03
Искам правилно да бъда разбран, но у нас в БГ сме царе да даваме акъл. Ако някой будала обаче се заеме да направи нещо за благополучието на другите моментално започват едни съмнения, едни подозрения, че не са му чисти помислите. Я някой видео клип ще изкарат, я ще се пусне слух за сестра ти, пък ако и това не мине, ще те изкарат че си сключил сделка с рогатия. В същото време, ще продадем идеите и морала си за жълти стотинки. Всичко това съм го изпитвал на гърба си и съм стигнал до извода, че ние пчеларите съвсем заслужено сме в девета глуха и никой за нищо не ни бръсне. Имал съм нещастието директно да се сблъскам със състоянието на пчеларството и неговото управление. Бях неприятно изненадан колко зле стоят нещата. Очакванията ми бяха доста по-оптимистични. Много хора ми повярваха, но в болшинството имаше достатъчно съмнения, за да се замисля дали си струва да си съсипвам здравето и да пилея семейния бюджет за да се опитвам да помогна. Е не съм мазохист. Сега някой друг си е сложил главата в торбата и историята започва да се повтаря. Явно на пчеларя му е много приятно да го яздят. А дано бъда опроверган, но се съмнявам. Причините са, че лидера на организацията трябва да е силна фигура, на която всички трябва да дадат достатъчен кредит на доверие. Трябва да е млад амбициозен и енергичен човек и същевременно да е добър менажер. Сами се замислете имаме ли на разположение такава личност.(ще се застраховам предварително, аз не ставам за тази работа, даже не мога да се нарека и пчелар) Външният мениджмънт може да е решение, но не мисля, че е реално приложимо. Когато се отстояват интереси то те трябва да се защитават и то достатъчно аргументирано, като често се налага да се използват дори и научни познания, нещо което външният менажер няма да притежава, а често ще се налага да се вземат решения на момента. Позицията, която е възприело болшинството е "вие правете, ние ще видим дали ще застанем зад вас" Резултатите от това са видни днес. Кухи организации, малко организирани по места пчелари, а там където ги има пчеларското дружество по-скоро прилича на пенсионерски клуб отколкото на пчеларско дружество. Младите не им се занимава, защото им е широко около врата, пък и по-възрастните не гледат с добро око на това млад човек да ги командва, а за никого не е тайна, че пчеларството се превърна в пенсионерски занаят. Интересно е че най-много рев за субсидии и програми се чува именно от тези, които в общи линии не си вадят хляба от пчеларство. Тези, които са вложили всичко в пчелите и от това и заради това живеят не искат пари. Тяхната единствена мечта е да не им се пречи. И са прави. Убеден съм, че ако се спрат всякакви пари за сектора, само за няколко години всичко ще си дойде на мястото. Понеже темата е как ще се взимат решенията, ще споделя моето виждане. Трудно ще се стига до решения. При нас е колкото индианец толкова мнения, а и толкова вожд. Нека някой ми каже, колко пъти сме стигали до консенсус тук във форума. Дори когато досега съм се опитвал да обобщя ваши мнения, получавах обвинения, че съм създавал разединение, че съм против обединение на пчеларите, че съм защитавал интересите само на едрите, щото съм имал повече от 7 кошера, че съм част от мафията и още една кофа помия, за да преглъщам по-лесно. Та в тоя ред на мисли се сетих за една песничка от средата на 90-те, в която се говореше за едни 9 милиона мишлета и едни котараци. Е сега мишлетата са по-малко, но не си мислете, че котаците също са намалели. Ако искате нещата да се случват, то най напред трябва да се вгледаме в себе си. Трябва да променим манталитета си и после да правим каквото и да били. А какво ще стане с новата единна националнопредставителна организация? Ами сами се замислете погледнете как се избра органа който ще трябва да подготвя това т.н. единение. С хора, които влизат по право. Много ми е интересно кой им даде тази привилегия навсякъде да участват по право.

Mateev
12.02.2014, 21:10
Няма да се оправдавам за написаното, ако въобще аз съм го писал. Тогава съм го мислил така, така съм го казал. Предполагам че е било в самата зора на моето пчеларстване, когато съм бил голям идеалист и не съм познавал лайната, в които е втънало Българското пчеларство. Наистина има логика в това индустриалното пчеларство да бъде подкрепяно, защото определено това е бъдещето. Нещо като селяните с рало, сърп и чук и срещу тях - модерните съвременни високопроизводителни комбайни. Ясно е, че рано или късно комбайните ще победят и ралото, сърпа и чука ще отидат в историята. Така съм разсъждавал едно време, но сега осъзнавам, че съм бил голям идеалист. В момента ми е пределно ясно, че една индустриална революция в пчеларството е почти невъзможно да бъде направена, не и в следващите 50 или 100 години.

По въпроса с лидерството - и друг път съм споменавал, че ние страдаме от ОСТЪР ДЕФИЦИТ НА ЛИДЕРИ, които да защитават нашите интереси. Не забравяйте че там във висините са ОБИГРАНИ и ИЗПЕЧЕНИ ХИЕНИ, с много голям опит и с много на брой качества, които липсват в обикновенния пчелар. Ако срещу тях ние не поставим ЛИДЕР с подобни качества, старите вождове веднага ще го схрускат за закуска. За съжаление качеството ДОБЪР ПЧЕЛАР въобще не е необходимо. Необходими са други, много по-важни качества:

1. САМОЧУВСТВИЕ - Висшо качество, без което нашият представител ще е губещ още преди да си отвори устата. Това от теорията на Психологията.
2. СПОСОБНОСТ ДА ПРИКАЗВА ГЛАДКО, ЯСНО И ТОЧНО, без да се запъва или да се наплита в собствените си думи.
3. СПОСОБНОСТ ДА СИ ВЛАДЕЕ НЕРВИТЕ И ЕМОЦИИТЕ - както казах там са обиграни хиени, които ще използват целия си заучен словесен арсенал срещу нашия човек.
4. ТРЯБВА ДА СЕ ГОВОРИ СИЛНО, а не да се мънка.
5. ТРЯБВА ЗА ДЕСЕТА ОТ СЕКУНДАТА ДА СЕ СЪОБРАЗЯВА ВЯРНАТА ДУМА, ИЗРЕЧЕНИЕ или ОТГОВОР на провокативен въпрос, а те обикновенно ще са само такива
6. Не трябва да заеква, трябва да е с високо вдигната глава, трябва да налага воля над останалите и т.н и т.н.

Има и още, но с този списък искам само да намекна, че един лидер трябва да е добър в съвсем други неща, различни от пчеларството. От теорията на психологията (а и вие предполагам сте го забелязали по себе си) когато се срещнат двама човека, веднага си проличава кой ще има РЪКОВОДНА роля в разговора и кой - ПОДЧИНЕНА. Още не е казана първата дума на разговора, но вече се знае кой ще ръководи и кой ще се подчинява. ВИНАГИ Е ТАКА !!! Това е закопано дълбоко в нашата психика и много трудно можем да се оттърсим от този недостатък. Та двамата човека обикновенно се преценяват един друг по знанието за богатството на другия или за неговия пост в службата или за образованието и научните степени на другия и т.н. Ако това е неизвестно - по колата, с която е дошъл на срещата, по часовника, по костюма, по златната игла на вратовръзката и т.н. и т.н. Ако на този първи етап на опознаване не стане ясно кой ще е водещия в разговора, още с първите думи обикновенно единия поставя другия в подчинено положение. И после целия разговор се провежда от позицията - РЪКОВОДЕЩ-ПОДЧИНЕН. Ръководещия приказва за каквото си иска, подчинения слуша. Ръководещия сменя темите, подчинения се съгласава. Ръководещия може да прекъсва подчинения, обратното е забранено. Ръководещия кара другия да чака, ако му звънне GSM-a, а подчинения си изключва GSM-a, ако случайно звънне. Ръководещия НАЛАГА МНЕНИЕТО СИ, а подчинения обикновенно СЕ СЪГЛАСЯВА или предпочита ДА СИ ЗАМЪЛЧИ.

Ако там на срещите на високо ниво сложим някой пчелар, избран от собствената си организация просто защото е най-добрия пчелар, там в групата на хиените ТОЙ ПРОСТО ЩЕ СЕ ПРОВАЛИ. Те няма да му дават думата, ще го прекъсват, неявно ще показват презрението си, ще подмятат думи или реплики, които ще го накарат да си глътне езика от срам или от обида и т.н. и т.н. Тази игра те я владеят много добре. Съжалявам че всичкото това го пиша публично, защото и те ще го прочетат. Но как иначе да ви го кажа, за да го разберете..........

Та в цялата тази игра на психология за добро или лошо аз имам част от качествата. Най-вече имам самочувствието. Не случайно моето изказване започна с това че имам 1000 кошера и притежавам най-големия форум в България. Това моментално принуди над 50% от присъствуващите да се самопоставят в подчинена позиция сравнявайки това, което са те самите с това, което съм аз. Намекнах и за другите успешни бизнеси и за това, че парите за мене са последния проблем. Повече никога не е необходимо да го споменавам това и няма и да го правя, но който трябваше, вече го научи. И от сега нататък във всяка една среща или разговор на него ще му е много трудно да се опитва да ме постави в подчинена позиция.

Mateev
12.02.2014, 21:13
Та да се върнем и на лидерството. Един лидер за да е лидер, първо самият той ТРЯБВА ДА ГО ЖЕЛАЕ ТОВА. Има такива хора, които наистина искат да са в светлината на прожекторите, а в действителност нищо не са постигнали в живота си. Аз съм точно обратното. АЗ НЕ ЖЕЛАЯ ДА СЪМ ЛИДЕР. Обстоятелствата ме принудиха да направя нещо, но то ще е времено докато се изгради асоциацията. Горещо се надявам дотогава от някой от присъствуващите в групата да израстне ИСТИНСКИЯ НАШ ЛИДЕР, който да е със самочувствие, да може да говори добре, да има желание да е лидер и неговите интереси да се покриват с нашите поне на 90%.

Ако такъв не намерим (който да е пчелар), ще се наложи да се съгласим и на друг, който не е пчелар или е лош пчелар. Важното е обаче да е със самочувствие, да е волеви, да приказва силно, високо и гладко и да има желанието да се бори. И разбира се да има готовност за компромати, включая и за измислени - това е част от задължителния арсенал на противника.

Ето аз две думи казах на кръст и някои от вас вече ме подеха на бавни обороти. Подехте ме във форума, където уж сме задочни приятели, а представете си какво ще е там горе във високото, където духат много силни ветрове и бури.

s3s3s3
12.02.2014, 21:38
Ето аз две думи казах на кръст и някои от вас вече ме подеха на бавни обороти. Подехте ме във форума, където уж сме задочни приятели, а представете си какво ще е там горе във високото, където духат много силни ветрове и бури.

Хе хе, приеми неудобните въпроси като един вид тренировка. ;)

Mateev
12.02.2014, 21:47
Ха-ха..... Така е, благодаря. Просто защото знам, че във форума има и провокатори на противника, та съм в очакване на тяхното активиране ................

Димитър Бонев
12.02.2014, 22:58
То е така, но от приятелския огън, боли повече.

Saras
12.02.2014, 23:56
Виждам, че на теория всички желаят развитие, прозрачност при взимането на решения и т.н.Изгледах видеото от срещата и впечатленията ми не са позитивни.Лесно може да се отстранят паразитите в пчеларството, но липсва волята, желанието за инициатива, а по-скоро надеждата се изразява в това, някой друг да свърши всичко.Колеги, тук се води война за вашия труд и времето, което никога няма да си върнете.Тази пасивност е разбрана от хората, за които пчеларството е хоби, но истинските инициатори на едно движение против мафията, трябва да е от тези, които са и искат да бъдат професионалисти.Не търсете месията в един човек, само вие като цяло може да бъдете.

Според мен едно пчеларско обединение трябва да притежава реален и дигитален форум.В него да участват пчелари, чиито пчелини са регистрирани.В този частен(видим само за регистрираните пчелари) дигитален форум да се обсъждат различни въпроси, гласуват и сондират мненията на пчеларите.По принципа на депутатските карти, тук номера на регистрация на пчелина и съответното име дава право на глас.Това е система на принципа на референдума, който може да се проведе в кратки срокове и вземат необходимите решения.За пенсионерите, които не знаят как се използва компютър, но искат да гласуват, винаги могат да помолят роднина или да съдействат от общинското сдружение.Според мен за да се гарантира до някаква степен, че ръководството няма да пренебрегва идея, която има значителна подкрепа, трябва да се изгради механизъм.Например пчеларя Матеев дава своето предложение по даден въпрос и има подкрепата на 1% от регистрираните пчелари.От тук следва задължението, ръководството да разгледа идеята, да се изкаже какво мислят за нея и предложат за гласуване.Вариянти всякакви, важното е да има желание и целенасочени действия за едно по-добро развитие на пчеларския сектор.

Петко Станчев
13.02.2014, 07:35
Ако някой има съмнения,искам да подчертая-не съм на страната на врага.Просто хората(народа,пчелари,всич и) дотолкова са лъгани,че трудно ще повярват на който и да е. Затова системата трябва да е така замислена и създадена,че управата да не може да работи за техни си лични цели,а да се бори само и единствено за исканията на пчеларите.

koragroup
13.02.2014, 09:12
Ако някой има съмнения,искам да подчертая-не съм на страната на врага.Просто хората(народа,пчелари,всич и) дотолкова са лъгани,че трудно ще повярват на който и да е. Затова системата трябва да е така замислена и създадена,че управата да не може да работи за техни си лични цели,а да се бори само и единствено за исканията на пчеларите.

Така е! Затова - прозрачност! Всеки документ или проект - в интернет.

П.С. Защо някои мнения на потребители се виждат изцяло, само когато се цитират от друг потребител?
Проблема е сериозен.

Вълчан
13.02.2014, 10:12
Матеев вчера писах но, нещо ми се изтри поста. Да не знам дали другите виждат но ти израсна като пчелар, за година. Аз съм един от тези за които пиши Бонев, всичко което съм придобил и създал в пчелаството е със собствени средства!

Mateev
13.02.2014, 11:20
Аз също видях проблемите с постинга ти, и се опитах да ги поправя, но не успях. В една от думите ти имаше вмъкнати няколко скрити символа, които явно софтуера на форума ги възприемаше като някакви команди. Видях ги и се опитах да ги изтрия, но не ми даваше. Изглежда си натиснал нещо с Ctrl или Alt и божа работа какъв символ е попаднал в текста и е объркал всичко друго след него.

evgeni.filimonov
13.02.2014, 11:42
Така, Европа дава пари за дейност в която има ред и дисциплина. Не дава пари за отрасъл който не е подчинен на никакви правила и закони. Затова и изискванията на ЕС са такива, да си ЗП, да имаш стопанство , да отглеждаш минимум еди колко си семейства и тн. Затова и повечето пари отиват при лидерите на върха, защото те са изградили такива стопанства и сега си връщат парите. Просто така са си подредили нещата, парите при парите да отиват. Да, аз съм си регистрирал пчелина, член съм пчеларска организация, и какво от това ? За съжаление, не е организирано българското дребно пчеларство и затова никой не го е еня за него. 2/3 от пчелните семейства са нерегистрирани. Според мен трябва да има закон за пчеларството, искаш ли да гледаш пчели, отиваш в общината или във ветеринарната служба и се регистрираш. Даже трябва и данък да се плаща, за да има пари за проверители. Организирани ли са нещата, тогава и кражбите на кошери ще се криминализират, тогава и застрахователите ще са склонни да застраховат пчелни семейства, тогава и парите ще достигнат и до по дребните стопанства. Така мисля аз.
А колкото до това какъв да бъде човека, който да ни защитава интересите, трябва да е такъв какъвто го описва по-горе Матеев, човек който да си тежи на мястото, да има авторитет, да е финансово независим, да е лидер, и заобиколен от професионален екип.

tsc1
13.02.2014, 12:06
Така, Европа дава пари за дейност в която има ред и дисциплина. Не дава пари за отрасъл който не е подчинен на никакви правила и закони. Затова и изискванията на ЕС са такива, да си ЗП, да имаш стопанство , да отглеждаш минимум еди колко си семейства и тн. Затова и повечето пари отиват при лидерите на върха, защото те са изградили такива стопанства и сега си връщат парите. Просто така са си подредили нещата, парите при парите да отиват. Да, аз съм си регистрирал пчелина, член съм пчеларска организация, и какво от това ? За съжаление, не е организирано българското дребно пчеларство и затова никой не го е еня за него. 2/3 от пчелните семейства са нерегистрирани. Според мен трябва да има закон за пчеларството, искаш ли да гледаш пчели, отиваш в общината или във ветеринарната служба и се регистрираш. Даже трябва и данък да се плаща, за да има пари за проверители. Организирани ли са нещата, тогава и кражбите на кошери ще се криминализират, тогава и застрахователите ще са склонни да застраховат пчелни семейства, тогава и парите ще достигнат и до по дребните стопанства. Така мисля аз.

Ами мислиш по правилния начин, ама много от колегите ти не мислят така. Върви го кажи това в група "Пчелин" във фейса и ще събереш много "майни" вместо "лайкове".

оса
13.02.2014, 15:59
И каква е група "Пчелин",че трябва да ни е критерии за оценяване?И откъде на къде трябва да се дава точно тя за пример?Ако на мнението на колегата Филимонов наистина се съберат "майни"прави си сметката какви са се събрали в групата.Наистина е глупаво точно някоя група да оценява нечие мнение и всички да го вземаме за правилно.

Вълчан
13.02.2014, 17:32
? За съжаление, не е организирано българското дребно пчеларство и затова никой не го е еня за него. 2/3 от пчелните семейства са нерегистрирани. Според мен трябва да има закон за пчеларството, искаш ли да гледаш пчели, отиваш в общината или във ветеринарната служба и се регистрираш. Даже трябва и данък да се плаща, за да има пари за проверители. Организирани ли са нещата, тогава и кражбите на кошери ще се криминализират, тогава и застрахователите ще са склонни да застраховат пчелни семейства, тогава и парите ще достигнат и до по дребните стопанства. Така мисля аз.


Извинявай, ама нещата които предлагаш-данък е много много глупаво нещо. Пчеларите в света се подпомага, заради опрашителската дейност. Хора ако искаш нещо да върви, трябва да няма пречки. Нещата трябва да са прости и ясни.
Етови някой предложения: Пчелин до 10 кошера не се подпомага.
Пчелин над 10 кошера получава годишно по 10кг захар на семейство.
Всеки може да продава отводки и пчелни майки, ако пчелина му е регистриран в ветеринрната служба.
Ето ви неща които може да изисквате, променяте, предлагайте какво трябва да прави една пчеласка организация. За да защитава членовете си!

Пламен Керчев
13.02.2014, 18:12
Това със захарта не е разумно, по удачният вариант е да се обсъжда конкретна сума с която да се подпомагат регистрирани пчелни семейства. За броя от който трябва да почва субсидирането още доста ще се изпише но това трябва да е границата от това пчеларя дали ще се занимава сериозно с пчеларство или е в период на пробване и не е решил още за бъдещето си като пчелар. Тази бройка според мен е около 30.

scutellator
13.02.2014, 18:38
Даже трябва и данък да се плаща, за да има пари за проверители.


Тенденцията в световен мащаб е дейността проверител да отпада. Има по-надеждни и ефективни методи за контрол на разпространението на епидемични заболявания.

Пчелин над 10 кошера получава годишно по 10кг захар на семейство.


Както от захар така и всеки кошер се нуждае от поддръжка в добро състояние. Освен 10 кг захар на кошер, трябва да се отпуска и по една кутия боя за кошерите, поравно от заличните цветове - бяло, зелено и жълто.



Аз подкрепям мнението ( то е по-скоро констатация или ФАКТ) на Бонев, че ако се спрат субсидиите в България, всичко ще си дойде на мястото.

Мнението ми е че ако трябва да има някакъв вид подпомагане, то да е ЕДИНСТВЕНО за тези които имат желание да се развиват за да им се помогне да станат "едри риби" (преференциални лихви по кретити, възвръщане на част от НАПРАВЕНИТЕ инвестиции и от този сорт).

evgeni.filimonov
13.02.2014, 22:54
Трябва да има ред и дисциплина и закон. Затова никой арендатор няма да плати за опрашване, защото знае, че навсякъде е пълно с пчелни семейства, които така или иначе му помагат в опрашването. А когато има пчеларски организации , които да защитават и пчеларите по селата, и да защитават интересите им, тогава ще има пари за опрашителна дейност. А това ще стане, когато всеки кошер е на светло. Примери са всички пчеларски държави - наши съседки. Пчеларството , което се подпомага от държавата - върви напред. Но при нас такава няма, може би затова нещата не вървят и май ще си караме като се караме....

Димитър Бонев
13.02.2014, 23:49
Това, което става тук е нагледен пример защо смея докарали до този хал. Всичко обръщаме в пари, помощи и се сърдим, че никой не ни помага. Ако спрем да мислим как да чопнем някоя стотинка, а се концентрираме върху важните неща, то в следствие без много да говорим и стотинките ще стигнат до всеки. На нас са ни отнели правото да работим спокойно и да печелим от труда си, а ние за помощи ревем. Та ако ни дадат и стотинка помощ после ще ни вземат 10.Разберете Няма безплатен обяд. Безплатно е само сиренцето в капана за мишки.

вълк дивак
14.02.2014, 00:15
Прав сте г-н Бонев. Но за повечето пак остава въпроса ЗАЩО-ЗАЩО и ЗАЩО???

jojonov
14.02.2014, 07:39
"На светло" казвате да излезнем. Питам: регистрацията на пчелин (пчелни семейства) колко светъл ме прави? Щото имам чувство, че тази регистрация само за някаква статистика се прави, без реални ползи от нея. На практика, законът позволява да се работи така, ако се плащат дължимите данъци върху печалба ( или оборот). Обаче се чуват все повече мнения, че за да искаш да се намесиш в пчеларския живот в държавата, е необходимо да си регистриран земеделски производител. И един куп хора, които се занимават с пчеларство, но не като основна дейност, защото работят и друго, някак не се вписват изобщо в картината. Не става въпрос за някакво подпомагане, а за признаване на факта, че има доста хора, които работят с пчелите като втора дейност (аз например). Ако се наложи мнението, че за да си легален пчелар, трябва да си ЗП, това изобщо няма да доведе до повече регистрирани пчелари...

kacone
14.02.2014, 07:48
[QUOTE=evgeni.filimonov;34251] Според мен трябва да има закон за пчеларството, искаш ли да гледаш пчели, отиваш в общината или във ветеринарната служба и се регистрираш. Даже трябва и данък да се плаща, за да има пари за проверители. Организирани ли са нещата, тогава и кражбите на кошери ще се криминализират, тогава и застрахователите ще са склонни да застраховат пчелни семейства, тогава и парите ще достигнат и до по дребните стопанства. Така мисля аз.


До някъде съм съгласен. Но в нормалните и успели държави те подпомагат по всички начини за да започнеш, и после ти даваш на драго сърце. При нас е обратното, с разликата, че не получаваш помощ. Трябва да се мисли в насока, как да се мотивират млади хора да се занимават с пчеларство, а не как да ги обложим с още данъци. Пчеларството е благороден занаят и мисля, че на всеки който е решил да се грижи, отглежда и размножава пчели, трябва да му бъде помогнато - а не само да му поставят препядствия по пътя!

Вълчан
14.02.2014, 08:35
Бонев, моите уважения но казваш че всичко обръщаме в пари. Добре как тогава без пари, да създадем нещо, без някаква помощ, голямо? Аз, колегата jojonov и много други работим за да си финасираме пчераството. Аз теглих креди зада закупя два парцела на които правя пчелини, парите ги изплащам от заплатата си. Давам някак ви предложения и искам да давате и вие, няма коментират се че са смешни. Не бих казал, захарта е неоходимост за пчелното семейство, боята не! 2013г беше със сухо лято, на единия пчелин всичко изгоря още юни. За да оцелеят трябвашен да храня и храня. Добре не искате захар, дайте предложения как да се подпомагат пчеларите. Да им се защитят правата.

Ruslan
14.02.2014, 09:50
Благодаря на Матеев за поста.Който чете форума, трябва да е забелязал, че аз повдигнах въпроса, да подкрепим Матеев и Вячеслав, след като стана ясно, че са в работната група.Имаше и идея, те двамата ако има възможност да вкарат в групата и други, ползващи се с доверие(например Бонев).
Същия призив отправих и в група Пчелин на Фейсбук.Там две госпожи яко ми скочиха :).Едната дори заяви, че във форума, всеки който изрази различно мнение от това на Матеев е банван.Аз такова наблюдение нямам.Едната от госпожите дори извади този пост на Матеев от 2013г.(за индустриалното пчеларство).Аз, който следя форума, съм го забравил, ама госпожата не беше....:) и го извади в подходящия момент, естествено след което и други ме набраха :).
Държа на откритите взаимоотношения и затова директно поставих въпроса.Отговора ме удовлетворява и продължавам да подкрепям Матеев и Вячеслав,на базата на изказванията и идеите му, макар него да не го познавам.
Матеев много добре описа какъв трябва да бъде ръководителя.Може много хора да не са съгласни, да ги боли, но това е истината.

Вълчан
14.02.2014, 09:57
Колеги, предлагайте, дискотирайте какво трябва да се направи, как трябва да работи от новата пчеласка асоциация-съюз. Много са регистраните, само че после да не стане: Знаех си какво ще стане, ама си мълчах, не мълчете за да се промени!

Светозар Каменов
14.02.2014, 11:19
100 изказвания 105 мнения. Така нищо няма да стане.

А това да се спрат субсидиите у нас е леко смешно. Ние не живеем в саксия. Ние сме част от света, в който има субсидии. Те са неизбежни ако искаме евтина продукция. Другото е търкане на клавиатурата.

asm22
14.02.2014, 11:30
Възможно ли е внасяне на скромен ред в тази дискусия? Примерно отделни теми всяка с едно единствено предложение. Една седмица за обсъждане, още една за гласуване. Към 5-та страница се набраха следните въпроси:

1. Как ще се взимат решения?
2. Свободно производство и търговия с отводки и майки.
3. Свободно производство и търговия с пчелни продукти.
4. Субсидии.
5. Данъци.

tsc1
14.02.2014, 11:55
Възможно ли е внасяне на скромен ред в тази дискусия? Примерно отделни теми всяка с едно единствено предложение. Една седмица за обсъждане, още една за гласуване. Към 5-та страница се набраха следните въпроси:

1. Как ще се взимат решения?
2. Свободно производство и търговия с отводки и майки.
3. Свободно производство и търговия с пчелни продукти.
4. Субсидии.
5. Данъци.
Всъщност за какво е тази дискусия?
За проблемите на пчеларите въобще, или за работата на работната група по създаването на НППО и неговата структура, устав, правила за вземане на решения, избор на делегати и други организационни въпроси?
За общите проблеми има време - когато се създаде новата организация, тя трябва да приеме своя програма и те ще залегнат там. А това ще е повод за нова, голяма дискусия.
Нека сега не размиваме нещата!

scutellator
14.02.2014, 12:11
Примери са всички пчеларски държави - наши съседки. Пчеларството , което се подпомага от държавата - върви напред.


Пчеларството, НА КОЕТО НЕ МУ СЕ ПРЕЧИ от държавата, върви напред!

Ето да вземем например една съседна Турция. Реших да изровя малко статистически данни:

Производство на мед :

China 398,000 (26%)
EU 203,600 (13%)
Africa 179,400 (12%)
Turkey 81,115 (5.3%)
USA 79,800 (5.2%)
Ukraine 70,800 (4.6%)
(Аржентина също е голям производител на мед, но в последните няколко години климатичните условия не са много благосклонни - или суша или наводнения)


Брой семейства към 2011: 1,000,000 Brazil
1,139,410 Egypt
1,150,000 Angola
1,274,920 Romania
1,340,000 Greece
1,400,000 Central African Republic
1,450,000 Poland
1,847,670 Mexico
2,420,000 Spain
2,491,000 USA
2,510,000 Kenya
2,700,000 Tanzania
2,970,000 Argentina
3,049,320 Russian Federation
3,500,000 Iran
5,130,320 Ethiopia
6,011,330 Turkey
6,025,000 -към 2012
8,947,730 China
10,600,000 India


Който иска може да продължи да се рови във FAOSTAT


Турция е на трето място по брой кошери в света след Китай и Индия!

Каквито и помощи да получава пчеларския сектор в Турция- ЯВНО НЕ СА ДОСТАТЪЧНИ, понеже,нищо че произвеждат ТОЛКОВА МНОГО мед, въпреки големия брой кошери на глава от населението, пчеларите не могат да си позволят да продават меда на ниски цени, горките.

Българското пчеларство е едно от най-подпомаганите в ЕС (програми). За какво ревете още?

Пламен Керчев
14.02.2014, 13:00
Разумно предложение. В момента всеки предлага нещо и всичко е на едно място което не води до дискусия която ще роди конкретни предложения. Трябва темите да се систематизират и обсъждат по отделно.Предлагам да има три направления:

1. Устав на бъдещата единна организация. И тук под теми: Структура. Как ще се вземат решенията. Управителен съвет. Председател. Договаряне на единна изкупна цена за всички членове на новият съюз. Оказване на правна помощ от страна на новият съюз за всеки един член при отравяне на пчелни семейства от страна на арендатори. Запознаване на членове с новостите в областта на пчеларството в Европейски и Световен мащаб, както в борбата с вредителите и болести така и добиване на пчелни продукти , пчелен инвентар. Производство и търговия с отводки и майки. Членски внос. и доста други теми.

2. Закон на бъдещата единна организация. И под теми: Организация и управление на пчеларството. Регистриране и настаняване на пчелни семейства.Отглеждане, производство и търговия с пчелни майки, семейства и рояци. Производство, търговия и контрол на пчелни продукти. Опазване на пчелините и пчелните семейства. Административно наказателни разпоредби.

3. НАРЕДБА № 15 за мерките за опазването на пчелите и пчелните семейства от отравяне и начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности. И под теми: Условия и ред за извършване на мероприятия с наземна техника.( авиационната трябва да бъде забранена) Условия и ред за оповестяване на мероприятията.

Светозар Каменов
14.02.2014, 16:12
Пчеларството, НА КОЕТО НЕ МУ СЕ ПРЕЧИ от държавата, върви напред!

Ето да вземем например една съседна Турция. Реших да изровя малко статистически данни:

Производство на мед :

China 398,000 (26%)
EU 203,600 (13%)
Africa 179,400 (12%)
Turkey 81,115 (5.3%)
USA 79,800 (5.2%)
Ukraine 70,800 (4.6%)
(Аржентина също е голям производител на мед, но в последните няколко години климатичните условия не са много благосклонни - или суша или наводнения)


Брой семейства към 2011: 1,000,000 Brazil
1,139,410 Egypt
1,150,000 Angola
1,274,920 Romania
1,340,000 Greece
1,400,000 Central African Republic
1,450,000 Poland
1,847,670 Mexico
2,420,000 Spain
2,491,000 USA
2,510,000 Kenya
2,700,000 Tanzania
2,970,000 Argentina
3,049,320 Russian Federation
3,500,000 Iran
5,130,320 Ethiopia
6,011,330 Turkey
6,025,000 -към 2012
8,947,730 China
10,600,000 India


Който иска може да продължи да се рови във FAOSTAT


Турция е на трето място по брой кошери в света след Китай и Индия!

Каквито и помощи да получава пчеларския сектор в Турция- ЯВНО НЕ СА ДОСТАТЪЧНИ, понеже,нищо че произвеждат ТОЛКОВА МНОГО мед, въпреки големия брой кошери на глава от населението, пчеларите не могат да си позволят да продават меда на ниски цени, горките.

Българското пчеларство е едно от най-подпомаганите в ЕС (програми). За какво ревете още?

Тази статия ми попадна вчера. Дали е вярно нямам представа, само може да се предполага. Да не говорим и какви са им цените там.

http://fermera.bg/%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0-%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B5%D1%80/%D0%BF%D0%BE-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0/item/3176-%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D1%82%D1%83%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D 0%B0-%D1%81%D0%B2%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B8.html

scutellator
14.02.2014, 17:15
Аз засега знам че има друга форма на подпомагане- когато умре близък член от семейството - дуржавата ти подарява някакви кошери (солиден брой за българските стандарти) и те прави (съботно-неделен)пчелар. Дава ти препитание, вместо да висиш на врата на държавата за социални.

Подобни са нещата и в животновъдството - ИСКАШ да работиш - на ти!, без да се търси сметка първите 3 години. После като си стъпиш на краката, почваш ти да даваш на държавата.

За друг вид субсидии - турците идват по българските изложения (предполагам и тази година са били на Плевен), те могат да дадат информация от първа ръка.
Пчеларските статии във българските вестници ги чета със не едно, а с десет неща на ум и съм много подозрителен кое е лъжа и кое полу-истина.

Юрий Цветков
16.02.2014, 22:49
100 изказвания 105 мнения. Така нищо няма да стане.

А това да се спрат субсидиите у нас е леко смешно. Ние не живеем в саксия. Ние сме част от света, в който има субсидии. Те са неизбежни ако искаме евтина продукция. Другото е търкане на клавиатурата.
Е този пост ме спечели.
Заро, има ли, пчелар в България, който да не плаче, че "изкупните" цени били ниски.
Хайде да се уточним. Искаме високи цени или искаме субсидии за да е евтина произведената продукция.

tsc1
17.02.2014, 08:39
Е този пост ме спечели.
Заро, има ли, пчелар в България, който да не плаче, че "изкупните" цени били ниски.
Хайде да се уточним. Искаме високи цени или искаме субсидии за да е евтина произведената продукция.
Освен изкупните цени и субсидиите има още куп проблеми за обсъждане.
Тъй като темата има съсвсем друга насоченост, не е ли по-добре постовете свързани с общите проблеми да се отделят в друга тема?

Светозар Каменов
17.02.2014, 10:31
Е този пост ме спечели.
Заро, има ли, пчелар в България, който да не плаче, че "изкупните" цени били ниски.
Хайде да се уточним. Искаме високи цени или искаме субсидии за да е евтина произведената продукция.
Е то отговора е ясен. При тези цени, за да сме конкурентни на пазара трябва да има субсидия или някакъв вид подпомагане. Другия вариант е вдигане на цените.

scutellator
17.02.2014, 11:16
Е то отговора е ясен. При тези цени, за да сме конкурентни на пазара трябва да има субсидия или някакъв вид подпомагане. Другия вариант е вдигане на цените.


Всички помнят преди няколко години, когато цената на меда на едро в Гърция беше около 7 евро. С настъпването на кризата започна да се внася китайски мед и цената на едро за една година стана около 3,5 евро.

При положение че гръцкия (средно статистическия) професионален пчелар вади (вадеше) средно около 150кг от кошер, за да бъде компенсиран за ниската продажна цена на меда, то е нужна субсидия от ...... 200 евро на кошер?

Светозар Каменов
17.02.2014, 13:54
А тук цената на меда не е мърдала от години, за разлика от други неща като горива, лекарства, захар и т.н. При цена 2.1 евро. За каква конкуренция можем да говорим. А в същото време казваш да се оборудват пчелините с нова и хубава техника. Няма как да стане в нашето блато или поне ще е изключително трудно.

scutellator
17.02.2014, 15:21
Знаеш ли какво е Агнотология (Agnotology)?

Накратко обяснено, когато обществото не знае нещо или е хаотично разединено във своите виждания, то често е защото някой доста се е постарал да причини объркване.


Който си мисли че с едно хвърляне на мрежата може да хване всичката риба в морето, накрая си остава с пръст в устата.
Конкурентноспособността на пазара става посредством намаляване на себестойността ( ето за това са новите и модерни машини) и увеличаване на производителността.

Трябва да изхождате от факта че тези с които ИСКАТЕ да се конкурирате не произвеждат 10, 20, нито 50 кг средно от семейство, а МНОГО ПОВЕЧЕ.

Субсидия от 10 лв на семейство не са "пачка" ако от 100 кошера вадиш 5т. мед. (при положение че за "конкуренцията" 50 кг от семейство е да работиш НА ЗАГУБА).



Ситуацията в която се е поставил Матеев никак не е розова. Там въпросите ще се решават по схемата "два вълка и една овца гласуват какво ще се яде за вечеря". Хората които редовно влизат в работната група са подставени (статисти), НО за да не е прекалено очевидно умишлено не са вкарани съседката, портиера и чистачката във блока и т.н., които също толкова НЕ са наясно с пчеларството.

Единственият начин навлизането на статисти да бъде премахнато, е в групата да влизат пчелари с поне 1 000, що не и поне 1 500 кошера. (което автоматически изключва мен и останалите "седмачета" дето само се правим на пчелари).

asm22
17.02.2014, 17:41
...При положение че гръцкия (средно статистическия) професионален пчелар вади (вадеше) средно около 150кг от кошер...

Умирам от любопитство как в Гърция средния професионален пчелар вади по 150 кг. мед от кошер?

rosty_sz
17.02.2014, 18:59
Искам да изясня нещо, което е редно веднъж за винаги да се разбере от всички уважаеми съфорумници.
СУБСИДИИ НЯМА ДА ИМА ПОНЕ ДО 2020 ГОДИНА И ТОВА Е РЕШЕНИЕ ВЗЕТО В ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ВАЖИ ЗА ЦЯЛА ЕВРОПА.
Нека да искаме неща които са възможни да се случат.
- деминимис
- различно разпределение на парите в тригодишната програма. След като тази година за пръв път се приеха заявленията на всички кандидати се видя ясно към кои мерки е най-големия интерес. Може да се искат и повече пари за новия период, но там трябва и ние да се замислим. Парите се разпределят между държавите спрямо броя регистрирани кошери. Общо взето при толкова много кошери "на тъмно" нашия глас в Европа е със значително по малка тежест.
- Премахване на монопола на Развъдната асоциация
- Стимулиране на подвижното пчеларство.
- Прокарване в закона на идеята за маркиране на кошерите с чиповете. Първите крачки са направени и хора на които се опитвах да обясня това в началото махаха с ръка и казваха "това няма да стене" сега същите ми обясняват каква страхотна идея чули "да се маркират кошерите с чипове"
- да се създаде електронна система за предупреждения за пръскане на посевите.
- да се потърсят начини за супер строги административни наказания за хора използващи антибиотици, сулфонамиди и т.н. В момента тези хора си прекарват меда между нашия. За съжаление до колкото разбирам през изминалата година има бум на използването на тези препарати и отново реномето на нашия мед спада рязко на международните пазари. Вина за това имат и търговците на едро които са икономисали пари от проби и са допуснали износ на мед съдържащ антибиотици.
- да се потърси начин за договаряне на изкупната цена между асоциацията на изкупвачите или както там се казват и ново създаващата се нац. пчеларска организация. До колкото разбирам такова договаряне се прави в Гърция (Скутелатор може да сподели) също и в Сърбия. Ясно е че по отделно могат да ни лъжат както си искат, но когато се договаря на високо ниво с работни групи и т.н мисля че ще постигнем едно по достойно заплащане на нашия труд. Обаче е редно после от тази цена да се възползват само членовете на подразделенията на договарящата организация, а техни членове да бъдат само хора с регистрирани пчелини.

ivootur
17.02.2014, 20:09
На мен ми се струва добре,съгласен съм с казаното от rosty_sz ,би било голям пробив да се постигнат и част от тези неща.

Юрий Цветков
17.02.2014, 20:44
Рости, осъзнаваш ли колко нелепо звучат последните ти изречения.
Представи си, че ти си търговец и се договориш примерно с пловдивското дружество да им дадеш цена от 7 лв/кг за акациевия мед. Обаче понеже не си се договорил с добричките пчелари, те съответно не могат да се възползват от тази цена и за това си предложат акациевия мед на цена 6 лв/кг. Е как ще ме убедиш че ще купуваш от пловдивчани вместо от добричлий? В това няма никаква икономическа или търговска логика.

tsc1
17.02.2014, 21:03
Рости, осъзнаваш ли колко нелепо звучат последните ти изречения.
Представи си, че ти си търговец и се договориш примерно с пловдивското дружество да им дадеш цена от 7 лв/кг за акациевия мед. Обаче понеже не си се договорил с добричките пчелари, те съответно не могат да се възползват от тази цена и за това си предложат акациевия мед на цена 6 лв/кг. Е как ще ме убедиш че ще купуваш от пловдивчани вместо от добричлий? В това няма никаква икономическа или търговска логика.
Нелепо е да искаш от държавата да ти гарантира минимални изкупни цени, когато тя не играе на този пазар. Такова договаряне обаче, между организация на търговците и организация на пчеларите е напълно възможна. Те са взаимосвързани и с общи интереси. И "запъването" на всяка от тях може да нанесе сериозна вреда на другата.

rosty_sz
17.02.2014, 21:09
Юрий, не съм казал подобно нещо. Просто грешно си ме разбрал. Имах предвид да се договаря с ново създаващата се НАЦИОНАЛНА пчеларска организация и да се договори цена за цялата страна, но тя да важи за членовете на тази организация (на нейните регионални структури). От друга страна да е невъзможно да членуваш без да си регистрирал пчелина. Забележете става дума за регистрация на пчелина, не като земеделски производител. Въпросната регистрация не струва почти нищо.
Не виждам нищо нередно НАЦИОНАЛНАТА пчеларска организация да се срещне с НАЦИОНАЛНАТА асоциация на преработватилите на мед и пчелни продукти и да договорят цени за членовете си.

Юрий Цветков
17.02.2014, 21:15
Ок. Добре, но нали се сещаш, че поне половината (да не кажа много повече) от пчеларите в страната няма и да кандидатстват за членство в тази организация. Същевременно те ще произвеждат идни значителни количества мед (може и да са по-големи от тези на членовете), и също ще ги предложат на пазара. Според теб търговците чий мед ще предпочетат?

Димитър Бонев
17.02.2014, 21:29
Това което предлага rosty_sz е добра идея и тя не е за някоя от многото местни организации, а за такива на национално ниво. Как адвокати, архитекти и прочие имат минимална ценова листа? Проблема е, че всички опити за обединение на пчеларите до сега са правени по начин, по който целта е да се облагодетелства статуквото, а пчеларя да няма думата. Този цирк дето се разиграва сега е още един отчаян опит да се бетонира това статукво . 7-те "лидери" влизат по право и още 10 дописани, избрани от същите тези лидери, а 7 предложени от един човек, който е срам за българското пчеларство останалите са останалите присъстващи в залата. А това, че има трима от опозицията е само за мая. Видно е, че колкото и да са борбени тези трима много лесно ще бъдат елиминирани, защото те са малцинство. Това какви ще са формалните цели на сдружението е абсолютно без значение. От това, което заложихме като цели при учредяването на СБП не е изпълнена нито една и то не без намесата на Михайлов. Хората работеха и се опитваха да направят нещо, но Михайлов просто изхвърляше целия им труд в кошчето или засекретяваше в някое чекмедже. За това и след първата година работещите напуснаха, защото се видя, че и от тази организация нищо не става. Притеснявам се, че ако това обединение се направи по начина, по който започна да се прави, нищо добро няма да се случи, дори ще стане много по-лошо. Това няма да е обединение на пчеларите, а тяхното поробване.

rosty_sz
17.02.2014, 21:39
Когато нерегистрираните пчелари предложат меда си на пазара ще му търсят цена близка до договорената, защото след като една цена се договори значи тя е възможна, а не както сега ни мотаят, че видите ли няма начин да дадем и 20 стотинки от горе, защото това ни е печалбата. После защо да си дават меда на по-ниска цена като за няколко часа си регистрират пчелина и взимат по висока цена.

Ще се радвам да споделите мнения и по другите точки и да ги обсъдим. Още повече ще се радвам ако мнението ви просто съгласие, и тези точки да залегнат като наши цели, които да бъдат отстоявани.,

zayo
17.02.2014, 21:42
Защо да не кандидатстват? Ето в Сърбия е точно обратното. В ЕДИНСТВЕНИЯТ им пчеларски съюз членуват поне 95% от пчеларите, които са и с регистрирани пчелини. Кошерите са им маркирани с уникален номер с баркод.....Получават уговорена държавна помощ от 5 евро..... и договорени цени на меда от 2,40 до 3,70 евро и..... Защо в Сърбия може, а при нас не? Май сами сме си виновни за дереджето на което се намираме.

Вълчан
18.02.2014, 08:25
Защо да не кандидатстват? Ето в Сърбия е точно обратното. В ЕДИНСТВЕНИЯТ им пчеларски съюз членуват поне 95% от пчеларите, които са и с регистрирани пчелини. Кошерите са им маркирани с уникален номер с баркод.....Получават уговорена държавна помощ от 5 евро..... и договорени цени на меда от 2,40 до 3,70 евро и..... Защо в Сърбия може, а при нас не? Май сами сме си виновни за дереджето на което се намираме.
Това е може би един много добър начин много хора да си регистрират пчелините!