PDA

Виж пълната версия : ВЪНШЕН ПРАШЕЦОУЛОВИТЕЛ



христо
03.12.2010, 12:56
Защо добива на прашец с него е толкова малък ?

milko_enev
03.12.2010, 20:45
на всичките кошери ли слагаш едноввременно?

vanHanegem
03.12.2010, 21:03
Колега Христо, чул съм от опитни пчелари, занимаващи се с добив на прашец, че вътрешния прашецоуловител е много по-ефективен.
От членовете на този форум мисля, че Бачо Иван има достатъчно опит в добива. Аз го помолих да сподели и с нас технологията по която работи, но и досега няма отговор от него. Вероятно е доста ангажиран, но се надявам да намери време за отговор. Аз също с интерес ще следя тази тема, тъй като и моята ориентация е към този продукт.

dimo.stamatov
03.12.2010, 22:45
и аз също ще съм благодарен да науча нещо повече от хора които реално на практика се занимават с това .чесно казано пробвах с външен прашечоуловител.

syzi
03.12.2010, 23:14
Аз използвах този прашецоуловител.
http://pchelari.com/snimka/images/x1s7geoa64cwmb72eunv.jpg (http://pchelari.com/snimka/)
http://pchelari.com/snimka/images/raqrd9snd2mmevc22i1m.jpg (http://pchelari.com/snimka/)
Но,явно лентата не беше по точен размер и пчелите си преминаваха през нея почти без проблем.След като я смених,нещата се пооправиха,но аз не съм събирала прашец в промишлени количества,а само за собствена консумация.

dimo.stamatov
03.12.2010, 23:21
смятам да сложа такава лента на кошер с дълбоко дъно .но се чудя за размера.искам да е 45/45СМ.ИЛИ ДА Е С ПОМАЛЪК ДАИТЕ СЪВЕТ

dimo.stamatov
03.12.2010, 23:24
СУЗИ БЛАГОДАРЯ .АЗ СЪЩО ИЗКАМ ЗА МЕН.ПРОСТО СМЯТАМ ДА ИЗПРОБВАМ НЯКОИ РЕЦЕПТИ ОТ ПЧЕЛАРСКИ ВЕСТНИК.

христо
04.12.2010, 19:29
На всички слагам едновременно.

milko_enev
04.12.2010, 20:01
http://kachi-snimka.info/images/bfi1291485674i.JPG

ivandespotov
04.12.2010, 20:08
На всички слагам едновременно. Но добива е много нисък , няма 50 гр. от семейство. За сезон говоря ! 50 грама се получават от 1 семеиство за един ден от 7 до 13 часа! С външен уловител. Някъде грешиш.

христо
18.12.2010, 14:53
Благодаря

svetlin
24.01.2011, 12:10
Здравей те колеги аз съм начинаещ рчелар интересуваме прашецо уловителите подходящи ли са за неделното пчеларство БЛАГОДАРЯ ВИ

ANIBAL
24.01.2011, 12:24
Отговорът е НЕ.Произвеждаш само тогава, когато си там.

Димитър Бонев
25.01.2011, 15:40
Събирането на прашец не е подходящо при съботно-неделно пчеларство поради факта, че прашеца трябва да се събира всеки ден(при вътрешни прашецоуловители), А при външни се поставят само до обяд.дори и варианта да ги слагаш съботата и неделята само не е удачен.

buci59
25.01.2011, 16:26
Щом като си събота и неделя при пчелите,слагай ги спокойно-поне за теб да си събереш.Зависи колко прашецоуловителя/ПУ/ имаш.В единия ден сложи на половината,а на другия-на другата половина.Не виждам какъв е проблема да не го направиш?Важното е,когато се прибираш да не оставяш ПУ по кошерите.

ahmed
27.01.2011, 11:50
judge; според ме не е правилно.
причина; докато се ориентират пчелите почти целия ден минава в блуждаене и търсене на входа.
променя се външния вид на кошера и пчелите трудно се ориентират, crying;

ттитто
27.01.2011, 13:40
За да не се шашкат пчелите си ги направете кошерите с постоянни външни прашецоуловители и само слагайте решетката. Аз така съм си ги направил, но тази година ще ги пробвам за първи път.

milko_enev
28.01.2011, 08:30
използвайте вътрешен прашецоуловители и няма да имате проблеми!ако кутийката за събиране на прашеца е с мрежа на дъното може да го събирате на ТРИ дни.казвам това от собствен опит.

ANIBAL
28.01.2011, 09:49
Че пчелите нали имат нужда от прашец.Как така на три дни.

vanHanegem
28.01.2011, 09:54
Че пчелите нали имат нужда от прашец.Как така на три дни.

Колегата Енев мисля, че има предвид, че вътрешния прашецоуловител е в кошера през целия активен сезон. Той отнема 50% от посъпващия в кошера прашец, а останалите 50% са напълно достатъчни за нормалното развитие на пчелното семейство и задоволяват напълно потребностите му.

христо
28.01.2011, 09:59
Да.

milko_enev
28.01.2011, 10:01
с модела дъна,които използвам отнемам не повече от 10% от прашеца.годишния ми добив от сем.е около 2,5кг. не лишавам сем. от неоходимия за развитието му прашец.успех на всички!

ANIBAL
28.01.2011, 10:22
А сега де!Я да видим какъв е този модел.Нека да го прочетем.Кажи къде да се информирам за това дъно?

Филип
07.02.2011, 01:40
Колеги, наскоро гледах едно руско клипче в което пчеларя вместо пчелогонка, използваше нещо като тъмно стъкло с което покриваше отворения кошер и от топлината пчелите за 1-2 мин. напускаха горния корпус и слизаха в долните освобождавайки питите с меда за вадене.
Молбата ми е, ако някой е гледал клипа или пък знае нещо повече да ми пише на filip.stoev@abv.bg.

scutellator
07.02.2011, 14:19
Най-новия модел прашецоуловител. Поставя се над корпусите като покривна табла.

https://www.dadant.com/catalog/product_info.php?cPath=25_47&products_id=762

salash
07.02.2011, 17:13
Как се работи с това? От къде влизат пчелите?

slavi_ny
14.02.2011, 23:37
здравейте колеги,искам да попитам някой може ли да каже какъв е подходящия размер на дупките на прашецоуловителя,кой е най ефикасния.И дали някой е пробвал с ръчно направен от него прашецоуловител.

k-2
15.02.2011, 09:06
Здравей, колега, ето какво намерих:

"Пчелите, които долитат натоварени с прашец, са принудени да минават през решетката на прашецоуловителя. Тя е с точно калибровани отвори с диаметър 5-5.3 мм. Отделеният от крачетата прашец пада през специално пригодена мрежа с размери 3.5-4 мм."

въпрос:
Метална ламарина или пластмаса - от кое е по-добре да са направени прашецоуловителите ?

slavi_ny
15.02.2011, 21:54
Благодаря колега за информацията,сега и аз проучвам нещата за" метал или пластмаса".Аз сам в планински район и при мен с меда е много трудно,пък и аз нямам много опит но съм много надъхан да успея,затова искам да извлеча максималната полза и от прашеца.Казаха ми че Върбата давала много прашец,а в моя район има много.Който може да помогне да даде съвет. cool;

Димитър Бонев
15.02.2011, 22:42
4мм е много за мрежата

Юрий Цветков
15.02.2011, 23:06
Здравей, колега, ето какво намерих:

"Пчелите, които долитат натоварени с прашец, са принудени да минават през решетката на прашецоуловителя. Тя е с точно калибровани отвори с диаметър 5-5.3 мм. Отделеният от крачетата прашец пада през специално пригодена мрежа с размери 3.5-4 мм."

въпрос:
Метална ламарина или пластмаса - от кое е по-добре да са направени прашецоуловителите ?Ханемановите решетки са с отвори 4,4 мм. Аз не събирам прашец, но посочените от теб размери ми се струват големи.

slavi_ny
20.02.2011, 00:48
kolega yuri,ti dobivsh li prashec,i tvote kakvi ra kato razmer?
В превод на български:Колега Юри,ти добиваш ли прашец,и твоите/вероятно размерите на мрежата/какви са като размер?

Пиши на Кирилица.
Модератор.

Юрий Цветков
20.02.2011, 17:53
slavi_ny не събирам прашец, а втория ти въпрос въобще не го разбрах.

slavi_ny
24.02.2011, 23:40
закупих си вътрешен прашецоуловител17по17, с диаметър на отворите4.8 мм.как е възможно това като колегата по нагоре каза че ханеманова решетка е 4,4 направо не доумявам как може да правят такива неща.Ако някой добива прашец да сподели с нас подробностите.
.

k-2
25.02.2011, 11:27
За размера на отворите на ламаринения прашецоуловител
- на сайта
http://www.beesource.com/build-it-yourself/pollen-traps-trapping-pollen-from-honey-bee-colonies/
пише, че трябва да са: (3/16) inch = 4.76 millimeters
а на сайта:
http://agrosaveti.com/community/blog/pchelno-mlechice-prashec.html
пише, че трябва да са: "5-5.3 мм"

има разминаване!
Колко е важен диаметъра на отвора?
Влияе ли, ако е малко по-широк или малко по-тесен ?
И кой е правилния размер?

evgeni.filimonov
25.02.2011, 13:09
закупих си вътрешен прашецоуловител17по17, с диаметър на отворите4.8 мм.как е възможно това като колегата по нагоре каза че ханеманова решетка е 4,4 направо не доумявам как може да правят такива неща.Ако някой добива прашец да сподели с нас подробностите.
.

Според мен не е проблем че отворите са 4.8 мм, няма нищо общо с размера на отворите на XR. Пчелата като натрупа прашец по крачетата си, той стърчи и се остъргва по ръбовете на отвора. А когато пчелата минава през ХР, нищо не и пречи на крачетата, а все пак ХР е над плодника, а прашеца се складира в него.

vanHanegem
25.02.2011, 13:16
Размерите на отворите на прашецоуловителната лента трябва да бъдат от 3/16 до 1/4 инч - т.е от 4.76 до 5.33 мм.

k-2
25.02.2011, 14:43
Размерите на отворите на прашецоуловителната лента трябва да бъдат от 3/16 до 1/4 инч - т.е от 4.76 до 5.33 мм.

Благодаря за отговора! Щом като вършат работа, аз бих си избрал прашецоуловители с по-големи дупки, за да не се мъчат пчеличките.

Има още нещо, което не ми е ясно:
Метална ламарина или пластмаса - от кое е по-добре да са направени прашецоуловителите ?

Металната ламарина няма ли да наранява краката на пчелите докато се мъчат да се промушат?
А за пластмасата, тъй като е по-дебела(2-3мм), това не ги ли затруднява повече при преминаването?

Кое е по-добре: отворите да са с остри ръбове или да са със заоблени?

N-2
25.02.2011, 21:41
Ползвала съм само метални прашецоуловители. Те не само нараняват, а направо ампутират крака и крила на пчелите.

христо
26.02.2011, 09:15
Същото е и при тези пластмасовите ленти за външен прашецоуловител , и при тях има откъснати крачета...

saravski
02.03.2011, 15:16
Вие зорлем искате да си осакатите пчелите.........

Станко Ставров
02.03.2011, 17:13
Най добре е отвора на металния прашецоуловител да е 5.1мм.Този е вътрешен и се кове за таблата и е от алуминиева ламарина.При 4.8мм ги остъргва до кокал при 5.1 сваля приблизително 50% от прашеца по тях.Ако се подгъне от страни може да се използва като подвижен.
http://s4.postimage.org/sqy54n50/02032011102.jpg (http://postimage.org/image/sqy54n50/)

http://s4.postimage.org/sr1g7c4k/02032011101.jpg (http://postimage.org/image/sr1g7c4k/)

buci59
02.03.2011, 18:52
Станко,този прашецоуловител,купен ли е и каква му е цената,или правен.

Станко Ставров
02.03.2011, 19:30
Станко,този прашецоуловител,купен ли е и каква му е цената,или правен.

Прашецоуловителя е правен под матрица собствена на колега професионален пчелар произвеждащ и кошери ЛР . В понеделник ще пусна снимка на самото дъно с прашецоуловителя.Може да се закупи от него.Ако някой прояви интерес на лични ще му изпратя кординатите и телефона му имам съгласието му.Прави ги и от алуминиева и от поцинкована ламарина от това зависи цената.

slavi_ny
05.03.2011, 20:34
Станко здравей,моля те ако ти е удобно да ми пратиш кординатите на твоя приятел с прашецоуловителите че ми харесват че са с по голяма площ.

balki
23.01.2012, 12:04
привет на всички!!!последно някой може ли да ми отговори за външен прашецоуловител метална лента ли да сложа или пластмасова и с какви размери да е без да се нараняват пчелите...и пречи ли събирането на прашец на медодобива

mladen99
23.01.2012, 15:29
Искам да попитам за вътрешен прашецоуловител, какъв размер да бъде?
Понеже намирам 3-ри размера 17-17см / 17-22см / 17-33см
Става въпрос за кошери ДБ 10р. ако е от значение.
Има ли нужда да е по голям или няма смисъл.

Моите разсъждения са следните, понеже малко или много прашецоуловителя забавя пчелите да влизат и излизат от кошера, нее ли логично колкото е по голям (с повече дупки) да е по добре за движението на пчелите?

FVCVS CAESAR
26.11.2012, 14:35
Какво ще кажете за външен прашецоуловител от ламиниран паркет (МДФ)? Един приятел твърди, че е киснал паркет в кофа с вода три дни и му нямало нищо, но исках да чуя още мнения.

Димитър Бонев
27.11.2012, 08:38
Да бе, да. Ламината не понася влага. започва да се разслоява.

inio33
27.11.2012, 22:15
Защо има толкова много колеги които търсят под ВОЛА ТЕЛЕ,,,Защо в този форум само са спори и приказват глупости нема ли нещо смислено да са каже, за да му е приятно на човек да чете.само на този ден 27 11 2012 в три теми само се спори за глупости.

Румен Димитров
27.11.2012, 22:17
защото, inio ако обясниш на някой колко не е прав и колко малко е нужно за да се вложи в толкова голямо нещо като събиране на прашец, винаги се явява някой друг, който открива топлата вода и почва да измисля "нови технологии"....принципно, пчеларите са все новатори...нямаш си на идея какви неща съм виждал wink;....ама не винаги новите неща в пчеларството са и конструктивни и полезни откъм функционалност и ефективност......
...иначе ламината в хола ми е "давен" три пъти с над 10 см. вода....после съхне , спада си и нищо му нема......и все пак не бих сложил нищо ламинатно в мой кошер wink;

FVCVS CAESAR
28.11.2012, 10:50
То няма да е в кошера, а извън него. wink;
А въпросният мой приятел си е направил прашецоуловител от някакво парче ламинат и понеже останал доволен предлага да си купим една връзка паркет и да си я разделим, пък аз въпреки първоначалния си скептицизъм му обещах да си помисля.
Във връзка с МДФ намерих това: "MDF плоскостите са устойчиви на влага - няма да се деформират или набъбнат, когато се използват в среди с висока влажност." (http://www.furnish.bg/bg/news/what_is_MDF_and_MFC.html)
Иначе вкъщи имам само няколко вратички от МДФ, но още не съм ги мокрил, пък този прашецоуловител все пак ще го вали дъжд, сняг (при събиране на зимен прашец) wink;...



Защо има толкова много колеги които търсят под ВОЛА ТЕЛЕ,,,Защо в този форум само са спори и приказват глупости нема ли нещо смислено да са каже, за да му е приятно на човек да чете.само на този ден 27 11 2012 в три теми само се спори за глупости.
Всъщност тук не се спори за нищо. Просто има зададен въпрос. Но няма спор, че всичките ми мнения съдържат само глупости, което предполагам лесно може да се установи чрез измерване с глупомер, с какъвто вие очевидно разполагате. Ама те хората са го казали "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.", или в превод на български: "Мълчанието е злато." Правилно постъпват онези, които изказват не повече от едно - две мнения на година, защото така изглеждат по-умни, въпреки че е малко егоистично, защото ако няма изказани мнения, човек няма да има и какво да чете. Но може би и на мен ми е време да поумнея. wink;

Димитър Бонев
28.11.2012, 19:56
За да не бъда голословен казвам, че съм правил магарии с МДФ. Направих капаците от такъв. Импрегнирах го боядисах и няма спасение, така хубавичко се разду. Само от една точица да намери път влаггата става мазало. Сега сменям капаците, дето ги правих миналата година тарикатската. Хем ми струваха по-скъпо, хем ги плащам два пъти.Същото е и с корпусите на нуклеусите. Исках да ги направя страничните тип сандвич и ползвах МДФ 4 мм за вътрешна и външна стена. Отвътре пчелите го импрегнираха,но отвън намеди влагата от къде да се промуши и мазалото стана. При ламината нещата стоят малко по-различно. Отдолу и отгоре ХДФ-а е ламииниран, но отстрани пак е трудно да се импрегнира достатъчно добре.

георги ананиев
28.11.2012, 20:07
А с каква цел ще правите външните прашецоуловители от ламинат ,а не от дърво?

FVCVS CAESAR
29.11.2012, 15:16
Защото паркетът е евтин, лек, не изисква никаква обработка, освен рязане и ако в дъждовно време прашецоуловителят се прибира на сухо, мисля че няма да има проблем. Само че аз не мисля постоянно да слагам и махам прашецоуловители и затова ме интересува най-вече доколко издържа на влага и по-специално на дъжд, а не толкова цената и всичко останало. Пък и не съм много по тънките сметки, защото те често пъти не излизат.


Отвътре пчелите го импрегнираха,но отвън намеди влагата от къде да се промуши и мазалото стана.
А дали проблемът не е възникнал именно защото материалът е бил двустранно запечатан и не е можел да диша? Пък и тези капаци предполагам стоят целогодишно навън.
Гледах едностранно ламиниран паркет в един магазин.
Не знам, може би е най-добре да направя първо тестове, ако отнякъде припадне някое парче. Само че това ще отнеме време, пък мен тазгодишната суша доста ме притесни и съм набелязал спешни мерки за подпомагане на есенното развитие на 2013 г. още от април... Та мога на първо време да скова няколко прашецоуловителя от шперплат например. Виждах да продават изработени от такъв материал...

сезгин
29.11.2012, 15:40
Има и ламиниран паркет който се използва за баня,която издържа на влага

Димитър Бонев
29.11.2012, 18:44
Само че аз не мисля постоянно да слагам и махам прашецоуловители и затова ме интересува най-вече доколко издържа на влага и по-специално на дъжд, а не толкова цената и всичко останало. Пък и не съм много по тънките сметки, защото те често пъти не излизат.

.
Щом като не искаш постоянно да слагаш и махаш си сбъркал вида на прашецоуловителя. Външния се държи до обяд и след това се маха. Помисли за вариант за вътрешен.

Юрий Цветков
29.11.2012, 21:23
FVCVS CAESAR, виждам че, си отворен за експерименти, за което те поздравявам. Ако си от София или имаш път на сам ми се обади, да ти дам няколко "дъски" ламинат за да пробваш. За подробности ми пиши на ЛС.

FVCVS CAESAR
29.11.2012, 21:27
Щом като не искаш постоянно да слагаш и махаш си сбъркал вида на прашецоуловителя. Външния се държи до обяд и след това се маха. Помисли за вариант за вътрешен.
Ще махам само решетката, през която преминават пчелите. Така хем за мен ще е по-лесно, защото няма всеки ден да пренасям прашецоуловители напред - назад, хем пчелите няма всеки ден да се чудят какво става с входа им.
На повечето дъна обаче няма как да им сложа вътрешни прашецоуловители без да ги преправям. Иначе имам и един вътрешен, но кой знае къде съм го заубтал. Бях си го взел за мостра, за да си правя новите дъна по него.

Ако си от София или имаш път на сам ми се обади, да ти дам няколко "дъски" ламинат за да пробваш.
Благодаря, ако имам път към София може да се възползвам от офертата.

vankogos
01.12.2012, 19:44
Щом като не искаш постоянно да слагаш и махаш си сбъркал вида на прашецоуловителя. Външния се държи до обяд и след това се маха. Помисли за вариант за вътрешен.[/quote]

Привет колега Бонев.Защо е необходимо външният прашецоуловител да се държи само до обяд?

Димитър Бонев
02.12.2012, 22:29
Помисли малко и сам ще си отговориш на този въпрос.

N-2
02.12.2012, 22:44
Каква е разликата дали е вътрешен или външен прашецоуловителя по отношение възможността на търтеите да излизат? Аз не знам да има разлика или някакво преимущество единия пред другия. Но ако има, каква е разликата и предимството?
Това имаш предвид, Бонев, нали, или ...?
Може би става въпрос за обема на външния, че е по-малък? Ще се задръсти входа.
А търтеите какво правят като седят по цял ден прашецоуловителите?

Юрий Цветков
03.12.2012, 08:45
А търтеите какво правят като седят по цял ден прашецоуловителите?Те не стоят там. Налитат съседните кошери.

Светослав Точев
03.12.2012, 09:30
А защо не,търтеите да влизат и излизат от друг вход.

jordanov
03.12.2012, 11:23
Не знам, може би е най-добре да направя първо тестове, ако отнякъде припадне някое парче. Само че това ще отнеме време, пък мен тазгодишната суша доста ме притесни и съм набелязал спешни мерки за подпомагане на есенното развитие на 2013 г. още от април... Та мога на първо време да скова няколко прашецоуловителя от шперплат например. Виждах да продават изработени от такъв материал...

Цезарю, малко настрани от въпроса ти, ама между нас казано за толкоз години от моите пчели само веднъж им взех едно зрънце прашец да му опитам вкуса. Както и да е, преди време впечатлен от прочетеното из пчеларските вестници Барабар Петко си купи от Ст. Загора, Пчеларски център Южен, външен прашецоуловител /има ги на снимки из форума/ с идеята за изработка на десетина такива. И докато го гледах и като се размислих - бе аз хубаво ще ги скубя баш кога им е кеф, па да го суша, па да го пазя, па да им го връщам, ма кога да бъде, ма жега, ма киша и добре че се сетих как викаше един мой НЕлюбим герой - "Аре нема нужда". Та прибрах уреда за мъчение у шкафа, аз - рахат, пчелите - два пъти.

Горното, разбира се, само за сведение.

Юрий Цветков
03.12.2012, 13:54
А защо не,търтеите да влизат и излизат от друг вход.Стига да има такъв wink; .

buci59
03.12.2012, 16:08
А защо не,търтеите да влизат и излизат от друг вход.
Защото освен търтеи ще излизат и пчели,а веднъж научи ли се да излезе от едно място,все ще напира да се върне от там.И става мазало.

Светослав Точев
03.12.2012, 16:35
Ако,има два малки отвора отстрани на вътрешният прашецоуловител търтеите,ще излизат от там.С тях естествено,ще излизат и работнички,но нали ние не искаме,да им вземем всичкият прашец.Мазало,би станало,ако отвора е отзад.

buci59
03.12.2012, 16:46
...два малки отвора отстрани на вътрешният прашецоуловител ....
Не трябва да са два отвора а един,в десния или в левия край на прелката.Но така трябва да са направени и сложени,че на всеки 3-4 дни да им сменяш местата за да не привикнат пчелите да влизат от там.

Светослав Точев
03.12.2012, 17:42
Точно така,но за да не местя прашецоуловителя сменям местата на двете тръбички едната от които е запушена.Просто не бях уточнил wink;

buci59
03.12.2012, 19:37
Точно така,но за да не местя прашецоуловителя сменям местата на двете тръбички едната от които е запушена.Просто не бях уточнил wink;
Разбира се,че прашецоуловителя не се сменя,той си е на постоянно място.Сменят се местата на на отварите ляво-дясно.Твоят вариант е същият но с тръбички.Похвално е.Но това е за вътрешния прашецоуловител а темата е друга,така,че да не спамим.

vankogos
03.12.2012, 21:17
Помисли малко и сам ще си отговориш на този въпрос.

Опитът ми с външен прашецоуловител тази година ми показа че слабото му място е в липсата на вентилация.Затова се отказах да събирам прашец при настъпването на горещините и тази есен промених конструкцията на прашецоуловителя с цел по добра вентилация на кошера.

milko_enev
04.12.2012, 01:19
Единственият добър вариянт е вътрешен ппрашецоуловител като пчелите влизат през него а излизат от друг изход който е много близко до първия но е невидим при пристигане.-тема за размисъл!

FVCVS CAESAR
06.12.2012, 19:17
"Аре нема нужда". Та прибрах уреда за мъчение у шкафа, аз - рахат, пчелите - два пъти.
"Повече пот в учението, по-малко кръв в боя!" wink;
Тази есен пчелите ми определено не бяха много рахат и по едно време дори го удариха на канибализъм. Не по-рахат бих бил аз, ако през януари или февруари установя, че двете слаби отводки, които така и не успяха да се развият, са поели към Елисейските полета след героична борба със Зимата.
Не обичам природата все да ме изненадва, макар и статистически погледнато, вероятността да има втора поредна студена зима, както и втора поредна сушава година, е нищожна. За съжаление обаче, и тази година очаквам зимата да ме изненада с внезапното си настъпване на 21 декември по обяд, а така се надявах този път да няма зима, което впрочем би могло наистина да се случи, ако Светът свърши... :D
Но знам ли, ако след "Края на света" пак настъпи пролет, и ако природата пак разцъфти, а пчеличките пак се разхвърчат, мен ще ме налегне пролетна умора, и тогава може да ми дойде друг акъл. А сега изглежда много лесно - ори, мели, яж. :D

nefer1980
29.12.2013, 22:40
Колега СТАНКО здравей каква е цената на прашецоуловителя и какви размери има разбрах ,че отворите са 5,1мм такива си търся и как е мога да си поръчвам .

vencii
29.12.2013, 23:17
Колеги направи ми впечатление че на този прашецоуловител отворите са трапецовидни. моля знаещите да го коментират. http://www.beekeeper.bg/globPhoto.aspx

Валтер Желязков
30.12.2013, 10:24
Формата е трапецовидна за предпазване на пчелите от наранявания. Улеснява се преминаването на пчелите през решетката/няма откъснати крила и крака/, събира максимално количество прашец, като позволява и част от него да бъде внесен в кошера/падат само големите топчета/.

ivan14
02.01.2014, 02:29
когато се сложи прашецоуловител ще имали добив на мед

ivan14
02.01.2014, 12:30
извинете аз сам начинаещ и искам да разбера как се слага прашецоуовител.

Валтер Желязков
02.01.2014, 12:49
извинете аз сам начинаещ и искам да разбера как се слага прашецоуовител.
В първите мнения по темата има качени снимки на поставен външен прашецоуловител. Монтира се на входа на кошера за да се принудят пчелите да минат през решетката.

ivan14
02.01.2014, 13:39
на много корпорният кошер на кои корпос се слага

В първите мнения по темата има качени снимки на поставен външен прашецоуловител. Монтира се на входа на кошера за да се принудят пчелите да минат през решетката.

Валтер Желязков
02.01.2014, 16:22
на много корпорният кошер на кои корпос се слага
На входа на кошера при прилетната дъска. Входовете по корпусите се затварят. Прашец се събира няколко часа сутрин/7-11/, след това отворите се отварят и прашеца се прибира. Прашецоуловителя е добре да не се сваля целия, а само решетката и кошничката за прашеца. Целта е да не се променя облика на кошера всеки път и да се объркват пчелите.

ivan14
03.01.2014, 00:34
много ви благодаря

deox87
25.02.2019, 19:58
Здравейте, Колеги.

Млад пчелар съм и искам да попитам,защо при външните прашецоуловители се налага да се се държат по няколко часа, докато при вътрешните може да се държат целогодишно ? Къде е разковничето на създалата се ситуация ?