PDA

Виж пълната версия : Предлагам НАПРАВА на восъчни основи на ИШЛЕМЕ



Mateev
02.02.2014, 23:07
Предлагам направа на восъчни основи на ишлеме. Не желая да има каквато и да било размяна на пари, за да няма счетоводни операции. Просто бартер без каквито и да било документи. От моя страна труд, машинно време и амортизации срещу процент от восъка.

Разполагам с машина за восъчни основи, която ги произвежда по метода на леенето. Производителността на машината е около 100 кг. восък/основи за 1 работна смяна. В случай на нужда машината може да работи денонощно.

Най-важното, което предлагам, е че собственика на восъка може през цялото време да стои до машината и със собствените си очи да се убеди, че основите се правят точно от неговия си восък, и че в него не се слага нищо друго.

Mateev
02.02.2014, 23:33
В момента подготвям машината и другото оборудване около нея и в следващите ден-два смятам да я пусна да работи за мене в продължение на няколко последователни седмици. Ако през този период от време някой от форума пожелае да си направи основи от собствения си восък - ще бъде добре дошъл. След това вече ще отказвам.

Накратко за оборудването и технологията:
Разтопяването на восъка и неговата дезинфекция са много бавни процеси и отнемат 6-8 или дори 10 часа. Поради тази причина аз разполагам с 3 съоръжения, всяко от които с по 2 казана, като всяко едно съоръжение може да работи само за себе си. Двете съоръжения са за по 110 кг восък, а третото - за 65 кг. Това означава, че няма как да поемам за преработка партиди, по-малки от 65 кг. Е хайде нека да са 50 кг, но за по-малко не си струва да се блокира съоръжението за цели 24 часа. Няма да му излезе сметката.

Всяко едно съоръжение се състои от по два хромникелови казана, разположени на хромникелова конструкция. И двата казана на съоръжението са с двойни стени тип "водна риза", само че пълнежа не е вода, а пропиленгликол, което дава възможност восъка да се нагрява до 180 градуса по Целзий. Не че е необходима такава висока температура, но знам ли кой клиент какви претенци ще предяви за температурата на дезинфекцията. Освен това казана за дезинфекция е конструиран да работи и като автоклав. Тоест капака му е херметичен, а стените му са удебелени и могат да издържат на налягане, а това означава, че така могат да се постигнат и по-високи температури на дезинфекция - например 200 градуса и нагоре.

Та както вече казах - казаните са два, като първия е монтиран на хромникелова конструкция на височина над 2 метра и се използва за дезинфекция на восъка с произволно избрана от клиента температура, а втория е монтиран под него така, щото восъка по естествен път да може да бъде преточен в него. Целта е в първия високотемпературен казан восъка да престои колкото се може по-малко време след достигане на зададената температура (например само 5 минути) и след това веднага да се излее във втория нискотемпературен казан, в който се поддържа безопасна за восъка температура от 80 градуса. Във втория казан восъка престоява до момента, до който му дойде реда да бъде направен на основи от машината. Посредством специален леяк восъка изтича от втория казан и отива в дозатора на машината, а от там вече с контролиран дебит се излива върху валяците.

Mateev
02.02.2014, 23:44
Трите двойки казани осигуряват денонощен цикъл на машината, като нейната производителност е такава, щото да ги преработи тези 285 килограма за 24 часа. Ако пристигне клиент със собствен восък, той ще трябва да изчака следното време:

1. Няколко часа, за да се освободи някой от първите казани (автоклави).
2. Зареждане на автоклава с негов восък - 15-20 минути
3. Загряване на автоклава до 120-130 градуса - 5-7 часа.
4. Преточване на восъка във втория нискотемпературен казан - 15-20 минути.
5. Изчакване на машината да завърши предишния казан - 2-3 часа.
6. Изработка на восъчните основи от казана на клиента - 8-10 часа за 110-килограмовите казани и 5-6 часа за 65-килограмовия.

Тоест в най-добрия случай и при 50 кг. восък чакането ще бъде около 12 часа, а в лошия случай и при 100 кг. чакането може да достигне до 24 часа. Всичко това е ако дадения пчелар иска със собствените си очи да проследи целия процес от началото до края. Би могъл разбира се да преспи в хотел 7-8 часа докато восъка му се топи, а за да е сигурен, че няма да добавяме нищо в казана, може да присъствува на зареждането му и след това да го запечата с някаква лепенка с неговия си подпис.

Всичко това е за тези, които нямат доверие, а за тези, които имат - могат просто да си оставят восъка днес и да минат на другия ден вечерта да си вземат основите.

Помещението е оборудвано с камери и всичко се записва. Това е така защото самият аз искам да съм сигурен, че работниците ще работят точно по технологията - такава, каквато аз им я дам, и няма да им хрумне да предприемат някакви други самоволни действия.

Mateev
03.02.2014, 00:36
Накратко за основите:
Както предполагам повечето от вас знаят, восъчни основи могат да се произведат по две технологии - посредством пресоване или посредством леене. При пресоването восъка първо се топи и после се излива на широки дебели ленти, които след това преминават през валяци и там той се пресова и разтегля до окончателните релефни основи. При леенето восъка директно се топи и се излива на тънка струя в цепнатината на два въртящи се валяка, на изхода на които излиза релефна лента, която после се сече на един или друг размер. Всички български производители, които предлагат основи на пазара, ги произвеждат по метода на пресоването, ползвайки стари украински машини. Новите производители като мене обикновенно си купиват машини, правещи основи по метода на леенето. По метода на леенето си правят основи и всички пчелари, които са си купили или са си направили преса за восъчни основи.

По качествата на основите:
Основите, произведени от мене и от другите пчелари по метода на леенето са по-трошливи на ниски температури спрямо основите по метода на пресоването, но за сметка на това са по-издръжливи на високи температури и нямат склонност за свличане вътре в кошера. Просто трябва да се внимава с тях при транспортиране при температури под 10 градуса по Целзий, а монтажа им върху рамките трябва да се извършва на стайна температура.

По дебелината на основите:
Пренастройката на машината за различни видове дебелина е сравнително труден процес и не ми се иска ежедневно да я пренастройвам заради един или друг клиент. Поради тази причина еднократно утре ще направя настройка за нормални по дебелина основи и на клиентите ще предлагам само такива. Те са с дебелина около 1.25-1.30 мм и имат тегло около 75 гр. за ЛР основа. Тоест това ще са нормални, а не тънки основи.

По размера на основите:
Машината много лесно се пренастройва за всякакви размери по дължина и широчина, като за размера по дължина дори и не е необходимо спиране на машината - просто чуквам ново число в компютъра и от следващата основа машината започва да ги реже на друг размер. При това положение всеки от вас може да си поръча основи с каквито си поиска размери.

По цвета на основите:
Вашите основи ще имат такъв цвят, какъвто восък си донесете. Дори ще е малко по-светъл, защото в казана при разтопяването автоматично се извършва и пречистване, като тежките невосъчни примеси падат на дъното, а леките невосъчни примеси изплуват на повърхността. Както едните, така и другите не могат да попаднат в основите, в резултат на което готовите основи стават с един нюанс по-светли от восъка, от който са направени. С две думи спокойно можете да носите замърсен и непречистен восък, тъй като в казаните на машината при разтопяването той ще се самопочисти и вие ще получите по-светли и по-качествени основи. Ако в казана се сложат само светло и тъмно жълти восъчни пити, то на изхода се получават разкошни яркожълти основи с цвят, какъвто не сте и мечтали (не сте и виждали от българските производители). Ако в казана се сложат жълти и черни восъчни пити приблизително по равно, то на изхода се получават восъчни основи с приятен тъмножълт до леко оранжев цвят. Ако в казана се сложат само черни восъчни пити, то на изхода се получават основи с приятен светлокафяв цвят (като църковна свещ, но по-ярко). Направих един такъв казан и трябва да ви кажа, че пчелите не само че ги приемат тези основи, но и започват бясно да ги градят. Може би именно такива восъчни основи са подходящи за плодниковите пити, защото те максимално удовлетворяват инстинктите на пчелите за по-тъмни пити в плодника.

Восъчни основи с цветовете на българските производители не можах да получа, което ме навежда на мисълта, че те или са избелвани с някаква химия, или божа работа с какъв восък или с каква восъчна смес са правени. Истинските основи от истински восък имат ЯРКИ, ПЛЪТНИ и НАСИТЕНИ цветове. Може да жълтеят, оранжавеят или кафенеят, но при всички случаи това е един ярък и наситен цвят. А купешките български основи, които аз имам, са с някакви белезникави полупрозрачни цветове, които ми е много чудно как са получени.

Mateev
03.02.2014, 01:34
По дезинфекцията на восъка:
Както вече разбрахте, оборудването ми позволява восъка да бъде дезинфекциран посредством третиране с високи температури и налягания. Например 120 или 130 градуса, които се препоръчват от различните източници за пълното унищожаване на американския гнилец. Проблема е, че при такива високи температури голяма част от съединенията вътре във восъка започват да се разграждат, като с това влошават качествата на самия восък. Променя се и цвета му към по-тъмно, както и миризмата му към по-нагоряло. Ако дълго време восъка се държи на високи температури, резултата ще е получаването на тъмнокафява каша, миришеща на изгоряло, и наричаща се всичко друго, но не и восък.

При това положение въпросът с дезинфекцията на восъка е нож с две остриета. Да я правим или не? Кое е по-страшното - да останат живи спори на американския гнилец, за които въобще не сме сигурни дали ги има, или да влошим качествата и цвета на восъка, и пчелите да започнат да се мръщят на миризмата на изгоряло. Едно е абсолютно сигурно - за да бъдат направени основите, восъка така или иначе престоява 7-8 часа на температура от 80 градуса, която е напълно безопасна за него и не влошава качествата му, но в същото време 99.9% от микроорганизмите в него загиват. Струва ли си заради останалия 0.1% да рискуваме да увеличаваме температурата? Нека всеки сам да си реши за неговия си восък. Ако в пчелина му няма болести, той би могъл да се откаже от процеса на пълна дезинфекция, или да реши да я направи при по-ниска температура от 120-130 градуса.

valaz
03.02.2014, 07:52
Здравей! В момента не разполагам с необходимото количество собствен восък, защото всяка година обменям восък за основи на изложението в Плевен. Ако предложението ти ще бъде актуално до следващата година, мога да пропусна да обменям восък на идващото изложение - 7-9 февруари 2014. Тогава, до края на тази година предполагам да събера 50-60 кг собствен восък. Тъй като нямам гнилец във пчелина, предпочитам по-нискотемпературната дезинфекция на восъка. Затова не желая да правя кооперация за събиране на восък с други пчелари, а предпочитам восъка да е мой. Дай някакъв процент от восъка, който заплаща преработката на восъка и отливането на основите. Или от колко восък, колко основи даваш.

jorors
03.02.2014, 10:46
Със сигурност ще се включа.Имам необходимото количество восък, но ще е след изложението в Плевен.След 10.02. ще се обадя да се доуточним кога е удобно.

ясен
03.02.2014, 13:44
Как мога да си закупя готова продукция и възможно ли е замяна на малки количества восък(5-10 кг)

rosty_sz
03.02.2014, 15:41
Все пак не разбрах какво е количеството восък което ще се приспада за "труда"?
Матеев според мен трябва да приемаш само относително чист восък, защото иначе рискуваш за теб да остане само боклука в казана. Сещам се и за вариант да отделяш за теб част от готовите основи и така ще бъде точно за всеки, защото боклука си остава в казана и се приспада част от истинския восък, който доказано става за производство.

Николай Христов-nikberk
03.02.2014, 17:53
Восъчни основи с цветовете на българските производители не можах да получа, което ме навежда на мисълта, че те или са избелвани с някаква химия, или божа работа с какъв восък или с каква восъчна смес са правени. Истинските основи от истински восък имат ЯРКИ, ПЛЪТНИ и НАСИТЕНИ цветове. Може да жълтеят, оранжавеят или кафенеят, но при всички случаи това е един ярък и наситен цвят. А купешките български основи, които аз имам, са с някакви белезникави полупрозрачни цветове, които ми е много чудно как са получени.

Много ми хареса варианта ,че няма да изрязвам основите!Чесно да кажа ,че като събера всички изрезки и ги претопя НИЩО не се получава във всеки случай не е восък,даже ако го смеся с истински восък се пресича! Вие си правете заключение какво има,а сигурно не съм първия достигнал до тези изводи.При тази ситуация нужно ли е да говорим за дизинфекция на основите ,които ишлемосвам ?Аз всичкия мой восък го прекарвам през парна електрическа восокотопка при около 90 градуса,но после го давам .Готов съм за експеримент ,но само трябва да се разберем как да Ви дам моя восък .

Искрен Мутафов
03.02.2014, 19:10
Дай някакъв процент от восъка, който заплаща преработката на восъка и отливането на основите. Или от колко восък, колко основи даваш.



Все пак не разбрах какво е количеството восък което ще се приспада за "труда"?
Матеев според мен трябва да приемаш само относително чист восък, защото иначе рискуваш за теб да остане само боклука в казана. Сещам се и за вариант да отделяш за теб част от готовите основи и така ще бъде точно за всеки, защото боклука си остава в казана и се приспада част от истинския восък, който доказано става за производство.

Отговорът на този въпрос е даден на 5 юли 2013, 21:49(ако все още е актуален %), в темата: ЦЕНА НА ПЧЕЛНИЯТ ВОСЪК(Практично пчеларство, Пчелни продукти)



...Всеки сега се пита аджеба, когато ти докара 100 кила восък, колко ще задържиш от него за себе си? и колко основи ще получи приблизително?


Ами към днешна дата си има пазарна стойност на бартера, която може да се види от заглавната страница на сайта на сливенския производител. При чист бартер той задържа за себе си от 25 до 29% в зависимост от вида на основата.

Аз мога да ви предложа 24% и към днешна дата това е най-изгодната оферта в България. 3-4% от това количество отива за брак, а от останалите 20% поне 10 са за труд на персонала, амортизация на машината, ток, и дълъг списък от други дребни разходи. Последните 10% са печалба, което всъщност си е абсолютния минимум в днешно време. Ако даден бизнесмен не може да си докара 10% печалба, по-добре да не се мъчи да прави бизнес и да му белеят косите, а да си сложи парите на депозит в Корпоративна банка с лихва 8.1%.

По втората част на въпроса - колко точно основи ще получите - ами за да ви отговоря, кажете какъв размер на основата искате и тогава ще ги изчисля. Нали ви казах, че мога да ви направя произволен размер съгласно вашите собствени изисквания.

Mateev
03.02.2014, 20:36
Дайте ми малко време да си направя проучване, и после ще обявя какъв процент восък ще задържам. Ще е пазарно, но искам да проуча пазара.

rosty_sz
03.02.2014, 21:18
ОК. Аз тази година ще правя експеримент и ако мине добре ще ми трябват 2000-3000 нестандартен размер и предполагам ще се възползвам.

koragroup
03.02.2014, 21:23
Извинете ме г-н Матеев за намесата. Не съм в бизнеса, но съм по "пазарите" от доста време.
Най-грубо направих следната сметка. Ако комерсиалните производители работят през 10%, то и вие трябва да работите така, ако не мислите да имате печалба от "цялата схема".
Ето каква ми е простата сметка. Ако "добавките" във восъка(-10%) компенсират "далаверата" (+10%), остават (-10%) разходи за труд и амортизация.

jorors
10.02.2014, 17:31
Предлагам направа на восъчни основи на ишлеме. Не желая да има каквато и да било размяна на пари, за да няма счетоводни операции. Просто бартер без каквито и да било документи. От моя страна труд, машинно време и амортизации срещу процент от восъка.

Разполагам с машина за восъчни основи, която ги произвежда по метода на леенето. Производителността на машината е около 100 кг. восък/основи за 1 работна смяна. В случай на нужда машината може да работи денонощно.

Най-важното, което предлагам, е че собственика на восъка може през цялото време да стои до машината и със собствените си очи да се убеди, че основите се правят точно от неговия си восък, и че в него не се слага нищо друго.

Писал съм ви на лични.Благодаря!

Mateev
10.02.2014, 20:20
Монтажа на машината доста се забави, но утре вече е почти сигурно, че ще успеем да я пуснем. А и вече имам заявка от няколко човека, така че вече няма връщане назад.

Миналата година през лятото машината поработи около 1 месец с цел да си направя основи за мене си, и после я разглобихме и прибрахме, за да си освободим помещенията. Впоследствие си напоръчах още казани, те дойдоха, и сега вече я сглобявам в нова конфигурация. Многото казани се нуждаят от много електрическа енергия, така че трябваше да се прокарват и нови по-дебели кабели, нови табла и въобще нещата по монтажа се замотаха повече от две седмици.

В момента машината пак не е сглобена на окончателното си място, защото тепърва ще се строи и ремонтира бъдещото окончателно помещение, сертифицирано съгласно всички изисквания на закона. Засега машината е в един голям склад, заедно с парното отопление на имота. Така ще поработи няколко месеца, а после вече ще си отиде окончателно на новото си място, където хигиената вече ще бъде издигната в култ. Ето я как изглежда към момента:

818

819

Mateev
10.02.2014, 20:30
Най-отгоре, почти под тавана се намира автоклава - това е казан, изчислен да работи с високи температури и налягания. Използва се за дезинфекция на восъка. Има двойна водна риза, напълнена с пропиленгликол, и топлоизолирана отвън, и като последен слой - хромникелова ламарина. Отвътре представлява един най-обикновен обем с формата на куб и с наклонено дъно, за да може восъка да се отича до последната капка. Изходящия отвор е поставен в най-ниската точка на наклоненото дъно.

820

821

Mateev
10.02.2014, 20:34
По тази хромникелова тръба дезинфекцирания восък се прелива в един от двата работни казана, където вече се поддържа по-ниска температура от 80 градуса.

823

Mateev
13.02.2014, 11:12
Бях се подготвил да публикувам още десетки снимки, обаче възникна един проблем, по който трябва да се консултирам с колегите от форума. Става въпрос за размера на восъчните основи. Много е важно да се уточни от какъв точно размер се нуждаят хората, за да не се правят излишно големи основи, които да принуждават всеки един пчелар да губи време в обрязване и да хаби ценна площ восъчна основа, за която е давал много пари или восък.

Накратко - вътрешния отвор на една ЛР рамка е 410x200mm. ЛР основата според мене трябва да е с около 2-3 мм по-малка по височина и с около 5-6 мм по-малка по ширина. Това е заради температурните разширения. Според мене по време на монтажа на основата тя трябва да се допре до горния ръб, а от останалите 3 страни трябва да остава по 2-3 мм разстояние. Следователно основата трябва да е с размери 405х197. Моля потвърдете правилно ли разсъждавам. Ако основата е с такива размери, то тогавя тя ще тежи само 64 грама, което означава по 15.5 основи на килограм восък.

В момента в България ЛР основите се продават с размери 410х220мм. Това означава, че всеки един пчелар трябва да отреже по 23mm от едната страна и по 3-5mm от другата. Някой знае ли защо точно този размер се е наложил (с излишък от над 20 мм по вертикала)?

За големите ДБ основи също е много странно - там пък по вертикала ги правят с минус 10 мм, което оставя огромен отвор. Аз ли съм нещо в грешка или има някаква логика във всичко това?

Задавам въпросите, защото вече ми се налага да поръчвам кашони, а не мога да си изясня с какви размери трябва да бъдат.

scutellator
13.02.2014, 13:35
Имай впредвид че има и рамки със процеп на горната летва (или фалц) и процеп в долната. Лично аз такива ползвам. Тогава восъчната основа трябва да е с 5-7мм по-висока от вътрешните размери на рамката.


За размерите по ширина - нека луфтът на основите да е малко по-голям - не повече от 10мм. Виждал съм рамки (особенно правени едно време) със по-широки странишни летви ( което е за сметка на въртешния размер) и такива които не са сковани под съвсем прав ъгъл.

Сега се сетих че има рамки ДБ и със по-широка долна летва.


Защо размерите на продаваните ВО са такива, и аз съм съм си блъскал главата и не мога да ти отговоря - от единия край стърчат, от другия недостигат... пък и за това че не винаги са и под прав ъгъл ( за кривата основа трябва пък да се търси крива рамка и да се върти така че да се напаснат:laughing:) speechless;

Искрен Мутафов
14.02.2014, 17:13
Аз лично бих предпочел восъчна основа с "намалени" размери, която да няма нужда от допълнително рязане, само да "лепиш". Мисля си също за основи с размера на магазинната рамка - 1/2 ДБ. Предполагам не би било трудно да се настрои машината ти на този размер?!?

Mateev
15.02.2014, 11:18
На произволен размер се настройва за по-малко от минута. Вече имах един клиент, който си искаше специфичен само за него си размер. Неговите рамки бяха с 5 мм по-широки от стандартните и отделно той си имаше възгледи какви точно трябваше да бъдат размерите, за да не ги реже. Настроихме машината точно така, както той искаше, и да се надяваме, че е останал доволен. Човека си донесе хубав и качествен светъл восък, и основите му наистина станаха превъзходни като цвят и като мирис.

Оказа се, че моите основи са с около 10% по-дебели от тези на конкурентите, като това основно се дължи на матрицата - направена е с малко по-дълбоки килийки. В същото време се получават малко по-леки на тегло, което означава повече основи със същото количество восък.

Mateev
15.02.2014, 11:40
Ето как се получават теглото и броя на основи от килограм при различните размери:

829

Когато заявявате собствен размер, трябва да сте наясно с възможните грешки, които се получават при настройката и работата на машината. По ширина на основата настройката се извършва с преместването на едни цилиндрични ножове и там грешката е по-малка от 1mm. По дължина настройката е електронна с дискрета 2.5mm - тоест грешката е макс. 1.25mm от желания размер. Ако размера е кратен на 5mm, грешката е нулева (няма грешка). Тоест във всички случаи едва ли ще има грешка, по-голяма от 1mm. Основите са с идеална правоъгълна форма за разлика от тези на конкурентите, при които по неведоми за мене причини засичам и ромбоидни основи.

Ето ви и един файл на Excel, с помощта на който можете да си сметнете какво тегло се получава, ако имате собствени изисквания за размерите:

830

Искрен Мутафов
15.02.2014, 14:16
Дайте ми малко време да си направя проучване, и после ще обявя какъв процент восък ще задържам. Ще е пазарно, но искам да проуча пазара.

Дали вече този въпрос не е изяснен?!?

Mateev
16.02.2014, 07:18
Да, изясних се. Ишлемето е същото, което го писах и преди една година - задържат се последните 25% от восъка, като те всъщност са с по-лошо качество от това на цялата партида, защото в тях вече са се акумулирали боклуците на цялата партида. Ако цялата партида е с жълт восък, последните 20% от нея са със светло кафяв цвят, а най-последните 5% вече са си направо чист боклук (черна каша).

Ето как изглеждат нещата с ишлемето при конкурентите:

833

Минималния процент, който задържат е 25%, а максималния - 35%. Аз реших да работя с минималния процент, който е 25% , независимо какъв размер основи ще се налага да правя. Предлагам и допълнителни екстри, които не ги предлага никой друг конкурент:

1. Изработка на основи с произволни размери по желание на клиента.
2. Възможност клиента да седи до машината и лично да проследи целия процес по топенето на собствения му восък и направата на собствените му основи.
3. 100%-ова хигиена, подходяща за био основи. Всичко е от хромникел и човешка ръка не докосва восъка до последния момент на вземането на основите и кашонирането.
4. Възможност за Дезинфекция на восъка в автоклав с произволно пожелана от клиента температура и след това бързо преливане в работния казан с цел минимални структурни промени.
5. Кашончета от по 50 броя основи, с поставена твърда подложка от фазер на дъното.

Mateev
16.02.2014, 09:17
В петък след много перипетии най-после получих резултатите от официалните лабораторни изследвания на параметрите на 6 восъчни проби, дадени от мене за изследване. Пробите са следните:

1. Направени от мене лични основи от изкупен Български восък - смес от тъмните и светлите калъпи
2. Апиакта ООД гр. Ловеч - НАССР и Вет. Лицензия BG1117008
3. ЕТ Петко Пенчев гр. Сливен - Вет. Лицензия BG2017010
4. Bee Home Cast (Гърция)
5. Пчела 2010 ООД гр. Г. Оряховица - Вет. Лицензия BG0417014
6. Китайски восък - внос - смес от Първо и Второ качество

Изследването е направено от Централна Лаборатория по Ветеринарно-Санитарна Експертиза и Екология към Българската Агенция по Безопасност на Храните. Изследвани са всичките 3 параметъра, които може да изследва тази лаборатория - Киселино число, Осапунително число и Проба на Вейвурм.

РЕЗУЛТАТИ
С червено са тези резултати, които не отговарят на БДС!!!
С розово са резултатите, които са по ръба.

Киселинно число - БДС 13143-80 - Допустими стойности от 17.5 до 21.0 mg KOH/g
1. Проба 1 - 23.4
2. Проба 2 - 20.8
3. Проба 3 - 22.8
4. Проба 4 - 21.3
5. Проба 5 - 23.0
6. Проба 6 - 17.0

Осапунително число - БДС 13143-80 - Допустими стойности от 89.0 до 100.0 mg KOH/g
1. Проба 1 - 96.9
2. Проба 2 - 95.4
3. Проба 3 - 100.1
4. Проба 4 - 92.7
5. Проба 5 - 99.9
6. Проба 6 - 66.0

Проба на Вейвурм - БДС 13143-80 - Натуралния пчелен восък образува прозрачен или слабо мътен разтвор. При съдържание на парафин, церезин или смоли разтворът видимо потъмнява.
1. Проба 1 - Образува прозрачен разтвор
2. Проба 2 - Образува слабо мътен разтвор
3. Проба 3 - Образува прозрачен разтвор
4. Проба 4 - Разтворът видимо потъмнява
5. Проба 5 - Образува прозрачен разтвор
6. Проба 6 - Разтворът видимо потъмнява

ИЗВОДИ:
Както сами виждате, прекалено много червен цвят, което означава че нещата с восъчните основи в България не са съвсем наред. Проблеми има дори и в изкупувания от пчеларите уж "чист" пчелен восък, и това според мене се дължи на факта, че в България попадат восъчни основи, които не отговарят на БДС, и които после се смесват с восъка, продаван от пчеларите. Като цяло нередностите с Българския Пчелен восък са сравнително малки и отклоненията са по границите и са близко до нормалните стойности, но е факт, че все пак ги има.

Най-добре се представя фирма АПИАКТА гр. Ловеч - нейните изследвания на практика са безупречни, с изключение на леко мътната проба на Вейвурм, но това все още си е в границите на нормалното. При другите български фирми има отклонения извън допустимия диапазон по БДС, но тези отклонения все пак са доста близо до верните граници, така че можем да си направим извода, че причината не е в самите фирми, а във восъка, който изкупуват.

Според мене всички Български производители на восъчни основи са честни и коректни и наистина правят основи от 100% восък, но явно самият изкупуван восък не е много чист, в резултат на което се получават и тези отклонения. Има и още нещо - със сигурност всички знаем, че Българските производители на восъчни основи с предпочитания продават на запад хубавите жълти пити с висококачествен восък, и после се опитват от кафявите и от черните пити да правят основи, прилагайки избелване или други химически методи за подобряване на цвета на основите.

Колкото до гръцките основи и китайския восък - те със сигурност съдържат някакви примеси от типа на парафин, церезин или някакви смоли, което се потвърждава от Пробата на Вейвурм. То за гръцките основи си беше почти сигурно - няма как да се получи толкова перфектен цвят и толкова перфектна миризма, без използването на високотехнологична химия. Според мене произхода на гръцките основи също е от Китай, но са подобрили цвета и миризмата с бои и парфюми.

Ами това са моите изводи до момента. От тях става ясно, че ако човек иска наистина да притежава основи от 100% чист восък, то този восък трябва да си е лично негов, и лично той трябва да се погрижи да види, че основите му се правят точно от този восък. И ако това го прави няколко години подред, постепенно ще се изчисти от натрупаните чужди примеси от купешките основи, и тогава наистина вече ще е спокоен, че има едни истински БИО основи от истински 100%-ов пчелен восък.

спартак
16.02.2014, 10:13
Браво Матеев ,откри топлата вода. Относно ишлемето, в Г.Оряховица за килограм предаден восък получавам 13 ДБ основи по 10 ст . Справка за бъдещите потребители.

jordanov
16.02.2014, 12:43
И от мен браво. От няколко години съм на Горнооряховски, преди това над 10 години на Апиакта. Явно така ще си карам и занапред...

srg
16.02.2014, 13:59
Благодарим че публикуваш тази информация.Полезна е за всички.

Mateev
16.02.2014, 14:02
..... в Г.Оряховица за килограм предаден восък получавам 13 ДБ основи по 10 ст.........
Явно това ще са някакви доста по-тънки основи, иначе хич не им се връзва сметката на грамовете. Съжалявам, но аз изрично отказвам да правя тънки основи. Колкото до 10-те стотинки - на мене не ми излиза сметката за толкова малко пари. Виж за 12 стотинки вече ми излиза, но не забравяй, че аз предлагам услугата основите да са направени от твоя си восък.

Ха-ха ...... Иначе ако и аз започна да играя номера да прибирам жълти пити с восък и да ги изнасям в Европа по 10-12 лева килото, а насреща да давам черни основи, изсветлени с някаква химия - ха-ха, тогава естествено и аз ще съм доволен на 10 стотинки.

Не знам защо някои хора очакват, че в пазарната икономика могат да се случват чудеса. Няма как това да стане. Конкуренцията по принцип изцежда всички на ръба на възможностите, така че ако дадено изделие на някой производител е много по-евтино от това на конкурентите, значи има нещо гнило. И когато човек се цакне да го купи това гнилото, вместо да се хвали наляво и надясно, по-добре първо да си изясни къде точно се е прекарал.

Иначе няма защо да я обсъждаме вечната алтернатива между ниска цена и качество. Има си клиенти както за едното, така и за другото. Ясно е, че качеството струва по-скъпо, а аз винаги съм казвал, че съм пазарно ориентиран както да купувам, така и да ПРОИЗВЕЖДАМ и ПРОДАВАМ КАЧЕСТВЕНИ ПРОДУКТИ, независимо дали това ще са кошери, восъчни основи или кисели краставички. Не желая да правя некачествени и/или тънки основи, както и не желая да правя шменти капели с восъка, като го изсветлявам или модифицирам по химически път.

А за да докажа моята честност и откритост, аз наистина предлагам на всеки, който пожелае, да дойде и да види технологията на направата на основите. Нека да гледа, да прави снимки, и после ако иска да показва и да разказва. Нямам нищо за криене от технологията, нито пък ме е срам от някава лоша хигиена или мизерия или от каквото там друго се срамуват другите български фирми - производителки на восъчни основи, защото си крият цеховете, не показват снимки и не допускат нито един поглед под никаква форма да не надниква вътре, за да не разбере човек какво точно се случва. Това според вас не е ли малко съмнително?

спартак
16.02.2014, 14:46
Добре Матеевич. Според твоето верую за бизнеса, кое е по- вярно Търговеца по близо до клиента ,или клиента да е по близо до търговеца.Ако е първото пожелавам ти да отвориш в близките до Габрово градове по едно магазинче и да предлагаш основи и друг пчеларски инвентар.За твоите възможности и размах няма да е мъчно постижение.Не ме разбирай погрешно , не се заяждам , а споделям.Пази се от лицемерите.Предлагам ти да направиш карта на България и да отбележиш пчеларските магазини на нея .Сигурен съм че останеш изненадан.Да оставим електронната търговия.

Mateev
16.02.2014, 17:40
Не разбрах какво точно ме питаш, но ще се опитам все пак да ти отговоря:
Нямам никакъв проблем да отворя един, 10 или 100 пчеларски магазина, но няма да го направя, защото не ме устройва количеството вложено време за получаването на един лев печалба. Независимо дали един клиент ще похарчи при тебе 1 лев или 1000 лева, той се нуждае от подобаващо внимание. И продавача губи съответното време за да отговаря на въпроси, за да обяснява и т.н. И в един момент от време ако стоките са голям асортимент, но с ниска цена, може да се окаже, че продавача харчи повече пари в загубеното собствено време, отколкото реална печалба е получил от продажбите. При пчеларските магазини това е факт. Обикновенно ги притежават семейни фирми, които едвам свързват двата края. В същото време губят цялото си налично време в поддържане на магазинчето, а накрая на месеца не могат да извадят едно 200 или 300 лева, за да си нахранят децата. Та именно поради тази причина мене не ме интересуват продажбите на дребно под каквато и да било форма. От тях не се забогатява. От тях само можеш да станеш роб сам на себе си и да не ти остане никакво друго време за израстване и развитие в бизнеса и в живота като цяло.

За да забогатее, човек първо трябва да започне да цени собственото си време. И да започне да извършва дейности или да поддържа връзки и контакти, от които да печели много повече от лев, два или пет за всеки един свой загубен час. И колкото повече успява в бизнеса, толкова повече трябва да вдига тази собствена разценка за личната му цена на един единствен негов час. Ако това не го прави, то тогава събитията, близките и познатите му много лесно го докарват до състояние да губи всичките си 8 часа всеки един ден от живота си и да започне да буксува на едно място. Над 99% от хората по земята са в състояние на буксуване на едно място, защото събития или близки и познати им губят цялото налично време, и не остава дори и малко време за планиране, развитие и усъвършенствуване.

Та във връзка с това аз се целя само в търговията на едро, като обявих, че се интересувам само от поръчки над 100 килограма. Обявих и условия, за които според мене в момента има някакъв пазарен дял (качество и откритост във взаимоотношенията). Ако го има този пазарен дял - ще се наместя на него. Ако го няма - здраве да е - ще измисля нещо друго. Важното е, че аз контролирам собственото си време, и винаги поддържам някакъв запас от време за мислене, анализиране, планиране и т.н. И ако нещо не се получи - не се отчайвам, а веднага планирам и реализирам следващото.

Восъчната машина ще ми се изплати дори и ако я ползвам само за собствени нужди. Хубаво е ако донесе и някакви външни приходи, но това трябва да са приходи на едро, за да може по тях да губя колкото се може по-малко време. В никакъв случай нямам намерение да се меся на пазара на дребно, както и нямам намерение да се бия на пазара на най-ниските цени. Опита ми от други бизнеси сочи, че който се бие на пазара на най-ниските цени, обикновенно той мизерствува и фалира до няколко години. Който се бие на пазара на най-ниските цени, обикновенно той е принуден да лъже и мами клиентите си, а това е нож с две остриета, който рано или късно се обръща срещу самия него.

jordanov
16.02.2014, 19:07
Ами аз съм от 99-те %, ама се надявам и да не съм от прекараните, хах. Давам си хубавия восък и ми дават хубави основи. На мен не ми харесват за ядене, като ми се прище, си отчупвам далаче. Пчелите ми пък много ги харесват, даже за още ме питат. Да ставам сертифициран Био пък, даже не съм си и помислял.

спартак
16.02.2014, 19:14
Много добре си разбрал въпроса ми? Но това което се стремиш да направиш е по скоро за Западния пазар, които е добре организиран и с ясни правила.Интересно тогава големите вериги как с най - ниска цена на своите продукти оцеляват?Тази стратегия дето е мислиш е по скоро за организиране на износ.В БГ със този специфичен продукт и непредвидим пазар ще е трудно да дадеш по - ниска цена на едро от тази на дребно..Все пак успех.

Искрен Мутафов
16.02.2014, 20:23
Явно това ще са някакви доста по-тънки основи, иначе хич не им се връзва сметката на грамовете. Съжалявам, но аз изрично отказвам да правя тънки основи. Колкото до 10-те стотинки - на мене не ми излиза сметката за толкова малко пари. Виж за 12 стотинки вече ми излиза, но не забравяй, че аз предлагам услугата основите да са направени от твоя си восък.

Ха-ха ...... Иначе ако и аз започна да играя номера да прибирам жълти пити с восък и да ги изнасям в Европа по 10-12 лева килото, а насреща да давам черни основи, изсветлени с някаква химия - ха-ха, тогава естествено и аз ще съм доволен на 10 стотинки.

Не знам защо някои хора очакват, че в пазарната икономика могат да се случват чудеса. Няма как това да стане. Конкуренцията по принцип изцежда всички на ръба на възможностите, така че ако дадено изделие на някой производител е много по-евтино от това на конкурентите, значи има нещо гнило. И когато човек се цакне да го купи това гнилото, вместо да се хвали наляво и надясно, по-добре първо да си изясни къде точно се е прекарал.

Иначе няма защо да я обсъждаме вечната алтернатива между ниска цена и качество. Има си клиенти както за едното, така и за другото. Ясно е, че качеството струва по-скъпо, а аз винаги съм казвал, че съм пазарно ориентиран както да купувам, така и да ПРОИЗВЕЖДАМ и ПРОДАВАМ КАЧЕСТВЕНИ ПРОДУКТИ, независимо дали това ще са кошери, восъчни основи или кисели краставички. Не желая да правя некачествени и/или тънки основи, както и не желая да правя шменти капели с восъка, като го изсветлявам или модифицирам по химически път.

А за да докажа моята честност и откритост, аз наистина предлагам на всеки, който пожелае, да дойде и да види технологията на направата на основите. Нека да гледа, да прави снимки, и после ако иска да показва и да разказва. Нямам нищо за криене от технологията, нито пък ме е срам от някава лоша хигиена или мизерия или от каквото там друго се срамуват другите български фирми - производителки на восъчни основи, защото си крият цеховете, не показват снимки и не допускат нито един поглед под никаква форма да не надниква вътре, за да не разбере човек какво точно се случва. Това според вас не е ли малко съмнително?

В интерес на истината - не съм ги теглил точно колко грама тежат(но ще ги проверя - би трябвало да са по 72гр/бр) - грнооряховските, и аз ги ползвам, колко се харесват на пчелите - те си знаят, но факт е че ги градят. Аз поне се радвам, че според този анализ са от 100% восък.
И защо да не им излиза сметката?!?
Даваме 1кг восък и получаваме 13 бр ДБ основи по 72 гр/бр, или получаваме 936 гр восък обратно.
"Пчела 2010" задържа 64 грама восък + 1 лев и 30 стотинки - доплащане за 13-те основи по 10 стотинки.
Ако приемем че цената на килограм восък е 8 лева, то ние даваме в парично изражение 9,30 лева, а получаваме восък на стойност приблизително 7,49 - което си е някъде от порядъка на 24,2% разлика, ако изходим от това което получаваме или 20% от това което даваме...

Димитър Бонев
16.02.2014, 21:04
Не си прав. Восъка който се предава в общия случай има някакви боклуци. Та винаги има някаква фира. Самото производство е доста енергоемко.

Искрен Мутафов
16.02.2014, 21:47
Е, то е от ясно по-ясно че има някяква фира. Но нали нещо подобно предлага и г-н Матеев - носиш си восака: разходи за фира, за труд, за това-онова и си вземаш ВО по желалият размер с минус 25%, ами сходна е сметката и с гоорнооряховските, е съвсем друг е въпроса с размера, и че има криви и т.н.т...

Mateev
17.02.2014, 09:59
Между другото на панаира в Плевен си купих една книжка за восъка и восъчните основи - превод на някакъв западен автор. Доста подробно изложение на всеки един аспект, за който човек може да си помисли около восъка и восъчните основи. Та този автор твърди, че пчелите ВЪОБЩЕ НЕ СА КАПРИЗНИ и с охота градят всякакви основи, направени от всякакъв восък, включая и такива от восък с много ниско качество и/или с примеси от парафин, церезин и други боклуци.

Така че поне в това отношение в България няма проблеми. Явно пчелите са доволни от основите - такива, каквито им ги даваме в момента. Ако има недоволни - то това са пчеларите, защото част от тях са издигнали в култ качеството (цвят, мирис, вътрешен състав). На пчелите въобще не им пука за това какви основи ще им дадем, стига в тях да има поне малко восък, за да започнат към него да прилепват новите пластинки.

scutellator
17.02.2014, 11:06
Препоръчвам ти да си я купиш книгата в оригинал, и си поиграй на "открий разликите".

Аз лично не съм чел въпросната книга нито в превод нито в оригинал, но откакто започнх да откривам "грешки" в превода от тогава не съм си купил и една книга на български, щом мога да я имам в оригинал.

Mateev
21.02.2014, 23:41
Направих едно откритие в областта на восъка, и искам да го споделя с вас. Не че е нещо кой знае какво, но понеже досега не съм го срещал описано в литературата, мисля че си струва да го научат всички пчелари.

Става въпрос за един нов метод за пречистване на восъка, и той се състои в това да разтопиш един казан с восък и да поддържаш в него температура от 80 градуса в продължение на поне 1 денонощие, а може дори и 2 денонощия. Получава се страхотен ефект. Дългия престой в разтопено състояние без никакво клатене или разбъркване позволява на мръсотиите да се РАЗСЛОЯТ и постепенно да се ОТДЕЛЯТ от восъка, ИЗПЛУВАЙКИ НА ПОВЪРХНОСТТА или ПАДАЙКИ НА ДЪНОТО.

Това е близко до ума и всеки ще си каже "Ами да, как не се сетих"? Да, ама и аз не се сетих до момента, до който това не стана случайно. Просто така се завъртяха събитията, че един казан престоя много дълго време в разтопено състояние. В резултат на това се получи следния интересен ефект - сутринта от машината започнаха да излизат тъмни основи и след около час се появиха такива хубави ярко-жълти основи, че чак да се чуди човек с какво е бил зареден този казан. А беше зареден с посредствен восък - смесица от пити във всички цветове на дъгата - такива, каквито се изкупуват от пчеларите. От такава смесица обикновенно се получават тъмно-жълти до оранжеви основи. Яркожълти се получават само от ярко-жълт восък. И сега в един момент получих яркожълти основи от мръсен восък. Първо се позачудих, а след това съобразих, че причината за това е дългия престой на восъка в разтопено състояние, който е позволил бавното утаяване на вещества и примеси, които са с тегло, много близко до това на восъка, и които в нормални условия на разтопяване за час-два няма как да бъдат отделени от него.

Ха-ха - ако този метод наистина не е описан никъде в литературата, можете да го наречете Метода на Матеев, и ако в бъдеще някой реши да пише книжка на пчеларска тематика, може да каже две три добри думи за мене. Ха-ха...... Иначе ефекта е поразителен - казан с изцяло черен и мръсен восък, събиран от отпадъците след всяка варка, просто се разтопява и се оставя така да стои 1-2 денонощия, и след това от този казан вадите над 70% прекрасен чист жълт восък. Невероятно, но факт. Никакви киселини, никакви окислители или избелители, никаква химия - просто топите восъка и го държите разтопен дълго време, за да имат шанс невосъчните примеси бавно-бавно да паднат на дъното или да изплуват на повърхността.

Като разход на енергия също не е кой-знае какво. Вече съм сложил електромер на машината и следя нейните енергийните разходи. Та за който не знае - разтопяването на около 100 килограма восък струва като електроенергия около 3 лева и после поддържането на тази температура струва около 1 лев на денонощие.

На практика всеки един пчелар би могъл да ползва този метод в къщи и сам да си пречиства восъка до ниво 90% прекрасен жълт восък и само 10% тъмна мръсотия. Просто трябва да се сдобие с хромникелов съд, да му сложи терморегулатор и топлинна изолация отвън и това е. Задължително трябва да е от хромникел, защото другите метали придават разни фалшиви цветове на восъка. Тоест вместо да го пречистят, допълнително ще го замърсят. След това трябва да има 2 крана на този съд - единия е най-отдолу за източване на мръсотията и един на височина около 10-15% от височината на съда. От този кран се точи чистия восък. При всяко едно разтопяване на восък задължително на дъното се сипва и около 2 пръста вода. Тя служи за разтворител на утаяващите се мръсотии. Без нея казана нагаря и после много трудно се почиства.

Ами това е всичко. Надявам се, че съм ви бил полезен.

vtaalev
03.03.2014, 23:25
Колега ''не слушай старило а слушаи патило''за филтрирането и според мен много добра оферта предлагаш за основи от собсвен восък а не от някви примеси плюс малко черен восък и малко ''белило''

gen09
15.03.2014, 00:06
Здравейте г-м Матеев,
Писах Ви на лични, разчитам на отговор тук или по телефон, както Ви е удобно.

Поздрави!

Mateev
15.03.2014, 10:18
Не ти отговорих, защото нямам достатъчно информация. Ти питаш колко восък ще отиде за 3000 основи, но за да изчисля, трябва да знам какви точно размери искаш да бъдат твоите основи. Иначе по втория ти въпрос мога да отговоря веднага:

Заплащането на труда и другите разходи по направата на основите може да стане по един от двата възможни начина:
1. Чрез удържане на последните 25% от восъка, останал в казаните на машината.
2. Чрез заплащане на 12 стотинки за всяка една произведена восъчна основа.
Забележка: Кашоните за по 50 основи и твърдата подложка от фазер в основата на всеки един кашон влизат в упоменатите по-горе цени.

Другия ти въпрос - Предлагам ли услуга САМО ДЕЗИНФЕКЦИЯ - отговора е НЕ или ДА С УГОВОРКИ поради следните причини:
1. Като ми блокираш казаните за 7-8 часа, ти всъщност ми блокираш цялата линия, но в същото време работниците трябва да са там и да им плащам надник.
2. Нямам достатъчно на брой съдове с подходяща форма, в които да излея стотици килограми течен восък.
Възможно е да ти направя тази услуга само ако си донесеш собствени съдове за течен восък и заплатиш пълните разходи за труд и енергия, но те няма да са кой знае колко по-малки от разходите за пълноценна работа на машината.

Сега като се замисля, ако всичкия ти восък се стопи, престои известно време, и после обратно се налее в съдове (калъпи), всъщност ще се получи услугата ХОМОГЕНИЗИРАНЕ И ПРЕЧИСТВАНЕ Ако се ползва и автоклава, ще стане ДЕЗИНФЕКЦИРАНЕ, ХОМОГЕНИЗИРАНЕ и ПРЕЧИСТВАНЕ.

ДЕЗИНФЕКЦИРАНЕ - избиване на всякакви спори и бактерии
ХОМОГЕНИЗИРАНЕ - всички пити придобиват ЕДНАКЪВ ЖЪЛТ ЦВЯТ
ПРЕЧИСТВАНЕ - боклуците падат на дъното на казаните и остават в последните 2-3 пити.

Такава услуга може би си струва да се предложи на пазара, но количествата восък трябва да са големи, за да си струват разходите. Иначе точно такава услуга е подходяща когато се изнася восък на запад - много на брой еднакви жълти пити с високо качество със сигурност ще вдигнат продажната цена.

Mateev
15.03.2014, 10:44
Хрумна ми дори идея как восъка да се оформи в много на брой напълно ЕДНАКВИ ПО РАЗМЕР блокове. Ами ще се използват прозрачни найлонови чували или кесийки. Прозрачни, за да се вижда какво има вътре и какъв е цвета. А за да придобият напълно еднаква форма трябва тези кесийки да се сложат в някакви еднакви калъпи - например от дърво.

Мога например с дървени греди и дъски да скова стотици еднакви килийки, и после да поставя във всяка една от тях найлонови пликове или чували, и след това смело да наливам восък. Това трябва да се пробва.

tsc1
15.03.2014, 12:44
Защо кесийки, които са безформени, а не кутийки за готови храни, които на машина се запечатват лесно херметично. Има огромно разнообразие от такива.

Mateev
15.03.2014, 22:05
Може, ако намеря подходящите по форма и размер. Ако това стане постоянен бизнес, може дори и да си направя матрица по мои си изисквания. Засега обаче се оглеждам за нещо готово, прозрачно и евтино за еднократна употреба. Ако някой види по магазините - нека да се обади.

спартак
15.03.2014, 22:20
Матеев, като стана въпрос за форми и т.н.,Какво мислиш за ароматни свещи от 100% восък. Отливките са силиконови, имаш на практика не изчерпаем ресурс -восък.

Mateev
15.03.2014, 22:23
Ха-ха.......

Силиконови матрици за свещи имам десетина. Имам и фитили няколко вида. Купих си ги от поляците. Въпросът е, че нямам достатъчно восък, иначе бих пробвал и този бизнес .............

Между другото като каза АРОМАТНИ - някой да знае откъде мога да си купя подходящи аромати за свещи, както и оцветители за свещи?

спартак
15.03.2014, 22:29
Недей, дядо поп ще те гълчи. Там е територия на църквата. Шегувам се .Че толкова ли нямаш достатъчно восък.Като гледам онлайн търговците на свещи правят пачки от давна.

tsc1
15.03.2014, 23:14
Може, ако намеря подходящите по форма и размер. Ако това стане постоянен бизнес, може дори и да си направя матрица по мои си изисквания. Засега обаче се оглеждам за нещо готово, прозрачно и евтино за еднократна употреба. Ако някой види по магазините - нека да се обади.
Отиваш в магазин от някоя верига и гледаш на щанда за готовите храни етикетите. Като си харесаш размер звъниш на производителя и ти казва от къде си набавят опаковките. Утре ще ти премеря обема на три, които се мотаят тук. Отдолу на дъното са щамповани размерите, но не и обема.

gen09
17.03.2014, 10:29
Здравейте,

Размерите на восъчната основа са 410/200мм.

Поздрави!

Mateev
17.03.2014, 10:45
В предишните постинги вече написах, че машината е настроена на такава дебелина на основата, щото 1 кв. дециметър да тежи 8 грама. Една основа с размери 410х200 има 8.2 кв.дм и ще тежи 65.6 грама. За 3000 основи ще са необходими 196.8 килограма чист восък. Машината ще се зарежда на 2 пъти с по 100 килограма восък + още 10 килограма на зареждане, които ще остават на дъното на всеки казан, и в които ще концентрират боклуците от цялата партида.

gen09
19.03.2014, 07:15
Здравейте,
Тъй като съм начинаещ и нямам собствен восък трябва да закупя цялото количество, а изкупната цена е доста висока.
Към момента нямам възможност да ги поръчам при вас.
Когато имам собствен восък с радост бих поръчвал при вас.


Успешен ден!

Диян Димитров
19.03.2014, 10:58
Г-н Матеев, имам следния въпрос: Бенефициент съм по мярка 214 на ПРСР. Там изискването за восъчните основи е да бъдат произведени от собствен восък, добит от сертифицирания пчелин. При проверка от сертифициращия орган или разплащателна агенция аз трябва да докажа, че вложените от мен основи отговарят на това изискване. Ако се възползвам от вашата оферта за производство на восъчни основи на ишлеме ще получа ли някакъв документ /фактура или нещо подобно/ удостоверяващ това ? И ако се кооперираме примерно двама или трима пчелари за да направим изискуемия от Вас минимум от 100 кг., възможно ли е всеки от нас да получи такъв документ?

Недялко Атанасов
19.03.2014, 21:21
Матеев трябва да е сертифициран за биологично производство, восъка дори и да е твой някой от сертифициращите фирми не го признават,или поне документите,в момента ако не се лъжа има един сертефициран за преработка на био основи,втория е на път можеби до месец или по-рано.Ако и Матеев се сетифицира ще можеш както ти така и други пчелари които са по био пчераство да му карат восъка си и всичко да е ОК.

Mateev
19.03.2014, 21:28
Точно това правя и в момента - полагам усилия да сертифицирам помещението и машината по GMP и HACCP, а след това сертификация и за БИО. Просто ще отнеме време и пари, но няма как - започнал съм го.

Диян Димитров
20.03.2014, 09:10
Благодаря за отговорите. Надявам се, че когато приключите със сертификацията ще бъдем своевременно оповестени, защото сега се налага да убеждаваме проверяващите, че сами си леем основите с ръчни преси.
Ще има ли промяна в условията на ишлемето след сертифицирането ?

valaz
08.04.2014, 19:24
Матеев, би ли споделил, с какъв размер са килийките на твоите восъчни основи? Попаднах на интересни статии по този въпрос.
http://www.beesnatural.com/naturalno-pchelarstvo/63-prirodosyobrazno-pchelarstvane-po-metoda-na-ed-i-dii-lysbi

scutellator
08.04.2014, 19:51
Valaz, първо трябва да започнеш да пушиш неограничени количества дневно биологично произведени весели билки. Ха ха ха. След това да чакаш африканизираните пчели да преминат Мексиканската граница. Пък след това... ще е все тая с каква килийка работиш.

Mateev
09.04.2014, 22:57
Матеев, би ли споделил, с какъв размер са килийките на твоите восъчни основи? Попаднах на интересни статии по този въпрос.
http://www.beesnatural.com/naturalno-pchelarstvo/63-prirodosyobrazno-pchelarstvane-po-metoda-na-ed-i-dii-lysbi

Килийките ми са 5.35 мм. Такива са килийките на всички Български производители, такива са и в почти цяла Европа. Такива ги правят и пчелите, когат решат да градят далаци. Както виждаш - има пълно единодушие и единомислие.

jorors
26.03.2015, 20:28
Малко да раздвижим темата. Пускам малко снимки от изработката на основи с мой восък. Восъка е само от разпечатки и е с перфектно качество.
3852
А ето и основите излизащи от машината.Качество перфектно! Те са само от восък и то с гарантирано качество.
385338543855

g_ker
26.03.2015, 21:44
Какви са условията и как може да се осъществи ишлемето.

Mateev
26.03.2015, 22:58
Събираш поне 100 kg восък и идваш в Габрово. И после само седиш и гледаш. Ако восъка ти е хубав, основите стават перфектни. Правят се точно по твоя размер на твоите си рамки, така че носи една, за да я премерим.

Пламен Керчев
12.10.2017, 00:30
Има ли промяна в условията и цената за изработване на основи на ишлеме. Издавате ли протоколи за БИО пчеларите. За 200кг. восък, колко време ще е необходимо за превръщането му в основи.

nikola.vladov
18.04.2018, 21:17
Вчера носих восъка в Габрово. Сменили са фазера на дъното на кашона с картон. Нещо не ми хареса и днес у дома препакетирах всички кашони и сложих фазер. Колегите които имат фазер нарязан могар да си го ползват него ако го носят. Качеството на основите е супер.