PDA

Виж пълната версия : Роене на кошер



Marian
02.02.2014, 18:26
Здравейте.
Имам един много деликатен въпрос: Преди 3 месеца съседа(дядо на 84години) ми подари 1 кошер многокорпусен 10 рамков пълен с пчели и зазимен. Останалите кошери ги продаде и замина при сина си в Италия. От тогава до сега много чета. До тук добре! Въпросът ми е КАК ОТ ТОЗИ КОШЕР ДА ГИ НАПРАВЯ ТРИ ТОВА ЛЯТО. Ако може ще съм благодарен на повече подробности тъй като сега се уча.

evgeni.filimonov
02.02.2014, 19:29
С много четене и помощ от пчелари или от тук. Предполагам, че ти е дал поне още два корпуса. На колко корпуса е зазимено семейството ?
Рамки дал ли ти е ? Дай повече инфо.

М.Петров
02.02.2014, 19:30
Изтегли си "Техники прилагани при работа с Лр кошери" има го в торентите.Ето откъс:
http://vbox7.com/play:d0b998d72b

Marian
02.02.2014, 21:19
Кошера е зазимен на седем рамки. Нямам други корпуси и изградени рамки.

Петър84
02.02.2014, 21:42
Кошера е зазимен на седем рамки. Нямам други корпуси и изградени рамки.

Да не е дадан-блат кошера?

Marian
03.02.2014, 19:10
Кошера е 10рамков многокорпусен.

TeodorTodorov
03.02.2014, 21:00
Кошера е 10рамков многокорпусен.

Предполагам според моето скромно мнение това е слаба отводка направена късно и не добре развита

Вълчан
03.02.2014, 22:02
Кошера е зазимен на седем рамки. Нямам други корпуси и изградени рамки.

Първо: намираш, купуваш, правиш нови корпуси, дъна, покривни дъски, капаци и рамки.
Второ: края на февруари започваш да храниш с твърда храна до април, след това със сироп. Слагаш основи за градеш и ... купуваш си някоя книги по пчеластво и четеш! Ако искаш да гледаш пчели , четеш, четеш, прелагаш четеното, експементираш. И ако нещо не ти е много ясно или се съмняваш, питаш! Успех!

kuline
03.02.2014, 22:14
До колегата Мариан!
В мой пост по друга тема го казах, но пак ще повторя:
Запознай се с пчелар от твоя район. Помоли го на практика да ти покаже, какво и как се прави и след това си задай въпроса. В противен случай рискуваш да се объркаш тотално.

evgeni.filimonov
05.02.2014, 10:14
О, няма начин да не стане каша в главата ти.
1. Купуваш три нови кошера, ЛР на три корпуса.
2. Започни да храниш съществуващото семейство - за да не го отваряш, слагай тестообразна храна в хранилката, като махнеш преградката. Времето е меко, пчелите ще се качат и ще взимат храната. Затопли покривната табла с някакви стари дрехи, като ги сложиш над нея.
3. Март месец прегледай семейството и ако има стар мед около пилото, надрасквай капачетата с вилица и напръскай с пулверизатора с водичка. После разпечатвай и крайния мед и слагай питата до пилото.
4. Ако тръгне добре семейството , по време на овошките слагай основа на втора позиция, след 4-5 дни я преместваш до пилото и така докато не ти изградят 3 основи и да запълнят корпуса, да стане гнездото на 10 рамки. Като изпълнят корпуса с пило и пчели, премести семейството в новия кошер. При преместването в новия кошер, взимаш още един корпус и го слагаш над дъното , а над него корпуса с пчелите. Преди това да си приготвил сковал, обтелил и приготвил 10 рамки с основи. Приготви си и 2 преградни дъски с които да стесниш долния корпус, да стане 8 рамков. Долу слагаш в двата края по една преградна дъска и допълваш корпус с 6 основи, като в средата смъкваш две рамки със запечатано пило, заедно с пчелите. Майката не търсиш. На тяхно място в горния корпус слагаш 2 основи, но не една до друга. На следващата седмица смъкваш нови две рамки със запечатано пило и качваш горе отново 2 основи. След още една седмица, предполагам вече ще е силно семейството и топло времето, тогава можеш да завъртиш корпусите и да допълниш с основи и да развиеш семейството на два корпуса. През цялото това време подавай по малко сиропче, да им помагаш да се развиват по бързо и да градят основите.
5. После разделяш на три основното семейство, без да търсиш майка или както си решиш. И ето ти три семейства. Разпределяш пилото равномерно, така че и в трите семейства да има и открито и запечатано пило и мед, разбира се. Подхранваш с рядък сироп, защото двете нови семейства ще останат за няколко дни без летящи пчели, които до носят вода и нектар. После започваш отново от точка 4.
Успех.

jordanov
05.02.2014, 11:17
По принцип е така, но първа точка не е императивна, нали ? Ами ако поиска да се пробва сам да си ги направи, може би не е толкоз сложно ? Все пак това са едни 300 лъва, дето ще му трябват прим. за центрофуга и туй-онуй. Или пък с повечко късмет от някой друг дядо ще си купи два кошера с тия пари и до края на сезона току-виж избил инвестицията.

evgeni.filimonov
05.02.2014, 13:02
Да, така е, трябва да прави нещата според собствените си намерения и възможности. Това е само пример.

suni
05.02.2014, 16:19
По принцип е така, но първа точка не е императивна, нали ? Ами ако поиска да се пробва сам да си ги направи, може би не е толкоз сложно ? Все пак това са едни 300 лъва, дето ще му трябват прим. за центрофуга и туй-онуй. Или пък с повечко късмет от някой друг дядо ще си купи два кошера с тия пари и до края на сезона току-виж избил инвестицията.

Ако мислиш само за това кога ще си избиеш парите, според мен ще згрешиш някъде. Концентрирай се върху работата и каквото стане. Знам го от личен опит. Спорна работа!;)

jordanov
06.02.2014, 14:09
О да, пчеларството никога не е било сиромахомилски занаят по нашите земи, само че още от времето на Марко Вачков Пчеларят е бил олицетворение на грамотност, природен интелект, трудолюбие и разумна пестеливост. Съгласен съм че вече сме 21 век и комерса, лакомията и безумното харчене са символите на новата религия, но аз си падам малко по старите школи.
Сори за офтопика.

Marian
06.02.2014, 21:53
Благодаря много за съветите които ми давате.Днес посетих пчеларски магазин.Там ме посъветваха да си взема храна за пчели-BEE TONIC GOLD и СТАРТОВИТ. Посъветваха ме да ги сложа при първа възможност за да подсиля семейството.

BUGI
08.02.2014, 01:05
Здравейте.
Имам един много деликатен въпрос: Преди 3 месеца съседа(дядо на 84години) ми подари 1 кошер многокорпусен 10 рамков пълен с пчели и зазимен. Останалите кошери ги продаде и замина при сина си в Италия. От тогава до сега много чета. До тук добре! Въпросът ми е КАК ОТ ТОЗИ КОШЕР ДА ГИ НАПРАВЯ ТРИ ТОВА ЛЯТО. Ако може ще съм благодарен на повече подробности тъй като сега се уча.

Не деј да се б-рзаш.
Всичко ште дојде на мјастот когато трјабва.
желаем ти успех

Недялко Атанасов
09.02.2014, 20:27
Здравейте.
Имам един много деликатен въпрос: Преди 3 месеца съседа(дядо на 84години) ми подари 1 кошер многокорпусен 10 рамков пълен с пчели и зазимен. Останалите кошери ги продаде и замина при сина си в Италия. От тогава до сега много чета. До тук добре! Въпросът ми е КАК ОТ ТОЗИ КОШЕР ДА ГИ НАПРАВЯ ТРИ ТОВА ЛЯТО. Ако може ще съм благодарен на повече подробности тъй като сега се уча.Ако имаш вино,ракия и мезе си добре ,и попитай пак на 01.04.,ако ги нямаш дотогава чети,чети.....

Marian
10.02.2014, 19:06
Честит праздник колеги. Наричам ви колеги защото се надявам и аз да стана пчелар.
Бъдете живи и здрави. Дано тази година да бъде много медоносна.

Marian
10.04.2014, 18:20
Здравейте колеги. Да се похваля какво съм направил досега:
1. Разбирам малко от дърводелство и си сковах 3 кошера.
2. Купих 10 рамки и 10 восъчни основи,сковах ги,обтелих ги и им сложих основите.
3. На 22март сложих една рамка в кошера.
4. На 28март махнах стиропора в края за да освободя място и сложих втора рамка.
5. На 2април махнах преградната дъска и сложих трета рамка.
6. На 9 април преместих семейството в новия кошер (всичко съм правил и ще продължа да го правя по изчерпателния съвет на колегата evgeni.filimonov).
Сега въпросът ми е колко рамки ще може да изгради това семейство защото аз нямам готови изградени рамки

Ангел Йосифов
10.04.2014, 18:54
Мариане,Генчо освен за пчелите,обясни ли ти в кои теми какво да се пише,Тази тема е за роене.Ти как мислиш роиш ли или развиваш семейство?

Marian
10.04.2014, 19:21
Доколкото разбрах трябва първо да се развие семейството докато напълни всички вече 18 рамки(стари рамки-8 и нови рамки- 10) след което да го разделя на 3 равни части. Прощавайте но въпросът ми е след като ги разделя нали пак ще трябва да им слагам рамки за градене на новите 3 семейства. Ще могат ли толкова много рамки да изградят?

kuline
10.04.2014, 19:35
Доколкото разбрах трябва първо да се развие семейството докато напълни всички вече 18 рамки(стари рамки-8 и нови рамки- 10) след което да го разделя на 3 равни части. Прощавайте но въпросът ми е след като ги разделя нали пак ще трябва да им слагам рамки за градене на новите 3 семейства. Ще могат ли толкова много рамки да изградят?
Ще се наложи и постоянно да пълниш хранилките.
Прочети пост 20 и се коригирай.

Искрен Мутафов
10.04.2014, 21:03
Мариане,Генчо освен за пчелите,обясни ли ти в кои теми какво да се пише,Тази тема е за роене.Ти как мислиш роиш ли или развиваш семейство?


Ще се наложи и постоянно да пълниш хранилките.
Прочети пост 20 и се коригирай.


Абе човека си има 7 мнения, той си я е започнал тая тема и си пише упорито само в нея... ...тя си е "негова"!!!