PDA

Виж пълната версия : Кой ще ходи на събранието в петък в Плевен?



koragroup
31.01.2014, 11:05
Имам предвид срещата по повод очередяването на новата Национална Пчеларска организация или асоциация....
Аз имам голямо желание да отида. Но ако няма да се случи нещо съществено и няма да отидат хора, които да се изправят срещу статуквото, може посещението ми в Плевен да премине в "съботна разходка с елементи на бит-пазар".
Ако отида, ще задам няколко въпроса на "досегашните". Главния от тях е като толкова години са "начело", какво са свършили и с какво се гордеят най-много?
Та казвайте, кой мисли да ходи и ако искате да си "чукнем една среща" преди началото.

medved68
31.01.2014, 11:33
и какво като ги зададеш тия въпроси?
На първия ще те затрупат с безсмислени отчети , а на втория ще те довършат с такива "факти " който ти няма как да провериш и няма да ти остава нищо друго освен да кимаш разбиращо ,ще се почустваш глупаво и ще си седнеш на мястото като виновно дете.
ако ще се прави революция тя се подготвя внимателно и се действа бързо и най-важното безмилостно!

koragroup
31.01.2014, 11:40
Е тъй де. Нали и аз затова питам. Ако ще съм само аз... да не си губя времето.
Като ми отговорят така, ще помоля да си кажа мнението, че срещата е свикана, за да обясни на пчеларите как досегашните "лапачи" ще продължат да лапат. Ще им тегля една майна в очите и ще си отида. Няма да седа да им слушам лъжите я...

Mateev
31.01.2014, 20:33
Аз пък сега научавам, че в петък ще има толкова важно събитие. Със сигурност бих отишъл на него, защото още от четвъртък ще съм в Плевен. Поляците са докарали за това изложение една разпечатваща и центрофугираща машина - пълен автомат, и сме се разбрали с тях да ми я демонстрират още предната вечер, преди да е станала навалицата на другия ден. После ще има хапване-пийване и на другия ден на свежа глава с удоволствие бих отишъл на едно такова събрание, за да видя с очите си кои са врагове и кои - приятели, и да си изясня веднъж завинаги има ли почва пчеларството у нас и дали има шанс нещата да се оправят без революция.

scutellator
31.01.2014, 21:52
И с революция няма да се оправят:sorry:

koragroup
03.02.2014, 09:20
Мдааааа...
Ясно. Добре са си опекли работата "лидерите". Времето, деня, а и аудиторията сигурно е подбрана внимателно. А изненади няма да има. Ще има сумтене под мустак, шушукане на групички и злобни погледи. А после гневни изказвания... във форума... облечени в "геройската" анонимност на никнейма.

Благодаря на включилите се.
Моля модератор или админ да изтрие темата.
Поздрави.

Mateev
03.02.2014, 10:47
Напротив. Аз твърдо ще отида, заедно с поне още 2-ма пчелари. BeeVarna също ще бъде там. Призовавам и всички останали пчелари да дойдат на срещата. Колкото по-много, толкова по-добре.

Ангел Йосифов
03.02.2014, 11:06
Паричен поток= храна,енергия,живот...и много паразити.Кога един паразит ще напусне ДОБРОВОЛНО тялото?

Mateev
03.02.2014, 11:16
Ами трябва да бъде задушен, отровен, смачкан и т.н. При всички случаи напускането на тялото става не доброволно, а с насилствени действия. Понякога има много упорити и устойчиви паразити, които здраво са се вкопчили в тялото и нормалните средства за лечение не им действуват. При този тип паразити се трябва да се предприемат много на брой необичайни и авангардни действия, от много на брой доктори, и то с пълна сила и то за продължителен период от време, за да сме абсолютно сигурни, че паразита окончателно е напуснал тялото, и че за в бъдеще няма дори и да си помисли отново да се върне .............

scutellator
03.02.2014, 12:47
Няма нищо лошо, но малко е трудно пчеларите да бъдат единодушни. За едни, проблемът няма да са паразитите, а например липсата на "една единна организация", липсата на субсидии, пари за опрашване, за боядисване на кошерите, за подхранване.... , дебелината на кошерите по програмата; или пък ще е трудно да се постигне общо мнение дали и кои от паразитите са такива и кои от тях не са.

Да приемем че нещата се развият по най-оптимистичния за нас вариант и организма на пчеларя бъде тотално изчистен от всякакви гадинки, липсват авторитетни личности с достатъчно далновидност, че да поведат нещата в положителна ( въздържам се да кажа правилна) посока. Ако въобще такива пчелари (и не само) съществуват някъде, то гласът им ще бъде заглушен от мнозинството.

Пчеларството има бъдеще само ако бъде наложен тоталитарен режим, при положение че той се оглавява от алтруистично насочена личност притежаваща необходимите знания. Т.е. шанс има единствено ако "дядо Иван от Русия дойде и ни освободи". То и повечето пчелари това и чакат, но .... няма да стане.

jordanov
03.02.2014, 15:43
...тоталитарен режим...

Ще ми бъде ужасно мъчно ако те обвинят в противоконституционствува телство.

Недялко Атанасов
03.02.2014, 15:53
play.novatv.bg/play/354189?autostart=true Нещо много мъдро показало през соц. времето, че всички са доволни.Финално изречение след 24.30мин.

MARAMED
03.02.2014, 21:07
Много е хубаво, че има хора които мислят за прчеларството в България.Но от прочетените мнения не видях нищо градивно.Да отидеш на такава среща трябва да имаш готови предложения."Революция" се прави лесно с подходящи хора. "Паразити" се онищожават лесно с подходящи средства.Създаването на организация която да кореспондира с държавата е трудно нещо.tube;

kuline
03.02.2014, 21:10
Много е хубаво, че има хора които мислят за прчеларството в България.Но от прочетените мнения не видях нищо градивно.Да отидеш на такава среща трябва да имаш готови предложения."Революция" се прави лесно с подходящи хора. "Паразити" се онищожават лесно с подходящи средства.Създаването на организация която да кореспондира с държавата е трудно нещо.tube;

Много си прав!

Ангел Йосифов
03.02.2014, 21:22
Много е хубаво, че има хора които мислят за прчеларството в България.Но от прочетените мнения не видях нищо градивно.Да отидеш на такава среща трябва да имаш готови предложения."Революция" се прави лесно с подходящи хора. "Паразити" се онищожават лесно с подходящи средства.Създаването на организация която да кореспондира с държавата е трудно нещо.tube;

Градивността от поста ти лъха от първата до последната дума.

kuline
03.02.2014, 21:33
Градивността от поста ти лъха от първата до последната дума.

Мисля, че не си прав колега, за това че го кориш, но ако посоча аргументи за това, ще си навлека хиляди упреци от потребителите на форума.

koragroup
03.02.2014, 21:39
От всички постове на тази страница, нито един не гласи "аз ще отида да си кажа мнението..." така че моля, не се критикувайте един друг!

Ангел Йосифов
03.02.2014, 21:45
Мисля, че не си прав колега, за това че го кориш, но ако посоча аргументи за това, ще си навлека хиляди упреци от потребителите на форума.


Нее укор,а само констатация,но все пак се извинявам.
Иначе на изложението ще ходя в петък.

kuline
03.02.2014, 21:55
Нее укор,а само констатация,но все пак се извинявам.
Иначе на изложението ще ходя в петък.
Добре е, когато човек намира сили да се извини, въпреки убежденията си, така новорегистрираните ще са по-дейни в своите постове. Защото новорегистриран, не е равносилно на лаик в пчеларството.

koragroup
06.02.2014, 23:30
За съжаление, окончателно няма да мога да се появя в Плевен утре.
Затова ще споделя мнението си тук, ако има някой, който го споделя и ще бъде на срещата... няма да претендирам за авторство ;)

"То няма кой знае какво да се казва. Просто всичко да правят на обратно. Т.е. да работят повече за интересите на пчеларите отколкото за собствените си интереси.
Трябва да има обществен контрол на дейността на Националната организация. Т.е. да има сайт или ФБ страница, където да се публикива всяко действие или документ, който излиза или влиза в нея. ПУБЛИЧНОСТ! Трябва да има място, където "работни групи по региони" или местни огренизации да дават предложенията си и където да се казва какво е свършено по тях. На това място да има инфо център, който дава информация за всичко важно, което се случва в бранша и всичко свързано с него. Субсидии, мерки, ветеринари, регистрации, срокове и т.н. Разбирате какво имам предвид. Финансирането със сигурност може да дойде от някоя програма на ЕС. Ако няма подходяща, те ще си я саздадът. УС трябва да са задължени да отговарят на всеки зададен въпрос от "работните групи" или местни организации. Мсеки месец трябва да има отчет на дейността на НПО.
Хората, които работат в Националната организация (не повече от 5-10 човека), трябва да са ЗАПЛАТЕНИ! Членовете на УС да не са, само баш председателя.
Като предолжение ( което на истина не вярвам че някой ще допусне да мине) мисля, че шефовете, зам-шефовете на Пчеларски организации и членове на техните семейства не трябва да имат право да получават средства по програми от ЕС. Целите огранизации да могат, но само по общи мерки - популяризиране, добри практики и т.н.

Ако се сетя още нещо пак ще пиша.
Поздрави,
Жоро

Недялко Атанасов
07.02.2014, 11:22
Корчев,ми то на баш шефовете тези мерки са им цел, друго не им и трябва.

koragroup
07.02.2014, 12:25
Корчев,ми то на баш шефовете тези мерки са им цел, друго не им и трябва.

Затова казвам да не кандидатстват еднолично а "Целите огранизации да могат, но само по общи мерки - популяризиране, добри практики и т.н." - и в допълнение, за да има кой да им упражнява контрол, нека тези мерки да са под контрола и в отчета на новата НПО.

Димитър Бонев
07.02.2014, 12:56
... и в допълнение, за да има кой да им упражнява контрол, нека тези мерки да са под контрола и в отчета на новата НПО.
Това значи пълна липса на контрол. Та нали досега точно те усвояваха тези средства. Някъде да има публикация какво е постигнато, какви са ползите и т.н. Няма нищо.

Искрен Мутафов
07.02.2014, 18:40
Здравейте!

Първи отзиви от събранието в Плевен:

-може би скоро(още тази вечер, предполагам) ще бъде пусната нова тема, но все пак резултатите са че форума ще има двама представители от общо 15 - които ще изработят устава на новата единна пчеларска организация, независимо какво ще бъде нейното име.
-имаше много страсти и изпълнения....

...но за сега толкова от мене, че ме зове петъчният нощен живот на Плевен.

С някой ще се видим утре(Жорка, звънни сутринта като дойдеш - аз най-веройтно ще съм на 12ет).

Поздрави от Плевен!

koragroup
07.02.2014, 18:59
Ееее супер!
Тъкмо щех да пиша, че никой не разказва...
Това е чудесна новина. Ще се чуе гласът народен, а ще имаме инфо от първа ръка.
За страстите и емоциите, вярвам и съжалявам че не можах да видя на живо, ама ще разказваш утре!
Да сме живи и здрави, към 10 сме там.

Димитър Бонев
07.02.2014, 19:26
Поне от това, което получих като информация на първо четене, стигам до извода, че е стартирана същата процедура, като преди 5 години. Обединение, по начина по който се прави ще доведе до същия резултат, като преди 5 години. Следват още 5 години разруха със същите лидери борба за усвояването на малкото пари които останаха за пчеларството и в крайна сметка задълбочаване на кризата. После пак ще правим обединение, но както са тръгнали нещата само след още един цикъл няма да има какво да обединяваме. Вместо обединение, днес пак е посято семето на разцеплението. Видно е че тези хора по-скоро трябва да си подадат оставките, отколкото да обединяват пчеларите. Всички замесени до момента трябва да се оттеглят, като в това число считам и себе си, тъй като и аз съм участвал в ръководството на СБП, макар и за една година. Трябват млади амбициозни и находчиви лидери. Има ги между нас. Не виждам защо трябва да се кланяме пред хора, които са доказали, че не могат или не искат да направят нищо за сектора.

Mateev
08.02.2014, 11:21
Аз много съжалявам, че ти не дойде. Трябваше да бъдеш там. В момента има избрана нова работна група, в която участвуват всички стари лидери + няколко нови човека, които аз не ги познавам. Интересното е, че всичките те ги предложи един единствен пчелар. Избора стана много набързо и много претупано, в отсъствието на старите вождове и на пловдивската група, които напуснаха заседанието. В работната група участвувам и аз и Bee Varna, защото се самопредложихме. Ако и Бонев беше там, щяхме да изберем (самопредложим) и него. А сега стана така, че пак един или двама човека ще бъдат хвърлени в устата на лъва. Дано да не греша и дано този път наистина се случи нещо ново.

Според мене причината да има малко наши представители е една единствена и виновниците сме си самите ние. Трябваше да присъствуват повече наши хора и да ги изберем.

Може би все още не е късно. В Пловдив ще има аналогична паралелна среща, организирана от недоволните от тази среща. Този път всички трябва да сме там, и ако ще се създава някаква паралелна организация, в нейната работна група трябва да присъствуват повече хора от нашите.

Ивайло Георгиев - ingivo
08.02.2014, 17:20
Още няколко години трябват . Никой не е вечен .

Искрен Мутафов
08.02.2014, 21:42
Аз много съжалявам, че ти не дойде. Трябваше да бъдеш там. В момента има избрана нова работна група, в която участвуват всички стари лидери + няколко нови човека, които аз не ги познавам. Интересното е, че всичките те ги предложи един единствен пчелар. Избора стана много набързо и много претупано, в отсъствието на старите вождове и на пловдивската група, които напуснаха заседанието. В работната група участвувам и аз и Bee Varna, защото се самопредложихме. Ако и Бонев беше там, щяхме да изберем (самопредложим) и него. А сега стана така, че пак един или двама човека ще бъдат хвърлени в устата на лъва. Дано да не греша и дано този път наистина се случи нещо ново.

Според мене причината да има малко наши представители е една единствена и виновниците сме си самите ние. Трябваше да присъствуват повече наши хора и да ги изберем.

Може би все още не е късно. В Пловдив ще има аналогична паралелна среща, организирана от недоволните от тази среща. Този път всички трябва да сме там, и ако ще се създава някаква паралелна организация, в нейната работна група трябва да присъствуват повече хора от нашите.

Там ще сме(в Пловдив) - то е от ясно по-ясно, но какъв е смисъла да влезне които и да е в работната групата, ако няма да има възможност да присъства редовно на заседанията. Именно това беше причината да не се "самопредложа" - то всички присъстващи в залата ако бяха се самопредложили щяха да бъдат избрани за членове на работната група, май основният критерий беше да са нечетен брой за да няма равенство на гласовете(ако няма отсъстващи или въздържали се)...

Mateev
08.02.2014, 22:18
Не, основния критерий беше човека да има желание наистина да свърши нещо полезно, доброволно губейки част от времето и парите си. Наистина всеки, който се беше самопредложил, вероятно щеше да бъде избран. Но това щеше да означава, че този човек има някакви идеи за промяна и иска да ги приложи на практика. Не ни трябва работна група, която да не можем да я съберем на едно място, и така да няма кворум. Ако с тази работна група се случи нещо подобно, значи наистина не са избрани подходящите хора. И знаете ли - ако тази група се провали по причина хронична липса на кворум, ще започна да си мисля, че пчеларите в България наистина заслужават положението, в което са изпаднали.

Ruslan
10.02.2014, 10:26
Копирам призива си и в тази тема, с надеждата да достигне до повече колеги от форума.

Аз предлагам да намерим начин членовете на този форум, които подкрепят Матеев, да декларираме тази подкрепа.Това според мен ще има тежест при разговорите и обсъжданията.Така и Матеев, ще има самочувствието и увереността, че зад него стоят много хора.Трябва да застанем зад хора като Матеев и Бонев, това е последен шанс!Да загърбим дребните страсти, да дадем доверието си.Не можем всички да участваме в работата по това учредяване, затова трябва да ги подкрепим.
Предложете начин да направим тази подкрепа официална, с имена, с брой пчелни семейства.Нека видят, че зад тези хора стоят реални пчелари!
Отново ви призовавам, да загърбим дребните страсти, ако продължаваме както до сега, "вождовете" ще си оплетат кошницата и това ще е краят!
Това е последния влак!

Ангел Йосифов
10.02.2014, 16:17
че зад тези хора стоят реални пчелари!

Съгласен.Но,има малък проблем.Не всички,които биха желали да подкрепят Матеев,са регистрирани пчелари,което ги прави "НЕРЕАЛНИ пчелари".Надявам се да греша.Успех!

Ruslan
10.02.2014, 16:33
Това е така, но до този момент, за съжаление не съм припознал нито една от съществуващите организации, като такава, която да защитава интересите на пчеларите и моите в частност.Затова сега съм готов, да дам своя кредит на доверие на г-н Матеев.

koragroup
10.02.2014, 17:56
Ами ако смятате за удачно, да пусна една тема с анкета "Подкрепяте ли Матеев да ви представлява при учередяването на НППО?" и възможност всеки който гласува да напише регистриран ли е като ЗП и колко семейства гледа.

ivootur
10.02.2014, 18:07
Най-добре ще е така.

koragroup
10.02.2014, 18:13
Нека и г-н Матеев да си каже мнението.

Totevski
10.02.2014, 19:09
Ами ако смятате за удачно, да пусна една тема с анкета "Подкрепяте ли Матеев да ви представлява при учередяването на НППО?" и възможност всеки който гласува да напише регистриран ли е като ЗП и колко семейства гледа.

Да, тази идея е добра. Макар и неофициални, данните от тази анкета ще са много показателни. Стига всички да си дадат мнението. Така г-н Матеев ще знае на какво може да разчит и каква подкрепа може да има. Но нека и г-н Матеев си изкаже мнението за такава анкета.
В една друга тема прочетох и за предложение за референдум по редица пчеларски въпроси. Също много добра идея. Но едва ли сегашното ръководство ще организира нещо подобно. Просто нямат никъкъв интерес от това - да чуят мнението на хората. За това трябва промяна в управлението на българското пчеларство, а после и този референдум. Просто най-накрая нещо трябва да се промени.

Искрен Мутафов
10.02.2014, 19:14
Съгласен.Но,има малък проблем.Не всички,които биха желали да подкрепят Матеев,са регистрирани пчелари,което ги прави "НЕРЕАЛНИ пчелари".Надявам се да греша.Успех!

Ами да се регистрират....
Но, не бъркайте регистрациите, хората може да не са регистрирани като ЗП-та(и както там някой на срещата каза, мисля че беше Младен Котларски - "Само да си имат зелено картонче" - цитирам го по памет, може да е леко неточно), неозначава че не са регистрирани в регистрите на БАБХ(ВетИС) - дори и едно пчелно семейство да имаш, то сега действащиият закон те задължава да отидеш в Областнота Агенция по Безопастност на Храните(това са ветеринарните лекари) и да се регистрираш, какви документи и договори с участъковият лекар, договор за мястото където са настанени пчелите или нотариален акт ще ти искат - трябва да се пита на място, те там "всеки ден имат различни, нови изисквания"... Има и такса за регистрациа 20-25 лева, може и малко нагоре да е, зависи от броя който ще регистрира човек.
Ако дадени пчелни семейства не са регистрирани във ВетИС, то те са извън закона, респективно собствениците им го нарушават - е, няма как с пчели извън регистрите да претендираме за каквото и да било. Аз тия неща ги писах и в темата когато обсъждахме новият Закон за пчеларството, чието приемане за сега е отложено, временно - за представителносста и тежестта на съответните организации които ще съставляват новата Национална Пчеларска организация, всичко да е на база на регистрирани пчелни семейства във ВетИС.

Mateev
10.02.2014, 19:16
Нека и г-н Матеев да си каже мнението.
Нямам какво да казвам, пък и не е необходимо. Аз съм за демокрацията при вземането на решения, а висша форма на демокрация е именно референдума. Тоест много на брой хора да подкрепят някаква идея или някакъв човек. Не мога да знам кои ще са бъдещите лидери, нито какви промени ще инициират те в Закона за Пчеларството, но знам че ако това са наистина демократично избрани лидери, то и промените в закона ще са СПРАВЕДЛИВИ, защото наистина ще отразяват мнението и желанието на МНОЗИНСТВОТО.

Та аз съм борец за ДЕМОКРАЦИЯ, а не борец за ЛИДЕРСТВО. Мога временно да загубя част от личното си време и пари, за да спомогна за въвеждането на ред и справедливост, но не желая на 100% да се ангажирам и така да си затривам бизнеса. Ако ще ме подкрепяте, то това ще е с уговорката, че е временно и то само до момента, до който се създадат истински ДЕМОКРАТИЧНИ СТРУКТУРИ. След това вече спокойно можем да оставим съдбата на пчеларския бранш в ръцете на тези структури.

Колкото до окончателната съдба на Закона за Пчеларството - такъв, какъвто ще го изковат ДЕМОКРАТИЧНИТЕ структури - в това отношение съм напълно спокоен, защото моите възгледи за бъдещето на пчеларството се покриват на 99% с възгледите на всеки един пчелар, с когото съм имал шанса да се запозная и да поговоря лично на тази тематика. Въобще ние пчеларите нямаме почти никакви проблеми помежду си. В 99% от случаите мечтаем за едно и също, мислим за едно и също и се надяваме на едни и същи законодателни промени. Не са чак толкова много пчеларските проблеми, и техните разрешения са прости и логични. По-голямо единомислие едва ли ще се намери в някой друг бранш. При това положение е цяло чудо, че последните 10 години шайка мафиоти са успели да узурпират бранша и да вземат под контрол съдбините на едно поне 50 000 човека, като нагло ги мамят, ограбват и малтретират.

Mateev
10.02.2014, 19:28
Ха-ха - хрумна ми и още една идея:

Готов съм да подпиша декларация и да я връча лично на Министъра, че аз и моите роднини до девето коляно никога през живота си няма дори и да помислим да кандидатствуваме по някоя пчеларска програма, и по този начин няма да отклоним дори и един лев, който по презумпция се полага на самите пчелари. Нека Министъра да е наясно, че съм там в работната група не за пари, а за някакви по-висши идеали. Аз лично съм готов на такава жертва. Нека същото да го направят и другите участници в работната група, пък тогава вече наистина да се вслушаме в техните мнения и да сме сигурни, че те са безпристрастни и лишени от всякакъв личен икономически интерес.

Да знаете, че това ще го предложа. И ако всички се навият, ще го направя и аз. Ако не - веднага ще разберем кой до момента е лапал парички и в момента присъствува в групата с цел да си осигури и бъдещите лапания.

ianev
10.02.2014, 20:19
Така не го приемайте лично изгледах записа от цялото събиране за мен по голям театър не е било. Симеон Тодоров много правилно го каза но никой в залата не го или се направи че не го разбра. Нищо лично към никой ама така на тоя кръчмарски принцип да се избира каквато и да е група. Мен ме изгубиха още преди да стане факт събирането на групата. Г-н Матеев тая голямо уважение към вас като много успял човек. Но това излишно изхвърляне е малко в повече аз съм с 1000 кошера начинаещ собственик на най големия форум и веднъж бе достатъчно да го споменете. Не се засягайте но и начина по който говорехте не ме накара и за минута да повярвам в вас. От вас лъха само недоверие и сдружение с едрите риби а тези отдоло кучета ги яли... Извинявам се пак ако някой се засегне но тази асоциация ще има по лош статут сред обществото на пчеларите и от предната

Mateev
10.02.2014, 20:55
Това ми беше първото говорене пред много хора в живота. Устата ми беше пресъхнала, а мозъка ми работеше на бавни обороти. И през цялото време си мислех "За кой дявол съм тука и защо не си гледам кефа с някой друг бизнес". При това положение е разбираемо, ако не съм изглеждал убедителен, или ако не съм казал нещо както трябва. Ти щеше ли да се справиш по-добре? Защо не дойде и не се пробва? То отстрани е много лесно човек да гледа и да критикува. Хайде - поемай щафетата - предавам ти я с удоволствие.

Знаеш ли колко ми е лесно да кажа майната му, и да бия шута на цялото това пчеларстване. Не завися от него, както и от неговите доходи или загуби. Мога да си позволя лукса да захвърля всичко и да се отдам на кеф и спокойствие. Лошото е само в това, че не съм свикнал да се предавам. Цял живот съм се борил за една или друга кауза, и сега само случайността ме захвърли да се боря и за пчеларските интереси. Да се надяваме, че няма да ме пречупят чак толкова лесно.

ianev
10.02.2014, 21:03
Не съм казал нищо за говоренето ви пред много хора и аз не съм справял особено добре като говоря пред медии ама това е друга тема. Говорихте като Бизнесмен а не като пчелар. Защо не дойдох по същата причина поради която не дойдоха и много други колеги. Изгледай видеото един колега го каза правилно със стари т........ т......... т........ и тн. Само като видях по какъв начин се избра групата по добре че не съм дошъл. Приятелю а колкото до щафетата пробвахме се но същите тези стари вълци не ни оставиха ама няма да навлизам хората помнят. Нямам за цел да ви злепоставя или каквото и да било следвайте си пътя който сте си начертали, само споделям личното си виждане за нещата

Totevski
10.02.2014, 21:35
Това, че някакви мошеници са окупирали българското пчеларство означава ли, че всички трябва да стоим, да ги гледаме и да си мълчим? Да ги псуваме под мустак, но когато трябва да се направи нещо да дигаме рамене и да се обръщаме. Всеки опит да се разбие статуквото е достоен за уважение. Как ще се разбере дали нещо може да стане, ако не се опита...

галин
10.02.2014, 22:30
Сформирането на работната група е голям пробив който трябва да се използва. Не мисля, че избраните по подразбиране първи 7 човека ще оставят нещата в ръцете на редовите пчелари, но аз съм винаги оптимист и имате моята подкрепа.

Ruslan
11.02.2014, 10:08
Пчеларите, които сме недоволни от сегашното положение, от ръководствата на сегашните организации, имаме уникалния шанс на наша страна да е човек като Матеев.Нека не пропиляваме този шанс!Имате ли по-добра идея!?С оправданието "знаех какво ще стане, затова не отидох", ще се решат ли проблемите?
Най-добър и правилен начин, е организацията да се създаде от долу-нагоре, но това време вече го нямаме.Единствения начин е в работната група да влязат хора като Матеев, Бонев, които не са обременени, които не биха позволили статуквото отново да се пресъздаде.
Това, че Матеев подчерта, че има 1000 кошера, че е създавал успешни бизнеси, че е собственик на най големия пчеларски форум, където се чува гласа на редовия пчелар, е за да покаже на "вождовете", че срещу тях стои успешен човек, който има подкрепа и трябва да се съобразяват с мнението му и няма да им позволи да продължават, както до сега.
Затова предложих, да намерим начин да изразим подкрепата си, за да може Матеев да им докаже, че реални пчелари са му гласували доверие и не са малко.

ivootur
11.02.2014, 11:37
Ще го подкрепим,но какъв е начина?Какво трябва да се направи?

koragroup
11.02.2014, 11:59
Идеята с анкетата не е добра. Затова не съм я пуснал.

Според мен добър вариант е, когато има нужда от обсъждане на даден въпрос, Матеев да го пуска като тема, където всеки да поделя мнение и да дава подкрепа.

Доколкото разбрах, подобна среща ще има и в Пловдив по време на тяхното изложение. Дайте да се организираме и да отидем повече хора там. Този път ако имам компания, обещавам да си взема отпуска и да отида. Дори и нищо да не кажа, ще съм в подкрепа на идеите за "прозрачност" и промяна!

вълк дивак
11.02.2014, 22:30
Колега, и аз съм в Пловдив. До тогава е почти месец, което е добра възможност да се подготвим. Нека отидем с готови предложения, които предварително сме пресяли в зададена тема. С конкретен въпрос за референдум, на който всеки пчелар да даде отговор. И там на място гласувайки да попълним и оформим работната група. И там всеки който иска място в работната група ще го получи(или точно обратното) с подкрепата на присъстващите пчелари. Така, че пуснете тема за предложения и да поумуваме, че ей го къде е.

Mateev
12.02.2014, 22:13
Да ви кажа нещо и за работните групи - една истинска и добре работеща група не трябва да бъде повече от 5-6 човека. Максимум 7 или 8. Масата трябва да е малка и всички да са на една ръка разстояние от останалите. Всеки трябва да вижда всеки и обсъждането трябва да протече в стил "СБОБОДЕН РАЗГОВОР". Няма дълги изказвания, няма нужда от модериране кой ще вземе думата. Прекъсването на другия е разрешено. Въобще формира се нещо като МОЗЪЧЕН ЩУРМ при който всяка една казана дума от един човек веднага навява асоциации в главите на другите и те на секундата доразвиват и усъвършенствуват идеята. В такава група обсъжданията вървят на висока скорост. Всеки се обажда или изказва поне 100 или 1000 пъти. Така буквално в рамките на 2-3 часа може да се измисли цял един закон. На секундата става ясно кой какви тези поддържа. На секундата се извършва опровергаване на дадена теза или пък се правят опити да бъде убеден изказващия се с разумни доводи. ТОВА СА РАБОТЕЩИТЕ ГРУПИ !!! Участвал съм в стотици такива групи и лесно сме вземали решения за съдбините на стотици или хиляди служители или за милиони левове пари.

Другият тип групи, в които участвуват по много хора, работят на съвсем различен принцип. При тях трябва да има модератор (ръководител на изказванията), протоколчик и т.н и т.н. При този тип групи всеки иска да се изкаже, но понеже знае, че шанс за това ще има един единствен път, той предварително си е подготвил някаква реч. След това по време на изказванията НИКОЙ НИКОГО НЕ СЛУША, защото всеки си мисли за неговото си изказване и на бележника си допълва или развива различните негови аспекти. Като цяло след 2 или 3 часа ВСИЧКИ СА СЕ ИЗКАЗАЛИ, НО НИКОЙ НИКОГО НЕ Е ЧУЛ. Такава беше групата в Плевен, вероятно такава ще е и групата в Пловдив.

Такива групи НЕ МОГАТ ДА ВЗЕМАТ РЕШЕНИЯ !!! Това в общия случай са едни говорилни и загуби време за всички участници.

За да се вземат решения е необходимо първичното да бъде ПРОБЛЕМА, а не изказващия се човек. Трябва да се постави ЕДИН ЕДИНСТВЕН ПРОБЛЕМ, и после в свободна форма всеки да си каже мнението с по две-три думи, и да се изкаже пак, и пак, и да има право на реплика, дуплика и т.н. Тоест трябва да има свободен разговор, а не последователни изказвания на 20 или 30 човека, които много казват, но нищо не се запомня. И когато проблема бъде разнищен от всички страни, лесно се взема решение с единодушие, защото в главите на всички все още стоят разумните доводи. Много рядко се налага истинско гласуване, и то става бързо и лесно. След това се преминава към следващия проблем и т.н. докато се изчерпят всички проблеми. Като цяло обстановката е неформална, но всеки е доволен, че неговото мнение и неговите доводи са чути и са взети под внимание.

Не знам как ще се справим с този проблем с многото хора в работната група от Плевен, която уж беше 15 човека, а сега в материалите, които получавам по мейла си, научавам че тя вече по неведоми за мене причини е набъбнала до 25 човека. Ако това не е правописна грешка, а е истина, оказва се че ние всъщност планираме серия от говорилни с нулев ефект по отношение на взетите решения. Ако групата беше само 15 човека, то тогава все още имахме шанс да направим МОЗЪЧЕН ЩУРМ, защото се предполага че част от тях ще са пасивни, и останалите 7-8 интензивно ще обсъждаме. Група от 25 човека обаче според мене предварително обрича цялото това занимания на пълен провал. Още на първата среща всички ще се обзверят, някои ще се нацупят, някои ще напуснат демонстративно и т.н. Като се върнат в местните си организации, ще разкажат на колегите си някаква измислена версия какво точно се е случило и защо няма никакъв шанс групата да прогресира. Следващия път няма да дойдат и няма да има кворум или пък ако има - ще стане същата говорилня. Та това са опасенията ми, и те май вече се сбъдват.

вълк дивак
12.02.2014, 23:00
Матеев, то тяхното желание за неработеща група е ясно. В Плевен 50% от тези които се изказваха са от структурите на Михайлов. Те това искаха и го получиха. Ще го получат ли и в Пловдив?
Ако е така то тогава сме се предали преди войната.

tsc1
12.02.2014, 23:01
.....
Не знам как ще се справим с този проблем с многото хора в работната група от Плевен, която уж беше 15 човека, а сега в материалите, които получавам по мейла си, научавам че тя вече по неведоми за мене причини е набъбнала до 25 човека. Ако това не е правописна грешка, а е истина, оказва се че ние всъщност планираме серия от говорилни с нулев ефект по отношение на взетите решения. Ако групата беше само 15 човека, то тогава все още имахме шанс да направим МОЗЪЧЕН ЩУРМ, защото се предполага че част от тях ще са пасивни, и останалите 7-8 интензивно ще обсъждаме. Група от 25 човека обаче според мене предварително обрича цялото това занимания на пълен провал. Още на първата среща всички ще се обзверят, някои ще се нацупят, някои ще напуснат демонстративно и т.н. Като се върнат в местните си организации, ще разкажат на колегите си някаква измислена версия какво точно се е случило и защо няма никакъв шанс групата да прогресира. Следващия път няма да дойдат и няма да има кворум или пък ако има - ще стане същата говорилня. Та това са опасенията ми, и те май вече се сбъдват.
Този проблем се решава с разбиване на работната група на подгрупи по проблеми. В конкретния скучай:
- група по изработване на устава
- група по ръководните и контролните органи
- група по организация на местните структури и избор на делегати
- група по организация и провеждане на учредителната конференция
И ето ти ги 4 групи от по 6-7 души които могат да работят делово. Всяка от тях се събира и си движи задачите, докато е готова с цялостното решение на проблема.
Предватително се насрочват няколко пленарни заседания на цялата група за междинни отчети и окончателно приемане на решенията. Избира се едно общо ръководство от 3 души за координация, модериране и арбитраж.
Абе най-общо принципите на работа в парламента.

Димитър Бонев
12.02.2014, 23:16
Че кой избра останалите 10 човека и въобще как така се прави тази работна група. Ако всеки, който пожелае бъде вписван в нея, какъв бе смисъла да се прави цирка в Плевен. Да си бяха взели решение още на онази среща, на която са взели и другото решение. Малко грозно ама 20 човека по право е малко прекалено. А разбрах, че в Пловдив ще има друга работна група или нещо грешно съм разбрал.
Понеже имаше интерес от страна на пчеларите и бяха получени доста обаждания с молба да поканим членовете на работната група да изразят своето виждане относно единната организация, организаторите взеха решение, да се удовлетвори това желание. За това е предвидено време и голяма зала, където да бъдат поканени членовете на работната група да изразят своите виждания и да се получи някаква дискусия относно бъдещата организация. Остава Матеев да ни изпрати списъка, за да бъдат официално поканени.
А в пчеларството работните групи са от типа неработещи. Ако едно нещо може да се свърши в две заседания, то при нас са необходими 202. С това раздуване на щата ми се струва, че устава ще е готов някъде към края на десетилетието, а организацията ще се сформира при пенсионирането ми

вълк дивак
12.02.2014, 23:59
Ще доживеем ли да я видим ???

И все пак надеждата остава.