PDA

Виж пълната версия : КОШЕР НА ГЪРДЕВ



buci59
02.12.2010, 15:00
Моля,който има информация за този кошер и начинът на работа с него да сподели.

Станко Ставров
02.12.2010, 16:19
Кошер на Гърдев(България 1300 Г)


Кошера на Гърдев е подходящ за пчеларство в хълмисти и предпланински райони с надморска височина над 500-800м.-8 рамков корпусен кошер.Дъното е комбинирано с прашецоуловител. Покривната дъска е комбинирана с хранилка за твърда и течна храна.Използва се стандартна многокорпусна рамка/230мм/.При този кошер са спазени,всички условия на които трябва да отговаря рамковия кошер.
Състои се от дъно,2 корпуса,магазин,покривна дъска с хранилка,покрив.
Като магазинна рамка се използва стандартната магазинна Дадан-Блатова рамка/160мм/.
Предимството на този кошер на Гърдев е ,че с опростената му конструкция губи част от обема си,с което намаля значително работата на пчеларя.
Намаленият обем също така позволява на пчелите да поддържат оптимален микроклимат в кошера при нисък разход на енергия, а пчелните семейства да достигнат максимална степен на развитие за по кратък период от време.
Еднаквостта в размерите на корпусите дава възможност за подмяна на мястото им (ротация).
Като недостатък е посочено,че при този вид кошери се работи с два вида рамки- многокорпусна и магазинна.

По информация от интернет.

Юрий Цветков
02.12.2010, 19:14
Кошер на Гърдев(българия 1300 Г)
Основна част е корпусът.Магазинът е с размери на корпуса,но е два пъти по нисък от него.

Като магазинна рамка се използва стандартната Дадан-Блатова рамка.


.Тези 2 изречения звучат абсурдно.

vanHanegem
02.12.2010, 19:27
Корпусът на този кошер е с височина 242 мм., а магазинът е с височина 172 мм. В корпусът рамката е стандартна Рутова с височина 230 мм., а в мазина е стандартна магазинна ДБ рамка с височина 160 мм.
В последните години в магазина се работи със 7 бр."широки" рамки и така се избягва поставянето на Ханеманова решетка. Отпечатването на "широката" рамка става много лесно с пчеларски нож, което също е едно облекчение на пчеларя, а пълна и запечатена една рамка побира м/у 2.5 и 3 кг.мед.

Станко Ставров
02.12.2010, 20:09
Кошер на Гърдев(българия 1300 Г)
Основна част е корпусът.Магазинът е с размери на корпуса,но е два пъти по нисък от него.

Като магазинна рамка се използва стандартната Дадан-Блатова рамка.


.Тези 2 изречения звучат абсурдно.

Прав си приятелю.Копирах информацията директно от интернет и не съм обърнал внимание. Действително не може да е два пъти по нисък. Коригирах ги.Извинявам се за недооглеждането.Благодаря.

k-2
02.12.2010, 22:13
Стана ми интересно, че "Кошера на Гърдев е подходящ за пчеларство в хълмисти и предпланински райони с надморска височина над 500-800м."

dimo.stamatov
03.12.2010, 23:03
твърдата храна /захарта или друга храна е.ако е захар мокрали е /благодаря.

ANIBAL
04.12.2010, 16:38
Така!Аз имам информация,че този тип кошер е с 8-рамков ДБ плодник.Заради намаления обем е много лесно да се развие бързо семейството.И така да стане работоспособно.Интереснот е ,че при този кошер и технология се използва и постоянно присъствие на суха захар.Целогодишно.Не виждам смисъл от захарта,но това е резултат от дълги години опит.Колкото до осемрамковия плодник ,то той има същия обем на ЛР корпус.По тази причина и аз някога се замислих за плодниковото пространство.Но се спрях на ЛР корпус.Сега ,обаче смея да твърдя,че този плодник е по-добър от ЛР корпус за плодник.Заради естеството на рамката-Дълбока.Това гарантира повече пило и по-добра работа на майката.Но по бавно семейството включва в трафик,ако се появи внезапно бърза паша.Това определя ЛР плодник за райони с Много и кратки паши.Докато ДБ плодник е подходящ за нещо постоянно и единствено.Когато ,обаче семействата се подготвят отдалече,то ДБ и ЛР плодник се покриват.Мисля,че сухата захар и намаления обем плодник характеризират най-вече този тип кошер.Колкото до малкия брой магазинни рамки ,не съм убеден ,че го характеризират.Така намален броя се прилага и при други системи и кошери.Просто господин Гърдев е бил далновиден човек и навреме е коригирал обема на кошерите си спрямо природата на България.И е постигнал успех.Това е вярната формула на кошер за нашата страна.

dimo.stamatov
04.12.2010, 16:45
благодаря ти коста .не мога да разбера за захарта.може би ще трябва да натрупам опит за да вникна в нещата.

vanHanegem
04.12.2010, 19:38
Кошерът на Гърдев е в конфигурация 2 ЛР корпуса(височина 242 мм.) и 1 магазин(вис.=172 мм.). В корпусите се работи с класическа Рутова рамка(230 мм.), а в мазина - с класическа ДБ магазинна(160 мм.). Дъното е подвижно, мрежесто(на 1/4 от цялото дъно). Покривната табла е и хранилка с две отделения - за течна и суха храна. Захарта се поставя в хранилката целогодишно - основната и цел е да поглъща влагата в гнездото. Така тя се разтопява и пчелите я смучат(а не я хрупат като солети). Неотменна част на този кошер е чекмедже с мрежесто дъно(от ситна мрежа - напр. за комарници), което се поставя на релси под дъното и в него попада отнетия от пчелите прашец с вътрешен прашецоуловител.

ANIBAL
05.12.2010, 18:27
Дълбоко се съмнявам,че това, което описваш с Рутовите корпуси е кошер на Гърдев.Корпусната система е популярна много преди това да го има в България.И мисля,че Гърдев е ползвал най-популярния плодник-ДБ.ЕВРОПЕЙСКАТА СИСТЕМА НА ОТГЛЕЖДАНЕ.Не зная дали го има записан в патентно ведомство,но ако не е така поне не го пишете.Всеки си приписва размери и данни от ЛР технология.А това изобщо не е правилно.Най-малкото за което трябва да има разрешение.Конкретно и за дъното ,май прилича на дълбокото дъно,което е популярно напоследък.А моята информация е от вестник "Пчела и Кошер".Някога бе публикувана статия за този тип кошер.Може и аз да съм в грешка,но мисля ,че не съм.За сухата захар е логично да е така.Какво ще прави тя през лятото в кошера,не зная.Осемрамков ДБ плодник.

vanHanegem
05.12.2010, 19:03
Коста Желев, Гърдевия кошер НИКОГА не е бил с ДБ плодник. А за захарта през лятото - влажността при отглеждане на пилото достига около, дори над 90%. Висока влажност и висока Т е най-лошия вариант за развитие на всяко живо същество.

vanHanegem
05.12.2010, 19:40
КОШЕР "БЪЛГАРИЯ 1300 Г"(кошер на Гърдев)

През 80-те години на ХХ в. в българската пчеларска литература се появяват сведения за използване на 8- рамков КОРПУСЕН кошер.Той е дело на г-н Георги Гърдев от гр.Пловдив, поради което широко приложението му е при пловдивските пчелари.По-подробни данни за конструкцията на 8 рамковия кошер на Гърдев са публикувани от Стефан Асенов в сп."Пчеларство", 1985 г.бр.7 и 8.За описанието на устройството на кошера, което посочваме по-долу, е използвана тази статия, както и снимки от пчелина на К.Якофов - пчелар от Пловдив, работещ с кошерите "България 1300 г".
Кошерът "България 1300 Г" е подходящ за пчеларстване в хълмисти и предпланински райони с надморска височина 500-800 м.

ОПИСАНИЕ НА УСТРОЙСТВОТО

Кошерът "България 1300г." се състои от дъно, два корпуса, магазин, покривна дъска с хранилка и покрив. Стените му са дебели 20мм.
Дсновен елемент на кошера е корпусът. В него се използва стандартната многокорпусна рамка - 435/230мм. Нейните размери определят вътрешните размери на кошера / 450/300/260мм /, като са спазени основните изисквания за разстояние до стените /7,5мм/, до дъното /20мм/, до тавана /10мм/, между средостенията на две съседни пити /37,5мм/, между питите /12мм/ и дебелината на питата /25мм/.
Магазинът е напълно идентичен по вътрешни размери с корпуса, но е с приблизително два пъти по-малка дълбочина - 450/300/170мм. В него се използва стандартната ДБ магазинна рамка / 450/150мм /.
Дъното на кошера е комбинирано с прашецоуловител. За целта на него е монтирана мрежа с големина на отворите 3/3мм. Прашецоуловителната лента се намира от вътрешната страна на входа, така че прашецът от крачетата на пчелите пада върху мрежата на дъното и се събира в чекмедже, поставено под нея. Неотменна част от кошера са стойката и чекмеджето на прашецоуловителя. То представлява дървена рамка, на която за дъно е прикован тензух.
ПРОДЪЛЖАВА ....

vanHanegem
05.12.2010, 20:04
Входът на кошера се ограничава от дървена летвичка с дължина 305мм, ширина 30мм и дебелина 6мм. На нея е оформен отвор с размери 50/6мм.
Покривната дъска на осемрамковия кошер включва комбинирана хранилка за твърда и течна храна. Отделението за течна храна е направено от неръждаема ламарина / дебелина на ламарината 0,5мм / и представлява тавичка с дълбочина 35мм.
Най-отгоре на кошера се поставя покрит с ламарина покрив.

Предимства и недостатъци на кошера "България 1300г"

Кошерът е с опростена конструкция и по-малък обем, което е условие за работа с минимално физическо натоварване на пчеларя.
Намаленият обем позволява на пчелите да поддържат оптимален микроклимат в пчелното гнездо при малък разход на енергия, а пчелните семейства да достигат максимална степен на развитие за по-кратък период от време. Еднаквостта в размерите на корпусите дава възможност за подмяна на местата им /ротация/.
В края на пчеларския сезон, след последното центофугиране на меда, магазинът с празните пити се поставя най-отдолу. Получава се "дълбоко" дъно, върху което пчелното семейство зимува. Наблюденията на пчеларите работещи с 8-рамковия кошер, показват че по този начин въздухът не кондензира и не се получава влага в пчелното гнездо. Освен това отпада дейността по съхраняване на магазините и магазинните пити.
Подобно на многокорпусния кошер, разширяването и стесняването на пчелните гнезда се извършва с цели корпуси, а не с отделни пити.
Важно предимство на 8-рамковия кошер са прашецоуловителната лента и приспособеното за събиране на прашец дъно. По този начин прашец може да се събира през целия пчеларски сезон. Установено е, че може да се отнеме около 50 - 60 % от пренесения от пчелите прашец, без да се вреди на пчелното семейство. Следователно, кошерът на Гърдев позволява комплексно използване на пчелните семейства - за производство на мед и на цветен прашец.
Кошерът "България 1300г" е удобен за практикуване на подвижно пчеларство.
Като недостатък на този тип корпусен кошер може да се посочи работата с 2 вида рамки - многокорпусна и магазинна.
КОШЕРИ
/жилища на пчелите/
доц.др.Иванка Желязкова
нс.др. Йордан Христов
ик. "Еньовче"
София 2006г.

ANIBAL
05.12.2010, 20:43
Приемам,че е така.Сигурно аз съм се заблудил в спомените.Но дори и плодника да е ДБ и осемрамков пак е в принципа на Гърдев.МАЛЪК ПО ОБЕМ ПЛОДНИК.Отлично познавам природата на България.Независимо от моята заблуда ,аз съм проумял и затвърдил практиката с такъв тип кошер.Все пак ,аз лично съм се оформил без да подозирам като Гърдев и съм приел същите ценности в пчеларството като него.Изключение прави само сухата захар.Но нали нямам източници на информация за неговия живот и практика.Надявам се и други колеги да проумеят ползата от малкия плодник.

vanHanegem
05.12.2010, 20:51
Аз за това преди около месец призовах колеги от Пловдив да напишат нещо за работата с този кошер - не може да не знаят за технологията - К.Якофов я споделя, но не съм имал удоволствието да се запозная с него или да присъствам на лекциите му.

Юрий Цветков
05.12.2010, 20:54
Няма за какво да се спори.Информацията на vanHanegem е точна. Корпусния кошер на Лоренцо Лангсрот е създаден много преди кошера на Дадан. В началото се е работело само с един корпус за плодник. Но тъй като рамката при него е сравнително ниска, резултатите на са били много добри. Особено зимуването. За това Шарл Дадан е започнал да използва по-висока рамка. Но както и да е. Гърдев просто е намалил 10-рамковия корпус на 8-рамков. Нямам представа дали го е патентовал, но в пчеларските среди е останал като кошер на Гърдев. Освен самия кошер, той е ползвал и специфична технология на работа с него, която си е универсална за работа със корпусни кошери, но за стоковия мед е ползвал корпуси с височина на стандартен ДБ-магазин. Също и използването на вътрешен прашецоуловител.

ANIBAL
05.12.2010, 21:02
Значи много отдавна този Гърдев ми направи впечатление.Но тогава Беше много разхвърляно по пресата.И после всичко се покри ,защото имаха доста противници.Тази група на Гърдев.Аз само толкова зная за него.И че е от Пловдивско.Но обема съм го запомнил.
Това бе началото.Добре ще е някой от неговите ученици да попише на тая тема тук .

vanHanegem
05.12.2010, 21:04
Кошерът е патентован. В този труд - "Кошери"(жилища на пчелите) се описват само стандартизираните в България кошери.

vanHanegem
05.12.2010, 21:17
........и още нещо за ЗАХАРТА в хранилката. Освен, че осигурява непрекъснато храна за пчелите(те се страхуват от глад), наличието на пчели в хранилката със суха захар е показател за приноса на нектар - когато той е обилен, пчелите в хранилката са единици и обратно - когато няма принос, те са масово в хранилката.

Юрий Цветков
05.12.2010, 22:24
........и още нещо за ЗАХАРТА в хранилката. Освен, че осигурява непрекъснато храна за пчелите(те се страхуват от глад), наличието на пчели в хранилката със суха захар е показател за приноса на нектар - когато той е обилен, пчелите в хранилката са единици и обратно - когато няма принос, те са масово в хранилката.И това е напълно вярно.

vanHanegem
05.12.2010, 22:27
ДА !!! Само повдигаш капака на един кошер и правиш преценка за нектаропотока...... wink;

dimo.stamatov
06.12.2010, 23:48
благодаряви на всички за полезната информация.аз съм млад пчелар и това ще ми е от полза .още един път ви благодаря.

N-2
08.12.2010, 21:33
http://pchelari.com/snimka/images/p6f45v3muzmz1ecj2ppc.jpg[/URL
[URL=http://pchelari.com/snimka/]http://pchelari.com/snimka/images/4k0qer7x4ikx06wcvfdx.jpg (http://pchelari.com/snimka/)
http://pchelari.com/snimka/images/04ppwasspvon5p9hc1t6.jpg (http://pchelari.com/snimka/)

Опитах се да кача този материал, но следващите сканирани страници са повече от 200 килобайта.

ANIBAL
08.12.2010, 22:48
Здравей,Ирис!
Това е Кой вестник?Значи ще гледам да го прочета това колкото мога.Но пиши и ти за твоето мнение за този кошер.

vanHanegem
08.12.2010, 22:53
Направете всичко възможно да го качите! Най-отгоре пише, че текста е доста дълъг. Мен лично много ме интересува! Благодаря Ви предварително!!!

N-2
08.12.2010, 23:02
Материалът е от вестник ПЧЕЛА И КОШЕР 2004 г. В четири поредни броя е технологията, а в два броя има чертежи на кошера. Ще го сканирам черно-бяло и така вероятно ще стане.

dimo.stamatov
08.12.2010, 23:49
включвам се къснотази вечер .извенете но някои да уточни относно хранилките с течната и сухотопозхранване.

N-2
09.12.2010, 14:21
Качих във фото галерията сканирани останалите страници за технологията на Гърдев, но не ги приложих веднага към поста. А сега не мога, не знам как да ги приложа. Който иска да ги разгледа може да направи това, като влезе във фото галерията.

dimo.stamatov
14.12.2010, 08:01
кои броеве сапоместени всички тези материали.от 2004година .

N-2
15.12.2010, 17:39
Вестник Пчела и кошер, брой 118, 119, 120, 121.

dimo.stamatov
15.12.2010, 22:28
благодаря ирис.

ware
19.12.2010, 19:31
Колеги да знаете случайно някой да прави такива кошери?

toko652003
19.12.2010, 20:07
Всички. Просто си поръчваш 8 рамков ЛР.

ware
20.12.2010, 12:40
На дали е само това като гледам снимките.

toko652003
20.12.2010, 13:06
Да има особенности. Прочети първите постове там има по-подробно описание.

vanHanegem
20.12.2010, 13:21
Корпусите са стандартни ЛР с 8 рамки.Магзинът е стандартен ДБ с 8 рамки.Имат обаче една особеност - НЯМАТ ПЕРВАЗИ !!! Отпред и отзад на корпусите и магазина(по цялата им ширина в горната им част) е прикована летва с дебелина 2-2.5 см(като дръжки) на нивото на горната повърхност на корпуса/магазина, така че горната повърхност на летвата и горната повърхност на корпуса/магазина ЛЕЖАТ В ЕДНА РАВНИНА!!! Това дава възможност при издърпване на корпуса/магазина назад с 2-2.5 см. отпред да се отвори допълнителна прелка. И обратно - ако се бутне корпуса/магазина напред - тази допълнителна прелка се отваря на задната страна.
Покривната табла е и хранилка с две отделения - за суха и течна храна.
Дъното е с мрежа на 1/4 от него. Отворът с мрежата се намира отпред на дъното(непосредствено зад прелката на кошера). Мрежата е с размери на отворите 3/3 мм.Под дъното на две релси се поставя чекмеджето за прашеца, чието дъно е изцяло замрежено със ситна мрежа - например за комарници.
Капакът е лека конструкция от дървена рамка, обшита с ламарина 0.5 мм. и с изолация отгоре със стиропор. Той покрива изцяло покривната табла-хранилка.

ware
22.12.2010, 19:55
Благодаря колега.

vanHanegem
29.01.2011, 20:23
Това ли е кошера тип "Симеон Тодоров", на "Катица"- Казънлък. И доволен ли си от него.

Да! Това е! Аз му казвам, обаче кошер на Гърдев, защото е" чист" Гърдев, "пипнат" малко тук-там. "Очевадната" разлика е че, чекмеджето за прашец при Гърдев се отваря отпред, а при този - отзад. Дали съм доволен? Не мога да кажа - работя с тях от миналата година. Според мен - бързо се развиха отводките. Но....да видим как ще се развият напролет. Иначе е по-лекичък, няма первази, опростен е....
Аз бих го кръстил "Гърдев - М", а не както му казват сега - срамно е....

Станко Ставров
29.01.2011, 20:33
Имам приятел във Фейзбук, които работи с този тип кошер, и в профила си има доста снимки.Убеден съм че ще останеш доволен тази година.Успех приятелю.

Дядо Йоцо
30.01.2011, 01:26
Това ли е кошера тип "Симеон Тодоров", на "Катица"- Казънлък. И доволен ли си от него.

Да! Това е! Аз му казвам, обаче кошер на Гърдев, защото е" чист" Гърдев, "пипнат" малко тук-там. "Очевадната" разлика е че, чекмеджето за прашец при Гърдев се отваря отпред, а при този - отзад. Дали съм доволен? Не мога да кажа - работя с тях от миналата година. Според мен - бързо се развиха отводките. Но....да видим как ще се развият напролет. Иначе е по-лекичък, няма первази, опростен е....
Аз бих го кръстил "Гърдев - М", а не както му казват сега - срамно е....

Колега, не знам защо смяташ, че при кошера на Гърдев, чекмеджето излиза отпред. Аз работя с този тип кошер и чекмеджето мога да го извадя, и отпред, и и отзад.

vanHanegem
30.01.2011, 03:17
И това променя ли нещата??? И добивите на прашец по-големи ли са??? Или с изменението на "хода" на чекмеджето технологията на добиване на прашец става нова, или по-ефективна??? Твоето чекмедже се отваря и отпред, и отзад на кошера. Защо тогава не кръстиш кошера "Дядо Йоцо", или както ти е името? Ако аз утре поръчам чекмеджето на моите кошери да се отваря отстрани и да бъде на колелца, трябва ли да кръстя кошера на мое име?
А хранилката??? Слушах на запис лекцията на К.Якофов - той няколко пъти повтори, че това е изменена Милерова хранилка(още Г.Гърдев е направил входа за пчелите на 1/3 от дължината и. При оригиналната той е точно на средата). Този юнак от Рашково е направил и "нов тип хранилка"!!! Каква? Същата, само че тавичката не е от ламарина(при Милеровата е фазер), а от пластмаса, "използвана в хранително-вкусовата промишленост". Ами ако е от пластмаса, която не се използва в хранително-вкусовата промишленост по-малко ефективна ли ще бъде?
Ето това са заслугите на този лъв, за да стане Пчелар №1 на годината!!!
Уважаеми колега,
Вие изобщо не сте разбрали за какво пиша! Тук става въпрос САМО И ЕДИНСТВЕНО ЗА МОРАЛ!!! Самият Г.Н.Гърдев е видял този кошер в Румъния, усъвършенствал го е според технологията си на работа и никога докато е бил жив не е позволявал кошерът да се нарича "Гърдев", а "Кошер 1300 г.България". Аз не мога да допусна разни цървули самозванци, малко грамотни, но за сметка на това - безмерно нагли, да се кичат с чужди постижения! Това се казва с една дума - ГЬОНСУРАТ.

Димитър Бонев
30.01.2011, 09:43
В същност т.н. кошер "Симеон Тодоров" е кръстен така от фирма Катица. И това наименование не е само за осемрамковия кошер а за всички кошери, които са изпълнени по изискванията на Симеон Тодоров. А те са дъното е с мрежа от инокс, хранилката е т.н топла хранилка, но е облицована с пластмаса за хранителни цели. Тази пластмаса е подбрана заради някои свои качества- едно че отговаря на изискванията за добри практики и второ за разлика от фазера не се създава възможност за развитие на плесени, които от своя страна водят до различни заболявания. Иначе всичко останало си е стандартно. Самият Тодоров е ученик на Якофов, който от своя страна е ученик на Гърдев. Симеон Тодоров не получи приза пчелар на годината заради кошера, който Катица кръсти на негово име, което първо стана година по-късно и второ си е чист рекламен трик на производителя. Освен това Тодоров е практик и има доста още иновации за които никой не е чувал, но скоро ще ги има в магазинната мрежа и то не с неговото име, а с марката на производителя, а той не е български(защо не е български, справка Катица ).

vanHanegem
30.01.2011, 10:15
ТОВА С НИЩО НЕ ПРОМЕНЯ ПРИНЦИПА НА РАБОТА, нито пък прави по-ефективна технологията! Аз също имам желание да работя така, както работи Якофов(мисля, че си убеден в това) и всичко променено в този кошер през последните 2-3 години са по изискванията на К.Якофов и отлично изпълнени от "Катица". Но.....това не е кошер на "К.Якофов"(учителя), а е на....ДРУГИЯ. Якофов започва всяка своя лекция с представяне на биографията си - "започнах да пчеларствам 1980 г. и се учех и работех с Георги Гърдев, който с почитание наричам Учителя". А Симеон в изявите си по медиите, казва че започва да пчеларства 2003 г. и....2009 вече е пчелар на годината "заради приноса му в развитието на пчеларството и внедряването на нов тип кошер...."/..цитирам по памет това, което пише в собствения му сайт/. Това е съвсем малка, но ОЧЕВИДНА разлика, нали?

Дядо Йоцо
30.01.2011, 10:44
И това променя ли нещата??? И добивите на прашец по-големи ли са??? Или с изменението на "хода" на чекмеджето технологията на добиване на прашец става нова, или по-ефективна??? Твоето чекмедже се отваря и отпред, и отзад на кошера. Защо тогава не кръстиш кошера "Дядо Йоцо", или както ти е името? Ако аз утре поръчам чекмеджето на моите кошери да се отваря отстрани и да бъде на колелца, трябва ли да кръстя кошера на мое име?
А хранилката??? Слушах на запис лекцията на К.Якофов - той няколко пъти повтори, че това е изменена Милерова хранилка(още Г.Гърдев е направил входа за пчелите на 1/3 от дължината и. При оригиналната той е точно на средата). Този юнак от Рашково е направил и "нов тип хранилка"!!! Каква? Същата, само че тавичката не е от ламарина(при Милеровата е фазер), а от пластмаса, "използвана в хранително-вкусовата промишленост". Ами ако е от пластмаса, която не се използва в хранително-вкусовата промишленост по-малко ефективна ли ще бъде?
Ето това са заслугите на този лъв, за да стане Пчелар №1 на годината!!!
Уважаеми колега,
Вие изобщо не сте разбрали за какво пиша! Тук става въпрос САМО И ЕДИНСТВЕНО ЗА МОРАЛ!!! Самият Г.Н.Гърдев е видял този кошер в Румъния, усъвършенствал го е според технологията си на работа и никога докато е бил жив не е позволявал кошерът да се нарича "Гърдев", а "Кошер 1300 г.България". Аз не мога да допусна разни цървули самозванци, малко грамотни, но за сметка на това - безмерно нагли, да се кичат с чужди постижения! Това се казва с една дума - ГЬОНСУРАТ.

Колега, ти въобще не разбра какво искам да ти кажа, а то е, че просто при кошера на Гърдев, чекмеджето не излиза отпред, както ти пишеш в предния си пост...
А дали кошера е на Гърдев(8 рамковия), аз съм един от най-ревностните му поддръжници. Така, че да спрем да правим реклама на хора, които още не са заслужили за това...8-рамковия многокорпусен кошер е въведен от Гърдев в България през 1981год. Така, че според мен кошера заслужава да се нарича КОШЕР НА ГЪРДЕВ...

ANIBAL
30.01.2011, 11:16
Точно така!!
Кошера се нарича 1300г.България.И не бива да се спори.Нека да проявим уважение към името на този човек.Дори темата е в негова чест.Нека ,обаче да си върнем към начина на работа с този кошер.Искам да чуя от вас щом сте запознати с работата с него,как се променят нещата в семейството?Какви процеси текат?Какво е предимството му пред другите.Това е повече насочено към Дядо Йоцо.
Кажи Колега Йоцо. inlove;

Дядо Йоцо
30.01.2011, 12:15
Не мога да кажа, че този кошер е по-добър от другите видове, защото не работя с други системи кошери. Основната причина да работя с него е, че дава продукция и в по-бедни райони, и корпусите са по-леки.

ANIBAL
30.01.2011, 12:58
Колега Йоцо!
Мисля,че не ме разбрахте.Попитах Ви за вашите лични впечатления относно самата работа.Нещо конкретно.А Вие как го развивате това пчеларство с този кошер?

toko652003
30.01.2011, 14:18
Oсем(най-добре е да се нарича така) рамковия кошер с рамка ЛР както и да го погледнеш има само плюсове. Единствения минус е може/би, че при четвърти корпус за силните семейства височината става малко повече.

Ако направя седемрамков многокорпусен кошер с рамка ЛР или друга ще имам, ли претенции да съм му откривател?В основата седи стандартния размер на рамката останалото са вариации.

п.п. относно работата работя със десетрамкови ЛР понякога с преградни дъски ги правя осемрамкови или седемрамкови според силата на семейството с две думи спазвам трите ''Т''.

Дядо Йоцо
30.01.2011, 14:31
Колега Желев, какво по-точно да ви обясня, за работата с кошера на Гърдев?! Има написани статии за тази методика, а ако аз имах да кажа нещо по-различно от написаното, бих издал книга...

ANIBAL
30.01.2011, 15:11
Дааа!
Точно това ме възпира изобщо да пиша нещо по темите.Явно местото ми не е тук.Тук всеки се въздържа от споделяне.Само се чете и както го написа един потребител -се взема на готово.Но дори и да става това, ти нямат УВАЖЕНИЕ.

evgeni.filimonov
31.01.2011, 11:03
Според мен единствения плюс е че корпусите са по-леки. Иначе нормално е по-малкия обем на плодника да се усвоява по-бързо. Но пък чак да е подходящ за по-слаби паши. И при мен се води района с по-слаба паша и с надморска височина над 800 м, но си извадих мед и от стандартни 10 рамкови ЛР кошери. Има една тънкост за кошера на Гърдев, целта при тях е не да извадят максимални количества мед, а основно ПРАШЕЦ и правене на отводки. А колкото до Симеон Тодоров, човека е бизнесмен и изкарва луди пари от прашец и производство на кошери - и то за много пари - на чуждия пазар обаче. А ние тук си продаваме меда за жълти стотинки.

ANIBAL
31.01.2011, 12:02
Да, ето това е нещо.Мисля,че осем рамковите кошери си имат своите предимства.Но ,очаквам от тези практикуващи с осемрамкови,да споделят практиката си.Искам да направя коментар,но не мога, защото само аз се явявам пишещо лице.А коментарите са после особени.Ето едно мнение на колегата Евгени.Това е пример в направлението на този модел кошер.Мисля, че има и специфични моменти,но нека колеги да споделят и ще кажа какво мисля.С този кошер се развиват до средни по сила семейства.Ако се приложи ,обаче двумайчина технология,резултатите се обръщат.Не ви ли прилича на нещо това?

vanHanegem
31.01.2011, 12:15
Да, ето това е нещо.Мисля,че осем рамковите кошери си имат своите предимства.Но ,очаквам от тези практикуващи с осемрамкови,да споделят практиката си.Искам да направя коментар,но не мога, защото само аз се явявам пишещо лице.А коментарите са после особени.Ето едно мнение на колегата Евгени.Това е пример в направлението на този модел кошер.Мисля, че има и специфични моменти,но нека колеги да споделят и ще кажа какво мисля.С този кошер се развиват до средни по сила семейства.Ако се приложи ,обаче двумайчина технология,резултатите се обръщат.Не ви ли прилича на нещо това?

Колега Желев,
Иван Венер работи с двусемейни осемрамкови многокорпусни кошери. За това ли намекваш. Едномайчините осемрамкови МК на Венер са в конфигурация ЛР корпус-ДБ магазин-ЛР корпус-ЛР корпус. С кошера на Гърдев също се работи със стандартни ЛР корпуси и стандартен ДБ магазин - 8-рамкови.

Николай Христов-nikberk
31.01.2011, 12:40
Да, ето това е нещо.Мисля,че осем рамковите кошери си имат своите предимства.Но ,очаквам от тези практикуващи с осемрамкови,да споделят практиката си.Искам да направя коментар,но не мога, защото само аз се явявам пишещо лице.А коментарите са после особени.Ето едно мнение на колегата Евгени.Това е пример в направлението на този модел кошер.Мисля, че има и специфични моменти,но нека колеги да споделят и ще кажа какво мисля.С този кошер се развиват до средни по сила семейства.Ако се приложи ,обаче двумайчина технология,резултатите се обръщат.Не ви ли прилича на нещо това? Защо средни по сила? Не разбирам?На новия фургон ,който направих кошерите ми са осем рамкови .Всеки кошер е оборудван с по 3бр.ЛР корпуси за майката +ХР+3бр.магазини за мен+най-различни др.дъски,които ми тряват+дълбоко дъно+капак. Минах на тази система ,защото е много по лека за работа ,а за добиви ще покаже времето .Тази година изкарах от него с четри тенекии повече от стария фургон,като това му е втори сезон и първи в действие.
http://s2.postimage.org/mjhic5wk/rsz_dsc01869.jpg (http://postimage.org/image/mjhic5wk/)

ANIBAL
31.01.2011, 13:02
Имам предвид това с двумайчините кошери.На мен ми прилича на работа с тях по ДБ.Те и в тази ДБ система са така.Обема им е силно ограничен.И се развиват вертикално.Ето това е нещото ,което е на почит и печели.Обема.Не изисква стесняване.Тази операция е пропусната.И като се има това предвид и последствията са такива.Има и още нещо, което е на почит.Но да видя и други разсъждения.

vanHanegem
31.01.2011, 13:12
С разрешение на администратора и модераторите аз бих пуснал във форума "Технология на работа с 8-рамков многокорпусен кошер" на Г.Н.Гърдев. Обемът на материала е 6-7-8 страници формат А4. Не знам как ще се побере, но мога да се постарая. Мисля, че има потребителски интерес, а освен това технологията е многокорпусна, така че ще представлява интерес.

ANIBAL
31.01.2011, 14:14
Съгласен съм,че има идентична технология за работа с този кошер.Но аз акцентирам в/у пропорциите.Те съвсем не са маловажни.И в дадената ситуация ,точно те движат нещата.

vanHanegem
31.01.2011, 14:25
Пускам на вашето внимание "Технология за работа с 8-рамков многокорпусен кошер" на Г.Н.Гърдев, публкувана в българския периодичен пчеларски печат преди няколко години от негови ученици и последователи.

УВЕРЯВАМ ВИ, ЧЕ В ТОЗИ МАТЕРИАЛ НЯМА НИТО ЕДНА МОЯ ДУМА ИЛИ ИНТЕРПРЕТАЦИЯ.

Искрени благодарности отправям към колежката IRIS , с чието любезно съдействие този материал беше събран от българската пчеларска преса!


ТЕХНОЛОГИЯ ЗА РАБОТА С 8-РАМКОВ МНОГОКОРПУСЕН КОШЕР--Георги Николов Гърдев


Прехвърляне на пчелното семейство от ДБ в МК кошер.
Прехвърлянето се извършва по два начина – пълно и частично.
I. ПЪЛНО ПРЕХВЪРЛЯНЕ. Основното пчелно семейство се прехвърля през МАРТ и АПРИЛ, тогава, когато все още няма пило.Прехвърлянето на отводките се прави през целия активен сезон. При прехвърлянето се прави изрязване на рамките и цялото пчелно семейство се прехвърля от ДБ в МК кошер. Размерите на ДБ рамка са 435/300 мм., а на ЛР – 435/230 мм. При пехвърлянето в МК кошер рамката се подрязва със 70 мм. Подрязването се извършва отдолу. Отрязването се извършва с трион или лозарска ножица. Предварително се прави шаблон за улеснение на подрязването. След подрязването се извършва приковаване на долната летвичка. Ако изрезките имат пило, те се връзват в една рамка и се връщат в семейството. При директното прехвърляне много изгодно е да се създадат от един ДБ кошер две семейства в 8-рамкови МК кошери. ПРИ ПРЕХВЪРЛЯНЕТО ОБЕЗАТЕЛНО ТРЯБВА ДА СЕ НАМЕРИ МАЙКАТА!!! Два МК кошери се поставят пред един ДБ, който се изтегля назад. Извършва се изтърсване на пчелите и подрязване на питите. Във всеки МК кошер се поставят по 6 рамки с пило и мед и семействата се допълват до 8 рамки с восъчни основи или с изрезки. Ако в единия кошер влизат повече пчели, той се измества встрани, така че да се изравни потокът от пчели. В МК кошер винаги трябва да се работи на пълен комплект рамки. След разделяне на семейството в кошера, който е без майка, даваме зрял маточник. Всичко това се прави във втората половина на АПРИЛ или началото на МАЙ. При подрязването на ДБ пити остават изрезки, които съединяваме по три и получаваме нова цяла рамка. От един дванадесет рамков ДБ се поучават 4 рамки с изрезки, с които допълваме двата МК кошера до 8 рамки, като ги поставяме на 1-ва и 8-ма позиция. Това се прави, когато в изрезките има пило. Ако в изрезките няма пило, кошерите се допълват с восъчни основи, които се слагат на 3-та и 5-та позиция.Тъй като семейството без майка не гради, в него се слагат изрезките, а в това с майката – восъчните основи. ХРАНЕНЕТО на семейството през този период се извършва по следния начин:
1.) Хранилката със сухата захар трябва непрекъснато да е пълна.
2.) Храненето със сироп е в съотношение 1:1, по 200 – 250 мл. на ден или два пъти седмично по 700 – 800 мл. На всеки литър сироп се прибавят по 1000 гами Вит.Б12 или едно драже ундевит(или друг комбиниран витамин – пентовит, витарал, фармавит). ГОЛ СИРОП НЕ СЕ ДАВА!!! СИРОПЪТ НЕ СЕ ВАРИ!!! С даването на сироп се цели да се подсили развитието на пчелното семейство и да се ускори изграждането на восъчни основи.
В този период се изграждат и строителните прозорчета в строителната рамка с цел намаляване количеството на кърлежа. По този начин той се изчиства над 90%. Мислено рамката се разделя на три части. В горната част се изрязват строителните прозорчета – три на брой, с размери на кутия за цигари. Всяко едно последователно се изрязва през 7 дни. В изрязаната част пчелите изграждат търтееви килийки, а майката залага търтеево пило, а именно в търтеевото пило се развива кърлежът.
Една до две седмици след прехвърлянето в 8-рамков МК кошер на семейството се поставя магазин с пити. Ако нямаме изградени пити, се поставят 6 бр. восъчни основи. От корпуса се изтеглят две пити (една с пило и една с мед) и се поставят на 1-ва и 8-ма позиция в магазина, а останалата част от магазина се допълва с 6 бр. восъчни основи. Взетитe от плодника пити играят ролята на мост за изтегляне на пчелите в магазина. Магазинните пити се изграждат обикновено за 7-10 дни. При паша в хранилката се поддържа количеството на сухата захар. Ако пашата е слаба, семейството се храни два пъти седмично с по 2 литрa сироп + витамини. След като 6-те восъчни основи в магазина се изградят, плодниковите пити се свалят обратно в плодника като 1-ва и 8-ма. Магазинът се допълва с 2 бр. восъчни основи на 4-та и 5-та позиция. Преди да се свалят, се изрязват далаците на плодниковите пити. За да се избегне образуването на далаци, с три кабърчета към долната летва се захваща парче платно – т. нар. престилка.
Когато магазинът е напълно изграден и покрит 100% с пчели и питите са залети с мед, пристъпваме към изграждането на втори корпус. Донася се корпус с 8 бр. рамки с восъчни основи. Върху дъното си остава стария корпус. Магазинът се сваля и върху стария корпус се поставя новият с восъчните основи. Магазинът се слага над новия корпус. От новия корпус с восъчни основи изваждаме 2 бр. рамки и ги поставяме като 3-та и 5-та в долния корпус, а от долния корпус изтегляме две рамки – 1-ва и 8-ма в горния и ги поставяме отново на 1-ва и 8-ма позиция. По този начин затваряме восъчните основи между пило и мед и пчелите много бързо ги изграждат. Ако магазинът е с незапечатен мед, може да се сложи и отдолу. След като втория корпус е изграден, 1-ва и 8-ма рамка се свалят долу като крайни, а 3-та и 5-та се качват горе. Храненето през този период е два пъти седмично с по 2 л. сироп + витамини.
Когато всичко е изградено и пълно с пчели, се слага трети корпус с восъчни основи. На дъното слиза бившия втори корпус с майката, върху него се поставя новият корпус с восъчните основи, като се изтеглят две пити за мост. Върху новия корпус се поставя Ханеманова решетка, за да не може майката да се качи нагоре. Слага се магазинът и над него отгоре – първи корпус. След като се излюпят пчелите от първия корпус, той се замедява заедно с магазина и после се ценрофугира. Питите от първия корпус се стопяват за восък. Пълното прехвърляне и обзавеждане на два корпуса и магазин става през ЮНИ – ЮЛИ или за около 60-70 дни. Комплектования 8-рамков МК кошер се състои от 2 бр. новоизградени корпуси и 1 бр. новоизграден магазин.
Прехвърлянето от ДБ в МК кошер може да стане и по следния начин:
ДБ пити се поставят в корпус и магазин отдолу. След това се извършва подрязване на питите, като майката трябва да се намери. По-нататък се пристъпва към изграждането магазин и т.н., както вече беше описано.
Когато искаме майката да се качи от долния в горния корпус – напушваме обилно през прелката. Когато искаме майката да слезе от горния в долния корпус, приготвяме 5% разтвор на карбол – 1 л. вода, 50 гр. карбол и 50 гр. глицерин. С този разтвор напояваме памучно платно и го поставяме върху рамките на горния корпус. От миризмата на карбола майката бързо слиза в долния корпус и можем да поставим Ханемановата решетка.

.....следва.....

vanHanegem
31.01.2011, 14:28
II. ЧАСТИЧНО ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА

Такова прехвърляне се прави, когато искаме да напълним един 8-рамков МК кошер, да вземем продукцията и да направим отводка. Частичното прехвърляне се прави през МАРТ, като първоначално се прави силно стеснение на семейството. Целта е семейството да стане на 4 рамки с пило “от дъска до дъска”. Разширява се с восъчни основи до 12 рамки ЛР. В МК кошер, поставен до ДБ се прехвърлят 8 бр. рамки и веднага се поставя магазин. Майката също се прехвърля в МК кошер. Стария кошер (ДБ) се премества на 2 м. встрани и 2 м. назад. Поставя се зрял маточник или оплодена майка и се прави отводка. Този кошер се разширява до 12 рамки чрез градеж на восъчни основи ЛР и след като се развие, се заселва още 8-рамков МК кошер. Така от един 12-рамков ДБ се правят 2 бр. 8-рамкови МК кошер и 1 бр. отводка ДБ.

Зазимяването на осемрамковия многокорпусен кошер става в три варианта:
I вариант:
НЕДОРАЗВИТО СЕМЕЙСТВО – на един корпус с осем рамки и 5 до 8 междурамия пчели.
II вариант:
ПОЛУРАЗВИТО СЕМЕЙСТВО.
1.) На един корпус и магазин (пълен с мед), който е над кълбото. Имаме осем плодникови и осем магазинни пити. Пчелите зимуват от шест до осем междурамия. Медът в корпуса е малко, а магазинът е пълен.
III вариант:
НАПЪЛНО РАЗВИТО СЕМЕЙСТВО:
Имаме 16 плодникови и 8 магазинни пити. Получава се въздух, пчели и мед.

vanHanegem
31.01.2011, 14:30
ОТГЛЕЖДАНЕ НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА ПО СЕЗОНИ. НАПРАВЛЕНИЕ МЕДОПРОИЗВОДСТВО И ОПРАШИТЕЛНА ДЕЙНОСТ

ПЪРВИ ВАРИАНТ – НЕДОРАЗВИТО СЕМЕЙСТВО

Семейството е на два корпуса и магазин. Магазинът е пълен с мед, а вторият корпус има малко мед. Кълбото обхваща и двата корпуса.
1) Зазимяване – на един корпус с пълен комплект рамки. Пчелите трябва да бъдат на пет до осем междурамия, а медът не по-малко от 1.5 кг. на междурамие. Пример: на осем междурамия с пчели – 12 кг. мед. По време на есенния преглед се прави преценка на медовите запаси. Една плодникова пита има размер 435/230 мм. И ако изцяло е пълна и запечатена, съдържа 3 кг. мед. При преценката не се отчита незапечатения мед. Преценката на семейството и запасите се записва в пчеларския дневник.
Наличието на прашец е много важно за правилното зазимяване на семейството. Пчелите консумират прашец и през зимата. В кошера трябва да има най-малко две пити с прашец.
Ако разполагаме с магазин го поставяме празен под плодника като въздушна възглавница. Люкът (замрежения отвор на дъното) се оставя напълно отворен. По този начин се избягва наличието на влага в кошера. През зимата центърът на кълбото поддържа температура 14 С, а на повърхността 7 С. За поддържане на температурата кошерът трябва да има горна термоизолация, състояща се от 3 см. стиропор. При работа с осемрамков многокорпусен кошер зазимяването става на пълен комплект рамки.
През есента всички слаби семейства се присъединяват. Семействата трябва да влязат в зимата с шест до осем междурамия с пчели.
ВСИЧКИ БОЛНИ СЕМЕЙСТВА СЕ УНИЩОЖАВАТ!!!
Зазимяването става от 1-ви до 15-ти ОКТОМВРИ. От зазимяването до януари-февруари семействата трябва да останат в покой. Задължително трябва да се поставят миши предпазители. Периодично семейството се прослушва със слушалка, на която наконечникът се вкарва през отвора на прелката.
2.) От края на януари до март се полагат следните грижи:
А.) Подава се кърмова маса в количество, колкото е голямо кълбото.
Б.) Изтегляне на кълбото в средата чрез прехвърляне на пити.
В.) Разпечатване на малко мед на питите на двете страни на кълбото – най-напред от едната страна, след това от другата.
3.) МАРТ – АПРИЛ
Кълбото се поддържа в средата. Двете крайни пити до кълбото се разпечатват напълно за да се пренесе медът над кълбото. Извършва се вътрешно разширение на пчелното семейство. Ако има три рамки с пило, то се разпечатва медът на средната и тя се обръща на 180 градуса. По този начин майката ще осеменява цялата пита и пилото ще стане “от дъска до дъска”. Една пита с пило има около 6000 килийки, а излюпените пчели покриват две рамки.
Хранене:
А.) Даване на кърмова маса.
Б.) Зареждане на хранилките със суха захар – 0.5 кг.
В.) Пълно разпечатване на медовите запаси, както при центрофугиране.
Г.) Даване на сироп – след като медът е напълно разпечатан и има принос на прашец. Дават се по 200-300 мл. В съотношение 1:1 с витамин В12.
Д.) Даване на сок от лук чрез пръскане с шише от “Веро” в доза 40 мл. в 1 л. сироп 3-4 пъти през една седмица, като се спира 20 дни преди цъфтежа на акацията. За един кошер са необходими 100-150 мл. сок.
Е.) Изрязване на строителните прозорчета в строителната рамка. Тя се поставя като ВТОРА в корпуса.

3.) АПРИЛ – МАЙ

По време на цъфтежа на ябълката семейството трябва да е готово за качване на магазин. Могат да се използват празни магазинни пити или восъчни основи. По време на градежа храненето продължава, като при безпашие се дават по 2 л. сироп + Вит.В12 два пъти седмично, а ако има паша – по 1 л. ЩОМ ГРАДИМ – ТРЯБВА ДА ПОДХРАНВАМЕ!!! Периодично се изрязват строителните прозорчета.
След като питите бъдат изградени, връщаме плодниковите и изрязваме далаците. В магазина слагаме 2 бр. восъчни основи в средата. Задължително 1, 2, 3, 6, 7, 8 – градени пити, а 4 и 5 – восъчни основи.
След като магазинът е изграден и замеден, пристъпваме към изграждане на втори корпус. Новият корпус се слага върху първия, а магазинът отива отгоре. Изтеглят се 2 бр. пити – 1-ва и 8-ма от първия корпус и се поставят като 1-ва и 8-ма във втория корпус за мост. В долния корпус се поставят 2 бр. восъчни основи – като 3-та и 5-та.
Когато в магазина има захарен мед, той се поставя отдолу, за да може пчелите да го изнесат нагоре. Когато захарния мед се изконсумира, магазинът се качва горе. След като се изградят рамките на втория корпус, 1-ва и 8-ма рамка се връщат в долния, а 3-та и 5-та от долния корпус се качват в горния. Между магазина и горния корпус се поставя Ханеманова решетка.

ВТОРИ ВАРИАНТ – ПОЛУРАЗВИТО СЕМЕЙСТВО

1.) Зазимяване на корпус и магазин, пълен с мед.
Семейството покрива от 6 до 8 междурамия. В корпуса има тънък венец с мед.Имаме 8 плодникови и 8 магазинни пити.
Ако в корпусът има много мед, магазинът се поставя върху дъното като въздушна възглавница.
2.) През ФЕВРУАРИ – МАРТ магазинът с меда се сваля и се поставя върху дъното. Пчелите не понасят меда да е под тях и го пренасят горе. Това е равно на една паша. По това време се дава кърмова маса, а по време на цъфтежа на черешата медът в корпуса се разпечатва напълно.
3.) През АПРИЛ семейството се развива напълно. По време на цъфтежа на овошките магазинът се качва и се слага Ханеманова решетка. Започва и подхранване със сироп – два пъти седмично с по 2 л. + Вит.В12. Хранилката със суха захар тябва да е пълна. Изрязват се прозорчетата на строителната рамка.
4.) През АПРИЛ – МАЙ семейството е готово да гради. Поставяме втори корпус за градеж. Ако медът в магазина е от захар, сваляме го долу. Продължаваме храненето със сироп по 1-2 л. два пъти седмично (особено при безпашие).
5.) МАЙ – ЮНИ – след акацията, ако корпусът е бил със стари пити се дава НОВ ТРЕТИ КОРПУС за градеж, като се поставя върху корпуса с нови пити. Майката е в долния корпус. След излюпване на пилото в стария корпус и замедяването му, корпусът и магазинът се центрофугират и питите в стария корпус се отделят за претопяване.

ТРЕТИ ВАРИАНТ – НАПЪЛНО РАЗВИТО СЕМЕЙСТВО

1.) Зазимяването на напълно развито семейство става по ТРИ НАЧИНА:

I. Два корпуса и отгоре магазин с мед.
II. Отдолу магазин с мед, а отгоре двата корпуса.
III. Магазинът с мед е поставен между двата корпуса.

Нормално пчелното семейство се зазимява по втория начин. По отношение на залагането на меда, нашата местна пчела бива ТРИ ТИПА:

- РОДОПСКА ПЧЕЛА – залага меда в плодника;
- ТРАКИЙСКА – работи в плодника и магазина;
- ДОБРУДЖАНСКА – залага меда в магазина.
По принцип в активния период оставяме на майката двата корпуса, а меда изтегляме в магазина.
Медът, който оставяме за зимуване, трябва да стига и за пролетно развитие на семейството с цел до настъпване на пашата да имаме мед за разпечатване. Колкото повече мед имаме в гнездото, толкова по-малко е температурното колебание в семейството.
Пример: Един магазин с мед е 16 кг. + тънки венци в корпуса = 20 кг. Един кг. оставен мед за зимата е равен на три кг. през пролетта и лятото. За зимуването и развитието на пчелното семейство в 8-рамковия многокорпусен кошер е необходим около 20 кг. мед. При зазимяването трябва да имаме и две пити с прашец, които се слагат като 2-ра и 7-ма.

2.) ЯНУАРИ – ФЕВРУАРИ – кълбото се събира в единия корпус – втория(горния). Майката започва да снася яйца в питите на втория корпус. Сваляме магазина под втория корпус – между първи и втори корпус. Магазинът с мед е една естествена паша и пчелите пренасят меда във втория корпус над пилото. През тези месеци даваме редовно кърмова маса.
3.) МАРТ – АПРИЛ – сваляме магазина под първия корпус(на дъното) и пчелите “захапват” и долния корпус. През този период се полагат следните грижи:
А.) Дава се сок от лук;
Б.) Дава се кърмова маса;
В.) Суха захар – хранилката не трябва да е пълна;
Г.) Подават се пити със сироп – слагат се до кълбото, ако хранителните запаси са недостатъчни. Колкото времето е по-студено, толкова сиропът трябва да бъде по-гъст и обратно.
4.) АПРИЛ – МАЙ – по време на цъфтежа на ябълката семейството напълно се развива и напълва двата корпуса с пчели. Качваме магазина горе и поставяме Ханеманова решетка. До акацията можем да извадим един магазин с мед. Магазинът се качва горе, когато семейството се “забели” – има изобилен приток на нектар и се отделя много восък. Грижите през този период включват:
А.) Хранене със суха захар;
Б.) Създаване на отводки като предпазна мярка срещу роенето;
В.) Редовно изрязване на строителните прозорчета;
Г.) Първо изваждане на меда – центрофугира се магазина и 2-3 пити от горния корпус. Получават се 10-15 кг. от семейство.

5.)МАЙ – ЮНИ – семейството е плътно на два корпуса и магазин. Извършва се градеж на нов корпус. Магазинът е пълен с незапечатен мед. Пчелите в горния корпус се излюпват и той се замедява. Центрофугира се медът от магазина и корпуса. През този период продължават грижите за семейството:
А.) При безпашие – хранене със суха захар;
Б.) Изрязват се строителните прозорчета;
В.) Създават се отводки;
Г.) След изваждане на меда се бракуват питите от миналата година.

.....следва.....

vanHanegem
31.01.2011, 14:31
РАБОТА С ДВЕ МАЙКИ В ОБЕДИНЕНО СЕМЕЙСТВО

За да се работи с ДВЕ МАЙКИ е необходимо:

1.) Кошерът трябва да има 4 корпуса и 8-10 магазина. При надставянето той може да достигне 3.0 – 3.2 м.
2.) Обслужването на кошера става със стълба и е необходим пчелар с отлична подготовка и физически силен;
3.) Да се знае кога трябва да се внедри втората майка – за нашите условия АПРИЛ.
4.) Кърмовата маса се прави обезателно с мед и прашец;
5.) Формирането може да стане и чрез обединяване на 2 семейства, като отгоре се поставя по-слабото.

Ще разгледаме работа с 2 майки при семейство, което е зазимено на 2 корпуса, покрити с пчели. Края на март – началото на април си произвеждаме маточници. Ако на 01.04. заложим маточници, то на 10.04. ще имаме зрял запечатен маточник, към 12.04. ще се излюпи майката, към 20.04. ще имаме оплодена майка и към 11.05. ще се излюпят първите пчели от тази майка.
Подготовката и деленето на корпусния кошер правим към 10.04. При деленето долу остава един корпус с откритото пило и старата майка. Над него поставяме корпус с восъчни основи и над него двойна мрежа. Най-отгоре поставяме корпус със запечатено пило и маточник. Три седмици по-късно – на 21-вия ден, двойната мрежа се замества с двойна решетка. За тези 3 седмици става напълно уеднаквяване на миризмата на двете семейства и те започват да работят заедно. Корпусът с восъчните основи се изгражда и майката го осеменява. Това става по време на цъфтежа на акацията. Слага се магазин за мед. След преминаването на акациевата паша на горното семейство се дава корпус и гнездото става на 4-ри корпуса. До края на април корпусите са изградени и се поставят от 2 до 4 магазина за мед. За един ден пчелите могат да внесат до 30 кг. нектар. Нормално трябва да се качват по 2 магазина, като в долния има мед, а в горния – известно количество мед. След това се носят още 2 магазина, като единия се поставя под първия, а другия – най-отгоре. Това става по време на юнската паша. Две семейства, еднакви по сила, обединени в общо разплодно гнездо, дават продукция за три семейства. ВЪЗМОЖНО Е ТОЗИ КОШЕР ДА РОИ !!! Ако има такава опасност го разделяме на отводки. През горещите месеци се отварят кръглите отвори на корпусите, като първия е отворен напред, втория – назад и т.н. Рамките се раздалечават, за да се подобри вентилацията. Тези семейства много бързо градят магазини, като магазините се поставят над корпуса с пило.
Подготовката за зазимяване започва от 01.08. Решетката се маха и се затварят прелките. Ако има незамедени магазини се изваждат. През този период семейството е на 4-ри корпуса и от 1 до 4-ри магазина. Ако пчелите са на добра паша събират мед до 11.09. Към края на септември – началото на октомври двата горни корпуса и магазина са пълни с мед. Центрофугираме меда с изключение на единия корпус, който ще оставим като хранителна надставка. Пчелите остават на два и половина корпуса. При такива семейства зимна смъртност няма.

КАКВА Е РОЛЯТА НА ДВОЙНАТА МРЕЖА И РАЗДЕЛИТЕЛНАТА РЕШЕТКА?

Двойната мрежа се поставя, за да не се унищожат двете майки. Разстоянието между двете мрежи е 20 мм. Всяка мрежа е изработена от метални нишки и е с размер 3/3 мм.
Двойната мрежа служи за:
А.) Леко предаване на майки;
Б.) Против роене;
В.) За обединяване на рояци:
Г.) Създава идеални условия за зимуване на отводки;
Д.) За смяна на майките – в горния корпус се отглежда младата майка, а старата остава в долния корпус.
Смяната на двойната мрежа с двойна решетка става след 3 седмици, за да могат пчелите да се движат свободно из целия кошер. Отворите на решетката са 4.5 мм. Разделителната решетка трябва да се ползва само когато е необходимо.

СЪЗДАВАНЕ НА ОТВОДКИ СУКАЛЧЕТА

Донасят се две разделителни решетки и корпус с восъчни основи.
Върху долния корпус поставяме корпуса с восъчните основи и слагаме пити с пило на 3-та, 5-та и 7-ма позиция. Корпусът с восъчни основи се отделя от долния и горния корпус с разделителни решетки. След 7 дни този корпус се изважда, поставя се върху ново дъно, затваря се с покривна дъска и се откарвa на 3 км. Подава му се зрял маточник.

СЪЗДАВАНЕ НА НОВИ СЕМЕЙСТВА – ОТ 1 ДО 10 БРОЯ

Един 8-рамков многокорпусен кошер се разделя на ЧЕТИРИ части.
В първия кошер се прехвърлят 3 рамки и се допълва с 5 восъчни основи.
Във втория кошер се прехвърлят 4 рамки и се допълва с 4 восъчни основи.
В третия кошер се прехвърлят 4 рамки и се допълва с 4 восъчни основи.
В четвъртия кошер се прехвърлят 4 рамки и се допълва с 4 восъчни основи.
На новите кошери се предава по един зрял маточник.
В основния кошер остава майката на една рамка и летящите пчели. Той се допълва със 7 восъчни основи. Създава се нов кошер на мястото на стария.

ANIBAL
31.01.2011, 15:54
Да ,така и предполагах.Всичко е обмислено.До последната подробност.Има и нещо на което се замислям.И тук не се обхваща в детайли целия процес.И правилно.Оставя се нещо и на нас .Сами да се досетим.Аз лично имам някои въпроси ,но не зная към кой да ги задам.

vanHanegem
31.01.2011, 16:11
Това е представено в публичното пространство. Всеки, който има въпроси трябва да ги зададе. А всеки, който има отговори на тези въпроси - да отговори!

ANIBAL
31.01.2011, 17:04
Интересува ме момента, когато се работи с две майки.Препоръчва се да се произведат маточници.Но това как става?Мисля-може би като предизвикаме роево настроение.Но това е тънка летва дето се движим по нея.Иначе е доста подробно се описва развиването на семейството.Но това е видял Гърдев някога.Имаше момент дето се градят пити.Но плодниковите се пускат през магазин.Това аз го разбрах,защото съм по опитен.Все пак принципа-технологията е много добра.И може да се вземе за основа и при други корпусни системи.Доколкото разбрах,тук се препоръчва единствено отводките като противороев метод.Не греша ли?

vanHanegem
31.01.2011, 17:34
А защо трябва да си произвеждаме майка по това време(началото на април)? Това вярно е "тънка летва". Не е ли по лесно още есента да имаме една отводка в горен корпус и тя да зимува над основното семейство? Избягваш и тези 21 дни "за уеднаквяване на миризмата", защото тя отдавна е "обща". И...работиш нататък. Т.е. - свършил си предварително много голяма част от работата в подходящо и безрисково време - есента. Посрещаш рапицата - около 15-20.04. подготвен и спокоен.
А що се отнася за отводката като противорови метод - за мен това е най-прагматичния метод, а пък в този случай е супер - рапица, влизаш в акация - отводка(и то не каква да е).От така създадения кошер спокойно правиш "мощна" отводка, която се развива бързо и в слънчогледа напр. влизаш с още едно силно семейство.

Максим Тодоров
08.03.2011, 18:17
Моляви пуснете снимки на таблата да се разбере от каде минава влажния въздух и като дстигне капака ламарината имали наклон да капе гонденза на точно определено място ,и дъното, неми е ясно как взема около 50% от прашеца защото досега несъм вадел прашеца sadsmile;

nolkov
27.01.2012, 21:51
моля за следният съвет. Каква е височината на 8 рамков кошер на Гърдев - 242 мм или 260 мм?

Димитър Бонев
28.01.2012, 00:51
242

nolkov
28.01.2012, 09:20
а на какво разстояние трябва да потъне рамката в корпуса отгоре?

vanHanegem
29.01.2012, 08:42
ДА СИ СПОМНИМ ЗА ГЕОРГИ ГЪРДЕВ
На 12.12.2011 год. се навършиха 20 години от смъртта на моя учител и приятел по пчеларство ГЕОРГИ ГЪРДЕВ
КОСТАДИН ЯКОФОВ

Големият агроном и пчелар, човекът който въведе 8-рамковия кошер в България, учителят който провеждаше в продължение на 10 години безплатни курсове по пчеларство в залите на ВСИ-Пловдив, научи стотици пчелари на културно, рентабилно, икономически изгодно пчеларство. Завършващите курсовете се научаваха на технологично отглеждане на пчелните семейства, включително и производство на майки.
Чаках тази годишнина, за да изясня на пчеларската общественост начина на подхранване на пчелните семейства със съха захар.
Това се прилага по цял свят, но принас нещата са отработени по-добре и в съчетание с помощни семейства се получават добри резултати. Тази технология тръгва от Георги Гърдев с въвеждането на 8-рамковия кошер и подобрения модел на Милеровата хранилка, известна в пчеларството от преди 130 години. Подобрява се още 2 пъти и става още по-добра за пчеларстване.
Тази технология е много бавна, но постоянна. Както се казва, всяка секунда в гнездото на пчелите влиза по капчица захароза в моментите, когато е най-необходима за пчелите за да произвеждат храна за пилото(млечице).

БЕЗ ЗАХАРОЗА НЯМА МЛЕЧИЦЕ
Обяснението на някои пчелари, че пчелите разтварят захарта с ферментите и после я вземат е погрешно. А ЗАЩО ТОГАВА ПЧЕЛИТЕ ИЗХВЪРЛЯТ КРИСТАЛИЗИРАЛИЯ МЕД, А ЗАХАРТА Я ВЗЕМАТ?
Още в началото на август(3-10) запасявам пчелите с 14-16 кг. мед, т.е. на практика ги зазимявам. Ходя на пчелина през 3 дни и сипвам суха захар(кристална - с кристали 1 куб.мм.) в топлата хранилка. Ако е необходимо това върша през цялата година като подхранка, без да използвам течна храна.
Сега накратко ще обясня как става вземането на захарта от хранилката.
Когато в пчелното с-во има на 1/2 рамка открито пило, влагата в кошера се увеличава на 75-87 % и Т на 35 градуса. Постъпвайки в хранилката, този въздух се охлажда със 7-10 гр. и се получава точка на оросяване - появяват се капки по стъклата на хранилката. Захарта като силно хигроскопична и с огромна разгърната площ благодарение на кристалите, се насмуква с влага и става лепкава, покрита със сладка течност, която пчелите ЛИЖАТ.
Много колеги ме питат: Вместо кристална, не може ли да се постави пудра захар, или кристалната да се залее с вода?
Моят отговор е - НЕ! Защото това явление категорично изчезва. Голямото количество открито пило повишава влажността в кошера и пчелите по-лесно усвояват захарта. Когато в природата има достатъчно нектар, пчелите не се занимават със захарта. Но когато нектарът, който постъпва е малко, например при студено пролетно време, пчелите излизват по 1 кг. захар за 4-5 дни, защото им жизнено необходима за пилото.
Когато дойде паша, първата работа на пчелите е да ограничат пилото и свалят влажността на въздуха в кошера на 35-47%, за да може да се изпарява водата от нектара. Захарта отгоре се втвърдява и става корава като камък и пчелите и да искат, не могат да я вземат(пчела суха захар не яде). Когато привърши пашата и пчелите започнат отново да отглеждат пило по-интензивно, захарта много бавно се размеква и голяма част от нея попада в прашеца. Процесът се саморегулира. За да може да се прилага тази технология е необходимо пчеларят да има необходимото оборудване, финанси и пакет от знания и умения. Той трябва да умее да си произвежда майки, защото те се натоварват повече и пчелите ги сменят. В този случай, ако събират прашец, с-вата се провалят.

ЗАЩО АЗ ПРИЛАГАМ ИМЕННО ТАЗИ ТЕХНОЛОГИЯ?
1. Това е най-слабата технология за развитие на пчелното с-во, но гарантираща мед с много високо качество(захарозата се движи от 0.4 до 1.5%)
2. Стимулирането е слабо, но постоянно и става независимо от времето.
3. Избягва се подхранването с течна храна, което е по-трудоемко, пчелите се активизират за кратко време, докато внесат нектара и после бездействат, особено когато времето е лошо.
4. Притъпява се роевия инстинкт, защото има слаба стимулация със захароза за кърмачките.
5. Градежът е по-добър.
6. Яйценосната дейност на майката не се нарушава, защото в крайна сметка има принос, когато пчелите не излизат навън.
7. Консумирайки много захар, пчелите събират много прашец, а това показва че има много открито пило и с-вото е в процес на силно развитие.
8. Осигурява се макар и слабо, но постоянно стимулиране в период на безпашие и тогава синдрома на празния кошер го няма.
9. Тази технология на работа с пчелните с-ва ми решава проблемите да пчеларствам рентабилно, но все по-често се налагат да се ползват помощни с-ва. Последните години пролетно време липсва паша, поради застудяванията. И като изключим районите, където има рапица, в другите райони положението не е добро за пролетно развитие. Когато на едно с-во се дадат 1-2 рамки с пило и пчели от спомагателното с-во(нуклеуса), с-вото постига върха на развитие 10 дни по-рано и по-добре оползотворява пашата.
Загубил съм ценно пчеларско време през годините, не за да пиша статии и книги, а точно да обясня целия процес на усвояване на захарта от пчелите.
Омръзна ми да ме учат колеги пчелари как с-вата отглеждани по този начин се изтощават от захарта, защото фактите са други - с-вата се развиват нормално, нямат смъртност, не се налага спекулативно хранене, з да се произвежда мед. Семействата, които консумират повече захар, събират повече прашец и мед. Именно такива с-ва подбирам за размножаване.
Тази технология на пчелоотглеждане в комбинация с помощни с-ва(нуклеуси на два корпуса) за мен работи безотказно повече от 32 години.
в-к "Пчела и кошер"

Станко Ставров
29.01.2012, 13:59
Чудесна статия.

apolo_bg
01.02.2012, 06:51
Колега vanHanegem

Тамата РАБОТА С ДВЕ МАЙКИ В ОБЕДИНЕНО СЕМЕЙСТВО е много интересна за мен, защото я практикувам от доста години
От чисто любопитство – какъв е вашият опит?
Бихте ли показали снимка на ваш кошер с височина 3.0 – 3.2 м.

Благодаря!

vanHanegem
01.02.2012, 08:36
Аз нямам никакъв опит с двумайчини семейства, колега Аполо.
Сигурно затова височината на кошерите ми не е достигала никога 3.0-3.2 м. и не мога да покажа снимка на кошер с такава височина.

apolo_bg
01.02.2012, 08:45
ТОВА Е НАПИСАНО ОТ ВАС НЯКОЛКО ПОСТА ПО-ГОРЕ

РАБОТА С ДВЕ МАЙКИ В ОБЕДИНЕНО СЕМЕЙСТВО

За да се работи с ДВЕ МАЙКИ е необходимо:

1.) Кошерът трябва да има 4 корпуса и 8-10 магазина. При надставянето той може да достигне 3.0 – 3.2 м.
2.) Обслужването на кошера става със стълба и е необходим пчелар с отлична подготовка и физически силен;
3.) Да се знае кога трябва да се внедри втората майка – за нашите условия АПРИЛ.
4.) Кърмовата маса се прави обезателно с мед и прашец;
5.) Формирането може да стане и чрез обединяване на 2 семейства, като отгоре се поставя по-слабото.

Ще разгледаме работа с 2 майки при семейство, което е зазимено на 2 корпуса, покрити с пчели. Края на март – началото на април си произвеждаме маточници. Ако на 01.04. заложим маточници, то на 10.04. ще имаме зрял запечатен маточник, към 12.04. ще се излюпи майката, към 20.04. ще имаме оплодена майка и към 11.05. ще се излюпят първите пчели от тази майка.
Подготовката и деленето на корпусния кошер правим към 10.04. При деленето долу остава един корпус с откритото пило и старата майка. Над него поставяме корпус с восъчни основи и над него двойна мрежа. Най-отгоре поставяме корпус със запечатено пило и маточник. Три седмици по-късно – на 21-вия ден, двойната мрежа се замества с двойна решетка. За тези 3 седмици става напълно уеднаквяване на миризмата на двете семейства и те започват да работят заедно. Корпусът с восъчните основи се изгражда и майката го осеменява. Това става по време на цъфтежа на акацията. Слага се магазин за мед. След преминаването на акациевата паша на горното семейство се дава корпус и гнездото става на 4-ри корпуса. До края на април корпусите са изградени и се поставят от 2 до 4 магазина за мед. За един ден пчелите могат да внесат до 30 кг. нектар. Нормално трябва да се качват по 2 магазина, като в долния има мед, а в горния – известно количество мед. След това се носят още 2 магазина, като единия се поставя под първия, а другия – най-отгоре. Това става по време на юнската паша. Две семейства, еднакви по сила, обединени в общо разплодно гнездо, дават продукция за три семейства. ВЪЗМОЖНО Е ТОЗИ КОШЕР ДА РОИ !!! Ако има такава опасност го разделяме на отводки. През горещите месеци се отварят кръглите отвори на корпусите, като първия е отворен напред, втория – назад и т.н. Рамките се раздалечават, за да се подобри вентилацията. Тези семейства много бързо градят магазини, като магазините се поставят над корпуса с пило.
Подготовката за зазимяване започва от 01.08. Решетката се маха и се затварят прелките. Ако има незамедени магазини се изваждат. През този период семейството е на 4-ри корпуса и от 1 до 4-ри магазина. Ако пчелите са на добра паша събират мед до 11.09. Към края на септември – началото на октомври двата горни корпуса и магазина са пълни с мед. Центрофугираме меда с изключение на единия корпус, който ще оставим като хранителна надставка. Пчелите остават на два и половина корпуса. При такива семейства зимна смъртност няма.

КАКВА Е РОЛЯТА НА ДВОЙНАТА МРЕЖА И РАЗДЕЛИТЕЛНАТА РЕШЕТКА?

Двойната мрежа се поставя, за да не се унищожат двете майки. Разстоянието между двете мрежи е 20 мм. Всяка мрежа е изработена от метални нишки и е с размер 3/3 мм.
Двойната мрежа служи за:
А.) Леко предаване на майки;
Б.) Против роене;
В.) За обединяване на рояци:
Г.) Създава идеални условия за зимуване на отводки;
Д.) За смяна на майките – в горния корпус се отглежда младата майка, а старата остава в долния корпус.
Смяната на двойната мрежа с двойна решетка става след 3 седмици, за да могат пчелите да се движат свободно из целия кошер. Отворите на решетката са 4.5 мм. Разделителната решетка трябва да се ползва само когато е необходимо.

СЪЗДАВАНЕ НА ОТВОДКИ СУКАЛЧЕТА

Донасят се две разделителни решетки и корпус с восъчни основи.
Върху долния корпус поставяме корпуса с восъчните основи и слагаме пити с пило на 3-та, 5-та и 7-ма позиция. Корпусът с восъчни основи се отделя от долния и горния корпус с разделителни решетки. След 7 дни този корпус се изважда, поставя се върху ново дъно, затваря се с покривна дъска и се откарвa на 3 км. Подава му се зрял маточник.

СЪЗДАВАНЕ НА НОВИ СЕМЕЙСТВА – ОТ 1 ДО 10 БРОЯ

Един 8-рамков многокорпусен кошер се разделя на ЧЕТИРИ части.
В първия кошер се прехвърлят 3 рамки и се допълва с 5 восъчни основи.
Във втория кошер се прехвърлят 4 рамки и се допълва с 4 восъчни основи.
В третия кошер се прехвърлят 4 рамки и се допълва с 4 восъчни основи.
В четвъртия кошер се прехвърлят 4 рамки и се допълва с 4 восъчни основи.
На новите кошери се предава по един зрял маточник.
В основния кошер остава майката на една рамка и летящите пчели. Той се допълва със 7 восъчни основи. Създава се нов кошер на мястото на стария.


???

КАК КОМЕНТИРАТЕ НЕЩО ЩОМ НЯМАТЕ ПРАКТИЧЕСКИ ОПИТ?

Благодаря!

vanHanegem
01.02.2012, 08:51
Колега, Аполо!!!
Ако бяхте направили малко усилие да прочетете цялата тема, а дори само няколко поста по нагоре, бихте попаднали на следното:


--------------------------------------------------------------------------------

Пускам на вашето внимание "Технология за работа с 8-рамков многокорпусен кошер" на Г.Н.Гърдев, публкувана в българския периодичен пчеларски печат преди няколко години от негови ученици и последователи.

УВЕРЯВАМ ВИ, ЧЕ В ТОЗИ МАТЕРИАЛ НЯМА НИТО ЕДНА МОЯ ДУМА ИЛИ ИНТЕРПРЕТАЦИЯ.

Искрени благодарности отправям към колежката IRIS , с чието любезно съдействие този материал беше събран от българската пчеларска преса!


Тогава не бихте задавали излишни въпроси, а още повече - не бихте замърсявали темата с излишни въпроси и СПАМ.

apolo_bg
01.02.2012, 09:06
Тогава не бихте задавали излишни въпроси, а още повече - не бихте замърсявали темата с излишни въпроси и СПАМ.
Да чета цялата тема е едно добро пожелание, но едва ли някой в този форум го прави!

Затова всеки пост трябва да бъде ясен и конкретен.
Вашите няколко по-горни постове не са нито ясни, а още повече конкретни.

Затова и за да не правим спам, моля уточнете вашата позиция?

Какво в същност е вашето мнение – с 5 приказки, за да не товарим темата.
Кое одобрявате и кое не????

Благодаря!

vanHanegem
01.02.2012, 09:39
Колега, Аполо!
Имам усещането, че нарочно не искате да разберете това което Ви казвам. А то е написано много ясно и с големи букви още в началото на първия ми пост: "УВЕРЯВАМ ВИ, ЧЕ В ТОЗИ МАТЕРИАЛ НЯМА НИТО ЕДНА МОЯ ДУМА ИЛИ ИНТЕРПРЕТАЦИЯ."
Ако аз съм имал мнение по този материал, публикуван във в-к "Пчела и кошер"през далечната 2004-та, то да съм го представил не с 5, а с 555 приказки.
Освен това - аз не мога да одобрявам, или да отричам нещо, което сам не съм изпитал.
Оставам с усещането, че Вие имате някакво отрицание на тази технология, но нямам никаква представа защо точно аз съм обекта на това. Това е форум, в който свободно да изразите мнението си, но е добре за всички то да бъде аргументирано! Още повече, че горе казахте, че имате опит в двумайчиното пчеларстване....

apolo_bg
01.02.2012, 10:11
Колега
Ако искаш да тежиш на местото си в този материал трябва(задължително е) да имаш МНЕНИЕ!!

Поставил си някакви материали от Интернет?
Хубаво, няма лошо!

Лошото е, че нямаш коментар! Те са само поставяни материали??
Как да ги тълкуваме?:
1. Като добри пчеларски практики?
2. Или като лоши пчеларски практики?

Ето това искам колега – аз искам вашето лично мнение - вашата позиция по ВАШИЯ ПОСТ!
Ако не си го изпитал!? Кое ти дава право да го поставяш по такъв начин?

Да това е много удобна позиция – АМИ АЗ НЕ ЗНАМ!!
Ами като не знаеш, защо ги постваш?

Така!
Ако искаш можем да хванем дума по дума, за всичко което си писал!

Аз стоя с 30 години пчеларски стаж и с над 100бр. пчелни семейства.
И не съм съгласен някой да ми цитира НЕЩО от нета, като си оставя възможност да си върти гъза в ляво или в дясно според това как духа вятъра! И да тълкува уважавани колеги двусмислено!

С уважение
Янко Йорданов – Хасково!

vanHanegem
01.02.2012, 10:53
apolo_bg,
много искам да запазя добрия тон, защото се смятам за добре възпитан. Освен всичко друго, моят социален и материален стаус не ми позволява да влизам в безсмислени спорове със самозабравили се гноми, които търсят изява във форума.

Аз уважавам опитните и крупни пчелари и още повече тези, чието съществуване зависи от работата им с пчелите. Не мога обаче да уважавам и се възхищавам от човек с 30-годишен стаж и с над 100 пчелни семейства, който напълни цяла тема от форума с неволите си и споделяне на неумението му да се справи с роевото състояние на пчелите си(ежегодно), а още по-малко на такъв, който гони рой на 12 км. до съседното село, само защото е излязъл от негов кошер!

Неуважаеми колега!
Ако си търсите някаква закачка, или пък искате да издигнете егото си в друго измерение, уверявам Ви, че аз съм един от най-неподходящите обекти на тези желания!

Юрий Цветков
01.02.2012, 11:07
Уважаеми колеги. Искрено се надявам, да спрете до тук и да не се налага аз или някой колега от екипа да се намесваме. Това няма да е от полза за никого.

В този форум, винаги се е толерирал ЛИЧНИЯ опит, но това съвсем, не означава, че не могат да се публикуват и чужди материали и публикации, с цел научаване на нещо ново и не познато, или просто да се обсъдят. Стига обаче, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА Е ПОСОЧЕН ИЗТОЧНИКА . В случая всичко е в реда на нещата и аз не разбирам, защо е тази провокация. Ако някой има конкретен въпрос, към друг потребител, да го зададе направо. И се въздържайте от лични, още по-малко обидни квалификации.

apolo_bg
01.02.2012, 11:50
Колега vanHanegem

Няма да стане така!
Хайде да оставим кой съм аз и кой си ти.
Ти си поставал мнение и е добре да го защитиш!
Не е хубаво да се опитваш да се плъзгаш на ляво или дясно!

Имам конкретен въпрос?!!
Твоето мнение, твоята позиция от носно това, което по-горе ТИ си писал??
Аз не съм писал колега - ти си писал.!!

Аз не мога да разбера ти одобряваш ли -ТЕХНОЛОГИЯ ЗА РАБОТА С КОШЕР НА ГЪРДЕВ или не?
Ето това е същественото!

До колкото разбирам имаме ?!(стоп) от колегата yuri Модератор

Ами какво да правя?
Някой деликатно се опитва да каже, че прекаляваме?

Тоест май, че аз прекалявам!
И май някий се опитва да те защитава?
Уважавам мнението на всеки!
Ама най си уважавам мото мнение!

ПУКА МИ, ЧЕ НЯКОЙ ЩЕ МЕ ИЗХВЪРЛИ ОТ ТОЗИ ФОРУМ - ЖЯЛКО ЗА ФОРУМА!!

Тъй, че колега vanHanegem – знаеш ми пощата, ако искаш, явно ще трябва да поспорим извън този форум, КОЕТО Е ЖАЛКО ЗА САМИЯ ФОРУМ!

Иначе току виж са ме изключили - ПРЕЗ ОНАЯ РАБОТА МЕ Е - ама на ИСТИНА!!!

jordanov
01.02.2012, 11:56
Е що викаш , давай по-спокойно де . Ний от гилдията сме улегнали и уравновесени хора .

Юрий Цветков
01.02.2012, 12:07
Да Янко, прав си че прекалявате. Прекалявате със безсмислено лично заяждане. Никой не ви спира да спорите по пчеларски теми, и никой не желае да ви изхвърля от форума. Не толерирам никой (отделен е въпроса, че не познавам никой от двамата), но публикуването на статии и публикации, не е нищо лошо и не разбирам провокацията ти. Ако си имате някакви лични недоразумения, си е ваш личен проблем и не превръщайте форума в лична арена.

Предполагам. че vanHanegem ще отговори на конкретния ти въпрос, относно личното му мнение и се надявам ти също да споделиш твоя опит. Защото, точно за това е форума. Желая приятен ден на всички.

apolo_bg
01.02.2012, 12:30
Спирам да коментирам по тази тема!
Очаквам го колегата на лични или на майла.
Жалко обаче, защото има загуба на информация, която би могла да бъде от полза за млади колеги.

Ако основната идея на този форум е – да се осигури максимален медодобив – вие в момента блокирахте една пътечка, която би могла да открехне една вратичка.
Вие банвате самия форум!!

ГОСПОДА МОДЕРАТОРИ И ПРОЧЕЕ, не е добре да парирате 30 годишен опит, само и само да защитите „напреднал” колега с над 1000 мнения и да кажем с около 20 кошера!
Нашите позиции просто няма как да са равностойни!

НЯМА КАК МОЯ ОПИТ ДА Е РАВЕН НА НеГОВИЯ!
той се е родил поне 20 годин след мен
Аз не съм виртуален пчелар – Ха, ха ха!

Всичко добро
Янко Йорданов - Хасково

Юрий Цветков
01.02.2012, 12:54
Спирам да коментирам по тази тема!
Очаквам го колегата на лични или на майла.
Жалко обаче, защото има загуба на информация, която би могла да бъде от полза за млади колеги.Да жалко е, че хората с опит не желаят да го споделят.


Ако основната идея на този форум е – да се осигури максимален медодобив – вие в момента блокирахте една пътечка, която би могла да открехне една вратичка.
Вие банвате самия форум!!Основната идея е да се коментира всичко свързано с пчеларството. Включително и как да се постигнат максимални добиви.
Ние не банваме форума, нито преграждаме пътечки, а създаваме равноправни условия на всички да си кажат мнението и да се аргументират. Това е работата на модераторите.


ГОСПОДА МОДЕРАТОРИ И ПРОЧЕЕ, не е добре да парирате 30 годишен опит, само и само да защитите „напреднал” колега с над 1000 мнения и да кажем с около 20 кошера!
Нашите позиции просто няма как да са равностойни!

НЯМА КАК МОЯ ОПИТ ДА Е РАВЕН НА НеГОВИЯ!
той се е родил поне 20 годин след мен
Аз не съм виртуален пчелар – Ха, ха ха!

Всичко добро
Янко Йорданов - ХасковоЯнко, по никакъв начин не се и опитваме да парираме опита ти или на който и да е друг колега. И не защитаваме никой, заради броя на мненията му. Къде видя, някой да те сравнява с vanHanegem, било по опит, възраст или каквото и да е?

Хайде да не се държим, като нацупени деца.

apolo_bg
01.02.2012, 13:44
О кей!
Тогава аз имам проблем с колегата vanHanegem и нямам никакъв проблем с други колеги!!
Ами позволете - Да го решим проблема.
Колегата знае всички начини да се свърже с мен.
Да заповяда!

Но да изчезват мои постове и после пак да се появяват, е малко странно нали!

Само не мога да разбера – Огромна защита и за какво???

Станко Ставров
01.02.2012, 14:24
Уважаеми господин Йорданов извинявам се за намесата, но ако вие не го познавате този човек, с когото се опитвате да завържете спор аз го познавам.Ако разгледате по-подробно форума ще разберете, че той е от малкото колеги във форума който работи с кошери система Гърдев и семействата му не са толкова колкото споменавате.Колкото до уменията му,опита и пчеларски стаж също не съм убеден че са за пренебрегване мисля че сте се заблудил.Постовете които е споделил на мен ми харесват и ги следя с интерес, освен това както той споменава това е статия за работа с тази система кошери/Гърдев/.Това че не ви задоволяват вас и противоречат на вашите разбирания относно начин на поднасяне не означава, че сте прав.Проявете по-голяма толерантност към чуждите мнения.Аз ви желая успех във вашите начинания.Извинявам се пак.

Nic 59
01.02.2012, 14:30
Личното ми мнение е че е недопустимо да се трият без правила мнения. Давам снимка на сериозно нарушение от Рускоезичен форум където е премахнат целия пост. По принцип се заличава само "неудобната" част.
http://s13.postimage.org/ahnsunldv/Screen_Hunter_01_Feb_01_14_22.jpg (http://postimage.org/image/ahnsunldv/)

Юрий Цветков
01.02.2012, 15:28
Личното ми мнение е че е недопустимо да се трият без правила мнения. Давам снимка на сериозно нарушение от Рускоезичен форум където е премахнат целия пост. По принцип се заличава само "неудобната" част.
http://s13.postimage.org/ahnsunldv/Screen_Hunter_01_Feb_01_14_22.jpg (http://postimage.org/image/ahnsunldv/)Тук целия екип споделя мнението ти и това не се прави. Факт е, че мненията на потребителите с БАН още са във форума.


Но да изчезват мои постове и после пак да се появяват, е малко странно нали!
Това не се случва и няма как да стане технически. Веднъж изтрито мнение, изчезва за винаги. Освен това никой от потребителите не се ползва с протекции.

evgeni.filimonov
01.02.2012, 18:03
Относно сухата захар, аз имам следните наблюдения от моята практика.
1. Пчелите ядат суха захар.
Направих преградни дъски - тип хранилка и в тях слагах суха захар по 0.500 гр.
В началото докато нямаше усилено отглеждане на пило и внасяне на много прашец, пчелите изхвърляха захарта. След това я взимаха с голям ентосиазъм и правеха страхтно пило.

2. Относно добивте на мед.
Според мен семейство, което се храни със суха захар, прави страшно много пило, но не трупа запаси. Затова колегите К.Якофов и С.Тодоров работят с помощни семейства, за да подсилват основните. Също така помощните семейства като име се отнема част от пилото от време на време - при тях винаги основния нстинкт ще е развитие на семейството - съответно гледане на пило и събиране на много прашец.

apolo_bg
02.02.2012, 07:17
Първо искам да се извиня, ако съм обидил някого, включително се извинявам и на колегата vanHanegem
Много интересна (за мен) информация има в публикувания от него материал и най-вече в частта: -

РАБОТА С ДВЕ МАЙКИ В ОБЕДИНЕНО СЕМЕЙСТВО
...
Ще разгледаме работа с 2 майки при семейство, което е зазимено на 2 корпуса, покрити с пчели.
Края на март – началото на април си произвеждаме маточници.
Ако на 01.04. заложим маточници, то на 10.04. ще имаме зрял запечатен маточник, към 12.04. ще се излюпи майката, към 20.04. ще имаме оплодена майка и към 11.05. ще се излюпят първите пчели от тази майка.
В статията има ГОЛЯМА празнота и не става ясно как ги ПРОИЗВЕЖДАМЕ тези маточници, кое и какво семейство използваме?
Просто в един момент имаме маточник: -

на 10.04. ще имаме зрял запечатен маточник, към 12.04. ще се излюпи майката, към 20.04. ще имаме оплодена майка и към 11.05. ще се излюпят първите пчели от тази майка.
Аз реално гледам пчели колеги, не виртуално и за мен въпроса как да си отгледам маточници в толкова ранен срок е от първостепенно значение!
Най-трудната част е как към 10.04. да имаме запечатани маточници, а в статията няма и една думичка по какъв начин това да стане!
Как да ръкопляскам за така дадената информация, след като на най-важния въпрос няма отговор?

Може би има колеги, който имат съответен опит и ще бъдат така добри да ми обяснят как точно в края март – началото на април да си произведа маточници? (разбира се става въпрос за качествени маточници и то за много бройки, не за един-два).
Как конкретно го правим това?
Използваме Ентеров или Никотски апарат, или чрез пренасяне? Семейство стартер ли ползваме? Имаме ли отглеждач?


Моята цел беше колегата vanHanegem да хвърли повече светлина по този въпрос, но за съжаление нещата се изместиха в друга посока.
Както стана ясно колегата vanHanegem, само е пуснал статията и не желае да вземе отношение и да допълни липсващата много важна част.
Според мен не е коректно след като си написал нещо, да бягаш от отговорността да отговориш на конкретен въпрос.

Да имам 30 години опит и въпреки това в частта, как на 10ти април да имам зрели запечатени добри маточници явно куцам.
Аз това го смятам за виш пилотаж. И затова питам. И не се срамувам да питам.
Какъв е смисъла от цялата статия след като на най-важния въпрос няма отговор?
Въпроса ми беше и е съвсем искрен и добронамерен.
Отново се извинявам обаче, ако някой пак го сметне за заяждане.

Да повторим отново - на най-важния въпрос, как на 10.АПРИЛ да имаме зрял запечатен маточник в статията НЯМА ОТГОВОР.
Ще бъда много благодарен на всеки колега, който се опита да даде отговор и да се запълни тази празнота, която определено обезсмисля иначе много полезната статия.

Благодаря!

vanHanegem
02.02.2012, 08:57
apolo_bg,
това е последният ми пост, в който ти обръщам внимание, което не заслужаваш! Не приемам извиненията ти и не искам да споменаваш по никакъв начин името ми, нито да ме търсиш по какъвто и да е повод!
И 30, и 40, и 50 години, а не рядко и цял живот не стига да видиш това, което е пред очите ти и да пипнеш това, което е на една ръка разстояние....Това никога няма да стане, ако не го знаеш!
"Чети, чети и пак чети! То дава ум, момче!" Да не подскочиш пак ??? Това също не съм го казал! Само цитирам иконата на българската литература. Да можеш, значи да знаеш! Но не винаги нещо, което знаеш, го можеш. Няма значение дали си виртуален, или реален пчелар. А още по-малко дали имаш 100....20...или 2 семейства. Възрастта също няма значение. Даже си мисля, че младостта е синоним на бъдеще.....Дано съществува прераждане, та ние с тебе в бъдещето да сме редом до младите, знаещи и можещи!

Станко Ставров
09.03.2012, 11:37
http://www.farmer.bg/29657-DA-SI-SPOMNIM-ZA-GEORGI-GARDEV#.T1jACEnceY8.facebook

Ивайло Велинов
26.04.2012, 21:44
От къде мога да купя 2 кошера на Гърдев?

Пеньо Лазаров
26.04.2012, 22:28
Симеон Тодоров прави такива със всичко и със сухите хранилки.

GenadyNikolov
17.01.2013, 19:57
В материалите които е написал vanHanegem прочетох че Г.Гърдев препоръчва да се дава на семеиствата 100-150 грама сок от лук през март-април.
Някои знае ли с каква цел е това ?

Angel_A
19.01.2013, 14:12
В материалите които е написал vanHanegem прочетох че Г.Гърдев препоръчва да се дава на семеиствата 100-150 грама сок от лук през март-април.
Някои знае ли с каква цел е това ?

Колега,
Сока от лук според някои източници (пчеларска литература) стимулира яиценосната дейност на майката. Успех.

Хари потър
01.02.2013, 15:49
Моля някой ,които работи с този кошер да обясни прави ли се ротация на корпусите .Ако се прави то ,кога и колко пъти.Също още ме интересува как магазина се слага от долу под корпусите за стимулиране на семеиството през края на лятото ,като тои е бил центрофугиран ?.Сиреч, кога успяват да го напълнят .

Хари потър
03.02.2013, 12:24
Никои ли не работи с този модел кошер?

Ивайло Велинов
04.02.2013, 10:58
Ротация на корпусите се прави, напролет според нуждите на семейството и времето на настъпване на пашата. Корпуси не се ротират по график или брой пъти. Магазина се слага отдолу за съхранение през зимата (ако нямаш склад). Други го слагат отдолу с извстно количество мед и пчелите го вземат и го местят, което ги подсилва. Това се прави също с определена цел, с която трябва да си наясно преди да го правиш. Прочети тази тема: http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=2673

Хари потър
05.02.2013, 08:19
Благодаря ти колега .Нея бях видял тази тема .

Ивайло Георгиев - ingivo
01.03.2015, 18:34
https://www.youtube.com/watch?v=d2cypl-Nv7A

сашо 38
05.03.2015, 19:58
https://www.youtube.com/watch?v=d2cypl-Nv7A
Тия шпилки ме пребиха:icon_eek:

Петко Станчев
07.04.2015, 19:44
Искам да се допитам до колегите които работят с кошера на Гърдев-понеже кошера е главно за събиране на прашец и за по-слаби от към мед райони, как се представя в райони с много мед, в смисъл минуси? И възможно ли е да вадим и мед и прашец едновременно на макс?

Недялко Атанасов
09.04.2015, 19:11
Като знам раьона ти ,може повече от на макс да се получи при тебе,мисля ,че при теб с 2корпоса и 2 магазина ще е по правилно да се работи.

vanHanegem
09.04.2015, 19:29
С този кошер може да се работи във всички райони. В медоносните райони 2 корпуса и 2 магазина са прекалено малко. Окомплектовай го поне с 3 корпуса и 3 магазина, за да няма изненади...

Петко Станчев
09.05.2015, 16:44
Благодаря за мненията макар и с голямо закъснение. Заселих 5бр от въпросната с-ма и тази година ще експериментирам, за да добия представа в коя конфигурация добивите ще са най-добри. Двуумя се дали да използвам хан. решетка.Теорията казва, че е по-добър вариянт да се използва, но много пчелари твърдят, че се явява пречка за пчелите и те не работят добре. Но като цяло мисля за догодина, семействата да ги прехвърля в този вид кошер и това да е моята система занапред. В новите кошери нямам все още топла хранилка, но до есента когато вече ще имат, ако се налага ще бъдат на сироп

vanHanegem
10.05.2015, 20:11
Благодаря за мненията макар и с голямо закъснение. Заселих 5бр от въпросната с-ма и тази година ще експериментирам, за да добия представа в коя конфигурация добивите ще са най-добри. Двуумя се дали да използвам хан. решетка.Теорията казва, че е по-добър вариянт да се използва, но много пчелари твърдят, че се явява пречка за пчелите и те не работят добре. Но като цяло мисля за догодина, семействата да ги прехвърля в този вид кошер и това да е моята система занапред. В новите кошери нямам все още топла хранилка, но до есента когато вече ще имат, ако се налага ще бъдат на сироп

Работя само с такива кошери. Районът ми е на 10-12 км. на север от Враца, като изкарвам на липа в масив на около 5 км. от пчелина. От началото на м. май кошерите са в конфигурация: дъно с прашецоуловител (поставен още при цъфтежа на овошките) - корпус ЛР (плодник) - Ханеманова решетка - магазин (ДБ) замеден - корпус ЛР - корпус ЛР - Снелгрова дъска - корпус ЛР с тазгодишна отводка. Преди липата (около 7-8 юни) отводката с тазгодишната майка се поставя на дъното, а корпусът със старата майка се качва над Снелгровата дъска (може да се ползва като помощно с-во, или да се сложи на ново дъно като самостоятелно с-во).Във всеки момент при нужда мога да реагирам с поне 1 корпус ЛР и 1 магазин ДБ. Вчера цъфна акацията (не е много, но в добри години пуска), глогът още цъфти...Ако тази информация е полезна на колегата Станчев, ще се радвам. Винаги мога да споделя опит, но...рядко влизам в този форум (а толкова го обичах).

solaris60
10.05.2015, 20:28
Винаги мога да споделя опит, но...рядко влизам в този форум (а толкова го обичах).

И защо не влизаш? Влизай - голяма работа, че комарите ти хапят ушите. Почесваш се по .....ушите и продължаваш да споделяш опит и да обичаш форума. Напротив, сега трябва да го обичаш повече от всякога.;)

iliew
10.05.2015, 21:09
От началото на м. май кошерите са в конфигурация: дъно с прашецоуловител (поставен още при цъфтежа на овошките) - корпус ЛР (плодник) - Ханеманова решетка - магазин (ДБ) замеден - корпус ЛР - корпус ЛР - Снелгрова дъска - корпус ЛР с тазгодишна отводка.

Стана ми интересно колега и един допълнителен въпрос, при плодник от 8 рамки не тръгват ли да се роят ?

vanHanegem
10.05.2015, 22:37
Стана ми интересно колега и един допълнителен въпрос, при плодник от 8 рамки не тръгват ли да се роят ?

Тръгват, ако не ги "хванеш". Хващам ги с ранна отводка над СД. Преди акация (в началото на май, по Гергьовден) майката с открито пило е затворена под ХР, в плодника има и поне 3 бр. восъчни основи, всичкото закрито пило се вдига над ХР и замедения магазин в ЛР - корпусите. Както казах, винаги разполагам с допълнителни корпуси и магазини...

iliew
11.05.2015, 19:31
Тръгват, ако не ги "хванеш". Хващам ги с ранна отводка над СД. Преди акация (в началото на май, по Гергьовден) майката с открито пило е затворена под ХР, в плодника има и поне 3 бр. восъчни основи, всичкото закрито пило се вдига над ХР и замедения магазин в ЛР - корпусите. Както казах, винаги разполагам с допълнителни корпуси и магазини...

Хитро, благодаря .

Предполагам че, преди началото на май имат два корпуса под ХР и се ротират както при другите корпусни кошери ? Разпитвам , защото нещо подобно смятах да правя тази година с моите десет рамкови ЛР .

rudy69
21.09.2016, 13:24
Кажете някой производител на магазинна рамка за кошера на Гърдев широка 4см...

Валентин.
21.09.2016, 19:18
Тази година в слънчогледа беше на 2 корпуса и 2 магазина и наистина им беше малко. Догодина ще бъдат с 4 магазина.:yo:

medzateb
16.05.2017, 18:35
този вид кошер се използва за максимално събиране на прашец и по малко мед именно за това се храни със суха захар това допринася за носенето на прашец.

Ангел Йосифов
16.05.2017, 20:36
Дали,ако сипваш по 200млл сироп на ден няма да носят прашец...Прашеца го "носи" откритото пило..