PDA

Виж пълната версия : Работа и окомплектовка на 8 рамков ЛР кошер



piper
30.01.2014, 20:14
Здравейте,
понеже ми изпаднаха нови 8 рамкови ЛР кошери на 3 корпуса, с нормално дъно,таванка и капак се замислих да се сдобия с тях.Но, не знам как се работи с тях-т.е като нормален ЛР кошер в който 2 корпуса се явяват плодник и 1 корпус-магазин или 3 корпуса/24 ЛР рамки/ плодник и отделно корпус/магазин/ за меда( 1 или 2).

ХР според мен е задължителна,но продава ли се такава или се реже от 10 рамкова такава?

Понеже пчелинът ми е в Предбалкан- 400 м.н.височина, а съм неделен пчелар ,се притеснявам от прекалено бързо развитие и изпадане в роева треска при липса на инвентар и липса на време за реакция.Съответно пашата ми е:акация,липа, слънчоглед(един път на 5 години/ и ливадна паша.

Моля, споделете каква е процедурата за работа с такъв кошер, неговите + и -.
Надявам се да се получи интересна тема, полезна и за други хора с подобна дилема.

Не бих за замислил за 8 рамков ЛР , но цената за мен е много атрактивна и... се колебая.

joromainata
30.01.2014, 23:51
само мога да кажа ,че се развиват много добре и при такава паша може да ти трябват 4 корпуса
аз гледам и 10 и 8 рамкови и си имат предимства и 2 та модела
работата е като при стандартен многокорпусен кошер нищо повече
моите са без ханеманова

vencii
30.01.2014, 23:56
Щом са евтини взимай ги. Ако не ти хареса ще ги продадеш-парите са си в тях.

Димитър Бонев
31.01.2014, 00:22
продава се ХМ решетка за осмаци има ги при "Стохи". Иначе осмака си е много добра система особено за райони с по-бедни паши. По-леки са и пчелите на пролет се развиват значително по-бързо заради по-малкия си обем.

piper
31.01.2014, 09:21
само мога да кажа ,че се развиват много добре и при такава паша може да ти трябват 4 корпуса
аз гледам и 10 и 8 рамкови и си имат предимства и 2 та модела
работата е като при стандартен многокорпусен кошер нищо повече
моите са без ханеманова

А какви са плюсовете и минусите , ако може да се каже на кратко?
А и като работиш без ХР , майката не се ли качва горе?

piper
31.01.2014, 09:31
продава се ХМ решетка за осмаци има ги при "Стохи". Иначе осмака си е много добра система особено за райони с по-бедни паши. По-леки са и пчелите на пролет се развиват значително по-бързо заради по-малкия си обем.

Благодаря на всички за отговорите.Имам питане: А изпадането в роево настроение?Основно това ме притеснява-не искам да ги гоня по дърветата, и ме е страх основно от това дали 3 корпуса са малко.Защото според мен 16 рамки плодник ми се вижда малко, а ако им отпусна 3 корпуса /24 рамки/, ще се наложи да слагам 2 корпуса/поне/ като медови, и ще стане като комин на ТЕЦ.А и ротациите ще ми вземат здравето...

Искрен Мутафов
31.01.2014, 10:34
Благодаря на всички за отговорите.Имам питане: А изпадането в роево настроение?Основно това ме притеснява-не искам да ги гоня по дърветата, и ме е страх основно от това дали 3 корпуса са малко.Защото според мен 16 рамки плодник ми се вижда малко, а ако им отпусна 3 корпуса /24 рамки/, ще се наложи да слагам 2 корпуса/поне/ като медови, и ще стане като комин на ТЕЦ.А и ротациите ще ми вземат здравето...

Ако не ти се развива с "интензивно" пчеларство, което определено си изисква съответните манипулации(ротоции) - все пак 8 рамков корпус не е чак толкова тежак(долу-горе като 12 рамков магазин ДБ или корпус на фарар), то вземи си лежаци и няма да ротираш корпуси. Няма нищо лошо в "комините от корпуси" особенно когато са пълни с пчели и мед.


758

759

760

"снимките са от интернет"

piper
31.01.2014, 11:39
Снимките са страхотни.Особено първата.Представям си такъв небостъргач на моя пчелин-първо трябва да му отлея основи и да го "спъна" с колчета и обтяжки, защото като духне вятър и трябва да обявявам евакуация на квартала....

На мен не ми е проблем вдигането на корпусите, защото възнамерявам на изложението да се сдобия с количка, а липсата на време за реакция.

... а лежак пробвах-ами не се получи.За две години резултата е-много пчели-мед не!!
Не виня системата, но изглежда аз не я разбирам.

Юрий Цветков
31.01.2014, 21:10
Щом са ти изгодни не се колебай. Работи се като с всички други корпусни кошери. Само ще ти трябва 4-ти корпус задължително, да не кажа и 5-ти. Но ако са добре направени това не би трябвало да е проблем. Ако вземеш примерно 20 кошера х 3 корпуса, то може да работиш с 15 х 4 корпуса и да имаш по 5 резервни дъна и капаци, докато се сдобиеш с нужния инвентар. Варианти много.

vanHanegem
01.02.2014, 06:28
Аз го съветвам да ги окомплектова с 3 корпуса и 3 магазина(ДБ). Задължително към всеки кошер да има ХР и Снелгрова дъска. Тази конфигурация му дава много възможности за интерпретации и да посрещне всякакви изненади.

ganchev55
01.02.2014, 11:27
От 3 години имам 7 кошера 8 рамкови(1300-БГ).За тях отделям по-малко време,а всичко се получава на 6.ХР не използвам,макар че имам.На пролет семействата в тези кошери се развиват по-бързо,което създава условия за участие в ранни паши.Снегролова дъска също не употребявам-корпусите се приплъзват и се отварят прелки по желание.При мен на семейство през активния сезон са нужни 3 корпуса и 2 магазина.Съветвам те да опиташ.

piper
01.02.2014, 11:41
Благодаря на всички за мненията.Като цяло вече имам отговори на всички въпроси и съм реших да купя 10 кошера.Но остава да калкулирам закупуването на още 2 корпуса на кошер /за догодина/ и остава да се похваля с новите придобивки.

Вълчан
02.02.2014, 09:03
Тези кошери, за които питаш,се казват още; кошера на Гърдев. Има тема във форума за него.

piper
02.02.2014, 09:35
Кошерът на Гърдев е в конфигурация 2 ЛР корпуса(височина 242 мм.) и 1 магазин(вис.=172 мм.). В корпусите се работи с класическа Рутова рамка(230 мм.), а в мазина - с класическа ДБ магазинна(160 мм.). Дъното е подвижно, мрежесто(на 1/4 от цялото дъно). Покривната табла е и хранилка с две отделения - за течна и суха храна. Захарта се поставя в хранилката целогодишно - основната и цел е да поглъща влагата в гнездото. Така тя се разтопява и пчелите я смучат(а не я хрупат като солети). Неотменна част на този кошер е чекмедже с мрежесто дъно(от ситна мрежа - напр. за комарници), което се поставя на релси под дъното и в него попада отнетия от пчелите прашец с вътрешен прашецоуловител.

Цитирам мнение на колегата от темата за кошера на Гърдев.Има доста разлики/и прилики/,и за да не "цапам" старата тема съм отворил нова.

Димитър Бонев
02.02.2014, 16:43
Ако искате да научите всички подробности за работа с този вид кошер, на 05.03.2014 г. като част от програмата на Апи България е предвидена специална лекция. Освен това ще има и посещение на пчелин с такива кошери. Единственото условие е предварително да заявите, защото трябва да се предвиди транспорт.

piper
02.02.2014, 22:38
Да, интересувам се от предложението.Не мога да заявя 100% участие, но мероприятието е заявено за сряда,а аз съм ангажиран служебно.Ще опитам да се освободя,но не мога да бъда сигурен.Какви са условията за участие в лекцията?Къде ще се проведе?Какво е заплащането?Има ли и друга лекция,семинар?Ако Ви е по-удобно да не спамим по темата може на ЛС.
п.с.Аз като цяло си имам транспорт.

joromainata
04.02.2014, 08:06
Ако искате да научите всички подробности за работа с този вид кошер, на 05.03.2014 г. като част от програмата на Апи България е предвидена специална лекция. Освен това ще има и посещение на пчелин с такива кошери. Единственото условие е предварително да заявите, защото трябва да се предвиди транспорт.
Колега Бонев и аз се интересувам от това мероприятие моля имайте ме предвид