PDA

Виж пълната версия : Рамки на ДБ и Многокорпусни кошери



valqka
29.01.2014, 15:04
Здравейте радвам се че съществува такъв форум който помага на младите пчелари а и не само,пиша тази тема за да попитам има ли разлика между рамките на Дадан Блатовите кошери и Лангстрот-Рут и ако има как се прехвърлят пчелни семейства от единия кошер в другия съответно и как се правят отводки от единия вид кошер в другият както и кой модел кошери от тия двата е по удачен



Мерси на всички който ще се вклучат в темата :)

Pavel_Bs
29.01.2014, 15:26
Приятелю,не се сърди,но съвета ми е - купи си книги за пчеларството,прочети ги на спокойствие както и съдържанието на форума.След това задавай въпроси.

valqka
29.01.2014, 17:17
Приятелю,не се сърди,но съвета ми е - купи си книги за пчеларството,прочети ги на спокойствие както и съдържанието на форума.След това задавай въпроси.

Не се сърдя,зная че трябва да чета литература и имам такава просто ме интересува в момента дали рамките на Дадан Блат и Лангстрот-Рут са еднакви и кой кошери от тия двата вида са по добри и се надявам повече хора да дадат мнение за да разбера от кой кошери да си взема

Валтер Желязков
29.01.2014, 17:43
Не се сърдя,зная че трябва да чета литература и имам такава просто ме интересува в момента дали рамките на Дадан Блат и Лангстрот-Рут са еднакви и кой кошери от тия двата вида са по добри и се надявам повече хора да дадат мнение за да разбера от кой кошери да си взема
Като знаеш какво трябва, защо питаш? Ако не те мързи да четеш, отговори ще намериш тук:http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=29&page=2

Pavel_Bs
29.01.2014, 18:31
Приятелю валяк,има едно правило при гъбарите-гъба не се дава(в смисъл набрани, от кофата),гъба си избираш ти.Та така е и при пчеларството.Аз лично започнах с ДБ,сега имам и МК и до няколко години ще се преориентирам само към едната система.Въпросите,така както ги задаваш им трябват дни за обяснения,защото след всяко ново нещо ще питаш - ама защо.Дискусията в този и вид както се досещаш не е любимо занимание на много хора,включително и на пчеларите.Почни с няколко кошера,пробвай ако искаш първо с ДБ и като понатрупаш опит и увереност помисли за светлото ти бъдеще като пчелар.Не оспорвам никоя от системите,просто решението трябва да го вземеш ти(дори и да е грешно) иначе за какво го живееш този живот:)

Nik_m
29.01.2014, 19:20
В този форум а и на много други места и книги има подробно обяснено какво е ЛР и какво е ДБ.
В форума има тема как се минава от едната система към другата.
Съвет от мен е да се ориентираш в началото към една система която ти допада повече а после вече можеш да си експериментираш.
Ако вземеш да гледаш няколко системи и да се учиш, ще се омотаеш.

Цеко
29.01.2014, 21:28
Може да си експериментираш и с двете системи, трябва ти една приставка около 7 см мисля че беше, но като гледам как я караш мързеливата, по добре иди си купи мед от пазара и хич не си занимавай с разни системи.

kuline
29.01.2014, 21:45
Според мен запознай се с някой пчелар от твоя край. Предложи му да му чиракуваш, като през това време ти ще попиваш знания и ще намериш отговор на зададените от теб въпроси. Запомни едно, че всеки пчелар хвали системата на работа която прилага. Всеки е прав за себе си, защото това зависи от много неща.

evgeni.filimonov
29.01.2014, 21:58
Каквото и да му отговорите, пак ще зададе поредния тъп въпрос и то за трети път. Не се хабете. Никой не се е родил научен,но ходи на училище, за да научи поне азбуката.

Pavel_Bs
29.01.2014, 22:26
Колега Филимонов,недей така рязко с брадвата:).Всички сме имали тъпи въпроси:),аз още ги задавам и сигурно имам още за задаване.Както се опитваме да накараме околните да консумират мед(не само за нашата печалба),така и не трябва да отчайваме желаещите да гледат пчели.По никакъв начин не се опитвам да те поучавам за нещо,просто трябва да сме по снизходителни до три опита,след това няма смисъл.Жив и здрав.

evgeni.filimonov
29.01.2014, 22:38
По принцип си прав, но след първия въпрос има доста отговори и като не им обърнеш внимание и зададеш пак същия въпрос. Явно човека го мързи да чете, иска всичко наготово да получи, и то за нещо елементарно. Това си е загуба на време, да отговаряш на такива въпроси. Човека не си е направил труда да научи разликата между ЛР и ДБ рамката, а вече пита към коя система да се ориентира..... И аз съм започнал от нулата, но вече имам почти всички издадени книги свързани с пчеларството.

Pavel_Bs
29.01.2014, 22:44
Е има хора и хора.Това му е хубавото на живота - разнообразието.

valqka
30.01.2014, 14:37
По принцип си прав, но след първия въпрос има доста отговори и като не им обърнеш внимание и зададеш пак същия въпрос. Явно човека го мързи да чете, иска всичко наготово да получи, и то за нещо елементарно. Това си е загуба на време, да отговаряш на такива въпроси. Човека не си е направил труда да научи разликата между ЛР и ДБ рамката, а вече пита към коя система да се ориентира..... И аз съм започнал от нулата, но вече имам почти всички издадени книги свързани с пчеларството.

evgeni.filimonov който смята въпросите за тъпи не е задължен да се включва по темата още повече с езика който използваш ти,а относно въпросът ми задал съм го защото един познат на баща ми е обещал да му даде 2-3 отводки но кошерите му са ЛР до колкото знам а аз имам тук един ДБ по който започвам да правя мойте кошери затова и зададох този въпрос,по въпроса за четенето не ме мързи даже ми е интересно да чета по темата но както и да е не съм длъжен да давам обяснения все пак ти желая всичко най-добро

evgeni.filimonov
30.01.2014, 14:56
И аз ти желая успех.

Росен Младенов
30.01.2014, 15:36
evgeni.filimonov който смята въпросите за тъпи не е задължен да се включва по темата още повече с езика който използваш ти,а относно въпросът ми задал съм го защото един познат на баща ми е обещал да му даде 2-3 отводки но кошерите му са ЛР до колкото знам а аз имам тук един ДБ по който започвам да правя мойте кошери затова и зададох този въпрос,по въпроса за четенето не ме мързи даже ми е интересно да чета по темата но както и да е не съм длъжен да давам обяснения все пак ти желая всичко най-добро
Валяк ,много правилно,че не си длъжен да се обясняваш ти питаш и в това няма нищо лошо.Много ясно е написано"тук се помага на новите и начинаещи пчелари",а на тъпи въпроси никой не кара остраците да отговарят насила.Тук има май много много такива,на кой въпросите му тъпи на кой му смешни вицовете, абе българи.

koragroup
30.01.2014, 15:48
evgeni.filimonov който смята въпросите за тъпи не е задължен да се включва по темата още повече с езика който използваш ти,а относно въпросът ми задал съм го защото един познат на баща ми е обещал да му даде 2-3 отводки но кошерите му са ЛР до колкото знам а аз имам тук един ДБ по който започвам да правя мойте кошери затова и зададох този въпрос,по въпроса за четенето не ме мързи даже ми е интересно да чета по темата но както и да е не съм длъжен да давам обяснения все пак ти желая всичко най-добро

Айде да свършва тая зима, че да отиваме по пчелините и да не дразним новото поколение... да си задават въпросите, да си разменят конете за кокошки и да пробват да си подхранват пчелите с телешки пържоли...

Pavel_Bs
30.01.2014, 15:53
Първо ще се сбием,после ще се напием.Така правят истинските мъже.drinks;

evgeni.filimonov
30.01.2014, 16:10
Разберете , млади пчелари, научете се първо да проверите точно какво означава това, за което ще питате, поне за елементарните неща, в случая какво е ДБ рамка и какво е ЛР рамка. Интернета и компютрите са затова. После си задайте въпроса , но да е смислен. ТОГАВА НИКОЙ НЯМА ДА ОСПОРВА ЗНАНИЯТА ВИ. Аз така уча и децата си, първо да прочетат и после да питат, иначе има опасност да се изложат някъде, ако е вкъщи - не е проблем, но ако е навън си е проблем. Помагал съм на много начинаещи пчелари и продължавам да помагам, но на такива, които поне мъничко имат желание да си раздвижат мозъчните клетки. Все пак този форум се чете от всякъде и от всякакви хора. А и самия форум е доста добре подреден и лесно може да се намери нужната информация.
Ето - в ГУГЪЛ написах - ЛР рамка и веднага изкочи инфо -http://nbps.press.bg/br26/3.htm
Просто и елементарно.
Задаването на неуместни въпроси е обида към пчеларството и към създателите на форума, за какво си правят труда да подреждат форума.
Така мисля аз и нека ме извинят колегите, които съм засегнал.

jordanov
30.01.2014, 19:04
Айде да свършва тая зима, че да отиваме по пчелините и да не дразним новото поколение... да си задават въпросите, да си разменят конете за кокошки и да пробват да си подхранват пчелите с телешки пържоли...

Е що бре, сичко е точно! Минали години какво е било, малии... Глей кат наближат рояците кво става :)

Nik_m
30.01.2014, 19:08
Евгени винаги се е опитвал да помага на младите пчелари включително и на мен и го подкрепям за казаното.
И аз съм задавал много глупави въпроси и продължавам да задавам, но съм изчел цели форум, изгледал всички филми на пчеларска тематика които съм намерил и съм изчел няколко книги.
Практиката си е друго, но нали все трябва да се почне от някъде.

Росен Младенов
30.01.2014, 19:17
Зимата винаги идва и си отива ,но акъла не е до идване той е до имане.

vanHanegem
30.01.2014, 20:08
Момчета, като ви чета постовете .....не се сърдете, че няма да има отзивчивост.

Росен Младенов
30.01.2014, 20:29
На какво казваш отзивчивост? На това,че гледате кой кога се е регистрирал във форума и на единия въпросите са тъпи,а на другия обявата е смешна.За такава отзивчивост благодаря.

koragroup
30.01.2014, 20:37
При 653 активни потребители, само двама се оплакват. У кого ли е грешката?

jordanov
30.01.2014, 20:50
Роска, един Пчелар, башка другото, трябва да е спокоен. Уравновесен и усмихнат, непоправим оптимист и винаги позитивен. Философски настроен към живота и света и психически железен. Чувството за хумор много помага. Да не ти казвам пък пчелите как ги усещат тия работи.

Pavel_Bs
30.01.2014, 21:12
Росене,не се пали приятелю,но обявата трябваше да я напишеш по подробно.Да поясниш цени,количества,да видят колегите че си сериозен.Как би ти звучало следното-"заменям праз за пчели" - тел.за връзка....

Pavel_Bs
30.01.2014, 21:13
Тъй,тъй колега Йорданов,право думаш.

Росен Младенов
30.01.2014, 21:35
Росене,не се пали приятелю,но обявата трябваше да я напишеш по подробно.Да поясниш цени,количества,да видят колегите че си сериозен.Как би ти звучало следното-"заменям праз за пчели" - тел.за връзка....
По същия начин като,ракия за пчели и зайци за отводки.Като гледам другите обяви нищо странно.

Pavel_Bs
30.01.2014, 21:41
Избора си е твой.Аз бих я написал по друг начин.Дерзай.

Светозар Каменов
31.01.2014, 10:27
Не е тъпо да зададеш въпрос какво е МК и ДБ рамка. То е малоумно. И дали имало разлика между тях. Тръгнал си да се занимаваш с пчели, а една книга не си прочел. Елементарни познания нямаш. На такова питане няма кой да седне да ти отговаря. То е все едно да питаш има ли разлика между телешкото и свинското месо. На всичкото отгоре после и се сърдиш...

jordanov
31.01.2014, 11:24
Добре, укротяваме топката.
Валяк, правиш сандъци и вземаш отводки. Докладваш какво си направил и докъде си стигнал и тук ще получиш указания за нататък.
Росен Младенов, нашите картофи свършиха, ако си ми в района, вземам едно чувалче от твоите. Давам новоизградени ЛР и ДБ магазинни пити.

valqka
31.01.2014, 13:27
Не е тъпо да зададеш въпрос какво е МК и ДБ рамка. То е малоумно. И дали имало разлика между тях. Тръгнал си да се занимаваш с пчели, а една книга не си прочел. Елементарни познания нямаш. На такова питане няма кой да седне да ти отговаря. То е все едно да питаш има ли разлика между телешкото и свинското месо. На всичкото отгоре после и се сърдиш...

Светозар Каменов искаш да кажеш че съм малоумен ли? за да задам такъв въпрос значи не знам отговора,след време като прочета нужните книги и теми във форума ще го знам това просто реших да попитам преди да съм прочел каквото и да е пък и форума и темата в която съм писал е точно за това да се задават въпроси.

Светозар Каменов
31.01.2014, 14:44
Светозар Каменов искаш да кажеш че съм малоумен ли? за да задам такъв въпрос значи не знам отговора,след време като прочета нужните книги и теми във форума ще го знам това просто реших да попитам преди да съм прочел каквото и да е пък и форума и темата в която съм писал е точно за това да се задават въпроси.
Добре де, извинявам се за израза, но въпроса ти е все едно да питаш за разликата между пчела работничка, търтей и майка. Това можеш да си го прочетеш във всяка една книга и от там ако вече не ти е ясно за други неща питаш. Никой няма против да се задават въпроси, аз също задавам, но няма кой да си губи времето да ти обяснява елементарни неща.

valqka
31.01.2014, 15:27
Добре де, извинявам се за израза, но въпроса ти е все едно да питаш за разликата между пчела работничка, търтей и майка. Това можеш да си го прочетеш във всяка една книга и от там ако вече не ти е ясно за други неща питаш. Никой няма против да се задават въпроси, аз също задавам, но няма кой да си губи времето да ти обяснява елементарни неща.

Прав си че въпроса е елемнтаерен ще гледам да не задавам повече такива въпроси а иначе сега започвам да чета една книга след това във форума ще почета и тогава ако имам въпроси ще ги задам и се надявам както ти така и другите опитни като теб пчелари да помагат с отговори.

FVCVS CAESAR
31.01.2014, 16:15
Здравейте радвам се че съществува такъв форум който помага на младите пчелари а и не само,пиша тази тема за да попитам има ли разлика между рамките на Дадан Блатовите кошери и Лангстрот-Рут и ако има как се прехвърлят пчелни семейства от единия кошер в другия съответно и как се правят отводки от единия вид кошер в другият както и кой модел кошери от тия двата е по удачен

Мерси на всички който ще се вклучат в темата :)
Ако още не си разбрал отговора, разликата между ДБ и ЛР рамка е ок. 7 см, т. е. ДБ е по-висока. Ако искаш да прехвърлиш от ДБ в ЛР, просто подрязваш рамките и питите или пък можеш да сложиш ДБ рамки в два ЛР корпуса един върху друг, или в корпус с много дълбоко дъно, или да направиш подставка, за да увеличиш височината на ЛР корпуса... и др. под., а като си изградят нормални ЛР пити, постепенно бракуваш ДБ или пак ги скъсяваш, за да си ги ползваш.
Ако искаш да прехвърлиш от ЛР в ДБ... можеш например да прехвърлиш ЛР рамките в ДБ плодник, а като си изградят ДБ пити, ЛР ги бракуваш или ги подрязваш, за да ги ползваш за магазинни пити...
Т. е. начини има бол.

Не обръщай внимание, задавай си глупавите въпроси. Те всички сега скучаят и много се радват на подобни въпроси. Виж колко страници тема са изписали. :)

valqka
31.01.2014, 17:04
Ако още не си разбрал отговора, разликата между ДБ и ЛР рамка е ок. 7 см, т. е. ДБ е по-висока. Ако искаш да прехвърлиш от ДБ в ЛР, просто подрязваш рамките и питите или пък можеш да сложиш ДБ рамки в два ЛР корпуса един върху друг, или в корпус с много дълбоко дъно, или да направиш подставка, за да увеличиш височината на ЛР корпуса... и др. под., а като си изградят нормални ЛР пити, постепенно бракуваш ДБ или пак ги скъсяваш, за да си ги ползваш.
Ако искаш да прехвърлиш от ЛР в ДБ... можеш например да прехвърлиш ЛР рамките в ДБ плодник, а като си изградят ДБ пити, ЛР ги бракуваш или ги подрязваш, за да ги ползваш за магазинни пити...
Т. е. начини има бол.

Не обръщай внимание, задавай си глупавите въпроси. Те всички сега скучаят и много се радват на подобни въпроси. Виж колко страници тема са изписали. :)

Благодаря ти много за отговора беше много подробен,всичко най-добро ти желая :)

Росен Младенов
31.01.2014, 18:28
Валяк,ти не разбра ли, че с твоите тъпи въпроси и аз с моите смешни обяви не сме за това отбрано общество пчелари.Сложи си ги на дедовия всички,които ти пилат.Ако нямаш място дай някой и на моя.Питай каквото си искаш и си пиши каквото си искаш,правилата на сайта си ги чел там пише какво може и какво не.

Pavel_Bs
31.01.2014, 18:59
Роска,колегите се извиниха.Така като гледам се очертава да хапваш картофи без мед.Без лоши чувства.Просто констатация.

Mateev
31.01.2014, 19:14
Не се ядосвайте. В този форум няма лоши хора, но някои от тях понякога прекаляват с майтапа. Когато аз едно време за първи път влязох във форума, буквално ме изядоха с парцалите. После нещата се успокоиха. Живот и здраве, ще понатрупате опит, ще придобиете увереност, и утре току виж вие ще бъдете хората, които ще бъзикат новобранците. Така че смело си задавайте въпросите и съм абсолютно сигурен, че ще се намерят хора, които да ви отговорят, дори и въпросите ви да са елементарни. И не се притеснявайте - никой не се е родил научен. Дори и тези, които се мислят за гурута в пчеларството, дори и те си имат области, в които да са некомпетентни. Няма как - човек не може да научи абсолютно всичко в рамките на един живот.

Росен Младенов
31.01.2014, 20:01
Само така ти се струва.Това ,че съм се регистрирал преди 3 дни в сайта не значи ,че не съм виждал кошер.Дразни ме простотията.Един човек зададе въпрос и типично по български сме готови да го изядем.А беше елементарно,с пет приказки му обясни ,че разликата е в размера на питите и готово.Щури дебати та тъпо та малоумно та тея отворковци са най умни.Колкото до меда не се притеснявай ям си го продавам си го без да се права на професор.

Росен Младенов
31.01.2014, 20:04
Матеев новобранците в сайта не значи ,че са новобранци в пчеларството.

Юрий Цветков
31.01.2014, 20:56
Росене, ти щом знаеш отговора на въпроса на валяка и си добронамерен към него (за разлика от всички останали заядливци), защо не му отговори, а изписа цели 5 поста с общи приказки? Май и тебе повече те влече лакардията.

Росен Младенов
31.01.2014, 22:24
Росене, ти щом знаеш отговора на въпроса на валяка и си добронамерен към него (за разлика от всички останали заядливци), защо не му отговори, а изписа цели 5 поста с общи приказки? Май и тебе повече те влече лакардията.
Нещо лошо ли има.Ако Ви пречат 5те поста махнете ги.

Юрий Цветков
02.02.2014, 18:17
Не. На мен нищо не ми пречи.

vlado 9
03.02.2014, 09:20
Валяк,ти не разбра ли, че с твоите тъпи въпроси и аз с моите смешни обяви не сме за това отбрано общество пчелари.Сложи си ги на дедовия всички,които ти пилат.Ако нямаш място дай някой и на моя.Питай каквото си искаш и си пиши каквото си искаш,правилата на сайта си ги чел там пише какво може и какво не.
Голям го извади

Светозар Каменов
03.02.2014, 11:43
Нещо лошо ли има.Ако Ви пречат 5те поста махнете ги.
Юри, правилно те пита. Вместо да пишеш 5 поста можеше да отговориш на въпроса. Ние нали сме недобронамерени и нам какви си. Никой не иска да се заяжда с който и да е. Мери с един аршин.