PDA

Виж пълната версия : Кошер дебелина 20мм.



dakou
23.01.2014, 23:12
Здравейте знам,че стандартните размери за дебелина на стените на кошера са 25мм. и 33мм. проблем ли ще е ако са на 20мм. защото такъв материал имам и мисля да го използвам

vanHanegem
24.01.2014, 06:30
Никакъв проблем няма да бъде да направиш кошерите с дебелина на стените 20 мм. Моите кошери са с тази дебелина и то нарочно направени. Никаква разлика с другите, само където са по-леки.

joromainata
24.01.2014, 07:10
няма проблем да са 20 миналата година в такива имам иззимували отводки на 5 рамки при по люта зима само не знам как ще е

kunev
24.01.2014, 08:08
Моите са 21 - 22 мм защото вземам материал , който стандартно е 25 мм и след ообработките отива накъм 21

зуница
24.01.2014, 13:04
От 2000-та г.са моите "Фарари" с тази дебелина и не се оплаквам.А и пчелите не го правят.

kuline
24.01.2014, 14:26
За пчелите няма да има проблем, а по-скоро за пчеларя. Ако ще ги правиш с такава дебелина е необходимо да съобразиш, че частите на сандъците в пчелина, трябва да имат взаимозаменяемост. В зависимост от системата на пчеларстване поне корпусите един спрямо друг или пък магазините спрямо плодниците.

tsvetanko1973
24.01.2014, 14:57
От 2000-та г.са моите "Фарари" с тази дебелина и не се оплаквам.А и пчелите не го правят.
А какви са размерите на частта, където "ляга" рамката и останалата част, дори е да ползваш метална лайсна?Как са разпределени двете части /при 10мм "легло" забелязвам на някой места леко измятане на останалите 10мм., което може да се дължи на това, че са правени от цяла дъска или просто съм попаднал на дъска предразположена към извиване,или да не бил напълно изсъхнал материала/.

vlado 9
24.01.2014, 17:10
Може и от шперплат да са,стига да е добре обработен срещу влагата,и вътре да може да се закрепят питите.Дебелината на стените на кошер е без значение за есента,за зимата,за пролета, НО има много голямо значение за лятото-горещините и респективно за медосбора.

Искрен Мутафов
24.01.2014, 17:24
Може и от шперплат да са,стига да е добре обработен срещу влагата,и вътре да може да се закрепят питите.Дебелината на стените на кошер е без значение за есента,за зимата,за пролета, НО има много голямо значение за лятото-горещините и респективно за медосбора.

Ооо, да знам за какво говориш - бяхме купили от някъде преди няколко години 5-6 такива, дори два си иззимуваха в тях, рамките се закрепват върху летвички 15мм отпред и отзад, а под тях нямя нищо - абе грозна работа, трябва да питам баща ми ако не ти е изгорил - къде са да ги снимам и да ги кача...

jnev
24.01.2014, 19:16
Според мен няма да е проблем аз сега също правя кошери от военни съндъци от чам правени разглобявам ги и си ги правя по размер дебелината им е 21мм.Като ги направя ще кача и снимки да ги видите

Nik_m
24.01.2014, 19:57
Аз съм с 3.1см. корпуси и са ми много тежки, но ги купих още в началото на пчеларстването ми - 60бр.
Сега бих избрал по лекия вариант, но вече е късно.

зуница
25.01.2014, 21:59
Да колега,tsvetanko1973,
Някои се измятат. Но са малко и зависи от майстора и дървото.Отделил съм тия , които са мръднали милиметър, два и ги ползвам само за магазини.Отварят се в най-високата и тънка част.По чертежите от книгата на Матич са правени.Сега бих ги правил сам и сигурно не бих им дал възможност да се отварят.

BUGI
26.01.2014, 19:22
точно е че дебелина на д-ската за страна на кошера нјама некое голео значение за пчелите вн-тре, но има значение за трајност на кошера. Механичките својства неса исти за д-ска дебела 20мм и 30мм или повече. По т-нките д-ски слет година две, а највише три започват да пукат поради временските промени, докато по дебелите много по вече издржават трајност. През лјатото поради големи жеги, в т-нкија кошер случва да се свалјат питите от голјама температура, што нее случај за кошер с-с страна от 45мм какви са били в по одавнашно време, и които са стари и по 50 години.
За пчеларите са по добри по леките за лека манипулација, и в Србија скоро 80% пчелините са с кошери чијато дебелина на страната е 20мм, не битно кој модел е.

зуница
26.01.2014, 21:55
"По т-нките д-ски слет година две, а највише три започват да пукат поради временските промени,"
Това без съмнение е вярно за кошерите с по-голяма дълбочина на корпуса.При Фарар от 40 корпуса, 160 дъски имам спукана само една за почти 14 години.Закупените уж стандартни Д.Б. всички се изпукаха от майсторството на дърводелците.В случая дебелината не е основното.20мм. дебелина на дъската при нисък корпус явно е достатъчна за механична устойчивост на корпус.Фарарите са с височина на корпуса 170мм.Стандартната най-голяма ширина на дъска за изработване на корпус на кошер е 180мм.

evgeni.filimonov
26.01.2014, 22:09
В по-тънкостенните кошери, през зимата пчелите се облитат при по-ниски температури, което е голям плюс. А и при нововъведението - зимуване на изцяло отворено мрежесто дъно, спора за дебелината на кошера е безмислен.

jnev
30.01.2014, 18:57
Днес се захванах да правя кошерите от военните съндъци,за който споменах в поста по-долу и не очаквах,че ще е такъв зор на теория изглеждаше лесно но...дъските ги рижа с зеге и това ми е и главния проблем,не се изрязват точно колкото и да се старая и затова реших да спра,а не да заносвам материала и се реших да ге закарам на дърводелец да ми ги нареже с циркуляр и тогава да ги сглобявам.Та съвета ми е,ако правите кошери снабдете се с необходимия индтрумент,а не бързайте като мен от мерак накрая нищо.

Nik_m
30.01.2014, 19:17
То има тема в форума и се казва, че е голям зор.

jnev
30.01.2014, 19:25
Да но нали знаеш каква е поговорката око да види ръка да пипне.И сега вече се убедих че е голям зор

ясен
30.01.2014, 19:45
Не е чак толкова голям зор.Преди две седмици скалъпих подобен кошер,като спазих всички размери.Не претиндирам че съм голям майстор,но
крайния резултат ми хареса

jordanov
30.01.2014, 20:29
Извинете че се обаждам, ама на мен хич не ми беше зор. За инструмента - показал съм на снимка какво ползвам. Обаче една подробност - преди да почна, дни наред умувах, правих сметки, че даже и изчисления, хаха. А, и нямах норма.

jnev
22.03.2014, 16:05
Ето колеги наи-накрая направих първия си кошер няма много търгавски вид но всички размери са спазени до милиметър отвътре става въпрос.Само един въпрос към по опитните колеги освен долния отвор мога ли и другаде да направя малко отворче за повече проветрение или това долу му е достатъчно.Гледам на някои имат отворче около 2см. кръгче отзад на кошера в ляво на височина горе долу средата на рамките това удачен вариант ли е.

1050

1051

1052

1053

1054

1055

1056

Има още довършителни работи трябва и да го добоядисам и ламарина на покрива но съм доволен от краиния резултат

borislav aleksandrov
22.03.2014, 16:50
Браво :bigsmile:

и да не е лошо да му направиш още един отвор - дали кръгъл или прорез не е от значение

kunev
22.03.2014, 17:49
За третия ще си вече "фурия " !

jnev
23.03.2014, 13:31
Да вече горе долу им хванах цаката.А къде да направя отвора отзад на кошера или отпред над долния отвр, защото гледам ,че и такива кошери има.

borislav aleksandrov
23.03.2014, 15:20
възможни варианти пък ти си избираш къде и дали да е кръгъл или не

1059

jnev
23.03.2014, 15:47
Отново благодаря за помоща колега сега вече добих представа.

спартак
23.03.2014, 15:47
1054

И на дъното изрежи отвор 15 см диаметър

jnev
23.03.2014, 17:51
На дъното ама зимата ще могат ли да стоплят кошера такава голяма дупка

спартак
23.03.2014, 18:15
На дъното ама зимата ще могат ли да стоплят кошера такава голяма дупка

Замрежваш и слагаш капаче.За панта ползваш подръчни средства, като гума например и райбер.За зимата не се притеснявай,затваряш капачето и си готов. Дори и до го забравиш отворено, няма да ти умрат пчелите.Аз дори и тази зима съм забравил едно от семействата си с отворен капак и са си живи и здрави.

jnev
23.03.2014, 19:09
Значи и това е вариант и мисля че е доста удачен с това капаче да го затварям зимата при нужда.Сега като имам повече време ще се заема защото имам да преправям и дъна който не са подвижни да ги направя подвижни за да чистя по лесно кошера.

Искрен Мутафов
23.03.2014, 19:52
Замрежваш и слагаш капаче.За панта ползваш подръчни средства, като гума например и райбер.За зимата не се притеснявай,затваряш капачето и си готов. Дори и до го забравиш отворено, няма да ти умрат пчелите.Аз дори и тази зима съм забравил едно от семействата си с отворен капак и са си живи и здрави.

За предпочетане е да зимуват с отворени капаци на дъната. По-голям приток на кислород - по добро иззимуване(е може малко повече мед да изконсумират). Затварят се в края на зимата когато започва пилото с цел да се затопли семейството.

спартак
23.03.2014, 19:53
Това не го знаех.Благодаря

Искрен Мутафов
23.03.2014, 20:18
Има много литература а и десетки страници изписани тук във форума за мрежести дъна и т.н.т. Някой зимуват дори на 100% отворени мрежести дъна, а ти се притесняваш за една дупка с размери на длан, представляваща 10-тина % от дъното...

Искрен Мутафов
23.03.2014, 20:26
Виж тази тема, има и доста снимки в нея..

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=117&highlight=Мрежесто+дъно

Nik_m
23.03.2014, 20:32
И моите тази зима бяха на отворени дъна и на 1ви март ги затворих.
Вчера си направих изцяло мрежести дъна и се чудя кога да ги сложа.

jnev
27.03.2014, 15:04
А аз да попитам пак понеже един приятел който се занимава с пчели от 3-4г. ми каза че трябва да има отвор и на магазините за да не съм ги затруднявал да складират там меда но това ми се вижда малко кофти много входове стават ще могат ли да ги пазят да няма кражби незнам вие какво ще кажете