PDA

Виж пълната версия : Изградени пити



jnev
23.01.2014, 22:58
Здравейте от няколко дена се тормозя с една статия,която прочетох в една пчеларска книга и затова реших да попитам и тук за мнения.В книгата пише,че когато започваш да отглеждаш пчели освен необходимия инвентар,кошери и т.н.пчеларя трябва да има и изградени плодникови и магазинни пити,който да поставя при разширяване на гнездото.Аз съм начинаещ и тепърва ще започвам да се занимавам с пчели и няма от къде да намеря изградени пити в момента правя рамки и им слагам восъчни основи и си мисля,че така с восъчна основа се разширява гнездото като те сами си е изграждат.Та може ли,така с восъчни основи да се разшири гнездото или трябва задължително да е с изградени пити.

Nik_m
23.01.2014, 23:18
Като нямаш изградени пити разширяваш в основи, но ако вземеш отводки е добре да храниш, защото са по слаби и по бавно градят.
Аз миналата година започнах от нулата и за времето от юни до август изградих 300 рамки с 14 семейства.
Ако купуваш изградени рамки има голяма опасност да вземеш и някоя болест.

Петър84
23.01.2014, 23:55
Здравейте от няколко дена се тормозя с една статия,която прочетох в една пчеларска книга и затова реших да попитам и тук за мнения.В книгата пише,че когато започваш да отглеждаш пчели освен необходимия инвентар,кошери и т.н.пчеларя трябва да има и изградени плодникови и магазинни пити,който да поставя при разширяване на гнездото.Аз съм начинаещ и тепърва ще започвам да се занимавам с пчели и няма от къде да намеря изградени пити в момента правя рамки и им слагам восъчни основи и си мисля,че така с восъчна основа се разширява гнездото като те сами си е изграждат.Та може ли,така с восъчни основи да се разшири гнездото или трябва задължително да е с изградени пити.
Прави рамки но не опъвай сега телта ,и не слагай восъчни основи.

Nik_m
24.01.2014, 08:08
Преди няколко дена като подреждах склада намерих един корпус в които съм слагал рамки с залепени основи и съм забравил за него.
Рамките са перфектни, нито са увиснали нито са се деформирали.

Kestena
24.01.2014, 13:57
Аз имах същата дилема миналата година, защото купих отводки на 6-7 пити. Като млад пчелар и аз нямах изградени пити. Резултата от миналата година е, че семействата изградиха останалите 3-7 плодникови, като по силните успяха да изградят и по два магазина, а по-слабите само по един.
Така че не се притеснявай, че нямаш изградени пити. ако семействата са силни за един сезон ще ти изградят и по два магазина. Успех!!!

jnev
24.01.2014, 19:13
Мерси много на всички за помоща ще подхранвам отводките за по бързо развитие.Ще видим как ще се справя като взема отвадките на пролет и ги настаня в кошерите ще кача и снимки.

jordanov
30.01.2014, 10:24
.
Аз миналата година започнах от нулата и за времето от юни до август изградих 300 рамки с 14 семейства.


Ника, недей пързаля новобранеца. От нулата е започнал тоз, дето е хванал един рояк в гората и си е сковал някво сандъче. Без преди това дяда му да се е пенсионирал на ТКЗС пчелина или татя му да си е събрал работилница от ТПК машини. Ти започна с хубави отводки и готови ДБ семейства с кошерите, така че не си от нулата, ами поне от три нули. Грешката ти беше че избра революционния подход за смяна на системата и оттам много хамалогия. Няма лошо, то пък иначе щеше да си свиркаш и да си хвърляме по някоя лакърдия сега у форума. Абе както си викаме на работа, то с пари секи може. /това последното не се отнася за тебе/

Nik_m
30.01.2014, 10:42
Аз мисля се че бях писал как започнах, вярно не е от 0та а от минус
Взех от дядо ми 10 кошера, от който само в 2 имаше пчели през ноември месец. Те иззимуваха обаче пролетта бяха много слаби обединих ги, но пак беше слаб и април намерих майката пред кошера умряла, стърсих пчелите и прибрах кошера при останалите.
Общо взето дадох за превоз и разходи по тях 300лв. а в последствие ги продадох за 150.
Но ми хареса да се занимавам с пчели и не можах да се откажа, за това теглих 5000 от банката, продадох колата и всичко вложих в кошери.
За това сега ме е малко страх какво ще стане при тия студуве, че има и друг заем за апартамент и ако не иззимуват ще ми е доста трудно.

Валтер Желязков
30.01.2014, 10:54
Nik_m не бъди толкова черноглед, положението не е толкова страшно. Пчелите оцеляват и при много по лоши условия, стига да не им пречим.

Nik_m
30.01.2014, 11:06
Не съм черноглед, но се притеснявам.
Все пак гледам пчели от няколко месеца и не знам какво да очаквам и дали съм постъпил добре при зазимяването.

nih
30.01.2014, 11:14
Аз ако бях на твое място по бих се притеснявал от банката защото при тях няма лоши години!

2ма пчеларя
30.01.2014, 12:28
как изграждате магазинни пити без майката да снесе в тях?

evgeni.filimonov
30.01.2014, 12:45
По време на добра паша.

2ма пчеларя
30.01.2014, 13:07
По време на добра паша.

Ясно но при всичките ми опити майката ги усеменяваше и няма как да ги махна.явно мн време съм ги оставил в плодника.

Валтер Желязков
30.01.2014, 13:30
Ясно но при всичките ми опити майката ги усеменяваше и няма как да ги махна.явно мн време съм ги оставил в плодника.
А ти магазинните рамки в плодника ли ги слагаш за изграждане?

Петър84
30.01.2014, 13:41
Във магазина слагам по-малко рамки,майката не се качва.И спускам през магазина една рамка с пило.ДАДАН-БЛАТ

Nik_m
30.01.2014, 14:08
Слагам корпуса с 10 основи и не се занимавам с местене на изградени пити с пило.
Всички пчелари ми казваха че няма да се качат да изградят, но изградиха всички пити.

Nik_m
30.01.2014, 14:09
Аз ако бях на твое място по бих се притеснявал от банката защото при тях няма лоши години!
С банките съм свикнал, те ме скубят от 10 години ::)))

2ма пчеларя
30.01.2014, 14:52
А ти магазинните рамки в плодника ли ги слагаш за изграждане?

Да от там ли идва грешката?Пробвах и горе но не ги бутнаха.

Ангел Йосифов
30.01.2014, 15:41
?Пробвах и горе но не ги бутнаха.


И вместо да изградят рамките в магазина те взеха,че се изроиха.Когато семейството е в роево настроение не гради.Грешката е КЪСНО поставен магазин?

2ма пчеларя
30.01.2014, 15:54
И вместо да изградят рамките в магазина те взеха,че се изроиха.Когато семейството е в роево настроение не гради.Грешката е КЪСНО поставен магазин.
Става въпрос за отвотка не за силно семейство.

2ма пчеларя
30.01.2014, 15:56
И вместо да изградят рамките в магазина те взеха,че се изроиха.Когато семейството е в роево настроение не гради.Грешката е КЪСНО поставен магазин.
Става въпрос за отвотка явно е била слаба и затова не са ги градили нз.

evgeni.filimonov
30.01.2014, 16:23
Пчелите ако не УСВОЯТ плодника, не се качват горе. Могло е по време на развитие на отводката , но ако е добра, да слагаш магазинна рамка с основа на втора позиция. Пчелите я изграждат за 2-3 дни, махаш я и слагаш следваща на нейно място и тн, но също трябва да слагаш и плодникова рамка или основа, за да разширяваш гнездото. Когато изпълниш плодника с пити и пчели и има още паша, слагаш отгоре магазина с вече няколкото изградени магазинни рамки и основи.
Когато развивам отводка и стане ли на 5 рамки, слагам основа на втора позиция, след 3-4-5 дни я премествам навътре и на нейно място следваща основа. Така разширявам гнездото.

Петър84
30.01.2014, 17:00
Става въпрос за отвотка явно е била слаба и затова не са ги градили нз.
По принцип от отводка не се чака мед същата година.

Nik_m
30.01.2014, 18:59
Взех отводките (бяха много добри отвидки на 5 пити от който 3 пити с запечатано пило) на 1Юни до слънчогледа бяха изградили и изпълнили 2 корпуса.
След слънчогледа извадих по 3 пити с мед от отвидка и ги зазимих с повече мед от колкото трябваше.
Така че се вади мед зависи от годината.

jnev
30.01.2014, 19:03
А това с магазина да сложиш с една рамка по-малко го четох в една книга за медосбора,за да не се качва майката да снася,а да складират само мед,но сега като се замисля става и за изграждане на пити по същата логика.

jordanov
30.01.2014, 19:07
Ако си чел форума, почти всички го практикуваме...

jnev
30.01.2014, 19:26
Ами от скоро съм регистриран и не съм прочел дори и половината от публикуваното

Ангел Йосифов
30.01.2014, 20:17
Става въпрос за отвотка явно е била слаба и затова не са ги градили нз.

Да разбирам ли,че на отводката си сложил магазин с во за изграждане.На колко рамки беше отводката.

Петър84
30.01.2014, 21:29
Взех отводките (бяха много добри отвидки на 5 пити от който 3 пити с запечатано пило) на 1Юни до слънчогледа бяха изградили и изпълнили 2 корпуса.
След слънчогледа извадих по 3 пити с мед от отвидка и ги зазимих с повече мед от колкото трябваше.
Така че се вади мед зависи от годината.=====================Да разбирам ли че си извадил мед от втория корпус,който при теб се води плодник.

Nik_m
30.01.2014, 21:46
Да, защо да не извадя?

2ма пчеларя
30.01.2014, 22:16
Пчелите ако не УСВОЯТ плодника, не се качват горе. Могло е по време на развитие на отводката , но ако е добра, да слагаш магазинна рамка с основа на втора позиция. Пчелите я изграждат за 2-3 дни, махаш я и слагаш следваща на нейно място и тн, но също трябва да слагаш и плодникова рамка или основа, за да разширяваш гнездото. Когато изпълниш плодника с пити и пчели и има още паша, слагаш отгоре магазина с вече няколкото изградени магазинни рамки и основи.
Когато развивам отводка и стане ли на 5 рамки, слагам основа на втора позиция, след 3-4-5 дни я премествам навътре и на нейно място следваща основа. Така разширявам гнездото.

да разбрах мерси

2ма пчеларя
30.01.2014, 22:17
Да разбирам ли,че на отводката си сложил магазин с во за изграждане.На колко рамки беше отводката.

Да бях подведен от човека от които ги взех няма значение.Бяха на 7-8 рамки ама не покриваха плътно.

2ма пчеларя
30.01.2014, 22:19
[QUOTE=Петър84;33410]По принцип от отводка не се чака мед същата година.[/QUOTE Вече ми е за урок.Първо за тях да има

Димитър Бонев
30.01.2014, 22:36
Зависи. Най-напред от отводката и после от грижите.Ранна отводка хваща слънчогледовата паша.

Цеко
30.01.2014, 23:09
Зависи. Най-напред от отводката и после от грижите.Ранна отводка хваща слънчогледовата паша.

Е то зависи от отводката, като начинаещ купих от един познат няколко отводки на по 3 пити и се оказа че две години си бяха отводки (нямах как да ги подсиля). После когато взех сам да си ги правя в добри години вадех и слънчогледов мед от отводките, но нямаха нищо общо с ония на по 3 рамки.

Петър84
30.01.2014, 23:11
Да, защо да не извадя?
================================================== ===============Кошерите са си твой и ти решаваш от къде да вадиш.Доколкото знам меда от плодникови корпуси не се пипа,остава си за пчелите.А и този мед от три пити,от кошер преди да си го извадил,вече си го дал във вид на сиропи,или за зимни питки.Нищо не печелиш от тия няколко килограма мед.Отводка дава знания но не и доходи.

Петър84
30.01.2014, 23:18
Зависи. Най-напред от отводката и после от грижите.Ранна отводка хваща слънчогледовата паша.========================================= ========= Хваща но проблема е че трудно се намират,ранни отводки.Аз като търсих да купя всички казваха че най рано началото на юни ще продават.

Nik_m
30.01.2014, 23:29
Аз оставих по 30 кг. мед на кошер, което е прекалено много. Според теб по колко е трябвало да оставя.
Извадих мед защото отводките се бяха задръстили, трябваше да извадя по 6 пити, но нали си викам да има за тях.
Мед се вади от всякъде, стига да остане достатъчно за да има за зимуване.

2ма пчеларя
31.01.2014, 10:31
Как е най-добре да се хранят отвотките вс ден или някаква система през ден два при положение че имам възможност по всяко време.

Петър84
31.01.2014, 10:37
Аз оставих по 30 кг. мед на кошер, което е прекалено много. Според теб по колко е трябвало да оставя.
Извадих мед защото отводките се бяха задръстили, трябваше да извадя по 6 пити, но нали си викам да има за тях.
Мед се вади от всякъде, стига да остане достатъчно за да има за зимуване.Според мен е трябвало да поставиш трети корпус.

Nik_m
31.01.2014, 10:52
3ти корпус се поставя когато изпълнят 2та а при мен имаше 1-2 незаети пити.
Все пак е отводка изградила 18 пити и ги напълнила с мед, като му сложа корпус с основи след слънчогледа какво ще направя??
Не слушай дядовците какво говорят, за няколко месеца се убедих, че старите пчелари се придържат към митове, които нямат нищо общо с реалността.
Пчелари вадят мед от питите с пило даже.

Nik_m
31.01.2014, 10:55
Как е най-добре да се хранят отвотките вс ден или някаква система през ден два при положение че имам възможност по всяко време.
Аз ги хранех когато видя че са изяли всичко.
От 5 до 15 рамки хранилките не пресъхваха и после спрях.

2ма пчеларя
31.01.2014, 11:00
Аз ги хранех когато видя че са изяли всичко.
От 5 до 15 рамки хранилките не пресъхваха и после спрях.

Смисъл пълниш хранилката до горе с сироп и поглеждаш след 2-3 дни ? мерси

Nik_m
31.01.2014, 11:11
Зависи, кога си ходя на село.
Когато си ходя по често и правя по по малко и обратно.
А и в началото пак слагаш по малко защото са по слаби семействата и ще се вкисне.
По принцип си ходех през ден и им правех по половин хранилка някъде.
И през 3-5 дни някъде разширявах с основа.

2ма пчеларя
31.01.2014, 11:51
Зависи, кога си ходя на село.
Когато си ходя по често и правя по по малко и обратно.
А и в началото пак слагаш по малко защото са по слаби семействата и ще се вкисне.
По принцип си ходех през ден и им правех по половин хранилка някъде.
И през 3-5 дни някъде разширявах с основа.
Чудя се каква храна да купя за отвотките май от плевен нещо ще взема.Ти с какво ги храни твите ?

Петър84
31.01.2014, 13:25
3ти корпус се поставя когато изпълнят 2та а при мен имаше 1-2 незаети пити.
Все пак е отводка изградила 18 пити и ги напълнила с мед, като му сложа корпус с основи след слънчогледа какво ще направя??
Не слушай дядовците какво говорят, за няколко месеца се убедих, че старите пчелари се придържат към митове, които нямат нищо общо с реалността.
Пчелари вадят мед от питите с пило даже.Ще направиш това което при мен стана.След като моите три отводки изградиха плодниците,сложих им магазии с восъчни основи,Едната отводка изгради 4-5магазинни пити и ги напълни с мед.Всички останали основи и на трите кошера ги съсипах пчелите не ги изградиха и ги претопих.Извода за мен е че само ранна отводка дава някакъв мед,и трябва да има силна паша.Това пило след като е въртяно във центрофуга мислиш ли че може да бъде мал.

Nik_m
31.01.2014, 13:56
Аз прецених, че няма за какво да и слагам друг корпус, само по охлабих малко меда.
А силните семейства бяха задръстили яко майките по време на слънчогледа, ако не пипаш плодника какво ще направиш.

Nik_m
31.01.2014, 14:00
Чудя се каква храна да купя за отвотките май от плевен нещо ще взема.Ти с какво ги храни твите ?
Отводките ги храних само с захар и някакъв витамин, ама какъв беше.
Сега и аз мисля да си купя от Плевен за подбудителното.

Петър84
31.01.2014, 14:37
Аз прецених, че няма за какво да и слагам друг корпус, само по охлабих малко меда.
А силните семейства бяха задръстили яко майките по време на слънчогледа, ако не пипаш плодника какво ще направиш.Това е от наливането на много сироп,пчелите не го изяждат всичкия,а блъскат във питите.

Nik_m
31.01.2014, 15:58
Това е от наливането на много сироп,пчелите не го изяждат всичкия,а блъскат във питите.
Глупости!
Не съм и давал грам сироп на семействата, а отводките спрях да ги храня доста преди основната паша.

2ма пчеларя
31.01.2014, 16:12
Глупости!
Не съм и давал грам сироп на семействата, а отводките спрях да ги храня доста преди основната паша.

Основните семейства не ги ли храниш между пашите.Аз мисля да пробвам сега през новият сезон да следя цъфтежа на пашите и ако видя дупка да им дам малко.

Nik_m
31.01.2014, 18:21
Храних ги само след като приключих с ваденето на мед след последната паша за да не спре майката да снася с много рядък сироп.

Mateev
31.01.2014, 18:59
3ти корпус се поставя когато изпълнят 2та а при мен имаше 1-2 незаети пити.
Все пак е отводка изградила 18 пити и ги напълнила с мед, като му сложа корпус с основи след слънчогледа какво ще направя??
Не слушай дядовците какво говорят, за няколко месеца се убедих, че старите пчелари се придържат към митове, които нямат нищо общо с реалността.
Пчелари вадят мед от питите с пило даже.

Трети корпус се поставя доста ПРЕДИ пчелите да напълнят всички междурамия на втория корпус. Не трябва да се забравя, че колкото пчели вижда пчеларя през деня в кошера, приблизително още толкова летят и някъде по полето. И вечерта като се приберат, им става МНОГО МНОГО ТЯСНО и хоппа - прещраква им програмата за роене, и после има да се чудиш как да я спреш.

От тази гледна точка винаги си е по-добре на пчелите да им е широко и пчеларя да поставя колкото се може по-рано всеки един допълнителен корпус.

Nik_m
31.01.2014, 19:28
На мен ми трябваше да градят и ако разширя прекалено с основи ефекта ще е обратен, а и по време на слънчогледа роевия инстинкт е намалял много.

Mateev
31.01.2014, 20:25
Така е, но дори и тогава си имай едно наум къде ще се настанят за през нощта тези, които са по полето. Ако си с дълбоко дъно, ще висят на гроздове отдолу, ама ако не си.............. Затова винаги един пчелар когато види дневния кошер, трябва да си представя в главата как ще изглежда нощния. И ако не умножава междурамията по 2, по 1.5 си е почти задължително.

distedi
28.07.2014, 18:36
Имам идея за експеримент. Докато все още има някаква паша и силните семейства продължават да градят, мисля да ги изцедя максимално. Идеята ми е да изграждат питите само частично - до половината от височината на килийките. След това да им давам нова рамка с восъчна основа и отново градене до половината. По този начин за кратко време ще се изградят по-голямо количество пити. Следващата година мисля този вид пити да ги дам на новосъздадени семейства с цел да им съкратя част от усилията. Като споделих тази идея с мой познат, той каза, че пчелите не градят върху стари пити.... Вярно ли е това и има ли опасност питите да си останат недоизградени?

Mateev
28.07.2014, 19:35
Когато са на зор, пчелите градят всякакви пити, включая и полуизградени или частично повредени. Новият слой восък обаче невинаги се слепва идеално със стария. Имал съм случаи, когато в центрофугата новия слой се отлепва от питата, а стария си остава здраво закрепен към телта.

Между другото моят личен опит до момента говори за това, че прясноизградена пита НЕ ТРЯБВА да се използва в медовите корпуси. Стените на килийките са тънки, слаби, и самата пита лесно се разкъсва на високи обороти. Лесно се разкъсва дори при транспорт и много дупки по пътя (това по действителни случаи от последните 2-3 дена). Ако обаче питата е престояла в плодника месец-два и през нея са минали 2-3 поколения пило, то тогава люспите от това пило допълнително заздравяват стените на килийките, и такава пита вече е много по-здрава от прясноизградените. Вярно е, че вече не е бяла, а леко кафява, но на този вид пити вече гледам с много по-голямо уважение. Това за мене са идеалните пити (леко кафявите). Перфектни са както за плодник, така и за медови корпус.

Kiril8305
28.07.2014, 19:36
Имам идея за експеримент. Докато все още има някаква паша и силните семейства продължават да градят, мисля да ги изцедя максимално. Идеята ми е да изграждат питите само частично - до половината от височината на килийките. След това да им давам нова рамка с восъчна основа и отново градене до половината. По този начин за кратко време ще се изградят по-голямо количество пити. Следващата година мисля този вид пити да ги дам на новосъздадени семейства с цел да им съкратя част от усилията. Като споделих тази идея с мой познат, той каза, че пчелите не градят върху стари пити.... Вярно ли е това и има ли опасност питите да си останат недоизградени?
Много вярно ти е казал човека , послушай го.
Друг е въпроса ако искаш да се сдобиеш с извесно количество восък.Дори изградена на полвина рамката - след претапяне тоя восък ще си остане за теб.

Kiril8305
28.07.2014, 19:37
Когато са на зор, градят всякакви пити, включая и полуизградени или частично повредени.

Нямам подобни наблюдения при мойте животинки.

Nik_m
28.07.2014, 19:52
Имам идея за експеримент. Докато все още има някаква паша и силните семейства продължават да градят, мисля да ги изцедя максимално. Идеята ми е да изграждат питите само частично - до половината от височината на килийките. След това да им давам нова рамка с восъчна основа и отново градене до половината. По този начин за кратко време ще се изградят по-голямо количество пити. Следващата година мисля този вид пити да ги дам на новосъздадени семейства с цел да им съкратя част от усилията. Като споделих тази идея с мой познат, той каза, че пчелите не градят върху стари пити.... Вярно ли е това и има ли опасност питите да си останат недоизградени?
И мен стар пчелар ме беше посъветвал същото, но тази година установих че не е правилно. Полуизградените пити от миналата година отводките ги градяха по трудно от прясна восъчна основа.
Пробвай сам и си направи изводите.

Mateev
28.07.2014, 20:02
Ами при мене е така - имам остър дефицит от неизградени рамки вече две години, и при това без да искам съм направил хиляди експерименти с какво ли не. Ами градят си пчелите - къде с кеф, къде по принуда или насила, ама си градят. Особенно по време на паша - ами тогава правят чудеса. От 400 чужди кошера за два сезона направих повече от 2000 - това са си над 40 000 изградени мои си рамки от всякакви модели, включая и с пластмасови основи. Не казвам че стана лесно и без проблеми, но стана. Голяма част от тези рамки бяха полуизградени и така презимуваха, и тази година ги доизградиха.

Аз въобще се чудя откъде на някого ще му хрумне, че пчелите не искат да доизграждат стари пити. Това не е вярно. Та нали при всяко едно вадене на мед питите се обрязват по ръба на рамката, и следващата година те отнова са изградени и надути с по 3-4 милиметра отгоре над предишната година. Нима това всеки не го е виждал с очите си? Нима всеки не е виждал с очите си как пчелите поправят щети по питите, при това понякога щетите са с голяма площ?

зуница
28.07.2014, 21:43
Аз въобще се чудя откъде на някого ще му хрумне, че пчелите не искат да доизграждат стари пити. Това не е вярно. Та нали при всяко едно вадене на мед питите се обрязват по ръба на рамката, и следващата година те отнова са изградени и надути с по 3-4 милиметра отгоре над предишната година. Нима това всеки не го е виждал с очите си? Нима всеки не е виждал с очите си как пчелите поправят щети по питите, при това понякога щетите са с голяма площ?
Не се чуди.Ето и отговора:
Известната книга "1001 въпроса и отговора по пчеларство" на Войтех Крижан издадена 1975г. Въпрос 323.
"Защо пчелите с нежелание използват восъчни основи, недоизградени през предишната година?
Пчелите укрепват краищата на изградените килийки с прополис (който се топи при по-висока температура отколкото восъка).Поради това, когато краищата на тези килийки се изрежат ( с нагрят нож или инструмент за отпечатване на килийки),пчелите веднага започват да доизграждат килийките.Късно през лятото и през есентате избягват да строят нови пити."
Без мой коментар.

Mateev
28.07.2014, 21:52
Това с прополиса обяснява защо доизградената част от питата лесно се отлепя от старата част при високи обороти на центрофугата......

Искрен Мутафов
28.07.2014, 22:19
Когато са на зор, пчелите градят всякакви пити, включая и полуизградени или частично повредени. Новият слой восък обаче невинаги се слепва идеално със стария. Имал съм случаи, когато в центрофугата новия слой се отлепва от питата, а стария си остава здраво закрепен към телта.

Между другото моят личен опит до момента говори за това, че прясноизградена пита НЕ ТРЯБВА да се използва в медовите корпуси. Стените на килийките са тънки, слаби, и самата пита лесно се разкъсва на високи обороти. Лесно се разкъсва дори при транспорт и много дупки по пътя (това по действителни случаи от последните 2-3 дена). Ако обаче питата е престояла в плодника месец-два и през нея са минали 2-3 поколения пило, то тогава люспите от това пило допълнително заздравяват стените на килийките, и такава пита вече е много по-здрава от прясноизградените. Вярно е, че вече не е бяла, а леко кафява, но на този вид пити вече гледам с много по-голямо уважение. Това за мене са идеалните пити (леко кафявите). Перфектни са както за плодник, така и за медови корпус.

Когато са се излупили няколко поколения пчели в дадена килийка и са оставили там ризиците си, то тези пити не са най-подходящите за използване в медови корпуси, медът от такива пити кристализира по-бързо, а и има разни вещества които в момента не мога да ги цитирам отлагащи, се в меда в следствие на това, че се е люпило пило вкилийките. Иначе е безспорно, това че са по-здрави от новоизградените.

s3s3s3
28.07.2014, 22:30
Когато са се излупили няколко поколения пчели в дадена килийка и са оставили там ризиците си, то тези пити не са най-подходящите за използване в медови корпуси, медът от такива пити кристализира по-бързо, а и има разни вещества които в момента не мога да ги цитирам отлагащи, се в меда в следствие на това, че се е люпило пило вкилийките. Иначе е безспорно, това че са по-здрави от новоизградените.


Възможно ле е, тези отлагащи се вещества да са от прополиса, с който се полират килийките?

scutellator
28.07.2014, 22:30
Между другото моят личен опит до момента говори за това, че прясноизградена пита НЕ ТРЯБВА да се използва в медовите корпуси.
Или пък корпусите така както са си със запечатан мед да престоят известно време в кошера. Често е по-правилно да добавиш нов корпус, отколкото да изцентрофугираш пълния или почти пълния.

Пчелите завършват килийките с прополис само в периоди когато няма градеж. По време на паша това никога не може да се види ("завършеност" на конструкцията) - килийките постоянно се надграждат и надграждат. Когато пашата внезапно спре и питите/основите останат недоизградени - тогава вече може да се забележи слоят от прополис - когато питата се погледне косо.Когато се появи нужда от издраждане на нови килийки, прополиса първо се премахва и тогава се продължава.

Защо новоизградения восък от доизградени пити се отлепя лесно? - защото има различни механични свойства от отлежалия

Вълчан
29.07.2014, 07:36
Когато са се излупили няколко поколения пчели в дадена килийка и са оставили там ризиците си, то тези пити не са най-подходящите за използване в медови корпуси, медът от такива пити кристализира по-бързо, а и има разни вещества които в момента не мога да ги цитирам отлагащи, се в меда в следствие на това, че се е люпило пило вкилийките. Иначе е безспорно, това че са по-здрави от новоизградените.
Да допълня само: Меда от пити с излюпено пило променят цвета на меда, става по тъмен. При акацията се вижда най-ясно.

Mateev
30.07.2014, 14:18
То и без това акациевия мед никога не е напълно чист. Миналата година червенееше - не знам каква червена билка са докопали пчелите около акацията, а тази година жълтееше, защото се застъпи с рапицата. Нещо повече - ако си задавате въпроса кое ще надделее - невзахаряването на акацията или бързото взахаряване на рапицата, вече го знам отговора. Акациевия ми мед, смесен със съвсем малко рапица, започна да се взахарява още в матураторите, буквално за една събота и неделя. Получи се обаче не твърдо взахаряване, а нещо като емулсия, нещо като крем-мед, който така и си остана полувзахарен и продължава да си стои като гъста непрозрачна каша.

Иначе част от питите се разкъсаха в центрофугата, защото от едни килийки меда изтичаше (акациев), а в други вече беше взахарен (рапица). Ефекта от това беше, че участъка с взахарен мед става по-тежък от околните участъци с вече изтекъл мед, и на високи обороти взахареното парче пита се откъсва и излита.

papi
14.07.2016, 20:05
Ако си чел форума, почти всички го практикуваме...

Имам въпрос относно подреждането на магазинните рамки над корпуса. От коя страна остава "дупката с липсващата рамка", от страни, по средата някъде или просто се подреждат равномерно?
Защото аз се старая да ги подреждам точно една над друга...
Благодаря

papi
14.07.2016, 20:08
А това с магазина да сложиш с една рамка по-малко го четох в една книга за медосбора,за да не се качва майката да снася,а да складират само мед,но сега като се замисля става и за изграждане на пити по същата логика.

Това може-би трябваше да цитирам.

Валентин.
14.07.2016, 21:23
Не се оставя празно място, ще пуснат далаци..... Оставя се по-голямо разстояние между питите......
П.П. И не е проблем, че питите не са точно една върху друга.....