PDA

Виж пълната версия : Кога - какво цъфти във вашия район?



koragroup
17.01.2014, 00:01
Според мен, една от основните предпоставки за успех във всяко начинание е навременната подготовка. Това важи със сигурност и то в голяма степен и за пчеларството - защото цикълът на възпроизводство е 21дни, към които трябва да добавим дните на "вътрешен живот". Ето защо за добри резултати и добиви, трябва да предприемаме мерки 30-40 дни преди очакваната паша.

Моите наблюдения, като новобранец в пчеларството, не са много. Първата година пропуснах да си водя записки, но миналата си записвах и ето ги данните:
1. Рапица - 20.04 до 10.05
2. Акация - 01.05 до 21.05
3. Липа - 09.06 до 24.06
4. Слънчоглед - 25.06 - край не мога да кажа

Тези дати са за района на Ново село, Николово и Долно Абланово - Русенско.

За мен, а предполагам и за много други колеги, би било полезно ако пчелари с опит, които си водят записки споделят в техните райони какво и кога цъфти (примерно - акацията започва между 01.05 и 20.05...)
Знам, че година с година не си прилича, но все пак всеки може да си направи сметка, че при по топло време датите се изместват напред и т.н.

Искрен Мутафов
17.01.2014, 00:42
6 седмици(40-45 дни) е оптималният период да се развият добре.
Нормално акацията цъфти малко по-късно, за липата се е случвало и по-рано и по-късно... Последните години климата се "сдуха"...

koragroup
21.01.2014, 21:31
Добре де, къде е логиката?
Задавам въпрос, на що-годе правилен български, който касае практиката на много колеги - кой с опит, кой без... Отговор - един.

Пишеш не където трябва, в стил "една гаща плява на нег'уфто магари" и хоп.... две страници отговори и съвети далеч отвъд въпроса.

Колко се мотивирах да споделям мнението си (не че е кой знае какво)... И да кажеш че сезона е в разгара си и Колегите нямат време да пишат?

syzi
21.01.2014, 23:01
В един район сме,но все пак има разлика.В Обретеник датите са изместени с около 5 дни по-късно във времето.

koragroup
21.01.2014, 23:30
Така е. В Русе град, пък нещата са с 5 дни напред.
Ето аз за Николово и Д. Абланово знам горе-долу кога - кое да очаквам според годината. Ама на Пепелина, Две Могили и Табачка, хабер си нямам... само знам, че почне ли да цъфти леската и дряна... с малко мед, рапица не ти трябва ;-)

Искрен Мутафов
22.01.2014, 02:47
И въпреки това си имаш доволно зад летището, пък и не изглежда лоша, като гледам какво е времето и дългосрочната прогноза(ако познаят) - смятай че към 10-15 април е цъфнала...

koragroup
22.01.2014, 08:12
Така е. Но зависи кога ще се стопли. Миналата година постепенно цъфна, а по-предната за ден-два всичко беше жълто.
Сега мисля да търся арендадторите, да се разберем като хора кога и с какво ще пръскат...

tsvetanko1973
22.01.2014, 10:06
За района на Брестово Ловешко преди две-три години:
рапицата цъфна около 20.04.
акация около 15.05
липа около 20-25.06
слънчоглед около 05.07-12.07 т.е. по Петровден стар стил обикновено има цъфнал слънчоглед.
Сезон 2013 рапицата почна да цъфти в началото на м.май и се сля с акацията.Другите медоноси си запазиха приблизително датите.
Обикновено ливадната започва към 5-10.06. със стабилизиране на времето.

Ангел Йосифов
22.01.2014, 13:26
За колегите,които робуват на числото "45" дена до пашата-акациева могат за отправна точка да използват напъпването на джанката.Когато джанката напъпи остават45-50 дена до цъфтежа на акацията.Между акацията и липата има промеждутък около 25 дена.Колегите трябва да се съсредоточат в/у растоянието(в дни) между цъфтежа на отделните растения.Например-ако искам да се прицеля в липата използвам цъфтежа на ябълката.......

vanHanegem
22.01.2014, 15:54
Много отдавна /през 80-те години на миналия век/ доц.В.Величков ни учеше да забравим числото "45" и да запомним числата от "65 до 70".

koragroup
22.01.2014, 18:45
Много отдавна /през 80-те години на миналия век/ доц.В.Величков ни учеше да забравим числото "45" и да запомним числата от "65 до 70".

Не разбрах с ирония ли го казваш или има теория (вероятно е била и практика), за която ще те помолим да ни разкажеш?
Защото аз знам и други Числа - 90, 180 и 365 - половин сезон, цял сезон и пак одъртяхме...

Ангел Йосифов
22.01.2014, 18:50
Целта винаги ми е била да развия максимално рано семействата,а за да се развият е необходимо да има цъфтяща растителност.65-70 са необходими за пролетното развитие.40-45 преди главната(ите) паша(и) може да се разбере(по пилото) какво може да очакваш от дадено семейство.

vanHanegem
22.01.2014, 19:07
Георги Корчев, Ангел Йосифов отговори преди мен, а има и други числа които трябва да се помнят като "Отче наш".

Искрен Мутафов
22.01.2014, 20:07
Георги Корчев, Ангел Йосифов отговори преди мен, а има и други числа които трябва да се помнят като "Отче наш".

Ами сподели ги де, и ги обясни, ако обичаш

Юрий Цветков
23.01.2014, 15:14
За колегите,които робуват на числото "45" дена до пашата-акациева могат за отправна точка да използват напъпването на джанката.Когато джанката напъпи остават45-50 дена до цъфтежа на акацията.Между акацията и липата има промеждутък около 25 дена.Колегите трябва да се съсредоточат в/у растоянието(в дни) между цъфтежа на отделните растения.Например-ако искам да се прицеля в липата използвам цъфтежа на ябълката.......Ами всъщност това въобще не е вярно. През 2013 в района ми джанките цъфнаха след 15.04, а акацията на 10.05 вече беше цъфнала. Това са по-малко от 25 дни. Аз го приемам за аномалия, но и това се случва.

Ангел Йосифов
23.01.2014, 17:58
Ами всъщност това въобще не е вярно. През 2013 в района ми джанките цъфнаха след 15.04, а акацията на 10.05 вече беше цъфнала. Това са по-малко от 25 дни. Аз го приемам за аномалия, но и това се случва.


Предполагам визираш 2012г.Именно през тази година се случи сгъстения цъфтеж дължащ се на течението ЛАНИНЯ породено от голямото земетресение и последвалото цунами в Япония през 2011-поне такива бяха обясненията.Най вероятно аномалии ще има и занапред.Май ще трябва да "хвърляме боб" за да узнаем заветната дата на цъфтеж.Затова моята цел е възможно най-рано да развия семействата,за да икономисам боб.

Юрий Цветков
27.01.2014, 11:18
Не, посочил съм точна дата, но и през 2012 положението беше горе-долу същото. Пак уточнявам, за мен това е аномалия, но се случва. Нормално в района джанките зацъфтяват около 10-15 Март. А акацията около 5-10 Май.

koragroup
10.04.2014, 08:41
Айде почна се.
Джанките започнаха да цъфтят около Николово и Долно Абланово към 01.04. От 4-5 дни усилено цъфтят и трънкосливките. Кайсиите ги опари сланата около 3-4 април. Вчера видях, че и ябълките имат цвят, а прасковите имат от седмица. От седмица цъфти и мъртвата коприва.
Рапицата между Николово и Абланово - до летището има единични цветове и очаквам до седмица да е на 100% цъфнала. За сега никой не се е обадил за пръскане (а казват колеги, че даже вече я били опръскали).
Иначе, рапицата на всякъде е на различно положение (пътувам доста в кръга Русе - Разград - Шумен - Добрич и Силистра). Най-първо цъфна изцяло, между Цар Калоян и Писанец, както и над Дервента. Между Силистра и Добрич също има изцяло "жълти ниви".

ivootur
10.04.2014, 10:30
Слад дъждовете трябва да очакваме ново пръскане със сигурност.
Какава е прогнозата за акацията тази година?

kuline
10.04.2014, 10:57
Слад дъждовете трябва да очакваме ново пръскане със сигурност.
Какава е прогнозата за акацията тази година?

Трудно е да се каже, кога ще цъфне акацията, защото времето е много динамично - вчера бе 21-22 градуса, а днес ще бъде макс. 10. Вчера докато бях на пчелина се загледах в акацийките, които пресадих през октомври и вече са налични зелени пъпки, но ще зависи от времето, кога ще се развият.
Сещам се, че на 30.04.2012г., бе почивен ден и пътувах до Крушунските водопади. В нашия район (Разград) акацията, бе едвам-едвам напъпила, а по пътя между гр.Попово и гр.Бяла(русенско), акацията бе цъфнала. Като разстояние е 50-60 км

kapanec
10.04.2014, 12:27
Айде почна се.
Джанките започнаха да цъфтят около Николово и Долно Абланово към 01.04. От 4-5 дни усилено цъфтят и трънкосливките. Кайсиите ги опари сланата около 3-4 април. Вчера видях, че и ябълките имат цвят, а прасковите имат от седмица. От седмица цъфти и мъртвата коприва.
Рапицата между Николово и Абланово - до летището има единични цветове и очаквам до седмица да е на 100% цъфнала. За сега никой не се е обадил за пръскане (а казват колеги, че даже вече я били опръскали).
Иначе, рапицата на всякъде е на различно положение (пътувам доста в кръга Русе - Разград - Шумен - Добрич и Силистра). Най-първо цъфна изцяло, между Цар Калоян и Писанец, както и над Дервента. Между Силистра и Добрич също има изцяло "жълти ниви".

Виждам че пчеларства ме в един регион аз съм в с.Просена .Относно рапицата на споменатия блок в близост не съм виждал други масиви имали на близо друг масив примерно около Хотанца ,Юделник

Искрен Мутафов
10.04.2014, 12:59
Слад дъждовете трябва да очакваме ново пръскане със сигурност...


И кое те кара да мислиш така?

ivootur
10.04.2014, 14:24
Ами при повишена влажност и температура,като след дъжд,обикновенно има рязко повишаване на популацията на вредителите.След като се очаква повишаване на популацията на вредителите,трябва да очакваме и пръскане срещу тях.Точно тези неща учим сега по арономство.На теория е така,нека кажат агрономите със опит дали е истина.

Искрен Мутафов
10.04.2014, 16:45
Ами при повишена влажност и температура,като след дъжд,обикновенно има рязко повишаване на популацията на вредителите.След като се очаква повишаване на популацията на вредителите,трябва да очакваме и пръскане срещу тях.Точно тези неща учим сега по арономство.На теория е така,нека кажат агрономите със опит дали е истина.

На теория сигурно е така?!? Въпреки че след като веднъж е напръскано и са унищожени вредителите не би трябвало да се появят ейтака от нищото... А ако вали през ден - през ден ли ще пръскат?!? - остави ги тия "теории" - важното е какво покавзва практиката(действията на арендатора)!

Искрен Мутафов
10.04.2014, 16:52
Виждам че пчеларства ме в един регион аз съм в с.Просена .Относно рапицата на споменатия блок в близост не съм виждал други масиви имали на близо друг масив примерно около Хотанца ,Юделник

От асфалтовите пътища не винаги и не всичко се вижда... Точто отсреща срещу летището, на юг-югоизток зад житата се жълтее още един блок...

kapanec
10.04.2014, 19:50
От асфалтовите пътища не винаги и не всичко се вижда... Точно отсреща срещу летището, на юг-югоизток зад житата се жълтее още един блок...
Благодаря за насочването днеска си ходих но не погледнах в тая посока а гледах от ляво следващото ходене,ще се опитам да фиксирам масива би трябвало да се забелязва по добре особен но като е цъфнала . Тоя масив най верояно ми е много по наблизо и ще го открият

koragroup
10.04.2014, 20:11
От асфалтовите пътища не винаги и не всичко се вижда... Точто отсреща срещу летището, на юг-югоизток зад житата се жълтее още един блок...

Прав си. Особено ако се оглеждаш докато шофираш. Аз вчера щях да спирам и да изследвам с бинокъла, ама стана късно докато разлея сиропа по кошерите. Така, както го описваш, за мене ми е "през 2 села в 3-то", но дано е полезно за колегите.

Другата седмица, се надявам да ми оздравее напълно Самурая и ще направя един "поход по черно": Абланово-Червена Вода-Ново Село и ще разказвам какво е положението с акациявите масиви.

Искрен Мутафов
10.04.2014, 20:18
Прав си. Особено ако се оглеждаш докато шофираш. Аз вчера щях да спирам и да изследвам с бинокъла, ама стана късно докато разлея сиропа по кошерите. Така, както го описваш, за мене ми е "през 2 села в 3-то", но дано е полезно за колегите.

Другата седмица, се надявам да ми оздравее напълно Самурая и ще направя един "поход по черно": Абланово-Червена Вода-Ново Село и ще разказвам какво е положението с акациявите масиви.

Ааа, акацията е далеко(няколко седмици) още...
А и аз минах с камиона от там(край летището - нали е свободен от винетки тоя път) - от досто по-високо се гледа, а и това което жълтееше(рапица) се пада в нещо като долчинка

Искрен Мутафов
10.04.2014, 20:24
Благодаря за насочването днеска си ходих но не погледнах в тая посока а гледах от ляво следващото ходене,ще се опитам да фиксирам масива би трябвало да с забелязва по добре особен но като е цъфнала . Тоя масив най верояно ми е много по наблизо и ще го открият

Някъде ейтука се пада...
...надявам се, че се ориентирате.

1173

kapanec
10.04.2014, 20:39
Това е точно срещу другия масив. Юг -Югоизток от летището е в посока местността "Капаклийка"

Искрен Мутафов
10.04.2014, 21:54
Това е точно срещу другия масив. Юг -Югоизток от летището е в посока местността "Капаклийка"

Да, прав си! Грешката е моя, юг-югозапад - като писах не гледах картата - но все пак е там където съм сложил маркерчето на картата.

koragroup
10.04.2014, 22:17
Някъде ейтука се пада...
...надявам се, че се ориентирате.

Ами бъркаш се според мен. Там доколкото знам има жито. Ще погледна тези дни. Това което ми показваш е между Николово и Абланово.

Искрен Мутафов
10.04.2014, 22:29
Ами бъркаш се според мен. Там доколкото знам има жито. Ще погледна тези дни. Това което ми показваш е между Николово и Абланово.

Да, до пътя е жито. Минавайки с кола не бях забелязал какво има по-навътре, може би е друг блок или парцел, някак си се пада в по-ниското, и днеска минавайки от там с камиона - от по-високи ми се видя че жълтее и предполагам че е рапица.

ianev
11.04.2014, 09:27
iskren е прав след пръскането ако е минал ден едва ли ще пръскат пак. Тези препарати действат на цветояда по същия начин по който и пчелите на блока, масов мор. Малко извън темата но не мога да не похваля нашите арендатори. Направих среща с хората и се разбрахме пръскаха вечер и заявиха че и за напред така ще процедират. Дори вчера единия арендатор ми се обади да ме пита дали всичко е минало нормално. Когато има разбирателство всички са доволни.

Искрен Мутафов
11.04.2014, 21:00
Ами бъркаш се според мен. Там доколкото знам има жито. Ще погледна тези дни. Това което ми показваш е между Николово и Абланово.

Тези снимки са правени днес, на около 50 метра от "Т"-образното кръстовище(разклона за Просена, Д. Абланово и Николово) към Николово в посока някъде към лесопарка Липник. Може би не се вижда много добре, но това зад житото 100% е рапица.

1184

1185

Искрен Мутафов
03.05.2014, 07:19
Това е от вчера. На рапицата й остава още седмица да цъфти, блоковете не са така жълти като преди няколко дни. А до дни ще се пукнат и първите цветчета акация, тъкмо рапицата да премине докато акацията започне да отделя нектар, а и дано времето да се задържи слънчево и без вятър.

1282

1283

koragroup
03.05.2014, 07:29
Аз да ти кажа, почвам да си мисля, че тази година ще се застъпят акацията и липата...
Поне като гледам тука в Русе в парка липите са почти на 7-10 дни от цъфтеж. Може и да греша. След малко ще снимам и ще покажа.

1284

1286

atanasov_msb
03.05.2014, 18:07
В Плевен акацията стартира вчера

Искрен Мутафов
03.05.2014, 20:22
Аз да ти кажа, почвам да си мисля, че тази година ще се застъпят акацията и липата...
Поне като гледам тука в Русе в парка липите са почти на 7-10 дни от цъфтеж. Може и да греша. След малко ще снимам и ще покажа.

1284

1286


Това може и да е някакъв ранен сорт липа, но като я гледам има поне 15-20 дни докато цъфне, запмни я и ако имаш възможност наблюдавай я. Иначе не би бил лош такъв конвейр.

радо
03.05.2014, 20:26
Аз да ти кажа, почвам да си мисля, че тази година ще се застъпят акацията и липата...
Поне като гледам тука в Русе в парка липите са почти на 7-10 дни от цъфтеж. Може и да греша. След малко ще снимам и ще покажа.

1284

1286
Лъжеш се липата ще си цъфне както обикновено през юни както всяка година,акацията също ще си цъфне както всяка година в зависимост от района на пчеларстване.

koragroup
04.05.2014, 07:01
Сигурно сте прави.
На село пък акацията е почти седмица назад.
Само тези дъждове да спират вече...

koragroup
27.05.2014, 07:10
Няколко фотки от парка в Русе:

Единични липи вече цъфтят, повечето са "на ръба" да се разпукат.
Втората снимка е на един храст, който мирише много хубаво и е интересен за пчелите.
По мешето има много листни въшки. Онзи ден в гората ми се стори че имаще много пчели а цвят не се виждаше. Може ли да има мана толкова рано?

143714381439

Искрен Мутафов
27.05.2014, 10:38
В събота(на 24 май) пред ДСК-а срещу Ботев, до Космополитън имаше не само много добре цъфнали няколко липи, но дори и отделни прецъфтели цветчета...

Кънев
27.05.2014, 13:35
Храстът на втората снимка на koragroup е Жасмин.

Сергей Тимофеев
27.05.2014, 20:17
Храстът на втората снимка на koragroup е Жасмин.

Не е жасмин. Виж му листата. Мисля че е някакъв вид трендафил.

plamen2009
27.05.2014, 20:32
Много е далеч от трендафила.

Кънев
28.05.2014, 06:00
Всъщност, това е Градински жасмин.

зуница
29.05.2014, 11:51
Е , не е , не е жасмин. Това е:
http://en.wikipedia.org/wiki/Philadelphus_coronarius
http://ru.wikipedia.org/wiki/Чубушник
А ,жасмин е това:
http://ru.wikipedia.org/wiki/Жасмин

koragroup
08.06.2014, 06:30
Колеги от Русенско,

Има ли нещо цъфнало при вас? Мойте хубавици носят шарен прашец, като преобладава един белезникав с цвят "слонова кост". Тук там оранж и черен. Лозите също са много атрактивни особено сутрин.

Ruslan
09.06.2014, 14:16
Миналата седмица, един носеше керемиден на цвят, а друг - лилав.В момента носят "слонова кост", жълт и черен.Това по поречието на Лома.А от какво е този черния!?

ivootur
09.06.2014, 15:05
Черния е от мак,може и друго да е,защото не виждам цъфнали макове.Наблюдавам че носят доста по-малко прашец,за сметка на това питите са побелели,някъде и запечатано има.Акацията не даде,но пък ливадата се реваншира.

de4o82
09.06.2014, 15:21
Миналата седмица, един носеше керемиден на цвят, а друг - лилав.В момента носят "слонова кост", жълт и черен.Това по поречието на Лома.А от какво е този черния!?

черния прашец е от мак, поне така си мисля.

koragroup
18.06.2014, 05:49
Липите в Село Николово (по пътя) цъфнаха. Дали и гората е така?

Искрен Мутафов
18.06.2014, 20:59
Липите в Село Николово (по пътя) цъфнаха. Дали и гората е така?

И в горите цъфнаха, ама с тия дъждове каква файда...
Слънчогледа и той напира, може малко да се позасекат с липите. Междудругото има няколко хиляди декара сланчоглед, царавица и жито(окосиха го и го балираха), които бяха смлени от градушката(в началото на май) и пресяха слънчоглед наново, тъй че се очаква доста дълго да цъфти - не са ти много на далече, най-близките може да са ти и на под 2 км(може би и по-малко даже), а има и такъв който не е пресяван, тъй че на слънчогледа остана да чакаме. Липата к'вото и да пусне - за плодниците ще е.

Вълчан
19.06.2014, 10:57
Е , не е , не е жасмин. Това е:
http://en.wikipedia.org/wiki/Philadelphus_coronarius
http://ru.wikipedia.org/wiki/Чубушник
А ,жасмин е това:
http://ru.wikipedia.org/wiki/Жасмин

http://gradinar.net/606-Filadelfus-Philadelphus Малко допълнение.

koragroup
23.06.2014, 09:54
Не е загубена липата още.

Това е от два кошера за дните откакто не вали:


1571

koragroup
22.07.2014, 06:43
Тази година слънчогледа около мое село цъфна около 1-5 юли. От тогава поне 4-5 пъти валя и може би затова бързо прецъфтя.
Iskren беше споменал някъде за един по-късно сят блок, може ли да кажеш къде по точно се намира?

Искрен Мутафов
25.07.2014, 05:41
Тази година слънчогледа около мое село цъфна около 1-5 юли. От тогава поне 4-5 пъти валя и може би затова бързо прецъфтя.
Iskren беше споменал някъде за един по-късно сят блок, може ли да кажеш къде по точно се намира?

Не е един, а са няколко и общета им площ е над 1000 декара. В момента започва да цъфти втората вълна, а ще има и трета, която ще цъфти поне до към началото на август. А в и по ливадите и горите е пълно с цъфтящи треви, магарешки бодил и много други. Около "пинчето" се намирт, както и на юг от пътя...

1751

koragroup
27.07.2014, 06:42
Мед ми капе на сърцето, като те слушам ;-)

Искрен Мутафов
27.07.2014, 16:17
Важното е от центрофугата какво ще капе...