PDA

Виж пълната версия : Зимуване на майки в нуклеуси



bgludost
12.01.2014, 19:44
Здравейте колеги, някой практикува ли да си оставя запасни майки да зимуват в малки нуклеуси през зимата в стая и можете ли да споделите как точно е технологията. С колко рамки трябва да е нуклеуса, трябва ли да се поддържа някаква определена температура в стаята, как става облитането на пчелите от нуклеуса в стаята и т.н. Ще съм благодарен на всеки който сподели своя опит

scutellator
12.01.2014, 22:42
По-добре е ако ги оставиш да зимуват на външни температури.
Вероятно не всички ще оцелеят, ще има и такива които няма да бъдат в перфектно състояние ( ако не е глад причината, и двете се дължат на генетични фактори), но за тези които презимуват перфектно на следващата година когато ги поставиш във кошер, няма да се притесняваш дали ще преживеят зимата.

Нуклеусите които не оцеляват са толкова малко че не си заслужава да зимуват в стая. Всъщност за теб е по-добре те да загинат!

Щом зимуват в нуклеуси от фазер на открито, студа едва ли им е чак такъв проблем. За да си спокоен, достатъчно е кълбото да е в диаметър поне 2 междурамия ЛР ( не е нужно по цялата дължина на рамките) и да има 2 ЛР рамки с мед ( 5-6 кг). Толкова мед ще им стигне поне до началото на Март- Април.

Искрен Мутафов
13.01.2014, 00:11
Здравейте колеги, някой практикува ли да си оставя запасни майки да зимуват в малки нуклеуси през зимата в стая и можете ли да споделите как точно е технологията. С колко рамки трябва да е нуклеуса, трябва ли да се поддържа някаква определена температура в стаята, как става облитането на пчелите от нуклеуса в стаята и т.н. Ще съм благодарен на всеки който сподели своя опит

Виж това, е нещо подобно:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1319&p=29444#post29444

srg
13.01.2014, 11:46
Втора година зазимавам 3-4 нуклеуса с цел да имам запасни майки напролет. Миналата година оцеляха.Вчера прослуша тазгодишните и са живи.Трите са по големички /зазимени са на 3 LR рамки/ и едно по-слабичко. Миналата и тази зими са меки и не знам дали ще оцелеят при по-продьлжителни застудявания. Ако се зададат такива смятам да ги прибера в закрито но сравнително проветриво приземно помещение.
Миналата пролет ми беше осиротяло едно семейство и го спасих с такава майка. Друтите се развиха като нормални семейства.

Цеко
14.01.2014, 15:13
От няколко години ползвам по 20-ина нуклеуси с резервни майки, зимуват на по 5-6 ДБ рамки и до сега зимата не съм имал загуби от тях, за разлика от основните семейства. Иначе наличието им е безспорен плюс за всеки пчелин и за резервни майки и за подсилване на основните семейства, та дори и някой търговиика може да си направи човек рано на пролет :bigsmile:

simo
14.01.2014, 17:39
Ми то на 5-6 ДБ рамки кви нуклеуси са, това са си направо редовни семейства.

М.Петров
14.01.2014, 18:59
Това са си баш помощни семейства и е наистина много хубаво да имаш такива

Димитър Бонев
15.01.2014, 20:19
Вече няколко години зимувам пет рамкови нуклеуси. Общо взето тези семейства на пролет се развиват много по-бързо. До началото на април вече са усвоили и втория корпус и горе долу по това време ги прехвърлям в нормален кошер. Става дума за ЛР. Това обикновено са по-късните ми отводки, които съм направил към края на юли. След това няма смисъл. Майките по-трудно се оплождат.

atanasov_msb
15.01.2014, 21:03
Искам да питам работиш ли с помощни семейства при ЛР и как процедираш. Имам няколко и искам да пробвам. Тази пролет се задава много рапица и ако времето с нас мисля че ще е добър вариант

atanasov_msb
15.01.2014, 21:05
Имам в предвид не нуклеуси а самите корпуси

Mateev
15.01.2014, 22:58
Аз също направих тази зима експеримент в една стая да презимуват в нуклеуси 50 майки. Дори наскоро във форума писах, че всичко е наред, но в действителност не е точно така. Това го разбрах на другия ден след постинга ми във форума.

Накратко:
Създадох специална стая за зимуване на майките. Стаята е в една недовършена постройка и е доста голяма с площ може би 40 кв.м. или дори повече. Специално я оборудвах с електрически радиатори, които да работят на ниска температура. Връзвах ги два по два последователно, като така им намалявах мощността (и температурата) 4 пъти. Идеята беше пчелите като кацат, да не им пари под краката. За да доставя необходимата мощност, накичих по стените мисля че 5 или 6 двойки радиатори. Сложих и електронен терморегулатор, за да мога да контролирам температурата в стаята.

Базовата идея беше не да създам резервни майки за пролетта, а да накарам тези стайни майки да снасят яйца и пчелите им да отглеждат пило по-рано от другите пчели, които са навън. За да е чист експеримента, отвън пред сградата оставих няколко контролни нуклеуса, които да си живеят на студа (на външна температура). Резултатите от експеримента са ПЪЛЕН ПРОВАЛ от позиция на това, което търсех. Оказа се, че няма никакво значение дали през зимата пчелите зимуват на топло или на студено. Външните и вътрешните семейства се развиват по един и същи начин НЕЗАВИСИМО ОТ ТЕМПЕРАТУРАТА, на която са подложени. Тоест аз доказах лично за себе си, че зимуването на пчелите в България и свиването им на кълбо е плод на ЗАЛОЖЕНИЯ В ТЯХ ИНСТИНКТ, а не на външните температури. Дори и да имахме зима с 40 градусови горещини, нашите майки пак щяха да спрат да снасят и семейството пак щеше да изкара 6 месеца в полулетаргично състояние.

Иначе за да им е приятно на пчелите полагахме много грижи и усилия. Храна не им е липсвала. Възможности за облитане - също. Всеки един ден с температура над 10 градуса им отваряхме прозореца и ги оставяхме да излитат навън и да се облитат. Правихме опити да ги караме да се облитат вътре в стаята или по коридорите на къщата, но тези опити се провалиха. Пчелите наистина излитаха и се лутаха насам-натам, но после при връщането си не можеха да си намерят собствения нуклеус. Стигна се дотам, че някои нуклеуси се задръстиха с пчели, а в други остахана по една шепичка. Това е един доста странен и необясним феномен, при положение че при силна дневна светлина и отворен прозорец пчелите нямаха проблеми с излитането и с обратното връщане точно в техния си нуклеус. Нямам никаква идея защо в затворено помещение се объркват, а при отворен прозорец навигацията им работи безупречно.

Правихме разни други експерименти с хранилки, поилки и т.н., но в общия случай някакви сериозни изводи не можахме да си извадим. Основния и най-важния извод обаче е факт:

Поведението на пчелите и на майката при презимуване е плод на ТЕХНИТЕ ИНСТИНКТИ и тяхната ГЕНЕТИЧНО ЗАЛОЖЕНА ПРОГРАМА, а не на външните или вътрешните температури, на които се подлагат през зимата или в някакво затворено помещение.

Mateev
15.01.2014, 23:11
Другия проблем, с който се сблъскахме, е зимната смъртност. Определен брой пчели си умираха независимо дали им е студено или топло. Процента на умрели пчели е същия на студените и на топлите нуклеуси. С две думи умирането на определен брой пчели също е ГЕНЕТИЧНО ЗАЛОЖЕНО и не зависи от външните температури. Имам чувството че природата е заложила някакъв часовник в житието и битието на пчелите, който регулира тяхната активност, живот и смърт, и че външната температура по никакъв начин не участвува във вътрешната програма на пчелите.

И последно - пчелите и майките бяха настанени в два модела нуклеуси - едни мънички сини полски оплодни сандъчета и едни по-големи истински сериозни нуклеуси. Оплодните сандъчета есента бяха напълнени с по един черпак пчели, защото нямаше повече място, а големите нуклеуси - с по 3 черпака. До средата на декември видимо нямаше никакви проблеми, но веднага след нова година се установи, че повечето от семействата в оплодните сандъчета бяха загинали по причина, че не са останали достатъчно пчели, които да хранят майката. В тази черна статистика пак се потвърждава факта, че външната температура НЯМА НИКАКВО ЗНАЧЕНИЕ. Умрели са мини семейства както на топло, така и на студено. В големите нуклеуси всичко е наред както вътре, така и навън.

Mateev
15.01.2014, 23:25
За мене експеримента с това да накараме майките да снасят по-рано ПРИКЛЮЧИ !!! Доказа се, че това е невъзможно, ако се опитваме да третираме пчелите с по-висока температура. Имам вече абсолютно доказателство, че Българската порода пчели зимно време спи, защото това е ГЕНЕТИЧНО ЗАЛОЖЕНО В НЕЙНИТЕ ИНСТИНКТИ. Температурата в никакъв случай не влияе както в положителна, така и в отрицателна посока.

В момента променихме условията на експеримента в друга насока. Разделихме нуклеусите по равно в две отделни стаи. Отказахме се да ги топлим и ги оставихме на произвола на съдбата в температурно отношение. Решихме да пробваме какво ще е влиянието на храната. Едната стая я оставихме като контролна, в която пчелите си ядат собствените си медни запаси или питки от пудра захар ако са я закъсали, а в другата стая прилагаме интензивно хранене с мед и маркови храни API-нещо си плюс големи количества витаминни добавки от 2-3 вида за стимулиране на яйцеснасянето. Добавяме в храната и големи количества пчелен прашец. Идеята е да се опитаме да излъжем майката, че пролетта вече е дошла. Експеримента започна преди няколко дена и в момента внимателно наблюдаваме какво ще се случи.

Ами това е до момента. Ако някой се интересува само от зазимяване и поддържане на резервни майки, смело може да се каже, че няма нужда да слага кошери или нуклеуси в топло помещение. По-скоро да си ги остави там на пчелина или отвън пред къщата си, за да може по-лесно да си ги храни. И втората препоръка - есента да сложи поне 3 черпака млади пчели. Един черпак е недостатъчен. Малки нуклеусчета - също не стават. Трябва да се използват големи нуклеуси с поне 3 стандартни рамки.

scutellator
15.01.2014, 23:53
За да ги излъжеш че пролетта е дошла - включи им по една диодна лента на дъното на кошера да свети 12 часа през деня и 12 часа нощем да не свети.

Това става и на редовни кошери гледани на открито.
За съжаление пролетта вече е близо, със "осветяването" трябва да се започне от по от рано ( ноеври-декември), отнема около месец да се усети ефекта в поведението на пчелите ( ако си пчела ще се сетиш че пролетта не идва за един ден)

Mateev
16.01.2014, 00:09
Идеята е добра. Признавам си, че не ми е хрумвала. Трябва да се изпробва, но за да е чист експеримента, факторите трябва да се променят един по един. Нека да изчакаме малко да видим какво ще стане с витаминните добавки и с прашеца, а след това ще отделя известно количество нуклеуси да им светя с имитация на пролетна продължителност на деня. Няма да използвам цели 12 часа, а точно толкова, колкото е един действителен априлски или майски ден. Имам програма, която ще ми го сметне така, щото да направя 100%-ова истинска имитация с постепенно нарастване на продължителността на деня.

Аз имам дълбоко вътрешно убеждение, че програмата на пчелите, заложена от природата, не може да бъде чак толкова сложна. Няма достатъчно на брой неврони, които да поемат в себе си една по-сложна програма. Всичко трябва да бъде пределно просто, което означава, че най-вероятно един единствен параметър влияе и контролира пролетното събуждане за яйцеснасяне. Просто трябва да открием кой е този параметър и едва ли ще е чак толкова сложно това да се направи. Ако тази зима не успеем, догодина ще пробваме комбинации от два параметъра.

ПС: Твоите 4 маркови майки, които есента ми подари, са живи и здрави до ден днешен. Трите си притежават собствени семейства навън, а четвъртата участвува в стайните експерименти, но се справя отлично. Ако успея да я накарам да снесе яйца по-рано и да си отгледа пило с търтеи, мога да проекспериментирам пролетно създаване на ранни майки от твоята порода, като пусна да летят нейни си търтеи тогава, когато другите българските още не са се родили и порастнали. Това е в сферата на мечтите, но все пак си е една идея, подлежаща на проверка. Идеята не е моя. Каза ми я човек с голям опит, който вероятно е пробвал нещо подобно.

koragroup
16.01.2014, 07:44
Благодаря за споделената информация. Тя може да спести цяла година и доста средства на всеки "млад експериментатор".

scutellator
16.01.2014, 13:07
Няма да използвам цели 12 часа, а точно толкова, колкото е един действителен априлски или майски ден. Имам програма, която ще ми го сметне така, щото да направя 100%-ова истинска имитация с постепенно нарастване на продължителността на деня.


Това също е изпоробвано, ама нека видя къде беше публикуван експеримента. Разликата между имитирането на постепенно увелличаваща се продължителност на деня и имитирането на лятна продължителност на деня (една и съща продължителност на деня през целия тестов период) се изразяваше в някакви си 10-20% по-малко отгледани търтеи (каквато е целта на експеримента - търтеи посред зима). Точно затовеа ти предложих по-елементарния вариант.

tsc1
16.01.2014, 13:58
Аз бих комбинирал двата фактора - осветеност и топлина с пролетни параметри "ден-нощ".
Народа го е казал: "двоен дикиш по-здраво държи".

Mateev
18.01.2014, 01:59
Ако едновременно се променят много фактори, после няма да знаем кой от тях е виновен за успеха или неуспеха. Редно е едно по едно, а когато се изчерпат възможностите с единични промени, токава се запова с едновременна промяна на 2 фактора, но комбинаториката (броя необходими експерименти) нараства геометрично.

tsc1
18.01.2014, 09:03
Напълно си прав по принцип, но според мен тия двата вървят заедно - продължителност на деня и ноща и температурите в различните части на деня и нощта през различните сезони.

gogol
02.02.2014, 01:11
Още за зазимяване в дома от руския опит --- http://www.pchelovod.info/index.php?showtopic=8065&hl=

rosty_sz
02.02.2014, 08:22
За пореден път се удивлявам не толкова от експеримента, а от това колко човека се включват в темата с практически знания. Всички те са го правили и започват да споделят. Огромна страна.
Интересно четиво и ако се чете внимателно могат да се направят и някои изводи за "нашето зимуване".

Максим Тодоров
23.02.2015, 16:19
Преди време мисля че гледах един руснак как в инкубатор зимува майки в клетки с пчели и от време навреме им даваше по малко медец.Та някой дали го практикува и дали има някакви виждания за този метод?