PDA

Виж пълната версия : Изработване и продаване на кошери и рамки.



Totevski
12.01.2014, 16:02
Здравейте колеги! Здраве, успех и късмет през новата година.Казвам се Пламен Тотевски от гр. Троян. По професия съм инженер подървообработване и мебелно производство и имам малка фирма за производство намебели. С пчеларство се занимавам от 15-на годии, като по-сериозно от 4-5години. Наред с мебелите от няколо години произвеждаме и кошери. Най-напред засобствени нужди, след това започнахме и да продаваме. Предоставям на вашетовнимание нашите кошери и рамки:
- Дадан-Блат 10 рамков ( корпус, магазин, мрежесто дъно,покривна табла, капак) – 95 лв;
- Дадан-Блат 12 рамков ( корпус, магазин, мрежесто дъно,покривна табла, капак) – 102 лв;
- Лангстрот-Рут 8 рамков ( 3 корпуса, мрежесто дъно,покривна табла, капак) – 102 лв;
- Лангстрот-Рут 10 рамков ( 3 корпуса, мрежесто дъно,покривна табла, капак) – 110 лв;
- Роже-Делон (5 корпуса, мрежесто дъно, покривна табла,капак) – 110 лв;
- Рамки за Дадан-Блат лепени и сковани – 0,75 лв;
- Рамки за Дадан-Блат не сковани – 0,50 лв;
- Рамки за Лангстрот-Рут лепени и сковани – 0,65 лв;
- Рамки за Лангстрот-Рут не сковани – 0,45 лв;
- Рамки за Роже-Делон лепени и сковани – 0,55 лв;
- Рамки за Роже-Делон не сковани – 0,40 лв.
Кошерите се изработват на база на моят опит като дърводелеци пчелар. На снимките по-долу ще видите – не използвамe первази. За по-голяма стабилност междукорпусите има дибли за фиксация и куки, които предотвратяват всякаквонежелателно отваряне от вятър,животни или при транспортиране. Между корпусите в задният десен ъгъл имамалко жлебче за по-лесно отваряне. Сглобките се осъществяват с водоустойчиволепило за външна употреба и винтове. Дъната позволяват използването на вътрешенпрашецоуловител, като вместо дънната табла се постави мрежесто чекмедже.
Обявените цени са за не импрегнирани и боядисани кошери.Собствените си кошери обработвам с едно нанасяне на импрегнант и после едно илидве нанасяния на защитна боя. Така се повишава значително качеството ииздържливостта на атмосферни условия, но се дига цената , а не всеки иска това.
За контакти: тел:088 789 11 68, мейл: totevski@mail.bg


599600601602603604


А това е пчелинът:


605606

Totevski
22.01.2014, 17:51
Понеже имаше няколко запитвания за Фарар, а в обявата по-горе бях пропуснал да дам оферта, пускам я сега:
- Фарар 10 рамков ( 4 корпуса, мрежестодъно, покривна табла, капак) – 105 лв;
- Фарар 12 рамков ( 4 корпуса, мрежестодъно, покривна табла, капак) – 112 лв;
- Рамки Фарар (магазинни) лепени и сковани – 0,60 лв;
- Рамки Фарар (магазинни) не сковани – 0,45 лв.

спартак
22.01.2014, 18:57
Браво , колега . Тази снимка на пчелина ме плени!Много е красиво , представям си на пролет каква красота е...
Кошерите са отлични.Решението с дюбелите е находчиво , но дали ще съвпаднат с женските корпуси от различни партиди.

Totevski
22.01.2014, 22:59
Да, съвпадат диблите, защото пробиването на отворите се извършва с шаблони. Диблата е ф8 мм, а отворът в женската част е ф10 мм, така, че има 2 мм толеранс. А ако има повече от 2 мм разминаване, то тогава на тези кошери не им е мястото тук :). Относно мястото на пчелина - наистина е мн красиво. Като цъфнат дърветата и глухарчето ще пусна пак снимки.

Цеко
22.01.2014, 23:29
И колко ще издържат диблите на напъните с рамкоповдигача? То и без тях отлепянето на корпусите по някога е цяло премеждие свързано с къртене, напъване и т.н., та с тях ......

Светозар Каменов
23.01.2014, 11:35
Не знам защо всичките производители дават цена за кошер с един магазин? Кой работи само с един магазин?

Искрен Мутафов
23.01.2014, 14:32
Не знам защо всичките производители дават цена за кошер с един магазин? Кой работи само с един магазин?

Много "дядовци", както и "уикенд" пчелари(работят с един магазин само).
Пазарна икономика, въпрос на маркетингова стратегия(ака има осъзната такава), пък и май че преди незнам си колко години, някъде през миналият век такъв е бил БДС стандарта - комплект: кошер + 1 бр магазин(другото е било екстра).

спартак
23.01.2014, 14:51
Грешите момчета,за всяка стока си има мерна единица.Човека правилно дава цена за единица, а аз примерно ще си направя сметката колко и по колко.Така че не виждам проблем.

Светозар Каменов
23.01.2014, 16:13
Грешите момчета,за всяка стока си има мерна единица.Човека правилно дава цена за единица, а аз примерно ще си направя сметката колко и по колко.Така че не виждам проблем.
Ако е така трябва да има цена и за магазин.

Вълчан
23.01.2014, 18:16
Диблите за магазини не са удобни пречат.Това е мое мнение; имам такива кошери, когато магазините станат повече, последния е пълен просто аз го плъзгам и той си ляга. Диблите тогава пречат.

armancho1
23.01.2014, 20:58
И аз съм пред тази дилема. В момента си изработвам няколко кошера и се чудя с дибли ли да ги направя или да си поиграя още малко и да им направя первази. Вие какво ще кажете? Някой да сподели опит.

Totevski
23.01.2014, 20:59
И колко ще издържат диблите на напъните с рамкоповдигача? То и без тях отлепянето на корпусите по някога е цяло премеждие свързано с къртене, напъване и т.н., та с тях ......

Както по-горе споменах от горната страна на корпусите диблите с ф8 мм, влизат в отвори ф8 мм. Не са лепени и могат да се извадят, ако не са желани. От долната страна на корпусите отворите за диблите са ф10 мм, за да има лек толеранс, защото дървесината съсъхва и набъбва в процеса на експлоатация. Диблите са супер полезни в комбинация с куките при транспортиране. Не е необходимо никакво допълнително връзване или обезопасяване на самите корпуси. При стационарно пчеларство диблите могат да се махнат - въпрос на вкус и навик. Относно къртенето с рамкоповдигача - погледнато отпред, в задният ляв ъгъл отдолу и отгоре на всеки корпус има жлеб, в който е завит винт тип "копче". Така при отваряне рамкоповдигача опира във винтовете и не поврежда корпусите. На снимките ясно се виждат тези жлебове.

m2m2m
24.01.2014, 21:34
Браво, много добре изглеждат и качествени. Бих си купил два-три Лангстронг-Рут 1о рамкови, но си ми малко далеч....Изглеждат наистина много добре.

Totevski
27.01.2014, 18:49
Някои колеги с право отбелязаха, че посочената по-горе окомплектовка на един кошер е само базова и всеки си добавя или маха елементи съобразно своята пчеларска практика. В тази връзка посочвам и цените на отделните агрегати:



Вид кошер


Дъно


Корпус


Магазин


Покривна табла


Капак


Лангстрот-Рут 8



22


20


-


11


12


Лангстрот-Рут 10



25


21


-


12


13


Дадан-Блат 10



25


28


19


12


13


Дадан-Блат 12



27


30


21


13


14


Фарар 10



25


-


19


12


13


Фарар 12



27


-


21


13


14


Роже-Делон



18


16


-


8


9

vanHanegem
27.01.2014, 21:09
"Farar" с каква височина на рамката е. И ако е възможно дайте цена на 8 рамков корпус (магазин) на "Farar".

Totevski
28.01.2014, 17:14
"Farar" с каква височина на рамката е. И ако е възможно дайте цена на 8 рамков корпус (магазин) на "Farar".
Корпусите на Фарарите са 170 мм, съответно рамката е 160 мм. Цената на 8 рамков корпус е 17 лв. Аз не ползвам Фарар, а и не сме имали поръчки за 8 рамкови, за това не го описах в предният пост.

Totevski
28.04.2014, 19:41
Актуализация на цените на кошерите:





Вид


Стара цена


Нова цена


Дъно


Корпус


Магазин


Покривна табла


Капак


Лангстрот-Рут 8



102


97


22


19


-


11


12


Лангстрот-Рут 10



110


105


25


20


-


12


13


Дадан-Блат 10



95


90


25


27


19


12


13


Дадан-Блат 12



102


97


27


29


21


13


14


Фарар 10



105


100


25


-


19


12


13


Фарар 12



112


107


27


-


21


13


14


Роже-Делон



110


105


18


16


-


8


9



При рамките няма промяна:





Вид на рамката


Цена


Дадан-Блат - лепени и сковани



0,75


Дадан-Блат - не сковани



0,50


Лангстрот-Рут - лепени и сковани



0,65


Лангстрот-Рут - не сковани



0,45


Роже-Делон - лепени и сковани



0,55


Роже-Делон - не сковани



0,40


Фарар лепени - и сковани



0,60


Фарар - не сковани



0,45

2ма пчеларя
05.05.2014, 15:45
може ли да снимате и ДБ ако имате възможност бл.

Totevski
05.05.2014, 16:15
може ли да снимате и ДБ ако имате възможност бл.

Аз не използвам Дадан-Блат и нямам възможност за снимка в момента. Всички конструктивни елементи и детайли са като на Лангстрот-Рут. Дъното е същото - с мрежа и подвижна табла, покривната табла е изолирана със стиропор и т.н. Разликата е само в размерите.

2ма пчеларя
06.05.2014, 07:38
Аз не използвам Дадан-Блат и нямам възможност за снимка в момента. Всички конструктивни елементи и детайли са като на Лангстрот-Рут. Дъното е същото - с мрежа и подвижна табла, покривната табла е изолирана със стиропор и т.н. Разликата е само в размерите.

мерси за разяснението

Totevski
03.07.2014, 20:44
Нека модераторите преместят тази тема в раздела "Продава дългосрочно".

Благодаря!

Totevski
27.09.2014, 13:29
Имаше доста запитвания за топла хранилка и ето вариант - с възможност за захарен сироп и суха захар. Лошо е времето в момента и не успях да снимам хранилката при полеви условия на кошера, но като се оправи времето ще пусна снимки и от там.
2081

2082

2083

радо
27.09.2014, 13:42
Хранилката е супер и изработката също това над отделението за пудрата захар е стъкло най вероятно.

Totevski
27.09.2014, 13:46
Да, да, капакът е стъклен, за това на една от снимка сложих кибрит, за да се разбере по-лесно.

радо
27.09.2014, 14:27
Сега като я загледах видях и отвор на корпуса да не би да слагаш и дървени дюбели/не знам да ли се казват така/на двете страни в различните ъгли за да не мърда хранилката много интересно ако е това досега не бях го виждал така ще бъде фиксирана точно на мястото си много добра изработка още веднъж.За колегите дето си правят сами кошерите е идеален модел аз също съм от тях.

nikola.vladov
27.09.2014, 15:42
Супер е! Допълни към пост номер 17 цената на хранилката. След като видя цената вероятно ще поръчам.

Искрен Мутафов
27.09.2014, 15:45
Сега като я загледах видях и отвор на корпуса да не би да слагаш и дървени дюбели/не знам да ли се казват така/на двете страни в различните ъгли за да не мърда хранилката много интересно ако е това досега не бях го виждал така ще бъде фиксирана точно на мястото си много добра изработка още веднъж.За колегите дето си правят сами кошерите е идеален модел аз също съм от тях.

Погледни темата от самото начало, там се вижда добре:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1438&p=32544#post32544

Иначе хранилката е хубава, ако имаше и някаква пластмасова голяма да запълни цялото пространство(да няма нужда от стириопор или друго уплатнение), пък и по-голям обем за течна храна.

nikola.vladov
27.09.2014, 16:11
Иначе хранилката е хубава, ако имаше и някаква пластмасова голяма да запълни цялото пространство(да няма нужда от стириопор или друго уплатнение), пък и по-голям обем за течна храна.

Да, така е. Дали това дето препоръчваше Матеев (tuplex 1/2mm) не става направо да се залепи на дървото? Т.е. хранилка заработена към дървената част. Отгоре със стъкло. Такива бяха на Костадин Якофов. С какво се лепи tuplex не знам :-)

На Брат Адам хранилките се много интересни. Като изпият почти сиропа пчелите могат да я почистят цялата. Имам идея как да стане и тука, но нека помисля още малко.

Димитър Бонев
27.09.2014, 16:18
1мм е малко. Поне 2мм. Аз ползвам 3мм, а отгоре вместо стъкло ползвам акрил-прозрачен. Залепването към дървото е трудоемка операция и освен с ПВЦ лепило с друго не става, като пак трябва много добре да се притисне за да се получи добро залепване. По ръбовете и ъглите също с лепило. Излиза скъпо, но иначе нищо не се получава. Със силикон не си играйте губите време и пари. Съвета е от опит. Пробвал съм с какво ли не.

nikola.vladov
27.09.2014, 16:49
1мм е малко. Поне 2мм. Аз ползвам 3мм, а отгоре вместо стъкло ползвам акрил-прозрачен. Залепването към дървото е трудоемка операция и освен с ПВЦ лепило с друго не става, като пак трябва много добре да се притисне за да се получи добро залепване. По ръбовете и ъглите също с лепило. Излиза скъпо, но иначе нищо не се получава. Със силикон не си играйте губите време и пари. Съвета е от опит. Пробвал съм с какво ли не.

Бонев, ти говориш 3мм за основата (където е кафяво на снимката). То сега както е, ако основата е туплекс остава да се лепи само по стените вертикално към дървото. Ако оставиш парите и труда настрана, доволен ли си от това което се е получило или му намираш "косури" и неща за подобрение? Май беше добавил към чертежите (те свършиха чудесна работа) и милерова хранилка. Сега ще ти разгледам пак!

Totevski
27.09.2014, 17:52
Иначе хранилката е хубава, ако имаше и някаква пластмасова голяма да запълни цялото пространство(да няма нужда от стириопор или друго уплатнение), пък и по-голям обем за течна храна.

Така е, и аз исках отделението за сироп да заеме останалата половина на хранилката, но не услявам за сега да намеря подходящ съд или материал, с който да изолирам дървената част. Трябва да бъде хем евтино, хем качествено. Ще съм благодарен на колегите, ако дадат някакви идеи. Относно почистването на хранилката от самите пчели - няма проблем да се направи, но си заслужава при по-голям обем на хранилката. Ако успея да направя и цялата друга половина изцяло да се използва за сироп, ще предложа и варианта, при който пчелите могат да си почистват сами хранилката. Тогава ще предложа и вариант за капак, който да има и топлоизолираща функция.
За по-горе посоченият вариант на хранилката цените са:
- за 8 рамков кошер - 14 лв;
- за 10 рамков кошер - 15 лв;
- за 12 рамков кошер - 16 лв.

Димитър Бонев
27.09.2014, 18:29
Бонев, ти говориш 3мм за основата (където е кафяво на снимката). То сега както е, ако основата е туплекс остава да се лепи само по стените вертикално към дървото. Ако оставиш парите и труда настрана, доволен ли си от това което се е получило или му намираш "косури" и неща за подобрение? Май беше добавил към чертежите (те свършиха чудесна работа) и милерова хранилка. Сега ще ти разгледам пак!
Проблема е, че често ПВЦ-то се отлепва от дървото. Най-добрия вариант е вместо дърво да се ползва 19мм ПВЦ, но цената му е доста висока и на практика страничните летви струват повече от всичко останало.

Mateev
27.09.2014, 19:35
Искам да ви светна какво използвам аз и съм много доволен - става въпрос за АЛУМИНИЕВО ТИКСО. Лепне идеално към едва ли не всеки един материал, включая и към дърво. Един път залепнало - няма изчегъртване. Издържа на всякакви климатични условия както вън, така и вътре в кошера. Не го бърка вода, сняг, градушка или слънчева радиация.

Използвам го за:
1. Стабилизиране на ръбовете на плоскости (детайли) от фазер. Ако ръба на фазера се защити от влага, плоскоста става практически вечна.
2. Облепване на всякакви пукнатини във всякакви материали. Става вечно. Например на кошер или пък на камион-фургон с разсъхнала се каросерия. Проверено - перфектна и вечна хидроизолация.
3. Облепване на дупки по кошери, вън или вътре, направени от мишки, пчели или кълвачи. Става вечно. В зоната на алуминия никой повече не може да пробие.
4. Обвиване на тръби, топлоизолации, съдове с външна топлоизолация - абе въобще навсякъде, където нещо трябва да се стегне или запуши. Където и да го сложа - решавам проблема веднъж завинаги.

В случая алуминиевото тиксо е идеално, за да си направите хранилка за течна храна от дърво или дървена рамка - тоест тиксото да запуши веднъж завинаги всички ръбове или потенциални бъдещи пукнатини. Има само една малка допълнителна подробност, която се използва при досег на алуминия с хранителни продукти. Ами пръска се отгоре с някакъв дълготраен лак. Аз лично използвам UV лак, който освен всичко друго се оказа и перфектен хидроизолатор.

Показаната на снимката хранилка буквално си плаче за алуминиево тиксо по ръбовете. Пукнатини по кошерите буквално си плачат за алуминиево тиксо. Слага се както отвътре на кошера, така и отвън. Ръбовете на дървените кошери буквално си плачат за алуминиево тиксо, но сложено отвътре. Постига се почти пълна херметизация.

Totevski
27.09.2014, 19:49
Дааа, това е идея. Ще я изпробвам в най-скоро време. Както казваш, проблемът е в самият алуминий, който не е пригоден за хранителни цели. Лакът, с който ще се напръска алуминият, трябва да не е токсичен, а също и влагоустойчив, особено в отделението за течна храна.

Pavel_Bs
27.09.2014, 19:56
Бирените кенчета от какъв материал са,а?

Totevski
27.09.2014, 19:58
Бирените кенчета от какъв материал са,а?


Въпросът е с какво са обработени вътре. :)

Юрий Цветков
27.09.2014, 20:10
Може да опиташ с тави от алуминиево фолио, които са за еднократно печене. Има най-различни размери и са предназначени за храна.

Mateev
27.09.2014, 20:42
Става и с тях, но трябва да търсиш подходящо лепило, докато алуминиевото тиксо си е обзаведено с някакво много здраво лепило, което няма изчегъртване.

Ето например един линк, за да видите цената:
http://dekar-m.com/podsileni-i-metalizirani-lenti/metaliziran-lenti-./aluminievo-tikso-shirochina-50mmdaljina-50m

Има и армирано алуминиево тиксо, което притежава изключителна механична здравина. Цената му обаче е по-солена:
https://sunstarbg.com/product/88/armirano-tikso-s-aluminievo-folio-58h50.html

Естествено може да се купи от много електронни магазини, както и от действителни магазини за строителни материали.

Георги Кръстев
27.09.2014, 22:49
Понеже и аз се интересувам от този тип хранилка, та се чудя, като е такъв проблем, толкова ли е трудно да се предложи на някой фирма за изработване на пластмасови изделия да направят такива хранилки изцяло от пластмаса и капак със стъкло..? Да се направи за 8-10-12рамкови и край..... Има турски дъна и табли с хранилки, защо да няма Българска милерова хранилка от пласт маса и стъкло?

simo
27.09.2014, 23:05
За всяко нещо, за което има търсене се намира производител. Явно търсенето все още не е достатъчно.

Vmitev
28.09.2014, 14:51
Как се казва тази машина?
https://www.youtube.com/watch?v=TRL0Usxcwvg

nikola.vladov
28.09.2014, 15:37
Как се казва тази машина?
https://www.youtube.com/watch?v=TRL0Usxcwvg

На английски е "dado". Не знам как се превежда. Може да се сложи такъв диск на циркуляр. Питай гуглето за
"finger joint", "finger joint box". Знам, че не е евтин диск (аз нямам и не съм работил с това).

Допълнение. Аз бях навит да си купя "dado" фрезер, но се отказах. Причината е проста. Един такъв фрезер прави 1/2 инч разрез (12.52мм). Правете сметка за един корпус 240мм колко "дупки" трябва да се направят. Аз действам с фалц по плановете на Д.Бонев. За един корпус трябват 4 фалца (8 разреза с циркуляра) - според мене доста по-бързо от "finger joint". Определено фалца е по-слаба сглобка. Как ли правят тази сглобка големите производители се чудя? Не вървам да е с "dado" и зъб по зъб (или поне е автоматизирано). Извинявайте за английския, не знам как е на български точния термин и не съм компетентен да предлагам превод.

Totevski
28.09.2014, 16:45
Обикновеният циркуляр трябва да се пригоди за работа с такъв диск или по-скоро фрезер. Друг вариант за правенето на такива зъби е няколко обикновени циркулярни диска да се сложат заедно на вала, докато се получи необходимата дебелина. Зъбите на един диск са обикновено 3,2мм. И 10 диска биха ни дали дебелина около 30мм - получава се леко застъпване на зъбите. А един качествен циркулярен диск струва около 100лв в зависимост от диаметъра.

Дамян Дамянов
28.09.2014, 18:32
Как се казва тази машина?
https://www.youtube.com/watch?v=TRL0Usxcwvg


На английски е "dado". Не знам как се превежда. Може да се сложи такъв диск на циркуляр. Питай гуглето за
"finger joint", "finger joint box". Знам, че не е евтин диск (аз нямам и не съм работил с това).

Важно е колко дълга ос имаш на циркуляра, ако не ти стига можеш да си намериш нова ос,готови втулки или да посетиш стругар (http://www.varnastrug.com).
Вземаш си 2 диск за максимум 30лв/бр. по-скъпи няма нужда и ги слагаш в края.
Вземаш още няколко диска от "всичко за 1 лев" докато не стигнеш нужната ширина на ряза.
Зъбите трябва да се разминават има клипчета колкото искаш по "монтажа" на дисковете.
Цялото удоволствие трябва да ти излезе под 100лв.
Може да се ползват дистанционери, ако искаш по-голямо разстояние между дисковете.
Дисковете не е нужно да са над Ф200мм, дори е по-добре да са малки.
Ширината на диска е от 1.6 до 4мм при по-големите(Ф400).
Важното е крайните дискове да са добри.
Еднодневките в средата нямат голямо значение стига да не правят ряз по-висок или по-нисък от крайните дискове.
Крайните нека да са с повечко зъби, а в средата с по-малко.(Броя зависи от Ф-то).
Още по-евтин вариант е това (https://www.youtube.com/watch?v=OKKbeaKnOnk).
Това също (https://www.youtube.com/watch?v=HORmmtmfn2o) е много добър вариант, но пак трябва стругар да ти направи фрезер и трябва да имаш фреза :bigsmile:. - Няколко фирми в Б-я правят такива неща и горе тази е едната.

Totevski
28.09.2014, 19:04
Важно е колко дълга ос имаш на циркуляра, ако не ти стига можеш да си намериш нова ос,готови втулки или да посетиш стругар (http://www.varnastrug.com).
Вземаш си 2 диск за максимум 30лв/бр. по-скъпи няма нужда и ги слагаш в края.
Вземаш още няколко диска от "всичко за 1 лев" докато не стигнеш нужната ширина на ряза.
Зъбите трябва да се разминават има клипчета колкото искаш по "монтажа" на дисковете.
Цялото удоволствие трябва да ти излезе под 100лв.
Може да се ползват дистанционери, ако искаш по-голямо разстояние между дисковете.
Дисковете не е нужно да са над Ф200мм, дори е по-добре да са малки.
Ширината на диска е от 1.6 до 4мм при по-големите(Ф400).
Важното е крайните дискове да са добри.
Еднодневките в средата нямат голямо значение стига да не правят ряз по-висок или по-нисък от крайните дискове.
Крайните нека да са с повечко зъби, а в средата с по-малко.(Броя зависи от Ф-то).
Още по-евтин вариант е това (https://www.youtube.com/watch?v=OKKbeaKnOnk).
Това също (https://www.youtube.com/watch?v=HORmmtmfn2o) е много добър вариант, но пак трябва стругар да ти направи фрезер и трябва да имаш фреза :bigsmile:. - Няколко фирми в Б-я правят такива неща и горе тази е едната.


:) Всичко е толкова лесно, просто и евтино. Както казват италианците - La Dolce Vita... :yahoo:

Дамян Дамянов
28.09.2014, 19:53
:) Всичко е толкова лесно, просто и евтино. Както казват италианците - La Dolce Vita... :yahoo:

А ние казваме, че знаем 2 и 200 :bigsmile:

Ивайло Георгиев - ingivo
28.09.2014, 20:03
Машината се казва циркуляр с каретка , а инструмента се казва циркулярен диск с възможност за изменение на ъгъла или по известен като пиян циркуляр . Нищо ново и нищо интересно . Ниска производителност. И аз правя ъгловите съединения чрез фалц.

kapanec
28.09.2014, 20:36
[QUOTE=Дамян Дамянов;45417

Още по-евтин вариант е това (https://www.youtube.com/watch?v=OKKbeaKnOnk).

Дамяне може ли да кажеш от къде може да се закупи това (https://www.youtube.com/watch?v=OKKbeaKnOnk).https://www.youtube.com/watch?v=OKKbeaKnOnk
Благодаря (y)

kuline
28.09.2014, 21:17
[QUOTE=Дамян Дамянов;45417

Още по-евтин вариант е това (https://www.youtube.com/watch?v=OKKbeaKnOnk).

Дамяне може ли да кажеш от къде може да се закупи това (https://www.youtube.com/watch?v=OKKbeaKnOnk).https://www.youtube.com/watch?v=OKKbeaKnOnk
Благодаря (y)
Погледни на сайта на ЗММ Смолян под кат.номер 111-52. http://www.zmm-sm.com/zmmsm/bulgarian/Rebating_all.htm Не е точно същия, но ще върши същата работа.

Дамян Дамянов
28.09.2014, 21:39
Машината се казва циркуляр с каретка , а инструмента се казва циркулярен диск с възможност за изменение на ъгъла или по известен като пиян циркуляр . Нищо ново и нищо интересно . Ниска производителност. И аз правя ъгловите съединения чрез фалц.

Прав си на 100% казва се пиян диск, не е най-доброто решение, но е вариант.
Човека предполагам няма да си прави мебелна фабрика :bigsmile:
По-просто де..(изменение,ъгъл,диск,цир куляр) последния път като търсих нещо с подобно име и продавачката мигаше 15 мин на парцали.:laughing:





Още по-евтин вариант е това (https://www.youtube.com/watch?v=OKKbeaKnOnk).

Дамяне може ли да кажеш от къде може да се закупи това (https://www.youtube.com/watch?v=OKKbeaKnOnk).https://www.youtube.com/watch?v=OKKbeaKnOnk
Благодаря (y)

Търси пияна(лъкатушеща) глава, а не пиян диск.
Може да запиташ Пилана,Тека или Киров.
Виж тези (http://www.grizzly.com/products/7-x-16t-Wobble-Dado-Set/G2793) или в България тези (http://www.zmm-sm.com/zmmsm/bulgarian/Rebating_all.htm#11152).
Има и още една фирма и ако ти трябва утре ще ти кажа името.
Всичко що е машина от дрелка до нефтена сонда му намират частите.

П.С. Забравих да кажа, че не прави толкова точен и равен ряза, колкото фразата.
Фрезата не е милиони и спестява много главоболия.

kapanec
29.09.2014, 21:20
Има и още една фирма и ако ти трябва утре ще ти кажа името.
Всичко що е машина от дрелка до нефтена сонда му намират частите.

Благодаря .И двата адреса ми вършат работа но ще изчакам и адреса на другата фирма

Totevski
30.09.2014, 18:39
Топлата хранилка в действие:

2084

И обикновена хранилка със суха захар:

2085

Това са 2 съседни кошера с еднакви по сила семейства. Снимките са от днес на обяд.

rosty_sz
30.09.2014, 19:06
Тотевски, не е ли много едра тази захар?

Totevski
30.09.2014, 19:24
Няма проблем големината на кристалчетата. След като се намокри от конденза пчелите смучат само разтопената част. Нали това е и целта на топлата храникла - конденза от кошера да разтопява захарта и пчелите да усвояват именно само разтопената част. Както се вижда от снимките - в обикновената хранилка няма конденз и съответно няма пчели, защото няма какво да вземат от там.

tarty
30.09.2014, 20:45
Тотевски нещо грешиш.В момента имам хранилки като тази зелената и си вземат захарта.Може да няма конденз защото няма пило.

kuline
30.09.2014, 22:19
Тарти е прав донякъде, както и Тотевски.

tsc1
30.09.2014, 22:39
Няма проблем големината на кристалчетата. След като се намокри от конденза пчелите смучат само разтопената част. Нали това е и целта на топлата храникла - конденза от кошера да разтопява захарта и пчелите да усвояват именно само разтопената част. Както се вижда от снимките - в обикновената хранилка няма конденз и съответно няма пчели, защото няма какво да вземат от там.
Идеята сухата хигроскопична захар да поема конденза от кошера ми се струва доста хитра. С един кършум, два заека. Само ще вметна, че кафявата нерафинирана захар е много по-силно хигроскопична. Личен опит.

DimityrG
30.09.2014, 22:51
От къде и на каква цена купуватекафявата захар?

tsc1
30.09.2014, 22:59
От къде и на каква цена купуватекафявата захар?
Аз не я ползвам в пчеларството. Жена ми я купува от магазините, но е по-скъпа от бялата. В къщи от години се употребява само такава.

nikola.vladov
01.10.2014, 07:17
Аз си мисля, чв хранилката за захар има повече кондез и причините може да са:
1) има дупка по цялата дължина
2) горе е стъкло и няма откъде да издиша като го заклеят. Стъклото прави повече конденз от пластмасата.
3) аз имам стари хранилки на които горната част пластмаса е счупена и съм сложил стъкло. Точно тези хранилки
правят конденз по стъклото вътре.

Тотевски, ако имаш възможност направи един експеримент. Махни прастмасата на една хранилка и сложи отгоре цяло стъкло.
За да не "издиша" го залепи по края с тиксо. Любопитен съм какъв ще e резултата. Аз също ще направя опит.

Бърз
01.10.2014, 08:58
Не мога да разбера защо трябва да усложняваме? Има и по елементарна/евтина конструкция и лесен начин на хранене - http://apid.over-blog.com/9-categorie-889452.html

Totevski
01.10.2014, 16:29
Тотевски нещо грешиш.В момента имам хранилки като тази зелената и си вземат захарта.Може да няма конденз защото няма пило.

Не греша, колега. Истина е, че и в обикновените хранилки се образува конденз, но трябва доста по-голяма влага, което е равно на много пило. А сега семействата се подготвят за зимата и пилото намалява, влагата също. При топлата хранилка отворът, през който се качва влагата е много по-голям от обикновената хранилка, а и самата конструкция е такава, че спомага за по-доброто абсорбиране на влагата в хранилката. Не знам как е при вас - аз просто казвам как е при мен.

Totevski
01.10.2014, 16:30
Не мога да разбера защо трябва да усложняваме? Има и по елементарна/евтина конструкция и лесен начин на хранене - http://apid.over-blog.com/9-categorie-889452.html

Колега, явно не сте разбрали докрай каква е целта на топлата хранилка. Целта не е лесно и бързо хранене, а съвсем друга. Справка тук - http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=232 и тук - http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=261.

tarty
01.10.2014, 19:38
Снимах ги днес.Различни хранилки са.209720942096209320952092

Totevski
01.10.2014, 19:49
Даааа, хранилки са пълни с пчели - факт. Дано и зимата вършат същата работа.

atanasov_msb
01.10.2014, 20:11
Даааа, хранилки са пълни с пчели - факт. Дано и зимата вършат същата работа.
то като се замисли човек защо са му хранилките ? ама бизнес бизнес изгъзици и прочие

Totevski
01.10.2014, 20:21
то като се замисли човек защо са му хранилките ? ама бизнес бизнес изгъзици и прочие

Така е. Тръвните нямат хранилки, хралупите по дърветете също... :)

atanasov_msb
01.10.2014, 20:27
Така е. Тръвните нямат хранилки, хралупите по дърветете също... :)
Тази година тръвната ми е един от най силните наред с ДБ и ЛР е няма хранилка и какво ??

Искрен Мутафов
02.10.2014, 06:04
Не мога да разбера защо трябва да усложняваме? Има и по елементарна/евтина конструкция и лесен начин на хранене - http://apid.over-blog.com/9-categorie-889452.html

Доколкото разбирам от линка ти, искаш да кажеш да ползваме директно дървената табла за хранилка?!? - ако е така, то ти или не си я ползвал или поне не и за дълго. Но, има и доста колеги които го практикуват това нещо все пак...

atanasov_msb
02.10.2014, 06:21
Доколкото разбирам от линка ти, искаш да кажеш да ползваме директно дървената табла за хранилка?!? - ако е така, то ти или не си я ползвал или поне не и за дълго. Но, има и доста колеги които го практикуват това нещо все пак...
И защо ти е дървена табла я помисли да си слагаш бирата на нея ли?

Искрен Мутафов
02.10.2014, 06:45
И защо ти е дървена табла я помисли да си слагаш бирата на нея ли?

Ти май не си в час с темата, която от няколко страници напред е за милерова(топла хранилка), която и с две отделения за течна и твърда храна(кристална захар, мед, питки). Загатнахме темата за по-големи по обем хранилки от пластмаса, които да заемат цялото отделение за течната храна. Колегата Бърз в пост #61, пусна един линк, от който аз оставам с впечатлението че предлага да се ползват точно такива хранилки - дървени, изцяло за течна храна. Атанасов, а ти какво предлагаш?!? - милерова хранилка върху плат аз не съм виждал, или пък милерова избяло от пластмаса ли?!?
Тази снимка е от линка на Бърз:

2101

Бърз
02.10.2014, 07:55
Доколкото разбирам от линка ти, искаш да кажеш да ползваме директно дървената табла за хранилка?!? - ако е така, то ти или не си я ползвал или поне не и за дълго. Но, има и доста колеги които го практикуват това нещо все пак... Точно така. Не ползвам, но искам да ползвам. Да стане обслужването на кошерите по лесно и по бързо.

...Колегата Бърз в пост #61, пусна един линк, от който аз оставам с впечатлението че предлага да се ползват точно такива хранилки - дървени, изцяло за течна храна.
Не само за течна храна, ако трябва - обръщам хранилката и слагам на пити подхранваща питка.
http://s1.postimg.org/l1wbxm9y3/050_can07.jpg (http://postimg.org/image/l1wbxm9y3/)http://s1.postimg.org/mi7ufrcuz/060_can07.jpg (http://postimg.org/image/mi7ufrcuz/)http://s1.postimg.org/3r5x5liaj/070_can07.jpg (http://postimg.org/image/3r5x5liaj/)

Искрен Мутафов
02.10.2014, 08:28
Изключително не хигиенични са тези хранилки, с течение на времето сиропа се пропива в дървото и се получава доста неприятна миризма на вкиснало. Виждал съм на колеги боядисани, но не мисля че това е най-правилното решение. Точно за това обсъждахме напаравата на такива с по-голям обем.

Недялко Атанасов
02.10.2014, 09:18
2102аз работя с такава хранилка,отделението за течна храна е намазано с течна хидроизолация изцяло на водна основа.Три години преди това бяха намазани с разтопен восак,но почна на места восака да се отделя от дървото,последва пистолета с горещ въздух за абсорбиране на восъка в дървото и намазването с изолацията.

Недялко Атанасов
02.10.2014, 09:35
2103въпросната хранилка е под капака.

borislav aleksandrov
03.10.2014, 10:03
Извинявам се на всички предварително но се чудя защо са ви такива хранилки след като 99 % от колегите се кълнат че те никога не са давали захар и други подобни на пчелите...

ahilis
03.10.2014, 11:44
Извинявам се на всички предварително но се чудя защо са ви такива хранилки след като 99 % от колегите се кълнат че те никога не са давали захар и други подобни на пчелите...

Хубав въпрос, но какъв ли ще е отговора?

scutellator
03.10.2014, 11:47
Не само за течна храна, ако трябва - обръщам хранилката и слагам на пити подхранваща питка.


Само дето се получава ето това

Дамян Дамянов
03.10.2014, 11:57
Само дето се получава ето това

Сложна геометрична фигура :laughing:
Само дано да няма пило, че идеята ще отиде един месец чистене.
Аз да не се смея много, че имам по 20мм над рамките.
Няма цапотене засега, но ще видим тази пролет.

Недялко Атанасов
03.10.2014, 19:30
Извинявам се на всички предварително но се чудя защо са ви такива хранилки след като 99 % от колегите се кълнат че те никога не са давали захар и други подобни на пчелите...Е, аз явно спадам от към единия процент,поздрави на Добрич.

ahilis
04.10.2014, 18:31
Извинявам се на всички предварително но се чудя защо са ви такива хранилки след като 99 % от колегите се кълнат че те никога не са давали захар и други подобни на пчелите...

Тук няма наплив от отговарящи на поста, но пък в раздела *Зазимяване* - кипи - всъщност тук е и отговора де.

Totevski
04.10.2014, 19:06
Тук няма наплив от отговарящи на поста, но пък в раздела *Зазимяване* - кипи - всъщност тук е и отговора де.


Какво има да се отговаря - въпросът е риторичен... :) Те био-пчларите се скъсват с хранене със захар, та останалите ли ще си оставят кошерите гладни зимата.

ahilis
04.10.2014, 19:16
Те био-пчларите се скъсват с хранене със захар.

А стига бе - както би възкликнал РАЧКОВ. Нима и те използват шекер( захар )?

Mateev
04.10.2014, 19:24
Ха-ха...... а нима не знаете, че цели региони в България хранят интензивно със захарен сироп не само през есента, но и през останалите 3 сезона, включая и през лятото, дори и по време на силните паши. Ха-ха...... май пак ще ме обвините, че приказвам смешки. Да, ама не........ На някои хора като им се свършат аргументите, започват да обиждат, но обидите не могат да променят фактите............

А помните ли, че още преди 2 години, когато бях новобранец, редица стари пчелари ме бяха убедили в максимата ХРАНИЛКАТА ДА НЕ ИЗСЪХВА. Тогава го написах 2-3 пъти във форума и после си замълчах, когато разбрах накъде духа вятъра. Сега обаче вече знам 100 пъти повече, знам и редица технологии за гледане на пчели, които във форума не се обсъждат от никого. Знам че хората, които наистина правят пари от пчеларството, си траят, защото нямат интерес да отварят очите на останалите. И въпроса не е само в храненето, а и в още много други неща.

Съжалявам че се изпуснах да ви кажа великата "тайна", но докато ние тука си чешем езиците, има пчелари, които правят пари и въобще не им пука дали годината е добра или лоша...... А нашата роля е да правим "качествен" мед, за да могат после изкупвачите да го смесят с оня другия "мед" и германеца да е доволен........

А ако ви кажа, че има изкупвачи, които разреждат меда с вода, пак ли ще ме обвините, че приказвам смешки............

А ако ви кажа още една "тайна" - не само че някои изкупвачи слагат вода в меда, ами слагат и инвертиран захарен сироп........ Да кажем 20-30%.......

Въобще храненето със захарен сироп е ВЪПРОС НА СЪВЕСТ на самия пчелар/изкупвач, но дали всеки един пчеалар/изкупвач в България има съвеста, която повечето хора във форума се бият в гърдите, че я имат ???????????????

Май много ви станаха "тайните", казани в един постинг. Ще трябва да си замълча, че май ще си изпрося боя.......

Дамян Дамянов
04.10.2014, 19:47
Ха-ха...... а нима не знаете, че цели региони в България хранят интензивно със захарен сироп не само през есента, но и през останалите 3 сезона, включая и през лятото, дори и по време на силните паши. Ха-ха...... май пак ще ме обвините, че приказвам смешки. Да, ама не........ На някои хора като им се свършат аргументите, започват да обиждат, но обидите не могат да променят фактите............

А помните ли, че още преди 2 години, когато бях новобранец, редица стари пчелари ме бяха убедили в максимата ХРАНИЛКАТА ДА НЕ ИЗСЪХВА. Тогава го написах 2-3 пъти във форума и после си замълчах, когато разбрах накъде духа вятъра. Сега обаче вече знам 100 пъти повече, знам и редица технологии за гледане на пчели, които във форума не се обсъждат от никого. Знам че хората, които наистина правят пари от пчеларството, си траят, защото нямат интерес да отварят очите на останалите. И въпроса не е само в храненето, а и в още много други неща.

Съжалявам че се изпуснах да ви кажа великата "тайна", но докато ние тука си чешем езиците, има пчелари, които правят пари и въобще не им пука дали годината е добра или лоша...... А нашата роля е да правим "качествен" мед, за да могат после изкупвачите да го смесят с оня другия "мед" и германеца да е доволен........

А ако ви кажа, че има изкупвачи, които разреждат меда с вода, пак ли ще ме обвините, че приказвам смешки............

А ако ви кажа още една "тайна" - не само че някои изкупвачи слагат вода в меда, ами слагат и инвертиран захарен сироп........ Да кажем 20-30%.......

Въобще храненето със захарен сироп е ВЪПРОС НА СЪВЕСТ на самия пчелар/изкупвач, но дали всеки един пчеалар/изкупвач в България има съвеста, която повечето хора във форума се бият в гърдите, че я имат ???????????????

Май много ви станаха "тайните", казани в един постинг. Ще трябва да си замълча, че май ще си изпрося боя.......

Няма лъжа, няма измама тонове летят по пчелините. Храни се няколко пъти седмично и се вади "мед" на 8-10 дена.
Водата си е ясна до 18-20% си е чиста печалба.

ahilis
04.10.2014, 19:50
Ей, ти налетя и ти като пчела на мед. Само видя, че някои сме излезнали от ъгъла и хайде - ела ни виж. Хаха.

borislav aleksandrov
05.10.2014, 11:48
той въпроса може да е риторичен ма ми стана малко интересно - ако се обадиш че даваш захар, изосуит и т.н. и веднага ти скачат ти си такъв, онакъв - аз през живота си не съм дал и грам захар, а след това гледаш (четеш) как обикновените хранилки (от 800 мл) им били недостатъчни и се чудели какви по-големи за течна храна да сложат (милерови и т.н.) та затова и се зачудих хем никога през живота си не са хранели хем търсят големи хранилки (или каквито и да е по размер) ....

kseno
05.10.2014, 13:52
Е .... Те тез голямите хранилки са им да се фукат .... Представи си само .... отива му приятел пчелар на гости ....той уж случайно вдига тук там някой капак... :) :) :)

jordanov
05.10.2014, 19:01
...ма ми стана малко интересно ....

Абе и ти май рядко надничаш у форума? Че ние тука от една година само за бялата отрова си говорим:) Де ги видя тез 99%...

Totevski
21.11.2014, 21:47
Вариант 2 на милерова хранилка. Изработена е изцяло от разпенено ПВЦ и може да се използва както за суха захар, така и за захарен сироп. Постигна се това, което дискутирахме в по-горе в тази тема - по-голям обем на отделението за захарен сироп. В този вариант обемът за сироп се получи около 3 литра.

2431

2432

Преградката в отделението за захарен сироп е на 8 мм от дъното на хранилката, така че пчелите като си изпият сиропа могат да влязат в самата хранилка да си я почистят.

Недялко Атанасов
21.11.2014, 23:21
..................................................

Преградката в отделението за захарен сироп е на 8 мм от дъното на хранилката, така че пчелите като си изпият сиропа могат да влязат в самата хранилка да си я почистят.

Това почистване е по добре да се контролира от пчеларя при положение обаче, че преградата за сиропа ти е подвижна, като се повдигне през определен период от време, толкова колкото да преминават.Защо,защото след зареждане на хранилката и консомиране на сиропа се настаняват и за следващото доливане ще ти трябва да ги гониш сумати време с пушалката та да не ги окъпеш като слагаш поредната порция сироп.Другия неудобен момент при твоя вариант(може би неокончателен) е ,че след пресушаването на част от сиропа ще се втурнат да се мушат и ще се омажат като малачета и после коя се прибрала, коя там заспала.С две думи това са моите наблюдения,и още нещо ,отделението за сухата захар да е 1/3 от общия размер.тука виждам са по равно.

Totevski
22.11.2014, 08:01
Това почистване е по добре да се контролира от пчеларя при положение обаче, че преградата за сиропа ти е подвижна, като се повдигне през определен период от време, толкова колкото да преминават.Защо,защото след зареждане на хранилката и консомиране на сиропа се настаняват и за следващото доливане ще ти трябва да ги гониш сумати време с пушалката та да не ги окъпеш като слагаш поредната порция сироп.Другия неудобен момент при твоя вариант(може би неокончателен) е ,че след пресушаването на част от сиропа ще се втурнат да се мушат и ще се омажат като малачета и после коя се прибрала, коя там заспала.С две думи това са моите наблюдения,и още нещо ,отделението за сухата захар да е 1/3 от общия размер.тука виждам са по равно.

Преградата за сиропът е подвижна и може да варира, а от там и да се контролира преминаването на пчелите за почистване. Относно големината на 2-те отделения е въпрос на предпочитания. В този вариант на хранилката те са унифицирани - и 2-те могат да се ползват както за суха захар, така и за захарен сироп.

nikola.vladov
22.11.2014, 08:24
Дай някаква цена...

rudy69
22.11.2014, 11:31
Искам да попитам, като се използва това разпенено ПВЦ не е ли мекичко? При повдигане с рамкоповдигача ми се струва, че ще се нарани много лесно резпененото ПВЦ. Не е ли по-добре за дъно да се използва материал като полистирол?

Димитър Бонев
22.11.2014, 11:40
По-добрее, но разликата в цената е в пъти. Ако се действа с правилния повдигач няма проблеми с нараняване. Аз имам такива от 2 години още нямам повредени.

Недялко Атанасов
22.11.2014, 12:10
По-добрее, но разликата в цената е в пъти. Ако се действа с правилния повдигач няма проблеми с нараняване. Аз имам такива от 2 години още нямам повредени.
Дай да го видим-повдигача.

Искрен Мутафов
22.11.2014, 12:12
Тотевски, с какво лепило са? Безвредно ли е за пчелите? И, да дай някаква цена за 6, 8, 10, 12 рамкови кошери, със без стъкло? Аз си мисля, че би било по подходящо да се използва някаква прозрачна пласмаса за капак като при другите(малките) хранилки.

rudy69
22.11.2014, 12:15
Наистина цената е в пъти по висока. Колко мимиметра е дебело дъното като използвате разпененето ПВЦ?

Димитър Бонев
22.11.2014, 12:33
3мм е достатъчно.
Рамкоповдигача е от някой от последните три типа на линка. Заострения край се вклинявамежду корпуса и хранилката и лесно се отлепва.
http://www.mevi-bg.com/Pages/ramkopovdigachi.html

Totevski
22.11.2014, 12:56
Относно нараняването на разпененото ПВЦ - то е достатъчно твърдо, за да издържи обичайната работа по отварянето. Но за предпазването му на всеки заден десен ъгъл има лек жлеб, в който е завит винт с широка глава и там става отварянето. Тези жлебове ги има на всеки корпус горе и долу отзад в дясно, хранилката също отдолу, Не съм го снимал на самата хранилка, но на снимката по-долу се вижда на корпуса - ограденото в червено. Аз използвам за дъно на хранилката 5мм и 8мм, а за страничните фризове 10мм. Лепи се много здраво и няма нужда от винтове. Самото ПВЦ, след като е разпенено има много малки въздушни мехурчета и е много добър топлоизилатор.

2433

Лепилото съхне за 5-6 минути и след това не се усеща никаква миризма. От фирмата ми обясниха, че доста колеги пчелари използват разпененото ПВЦ, за да облицоват кошерите си от вътрешната страна.
Цените:
- със стъкло 8 рамков кошер - 14 лв, 10 рамков - 15 лв, 12 рамков - 16 лв;
- без стъкло 8 рамков кошер - 12 лв, 10 рамков - 13 лв, 12 рамков - 14 лв.
Възможно е да се използва и плексиглас, че не е чуплив, но за сега не съм изчислявал цена с него.

rudy69
22.11.2014, 15:24
Аз като натисна с нокът по разпененото ПВЦ и остава следа а за след това .....

Mateev
12.12.2014, 06:08
Да попитам за тази металната закопчалка, която закопчава два корпуса един с друг - не е ли по-добре да е сложена на горната видия, а не на долната? В момента ако даден корпус се повдигне за някакво преместване, закопчалката ще увисне във въздуха и може да буде ударена някъде или изкривена или изкъртена. Ако обаче е сложена на горната видия, тогава дори и в провиснало състояние няма да излиза извън контура на корпуса.

Totevski
12.12.2014, 09:07
Да попитам за тази металната закопчалка, която закопчава два корпуса един с друг - не е ли по-добре да е сложена на горната видия, а не на долната? В момента ако даден корпус се повдигне за някакво преместване, закопчалката ще увисне във въздуха и може да буде ударена някъде или изкривена или изкъртена. Ако обаче е сложена на горната видия, тогава дори и в провиснало състояние няма да излиза извън контура на корпуса.

Имам основание за така монтираната кука. Тя е достатъчно стегната, за да не може да се върти свободно. Самата кука в основата на закривената част има едно уширение, което е перпендикулярно на самата повърхност на куката, което служи за по-лесно завъртане с ръка. При обратен монтаж, така както предлагаш това уширение ще пречи на капака. На снимката не се вижда много добре горният винт, но все пак се добива представа.

2607

BateMisho
12.12.2014, 10:23
Би ли споделил куките откъде ги поръчваш, ако не е тайна?

Totevski
12.12.2014, 14:50
Куките ги поръчвам при един местен железар.

kapanec
12.12.2014, 16:21
Куките ги поръчвам при един местен железар.



контакти за поръчка при железаря ако може

Totevski
12.12.2014, 21:23
Можеш да поръчаш директно на мен.

Totevski
13.03.2015, 22:27
Поради причини, свързани с това, че не мога да гарантирам необходимото качество и размери на стъклата, милеровите хранилки от разпенено ПВЦ се прадлагат вече само без стъкла. Цените на хранилките са следните:
- за 8 рамков кошер - 14 лв;
- за 10 рамков кошер - 15 лв;
- за 12 рамков кошер - 16 лв.

3722

Краско
04.11.2016, 11:51
https://www.youtube.com/watch?v=c18vsH_Ncxg ЕТО още нещо за душата

Totevski
06.11.2016, 16:35
Здравейте, колеги! Активният сезон приключи и е време да се помисли за инвентара. Предлагам на вашето внимание част от нашите продукти и актуална ценова листа.

Totevski
06.11.2016, 16:41
Доста колеги се интересуват от начина, по който захващаме корпусите един за друг. Ето вариантът с куки:

7804

7806

7805

7807

Георги Кръстев
06.11.2016, 16:51
Аз като един доволен клиент на братя Тотевски да си покажа снимка на кошерите след една зима...
7808

freddie46
28.11.2016, 21:03
Бравона братята!Доста добри сандъци правят , а като гледам как изглеждат след една зима - това е много добре.След като се изработват от качествена дървесина и при боядисването се спазят всички правила значи може да се разчита на тях.Браво!:yo:

Totevski
16.07.2018, 17:19
Здравейте!
След доста търсене на подходящ материал, най-накрая се стигна и до завършения продукт - милерова хранилка с прозрачно дъно.


9614

9615