PDA

Виж пълната версия : МАЛКИ ХИТРИНКИ-ГОЛЕМИ РАБОТИ !!!



ba4o_ivan1976
28.11.2010, 13:41
Колеги пускам такава тема защото тя е нужна всеки му!!!

От мен сефтето- не помня от каде го знам!!!
При одглеждане на пчелни семейства с корпусна технология на работа вярвам че повечето са имали поблем като семейството трудно преодолява разстоянието между корпусите /така нареченото -мъртва зона / !!!
За безпроблемно прехвърляне от долния в горния корпус на семейството - аз правя така махам две или три рамки от долния корпус и правя разстоянието между рамките голямо и семейството се качва на 100% в горния корпус с медовите запаси за зимата!!!
И нямам проблем с семейство останало доло а над него 15-18кг мед и умряло от глад!!! tongueout; tongueout; tongueout;

Kiril8305
28.11.2010, 20:10
При рапична паша , меда от плодника (ДБ), по мои наблюдения е, хубаво да се изцентрофугира след приключване на пашата и да се даде възможност на пчелите да съберът мед от друга паша.
Рапичния мед придобива много гъста консистениция и трудно се взима зимата от пчелите.
Това си е лично мое наблюдение на моя пчелин.

Петко Станчев
29.11.2010, 08:07
Абсолютно е прав колегата Кирил,а що се отнася до рапичния мед в магазинните рамки-центрофугирайте преди да са го запечатали пчелите,защото няма вадене после и се блокирват питите.

svetlin
28.05.2011, 21:03
Колеги има ли някакъв чалъм за избистряне на меда.Казаха ми че имало някакви билки.Ако някой знае нека сподели. wink;

ivandespotov
28.05.2011, 21:17
Колеги има ли някакъв чалъм за избистряне на меда.Казаха ми че имало някакви билки.Ако някой знае нека сподели. wink; Я пусни едн снимка да го видим колко е мътен.

svetlin
29.05.2011, 10:16
Колега тазгодишния вече се озахари но е нормално защото е букет рапица и акация.Но питам по принцип миналата година все стоеше няк си мътен.А като гледам по пазарите колегите много бистар продават.Можеби аз бъркам някаде.Центруфугирам го прецеждам го през тройно сито и го наливам във кофи.Кво става незнам. hi;

Димитър Бонев
30.05.2011, 09:24
Като се подгрее при температура 35-40 градуса както е в тенекията за около 12 часа се избистря(кристалните зародиши се стопяват и всичко, останало изплува отгоре под формата на пяна). Като споменах пяна, след като го разлееш в кофите или тенекиите обираш ли пяната отгоре?

svetlin
30.05.2011, 11:19
Благодаря колега ще пробам и твоя вариант.Що се отнася до обирането на пяната да обирам я.

Михаил
19.11.2012, 00:44
ba4o_ivan1976. Да попитам само къде е уловката? Кое кара пчелите по-лесно да се ка4ат в горния корпус след като се разредят на 7-8 рамки sleepy;

pa4o
19.11.2012, 08:12
ba4o_ivan1976. Да попитам само къде е уловката? Кое кара пчелите по-лесно да се ка4ат в горния корпус след като се разредят на 7-8 рамки sle
epy;
Няма уловка, а те още есента са се захванали за горния к-с, който даже и да е фул- пълен те си висят надоло в разредените пити.

teraforming
19.11.2012, 09:09
Колега тазгодишния вече се озахари но е нормално защото е букет рапица и акация.Но питам по принцип миналата година все стоеше няк си мътен.А като гледам по пазарите колегите много бистар продават.Можеби аз бъркам някаде.Центруфугирам го прецеждам го през тройно сито и го наливам във кофи.Кво става незнам. hi;
Недоброжелателни търговци го смесват с фруктоза сироп и така става по бистър, почти не се захаросва и печелят повече.

ivootur
19.11.2012, 14:13
Колеги как се освобождавате от рапицовия мед на питите на които има пило?

alex74
19.11.2012, 19:48
Само разпечатване на меда по питите с пило с цел да го преработят.

Kiril8305
27.12.2012, 12:30
Да, и ако работиш с ДБ ако имаш плодникови пити само с такъв мед който те притеснява , в безберидбен за тях период (когато няма паша), разпечатвай питите ако са запечатани и ги слагай между пити с прясно пило.Така по бързо те ще те отървът от този мед вътре в плодника ,който за в бъдеще ще ти донесе главоболия.

Камен Крумов
05.04.2015, 23:20
За ЛР кошери: В средата на май разделям долния и горния корпус с ханеманова решетка, като майката оставям в горния корпус със запечатаното пило. В долния корпус пчелите залагат маточници и в последствие се излюпва и опложда майка. През целия сезон младата майка си остава долу и осеменява почти на 100% всички пити. Горната (старата) майка работи съвместно с новата през целия сезон без проблеми. В последствие двумайчиното семейство се развива по-добре от едномайчино. Когато реша мога спокойно да направя отводка с цял корпус. Така до есента, когато махам ханемановата решетка и оставям на пчелите да си изберат царица. Може би е важно да отбележа, че кошерите ми са с мрежести дъна и това спомага на пчелите в долния корпус да останат с впечатлението, че са осиротели.

iliew
05.04.2015, 23:27
А оставяш ли прелка на горния корпус , или всички влизат отдолу ?

Камен Крумов
06.04.2015, 06:53
А оставяш ли прелка на горния корпус , или всички влизат отдолу ?
Всички прелки са отворени, няма ограничения. Метода го открих случайно, но е много ефективен. А ми се е случвало да имам две майки стара и млада да работят съвместно до септември, без каквато и да е намеса от моя страна.
Ето и снимки:
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35015228.big
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35015229.big - тук се вижда по-добре

Ангел Йосифов
06.04.2015, 07:13
Тук,при подготовка за пашата има нещо подобно.

http://www.youtube.com/watch?v=gVauKCv2m1I&feature=related

Mateev
06.04.2015, 08:16
За ЛР кошери: В средата на май разделям долния и горния корпус с ханеманова решетка, като майката оставям в горния корпус със запечатаното пило. В долния корпус пчелите залагат маточници и в последствие се излюпва и опложда майка. През целия сезон младата майка си остава долу и осеменява почти на 100% всички пити. Горната (старата) майка работи съвместно с новата през целия сезон без проблеми. В последствие двумайчиното семейство се развива по-добре от едномайчино. Когато реша мога спокойно да направя отводка с цял корпус. Така до есента, когато махам ханемановата решетка и оставям на пчелите да си изберат царица. Може би е важно да отбележа, че кошерите ми са с мрежести дъна и това спомага на пчелите в долния корпус да останат с впечатлението, че са осиротели.

Обръщаш ли една от прелките на север? Имаш ли проблеми с роенето? И въобще дай малко повече информация за тази технология от гледна точка на минусите (плюсовете всички ги знаем).

ch.atanasov
06.04.2015, 08:23
Още един въпрос .С колко корпуса работиш , старата в един корпус ли я държиш?

Nik_m
06.04.2015, 12:40
И аз съм заинтересован, дай малко повече информация. Мерси предварително!
При мен в момента 90% от семействата използват само входа на 2рия корпус и съм решил да отделя майката с запечатаното пило в 1вия после ханеманова над нея магазин да събират мед и да не роят и над него 2рия корпус с прясно пило където влизат пчелите да си произведат майка.

tarty
06.04.2015, 16:47
За ЛР кошери: В средата на май разделям долния и горния корпус с ханеманова решетка, като майката оставям в горния корпус със запечатаното пило. В долния корпус пчелите залагат маточници и в последствие се излюпва и опложда майка. През целия сезон младата майка си остава долу и осеменява почти на 100% всички пити. Горната (старата) майка работи съвместно с новата през целия сезон без проблеми. В последствие двумайчиното семейство се развива по-добре от едномайчино. Когато реша мога спокойно да направя отводка с цял корпус. Така до есента, когато махам ханемановата решетка и оставям на пчелите да си изберат царица. Може би е важно да отбележа, че кошерите ми са с мрежести дъна и това спомага на пчелите в долния корпус да останат с впечатлението, че са осиротели.
Както ги разделяш само с ХР,нямаш ли случаи,майките да се бият на самата решетка и едната от тях да загине.

Камен Крумов
06.04.2015, 20:12
Обръщаш ли една от прелките на север? Имаш ли проблеми с роенето? И въобще дай малко повече информация за тази технология от гледна точка на минусите (плюсовете всички ги знаем).
1. Всички прелки са обърнати в една посока.
2. Проблем с роенето има, ако не разшириш навреме обема. Ако има необходимост слагам трети корпус изцяло с пластмасови основи, като само крайните две са изградени. Докато го изградят роевата треска вече е преминала.
3. Като минус мога да отбележа по-трудният достъп до най-долния корпус. Но пък, като се убедя, че младата майка е пронесла не се и итересувам повече.
4. Броят на корпусите зависи от тяхната необходимост.
5. Не се е случвало майки да се сбият. И да се е случвало не съм разбрал. В крайна сметка тяхната работа е не да се бият , а да снасят.
6. Броя на пчелите не расте главоломно, защото младата майка е ограничена в един корпус и не работи с пълния си капацитет. Горната/старата майка разполага с два корпуса+, но е ограничена от пчелите, които носят нектар и от собствените си възможности. Така се получава някакъв вид баланс.

Камен Крумов
06.04.2015, 20:20
И аз съм заинтересован, дай малко повече информация. Мерси предварително!
При мен в момента 90% от семействата използват само входа на 2рия корпус и съм решил да отделя майката с запечатаното пило в 1вия после ханеманова над нея магазин да събират мед и да не роят и над него 2рия корпус с прясно пило където влизат пчелите да си произведат майка.

Ако арестуваш майката в долния корпус, вероятността пчелите горе да си произведат нова е по-малка. Отговорът е прост: Естественото движение на въздуха в кошера е нагоре и така пчелите горе ще усещат феромоните на майката по-осезателно. Така,че за да е успешна технологията:
1. Прясното пило без майка - в първи корпус.
2. Старата майка със запечатано пило - във втори корпус.
3. Дъното да е мрежесто, за да позволява по-интензивна конвекция.

Цеко
06.04.2015, 20:25
Не мога да си обясня как ХР ще накара пчелите в първия корпус да се почувстват осиротели и да започнат да залагат маточници, нали тя служи само да ограничава придвижването на майката, за пчелите не би трябвало да е проблем?

iliew
06.04.2015, 20:35
Мисля да пробвам този номер, но понеже съм с плътни дъна ще сложа между двата корпуса и един магазин и платно с отвор в началото , за да не усещат майката . Това всъщност е Пелетова система но вместо да залагат маточници в горния корпус ще сложат долу , което пък решава проблема с оплождането на младата майка , защото няма как да се набута при старата увлечена от летящите пчели , повечето от които влизат одолу . Хитър номер , ще го пробвам :)

ch.atanasov
06.04.2015, 20:41
Мисля да пробвам този номер, но понеже съм с плътни дъна ще сложа между двата корпуса и един магазин и платно с отвор в началото , за да не усещат майката . Това всъщност е Пелетова система но вместо да залагат маточници в горния корпус ще сложат долу , което пък решава проблема с оплождането на младата майка , защото няма как да се набута при старата увлечена от летящите пчели , повечето от които влизат одолу . Хитър номер , ще го пробвам :)

Аз пък мисля ,че колегата ни хвърли емче и ни гледа сеира.:bigsmile:

Камен Крумов
06.04.2015, 21:10
Аз пък мисля ,че колегата ни хвърли емче и ни гледа сеира.:bigsmile:

Не помня да съм публикувал нещо във форума, което да не е изпробвано от мен. Може част от обясненията ми да изглеждат нелогични, но е факт, че технологията работи. Повечето велики открития са станали случайно. Не спирайте да експериментирате, така се ражда истината.

tihmr
06.04.2015, 21:11
Вярна е системата, начинаещ съм и пчеларя при когото се уча прави същото.Още не съм извъртял цял сезон за да знам всички чалъми. Но не ползва Ханеманова, а фазер с един процеп, парче стъкло и парче мрежа според нуждата.

Цеко
06.04.2015, 21:11
Аз пък мисля ,че колегата ни хвърли емче и ни гледа сеира.:bigsmile:

От какъв зор да го прави? Сега се сещам че преди години си правих едни опити и затварях майката в нещо като изолатор за две пити и в случаите когато изолатора беше в единия край на кошера и беше отделен с пита с мед от основното семейство в другия край пчелите почваха да залагат маточници, така че има истина в твърденията на колегата Крумов.

iliew
06.04.2015, 21:13
Аз пък мисля ,че колегата ни хвърли емче и ни гледа сеира.:bigsmile:

Що бе .......проба грешка . На такива като мен дето стажа ни е повече от кошерите , само такива идеи ни дай . :bigsmile:

ch.atanasov
06.04.2015, 21:21
Хвълих закачка не защото не вярвам ,че разделено семейство ще заложи маточници.Беше ми интересно при два корпуса с майки ,колко корпуса ползва за мед.Мисля ,че на старата майка един корпус и е недостатъчен.Имаше отговор -корпусите ,според нуждата.Нищо лично.

iliew
06.04.2015, 21:24
Смятам обаче , че ще е добре седмица преди слънчогледа да се обединят , така ще остане по малко открито пило и ще се освободят много пчели да събират и обработват нектара .

zayo
06.04.2015, 22:12
За ЛР кошери: В средата на май разделям долния и горния корпус с ханеманова решетка, като майката оставям в горния корпус със запечатаното пило. В долния корпус пчелите залагат маточници и в последствие се излюпва и опложда майка. През целия сезон младата майка си остава долу и осеменява почти на 100% всички пити. Горната (старата) майка работи съвместно с новата през целия сезон без проблеми. В последствие двумайчиното семейство се развива по-добре от едномайчино. Когато реша мога спокойно да направя отводка с цял корпус. Така до есента, когато махам ханемановата решетка и оставям на пчелите да си изберат царица. Може би е важно да отбележа, че кошерите ми са с мрежести дъна и това спомага на пчелите в долния корпус да останат с впечатлението, че са осиротели.

Не, че съм първи братовчед на Тома Неверни :bigsmile: , НО не можеш да ме убедиш, че:
1. една гола ханеманова решетка поставена между два корпуса независимо къде се намира откритото пило и майката ще предизвика залагане на маточници в корпуса с открито пило. Може да е изключение, но не и правило.
2. може да е вярно в няколко случая, ако освен ХР ползваш:
- временен пълен делител /преграда/ между двата корпуса, като в последствие задължително минаваш през уеднаквяване на миризмите
- почти пълен делител в различни варианти описан при братушките
- между корпусите и ХР сложиш празен корпус или полукорпус
,като в тези случай ползваш собствен вход по възможност обратен на основния
3. ХР сама по себе си по никакъв начин не възпрепятства борбата между двете майки
4. дори и да се стигне до факта, че в два съседни корпуса разделени с ХР има две майки с общи пчели, то в момента в който пашата намалее едната със сигурност ще отлети за вечните райски полета и нито ти или аз няма да участваме в избора й.
5. нищо лично, просто споделено от досегашния ми опит и ползването на рошфусови табли и корпуси

solaris60
06.04.2015, 23:13
Не, че съм първи братовчед на Тома Неверни :bigsmile: , НО не можеш да ме убедиш, че:
1. една гола ханеманова решетка поставена между два корпуса независимо къде се намира откритото пило и майката ще предизвика залагане на маточници в корпуса с открито пило. Може да е изключение, но не и правило.
2. може да е вярно в няколко случая, ако освен ХР ползваш:
- временен пълен делител /преграда/ между двата корпуса, като в последствие задължително минаваш през уеднаквяване на миризмите
- почти пълен делител в различни варианти описан при братушките
- между корпусите и ХР сложиш празен корпус или полукорпус
,като в тези случай ползваш собствен вход по възможност обратен на основния
3. ХР сама по себе си по никакъв начин не възпрепятства борбата между двете майки
4. дори и да се стигне до факта, че в два съседни корпуса разделени с ХР има две майки с общи пчели, то в момента в който пашата намалее едната със сигурност ще отлети за вечните райски полета и нито ти или аз няма да участваме в избора й.
5. нищо лично, просто споделено от досегашния ми опит и ползването на рошфусови табли и корпуси

Аз също поддържам това мнение. Ако са разделени само с ХР, то това не е никакво разделяне. Ако има плътен делител или празен корпус, то това са си два кошера един върху друг и в единия вече няма майка, и е редно да започне изграждане на маточници. Борба между майките през ХР съществува и дори води до фатален край за едната. Решетката не може да и попречи. А и по този начин си отнемат вниманието от съществената работа, която трябва да извършват. С една дума - да снасят.

iliew
06.04.2015, 23:42
На мен са ми залагали маточници на трети корпус когато майката е на първи , а втория е пълен с мед явно феромоните на майката не стигат до кърмачките в третия корпус .

При колегата Крумов предполагам , че мрежестите дъна спомагат за този ефект . Обяснявам си го така , феромоните са по леки от хладния въздух идващ от дъното, или има леко течение което ги избутва нагоре и това кара пчелите долу да заложат маточници .

Колкото до борбата на решетката мисля , че е въпрос на късмет да не се хванат за косите снахата и свекървата :)

solaris60
06.04.2015, 23:48
На мен са ми залагали маточници на трети корпус когато майката е на първи , а втория е пълен с мед явно феромоните на майката не стигат до кърмачките в третия корпус .



Ти правил ли си някакво разместване?

iliew
06.04.2015, 23:57
Ти правил ли си някакво разместване?

Описах го . Първи корпус майка с пило, втори корпус мед, трети прясно пило и яйца с пчелите на тях . Резултата маточници на трети без никакви прегради . Не ги оставих обаче да се излюпят , а ги направих на две отводки .

solaris60
07.04.2015, 00:06
Описах го . Първи корпус майка с пило, втори корпус мед, трети прясно пило и яйца с пчелите на тях . Резултата маточници на трети без никакви прегради . Не ги оставих обаче да се излюпят , а ги направих на две отводки .

Да, това описание го видях, но помислих да не би да си правил друго и този трети да е бил втори. Малко невероятно ми се вижда това разкъсване на гнездото. Първи майката с пило, втория - мед и трети с пило от което да заложат маточници.:tres:

iliew
07.04.2015, 00:15
Разбрах.

Целта бяха маточниците ,правих го за да проверя дали работи Пелетовата система описана от д-р Ангел Грънчаров , чист експеримент от любопитство . Така и ще пробвам варианта на колегата Крумов от любопитство .

Понеже съм хоби-пчелар мога да си позволя да се занимавам с глупости :bigsmile:

jorors
07.04.2015, 07:12
Не, че съм първи братовчед на Тома Неверни :bigsmile: , НО не можеш да ме убедиш, че:
1. една гола ханеманова решетка поставена между два корпуса независимо къде се намира откритото пило и майката ще предизвика залагане на маточници в корпуса с открито пило. Може да е изключение, но не и правило.
2. може да е вярно в няколко случая, ако освен ХР ползваш:
- временен пълен делител /преграда/ между двата корпуса, като в последствие задължително минаваш през уеднаквяване на миризмите
- почти пълен делител в различни варианти описан при братушките
- между корпусите и ХР сложиш празен корпус или полукорпус
,като в тези случай ползваш собствен вход по възможност обратен на основния
3. ХР сама по себе си по никакъв начин не възпрепятства борбата между двете майки
4. дори и да се стигне до факта, че в два съседни корпуса разделени с ХР има две майки с общи пчели, то в момента в който пашата намалее едната със сигурност ще отлети за вечните райски полета и нито ти или аз няма да участваме в избора й.
5. нищо лично, просто споделено от досегашния ми опит и ползването на рошфусови табли и корпуси

Съгласен съм с точка 1 и 2, но за 3,4 съм твърдо НЕ

Камен Крумов
07.04.2015, 08:17
Още нещо в аванс. Ако някой кошер е решил да си прави тиха смяна (знаете колко ценни са тези майки), и аз съм го хванал , го разделям на толкова корпуса на колкото пити имам отделни маточници, като питите разпределям по вертикала. Разбира се съобразявам се и с числеността на пчелите в кошера. Така получавам няколко майки без значение къде е останала старата, пчелите е без това я сменят. После правя отводки като добавям пити от други семейства, но в основното си оставям две. Дано да съм го описал разбираемо.

judas
07.04.2015, 08:19
Здравейте! И една малка, но според мен съществена подробност - на Камен кошерите са от топлоизолационни плоскости.

ch.atanasov
07.04.2015, 08:31
Още нещо в аванс. Ако някой кошер е решил да си прави тиха смяна (знаете колко ценни са тези майки), и аз съм го хванал , го разделям на толкова корпуса на колкото пити имам отделни маточници, като питите разпределям по вертикала. Разбира се съобразявам се и с числеността на пчелите в кошера. Така получавам няколко майки без значение къде е останала старата, пчелите е без това я сменят. После правя отводки като добавям пити от други семейства, но в основното си оставям две. Дано да съм го описал разбираемо.
Пропусна да споменеш Ханемановите решетки.:bigsmile:

Камен Крумов
07.04.2015, 08:47
Пропусна да споменеш Ханемановите решетки.:bigsmile:
Мислех, че е ясно щом казвам РАЗДЕЛЯМ. Но все пак благодаря за забележката. РАЗДЕЛЯМ С ХАНЕМАНОВИ РЕШЕТКИ :-)

Камен Крумов
07.04.2015, 08:50
Здравейте! И една малка, но според мен съществена подробност - на Камен кошерите са от топлоизолационни плоскости.

Не знам дали И ТОВА е от значение, но ДА кошерите ми са от топлоизолация.

ch.atanasov
07.04.2015, 08:53
Мислех, че е ясно щом казвам РАЗДЕЛЯМ. Но все пак благодаря за забележката. РАЗДЕЛЯМ С ХАНЕМАНОВИ РЕШЕТКИ :-)

Не беше ясно за всички.Пуснах ти усмивка ,съвсем приятелски.Нямаше нужда да повишаваш тон.

Камен Крумов
07.04.2015, 09:57
Не беше ясно за всички.Пуснах ти усмивка ,съвсем приятелски.Нямаше нужда да повишаваш тон.

Не съм от хората, които търсят конфликти. Както виждаш аз също ти пуснах усмивка и ти благодарих за забележката. Големите букви са за АКЦЕНТИРАНЕ.

krasta4ka
10.04.2015, 08:45
Колеги,работя с даданблат 10рамкови. По време на пашата сложих магазин и майката се качи и снесе в него на 2—3рамки,след като запълниха с мед сложих втори магазин между плодника и първия магазин. След време гледам ,че майката се е качила във втория магазин,снесла е отново на същите пити,макар и по—малко и пчелите заложили маточник,а пашата във вихъра си. Магазините ми са със прелки,които бяха отворени и отдавам този маточник точно на това , че пчелите горе не чувстват майката и залагат.

Mateev
10.04.2015, 09:18
Зоната на действие на феромоните на майката е сравнително малка. В нормална ситуация тя се движи и така покрива по-голям обем. Също така я надушват и всички пчели, минаващи през долната прелка на път към медовите корпуси. Ако обаче се отворят прелки по горните корпуси, директно влизащите през тях пчели няма да могат да надушат майката. Същото важи дори и в рамките на един единствен корпус, ако майката се заключи например в единия ъгъл - тогава младите пчели от най-далечната пита също няма да могат да я надушат.

Всичко това създава предпоставки от време на време в някои семейства да се появяват маточници дори и при наличие на майка. Ако тя е свободна да се движи, ще ги прогризе, но ако е затворена с ханеманова решетка в един от двата корпуса на плодника, вероятноста за маточници във втория корпус е много висока.

Аз лично си мисля, че пчеларите трябва да започнат да оформят в себе си ВЕРОЯТНОСТНО МИСЛЕНЕ. Това означава, че събитията в семейството имат ВЕРОЯТНОСТЕН ХАРАКТЕР - нищо не е на 100% ДА или НЕ. Всичко се случва с дадена вероятност, и пчеларя със своите действия може само да ПОВИШАВА или НАМАЛЯВА тази вероятност, но никога не може да постигне дадено нещо на 100%.

Само за пример:
-Намаляваме акара, но никога не можем да го унищожим на 100%.
-Намаляваме роевото настроение, но никога не можем да го прекратим на 100%.
-Подсилваме семействата, но въпреки това все някои от тях ще си останат слаби.
-Третираме против нозематоза и други болести, но все някое семейство ще се изхитри да умре през зимата.

Та искам да кажа, че ВЕРОЯТНОСТНИЯ ХАРАКТЕР на всички действия и събития от време на време води то това, че пчеларя наблюдава разни чудодейни и малко-вероятни ефекти. Това не трябва да го шашка и да го кара да променя технологията си на пчеларстване. Просто трябва да осъзнава, че каквото и да прави със семействата си, никога няма да постигне 100%-ова успеваемост. Теорията на вероятностите винаги ще го изненадва и от време на време ще му прави живота по-интересен, сервирайки му едно или друго малко-вероятно събитие.

Mateev
10.04.2015, 09:27
Във връзка с тези вероятности е хубаво когато обсъждаме различни аспекти от пчеларството никога да не се кълнем, че това е 100% вярно, а да казваме "ако се направи това, ще повишим вероятноста семейството да направи нещо си, но това никога няма да се случи на 100% с всички семейства".

ПС: Естествено всяко правило си има изключения, така че нека не залитаме в посока да ме оборвате. Съществуват и 100%-но гарантирани въздействия, като например изгаряне на кошерите в целия пчелин. :)

krasta4ka
10.04.2015, 10:08
Съгласен съм с вас,всяко нещо си има изключения. При моят случай в последствие оставих само долният вход отворен и всичко си дойде на място

krasta4ka
10.04.2015, 10:33
И без ханиманова решетка в горния корпус има ли прясно пило ,пчелите ще заложат маточници,но искам да попитам тези майки, които ще се излюпят ще бъдат свещеви нали?Значи няма да бъдат толкова качествени. Защо да караме пчелите да създават такива майки?

Ангел Йосифов
10.04.2015, 13:23
Пробвай тази година и сам ще си отговориш.Остави НЕкачествената майка да се оплоди и да работи до слънчогледа.Седмица преди слънчогледа ги обедини......След това ще видиш коя майка са си избрали пчелите.

iliew
10.04.2015, 13:27
И без ханиманова решетка в горния корпус има ли прясно пило ,пчелите ще заложат маточници,но искам да попитам тези майки, които ще се излюпят ще бъдат свещеви нали?Значи няма да бъдат толкова качествени. Защо да караме пчелите да създават такива майки?

Свищева майка е тази която е от по-възрастна ларва . Този проблем се решава като на четвъртия ден премахнем всички запечатани маточници и оставим само незапечатаните . Освен това питата с яйца се подрязва трионообразно и така маточниците се залагат по ръбовете на срезовете :), получават се хубави, едри маточници .

iliew
10.04.2015, 14:15
Аз лично си мисля, че пчеларите трябва да започнат да оформят в себе си ВЕРОЯТНОСТНО МИСЛЕНЕ. Това означава, че събитията в семейството имат ВЕРОЯТНОСТЕН ХАРАКТЕР - нищо не е на 100% ДА или НЕ. Всичко се случва с дадена вероятност, и пчеларя със своите действия може само да ПОВИШАВА или НАМАЛЯВА тази вероятност, но никога не може да постигне дадено нещо на 100%.


Пчеларите отдавна са оформили точно този вид мислене и наблюдавайки внимателно пчелите вземат решенията си индивидуално за всяко семейство . :)
Аз лично смятам , че ако приложим в пчеларството инженерният си подход и се опитваме да създаваме математически модел на пчелното семейство , само ще загубим от чара на това занимание .Заради професията си съм решавал доста математически задачи , но в работата с пчелите искам не да смятам , а да чувствам и усещам гениалността на създателя , който и да е той .

Природата е красива с това , че е непредвидима и ни задава постоянно нови задачи за решаване .

nik_il
10.04.2015, 16:48
https://www.facebook.com/video.php?v=1071501276198227&set=vb.562132623801764&type=2&theater

koragroup
10.04.2015, 18:04
https://www.facebook.com/video.php?v=1071501276198227&set=vb.562132623801764&type=2&theater

Еййййй тва е супер! Продават ли ги някъде? Или даже по-добре ако някой има чертежи да ги снима с телефона и да ми ги прати - да си направя в гаража 2-3 от тея с канелките :cool:

ch.atanasov
10.04.2015, 18:05
И без ханиманова решетка в горния корпус има ли прясно пило ,пчелите ще заложат маточници,но искам да попитам тези майки, които ще се излюпят ще бъдат свещеви нали?Значи няма да бъдат толкова качествени. Защо да караме пчелите да създават такива майки?

Колега в тая тема имам 4 червени точки ,но пак ще повторя :ако майката се движи свободно ,няма да ти се излюпи друга майка ,независимо от наличието на маточници.И това е така ,защото преди да се излюпят ще бъдат унищожени.

solaris60
10.04.2015, 18:19
https://www.facebook.com/video.php?v=1071501276198227&set=vb.562132623801764&type=2&theater

Най - накрая се разбули мистерията около този кошер. Много ми е интересно пчелар с 100 - 200 - 2000 кошера, как ще "клечи" зад кошера докато изкара 1 тон - 5 - 30 - 100?!:tres: Врътне и дреме. :bigsmile:

Цеко
10.04.2015, 20:12
Най - накрая се разбули мистерията около този кошер. Много ми е интересно пчелар с 100 - 200 - 2000 кошера, как ще "клечи" зад кошера докато изкара 1 тон - 5 - 30 - 100?!:tres: Врътне и дреме. :bigsmile:

И ако се е забавил да „врътне“ меда от рапица доста има да клечи и дреме :laughing:

Гогол
10.04.2015, 22:58
Еййййй тва е супер! Продават ли ги някъде? Или даже по-добре ако някой има чертежи да ги снима с телефона и да ми ги прати - да си направя в гаража 2-3 от тея с канелките :cool:
Адаш, искаш ли подобно приспособление което те лишава от тръпката да отвориш,да те жилнат няколко хиени, да си изцапаш ръцете с прополис,да ти потекат сълзи от пушека на пушилката,да видиш върху питата сновенето на работничките които се интересуват само от работа,работа и пак работа.Веднага мога да те снабдя с подобно приспособление,разбира се с/у заплащане,доста солидно спрямо сегашните кошери.Избирай–тръпката или лесното?:confused::laughing:

koragroup
11.04.2015, 06:56
Той моя отговор е ясен. Пошегувах се с "поредната новина, хитринка и т.н." която се върти във форума и ФБ от месеци...

iliew
11.04.2015, 18:15
Най - накрая се разбули мистерията около този кошер. Много ми е интересно пчелар с 100 - 200 - 2000 кошера, как ще "клечи" зад кошера докато изкара 1 тон - 5 - 30 - 100?!:tres: Врътне и дреме. :bigsmile:

Ще ги навържат с маркучи и ще ги пуснат по чешмите на клиентите . :bigsmile:

Камен Крумов
12.04.2015, 10:56
Много колеги се оплакват, че така и не успяват да приучат пчелите си да ползват поилката направена от тях. Други пък се оплакват, че водата бързо изтича(проточни поилки от типа на капещ бидон в/у дъска). При трети пък водата жабунясва (зеленясва). И трите проблема съм решил с моята поилка:
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35208468
Пчелите приучавам по следният прост начин: Като дойде време пчелите да имат нужда от вода (това става с появата на първото пило), правя известно количество сироп или суха захранка (според среднодневните температури), в които слагам тимол (на сиропа 0,2 гр на литър, на кандито по 0,25гр на кг). Така храната им мирише на тимол и те започват да го търсят( разбрах го, като случайно бях забравил отворена празна кутийка от тимол на открито, направо щяха да изядат пластмасата). Та реших да сложа тимол и във водата на поилките. Ефекта беше мигновен! От тогава всяка пролет лъжа пчелите и поилките ми винаги са посещавани. В последствие се оказа, че водата в тях не жабясва тъй като тимола е мощен антисептик. А водата свършва по-бавно от другите типове поилки, защото нито се оттича, нито се изпарява. По желание в различните кофи може да се добави сол, кобалт, витамини и каквото се сетите, че е полезно за пчелите. Успех!!!

Nik_m
12.04.2015, 13:13
И аз имам същата поилка, 2013г я посещаваха масово, но миналата година при постоянните валежи спряха да ходят на нея и сега също не я посещават. Пробвах с мед във водата и не искат и не искат, а ходят на комшията на чешмата и пречат на хората.

Камен Крумов
12.04.2015, 15:58
И аз имам същата поилка, 2013г я посещаваха масово, но миналата година при постоянните валежи спряха да ходят на нея и сега също не я посещават. Пробвах с мед във водата и не искат и не искат, а ходят на комшията на чешмата и пречат на хората.
Направи го по описаният от мен начин и после сподели. Хубавото е, че и по средата на лятото да пробваш пак ще имаш успех.

Сергей Тимофеев
12.04.2015, 20:32
И аз имам същата поилка, 2013г я посещаваха масово, но миналата година при постоянните валежи спряха да ходят на нея и сега също не я посещават. Пробвах с мед във водата и не искат и не искат, а ходят на комшията на чешмата и пречат на хората.

Напръскай една чиста пита с топла вода и я сложи до поилката,след час изтръскай пчелите от нея.И тряба да заработи.

delta.e
12.04.2015, 21:11
Отлична идея !

plevenatc
14.04.2015, 08:25
Да споделя и за моята поилка,като събото-неделен пчелар.100л бидон с кранче,капещо върху оребрена дъска,долния край на която опира в пластмасово корито с едър пясък.В бидона съм монтирал поплавък от тоалетно казанче и съм го свързал към външна чешма.След като бидона се напълни,поплавъка спира водата и колкото вода изкапе през крана, се допълва до заданеното ниво чрез поплавъка.Обикновено допълването става също с капене от поплавъка и водомера не го усеща.Предимството е ,че при спиране на водата,винаги има 70-80л вода запас.След напълване на бидона крана от към чешмата го намалявам до минимум,за да се избегнат неприятности с наводняване на двора при повреда в дните когато отсъствам.

Nik_m
24.04.2015, 23:20
Започнаха да я посещават без да им слагам нищо:) видях че ходят на припечина сутрин на едни цигли и сложих там поилките. Само сега ги местя по малко всеки ден да си дойдат на местото.

Камен Крумов
14.05.2015, 14:17
Понеже много колеги Дадан-Блатаджии се оплакват, че голяма част от семействата не искат да качват меда в магазините, специално за тях една хитринка:
Двете крайни плодникови пити се изваждат от плодника. Поставя се неусвоения магазин запълнен с изградени магазинни пити без крайните две. На мястото на последните се СПУСКАТ плодниковите пити и може така да си останат до края на пашата. При ваденето на меда или по-рано от двете крайни(плодникови) пити спуснати през магазина се изрязват далаците с търтеево пило. До тук ползите са две, пчелите пълнят и магазина, а пчеларя се бори с акара:-)
Успех на всички с този проблем!

Niki1313
14.05.2015, 20:49
Понеже много колеги Дадан-Блатаджии се оплакват, че голяма част от семействата не искат да качват меда в магазините, специално за тях една хитринка:
Двете крайни плодникови пити се изваждат от плодника. Поставя се неусвоения магазин запълнен с изградени магазинни пити без крайните две. На мястото на последните се СПУСКАТ плодниковите пити и може така да си останат до края на пашата. При ваденето на меда или по-рано от двете крайни(плодникови) пити спуснати през магазина се изрязват далаците с търтеево пило. До тук ползите са две, пчелите пълнят и магазина, а пчеларя се бори с акара:-)
Успех на всички с този проблем!

Хубаво ще е ако вдигнатите пити са с пило, а още по хубаво е ако майката се блокира на 3-4 пити с отворено пило в долен корпус (ДБ) ханеманова решетка и над нея всичкото друго пило + 2-3 прани рамки (в зависимост от силата на семейството). Това се прави няколко дни преди акацията.

solaris60
14.05.2015, 20:54
Понеже много колеги Дадан-Блатаджии се оплакват, че голяма част от семействата не искат да качват меда в магазините, специално за тях една хитринка:
Двете крайни плодникови пити се изваждат от плодника. Поставя се неусвоения магазин запълнен с изградени магазинни пити без крайните две. На мястото на последните се СПУСКАТ плодниковите пити и може така да си останат до края на пашата. При ваденето на меда или по-рано от двете крайни(плодникови) пити спуснати през магазина се изрязват далаците с търтеево пило. До тук ползите са две, пчелите пълнят и магазина, а пчеларя се бори с акара:-)
Успех на всички с този проблем!

И трета полза - изкарва повече восък.

Цеко
15.05.2015, 22:11
Ако в 10 рамков плодник се оставят 9 пити (мястото на крайната пита е празно) а в магазина се поставят 10 пити, долната летва на последната магазина пита ще играе е ли ролята на горна летва на строителна рамка?

solaris60
15.05.2015, 22:17
Ако в 10 рамков плодник се оставят 9 пити (мястото на крайната пита е празно) а в магазина се поставят 10 пити, долната летва на последната магазина пита ще играе е ли ролята на горна летва на строителна рамка?

На 100%. Слагай и ще видиш какъв далак ще ти спретнат.

Bobi-M9598
16.05.2015, 19:27
Здравейте,

То че ще спретнат далак, ще спретнат, но ще бъде едно рязане после при ваденето! Ако запълнят и част от килийките с мед ще си е приключение според мен.

Поздрави, Г. Георгиев

iliew
16.05.2015, 19:52
Ако в 10 рамков плодник се оставят 9 пити (мястото на крайната пита е празно) а в магазина се поставят 10 пити, долната летва на последната магазина пита ще играе е ли ролята на горна летва на строителна рамка?

Не ми се мисли как се измъква нагоре далак 40 на 30 сантиметра крепящ се само на горна летва :tres:

Камен Крумов
16.05.2015, 19:57
Ами не се измъква, там си остава, разкъсан и на парчета ;-). Затова по-добре да се постави отдолу строителна рамка, ако се борим с акара или преградна дъска, ако се гони стесняване на плодника.

solaris60
16.05.2015, 20:39
Не ми се мисли как се измъква нагоре далак 40 на 30 сантиметра крепящ се само на горна летва :tres:

Не помня по каква причина преди години се беше образувало едно такова чудовище в един голям кошер. Близо 70-80 см. Без питата. В чудо се видях. Дърпам, дърпам. Мисля си, че питата нещо се е залепила. По едно време взе, че започна да излиза. Затова писах и в горния пост, че на 100% ще му спретнат един хубав далак, а ваденето си е просто приключение. С много пот и жила по всички части на тялото. :bigsmile:

А.Димитров
16.05.2015, 21:04
какво правите после с тия далаци направо в слънчевата восъкотопилка или в тенджера с вода?Че аз ги слагам в слънчевата ама мравуняка се пренася вътре а и восък почти не излиза само ларви.

Цеко
16.05.2015, 21:10
Явно си трябва строителна рамка както си пише по книгите. А ако са ползва само горна летвичка и по често се проверява и реже пак ли ще има същите проблеми?

Камен Крумов
16.05.2015, 21:30
Явно си трябва строителна рамка както си пише по книгите. А ако са ползва само горна летвичка и по често се проверява и реже пак ли ще има същите проблеми? Ако е само горна летвичка има опасност да залепят далака за стените и няма вадене. Играчка си е да проверяваш по-често, ако си с много кошери. А това ми се случи преди две години, като забравих да върна две пити в долния корпус на един кошер: http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35015232

iliew
16.05.2015, 21:32
Явно си трябва строителна рамка както си пише по книгите. А ако са ползва само горна летвичка и по често се проверява и реже пак ли ще има същите проблеми?

Най-лесно е със строителна рамка . За дадан блат , рамката се разделя на две с летва по средата. Белязваш я с едно кабърче, да не се чудиш коя е и всяка седмица режеш едната половина , защото в другата търтеите още не са запечатани . Единствената трудност е , че трябва да махаш магазините .

solaris60
16.05.2015, 21:46
Явно си трябва строителна рамка както си пише по книгите. А ако са ползва само горна летвичка и по често се проверява и реже пак ли ще има същите проблеми?

Ако проверяваш всяка седмица ще е около една педя. Вадиш, режеш и пак поставяш - песен.

dsoma
17.05.2015, 20:16
Сложи им каменна сол.

Юрий Цветков
20.05.2015, 14:37
Сложи им каменна сол.
С каква цел?

joromainata
01.06.2015, 05:02
това се получава когато се забрави да се сложи една рамка в корпуса а медосбора е силен :)

freddie46
31.12.2015, 12:51
За ДБ кошерите е хубаво да се слага строителна рамка, която всяка седмица да се преглежда и изрязва.А за да изградят по бързо нови пити- вади се от плодника една или две пити слагат се в магазина и около тях са поставени магазинни които биват бързо се изграждат при наличие на паша.Ако няма паша ще трябва да се подхранва със захарен сиро

marinov
19.01.2016, 09:36
Добре е във водата, която внасят пчелите да има сол. Ако си в населено място държи
пчелите по далече от съседите.

Бърз
29.04.2017, 10:21
За ЛР кошери: В средата на май разделям долния и горния корпус с ханеманова решетка, като майката оставям в горния корпус със запечатаното пило. В долния корпус пчелите залагат маточници и в последствие се излюпва и опложда майка. През целия сезон младата майка си остава долу и осеменява почти на 100% всички пити. Горната (старата) майка работи съвместно с новата през целия сезон без проблеми. В последствие двумайчиното семейство се развива по-добре от едномайчино. Когато реша мога спокойно да направя отводка с цял корпус. Така до есента, когато махам ханемановата решетка и оставям на пчелите да си изберат царица. Може би е важно да отбележа, че кошерите ми са с мрежести дъна и това спомага на пчелите в долния корпус да останат с впечатлението, че са осиротели.

Здравейте колега!
Искам да направя по Вашия начин (този сезон). ДБ корпуси при мен. На едно/всякакво пчелно семейство (освен пити в плодник) имам:
1. още един (запасни) корпус изградени кафяви пити.
2. и още два корпуса с основи (восък/пластмасови бургаски)
3. и още по седем магазина (9 рамки) с неизградени бургаски основи.
Всички дъна мрежести. Вече всички 10-рамкови корпуси имат гребени и побират 9 ДБ рамки.

В района на ~ 5-10 май цъфне акацията, след месец липа, и в средата на июли слънчоглед (сега сеят). В момента силата на семействата от 4 до 6 пити затворено пило.

Много се притеснявам...
1.Ако сложа по един магазин за акация (само да не блокират плодник)
2. След акация - направя по Вашия начин.
3. След липа - разширяване(на решетка) с един корпус основи ДБ, за горната стара майка.
4. След слънчоглед - разделяне на семействата (и на хр. запаси)

Какво препоръчате? Ще стане?
Предварително Ви благодаря.

Камен Крумов
29.04.2017, 11:26
Няма от какво да се притесняваш. Методът работи на 100%, но... когато годината не е роелива. Затова ти препоръчвам да изчакаш докато поотмине инстинкта за роене. Ако намериш семейство, което си прави тиха смяна, не се замисляй въобще.

ТодорБоянов
02.11.2017, 11:30
Здр! Как работи поилката?

delta.e
02.11.2017, 16:22
Здр! Как работи поилката?

На принципа на гравитацията !

M.Milkov
05.11.2017, 18:00
Мисля да пробвам този номер, но понеже съм с плътни дъна ще сложа между двата корпуса и един магазин и платно с отвор в началото , за да не усещат майката . Това всъщност е Пелетова система но вместо да залагат маточници в горния корпус ще сложат долу , което пък решава проблема с оплождането на младата майка , защото няма как да се набута при старата увлечена от летящите пчели , повечето от които влизат одолу . Хитър номер , ще го пробвам :)Здравей колега Iliew, интересува ме изпробва ли го този номер.Аз също съм с плътни дъна,и същото мисля да го изпробвам.Инфото е от преди 2 години,но ако си го пробвал , пиши да знаем става ли.Поздрави.М.Милков.

Камен Крумов
05.11.2017, 21:35
Мисля да пробвам този номер, но понеже съм с плътни дъна ще сложа между двата корпуса и един магазин и платно с отвор в началото , за да не усещат майката . Не знам Илиев дали е пробвал нещо, но мога да споделя какво направих тази година, понеже не спирам да експериментирам. Тази година имах в излишък запечатани маточници от семейсво, което има много добри показатели. Понеже не ми се искаше да ги изхвълям подготвих няколко семейсва по следния елементарен начин:
Отделих две пити с люпещо се пило, пита с мед и прашец и една празна пита в отделен, различно оцветен корпус, поставен най-отгоре на всяко вдно от семействата. Под корпуса поставих ХР покрита с найлон, като в предната част оставих 2-3 сантиметрова ивица, достатъчно пчелите отдолу да преминават, без майката да има достъп. Маточниците придадох след няколко часа( в конкретния случай - привечер).Оказа се, че по този начин лесно и безболезнено мога да си отгледам майка без да се отслабва основното семейство. След като се оплоди майката, найлона се премахва и остава само ХР, като останалото пространство се допълва с пити. Или директно може да се направи отводка. Или пък найлона се оставя и майката остава като резервна до края на сезона.
Извода, който си направих е, че фолиото с ХР поставени между два корпуса са достатъчни да разделят семейството на две части без да се губят работещи пчели, (т.е. семейството пак си разполага пълноценно с двата корпуса) и феромоните на майката да не се усещат в горния корпус.
Тъй като някои майки имат по силни феромони и понякого нещата не се случваха според очакванията, реално фолиото се оказа подобрение на метода описан по-нагоре.

iliew
07.11.2017, 11:26
Добре, че е колегата Крумов!
Защото колегата iliew, отдавна е забравил за това. :) Съжалявам!

boris
07.11.2017, 22:17
Не знам Илиев дали е пробвал нещо, но мога да споделя какво направих тази година, понеже не спирам да експериментирам. Тази година имах в излишък запечатани маточници от семейсво, което има много добри показатели. Понеже не ми се искаше да ги изхвълям подготвих няколко семейсва по следния елементарен начин:
Отделих две пити с люпещо се пило, пита с мед и прашец и една празна пита в отделен, различно оцветен корпус, поставен най-отгоре на всяко вдно от семействата. Под корпуса поставих ХР покрита с найлон, като в предната част оставих 2-3 сантиметрова ивица, достатъчно пчелите отдолу да преминават, без майката да има достъп. Маточниците придадох след няколко часа( в конкретния случай - привечер).Оказа се, че по този начин лесно и безболезнено мога да си отгледам майка без да се отслабва основното семейство. След като се оплоди майката, найлона се премахва и остава само ХР, като останалото пространство се допълва с пити. Или директно може да се направи отводка. Или пък найлона се оставя и майката остава като резервна до края на сезона.
Извода, който си направих е, че фолиото с ХР поставени между два корпуса са достатъчни да разделят семейството на две части без да се губят работещи пчели, (т.е. семейството пак си разполага пълноценно с двата корпуса) и феромоните на майката да не се усещат в горния корпус.
Тъй като някои майки имат по силни феромони и понякого нещата не се случваха според очакванията, реално фолиото се оказа подобрение на метода описан по-нагоре.
Има една дъска на Cloake (Cloake Board ), с която при този метод се работи много лесно. Изработката и е много проста. Всеки може да си я направи.

Камен Крумов
11.11.2017, 13:55
Има една дъска на Cloake (Cloake Board ), с която при този метод се работи много лесно. Изработката и е много проста. Всеки може да си я направи.
Съвсем ясно е, че не съм открил топлата вода аз - https://www.google.bg/search?q=cloake+board&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiNlpGLubbXAhUOLewKHdmJBgAQsAQINA&biw=1011&bih=507&dpr=1.9 . Но разглеждайки снимките на това приспособление, си представих как пчелите олепват с прополис всичко и колко трудно ще е да се премахне преградната плоскост след това. Та си мисля, че ще се придържам към ползването на фолио;) . Така няма да се налага да съхранявам допълнителен инвентар, който трябва и да се стерилизира за последваща употреба. А найлончето е за еднократна употреба, с ниска себестойност и пести време.

boris
14.11.2017, 22:39
Съвсем ясно е, че не съм открил топлата вода аз - https://www.google.bg/search?q=cloake+board&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiNlpGLubbXAhUOLewKHdmJBgAQsAQINA&biw=1011&bih=507&dpr=1.9 . Но разглеждайки снимките на това приспособление, си представих как пчелите олепват с прополис всичко и колко трудно ще е да се премахне преградната плоскост след това. Та си мисля, че ще се придържам към ползването на фолио;) . Така няма да се налага да съхранявам допълнителен инвентар, който трябва и да се стерилизира за последваща употреба. А найлончето е за еднократна употреба, с ниска себестойност и пести време.
Тази дъска я ползвам. Не съм имал проблеми при изваждането на плътната преграда. Когато се премахне плътната преграда, може да се използва като ханеманова решетка (обримчена) . На мен ми допада работата с нея, затова споделих.

M.Milkov
18.11.2017, 07:23
Не знам Илиев дали е пробвал нещо, но мога да споделя какво направих тази година, понеже не спирам да експериментирам. Тази година имах в излишък запечатани маточници от семейсво, което има много добри показатели. Понеже не ми се искаше да ги изхвълям подготвих няколко семейсва по следния елементарен начин:
Отделих две пити с люпещо се пило, пита с мед и прашец и една празна пита в отделен, различно оцветен корпус, поставен най-отгоре на всяко вдно от семействата. Под корпуса поставих ХР покрита с найлон, като в предната част оставих 2-3 сантиметрова ивица, достатъчно пчелите отдолу да преминават, без майката да има достъп. Маточниците придадох след няколко часа( в конкретния случай - привечер).Оказа се, че по този начин лесно и безболезнено мога да си отгледам майка без да се отслабва основното семейство. След като се оплоди майката, найлона се премахва и остава само ХР, като останалото пространство се допълва с пити. Или директно може да се направи отводка. Или пък найлона се оставя и майката остава като резервна до края на сезона.
Извода, който си направих е, че фолиото с ХР поставени между два корпуса са достатъчни да разделят семейството на две части без да се губят работещи пчели, (т.е. семейството пак си разполага пълноценно с двата корпуса) и феромоните на майката да не се усещат в горния корпус.
Тъй като някои майки имат по силни феромони и понякого нещата не се случваха според очакванията, реално фолиото се оказа подобрение на метода описан по-нагоре.Колега,виждам че работиш и изпитваш методи/начини/ с Корпусната с-ма.За това искам да споделя какво съм намислил да правя.Семействата ми са зазимени на 2 корпус,1 корпус е празен и е с изградени пити от този сезон.Намислил съм да пробвам на пролет след като се развият,и с моя помощ,подхранване с външно подаване на сироп от стар мед ,и разпечатване на останали от зимата запаси да го приложа този твой начин.Въпроса ми е дали ще слезне майката да работи в долния 1 корпус ако оставя тази подредба на корпусите в които се намират в момента без да правя ротация на 1 и 2 корпус , с цел да не се увеличава обема и прекъсване на семейството и от там да няма простудяване на пилото.Като над семейството сложа ханеманова решетка и фолио с 3-4 см разтояние отпред и да кача 3 корпус в който да поставя маточник, 1 пита с прясно пило ,2 пити със запечатано пило,и 1 пита с мед/частично разпечатан,като тези рамки ще са завити с найлон,а празното пространство ще го запълня с изградени пити,това е с цел да си произведат нова майка като им отворя горен вход за да се оплоди и да заработи семейството с две майки,или за отводка без отслабване на семейството.Поздрави М.Милков.

rosty_sz
18.11.2017, 09:36
Искам да попитам Камен Крумов, кой месец е правил експеримента и какъв е бил интензитета на пашата в района по това време?

ch.atanasov
18.11.2017, 09:43
...Въпроса ми е дали ще слезне майката да работи в долния 1 корпус ако оставя тази подредба на корпусите в които се намират в момента без да правя ротация на 1 и 2 корпус ........

Да, майката ще слезе в долния корпус, но чак като се засили семейството и всичко в горния е пълно с пило. Ротацията се прави за да се ускори този процес и да не се задържа развитието на семейството. Съобразява се и времето, ( температури ) за да няма простудяване на пилото. Щом искаш да си правиш майки, не прави ротация, а свали майката в първи корпус, като поставиш ХР. Горе между открито пило слагаш изкуствени маточници с личинки или естествени. Ако новата майка ще се опложда в този кошер, трябва да има отделен вход. По-късно следва разширяване долу и горе, според нуждата.

delta.e
18.11.2017, 20:05
Атанасов , малка поправка .
В някои случаи майката не слиза в долният копрус , така че колегата да следи развитието на семейството .
Когато част от пчелите слязат в първият корпус , тогава да прави ротацията .
Изпитано през годините.

jdrumev
18.11.2017, 20:11
Свалиш ли майката във първи корпус в не подходящото време,режеш клона Атанасов.:bigsmile:

delta.e
18.11.2017, 20:15
Дака , друго писа Атанасов .

ch.atanasov
18.11.2017, 20:25
Атанасов , малка поправка .
В някои случаи майката не слиза в долният копрус ....


Тръпна да прочета за някои от тези случаи.:(

delta.e
18.11.2017, 20:30
Потръпни си . Няма да те водя на лов .
Има случаи , когато майката не слиза сама в първи корпус .
Както при ДБ с магазин не иска да се качва .

ch.atanasov
18.11.2017, 20:41
.
Има случаи , когато майката не слиза сама в първи корпус .


Е, разбрах, но аз не знам такъв случай освен, ако е гушнала букета.:bigsmile:

jdrumev
18.11.2017, 22:14
Е, разбрах, но аз не знам такъв случай освен, ако е гушнала букета.:bigsmile:


Е ти май се бориш за клона арабийската.:bigsmile:

rosty_sz
19.11.2017, 01:36
Е, разбрах, но аз не знам такъв случай освен, ако е гушнала букета.:bigsmile:

Вярно че не слиза в първи корпус и за това има основателни причини. В над 30% процента от семействата майката не слиза въобще. В останалите слиза с огромно "закъснение". Това е един от големите минуси на ЛР корпусната система. Трябва доста опит да разбереш кога точно да ротираш. Неподходящия момент носи доста загуби. Има семейства които влизат в роево, но майките не слизат долу при забавяне с ротацията. Долния корпус е доста по студен от горния, но това е по-малкия проблем. В долния корпус се подвизават летящите пчели които се нуждаят от по ниска температура и от по-голяма близост до прелката. Те са в пълна готовност да излитат на вън и да работят извън кошера. Тези пчели са изключително недобронамерени към майката. Те не чистят килйките на долния корпус и по никакъв начин не желаят майката там. Слизането на майката е по скоро изключение от колкото правило. Такъв проблем няма при дадана, но и там пилото започва високо (близо до венеца) и постепенно слиза на долу. Долния край на питите се заема с пило в началото на лятото и на границата с роенето. Младите пчели трябва да надделеят над летящите за позиции в долния край на питите. Кога то това се случи скоро идва и роенето.
Обобщавайки мога да кажа , че ако колега смята да чака майката на ЛР да слезе долу е по-добре да работи с ДБ и да няма грижи.

Камен Крумов
19.11.2017, 11:01
Колега,виждам че работиш и изпитваш методи/начини/ с Корпусната с-ма.За това искам да споделя какво съм намислил да правя.Семействата ми са зазимени на 2 корпус,1 корпус е празен и е с изградени пити от този сезон.Намислил съм да пробвам на пролет след като се развият,и с моя помощ,подхранване с външно подаване на сироп от стар мед ,и разпечатване на останали от зимата запаси да го приложа този твой начин.Въпроса ми е дали ще слезне майката да работи в долния 1 корпус ако оставя тази подредба на корпусите в които се намират в момента без да правя ротация на 1 и 2 корпус , с цел да не се увеличава обема и прекъсване на семейството и от там да няма простудяване на пилото.Като над семейството сложа ханеманова решетка и фолио с 3-4 см разтояние отпред и да кача 3 корпус в който да поставя маточник, 1 пита с прясно пило ,2 пити със запечатано пило,и 1 пита с мед/частично разпечатан,като тези рамки ще са завити с найлон,а празното пространство ще го запълня с изградени пити,това е с цел да си произведат нова майка като им отворя горен вход за да се оплоди и да заработи семейството с две майки,или за отводка без отслабване на семейството.Поздрави М.Милков. До колкото разбирам, искаш да си направиш майки, още преди да се е развило семейството напълно. Това при мен би се случило преди цъфтежа на джанката и при наличие на търтеи. Няма да има проблем да се отгледа и оплоди такава майка, но семейството най-вероятно ще изостане спрямо семействата, на които е направена ротация. От друга страна обаче силите бързо ще бъдат изравнени с наличието на две снасящи майки. Впрочем аз си правя ротацията едва, след като пчелите започнат да складират прашец в горната част на рамките от долния корпус. Това обикновено се случва по време на цъфтежа на джанката.

Камен Крумов
19.11.2017, 11:04
Искам да попитам Камен Крумов, кой месец е правил експеримента и какъв е бил интензитета на пашата в района по това време?
Ако не ме лъже паметта, това се случи през юни при умерена паша. За съжаление не съм водил бележки за по-точно време.

ch.atanasov
19.11.2017, 11:18
Вярно че не слиза в първи корпус и за това има основателни причини. В над 30% процента от семействата майката не слиза въобще. В останалите слиза с огромно "закъснение".


Да, късно, но слиза. А тези 30% как ги сметна. Не мога да си представя, че не си ротираш семействата, а ги оставяш и пресмяташ проценти.:bigsmile:

rosty_sz
19.11.2017, 11:47
Експерименти постоянно, всеки сезон.
Въпросните семейства са склонни да роят но не и майката да слезе.