PDA

Виж пълната версия : Пространство пред кошера.



Nik_m
05.01.2014, 16:15
Днес наредих пчелина и сега се чудя какво да сложа пред кошерите за да не изкара бурен и като паднат при облитане да се вдигат по лесно.
Знам, че гума е добър вариант, но нямам. Имам ламарина платна 50см/50, мисля да я изкривя по края, да направя като ваничка, да я пробия на дъното да не събира вода и да ги напълня с пясък.
Дали е добре като идея, или да си сложа още един ред тротоатни плочки?

ivootur
05.01.2014, 17:03
Най-евтиния вариант е черен найлон,колкото по-дебел,по-добре,ще изкара повече време.Засипваш по края с пясък или пръст да не го вдига вятъра и си готов за години наред без бурени пред кошерите.

Цеко
05.01.2014, 18:06
Ако са на слънце не слагай нищо, че привлича топлината, а и растителността пред кошерите помага на пчелите при ориентацията.

Nik_m
05.01.2014, 18:39
Пясъка няма да привлича топлина и аз ще направя 30-40 см. пред прелката.

Цеко
05.01.2014, 20:54
Ако сложиш пясък ще си решиш проблема за първата година може би, а после? Тя тревата и под пясъка избива....

Nik_m
06.01.2014, 08:08
Под пясъка ще има ламарина.

jordanov
06.01.2014, 19:22
Ей Ника, хората от форума ти дават акъл, ти пак ще си направиш каквото си решил или каквото ти кажат селските. Ламарината все си има някаква остатъчна стойност, от найлона по-добро/по-евтино няма. Ако не го пече слънцето ще изкара повече и от ламарината и от кошерите ти. Тънък пласт пясък отгоре и лек наклон да се оттича водицата и друго не ти трябва. Аз имам сиви найлонови чували от грозде дето карат вече пета година под някои кошери. Тук таме съм ги запръстил, някъде съм нахвърлял керемиди, както дойде, че не обичам еднообразието, ама на найлона му няма нищо.

Nik_m
06.01.2014, 19:53
Да благодаря за съветите, ще помисля и ще видя. Гледам да е с материал който имам, защото ми трябват доста пчеларски инвентар и събирам пари.

Цеко
06.01.2014, 20:48
Чудим ти се на акъла, от какъв зор ще се вкарваш в такива филми с ламарини, найлони и т.н. най лесното е да напръскаш навсякъде с раундъп и си решаваш проблема, или пък да разкосиш в подходящото време е т.н.

vanHanegem
06.01.2014, 20:58
И аз това щях да му кажа. Аз съм с около 30-40 см. филц под кошерите, но пак се затревява. Пръскам с Раундъп напролет и за 10 мин. съм приключил със затрвяването пред тях. Какви ламарини, какви найлони....Или защо трябва да е лесно, като може да е трудно, а? Щадете се, момчета!

Nik_m
06.01.2014, 21:02
Не виждам нищо сложно в това, какви са тия филми какво е това кино.
Харесва ми така и ще го направя. За мен е още като хоби и работя с удоволствие.
Сложил съм гипсокартон на къщата, направил съм си навес, постройка за вадене на мед, работилница, засадил съм дървета и други разстения.
За напред, ако успея доразвия пчелина няма да се занимавам с глупости :)

vanHanegem
06.01.2014, 21:07
Така е. А я си помисли дали няма повече да ти хареса с неръждавейка или медна ламарина под пясъка. Според мен е по-добре - хем няма расте трева, хем и ламарината ще е вечна.

Nik_m
06.01.2014, 21:18
Аз точно такава имам, но са изрезки и за друго не стават.

Mateev
06.01.2014, 21:20
От пясъка със сигурност ще поникне трева, дори и да има ламарина под него. Това съм го играл по един друг повод и го знам със сигурност. Колкото до самата ламарина - пространството под нея ще стане любимо място на всички змии в радиус от 1 километър. И това съм го играл. Дори и яйца ще снасят под ламарината. Това с раундъпа също съм го играл - да избива едни треви и на тяхно място поникват други от друг модел. В рамките на сезона трябва да имаш поне 3-4 пръскания през 30-40 дена, за да се поддържа чиста площадката. Да, ама ако сметнеш цената на всичко това, няма да ти хареса.

Ако наистина искаш чисти пътеки и чисти пространства около кошерите - трябва да излееш бетон или да положиш асвалт. Това е истината, колкото и скъпо да струва. И трябва да се оставят наклони за отичане на водата, защото съм виждал и затревени бетони, които са оставени чисто хоризонтални - натрупва се кал и пясък и тревичките веднага се появяват.

Пред къщата ми има един участък, засипан с дебел слой едри камъни с размер на яйце и по-големи. Слоя е дебел над 1 метър и въпреки всичко между камъните се появява трева. В трошляка също расте трева. Трева расте дори и в цепнатинките на асфалта. Въобще битката с природата предварително е обречена на неуспех. Може би ако нещо е много гладко и е леко наклонено, за да се отича калта и водата, може би само тогава то ще успее да спре тревата за по-дълъг период от време.

Цеко
06.01.2014, 21:39
Малеее това със змиите ме подсети, по миналата година срезах един фургон и ламарините ги бях наредил хоризонтално в двора до работилницата и това лято ми потрябва една ламарина и като повдигнах първата от камарата какъв смок лежеше от долу мани, мани, после бързо прередих ламарините във вертикално положение:laughing:

Nik_m
06.01.2014, 21:51
И аз имах една среща със смок на пчелина тази година, беше се навил под един кошер.
Тамън стигнах до кошера, той побягна на едната страна аз на другата и след малко като се върнах с мотиката го нямаше.

Цеко
06.01.2014, 21:57
Мене понеже ме е страх и не ги трепем, а ми се успокоявам че щом има смокове значи няма мишки:bigsmile:

Nik_m
06.01.2014, 22:07
И мен ме е страх, за това ги трепя :)

salash
06.01.2014, 23:09
Ако бяха само смоци-добре , но лошото е , че лятото утрепах една пепелянка на пчелина и сега се оглеждам да взема няколко таралежи да заселя там.

вълк дивак
06.01.2014, 23:43
Колеги, то змиите са си плашещи. Аз на моя смок му свикнах, както и той свикна с мен. Според един пазач на язовир, проблемите със змиите са приключили, когато си е взел няколко котки.Твърди, че цяло лято не е виждал змия около язовира.

rosty_sz
07.01.2014, 06:36
Таралежите ядат пчели, ГАРАНТИРАМ.
Имах таралеж в пчелина това лято и постоянно намирах изпражнения само от хитинови части от пчели. Пред нито един кошер нямаше абсолютно никакъв подмор и се надявам да е чистил подмора пред прелките и да не е имал някаква техника за унищожаване на живи пчели.

Pavel_Bs
07.01.2014, 11:06
Аз също убих една пепелянка това лято.При мен има една белка и един язовец които обират подмора пред кошерите.Барнат ли обаче кошерите,ще трябва да взимам по други мерки.

jordanov
07.01.2014, 12:25
От язовеца стават хубави кюфтаци , казват, ама трябва да гледаш за трихинелозата. Ех, че темичка заформихме. Змиите са ми гадни, ама не ги убивам, че били кълняли. Разчитам котките да ги гонят и таралежите. Лошо обаче че кучето ми се научи да тръшка таралежи, нищо че е на синджир. Миналата година - две бройки, по-миналата - цели седем броя ! И малки, и големи. Абе хранителни вериги всякакви, важното е да си по-нагоре :)

вълк дивак
07.01.2014, 13:54
Колеги, скоро един пчелар от района на Малко Търново сподели, как язовците са го попиляли.Трошат всичко което им замирише на мед.Та който има язовец в близост да пали барбекюто.

Вълчан
07.01.2014, 14:03
Скараджите, Язовец драли ли сте?

Pavel_Bs
07.01.2014, 14:57
А така,сега пак ще разводним темата,ама какво да направя като ми образувахте нерви за язовеца.Че няма да го ям,няма,обаче като знам какви добичета са не знам как ще го изгоня.На майтап предложих на баща ми,системно да опикаваме мрежата,белким се уплаши от миризмата:).Ако някой има опит да сподели.

BateMisho
07.01.2014, 15:21
За много години на всички!
И бон апети на търсещите язовци ;)

Аз ползвам бетонни плочки, ама са ми малко кошерите.
Друга идея е фундалин (пъпчивата хидроизолация за основи) и малко пясък/филц отгоре да не го духа вятъра. Фундалинът е стабилизиран и изкарва по-дълго от найлона. Продават го на ролки - режеш на ивици по 50см и настилаш пред кошерите.

evgeni.filimonov
07.01.2014, 15:39
Аз пък обичам тревичката, 2-3 пъти я кося, като си слагам булото. А тревата сега много им помага при изхвърлянето на подмора. Гледал съм как пчела извърля умряла пчела. Падат заедно и живата едвам се освобождава от умрялата, явно власинките някак си се оплитат на двете пчели. А когато има трева, живатата пчела някак си се завърта около едно стръкче и закача умрялата и бързо се освобождава и литва.

srg
07.01.2014, 16:47
Бетони, изолации,плочки........! Аз от това бягам. Тревата си е трева. Грижите може да и повече, но си заслужава.

Nik_m
07.01.2014, 18:18
Става въпрос за 30см. пред кошера, трева ще си има колкото искаш.
Искам след облитане вечерта да почистя подмора да е чисто, че не ми се гледат язовци и таралежи :)

спартак
07.01.2014, 19:55
Змиите са ми гадни, ама не ги убивам, че били кълняли. Разчитам котките да ги гонят и таралежите. Лошо обаче че кучето ми се научи да тръшка таралежи, нищо че е на синджир. Миналата година - две бройки, по-миналата - цели седем броя ! И малки, и големи. Абе хранителни вериги всякакви, важното е да си по-нагоре

http://vbox7.com/play:e600e052

jordanov
07.01.2014, 20:03
Скараджите, Язовец драли ли сте?

Бай Вълчане, нал знаиш, че тука сите знаем две и двеста. Ако не можем го одра, в дупка у земята ще го опечем, барабар с кофража, карантийката, че и с трихинеллите даже :)

jordanov
07.01.2014, 21:44
Ха хаха Спартаче, баш същата работа:)

scutellator
08.01.2014, 14:02
Хербицидите(раундъп) също не са безвредни за пчелите, но след като не са от клас "инсектициди", в повечето случаи не ги тестват за ефекта им върху насекоми ( за издаването на разрешително за употребата им не е необходимо такова изследване)

BUGI
11.01.2014, 21:43
Става въпрос за 30см. пред кошера, трева ще си има колкото искаш.
Искам след облитане вечерта да почистя подмора да е чисто, че не ми се гледат язовци и таралежи :)

Тогава прошири полетните д-ски:(;).

Христакиев
15.01.2014, 09:40
Колега , намери някоя печатница , върху палетите с картон имат дървени капаци от плътно сковани летви.
Сложи от тях , нито расте бурен , нито задържат вода .
Приятен ден

n_markov
22.01.2014, 21:56
И аз имах една среща със смок на пчелина тази година, беше се навил под един кошер.
Тамън стигнах до кошера, той побягна на едната страна аз на другата и след малко като се върнах с мотиката го нямаше.

хахахахахахаха как не сте побягнали в една посока

asti
23.06.2014, 15:31
Тези дни си мисля да слагам вместо ламарина която да събира гадинки и все да се оглаждам на какво стъпвам тъй като си имам доста пепелянки на мястото. Да сменя ламарината със "Мрежа срещу плевели" като от четирите края я изпъна и я застопоря за земята със колчета или дълги изкривени от горния край пирони и т.н. варианти много. Така хем ще пропуска водата, хем и няма трева да никне под и около кошера. Иначе сега пръскам със "Наса 360" добре се справя за момента. Някой пробвал ли е с тази "Мрежа срещу плевели" дали точно нещата седят така както си го мисля?

Nik_m
27.07.2014, 20:50
С какво косите тревата около кошерите? Аз се мъча с косата, но много се дразнят пчелите. Сутринта бях на развиделяване на пчелина към 05.00ч. и пак ме изядоха.
Пчелите са много кротки в момента, но косенето пак ги подлудява. Данте някаква идея, с тример дали няма да се дразнят по малко?

Antonov
27.07.2014, 20:56
С какво косите тревата около кошерите? Аз се мъча с косата, но много се дразнят пчелите. Сутринта бях на развиделяване на пчелина към 05.00ч. и пак ме изядоха.
Пчелите са много кротки в момента, но косенето пак ги подлудява. Данте някаква идея, с тример дали няма да се дразнят по малко?

Обличай се като за в космоса и газ с косачката.

Nik_m
27.07.2014, 21:03
Аз се бях облякъл добре ама ще ме вдигнат във въздуха, пред кошерите почерня. Срам не срам ама избягах по едно време:)

Искрен Мутафов
27.07.2014, 21:57
С какво косите тревата около кошерите? Аз се мъча с косата, но много се дразнят пчелите. Сутринта бях на развиделяване на пчелина към 05.00ч. и пак ме изядоха.
Пчелите са много кротки в момента, но косенето пак ги подлудява. Данте някаква идея, с тример дали няма да се дразнят по малко?

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1590&p=37650#post37650

Виж постинг #7, да не си играя да качвам снимките отново. Получава се добре, много малко се дразнят - случва се да отнеса някое и друго жило но няма нищо общо със свистенето на косата, което според мен е един от най-дразнещите шумове за пчелите. На скоро видях една снимка, точно пред прелките на земятя имаше сложени по две керемиди(цигли), и мисля да наредя - очаквам мулти ефект, няма да расте трева, съответно няма да има нужда да се коси отпред и няма да ги зашумява, и ще се получи нещо като "диагностична площадка" пред кошера.

Искрен Мутафов
27.07.2014, 22:10
Не е много добро качеството, понеже се оказа че е видео, а не снимка и извадих просто един кадар:

1764

Цеко
27.07.2014, 22:29
Това съм го писал някъде по темите но пак ще го повторя, с моторна косачка може да се коси спокойно на пчелина дори и през деня стига косачката да не хвърля от окосената трева на прелките на кошера и да не се "чукат" неволно кошерите или стойките. Иначе другия вариант е първо да се коси около кошерите (желателно е да се почне от първия ред на горе) и да се остави една ивица около 30-40 см непосредствено пред прелките, която да се остави за последна и д се окоси по най бързия начин. Колкото е по лошо времето, толкова процедурата е по лесна;)

BUGI
27.07.2014, 22:35
Аз косим с тример или моторна косачка, нјама жилене.
Тази година тревата беше голјама и косих с коса о-чно, пак нјамах жилене.
Претполагам че трјабва да се отбере време когато да се коси пред кошерите
и мислја че е најдобре когато са пчелите запослени, когато е времето хубаво.
Доколкото са те свободни, нјама какво да работјат ??? косачо е најподобен за;):laughing:.

ciko
27.07.2014, 23:04
Късно вечерта с Раундъп

Mateev
28.07.2014, 03:09
Да кажа и аз мнение - коси се с всичко, което имате - тракторче, моторна косачка, тример или ръчна косачка, и пчелите нищо няма да ви направят, ако .......... ако косите в дъждовно време. При мене е възприета тази тактика и се прилага успешно. Завали ли дъжд - дъждобрана, тримерите и хайде на пчелина.

Искам да кажа и за още нещо, което може би не го знаят всички. Не го знаех и аз допреди няколко дена. Високата трева в пчелина създава опасност пчеларя да бъде ухапан от змия. Слагането на керемиди пред кошера - също. Ще кажете че змиите в България не са опасни и от отровата им не може да умре възрастен човек, но това не е така с пчеларите !!! Пчеларите ежедневно ги жилят пчели и техния организъм си е изградил защитни сили против пчелната отрова. И именно тези защитни сили могат да убият даден пчелар, ако бъде ухапан от змия, и след това в болницата му поставят противозмийски серум. Това по действителен случай отпреди седмица, когато на мой приятел едвам му спасиха живота.

Та информацията, която искам да ви дам е, че пчеларите са РИСКОВА ГРУПА ХОРА по отношение на змийската отрова или противозмийския серум. Организма им реагира на ухапването от змия 10 пъти по зле, отколкото на нормалните хора. Пчеларите МОГАТ ДА УМРАТ от ухапване на змия или да изпаднат в АЛЕРГИЧЕН ШОК и да не доживеят да стигнат до болницата. Ако все пак доживеят до болницата, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА ДА ИНФОРМИРАТ ЛЕКАРЯ, ЧЕ СА ПЧЕЛАРИ. Ако лекаря го знае това, няма да им слага противозмийски серум, който може да ги доубие, а ще ги лекува с други медикаменти. При моя приятел именно противозмийския серум го е сринал и го е докарал до прага на смърта и едвам са го спасили, защото лекаря е бил наясно с пчелно-змийския конфликт. Ами ако вашият лекар се случи да не го знае това?

Та във връзка с това и косенето на пчелина - според мене си е задължително пчелина ВИНАГИ ДА БЪДЕ ОКОСЕН колкото се може по-ниско, чак до гола земя. Никакви плочи, никакви камъни по земята. Самите кошери трябва да се повдигнат на стойки над земята, и под стойките също трябва да е окосено. Въобще всеки един милиметър от земята на пчелина трябва да се вижда като на длан, че е чист от змии. И наистина трябва много да се внимава за тези змии. Погледа на пчеларя винаги трябва да е в краката му, когато се разхожда между кошерите. Ако случайно види змия, трябва да я убие колкото се може по-внимателно с колкото се може по-дълъг прът. Най-добре такива пръти да се подготвят предварително (с чатал на върха) и във всеки един пчелин да има поне по 2-3 подпрени на различни места покрай оградата. Ако все пак змията го ухапе, в никакъв случай да не си поставя сам противозмийски серум. Трябва спешно да отиде в болницата и да предупреди лекаря, че е пчелар.

И последно, което може би също не се знае от всички. Ухапването от змия ПРЕКРАТЯВА ПЧЕЛАРСКАТА ПРАКТИКА, защото след лечението в болницата се развива АЛЕРГИЯ КЪМ ПЧЕЛНАТА ОТРОВА. Ако преди ухапването на ден безопасно са ви жилили по десетки пчели, след ухапването едно единствено ужилване зачервява цялата ръка и я подува. Затова още веднъж - косете си пчелините до голо (нула номер) и се пазете от змиите.

Тази история с конфликта между змийската и пчелната отрова ви я препредавам по приказките на човек, който вече е пострадал от това с пълна сила. Не знам дали друг път това е обсъждано във форума, но може би си струва всички пчелари да се разровят из литературата или из интернет с цел да си изяснят доколко това е опасно и какви последици има. Дали описаното от мене засяга само единични хора, или конфликта на змийската и пчелната отрова е присъщ на всички пчелари. И ако се окаже, че това е вярно, трябва отсега нататък да се предприемат съответните мерки.

Mateev
28.07.2014, 03:44
От любопитство разрових из интернет и не открих директни материали, описващи реакцията на организма на пчеларя при ухапване от змия. Това обаче не трябва да ни успокоява. Може би трябва да се потърси в специализираната медицинска литература или да се питат лекарите дали са учили нещо по въпроса.

За по-любопитните ето няколко полезни линка за ухапване от змия:
http://www.puls.bg/health/eco/news_16812.html
http://www.blitz.bg/article/2392
http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=4304
http://krispeshi.wordpress.com/%D0%BF%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B0-%D0%B4%D0%BE-%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%89/%D0%BF%D0%BC%D0%BF-%D0%BF%D1%80%D0%B8-%D1%83%D1%85%D0%B0%D0%BF%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BE%D1%82-%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D1%87%D1%83%D0%B3%D0%B8-%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B8/

Ето и един PDF документ, в който има снимки на българските отровни змии. Хубаво е човек да може да ги разпознава, ако случайно бъде ухапан: 1765

Nik_m
28.07.2014, 06:55
Аз също съм сложил керемиди пред кошерите и пред прелката няма трева, а и подмора го чистят много добре, но бурена беше станал по висок от 50см. като повечето е магарешки бодил и не можех да влезна в пчелина.
По време на дъжд съм пробвал, но пак ме нападат само като чуят косата, трябва да си взема някаква моторна.
В двора при пчелина си имам таралеж и няма змии.

jojonov
28.07.2014, 07:46
Като обмисляш купуването на машина, да ти дам моя съвет. Тримерът е ташак работа, ако поизпуснеш тревата да стане височка. И е доста изморителна работата с него. Предпочитам да кося по старомодния начин с косата, вместо да маам тримера. Обаче таз година не мога да насмогна с косенето- аз кося, тревата отзад ме настига :). И си взех една моторна косачка втора ръка. Избрах я да е яка и неуморна. Родих се. Сега пчелинът е като голф-игрище.

asti
28.07.2014, 07:46
Аз си имам доста пепелянки. Но откакто поддържам местото без трева, третирам със "НАСА 360" не съм срещал. Под кошерите си постелих мрежа против плевели "Запазва циркулацията на въздух и вода в комплекса почва - вода - въздух. Не позволява проникване на корените към почвата. Материята има UV защита." Намазах крачетата на рамката на която са поставени кошерите със грес за да не се качват мравки. Мислех си да постна и една снимка, но тъй като не виждам други снимки на пчелини реших и аз да не го правя. Поздрави.

Георги Кръстев
28.07.2014, 09:03
На мен по-ми харесва да има трева, даже си я поливам и си я кося с моторна косачка. Както казва колегата като голф игрище е. Също така мисля, че ако остане на пръст, ще се нагрява почвата много в пчелина.... В момента кошерите са ми на метални стойки, тухли и тнт. Но съм в процес на събиране на палети, режа ги на 2 боядисвам и на пролет мисля да ги вдигна още, така че хем да не се навеждам много, хем да не ме гони тревата....

Ristis
28.07.2014, 09:44
Ако случайно види змия, трябва да я убие колкото се може по-внимателно с колкото се може по-дълъг прът. Най-добре такива пръти да се подготвят предварително (с чатал на върха) и във всеки един пчелин да има поне по 2-3 подпрени на различни места покрай оградата. Ако все пак змията го ухапе, в никакъв случай да не си поставя сам противозмийски серум. Трябва спешно да отиде в болницата и да предупреди лекаря, че е пчелар.

Ако случайно човек види змия, най-добре е да се отдръпне и изчака тя да избяга! Евентуално ако е нетърпелив, да се опита да я прогони, но в никакъв случай не е добра идея да я убива! Първо защото е опасно, второ, защото е проява на ниска култура, трето - защото са полезни и намалят популацията на мишките, четвърто - противозаконно е... и изобщо не е редно.

Много лесен начин за разпознаване на отровните змии в България е по очите! Отровните змии по нашите земи имат вертикален тесен ирис в средата на окото. На всички останали - неотровните, очите им са с кръгъл ирис (с кръгло черно око). При мен има доста усойници, но никога не съм имал проблем с тях - бягат при всяка наша среща и трудно се хващат. Ако успея за заловя някоя, я пускам по-надалеч.

Винаги трябва да се носят подходящи обувки, които предпазват от евентуални ухапвания. По маратонки не се ходи из диви места. Също мрежата против плевели е много добро и евтино решение. Тя може да се покрие с дървен чипс (във фабриките за пелети е пълно с такъв, продава се и отделно) или с малко пясък, пръст - каквото има, което ще направи пространството около кошерите приятно и безопасно място.

Вълчан
28.07.2014, 11:17
Матеев, пишеш че пчелар ухапан от змия, не става вече!? На братовчеда бащата, преди време беше посегнал, да мачка една пепелянка с крак под кошер. Е жив е и си гледа, и го жилят пчели! Преди години, в списания пчеларство, ако не се лъжа имаше описан случай, за ухапан прчелар от змия и поставяне пчели да жилят около мястото, на ухапването. Бил е в планината и нямало как да отиде, в болница до другия ден. Пак спасен и жив. Значи вече, световните тенденци са да не се ползва противозмиски, ако не е много наложително, а да се ползват кортикостероиди. Серума е нож две остриета: http://www.puls.bg/spravochnik/so_3162.html

Pavel_Bs
28.07.2014, 11:52
Колега Вълчан,това значи ли,че примерно солу-медрола би свършил някаква работа?Говорим поне за 80мг.

Вълчан
28.07.2014, 13:40
Колега Вълчан,това значи ли,че примерно солу-медрола би свършил някаква работа?Говорим поне за 80мг.Не съм специалист и затова, не мога да ти отговоря с точност, няма да навреди, ще засили съпротивителните сили на организма и ще намали отока.

Evgeni Petkov
28.07.2014, 14:05
НЕЖЕЛАНИ ЛЕКАРСТВЕНИ РЕАКЦИИ

"Въвеждането на конски серум в човешкия организъм може да предизвика незабавна реакция -анафuлактuчен шок или късна реакция -серумна болест. Тези реакции са резултат от сенсибилизацията на организма при първичното проникване на конски белтък или от специфичната реактогенност на организма. Анафилактичен шок може да се появи веднага, както при подкожно, така и при интрамускулно приложение. Симптомите на анафилактичния шок са: затруднено дишане (диспнея), посиняване (цианоза). ускорен повърхностен пулс, изпотяване, повръщане, понижение на кръвното налягане, диария и при тежки случаи *прогресиращ колапс, завършващ със смърт. В 2 до 6% от случаите на прилагане на конски серум може да настъпи серумна болест между 7-14 ден след прилагането на серума. Тя протича като леко преходно зачервяване или уртикария, а в някои случаи настъпват усложнения, характеризиращи се с болки в ставите и подуване на лимфни възли.

Прочети още на: http://www.puls.bg/spravochnik/so_3162.html"

Това, че фирмата производител не може да изчисти от "анафилактични" добавки произвежданият серум, съвсем не трябва да се отрича прилагането на противозмийски серум, всичко е до преценка на звеното на спешна помощ и нивото на компетентност на близкото болнично заведение. Затова когато пчелар получи ухапване от змия- затваря капака на кошера и по-най бързия начин в болница! Всичко си е индивидуално и зависи от собственият "имунитет" - най-вероятно приятеля-пчелар е развил симптомите на серумна болест и ще се оправи.

Искрен Мутафов
28.07.2014, 16:29
Преди няколко години в статия във вестник се твърдеше, че пчеларите(тези които ги хапят пчелите и не са алергични, и не пчеларстват в скафандри) имат имунитет към отровата на всички срещани в България змии. За съжаление не мога нито да се сетя за вестника нито за дата, а още по-малко пък да претендирам или защитавам тази теза(не съм я пробвал на практика), пък и при нас в полето змиите рядко се срещат и само за смоци съм чувал, по пчелините тук таме само гущери съм мяркал, пък и редовно си кося.

Искрен Мутафов
28.07.2014, 16:34
....Мислех си да постна и една снимка, но тъй като не виждам други снимки на пчелини реших и аз да не го правя. Поздрави.

Е, то цяла тема си има за това, тъй че смело качвай снимки...

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=42

Mateev
28.07.2014, 20:49
Ако случайно човек види змия, най-добре е да се отдръпне и изчака тя да избяга! Евентуално ако е нетърпелив, да се опита да я прогони, но в никакъв случай не е добра идея да я убива! Първо защото е опасно, второ, защото е проява на ниска култура, трето - защото са полезни и намалят популацията на мишките, четвърто - противозаконно е... и изобщо не е редно.

Да прав си, но ако змиите са НАПАСТ ? Преди време, когато си купих имота, в който сега живея (изоставен бивш стопански двор), ми се наложи да проведа целенасочена борба със змиите в него. В този имот буквално на всяка една крачка имаше змии - излизаме на разходка и за едно обхождане срещаме поне 10 бройки от всякакви видове. Имаше дори черни като катран, които и до ден днешен не ги знам от какъв вид са. Тръгва багера да копае камара с камъни (за строежа на моста), и от всяка една негова кофа падат змии. Повдигаме някоя бетонна плоча от разрушените метални конструкции на разни навеси, и под плочата намираме няколко змии и стотина яйца. Един стар сеновал така и не посмяхме да влезем в него, защото между балите със сено буквално гъмжеше от змии. Гледаш го и едновременно виждаш поне 100 от тях, които изпълзяват от едно място и влизат в друго.

И ти ми предлагаш да живея с всичко това "законно" и да треперя, че децата играят навън и могат да бъдат ухапани всеки един момент?

Какво направих:
1. Запалих сеновала и го изгорих из основи. Вътре сигурно изгоряха 1000 змии.
2. Обявих на работниците награда от 10 стотинки за всеки един сантиметър убита змия. Тогава това правеше горе-долу около каса бира на една змия. Ами за две години се избиха над 600 змии и се изпиха над 600 каси с бира. Още пазя тетрадката с избитите змии и тяхната дължина.
3. Сам си конструирах и изпълних над 400 метра специална конструкция АНТИЗМИЙСКА ОГРАДА, която позволява лесно излизане на змиите от имота, и почти невъзможно обратно влизане.
4. Купих тракторче за косене и от тогава до ден днешен не оставям тревата да порастне повече от 10 сантиметра.

И въпреки всичко това не минава година, през която да не видим поне 3-4 пъти змии в имота, понякога дори в централната част, където живея. А точно тази година преди около месец жена ми видяла една змия и докато се обади на работниците да я убият, змията изчезнала. Търсихме я няколко часа и я намерихме влязла в един от гаражите и скрила се в една камара неподредени кашони. Вратата към жилищните помещения беше на 2 метра от нея.

Ха сега отново ми кажи, че трябва змиите да ги оставям живи и да "живея" с тях в мир и разбирателство.........
Ти би ли живял спокойно, ако всеки един момент има вероятност да намериш змия под леглото или още по-лошо - в леглото си?

tsc1
28.07.2014, 21:06
Интересен случай ми разказа един стар екскурзовод за змиите преди много години. Когато решили да създават Златни пясъци като курортен комплекс, там било пълно със змии.
Решили въпроса екологично - внесли от Полша 2 вагона таралежи и за две години змиите изчезнали. После дошли курортисти и изчезнали и таралежите. Изяли ги!:laughing:

зуница
28.07.2014, 21:13
Има прецедент : "Умно село" Доньо Донев - http://vbox7.com/play:04f66b76

Mateev
28.07.2014, 21:58
Е аз си реших въпроса с една котка. Аз я храня всеки ден, а тя в знак на благодарност непрекъснато ми носи пред прага на вратата убити гущери или малки змийчета.

vankata
17.06.2015, 16:59
Здравейте,
някой използвал ли е механична косачка?

4493

Mateev
17.06.2015, 17:24
Косачката на снимката е пълна порнография. Ако си садист и искаш да издевайничиш над себе си - пробвай я. Ако не - купи си моторна косачка с корда или с твърд нож (става и за храсти).

vankata
17.06.2015, 17:33
Никак ли да не може да коси това чудо? става на въпрос за ниска трева и равен терен.
Аз използвам електрическа, но ми е интересно за механичната защото ще е безшумна и няма да дразня пчелите.

Косачката от снимката е примерна.

Mateev
17.06.2015, 17:37
Тази косачка има ниски обороти и няма да реже тревата, а ще я маже и затлачва. При влажна трева (а тя е такава всяка сутрин), нещата ще са още по-зле. Нуждаеш се от високи обороти, а тях може да ги осигури само моторната косачка.

vankata
17.06.2015, 17:44
И аз имам съмнения и за това потърсих мнения.
Благодаря!

6iva4a
10.08.2015, 09:44
И аз имам съмнения и за това потърсих мнения.
Благодаря!

Тези работят на принципа на ножицата, имат си насрещен самозаточващ се нож, за дебели и много високи треви ще трябва поне първия път да използваш коса след-това с тази би трябвало да нямаш проблем.

https://www.youtube.com/watch?v=Df5M7iED-AI

marinero_bg
01.11.2016, 18:19
Днес един приятел ми се похвали,че от бензинов храсторез е минал на био косачка.
7768
7769
7770

delta.e
01.11.2016, 20:08
Красота ! :)

freddie46
29.11.2016, 21:37
За косене на тревата на пчелина и в овощната градина съм си закупил бензинова самоходна косачка с четиритактов двигател.Много съм доволен от нея , гори малко бензин , 5 степено регулеране на височината на косене.От опит съм разбрал че не трябва да се коси когато има роса защото тревата се лепи и задръства.По-принцип не оставям тревата да израсте много висока.По-ниската трева се коси по-бързо и моравата изглежда фантастично.

delta.e
30.11.2016, 18:18
Сложи пред кошерите балатум .
Става и с втора употреба .

freddie46
01.12.2016, 09:27
Това съм го направил много отдавна , само че съм използвал бракувани диалектрични килимчета.Това ми попадна първо под ръка.Върши много добра работа и предпазва от растеж на трева пред кошерите.Поздрав:Цветан Димитров

SanifleX
01.12.2016, 12:57
Освен балатум, както каза колегата, може и старите стелки от автомобила.

freddie46
01.12.2016, 20:41
Да важното е да легне хубавона тревата и да не и дава да расте.

Remi
02.12.2016, 15:43
http://www.aquamat2000.com/bg/products/%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BB%D 0%B5%D0%BD%D0%B8,+%D0%BC%D1%83%D0%BB%D1%87+%D0%B8+ %D0%B3%D0%B5%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BC%D0%B1%D1%80%D 0%B0%D0%BD%D0%B8/%D0%9C%D1%83%D0%BB%D1%87%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D 0%B5+%D0%BD%D0%B0+%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%B2%D0%B0%D 1%82%D0%B0/%D0%9C%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B8+%D0%BD%D0%B5% D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0%D0%B5%D0 %BC%D0%B8+%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BC%D0%B8+%D0%B7%D0 %B0+%D0%BC%D1%83%D0%BB%D1%87%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0% BD%D0%B5/%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD+%D1%84%D0%B8%D0%BB% D0%BC+%D0%B7%D0%B0+%D0%BC%D1%83%D0%BB%D1%87%D0%B8% D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5

галин
02.12.2016, 15:47
http://www.aquamat2000.com/bg/products/%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BB%D 0%B5%D0%BD%D0%B8,+%D0%BC%D1%83%D0%BB%D1%87+%D0%B8+ %D0%B3%D0%B5%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BC%D0%B1%D1%80%D 0%B0%D0%BD%D0%B8/%D0%9C%D1%83%D0%BB%D1%87%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D 0%B5+%D0%BD%D0%B0+%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%B2%D0%B0%D 1%82%D0%B0/%D0%9C%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B8+%D0%BD%D0%B5% D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0%D0%B5%D0 %BC%D0%B8+%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BC%D0%B8+%D0%B7%D0 %B0+%D0%BC%D1%83%D0%BB%D1%87%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0% BD%D0%B5/%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD+%D1%84%D0%B8%D0%BB% D0%BC+%D0%B7%D0%B0+%D0%BC%D1%83%D0%BB%D1%87%D0%B8% D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5

Мулча е хубаво нещо ама трябва една кофичка пясък да се хвърли отгоре да не го отвее вятъра.

freddie46
02.12.2016, 21:55
Ако не е пясък , то може да се прикрепи към земята със метални шишове който да го притискат към земята , или да се запръсти по краищата.