PDA

Виж пълната версия : Какво се случва с "външните пчели", когато умрат?



SocialEvil
05.01.2014, 02:31
Здравейте, форум,
от няколко дена, съвсем случайно се запалих по темата пчели и седнах да прочета това-онова, за да видя дали ще ми хареса. В момента чета една статия за поведението и разделението на дейностите в пчелното семейство и нещо ми направи впечатление. Статията посочва, че след 18-20 дневна възраст, пчелите изпъняват ролята на външни пчели - събират и до*насят в кошера нектар, прашец, вода и прополис и към 40-45-дневна възраст умират. Въпросът ми е, какво става с малките трупчета на пчелите, след като умрат да кажем в кошера? Използват ли се за нещо от другите пчели, разграждат ли се, има ли възможност много пчели да умрат на куп и да стане едно малко гробище? Някакси не мога да си го представя.

Поздрави.

rosty_sz
05.01.2014, 09:00
Добре дошъл.
Има място във форума за задаване на въпроси от млади пчелари и поста ти е за там. Моля модератор да го премести.
Отговора е: през активния сезон пчелите умират извън кошера, като се стремят да са отдалечат колкото могат. Когато се случи така че да има смъртност в кошера (отравяне, смачкване от пчеларя и т.н.) труповете се изхвърлят по най-бързия начин от другите пчели. В такива ситуации при по-голям подмор се виждат множество трупове пред прелката. През не активния период пчелите умират в кошера и при всяко облитане кошерите са самопочистват до колкото могат и обикновено имат нужда от малко помощ на пролет ако смъртността е била над нормалната.

Искрен Мутафов
05.01.2014, 21:57
Добре дошъл.
Има място във форума за задаване на въпроси от млади пчелари и поста ти е за там. Моля модератор да го премести.
Отговора е: през активния сезон пчелите умират извън кошера, като се стремят да са отдалечат колкото могат. Когато се случи така че да има смъртност в кошера (отравяне, смачкване от пчеларя и т.н.) труповете се изхвърлят по най-бързия начин от другите пчели. В такива ситуации при по-голям подмор се виждат множество трупове пред прелката. През не активния период пчелите умират в кошера и при всяко облитане кошерите са самопочистват до колкото могат и обикновено имат нужда от малко помощ на пролет ако смъртността е била над нормалната.

преди няколко дни предложих нещо - явно ще се окаже че съм бил прав...


...да помолим да ти делегират администраторски или модераторски права - ще бъдеш полицая на форума, като засечеш безмислена тема - ще я заключваш, току виж може и някой да се погрижи за спазването на точка 1, от правилата на форума(за писане на кирилица).